Dulles zei niets verkeerds °P Omvang bewapening dient bevroren te blijven Communistischepartijen nemen kivestie-Stalin onder de loep Elke nieuwe WASHINGTON MEENT: Dr. v. Royen weer State-Department „Afrikaans leger" dreigt met inval in Frankrijk REGERING WIL AFBETALING REMMEN Voorschriften inzake eerste storting en aantal termijnen Prot Zijlstra no. i op alle lijsten:' Tass over ontwapeningsplan Weer overzicht Tomakoviks is weer in IJmuiden AANMELDING GEOPEND Muzikale notities ober Trouwmarsen ?r> REGELING CONJUNCTUURVERLOOP GROTE BEROERING IN ENGELAND ZATERDAG 31 MAART 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3347 Weerberich Engeland trekt troepen uit Kenia terug Zondag weer uitgaans verbod op Cyprus Beatrix viert Paasvakantie in Kopenhagen Von Brentano voorlopig niet naar Amerika Geen eensluidend Frans- Duits memorandum Parijs wisselt gedurende Paasdagen van bevolking De bloembollen met Pasen SULTAN VAN MAROKKO NAAR SPANJE Geschenk van Nederlandse regering aan Amerika Uitstel Alg. Vergadering V.N. tot 12 november? ACHTTIEN LIJSTEN CHINA ITALIË Bomaanslag op Egyptische ambassade in Parijs Kamerkieskring Rotterdam In de Kamerkieskring Rotterdam zijn op de nummers 25 tot en met 30 nog de volgende candidaten geplaatst: Akkoord over terugtrek king Franse troepen uit Zuid-Vietnam Libye verwerpt Russisch aanbod tot hulpverlening Het is een bekend feit, dat de kilometers minder zwaar op de voetzolen drukken wanneer gedeelten van het wandeipareours onder de tonen van pittige mars muziek kunnen worden af gelegd. Het doet ons daarom ge noegen, dat reeds nu de tam boer- en pijperkorpsen „Wil lem van Oranje" en „Oranje Nassau" uit de hoofdstad toegezegd hebben de opge wekte sfeer van onze Trouw- marsen te zullen stimuleren. Speciale commissie voor kernenergie koos voorzitter l I*» Functionarissen van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken in Washington me nen, dat minister Dulles in Dja karta niets gezegd heeft dat tot misverstanden aanleiding kan ge ven. Men heeft er geen behoefte aan iets in de woorden van de minister .te wyzigen of een verklaring af te leggen, die als een apologie uitgelegd zou kun nen worden. Dit werd verklaard nadat de Neder landse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Royen, nogmaals op het State-Department de Nederlandse be zwaren had uiteengezet. De woordvoerder van het departe ment, Lincoln White, verklaarde dat de mededelingen van dr. Van Royen op geen enkele manier als een protest beschouwd kunnen worden. „Het was alleen een ons formeel op de hoogte brengen van wat wij reeds in de kran ten hebben gelezen en er werd geen enkele actie gevraagd,'' zei hij. Er was Met de Paasdagen zal het uiterlijk van de bollenstreek nog niet veel ver anderd zijn. Alleen aan de bloeiende crocusveldjes is te zien, dat de lente in aantocht is. Ook op Keukenhof 'zijn het de crocussen, die het nieuwe seizoen hebben ingeluid en het park hier en daar een kleurig tintje hebben gege ven. De grote tulpenkas is het komende weekeinde het enige wat inderdaad de moeite van een bezoek waard is. Hier staan reeds vele soorten tulpen in volle bloei. Mocht het weer iets minder schraal worden en er zo af en toe een male regentje vallen dan zal de bollenstreek zo omstreeks 7 a 8 april door de vroege narcissen wel aantrekkelijker zijn dan op het ogenblik het geval is. In Londen is officieel bekendgemaakt, dat Engeland tengevolge van een verdere verbetering van de toestand 2.200 troepen uit Kenia zal terugtrekken, waardoor er no gslechts een militaire strijdmacht van 4.300 man zal achterblijven. Sultan Sidi Mohammed Ben Joesset van Marokko zal woensdag naar Spanje gaan voor besprekingen met de Spaan se regering over de vereniging van de Spaanse zóne met het onafhankelijke Marokko. De sultan vertrekt 4 april uit Rabat. 9 april vliegt hij naar Tetoean, de hoofdstad van Spaans Marokko, en gaat vandaar terug naar Rabat. De Britse autoriteiten zijn van plan voor morgen opnieuw een uit gaansverbod op heel Cyprus af te kondigen om op die wijze nieuwe ge welddaden, waarmee de terroristen hebben gedreigd, te voorkomen. Een april is voor de Cyprioten na melijk een bijzondere dag, niet omdat het dan Eerste Paasdag is, maar om dat het dan precies een jaar geleden is, dat de Eoka haar bloedige strijd tegen de Britten begon. In dat jaar zijn 24 Engelse militairen, acht politiemannen en 24 Cyprioten door de terroristen vermoord. riechfs een overzicht gegeven van wat m hel Nederlandse parlement over Dulles' verklaringen was meegedeeld. Amerikaanse functionarissen gaven als hun persoonlijke mening, dat zij niet geloven, dat Dulles m Djakarta iets gezegd heeft, wat hij met over elk ander sinds kort onafhankelijk gewor den niet-comm>""ii<!tisch land in Zuid- oost-Azië had kunnen zeggen. Vrijdag hebben Franse strijd krachten in Algerië 103 opstandelin gen gedood. Er wordt intussen een toenemend aantal overvallen en sa botagedaden gemeld. Bij afzonder lijke aanslagen werd een tiental Mo hammedanen gedood. In Constantine werden vlugschriften verspreid, waarin het „Afrikaanse le ger" dreigt met een inval in Frankrijk teneinde die gebieden te veroveren, wel ke 1200 jaar geleden door de Moren wa ren bezet. Na de oorlog in Noord-Afri- ka zal het „Afrikaanse Leger" een in val doen in Poitiers, Saint-Etienne, Ly on, en gebieden rondom de Alpen en de Pyreneeën, alsmede in „alle steden en streken, die aan onze voorvaders behoren", aldus wordt in de pamfletten aangekondigd. Intussen is het Franse kabinet het nog niet eens over de vraag, of men jonge reservisten moeit oproepen om te gemoet te komen aan het verzoek van de minister met standplaats Algiers, Lacoste, om 100.000 man versterking. Verwacht wordt, dat het kabinet het vraagstuk van de reservisten zal be spreken, wanneer het woensdag a.s. bijeenkomt. De sierplanten en bomen, die door de Nederlandse regering aan zes Noord- amerikaanse staten zijn aangeboden ter herbeplanting van de in augustus door overstromingen verwoeste parken, zullen op 31 maart per „Noordam" van de Holland-Amerika Lijn worden ver scheept. Grote medewerking werd bij- het gereedmaken van de zending onder- vonden van de Bond van Plantenhande- laren in Nederland en de Holland- Amerika Lijn, die voor vrij vervoer van de planten zorg draagt. Dag Hammarskjöld, secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, heeft al le leden-staten op de hoogte gebracht van een voorstel om de opening van de zitting van de Algemene Vergade ring dit jaar van 18 september tot 12 november te verschuiven. Hij heeft de leden verzocht tegen 30 april hun me ning over dit voorstel, dat enkele dagen geleden schriftelijk door Chili, Cuba en Ecuador is ingediend, bekend te maken. Het voorstel houdt verband met de I:i een niet planten gevulde bloemenkas te Aalsmeer is het Aalsmeerse .Mini- corso" begonnen. Dertien miniatuur- praahvagens en vijf kleine versierde personenwagens rijden erin mee. De baten i an dit „V est zakbloemenfeest" zijn bestemd i oor het Ps'edcrlandsche Roode Kruis. Nu de verkoop op afbetaling hier te lande na de tweede wereldoorlog zulk een snelle ontwikkeling te zien heeft gegeven en deze verkoop meer dan voorheen een rol zal gaan spelen bü de ontwikkeling van het conjunctuur verloop, is de regering van mening, dat zij over bevoegdheden moet beschikken tot het treffen .van beperkende maat regelen op'.dit gebied, zegt "memorie van toelichting op een wetsontwerp tot tydelijke regeling betreffende afbeta- lingsovereenkomsten. Bij de thans in Nederland geldende wettelijke regeling van het afbetalings- wezen is een beperking van het afbe- talingsvolume in het geheel niet mo gelijk. Weliswaar ligt het in het voor nemen bij de algehele herziening van de wet op het afbetalingsbedrijf even eens maatregelen voor te stellen, ten einde ingrijpen op conjuncturele gron den mogelijk te maken, doch met de totstandkoming hiervan zal, naar het zich laat aanzien, nog enige tijd ge moeia zijn.. Het spoedeisende karakter van deze kwestie noodzaakt derhalve tot een tij delijke regeling, zoals in het nu inge diende wetsontwerp vervat, waarbij aan de minister van Economische Za Deze bevoegdheden houden in, dat de minister van Economische Zaken, indien dit naar zijn oordeel ter beper king van de bestedingen wenselijk is, in overeenstemming met de minister van Financiën voor door hem aan te wijzen goederen, die op afbetaling worden verkocht, voorschriften kan geven met betrekking tot dé*kassastor ting (de zg. eerste betaling), d.w.z. het deel van de koopsom en de grootte van bet bedrag, alsmede het aantal ter mijnen, waarin de koopsom moet zijn voldaan. Kandidatenlijst A.R. Partij nu vastgesteld HET Centraal Comité van Anti-Revolutionaire Kiesverenigingen heeft thems de kandidatenlijst voor de komende Tweede-Kamer verkiezingen gepubliceerd, zoals deze tot stand gekomen is krachtens de uitslag van de stemmingen, gehouden in de A.R. kiesverenigingen. i\ p r7»'i 1 ben deelgenomen 865 kiesverenigingen. De kandidatenlijst vermeldt de vol gende namen: 1. prof. dr. J. Zijlstra 2. mr. J. Algera 3. mr. A. B. Roosjen 4. prof. mr. P. S. Gerbrandy 5. dr. J. A. H. J. S. Bruins Slt 6. A. W. Biewenga, Wzn, 7. drs. C. P. Hazenboscli 8. mr. dr. E. P Verkerk 9. H. van Eijsden 10. ds. J. Fokkema 11. J. van Eijbergen 12. ds. C. van der Zaal 13. J. Smallenbroek 14. mr. B. W. Biesheuvel 15. mr. Th. A. Versteeg 16. prof. dr. L. W. G. Scholten 17. mr. dr. J. Meulink 18. G. A. Kieft 19. C. van Nierop 20. dr. A. Veerman 21. dr. J. van Baal 22 mr. dr. N. G. Geelkerken 23. A. van Santen 24. P. C. Elfferich Aan de stemmingen voor de vast stelling van deze kandidatenlijst heb- H. K. H. Prinses Beatrix is gistermid dag van Schiphol naar Kopenhagen ver trokken, waar zij de Paasdagen zal doorbrengenbij deheer - en mevrouw Feaver, de ouders van haar vriendin Renée Roëll. De heer Feaver is Cana dees gezant in de Deense hoofdstad. De kroonprinses zal volgende week naar Nederland terugkeren. presidentsverkiezing in de Ver. Staten, ken ter zake bepaalde bevoegdheden die 6 november plaats vindt. j worden verleend. Het officiële Sowjet-persbureau heeft bijzonderheden van het jongste ont- wapeningsplan van de Sow jet-unie bekend gemaakt. Deze plannen, aldus „Tass", zijn ingediend „teneinde de ontwapeningsconferentie in Moskou uit haar impasse te helpen". Het beperken van de strijdkrachten en de conventionele wapens zou niet afhankelijk worden gesteld aan het hereiken van een overeenkomst over het verbieden van atoomwapens, „hoewel de Sowjet-unie de voorvechter is voor een onvoorwaardelijk verbod op atoomwapens". Genoemde beperking zou het bereiken van een overeenkomst inzake atoomwapens wel in de hand werken. Het plan behelst onder meer een be perking der strijdkrachten en van de conventionele wapens in de periode 1956-1958 tot een millioen a anderhalf millioen voor Amerika. De Sowjet-unie en (continentaal) China en voor Groot- Brittanmë en Frankrijk tot 650.000 man. De beperking der strijdkrachten van andere landen dient op een wereldcon ferentie te worden vastgesteld en wel tot 150.000 a 200.000 man. De uitvoering van geoemde beper- kmgsmaatregelen moeten drie maanden na het bereiken van overeenstemming beginnen. Tot die tijd dient omvang en bewapening „bevroren" te blijven op het peil van 31 december 1955. Het controlesysteem dient waarschu- wingsposten te omvatten, gevestigd in de betrokken landen bij havens en an dere verkeersknooppunten, zulks ter voorkoming van verrassingsaanvallen Op internationale basis gekozen con troleurs moeten te allen tijde toegang hebben tot de militaire objecten in hun gebied. Het'plan voorziet ook in de'mo gelijkheid van luebtverkenning en lucht fotografie. Het internationale orgaan zou voorts aanbevelingen aan de Veiligheidsraad doen omtrent inbreuken op de interna tionale overeenkomst. De ondertekenen de landen dienen binnen een maand na de instelling van het controle-orgaan dit orgaan volledig op de hoogte te stellen van de omvang van hun strijdkrach ten, bewapening en militaire uitgaven. Een belangrijk punt in het plan, aldus „Tass", is de instelling van een zone in Europa met een beperkte militaire paraatheid en met een inspectiestelsel. Deze zone zou beide delen van Duits land moeten omvatten. Volgens het plan zou in deze zone geen enkel gebruik mogen worden gemaakt van atoomwa pens van welk type ook. Vele Griekse kranten hebben dezer dagen déze folo gepubliceerd. Zij meldden erbij, dat de jongen achteraan (met pijl aangegeven) de 16-jarige kroonprins 'Constantijn van Griekenland is, tcrioijl ten" en Lang leve Makarios". hij meedoet aan anti-Britse demonstraties van. zijn medescholieren op het terrein van hun school in de buurt van Athene. De jongens droegen spandoeken, waarop o.a. te lezen stond: „Weg met de Brit- Aan Eivazov Makmoed is de rode ba nier van de arbeid toegekend, zo be richtte radio Moskou gisteren, omdat h(j 148 jaar geworden is. Makhmoed Is lid van een agrarische werkgroep in Azerbeijsjan. De Britse communistische partij zal zondag op een besioten zitting de kwes- tie-Stalii! duchtig onder de loep nemen. Deze bijeenkomst zal plaats vinden in het kader van het nationale congres van de partij, dat gisteren in Londen begon, vier dagen zal duren en door duizend afgevaardigden zal worden bij gewoond. Een functionaris van de communisti sche partij zei, dat de veroordeling van wijlen Josef Stalin door de huidige Sow- jetleiders een enorme beroering heeft veroorzaakt in de gelederen van de par tij in Engeland. Dit blijkt overigens ook duidelijk uit de talloze ingezonden stuk ken in het partijblad, de Daily Wor ker. Vele Britse communisten blijken bet helemaal niet met Kroesjtsjew eens te zijn, doch. er zijn ook grote groepen partijleden, die zijn aanvallen op Sta lin toejuichen. Voor het eerst is thans de bevolking van communistisch China op de hoogte gebracht van dc aktie der Sowjetlei- ders tegen Stalins „monsterachtige bui- tenspo righéden" Radio Peking heeft vrijdag een uit zending van twintig minuten aan dit onderwerp gewijd, waarbij een Chinese vertaling van het Prawda-artikel woens dag gegeven werd. Tot nu toe hadden de Chinese pers en radio over deze kwestie het stilzwijgen bewaard. De leider van de 'Italiaanse commu nisten. Palmiro Togliatti en die van de Franse communisten, Maurice Thorez, hebben vandaag te Rome een geheime conferentie gehad, vermoedelijk over de problemen, voortgekomen uit de nieuwe anti-Stalinistische politiek van Moskou. Het onafhankelijke en invloedrijke Ro meinse blad „II Messagero" opperde op DE BILT, zat-erdag 16 uur. Door de ontwikkeling van een krachtig ge bied van hoge druk boven de Britse eilanden heeft het weer in het West- Europese kustgebied een geheel ander karakter gekregen. Boven de Noord zee kwam een overwegend Noordelijke stroming tot stand, waardoor koude lucht van polaire oorsprong Nederland en België binnendrong en de tem peratuur gisteren in de looo van de dag tot omstreeks 7 graden daalde. In Frankrijk. Duitsland en Zwitser land bleef het daarentegen nog zacht. Temperaturen vae 18 tot 22 graden kwamen daar bijna overal voor. Het thans boven de Britse eilanden ont stane hogedrukgebied vertoont een tamelijk grote hardnekkigheid. Ver wacht wordt, dat het ook gedurende de Paasdagen het weer in ons land zal blijven beheersen. De aanvoer van koude lucht gaat dus door. zodat er in het temperatuur- veroop weinig verandering zal komen. Plaatselijk zijn enkele opklaringen mogelijk, die het weer tijdelijk een iets aangenamer karakter kunnen ge ven. De neerslagkansen blijven klein. zijn voorpagina, dat beide leiders wel licht zouden proberen, tot een gemeen schappelijke „Latijnse gedragslijn" voor hun partijen te komen. Het officiële orgaan van de Italiaan se communisten, ;,L'Unita", bagatelli seerde het bezoek van Thorez en schreef dat hij slechts voor een vakantie te Rome was. De Parijse politie zoek', naar de dader van een bomaanslag, die gisternacht op het gebouw van de Egyptische ambas sade werd gedaan. Het gebouw werd slechts licht beschadigd. De aanval ge beurde om ongeveer half twee. Een automobilist hoorde een lichte ontplof fing en zag een gele lichtflits. De ambassade ligt aan de deftige Avenu d'Iena, bij de Aic de Triomphe, De woning van de ambassadeur ligt on geveer 100 meter verder aan de over kant van de straat. Tientallen buren zijn ondervraagd, doch niemand heeft Ce dader gezien. De Westduitse minister van Buitenland se Zaken Heinrich von Brentano heeft zijn voorgenomen bezoek aan de V. S. voor onbepaalde tijd uitgesteld wegens andere werkzaamheden. Von Brentano was door het Amerikaan se departement van Buitenlandse Zaken uitgenodigd om op 23 en 24 april een bezoek aan Washington te brengen. Door de Anti-Revolutionaire Partij zullen worden ingediend lo lijsten. De eerste 24 namen zijn voor alle lijsten dezelfde. De Kamercentralen hebben de bevoegdheid zelfstandig te bepalen, wie de kandidaten zuilen zijn voor de laatste zes plaatsen op de lijst. Het Centraal Comité zal aan de deputatenvergadering voorstellen, dat prof. dr. J. Zijlstra op alle lijsten no. 1 zal worden geplaatst. De Kamercentralen hebben overi gens de bevoegdheid om de volgorde van nummer 2 tot en met nummer 12 te wijzigen. 25. mr. H. Bavinck» 26. mr. W. Brak, 27. A. R. do Kwaadsteniet, 28. Joh. de Jong, 29. W. A. van der Velden, 30. ds. J. M. van Krimpen, allen te Rotterdam. De Kamerkieskringen 's-Gravenhage Dordrecht en Leiden hebben de aanvul lende lijst nog niet definitief samenge steld. De Tsjechische vluchteling Tomakoviks is weer in IJmuiden. Vier maanden ge leden vestigde hij de aandacht op zich door tussen de pieren in het ijskoude water te springen, waar hij stellig ver dronken zou zijn als een binnenlopen-de logger hem niet had opgepikt Vannacht haalde de loodsafhaler Geep hem van boord van de Amstelland.De kapitein- wat; met de Tsjech weer op weg naar Zuid-Amërika, maar durfde de over tocht niet aan. omdat öe vluchteling; be weerde- glas gegeten te hebben. En nu zit de Ve.sense politie weer met hem opgescheept Naar D.P.A. verneemt hebben de onderhandelingen tussen Franse en Duitse deskundigen over de kanalisatie van de Moezel niet kunnen leiden tot het opstellen van een gezamenlijk eensluidend memorandum. De com missie van deskundigen heeft naar D.PJt. verneemt op 20 februari jl. de overzichten der vier ondercommissies met de zeer uiteenlopende standpun ten aan de regeringen overhandigd. Vertegenwoordigers van Franrijk en Zutd-Vietnam hebben vrijdag te Saigon een akkoord getekend over de terug trekking van de Franse expeditionaire macht ter sterkte van ongeveer 20.000 man. Men verwacht, dat de terugtrek king tegen dertig juni zal zijn voltooid. De betrokken militairen zullen bij hun terugkeer in Franrijk verlof krijgen en daarna in Europa of Noord-Afrika wor den gelegerd, zo deelde het ministerie van Defensie te Parijs mee. De premier van de Maleise federatie, Abdoel Rahman heeft te kennen ge geven dat hij er voor is, dat Malakka zich het volgend jaar na het verkrijgen van zijn onafhankelijkheid bij de Zuid- oostaziatische Vedragsorganisatie aan sluit. In de Franse hoofdstad is vandaag de jaarlijkse volksverhuizing ter ge legenheid van Pasen begonnen. Onge veer 700.000 Paryzenaars verlaten de stad per auto en nog eens 700.000 zoeken per trein de ruimte op. In ruil voor deze bijna anderhalf mil joen hoofdstedelingen komen ruim 100.000 Franse en buitenlandse toeristen Parijs gedurende de Paasdagen bevol ken. De meeste hotels zijn nu reeds vol De Franse spoorwegen hebben 430 extra-treinen ingelast voor de Pary'ze- naars, die voornamelijk naar de Rivièra en de badplaatsen aan de Westkust trekken. Ook hebben de spoorwegen en ver scheidene luchtvaartmaatschappijen extra diensten ingelast om de toevloed van bezoekers uit Engeland, die naar ver wacht wordt veel groter zal zyn dan vorig jaar, op te vangen, Premier Moestafa ben Halim heeft het Lybisehe parlement meegedeeld, dat de Lybxsche regering een Russisch aanbod tot hulpverlening heeft geweigerd. Halim zei dat hij na de „Heilige maand Ramadan", die 12 april begint, een ge detailleerde verklaring over de redenen voor deze weigering zou afleggen. Nu we het toch over muziek hebben, nog even een redactio nele „noot". Na de paasdagen wordt de in schrijving voor onze beide voet- tochten op 26 mei in Amster dam en op 16 juni in Den Haag officieel geopend. Het adres Is: Secretariaat Trouwmarsen, Dag blad Trouw, Nieuwe Zijds Voor burgwal 225 Amsterdam, alwaar ook het bekende wandelboekje „Met Trouw op mars" (liefst per briefkaart) kan worden aange vraagd. 11 Rotterdam: Witte de Withstxaat 30 Telef. 115700 (4 1.) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 1830-1930 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 'r-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: TeL 111892 Adm. Tel. 114402 Klaehtendienst 18.30—19.30 u.: TeL 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, f 2.26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Aanvankelijk opklaringen. Later weer toenemende bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Over wegend matige wind uit noordelijke richtingen. Koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen ais vandaag. ZON EN MAAN 1 april; zon op 6.17, onder 19 16; maan op 1.11, onder 9.14. 2 april: zon op 615, onder 19.17; maan op 1.57, onder 10 08, Hoofdredacteur: Dr. J. A. H, J. S. BRUINS SLOT Directeur: H. DE RUIG PASEN bedoelt evenmin als een andere christelijke feestdag ver strooiing te geven door onze aandacht af te leiden van het leven van alledag om ons op te wekken ons te vermeien in allerlei vreemdsoortige en boven natuurlijke bespiegelingen. Evenmin wenst de kerk dan een retraite voor haar leden te organi seren om zo min als mogelijk is con tact met het alledaagse geroezemoes te hebben. Stellig heeft dit dagblad de opzet niet om u in deze kolom door een dierbare aanspraak te paaien en ex cuus te vragen voor zijn dagelijks streven en werken door te appelleren ■- op zijn verbondenheid met u in her christelijk geloof. Veeleer biedt het Paasfeest ons de gelegenheid om hetzelfde leven van alle dag en dezelfde moeiten, die ons van week tot week bezighouden, nu eens opzettelijk te bezien vanaf de verheven bergtop van onze geloofs- verwachting, die gespannen is op wat God doet en doen zal. De speciale commissie voor de kern energie van de Raad vrm de O.E.E.S. neett tijdens haar eerste zitting, die op *7 maart werd gehouden in het Cha teau de la Muette, prof. Lesndre Nico Laides (Griekenland) tot voorzitter ge kozen, aldus bericht de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king. ..De heer Pierre Guillaumat (Frank rijk), algemeen administrateur, gedele geerde by het commissariaat voor de kernenergie en de heer Friston C. How, C- B. (Verenigd Koninkrijk), secretaris van het bureau voor de atoomenergie, werden gekozen tot vice-voorzitters van de commissie. ONS leven in deze wereld wordt bepaald door de werkelijkheden vafi geboorte en sterven en de strijd ©m brood, recht en geluk. Een leven temidden van geweld en gevaar en een strijd met de machten van onrecht, leugen, geldzucht, ziekte en domheid. I De kennis van de mensheid neemt 1 toe en haar mogelijkheden om de na- tuur te beheersen groeien naar ver- I houding. Daaruit komt zowel de zegen- l rijke kunde van de medische weten- I schap voort als de angstaanjagende I dreiging van de atoomwapenen. Steeds duidelijker wordt het ook, dat het niet de technische toepassing van de ge- I vonden mogelijkheden op zichzelf is, I die de mensheid bedreigt als wel de l geest van hen, die over de manier van I toepassing beslissen. De kern van de wereldsituatie, die ons leven en welzijn bepaalt, ligt in het hart van de mens, in de vraag of hij „van goeden wille" is, ja dan neen Het wereldgeweld is wel machtiger geworden dan vroeger maar de aard I ervan bleef gelijk. Er is geen princi- U pieel verschik tussen Pllatus, die Jezus onschuldig verklaarde en daanja tot de kruisdood veroordeelde en rechts- I instanties, die in onze dagen de dood- straf eisen waar geen schuld bewezen I Jlul AAR nu is het Pasen en wij mogen t herinnerd worden aan het feit, dat Jezus de gekruisigde uit de doden is opgestaan. Daarin is duidelijk ge- worden waar de uiterste grens ligt van de mensenmacht en de satanische mogelijkheden. Geen mens heeft meer macht gekre- gen dan tot aan de dood. Wat daarna komt was en is het onbestreden uit sluitende machtsgebied van God. Dat 1 was zo toen.Jezus op aarde leefde en i stierf en dat is zo nu wij op aarde leven. J De macht,, die de mens ontplooit, moge doordringen tot in de kern van de materie en zich explosief breed maken tot in de vernietiging van mil joenensteden, bij de dood is haar gren3 bereikt en alles wat daarachter ligt is Gods gebied. Jezus Christus leeft hoewel wij mensen Hem gedood hebben! Wie dit in deemoed erkent vindt nieuwe hoop. MAAR nu Jezus leeft, leeft Hij ook! 'Wij zijn nu niet meer alleen te midden van de aardse angsten. Van uit Christus' leven komt God ook in het leven van de mensen weer binnen, I zodat we niet weerloos blijvern tegen de dood. Van Hem is eerst de veilige S belofte van het leven der heerlijkheid, dat na dit leven komt maar niet min der de belofte voor dit leven hier, het tnige dat wij ten slotte kennen. Hij gaf ons beloften ten aanzien van wat Hij zal doen en opdrachten voor wat ons te doen staat. Zoals iedere dag weer nieuw is komt er ook iedere dag een nieuwe taak nl. om niet bij de pakken neer te zitten, niet met afbraak genoegen te nemen en voort te gaan vanuit Zijn kracht en om de eer van Zijn naam in het verzet tegen leugen en onrecht, tegen Mammon en domheid. Daar is een toekomst bij God en een toekomst op aarde omdat God nieuw met ons beginnen wil daar Hij rekent vanaf de dag, dat Christus is opge staan uit de doden. .Elke nieuwe dag is een dag van Christus, een dag aan de macht van de dood ontworsteld. Het is een dag die God ons geeft, zó groot is Zijn genade. JAC. JONKER

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1