Waardig Geen oorlogsdreiging zegt Martin Zes pet. verhoging in de zuivel- en mijnindustrie 1 Ulmer in proces-Schmidt Soenarjo bedreigde me met de dood EURATOM BUS KANTELT VAN DIJK; 3 DODEN, II GEWONDEN Sow jet-grootmeesters gaven demonstratie in Rotterdam i TROEPEN NAAR MIDDEN-OOSTEN Landbouw beslist vandaag Parijs roept 70.000 reservisten op Gesprek van Mollet en Adenauer W eëroverzicht Rott. Droogdok Mij 30 procent Tweede Earner sprak ziek uit voor Euratom STRAALJAGER NEERGESTORT Bij uitwijken voor tegenligger WOENSDAG 11 APRIL 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 33SÏ Weerbericht 71-jarige redt twee kinderen SPANNING OP EEN HOOGTEPUNT Atoomuitwisseling in de NAVO Truman naar Nederland Vuurgevecht op Cyprus Uitvoer van consumptie aardappelen stopgezet Russische economische hulp voor Indonesië O O OP dit manifest is men van K.V.P.- zijde terstond afgesprongen. En men heeft daar twee bezwaren tegen ingebracht. HAMMARSKJOELD SS Jfefe MIJNEN JORDANIË-SYRIË Nieuw Guinea en de V.N. Met 64 tegen 12 stemmen Drie huizen geraakt - Geen slachtoffers Brits militair gedood DRIE Russische grootmeesters de heren Bondarevski, Fur- man en Tolushhebben gisteren tn het Ahoy-paviljoen een indruk wekkende demonstratie van hun schaaktalenten gegeven. Bijna honderd van de sterkste Rotter damse schakers allen deelnemers aan het persoonlijk kampioen schap van Rotterdam, waren daar aangetreden, met het vaste voor nemen, in een simultaanseance eens flink van leer te trekken tegen de grote Russen. Er is in derdaad flink van leer getrokken. Maar voornamelijk door de Rus sen. Zij toonden, dat zij niet voor niets Spassky, Bronstein en Gel- Ier assisteren tijdens het kandi- datentornooi in Amsterdam: Met imposante cijfers hebben zij scha kend Rotterdam verslagen. Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 L) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klacktendienst abonnementen 18 30-1930 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's.Gravenhage. Huygensplera 1 Postgiro 424887 Redactie: Tel. 111892 - Aam. Tel. 114402 Klaehtendienst 18 30—1930 u Tel 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week. 2.26 per maand, 8.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks s Directeur: II. DE RUIG Weersverwachting, geldig tot donderdagavond. F AANHOUDEND KOUD. Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen, maar plaatselyk ook wat regen. Zwakke veranderlijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 12 april: zon op 5 52, onder 19 33; maan op 6 07. onder 21.49. ym Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT ENIGE maanden geleden debuteer de de K.VJP. met een ongelukkig verkiezingspamflet O 56, dat in de KVJ".kring vrij algemeen werd ge desavoueerd. De P.v.dA iiet zich dit kluifj'e na tuurlijk niet on.gaan en overal waar zij dat te pas kon brengen duwde deze partij dit pamflet 056 aan de K.VJP onder de neus. Dat was niet prettig voor de K.V.P. en dat was dus natuur lijk bijzonder prettig voor de P.v.d.A Zo zijn namelijk de verhoudingen. De P.v.dA. ging daarbij tevens de brave Hendrik uithangen door bij el ke gelegenheid waar zij dat kwijt kon, te verkondigen dat we er toch voor moeten zorgen om de verkie- zu gsstnjd „waardig" te voeren. De P.v.dA., toch al gewend om zich in alle dingen als toonaangevend den vol- ke voor te stellen, zou ook hier de (goede) toon wel aangeven. MAAR nu is er een groot spektakel ontstaan over een manifest van de P.v.d.A. gericht aan de communis tische kiezers. In dat manifest stelt de P.v.d.A. in het licht dat de ontluis tering van Stalin, dat het feit dat de ze halfgod nu aan de kaak wordt ge steld als een barbaars monster, een scherpe aanklacht betekent tegen de communistische partij en haar sys teem zelf. De onbetrouwbaarheid van die partij en van haar huidige leiders wordt hierin evenzeer openbaar als die van Stalin zelf. De kiezers worden opgewekt deswege met de C.F.N. te breken en op de P.v.dA. te stemmen. In deze beschouwingen wordt dan voorts gezegd dat elke stem van de C.P.N. afbreuk doet aan de P.v.dA. en haar positie en zo indirect „de reactie" in Nederland bevordert. Het gaat er om welke partij als grootste te voorschijn zal komen bij de aji. verkiezingen. Als dat de P.v.dA. is, dan is de weg open voor een politiek van welvaart en opbouw. Indien een andere partij zo sterk wordt dan betekent dat een verminde ring van de volksinvloed op de poli tiek voor de volgende vier jaren. Iedere stem op de C.P.N. is een stem, die indirect de kansen versterkt dat Rornme als overwinnaar uit de strijd tevoorschijn treedt In de eerste plaats kwam men met de grief dat het toch onbehoorlijk was om het zo voor ve stellen dat een riet- stemmen op de P.v.dA. vermindering van volksinvloed zou betekenen. En in de tweede plaats verweet men de P.vdA, dat zij bij deze poging om communistische kiezers tot zich te trekken de naam van de heer Romme betrok, omdat de communisten tot dusverre hun actie als een anti-Rom- me-actie voeren. WAT heeft de P.v.d-A. daar nu op geantwoord? Vermelden we aller eerst dat „Het Vrije Volk" geprobeerd heeft er omheen te draaien. Het blad stelde het zo voor alsof de kritiek in hield dat de P.v.dA. geen propagan- da-actie onder communisten zou mo gen voeren. Dat was een dwaze uit vlucht. Want het liep niet over het „of" maar over het „hoe" der propa ganda. De heer Evert Vermeer beeft er echter niet onderuit gekund en is op de concrete bezwaren ingegaan. Blijkens een verslag in „Het Pa rool" dat zelf de zin over de „volksin vloed" wel goed bedoeld, maar onge lukkig geformuleerd vond, heeft de heer Vermeer gezegd: „Wanneer men van de zijde van de K.VJP. meent de P.v dA. te kunnen ophangen aan een enkel zinnetje, dat, in zijn beknopte formulering, door boosaardige lieden boosaardig zou kunnen worden geïn terpreteerd, dan getuigt dat toch wel van'een gebrek aan politiek benul, dat mij, zelfs kort voor de verkiezin gen zacht gezegd verbaast." Ais men deze uitlating van de heer Vermeer goed leest betekent zij dit: „Die zin was ongelukkig van ons en had er niet in moeten staan". Wat betreft het betrekken van de heer Rcmme in het geval, zegt de heer Vermeer: „Het is toch zonder meer duidelijk dat het niet de persoon Romme is, die wij op de korrel nemen. Het gaat hier uitsluitend om de heer Romme als exponent van de K.VJP." Het komt ons 'oor dat dit niet het punt is waar het over loopt. Wij gelo ven niet dat iemand er bezwaar tegen mag maken dat iemand de figuur van prof. Romme in de politieke strijd be trekt. Ook niet dat hij de persoon- Romme in die strijd betrekt. Men Kan een politieke figuur Romme niet schei den van de persoonlijke figuur Rom me. Het gaat er dan alleen maar om of men hem er op een fatsoenlijke of op een onfatsoenlijke manier bij be trekt. Maar de grief is dat de P.v.dA. voor het minst de schijn gewekt heeft dat zij in haar beroep op de communis tische kiezers een zekere aansluiting heeft gezocht bij de communistische anti-Romme-actie. De heer Vermeer verwerpt deze kritiek. En hij doet dat in dezelfde trant als hierboven: „Dit is een barst te meer in de vaas van mijn vertrou wen (in het politiek verstand van onze 'opponenten". Het zij zo. Wij hadden gedacht dat de leiders van de P.v.dA. wel zo be- Eisenhower vraagt nog geen machtiging DE Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren met veertien leiders van het Congres een conferentie gehouden, o.a. over het mogelijke gebruik van Ameri kaanse troepen in het Midden-Oosten. De republikeinse leider van het Huis van Afgevaardigden, Joseph Martin, zei na afloop, dat „er geen bijzondere dringende noodzaak" was voor enige actie op wetgevend gebied. Hij voegde daaraan toe, dat Eisenhower om zo'n actie zou vragen als „er gevaar" zou drei gen. Maar er is geen reden, zei hij, om zo'n verzoek nu te verwachten. Martin werd ook gevraagd of Dulles de situatie in' het Midden- Oosten er een achtte van „dreigend oorlogsgevaar". „Nee"„ ant woordde Martin. De bijeenkomst begon slecnts enkele oren nadat president Eisenhower officieel verklaard had: „De Ver. Staten zullen binnen de mogelijkheden van dfe Amerikaanse grondwet hun verplichtingen om zich tegen elke agressie in het Midden-Oosten te verzetten, in acht nemen." (Van ome correspondent). De 71-jarige heer Arie Sikken* uit Alkmaar heefl voor de tweede keer bin nen enkele weken een kind uit het wa ter gered. Hij woont in een woonscheepje, dat gemeerd ligt aan de Kanaalkade. Op 20 maart speelden daar in de buurt kinderen op rioolbuizen, die op de kade lagen. Hij zag een van hen in het water vallen. Met behulp van een reddingshaak wist hij het kind op het droge te krijgen. Sindsdien stuurde hij de kinderen ge regeld weg, maar maandagmiddag zag hij voor de tweede maal een kind in 't water rollen. Het lag vrij ver van de wal en het kon niet zwemmen. Weer greep hij onmiddellijk in. Met een lange bootshaak wist hij het aan de kant te brengen, waar het met behulp van in middels toegeschoten omstapders Werd geréd. Eisenhower's toevoeging dat tegen agressie zal worden opgetreden „bin nen .het kader der grondwettelijke middelen", wil zeggen, dat de presi dent niet zonder voorafgaande goed keuring van het Congres Amerikaanse troepen aan een actie zal laten deel nemen welke als oorlog uitgelegd kan worden. De verklaring van Eisenhower Is een bevestiging van het Amerikaanse standpunt, dat het de Ver. Naties moe ten zijn die een poging moeten doen om het geschil in het Midden-Oosten te regelen. De Engelse regering heeft officieel haar voldoening over de verklaring van Eisenhower te kennen gegeven. Het Franse ministerie vaxi''Buiten landse Zaken"riöèmde" de verklaring „buitengewoon gunstig". 1 Een autobus tan de 1S.V. Vervoermaatschappij De Tu'ee Provinciën is gistermiddag bij Nieuw-Lekkeriand van de smalle Lekdijk gereden en omgevallen. Van de onge veer 25 passagiers werden 3 gedood, terwijl elj inzittenden werden gewond. De chaujjeur werd ernstig gewond. Tijdens de gistermiddag gehouden be sprekingen tussen de kerncommissie van de zuivelindustrie enerzijds en de werk nemersorganisaties, betrokken bjj de C.A.O. voor de zuivelindustrie ander zijds, is overeenstemming bereikt over de door de regering geboden gelegenheid de lonen in de zuivelindustrie met zes procent te verhogen. Binnenkort zal nog overleg worden gepleegd over de verbetering van enkele arbeidsvoorwaarden, zoals de uitbrei ding van het aantal vrije middagen van dertien op zesentwintig per jaar. Wan neer ook over deze punten, overeenstem ming wordt bereikt, zal de nieuwe C.A.O. in de zuivelindustrie op 1 mei van kracht worden. De zuivelindustrie maakt voorts ge bruik van de drie procent verruimings- mogelykheid door de vakantietoeslag met twee procent te verhogen, een half procent van het totale loonbedrag in «.e zuivelindustrie te besteden aan toeslagen van zeven gulden per week op de wedu- wenpensioenen, terwijl het resterende gedeelte van de drie procent bestemd zal worden voor de overige secundaire ar beidsvoorwaarden. Vandaag zou het Landbouwschap be slissen over een loonsverhoging in de landbouw van drie procent over 1956, ingaande 1 mei a.s. en een uitkering ineens van drie procent in die onder nemingen die over 1955 een dergelijke uivkering uit de winst kunnen betalen. Een optrekken van de lonen tot zes pro cent wordt thans in kringen van de land bouw niet mogelijk geacht. In zijn gisteren gehouden vergadering heeft de Mijnindustrieraad besloten de mijnondernemingen te verzoeken over 1955 een uitkering te doen van drie procent van het loon of salaris. Voorts besloot de raad in beginsel de lonen en salarissen met zes procent te verhogen. Voor de ondergrondse arbeiders zal deze verhoging worden bereikt door het grondloon der houwers te verhogen tot 15,17 per dienst. Wat de bovengrondse arbeiders betreft zal de verordening betreffende het be- ginloon van functiegroep III zodanig worden gewijzigd dat dit loon met zes procent wordt verhoogd, voorts zullen enige van de in geldsbedragen uitgedruk te toeslagen eveneens worden verhoogd. Het is de bedoeling dat deze loons verhoging op de le mei van kracht zal worden. De uitkering ineens zal zo mo gelijk ook in mei dienen te worden uit gekeerd. De NAVO heeft meegedeeld, dat een overeenkomst voor de uitwisseling van zekere atoominlichtmgen tussen de 15 leden van de verdragsorganisatie van kracht is geworden. Ingevolge de overeenkomst zullen ae V.S. technische kennis op het gebied van de atoomenergie ter beschikking van hun bondgenoten stellen. De over eenkomst, welke 22 juni j.l. onderte kend werd is 29 maart van kracht ge worden. kwaam waren dat zij de schijn des kwaads zouden kunnen vermijden en nochtans de communistische kiezers de voortreffelijkheid van hun progres siviteit duidelijk maken. Maar blijkbaar kan dat niet Intussen zij de heer Vermeer harte lijk bedankt voor zijn lessen in het voeren van een waardige verkiezings strijd. Volgens welingelichte kringen in Parijs heeil hei Franse kabinet besloten 70.000 reservisten met ingang van donderdag on der de wapenen te roepen. De noodza kelijke documenten sullen vandaag wor den getekend. Het kabinet hoopte nog 30.000 man te winnen, door de troepen in Duitsland uit te dunnen. De zegslieden zeiden, dat de zegering van plan is de eerste 100.000 man binnen drie weken na de oproep in Algerije le hebben. Bij een gevecht in Oost-Algerije, dat na drie dagen te hebben geduurd maandag werd beëindigd, zijn tenminste veertig militairen en meer dan 250 op standelingen gedood. Voor het eerst werd gemeld, dat de rebellen in ruime mate beschikken over zware machinegeweren en mortieren. Minister van Buitenlandse Zaken Christian Pineau heeft de Franse am bassadeurs in Cairo en Tel Aviv op gedragen de aandacht van de be trokken regeringen te vestigen op de „ernstige bezorgdheid", die Frankrijk koestert met betrekking tot de toe stand aan de Egyptisch-Israëlische grens. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjoeld, is gisteren in de Egyptische hoofdstad Cairo aangekomen op zijn „vredes missie" naar het Midden-Oosten. Hammarskjoeld was vergezeld van generaal E. L. M.,Burns, hoofd van de wapenstilstandscommissie van de Ver. Naties. Burns had zich bij Hammar skjoeld gevoegd in Jeruzalem, nadat de laatste daar uit Beiroet was aange komen. Hammarskjoeld 'had gisteravond reeds een onderhoud met de Egyp tische minister van ..Buitenlandse Za- ken, Mahmoiid "FavraT Kort tevoren hndden de Israëliërs meegedeeld dat jöodse strijdkrachten twee Arabische „Fedayeen" of „zelf moord-commando's", binnen grondge bied van Israël in de pan hadden gehakt. Daardoor is het aantal gesneuvelden na het weekeinde tot elf gestegen. De Egyptische pers heeft in grote opmaak berichten over de Egyptische commando's gebracht. Volgens sommi ge bladen opereren 300 commando's op Israëlisch gebied. De Israëliërs verbergen hun verliezen, volgens deze berichten, om het moreel van de bevolking niet te schaden. Hoessein en Kawatly hebben giste ren voor de graftombe van de be roemde Arabische sultan Saladin, die in de dertiende eeuw de kruisvaar ders verslagen heeft, plechtig gezwo ren „met al hun kracht het Heilige Land te verdedigen". Men verwacht dat binnenkort een gezamenlijke militaire commissie ge vormd zal worden om de overeen stemming te verwerkelijken, waarbij „elke Israëlische aanval" op de gren zen van een van beide landen be schouwd zal worden als gericht tegen beide landen, waardoor „een gezamen lijke verdedigingsactie nodig wordt". Israël heeft de Veiligheidsraad mee gedeeld, dat het zich „vrijheid van handelen" voorbehoudt tenzij Egypte zijn „vijandelijke daden" staakt en zich houdt aan de Palestijnse bestandsover eenkomst. De Franse premier Guy Mollet en de Westduiiss kanselier Konrad Adenauer zijn van plan volgende week de hoofden bij elkaar te steken om te trachten hun beleid jegens Rusland samen le bunde len. Dit wordt uit diplomatieke bron ver nomen. Vermoedelijk zullen zij samen komen in Straatsburg, waar de Raad van Europa een serie zittingen zal houden. Het voornaamste punt van discussie zal gevormd worden door verklaringen van Mollet en van de Franse minister van Buitenlandse Zaken Cristian Pineau. dat eenwording van Duitsland via ontwa pening loopt. Die verklaringen hebben grote bezorgdheid verwekt m Bonn. Het tweede punt zal de impasse over de toe komst van het Saargebied zijn. De Amerikaanse oud-president Harry S. Truman zal bij zijn rondreis door Europa half juni een bezoek aan Neder land brengen. Hij deelde dinsdag te Kansas City mee, dat hij en zijn vrouw elf mei per schip uit New York vertrekken en daar op drie juli zullen terugkeren. Na be zoeken aan Italië, Franrijk en Belgie komt het echtpaar op veertien juni in Den Haag aan. Op zeventien juni gaat de reis van Hoek van Holland naar Engeland, waar de oud-president een ere-doctoraat van de universiteit van Oxford krijgt. Truman noemde dit de belangrijkste aanleiding voor de gehele reis. De mogelijkheid bestaat, dat Indonesië er naar streven zal het geschil met Ne derland over Westelijk Nleuw-Gulnea dit jaar voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties te brengen, al dus politieke waarnemers in Djakarta, De kwestie is in 1955 en in 1954 op de agenda van de algemene vergadering ge weest. Gevraagd naar de mogelijkheid ver wees een woordvoerder van de regering naar de regeringsverklaring van maan dag jl„ waarin wordt gezegd, dat de „anti-koloniale machten moeten worden gemobiliseerd voor de strijd van Indone sië ten aanzien van West-Irian. Dit prin cipe zal verder met de Aziatische en Afrikaanse landen, die de conferentie in Bandung hebben bijgewoond worden uitgewerkt en zeker ook in de Verenig de Naties, aldus de woordvoerder. Aan het eind van de 45ste zitting in de zaak-Schmidt heeft getuige Ulmer de officier van Justitie ervan beschuldigd, dat deze hem met de dood bedreigd zou hebben. Hij toon de een patroon van een kogel, die hij in zijn cel had gevonden, maar waarvan hij niet kon zeggen, hoe de ze daar gekomen was. Op deze zitting sprak Ulmer alle verklaringen, die hij voor de poli tie had afgelegd, tegen. Hij zei de ze te hebben afgelegd, nadat poli- tie-ambtenaren hem hadden gesla gen. Ook getuige Baden werd gehoord. Hij antwoordde op vragen dat hij de politie vijf plaatsen, waar „droppings" waren uitgevoerd, had getoond. ,,Ik heb plaatsen aangewezen, die dicht bij de weg en vlak bij politieposten lagen, zodat het duidelijk moest zijn, dat daar geen „droppings" mogelijk waren. De plaatsen, die in het proces-ver baal worden genoemd, zijn inderdaad de''plaatsen die ik heb verzonnen. Hij zei nooit „droppings" te hebben mee gemaakt. Beklaagde Schmidt merk te oP, het vreemd te vinden, dat de politie Baden pas tien maanden na zijn arrestatie die plaatsen liet aan wijzen. Bovendien kloppen deze niet met die, welke anderen aanwezen. De volgende zitting werd bepaald op dinsdag 24 april. Dan zullen ge tuigen M. O. C. Dunais, P. J. H. Wiersma en H. de Braai worden ge hoord. Rechter Rochjani zei getuigen Baden en Ulmer niet meer nodig te hebben. De gisteren gehouden vergadering van commissarissen en directie van de RoG terdamsche Droogdok Maatschappij NV heeft o.m, besloten in de a.s. algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend op de aandelen over het boekjaar 1955 te bepalen-op 30 pro cent (over 1954 25 procent en 20,94 per aandeel van de agio-reserve) en voor de houders der bewijzen van oprichters rechten ƒ2600 (over 1954 ƒ2100) per bewijs te bestemmen. Verder werd besloten binnenkort over te gaan tot uitgifte van 2.750.000 nieu we aandelen (zijnde van. het thans uitstaande kapitaal) tegen pari koers, met recht van voorkeur voor aandeel houders. DE BILT, woensdag 10 uur. Nadat de temperatuur gistermiddag in de 'zachte' lucht die met Zuidwestenwinden werd aangevoerd, - op- Lpkele nhft*s<3n in ons land tot 19 graden was' gestegen, is in de afgelopen nacht belangrijk koudere lucht uit het Noorden ons land binnen gestroomd. Dit ging met regen, gepaard. In het Noorden'van het land klaarde de lucht na de koufrontpassage weer op, met het gevolg dat de temperatuur daar in de nanacht plaatselijk tot iets beneden het vriespunt daalde. Boven het Zuiden*van het land werd het front aanmerkelijk vertraagd, onder andere omdat er in Engeland een sto ring in het front was ontstaan. Daardoor bleef er in het Zuiden veel bewolking, waaruit af en toe wat regen viel. Het ziet er naar uit dat ons land zich de ko mende 24 uur dicht bij het front zal blij ven bevinden tusen de koude en warme lucht in het overgangsgebied. Er blijft daarom vooral in het Zuiden van het land kans op wat regen. De kans dat ons land weer in de zachtere lucht komt is gering. TV/TET slechts twaalf stemmen tegen, die van de WD, de SGP, de heer Gerbrandy en de CPN heeft de Tweede Kamer de conclusie aan vaard, die de beginselen bevat welke volgens het comité Monnet aan een Europese Atoomgemeenschap ten grondslag moeten liggen. Hiermede heeft de Tweede Kamer in een sinds jaren reeds bestaande meerderheid als het om vragen van buitenlands beleid en supra-nationale ordening gaat, zich voor de vorming van een Europese "Atoomgemeèn- schap uitgesproken. Wij achten dit een gelukkige ont wikkeling. De Tweede Kamer heeft gistermid dag met 64 stemmen tegen 12 stem men zich uitgesproken voor de op richting van een bovennationale West- europese gemeenschap voor atoom energie, de zogenaamde „Euratom". Alleen de liberalen, de communisten," de Staatkundig Gereformeerden, de Anti-Revolutionair prof. Gerbrandy, stemden tegen. Zoals bekend werd in de week voor Pasen in de Tweede Kamer een debat gevoerd naar aanleiding van de gemeen schappelijke verklaring, die het comité van actie voor de Verenigde Staten van Europa, onder voorzitterschap van de Fransman Jean Monnet, van welk co mité ook vooraanstaande Nederlandse politici deel uitmaken op 18 januari heeft opgesteld. Door de leden van de Tweede Kamer, de heren Burger (Arb.). Romme (K.V.F.), Bruin Slot (AR.) en Hazenbosch (A.R.) werd deze gemeenschappelijke verkla- rmg aan de Tweede Kamer aangeboden, teneinde haar instemming te verkrijgen, welke de Kamer dus gistermiddag ver leende. Prof. Gerbrandy motiveerde zijn stem nogmaals uitvoerig. Omstreeks kwart over twaalf van middag is in Woudenberg een straal jager van de basis Soesterbcrg neerge stort. Het vliegtuig dook .naar beneden en raakte iq zijn vlucht drie huizen, waaronder het gebouw van de water schap „Woudenberg", dat tot de grond toe afbrandde. Van twee .woningen 'die eveneens weiden geraakte-kbd'' er -een gedeeltelijk behouden worden."'Er vle ien wonder, boven wonder geen. doden onder de bewoners. Ook1 de piloot kon rich redden. Terroristen en .veiligheidsstrijdkrach ten hebben vannacht bij het dorp Kalop- sia, 50 kilometer ten Oosten van Nicosia, hoofdstad van Cyprus, een vuurgevecht geleverd. Bij het gevecht werd een Brits mili tair gedood. In berichten uit Kalopsia wordt gezegd dat verscheidene Britse* le gervoertuigen op dé hoofdweg van Ni cosia naar Famagusta. in het centrum van Kalopsia, in een hinderlaag zijn ge lopen. Bij een scherpe bocht in de jveg werden de voertuigen van verschillende kanten plotseling onder vuur genomen. Met ingang van woensdag 11 april zullen nieuwe machtigingen voor de ex port van consumptie-aardappelen niet meer worden verleend. Het ligt verder in de bedoeling na 21 april de export ook op vei gunningen die eerder zijn af gegeven niet meer toe te staan. Dit heeft het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening meegedeeld. Hoe wel de aardappelvoor^aden, die in ons land aanwezig zijn, nog ruim voldoende zijn om de behoefte van dt. Nederland se bevolking te dekken, wil de minister voorkomen dat door een te grote uitvoer de voorziening van het eigen land in gevaar zou komen. Het exportverbod geldt voor alle voor consumptie ge schikte aardappelen met uitzondering van pootaardappelen. De Sovjelrussische ambassadeur, Dmi tri A. Zhoekow, heeft een concreet voor stel gedaan betreffende Russische eco nomische hulpverlening aan Indonesië. Dit heeft een Indonesische woordvoerder vandaag te Djakarta bekend gemaakt. Drie passagiers werden gedood, doordat gistermiddag omstreeks vier uur een autobus van „De Twee Provinciën", die de dienst Rotter dam-Utrecht onderhoudt, bij Nieuw- Lekkerland (Z.-H.) bij het uitwijken voor een tegenligger van de dijk kantelde en aan de voet daarvan op een zijkant bleef liggen. Een aantal van de 25 passagiers werd daarbij uit de bus geslingerd en kwam eronder terecht. Om het leven kwamen de 31-jarige C. van Dam uit Meerkerk (Z.-H.), mevr. Groenendijk-Keesmant en de 33-jarige mevrouw Vogelensang-van 't Aardrijk, beiden uit Alblasserdam. Er werden twee personen zeer ernstig gewond Een van hen is de chauffeur van de autobus, de 41-jarige T, S. uit Alblasserdam. de andere is mej. Schakel uit GiessenOudekerk. Negen personen werden minder ernstig gewond. De gevonden zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Dordrecht. De autobus was om 15.30 uur uit Rotterdam naar Utrecht vertrokken. Zwoegend en zwetend gingen oele Rotterdammers ten onder. Urenlang hadden zij getracht met naar hun mening solide middelen een stevige stelling op te bouwen. Groot was veler te leurstelling, toen de matadoren met enkele IJzersterke zetten hun stelling als een kaartenhuisje in een deden storten. Niet alle Rot terdammers zijn echter door de Russische stoomwals verpletterd: Acht wisten zelfs de grootmees ters te verschalken; niet minder dan twintig Maasstedelijke scha kers hebben de Russen remise afgedwongen. Uitslagen:"Bondarevski verloor van: HB. Tan en H. J. B. hems, en speelde remise tegen: B. Eile- brecht, J. C. van Vliet, J. Brons, mr. A. J. Jansen, O. Kafferata, A. Hagers, J. Burki, J. Robbers, mr. E. Mulder, G. Doomheim en' L. Kloosterman. Tolush liet zich verschalken door J. Sterk, J. A. de Koning, M. Wijers en G. Schrevendijk en het zich remise afdwingen door A. J. Kouwenhoven, R. Roodzant en P. de Boer. Furman werd verslagen door E. L. Jansscns en P. van der Schee, en speelde een onbesliste wedstrijd tegen A. C. Timmerman, J. M. Bensschop, P. van Geme ten, J, Lodewijk, A. Rijnbout en F. Koevermans.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1