De Nederlandse kiezer Schending van bestand K.L.M.-toestel werd door Israëlische jagers opgebracht orig aar 1488 doden bi verkeersongevallen Georgiërs houden Stalin 2fe ere ioon van Leon Jungschlaeger op Schiphol aangekomen I Conflict arts en Zniclhollandse er. tot bestrijding tb.c. Luchtkartering voor Egypte Jordanië 200 man verdacht van verraad Bonn laat esten nooit alleen I10£ 111 Overstromingen in talië Koning van Nepal gekroond Directeur consultatiebureau te Leiden heeft ontslag genomen Weeroverzicht WOENSDAG 2 MEI 1956 VEERTIENDE JAARGANG No, 3372 B NIEUWE ROL VOOR DE GAULLE? m Weerbericht Moeder met acht kinderen bij brand gedood ERKLARIISG K.L.Mj §tijging van ruim 9% ten opzichte van 1952 Von Brentano Miljoenen zuchten in Chinese kampen ,vDe droefgeestigste mensen ter wereld" eel medewerking van autoriteiten Opzienbarende Russische besluiten verwacht O p? ISRAËLISCHE straaljagers hebben gistermorgen, zoals \vy reeds in een deel onzer edities meldden, een Dakota van de K.L.M., die door de Egyptische regering was gecharterd voor bijzondere diensten, ge- j dwongen te landen op de centrale luchthaven te Lydda. Het K.L.M.- toestel werd boven het zuidelijk gedeelte van de Negeb-wocstijn door de straaljagers ontdekt. Dit heeft een Israëlische woordvoerder mee gedeeld. De bemanning, bestaande uit vier Nederlanders en een sergeant van de Egyptische luchtmacht, is onmiddellijk na de landing in Lydda verhoord. Gezagvoerder van de Dakota is de 34-jarige vlieger derde klasse L. Ph. Revntjes. die sedert 1950 in dienst is van de K.L.M. De overige bemanningsleden zijn; fotovlieger D. E. Schagen, radiotelegrafist tweede klasse C. H. Jansen, navigator H. Meyboom en cameraman P. Vandenborn. De Israëlische woordvoerder zei, dat het toestel gistermorgen boven Makhtesh Haramon was onder schept. Makhtesh Haramon is een grote kloof, waar op het ogenblik op grote schaal naar mineralen wordt gezocht. De kloof is ongeveer 40 km lang en ligt 60 km ten zuiden van Beersheba, het meest weste lijke punt ligt 15 km van de Egyp tische grens. Processen in Zuid-Afrikn Frankrijk Iaat militair missie in Zuid-Vietnam k.2&U&, mss. Nat. Monument na Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telet 113700 (4 L) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-1930 u. Zaterdags 1718 uur: Telefoon 115700 's-Gravenbage. Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. TeL 114402 Klachtendienst 18 30—1930 u.: Tel 362569 Schiedam- Lange Kerkstraat 2-*b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week. 2.26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks s Directeur: H. DK RITG LENTEWEER Minder koude nacht met plaatselijk^ mist. Overigens wisselende bewolking en droog weer. Morgen ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke, tijdelijk matige Zuidwestelijke wind. ZON EN MAAN 3 mei- »on op 3 03, onder 20.10; maan op 38. cmder 12 09 L.K. Hoofdredacteur: Dr. >1. A. H. J. S. BRUINS SLOT IN 1953 is een Staatscommissie in gesteld die de regering zal advi seren over de vraag of en in hoever re er behoefte bestaat aan een wijzi ging van ons kiesstelsel. De Staatscommissie heeft hel wen- zclyk geacht in verband met de haar verleende opdracht oen onderzoek te doen instellen naar de opvattingen der kiezers dienaangaande Dit onderzoek is ingesteld door het Nederlands In stituut voor de Publieke Opinie (Ni- po) te Amsterdam. Aan de hand van uitvoerige vra genlijsten zijn 1908 peisonen onder vraagd Die personen zijn zonanig ge- leiecteerd dat men kan aannemen dat het onderzoek bij benadering weer geeft de situatie zoals die bij de be volking als geheel aanwezig is. HET resultaat van dit onderzoek is onder bovenstaande titel thans in druk verschenen als uitgave van het Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbedrijf te 's Gravcnhage. Het is interessante lectuur. Wij kunnen er uiteraard maar een klein beetje van vertellen in dit artikel. Maar om enige dingen te noemen: de overgrote meerderheid ia ervoor dat de namen van de partijen op het stembiljet bij de betreffende lijsten worden vermeld. De meerderheid is van mening dat men op een politieke partij stemmen moet (57 pet.) Een minderheid wil één persoon stemmen (27 pet.) Bij de K.V.P.-stemmers ligt die verhouding 51—24. Bij de P.v.dA. 6624. Bij de A.R. 6719. Bij de C.H.U. 5627. Bij de V.V.D. 51—45. Bij de C.P.N. 6822 en bij de St Ger. 62-25. De Gemeenteraadsverkiezingen le ven het sterkst bij de kiezers (72 pet); dan volgen die voor de Tweede Ka mer (67 pet.) en dan die voor de Provinciale Staten (52 pet.) Merkwaardig is dat er meer kiezer» geïnteresseerd zijn in de verkiezingen dan in de politiek zelf. Bij de eerste is dat 70 pet., bij de laatste 50 pet. Merkwaardig is ook dat de belang stelling voor de gemeenteraadsverkie zingen het wint van die voor de Twee de Kamer, maar dat er meer belang stelling is voor de landipolitiek dan voor de gemeentepolitiek. 50 pet. is geïnterewy&.Af 20 pet.' in Israel heeft een klacht Ingediend bij de gemengde wapcnstilstandscommissie van de Verenigde Naties, omdat het „deze schending van het Israëlische lucht ruim beschouwt als een verbreken van de wapenstilstand", aldus de Israëlische woordvoerder. De Egyptische militair U in arrest gesteld, de vier Nederlanders konden de nacht doorbrengen in het hotel van het vliegveld te Lydda. De Nederlandse gezant in Israel, de heer G. W. Bolssevain, was bij het verhoor aanwezig. Hjj zou geen verzoek tot het vrijgeven van het vliegtuig indienen, voor het onderzoek naar het incident waa afgesloten. de laatsfe." Naarmaife de gemeenten kleiner worden, neemt de belangstel ling voor de gemeentepolitiek toe. Z_ zelfs dat m de kleinste gemeenten die belangstelling, die voor de landspoil- tiek overtreft, In dit verband is het nu weer vreemd dat 60 pet. van de onder vraagden de verslagen van de ge meenteraad in de krant leest en slechts 41 pet. de verslagen van Eer ste en Tweede Kamer. OP do vraag wat da regering bet komende jaar het eerst moet op knappen noemt 44 pet, het woning vraagstuk, 11 pet. pensioenverbete ring, 10 pet, het beheersen van het loon- en prijsvraagstuk. Op de vraag: Spreekt U wel eens over politiek in uw gezin? antwoordt 6 pet.: vaak; 40 pet.: zo nu en dan; 52 pet.: nooit! 19 pet. van de ondervraagden blijkt wel eens verkiezingsvergaderingen te bezoeken. 80 pet. bezoekt ze niet. Bij de aanhangers van de verschil lende politieke partijen liggen die cij fers aldus: P.v.d.A. 19 wel, 81 met K.V.P20 wel, 80 niet AR34 wel, 66 niet C.H18 wel, 82 niet V.V.D11 wel. 89 niet C.P.N27 wel, 73 niet St. Ger29 wel, 71 niet De A.R. slaat hier dus het beste, de V.V.D. het slechtste figuur. De meeste ondervraagden, die ver kiezingsvergaderingen bezoeken, be zoeken echter slechts vergaderingen van één partij. ▼erkiezingsfolders zijn zeer belang rijk. 63 leest ze, 35 niet. En de overgrote meerderheid van die 63 leest ze van meer dan één partij. De verkiezingsfolder is dus doeltref fender om mensen buiten eigen kring te bereiken dan de verkiezingsver gadering. Da 42-jtriga witvrouw Liflimm» an acht van haar alf klndaran zijn in Moni Louis (Qutbic) om hat lavan gakoman toes hun hub volkoman door ean brand werd verwoest. De-politie vermoedt dat. toen er ben zine gebruikt werd om kachel aan te steken, een explosie plaats vond. De - enige overlevende van de brand, de schoonvader van mevrouw Laflam- me. slaagde erin via een raam aan het vuur te ontsnappen. Haar echtgenoot was tijdens de brand met drie van de kinderen op stap. 79 82% 88% 81% stemmen man en vrouw op dezelf de party. Ten aanzien van de aanhan gers van verschillende politieke par tijen is dat aldus: P.v.d.A K.V.P A.R C.H V.V.D. 841 Bij de A.R. is op dit punt de echte lijke eensgezindheid het grootst. Op de vraag: Was uw vader dezelf de politieke richting toegedaan als u?, antwoordt 58% bevestigend. Bij de verschillende partijen ligt dat aldus: K-V-P82% P.v.dA48% A-R-73% De Zuidatrikaanse minister van Justitie C. R, Swart, heeft het parlement mee gedeeld, dat 200 personen, verdacht van verraad, berecht zullen worden. Deze personen zijn gearresteerd tijdens razzia's die de politie ir, september ver leden jaar óoor het gehele land heeft uitgevoerd. Zij worden beschuldigd van overtreding van de wet t?r onderdruk king van hei communisme en van andere overtredingen. De K.L.M. deelde gistermiddag mee, dat het toestel, dat tot landen gedwon gen werd, is de PH-DHW, een foto- bakota van de K.L.M.-Aerocarlo N.V., die sedert september 1955 karterings- Vorig jaar hebben in ons land 1488 personen bij of na verkeersongeval werkzaamheden verricht ten behoeve van ien het jeven verloren. Dat betekent de Egyptische regering. De kartering woidt verricht ten dienste van irrigatie- en iandverbetenngsprojek- ten in een gebied, dat de N'ijldeita omvat van de Middellandse Zee tot de grens yan Soedan en dat ten oosten begrensd wordt door de Rode Zee. Het schier eiland Sinai, aan de oostgrens begrensd door Israël, wordt eveneens gekarteerd. Verwacht wordt, dat de Israëlische autoriteiten vandaag de uit vijf koppen bestaande bemanning van het K.L.M.- toestcl. dat gisteren door Israëlische le gervliegtuigen is onderschept, zullen vrijlaten. De bemanning heeft vandaag verlof gekregen, in afwachting van het resul taat van het onderzoek een bezoek aan Tel Aviv te brengen. Een Egyptische fotograaf moest onder bewaking blijven. ten opzichte van 1954 een stijging met ruim 9 procent. Voorts werden bij verkeersongevallen in 1955 19.125 personen ernstig en 14.346 licht ge wond. Dat is respectievelijk ruim 16 en ruim.-1L,procent meer dan het jaar 'tevoren. 'Deze cijfers komen voor in het Statistisch Bulletin van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Het Bureau heeft berekend, dat de 34.951 verkeersongevallen met lichame lijk letsel slechts een fractie 2ijn van het totale aantal ongelukken. Dat be droeg namelijk 113.48!. Hiervan hadden 82.912 uitsluitend materiële schade tot gevolg. Van het totale aantal verkeersonge vallen gebeurden er 60.634 in gemeen ten met honderdduizend of meer inwo ners, 26.145 in gemeenten met twintig- Da Westduits» minister van Buiten landse Zaken, Heinrich von Brentano, heeft f/isteren in Londen verklaard, dal West-Duiisland zijn Westelijke bondge noten nooit in de steek xel laten en nooit afzonderlijk onderhandelingen met de Sowjet-XJnie ral beginnen of met 'dal land een verbond zal sluiten. Von Brentano beantwoordde hiermee luk om net leven, in de middelgrote 363 eer: vraag van een journalist naar aan- tot honderdduizend inwoners en 26.682 in de kleinere gemeenten. Ten opzichte van 1954 was de stijging in de grootste gemeenten het kleinst. 12.2 procent In de middelgrote gemeen ten was dit percentage 16.3 en in de kleinere 21.1. In de grote steden kwa men 341 personen bij of na een onge- SINDS Glubb-Pasja uit Jordani# uitgewezen werd, blijft het «po ken in dat land. Koning Hoessein wordt door de na tionalisten van binnen- en buitenland steeds meer in het nauw gedreven- Het is duidelijk, dat Egypte pro beert het land militair onder zijn duim te krijgen. Het ii ook duidelijk dat Engeland dit laatste moeilijk zal kunnen dul den. Want daar zijn twee Britse ba sissen in het geding. En Engeland heeft geleerd dat het met prijsgeven van posities geen Arabische vriendschap wint. Dat is de les van het prijsge ven van het Suez-kanaal. En daarom zou het wel eens kun nen zijn dat een verandering van po sitie van Jordanië de Britten tot ia- grijpen dwingt. Volgens een rapport ran «en speciale commissie voor onderzoek, dat «poedig zal worden gepubliceerd, bevinden on geveer 20 miljoen mensen, onder wie vijf miljoen intellectuelen, zich in 297 con centratiekampen in China. Dit werd bekendgemaakt op een pers conferentie aan het slot van een te Brus sel gehouden bijeenkomst van de com missie. Het rapport wordt gepubliceerd door, de internationale commissie ter be strijding van eoncentratiekampgebrui- ken een particulier lichaam ,dat in nau we betrekking staat tot de organen van de V.N. en het internationaal verbond van vrije vakverenigingen. Het rapport het resultaat van een onderzoek van bijna drie jaar waarbij een driehonderd voormaligs Chinese politieke gevange nen ongeveer honderd uit China uitge wezen missionarissen zijn gehoord. en in de kleinere 784. Dit komt neer op stijgingspercentages van respectieve lijk 1,3. 8,4 en 9.4. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek. heeft ook een onderverdeling ge maakt van het aantal ongelukken met lichamelijkletsel als gevolg naar de de wijze van deelneming aan het ver keer. C.H. V.V.D. C.P.N, a a iaaa*a»«a» 61% 58% 31% Uit deze cijfers kan men afleiden dat 9 K.V.P. het stabielste is. Het P.v.d.A.- Percentage duidt o.a. op de invloed van "8 doorbraak. •JEN SLOTTE nog enkele cijfers over de electorale samenstelling van de "schillende partyen. Volgens „Newsweek" is een beweging om generaal Charles de Gaulle in Frank rijk aan de macht te brengen het stadium dei* besprekingen reeds lang gepasseerd. Het blad voegt hieraan toe, dat van aeze beweging nog niet vee! naar buiten uitgelekt is. Volgens de huidige plannen, alSdus Newsweek, zal president René Coty bij de eerstvolgende grote crisis een beroep op De Gaulle doen en hem ver zoeken een regering van persoonlijkheden en met van partijen te vormen. „De Gaulle zou dan om buitengewone dat zijn in feite dictatoriale bevoegd heden voor een periode van twee jaar vragen tijdens welke hij Frankrijk's dringendste problemen zou oplossen", aldus Newsweek. Allereerst de samenhang van politieke voorkeur en godsdienst. De P.v.d.A. heeft 7 1 R.K., 45 Ned. Herv.. 1 Gereformeerden en 41 buitenkerkelijken. De K.V.P. heeft 96 R.K.. 1 Ned. Herv. en 1 S buitenkerkelijken. De A.R. heeft 1 R.K., 35 Ned. Herv., 58 S Gereformeerden en 3 buitenkerkelijken. De CH. heeft 94 Hervormden, 2 <V Gereformeerden en 2 buitenkerke lijken. De V.V.D. heeft 12 R.K., 58 Hei- vormden, 2 Gereformeerden en 28 "r buitenkerkelijken. De C.P.N. heeft 5 1 R.K., 19 Ned. Herv. en 71 1 buitenkerkelijken. Vervolgens iets over de samenhang van politieke voorkeur en welstand: De P.v.d.A. heeft 5 welgestelden. 21 middenklasse. 37 "t minder ge situeerden en 37 1 van de laagste inkomens. Bij de K.V.P. zijn die cijfers resp. 7. 26. 36. 31. Bij de A.R. 7, 31, 38, 24. Bij de C.H. 6, 33, 36, 25. Bij de V.V.D. 22, 48, 22, 8. Bij de C.P.N, 2. 5, 29, 64. Opmerkelijk is dat de sociale samen stelling van A.R. en C.H. praktisch geen verschil te zien geeft. Voorts dat de samenstelling van de beide Prot. partijen en de K.V.P. elkaar ook niet veel ont loopt. De P.v.d.A. steekt daar ook niet erg bij af. De enige partyen die een totaal ander beeld te zien geven zijn de V.V.D. en de C.P.N. "Wij hebben dit allemaal wat uitvoerig weergegeven want het is bij het voeren van verkiezingspropaganda van betekenis van deze dingen kennis te dragen. i I Bij de 34.958 ongelukken was in 10.631 gevallen een fietser betrokken. Hiervan kwamen er 370 om het leven. De voetgangers kwamen met 6.572; gevallen op de tweede plaats. Hier wa ren 454 doden. Bromfietsers vormen de categorie op de derde plaats (5401 gevallen. 229 do den), motorrijwielen op de vierde (res pectievelijk 546C en 176), personenauto's op de vijfde (4002 en 187), Het aantal ongelukken waarbij bromfietsers wa ren betrokken is in vergelijking met 1954 gestegen met 55.7 procent, dat met auto's 11.4 procent, met fietsen 0.4 pro cent, met voetgangers 3.7 procent en met motorrijwielen 19.9 procent. Voor de bromfietsers betekent het aantal do lden van 229 een stijging ten opzichte 'van het voorafgaande jaar met 67,2 pro cent. Adram. In W.-Jutland worden rij examens afgenomen in auto's met een geweer op de mototkap. De examinator vuurt het eerste schot af, de examinandus onmiddellijk daarop het tweede door op een pedaal te drukken. De afstand tussen de kalksporen die de kogels op de weg achterlaten, geeft het reactievermogen van de kandidaat weer. leiding van Chroestjews verklaring van vorige week tegenover de leiders 'van de Britse Labourpartij. dat er mogelijk een afzonderlijk Russisch-Westduits vee. desverdrag en verbond tot stand zullen komen, Von Brentano verklaarde, tijdens een lunch met de buitenlandse pers in Lon den dat Bonn geer, tweezijdige onder handelingen met de Sowjet-Unie wenst, indien de Wcstduitse betrekkingen met het Westen daardoor ook maar iets te Uiden zouden hebben. Hij .voegde er echter aan toe, dat er wel besprekingen dienden te worden gehouden tussen de Sowjet-Unie. West-Duitsland, Engeland, Frankryk en de Ver. Staten. Da aanhoudtnda regan doat da Ita liaanse ririaran steeds sneer swellan, wild» «iroom van de Arno verwoestte aan gedeelte van een prug dia in Flo rence werd gebouwd. De Tiber trad buiten zijn oevers en zette meer dan 1000 hectaren onder wa ter bij Ferugia waar hoofdzakélyk graan- gezaaid is. De spoorweg tussen Bologna en Verona is overstroomd waardoor»de (renner-express terug moest rijden en de verbinding tussen Monaco- en Rome werd. bij Crevalcore verbroken. In de Alpen en Dolomieten valt nog: sneeuw. Frankrijk' heeft ingestemd met een Zuidvietnaraese verzoek ojn een mili taire missie in het iand achter te la ten -na de terugtrekking der Franse strijdkrachten. Dit wordt in Saigon ver nomen. In de Russische republiek Georgte, waar Stahn werd geboren, rommelt het. De bevolking liter voelt de plotse ling door Moskou n/gekonclipde nnti- slalinislische politiek als een smaad jegens een grots landgenoot en zij kan de snelle overgang van blinde ver ering naar radicale verguizing moeilijk verwerken. Het Kremlin ziet, nadat de eerste troebelen waren onderdrukt- voorlopig werkeloos toe. In de Georgi sche hoofdstad Tijlis beheerst het vijf tien meter hoge monument van Stalin, nog altijd net stadsbeeld en in Gori is het eenvoudige geboortehuis van de eens machtigt leider nog altijd een soort bedevaarthuis. Om het verval len huisje is een stenen ombouw met marmeren pilaren gemaakt. Twee Amerikaanse ontdek kingsreizigers zeggen de droef- geestigste mensen ter wereld te hebben aangetroffen, namelijk de leden van de Phi Tong Loeang-slam. die in een afgele gen wilderntsgebied van Thai land leven. Robert Weaver, leider van een door het Amerikaanse Museum voor Natuurgeschiedenis uitge zonden expeditie, verklaart dat de leden van deze stam nooit boos worden, nooit bang zijn. nimmer glimlachen. Kortom geen enkele der voornaamste menselijke gemoedsbewegingen vertonen. De Amerikaanse onderzoekers achten hel mogelijk, dat de ge hele stam door op roof uit zijnde tijgers zal worden uitgeroeid. (Van een onzer verslaggevers? ïen begonnen er pas enige maanden ge- John Jung, de zoon van wijlen Leon j ik ook niet allemaal in AJaska". De 36-jarige koning Mahendra van Nepal is vanmorgen in Katmandoe gekroond. De kroon was van goud, bezet met juwelen- en versierd met paradijs- veren. Jungschlaeger. Is vanmiddag om een uur op Schiphol aangekomen. Amerikaanse legerautoriteiten liebben hem dertig dagen verlof gegeven om hem in de ge leScnheid te. stellen in Maastricht de ter aardebestelling bij te wonen van het stoffelijk overschot van zijn vader. De datum van de begrafenis is nog niet vastgesteld, zo verklaarde de oom van John Jung, de heer W. Jungschlaeger, die in gezelschap van zyn echtgenote zjjn neef van het vliegveld afhaalde. Het stoffelijk overschot tal op 6 mei per vliegtuig naar Nederland worden over gebracht en het zal in ieder geval in Maastricht ter aarde worden besteld. John Jung vertelde dat zijn superieu ren in het Amerikaanse leger, waarin hij a!s soldaat eerste klas zijn dienst piieht vervult, alles hebben gedaan om nem met de meeste spoed verlof te doen krijgen. ..Binnen vijf uur was alles voor elkaar". De heer Jung kon met een militair vliegtuig van Fort Richardson m Alaska, waar hij dient, mee naar Washington. Daar kon hij overstappen op een machine van de K.L.M. De -Nederlandse regering betaalde zijn overtocht naar Nederland, en voor een in de wacht kamer op Sc'nsph# opgestelde televisie- miciofoon spiak Jung daarvoor zyn dankbaarheid uit Over hetgeen zich om zijn vader heeft afgespeeld wilde de heer Jung zich uiteraard niet uitlaten. ..U allen", zei hij tot de persvertegenwoordigers, ,,'oent cr overigens beter van op de hoogte dan ik", en de/c woorden tekenden beter overkom-1°°* ment op ~de Dam te Amsterdam. Aanvankelijk vernam John Jung uit sluitend via brieven van ziin moeder omtrent het proces waarin zijn vader was gewikkeld. De Amerikaanse kran- leden over te schrijven. „En die kreeg John Jung verblijft sinds 1950 in de Verenigde Staten. Tot vorig jaar okto ber had hij een functie by de Shell. Dat hij thans dient in het Amerikaanse le ger komt doordat hy eind vorig jaar Amerikaans staatsburger werd Over zes maanden wordt hij uit de militaire dienst ontslagen. Dan hervat hij zyn functie bij de Shell. ..Het zou mij niets verwonderen, in dien de Sowjetrussische regering zeer binnenkort een besluit bekend zou ma ken om de Russische strydkrachten met een miljoen man te verminderen en de Sowjet-troepen in Oost-Duitsland terug te trekken", aldus heeft Kenneth Youn ger, een voormalige socialistische minis ter van Staat, tegenover een correspon dent van A.F.3 verklaard. Younger verklaarde zyn mening te grondvesten op uitlatingen van Chroesjtsjew op het diner, dat hem te Londen door de Britse socialistische partij werd aangeboden. De prinsessen Irene en Margriet zullen op 4 mei aanwezig zijn by de onthulling van het Nationaal Monu- arts zeer gezien is. Aten overweegt een actie om handtekeningen te verzame len en te protesteren bij het bestuur en bij de inspectie der volksgezond heid. Door de gang van zaken op het Leidse consultatiebureau gedurende de lanlste wekVn is dit bureau in een im passe gekomen omdat nu slechts en kele uren per dag een longarts aan wezig kan zijn en bovendien twee an dere medewerkers ziekteverlof hebben aangevraagd. Bedoelde longarts Is dok ter D. P. van Kammen te Dordrecht, geneesheer-directeur van het sanato rium Weiaigt te Dordrecht. •(Van onze correspondent) Op zijn verzoek is aan dokter J. E. £weers ontslag verleend als directeur ran hel consultatiebureau voor tuber culose te Leiden. Hii heeft zijn ont slagaanvrage gegrond op de mening dat van enige vruchtbare samenwer king tussen het bestuur van de Zuid- holiandse Vereniging tot Bestrijding der TBC in Den Haag, welke vereni ging het consultatiebureau beheert, en hem geen sprake meer kan zijn. Het ontslag heeft onder de patiënten van dokter Zweers ongerustheid ver wekt omdat daz» Leidse districti-tbo- De Bilt, woensdag 10 uur. De maand mei gaat in met een wel kome weersverbetering. doordat de koude noordelijke wind plaats moet maken voor een zwakke zuidelijke tot zuidwestelijke luchtstroming die! gelei delijk iets zachtere oceaai ucht naar West-Europa transporteert Vannacht was de voorste begrenzing van deze lucht tol in de provincie Zeeland door gedrongen. Vlissingen meldde dan ook een minimumtemperatuur van zes gra den. In het noorden en oosten daaren tegen daalde het kwik tot beneden het vriespunt. Het vliegveld Eelde rappor teerde zelfs een minimumwaarde 'van min drie graden. Op de oceaan is ie depressieactiviteit toegenomen en de belangrijkste depres sie koerst met een tamelijk grote snel heid naar het zeegebied tussen Schot- land en IJsland. De Zuidwestelijke tot Westelijke luchtstroming die ziel; nu naar West-Europa uitbreidt zal dien tengevolge nog iets zachtere lucht naar onze omgeving .voeren. De fronten van een in betekenis afnemende storing te»*» Westen van Ierland zyn weinig actief en hebben nagenoeg geen invloed op het weer m ons land, zodat ook motgen. op fraai voorjaarsweer gerekend kan. worden met nog iets hoger* tempera turen De kans op nachtvorst ii uiterst klein.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1