Uitwijzing van Sobolow uit de Verenigde Staten geëist Amerikaanse Senaatscommissie contra Sowjet-diplomaat Crisis in Westduits kabinet om economische politiek Twee nieuwe aanklachten tegen nir. F. M, A. Schokking „Manifest der Zeven aan dr. Drees aangeboden SCH. 171 als eerste in Ijmuiden binnen Thans 6000 deelnemers aan TROUW-mars Britse kikvorsman slachtoffer van Russische apparaten? Strijdmethoden RUSSISCHE ZEELIEDEN ONTVOERD? Vanmorgen om kwart over vier WANDELLEGER GROEIT SNEL... Nieuwe stafchef van Arabisch Legioen Zendtijd van Ned. Oppositie Unie ingetrokken Stafchefs van V.S. naar Rusland? Magneten onder de Ordjonïkidze W eeroverzicht VRIJDAG 25 MEI 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3390 Weerbericht Geen doeltreffende maatregelen Prins Bernhard en prinses Beatrix in Italië Kind gedood bij aanrijding MET 170.000 HANDTEKENINGEN Spontane uiting van het Nederlandse volk Jagersvlag voor „Cornelis Vrolijk Jr." Vaartuig met pelgrims in brand Lagere werkloosheids- premie O "C* EN commissie van onderzoek uit de Amerikaanse Senaat heeft J_i er gisteren bij het ministerie van Buitenlandse Zaken op aan gedrongen Arkady Sobolow, de leider van de Russische afgevaar digden bij de Ver. Naties, uit het land te zetten. De commissie beschuldigt het personeel van Sobolow van het gebruik van „dwang, geweld en vrijheidsberoving" om negen Rus sische zeelieden, die asiel in de Ver. Staten hadden gevraagd, ertoe te brengen naar hun communistisch vaderland terug te keren. PROTEST VERHOREN I 3 Vader en Moeder Zoals verwacht werd is de haringtrawler „SCH 171", de „Cornelis Vrolijk Jr.", die dinsdagmorgen onder commando van schipper Cor Korving uit IJmuiden met de haringvloot op de jacht naar de Hol landse nieuwe uitvoer, als eerste in de IJmuidense haven terugge keerd. Vanmorgen om kwart over vier kwam de „SCH 171" aan met dertien kantjes Hollandse nieuwe aan boord. De „SCH 171" is eigen dom van de IJmuidense rederij "Vrolijk, die met in Scheveningen geregistreerde boten vist. Rechten tan de mens99 Zesduizend is de stand nn. Zesduizend wandelvrienden en -vriendinnen, groepen en individnelen. In één dag hebben dus ongeveer duizend blijmoedige voet gangers zich hij de reeds eerder geboekte vijfduizend deelne mers aan onze zesde Trouwmars gevoegd. Ook 11 kunt nog inschrijven en bet goede voorbeeld van bovengenoemde zesduizend volgen. Er resten nog twee dagen. Dan gaan duizenden, als één grote wandelfamilie, door het Amsterdamse Bos in lentetooi en langs het bekoorlijke Gein: op lichte voeten door Amstelland. Geeft u nog vandaag op. Willen leiders van verenigingen en scholen op de beide korte afstanden, de 12 en de 18 km, hun kinderen niet bjj de startbureaus verzamelen, maar in de naaste omgeving en dan gezamenlijk naar het startbureau wandelen? Dat voorkomt moeilijkheden met het zoekraken van de kinderen tijdens de massale start. _y 15 doden12 vermisten Ontgoocheling HET Zwitserse blad „Basler Nachrichten" heeft een merk waardig verhaal gepubliceerd over de omstandigheden waar onder de Britse kikvorsman Crabb de dood heeft gevonden toen hij in opdracht van de ad miraliteit een onderzoek instelde naar de bouw beneden de water lijn van de Russische kruiser „Ordjonïkidze". Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 I.) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18 30=19 30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhage: Huvgensplem 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18 30—19 30 u.: TeL 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week. 2,26 per maand. 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG Weersverwachting, geldig tot zaterdagavond: KOEL WEER Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, matige tot vry krachtige noordelijke wind. Koel. ZON EN MAAN 26 mei: zo* op 4.34, onder 20.45; maan op i 22 29. onder 5.50. Hoofdredacteur: Dr. 3. A. H. J. S. BRTJINS SLOT TOEN de verkiezingsstrijd in Ne derland 20'n beetje in het zicht kwam en er vanwege de verschil lende partijen de eerste woorden aan gewijd werden, kon men van alle kanten de wens vernemen dat deze strijd waardig zou worden gevoerd. Dat was een goede wens en het is verstandig, die vooral op zichzelf te betrekken. Nu wij nog een week o£ drie van de stembus verwijderd zijn, heeft het er wel enigermate de schijn van of iedereen de wens van een waardige verkiezingsstrijd op een ander betrekt. Men moet in deze tijd niet alles wat er gezegd en gedaan wordt op een goudschaaltje wegen. Iedereen laat •wel eens een steek vallen. En in het vuur van de discussie wordt er wel eens iets gezegd dat men bij nadere overweging en in rustiger ogenblikken niet of anders zou hebben gezegd. OCH is het zo dat wat we nu in T Nederland in deze verkiezings strijd zien gebeuren, met name tussen do KVP en de PvdA een trieste zaak jS Jn de discussies tussen deze beide partijen komen niet slechts aan el kaar tegenovergestelde beginselen en aan elkaar tegenovergestelde doel einden naar voren waartegen niets zou zijn in te brengen maar daarin komt een animositeit, een felheid, ja zelfs een haat tot uitdrukking, die voor de goede werking van de Neder landse democratie gevaarlijk is. Er is niets op tegen om beginsel tegenover beginsel, ideaal tegenover ideaal te stellen. Er is ook mets op tegen om elkaar eens gevoelig op de vingers te tikken, als er in de verkie zingsstrijd eens iets gebeurt dat met door de beugel kan. Maar men moet daarbij over en weer bedenken dat het Nederlandse consti tutionele instituut niet kan werken a*s daarin onverzoenlijke partijen tegen over elkaar staan. Een dergelijke onverzoenlijkheid kan noodzakelijk zijn. Zo staan de vijf grootste Nederlandse partijen onver zoenlijk tegenover het communisme Maar wij mogen wel bedenken da partijen, die zich binnen het kader van de Nederlandse staatsorde willen plaatsen, over en weer toch een ze kere matiging moeten oetrachten. "Want deze partijen kunnen zich de „luxe" der onverzoenlijkheid met per mitteren. Wü zijn in Nederland aangewezen-op samenwerking. En wij bedoelen met samenwerking met slechts de samen werking met betrekking tot een ka binet maar evenzeer de samenwerking, die in de kamer aan de dag treedt tussen de partijen, die een kabinet steunen en die elk de oppositie vor- mwij mogen geen verkiezingsstrijd voeren op een wijze die een derge lijke samenwerking onmogelijk maakt of die een dergelijke samenwerking in het licht van de daaraan vooraf gaande stembusstrijd tot een onfrisse aangelegenheid maakt. Vijf van de zeelieden zijn op 7 april onder Russische hegeleiding plotse ling per vliegtuig uit New York vertrokken. Volgens telegrammen uit Rusland zouden zij hebben verklaard vrijwillig naar hun land te zijn ver trokken. Maar volgens vier kameraden, die in Amerika zijn gebleven, waren zij gedwongen. De subcommissie dreng aan op uitwij zing van Sobolow en de eerste secreta ris van de Sowjetdelegatie bij de UNO, Konstantin Ekimow. In de overeenkomst, waarbij het hoofd kwartier van de UNO te New York City werd gevestigd, is aan de V.S. het recht voorbehouden, op te treden tegen iedere functionaris, die zich schuldig maakt aan (ongewenst) optreden „buiten zijn offi ciële hoedanigheid". Op grond van deze bepaling heeft de regering der V.S. op 25 april twee la gere leden van de Sowjetdelegatie uitge wezen, wier handelingen ten aanzien van de vijf zeelieden „bijzonder laakbaar" werden genoemd. Ambassadeur Henry Cabot Lodge, de leider van de Amerikaanse delegatie bij de UNO, heeft senator Jair.es O. East land, voorzitter van de subcommissie, laten weten, dat hij een protest heeft In gediend bij de secretaris-generaal van de UNO. Er is bij Lodge op aangedron gen, de zaak warm te houden. De rechtskundige raadsman van de subcommissie, Robert Morris, deelde mee, dat de huisbaas van twee der zeelieden, die te Paterson in New Jer sey woonden, had verklaard, dat op de avond van 5 april twee UNO-func- tionarissen van de Sowjets zich aan hun woning hadden vervoegd en dat zij de volgende morgen vroeg met de zeelieden waren vertrekken. Aan de restauratie ran de Grote Kerk te Breda wordt nu ongeveer tijjtig jaar gewerkt. Dit in de 15de eeuw gebouwde kerkgebouw zal 9 juni weer ih gebruik genomen worden door de Ned. Tl er vorm de gemeente te Breda. De torenrestau ratie is echter nog niet beëindigd. Men verwacht dat deze pas over tien jaar gereed zal zijn. De subcommissie verweet het minis terie van Buitenlandse Zaken en de im migratiedienst, dat zij hebben nagelaten doeltreffende maatregelen te nemen om de jeugdige zeelieden tegen wegvoering uit het land te beschermen en merkte op, dat geen „werkelijke moeite" is ge daan om erachter te komen, of vrij heidsberoving is toegepast en dat onge rechtvaardigde concessies zijn gedaan ,,in antwoord op druk en tartend optre den van de zijde der Sowjets". De vijf zeelieden behoorden tot negen leden van de bemanning van het Sow- jet-tankschip „Toeapse", die in oktober asvl in Amerika hebben gekregen, nadat hun schip, dat met een lading straal motorenbrandstof op weg was naar com munistisch China, door Chinese nationa listen van Formosa was genomen. Bij verhoren, welke kort geleden heb ben plaatsgevoncYn, heeft de subcom missie kennis genomen van getuigenver klaringen. van vier leden der beman ning, die nog hier zijn en van anderen, waaruit viel op te maken, dat de vijf, die naar de Sowjetunie zijn teruggegaan, door Sowjetagenten waren ontvoerd. Te Bonn ziet men met grote spanning het nog tot een beslissing is gekomen WIE nagaat wat er thans tussen de PvdA en de KVP gaande is over bepaalde verkeerde methoden diei by de stembusstrijd zijn gebezigd, krijg de indruk dat deze enerzijds al tijd - maar toch ook vaak wel - he lemaal con amore worden gedesavou eerd. terwijl zij anderzijds met een gretigheid aan de tegenpartij worden verweten alsof men blij is, dit wapen te kunnen hanteren. "Wij moeten een dergelijke strijd voorkomen en afbreken. Want zij ver nietigt de zedelijke voorwaarden voor een samenwerking, die op een of an dere wiize straks toch komt. En als die samenwerking-eventueel zonder die zedelijk noodzakelijke voorwaarden toch komt betekent dat een afschuweliike verschraling van ons openbare leven. het debat over de conjunctuur van het Westduitse kabinet tegemoet, dat in de bijeenkomst van donderdagavond zal worden gevoerd. Zoals reeds werd gemeld, heeft bonds kanselier dr. Adenauer te Keulen aange kondigd, dat hij in deze bijeenkomst de ministers van Financiën en van econo mische Zaken, in verband met hun goed keuring van de bank-disconto-verhoging ter verantwoording zal roepen. Te Bonn heeft men de indruk, dat de beide ministers, wanneer de bondskanse lier zijn standpunt niet verandert, over wegen zullen daaraar consequenties te verbinden. Beide ministers zijn nog steeds vastbesloten vast te houden aan hun plannen en aan te dringen cp een conjunctuurprogramma Van de Westduit se regering, dat de maatregelen van de circulatiebank tot stabilisatie van de conjunctuur zal aanvullen. Zij weten zich daarbij gesteund door het directorium van de Bank Deutscher Lander, waar naar verluidt gedacht wordt aan persoonlijke stappen, eventu eel zelfs aan een demonstratief aftre den, wanneer er geen uniforme houding van de Westduitse regering tct stand komt, welke naar buiten de overeen stemming tussen regering en circulatie bank herstelt. Na een bespreking van bijna vijf uur is de bijeenkomst verdaagd zonder dat Mr. G. Terlaan te Utrecht heeft bij de officier van Justitie te Den Haag een tweetal verzoeken om strafver volging ingediend tegen mr. F. M. A. Schokking, Het betreft hier klachten van de in Brazilië wonende moeder van mevrouw E. Pino-Adler, schoon moeder van Jakob Pino, en van de heer D. Slui te Rotterdam, die in 1942 het gezin Pino in Hazerswoude bfj hem onderdak verschafte en daar na gelijk met het ^ezin Pino is ge arresteerd. Mevrouw Fanny Heinemann, we duwe van Abraham Adler, en moe der van Erna Pino Adler en schoon moeder van Jacob Pino, schrijft dat zij de afzonderlijke klacht tegen mr. P. M. A. Schokking indient met over neming van de gronden en middelen die mejuffrouw Mietje Pino in haar klacht heeft gesteld, met d'-n ver stande dat een en ander is geschied in oktober 1942 en dal Jacob Pino, naar dezer dagen is gebleken, niet door de Duitsers is omgebracht, doch zichzelf in de cel te Scheveningen door ophanging van het leven heeft beroofd, na ernstig door de Duitsers te zyn mishandeld. Zij handhaaft dat mevrouw Erna Pino-Adler cn het kind in Oswiecim door de Duitsers zjin vermoord. Ds. Heuzeveldt verklaarde uitdruk kelijk aan mr. Terlaan, aldus diens toelichting op de inhoud der klacht, dat hij nimmer geweten heeft, dat de arrestanten nog 9 dagen te Hazers woude hebben vertoefd en dat hij dit eerst uit zijn mond heeft vernomen. Gevraagd wordt of tegenover die ach tergrond Hazerswoude in rep en roer zou zijn geweest. Voorts zouden de Pino's reeds tij dens het verblijf in de cel te Ha zerswoude een poging hebben ge daan tot zelfmoord, hetwelk Plai- zier aan mr. Schokking heeft doen weten. Dit zou iedere gedachte aan de valstrik en de provocatie uitslui ten, zodat er in het bijzonder geen enkele reden zou zijn geweest om voor de tweede maal de S.D. op te hellen. Mr. Schokking zou ook wei dege lijk de beide malen de S.D. getele foneerd hebben, getuige de verklaring van Piaizier, dat hij de tweede dag der arrestatie aan de arrestanten heeft medegedeeld, dat de burge meester de S.D. had gebeld, welke verklaring door Slui werd bevestigd. Prins Bernhard en prinses Beatrix der Nederlanden zijn donderdag na een bezoek aan de Ferrari automobielfabrie ken te Modena in het toeristenplaatsje Riccione aangekomen. Te Modena kregen de prins en prinses speldjes van Ferrari's beroemde vlie gende zwarte paard, het handelsmerk van de onderneming, ten geschenke. De prins heeft te Riccione gesproken met de voorzitter van de plaatselijke V.V.V. 'over de faciliteiten voor toeris ten en zich gunstig uitgelaten over de mogelijkheid van een groter bezoek van Nederlanders. Het debat in het kabinet zal later wor den voortgezet. Minister van Economische Zaken Er- hard en minister van Financiën Schaf- fer zijn de twee cudste en meest ver trouwde leden van Adenauers regering. Zij worden wel „de vader en moeder van het- Duitse economische wonder" genoemd. Volgens gewoonlijk betrouw bare bron zijn zij diep getroffen door de kritiek, die Adenauer woensdag op een congres van de Bond van Duitse Indus trieën op hun jongste daden en plannen heeft geuit. Volgens deze bron zouden de twee ministers, die na Adenauer de grootste stemmentrekkers van de Chris ten-Democratische partij zijn, wel eens ernstig kunnen overwegen af te treden als het kabinet het niet eens kan wor den over een duidelijk economisch en financieel program. Adenauer bemoeit zich de laatste tijd in toenemende mate met de economi sche aangelegenheden. (Van onze correspondent) Op het Creilerpad in het noordweste lijk deel van de Noordoostpolder spe lende kinderen kwamen woensdag morgen aan mevrouw Bootsma ver tellen dat haar dochtertje Nellie dood op straat lag. Het 22 maanden oude meisje moet al spelende onder een auto terecht zijn gekomen, die kort tevoren in deze straat had gereden. Een arts uit Emmeloord constateerde een schedelbasisfractuur als doodsoor zaak. De man had hieraan toegevoegd, dat in de kamer van de zeeliëden „gróte wanorde" heerste, dat een bebloed hemd en overhemd waren gevonden en dat er andere sporen van geweld waren geweest. I'olksparl enten t in de openlucht op het BinnenholWellicht in de toekomst zover is het echter op deze foto nog niet gekomen. Hier staan nog slechts de banken ian de Eerste Kamer op het binnenplein. Die zijn afkomstig uit de lentezonnetje te. zitten. Ridderzaal waar de Eerste Kamer tijdelijk vergaderde en zullen tvaar- schijn!ijk verkocht worden. De „parle mentsleden" zijn werklieden en kantoor meisjes die dankbaar gebruik maken van de zetels om er 's middags in het De minister-president, ddr. Drees, heeft vanochtend 170.000 handteke ningen van meerderjarige Nederlan ders, die liun instemming hebben be tuigd met het „Manifest der Zeven" over de processen tegen Nederlanders in Indonesië, in, ontvangst genomen. Het manifest en de handtekeningen werden, hem aangeboden door profes sor R, P. Cleveringa, mr. K. van Rijckevorsel en de heer G. Ch. Aalders, die dit manifest mede hebben onder tekend. Tegelijkertijd werd dr. Drees een be geleidend schrijven overhandigd, waar onder de handtekening van een van de zeven initiatiefnemers "van het Manifest der Zeven, die van het Tweede-Kamer lid Goedhart, ontbrak. Naar werd mede gedeeld, heeft de heer Goedhart dit schrijven niet ondertekend op „formele gronden", welke in een begeleidend schrijven worden uiteengezet.. Schipper Korving heeft gevist bij „Het Duivelsgat", een gedeelte van de Noordzee, dat zich aanmerkelijk dich ter bij de Nederlandse kust bevindt dan de visgronden, die gewoonlijk door de vissers worden aangedaan. De schipper had de vorige week reeds scholen haring bij „Het Duivelsgat" gezien, doch dit geheim gehouden. Het was dit jaar voor het eerst, dat trawlloggers meededen aan de haring race. Deze loggers zijn hoofdzakelijk Voor de overhandiging van het mani fest en de handtekeningen heeft pror. Clevermga de minister-president mede gedeeld, dat hoewel bekend is, dat de regering alles doet wat in haar vermogen is men zich toch afvraagt, of inzake de Nederlandse gevangenen m Indonessié 'niet nog meer naar buiten gerichte stap pen kunnen worden gedaan, ni. of het voorleggen van deze kwestie aan he Internationale gerechtshof, of aan de be voegde organen van de Verenigde Naties. Dr. Drees antwoordde daarop, dat hetgeen de regering heeft gedaan moeilijk in de openbaarheid kan wor den gebracht. Hij zeide het manifest te aanvaarden als spontane uiting vait het Nederlandse volk, die niet gericht is tegen het regeringsbeleid, maar een extra steun is voor de regering om verder te gaan. zo dit gewenst zal zijn, aldus deelde mr. Van Rijckevorsel na afloop van het onderhoud mede. .-a, - In het begeleiidend schrijven aan dr. Drees wordt gezegd, dat sinds de publi- katie van het manifest op 5 maart van vele kanten bijval betuigd werd. Verder wordt nader ingegaan op de vraag hoe de „rechten van de mens" gehandhaafd moeten worden in gevallen van schen ding. Met erkentelijkheid wordt gewezen op het Verddr*-; van Rome van 4 novem ber 1950, al vormt dit nog slechts een begin, „maar hoeveel er nog te doen overblijft" is thans wederom op de schrijr nendste en ellendigste wijze gebleken door afloop van het geding-Jung- schlaeger". De onvolkomenheden der wereldrechts orde. aldus het schrijven, zulks desal- nnïettemin nog nietmogelijk maken. Dan behoort huns aanvankelijke inziens alles op alles te worden gezet om bij voortduring te dringen tot de opheffing daarvan en dan moge het teken van het geval Jungschlaeger met al de doorzet ting en hardnekkigheid, welke daar ont wikkeld kan worden, waar de volkeren elkaar ontmoeten, in de vurigste letters omlijnen, aan de wand worden geplaatst en gehouden tot tijd en wijle dat de nodige voorzieningen zijn getroffen. Want zou zulks dan niet geschieden, dan zou het gevaar niet denkbeeldig zijn, dat de schone verklaring, die naar het heette, alom ter wille van vrijheid, gerechtitgheid en vrede uitgedragen moest worden tot in de scholen toe, zou te niet gaann door een onwaarachtig heid, die moeilijker te verduren zou uitgerust voor de vangst van verse vis, dus ook van verse haring, en meestal heeft de bemanning van een dergelijke logger geen ervaring in het snel zouten van haring. Dit jaar zitten echter op enkele trawlloggers vissers, die de techniek van het goed zouten verstaan. De vangst van de „Cornelis Vrolijk Jr." is inmiddels over de weg naar Scheveningen vervoerd, waar de wijk- vereniging „Stichting Vrij Duindorp" aan reder, schip en bemanning de zg jagersvlag zal aanbieden. De jagers- vlag heeft een lengte van vijf meter en er behoort een groene wimpel bij. De bemanning van het schip krijgt een zijden vlag op standaard en de schipper een oorkonde. De jagersvlag zal hedenavond om half acht op het kantoor van de rederij in Schevenin gen worn en aangeboden. De drum band van de wijkvereniging zal daarbij medewerking verlenen.' Koning Hoessein van Jordanië heeft de 33-jarige luitenant-kolonel Ah Aboe Noe- war benoemd tot chef staf van het Ara bische Legioen en l.em tot generaal majoor bevorderd Noevuir is de opvolger van generaal- majobr Radi Innab. die van zijn functie ontheven en gepensioneerd is. Innab kreeg het commando, toen Hoessein in maart de Britse generaal Sir John Glubb ontsloeg. De nieuwe stafchef is een vriend van de Egyptische premier Nasser. Ter hoogte van Carigara op het Phi- lippijnse eiland Leyte is een motorschip van negen ton met een honderdtal R.K. bedevaartgangers aan boord in brand geraakt. Volgens de eerste berichten zijn er vijftien doden en worden minstens twaalf mensen vermist. HET is nu bijna vier jaar geleden, sinds de wet op de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering in werking is getreden. Dank zy de aanhoudend gunstige conjunctuur en de lage werk loosheid kon veel aandacht worden be steed aan de vorming der reservefond sen. Deze reserves komen langzamerhand op een verantwoord niveau, zo lezen wij in het jaarverslag van het Prot. Chr. Werkgevers Verbond, —s*ow| Daarmee zal dus ook de kwestie aan de orde komen of de premie kan wor den verlaagd. Voorshands lijkt ons het kweken van „overbodige" reserves minder gewenst. Verscheidene zeer noodzakelijk ge achte sociale voorzieningen wachten nog op invoering. Zodra dus de mo gelijkheid van premieverlaging zich voordoet, dient deze ook te worden gerealiseerd. De zendtijd, die met het ©oer op de a.s. verkiezingen, was toegekend aan de Nederlandse Oppositie Unie, is thans door de minister van O., K. en W. in getrokken. Ter toelichting op dit besluit is door het ministerie van O., K. en W. mede gedeeld: „Op de door de Nederlandse Oppositie Unie ingediende kandidaten lijsten komt voor: J. Beckering Vinc- kers. Het was de Radïoraad, die aanvan kelijk de zendtijd, in. opdracht van de minister van O.. K en W„ had ver leend, niet bekend, dat Beckering Vinckers bij sententie dd. 4 november 1947 van de procureur-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te 's-Graven- hage buiten vervolging werd gesteld met bepaling o.m., dat hij voor de tijd van tien 'jaar (tot 4 november 1957) fs ontzet van het recht tot het kiezen en de verkiesbaarheid bij krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven ver kiezingen. Het feit dat het bestuur der Neder landse Oppositie Unie Beckering Vinc kers op de bovenbedoelde lijsten heeft geplaatst, terwijl hij nog steeds van het actieve en passieve kiesrecht is ontzet, heeft de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen aanleiding ge geven de aan deze politieke partij "reeds verleende zendtijd in te trekken." V Een woordvoerder van het Witte Hui# heeft gisteren in Washington gezegd, dat hij niet verbaasd zou zijn, indien de Amerikaanse commissie van stafchefs een uitnodiging voor een bezoek aan Rusland zou aanvaarden. zijn dan wanneer men destijds had ge zwegen. Zulks een ontgoocheling moge met kracht gekeerd worden, doch dan mag de klank van deze naam van de marte raar Jungschlaeger in de wereld niet eerder wegsterven dan alvorens bereikt is wat bereikt moet worden, noch ook in veregetelheïd raken wat thans nog met de heer Schmidt en anderen geschiedt. De ondergetekenden wagen het u ter ernstige overdenking bij dezen voor te houden of aan Nederland in dezen door wat geschied is en voortgaat te gebeuren niet een allereerste taak is opgelegd. Jungschlaeger's berechting is door de omstandigheden een „historie act" ge worden. De herinnering hieraan bij elke mo gelijke gelegenheid in de wereld op vruchtbare wijze levend te houden, lijkt in de eerste plaats te liggen op deze weg van de regering van zijn land. De brief is ondertekend door G. Ch. Aalders, Leonard Huizinga, K. van Rijckevorsel, R. P. Cleveringa, Gezina H. J. van der Molen en A. Goekoop. Sinds enige tijd, aldus het blad, vroegen experts van de Engelse ma rine zich af hoe het mogelijk was, dat de kruiser de moeilijkste navigatie en manoeuvres kon uitvoeren zonder de hulp van een looas en zonder de ge wone apparatuur. Tevens was men ge ïnteresseerd in de bewapening en be veiliging van hei schip sinds verleden jaar bekend werd. dat Russische oor logsbodems bij proeven zalfs directe voltreffers van torpedo's k einden weer staan. De Britse autoriteiten hebben vol gens de „Basler Nachrichten", die zijn bericht ontleent aan „experts uit een Scandinavische hoofdstad", Crabbs lichaam gevonden. Crabb bleek door verdrinking om het leven te zijn ge komen. Het volgende zou zich hebben afgespeeld: De Russen verwachtten onderwater- spionage en hadden hun maatregelen genomen. Op 19 april registreerde de Russische radar de nadering van de kikvorsman en onmiddellijk begonnen de Russen de draadloze verbinding tussen Crabb en de kust te storen met een zender. Door middel van een an dere installatie verhinderden de waak zame Russen onderwaterfotografie. Desondanks kwam Crabb steeds dich ter bij om de huid van het schip te onderzoeken. Daarop schakelde de Russische commandant een magneti sche installatie in, die Crabb tegen de scheepshuid aantrok en hem daar vasthield. Na verloop van een bepaal de tijdsduur werden de magneten uit geschakeld. Crabb werd toen door de Britse autoriteiten dood aangetroffen. DE BILT, vrijdag 10 uur: Op het midden van de oceaan bevindt zich een voor de tijd van het jaar zeer krachtig gebied van hoge druk, dat de laatste 24 uur maar weinig van plaats is ver anderd. Langs de Oostflank van dit gebied stroomt polaire lucht over de Britse eilanden naar het Westeuropese vasteland. Deze lucht bereikte de afge lopen nacht ook ons land en breidt zich nu langzaam verder naar het Oosten uit. In het vlakke lagedrukgebied, dat zich van de Duitse Bocht tot in Italië uit strekte. ontstonden de afgelopen, nacht twee kleine depressies. De eerste lag vanochtend vroeg met eea druk van 1009 mb iets ten Westen van Hannover, de tweede met een druk van 1011 mb in de Po-vlakte. De kern in Noord- Duitsland veroorzaakte ook by ons op tal va-n plaatsen regen. Op het vlieg-veld Zuid Limburg werd vanochtend 20 mm afgetapt. De over de Britse eilanden aanwezige Noordwestelijke luchtstroming zal zich. morgen verder over onze omgeving uit breiden. Het blijft daarom koel en er bestaat kans op enkele buien.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1