Nader bescheid Onontwikkelde lan Adenauer haalt bakzeil tegeiiQver Erhard Am Groot-Brittannië voor beslissende Sheik Mustaphee AI Ibrahim wilde niet over zaken praten VOOR DE 38STE MAAL EREDOCTOR V-an nationalisme niets te vrezen Rebellenleider in Vietnam gedood Wrak van vliegtuig ■Breuk in kabinet gevonden B voorkomen Een klacht W eeroverzicht Veiligheidsraad dinsdag bijeen ZESTIEN MAN OP BRANDENDE SPAANSE VISSERSBOOT Rusland nodigt ook RAF-leiding uit Soekarno bezocht Wall Street Italic wil in de Veiligheidsraad Drie kleuters bij brand omgekomen Australië blijft zicb verzetten Politiemacht voor Harding Gesprek met Moskou niet zonder instemming Westen ZATERDAG 26 MEI 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3391 scholen geven VERTROUWEN HERSTELD MACMILLAN WAARSCHUWT: Westelijk protest afgewezen Redding op het nippertje Persvrij heicl beperkt in Algerije Algerije voor de Veiligheidsraad REES1 SSl-K;'y;Bzf PRESIDENT EISENHOWER heelt gisteren aangedrongen op hulp van de grote Amerikaanse universiteiten aan landen die in ont wikkeling zijn achtergebleven. Hij pleitte voor een gordel van we tenschappelijke en technische scholen over de hele wereld als een „verbindingsweg met verkeer in beide richtingen" tussen het Oosten en het Westen. Een soort van intellectueel „Punt vier programma" dus. In een grote rede te Waco in Texas, waar hij zijn 38ste eredocto- raat in ontvangst nam, onderstreente Eisenhower verder de nood zaak van Europese eenheid. De president poogde ook de vrijheidsverlangens van volkeren die nog altijd achter het ijzeren gordijn gehouden worden, aan te moe digen. Hij noemde het wereldcommunisme een „gigantische mis lukking" en adviseerde de volkeien van achter het ijzeren gordijn zich „zonder vrees, in de volheid van menselijke vrijheid" achter de leiding van het Westen te scharen. 31 doden in Guatamala PARTICULIER BES" PETROLEUMGASKACHEL LET OP DE NAAM „BES Advertentie Een begrip voor progressieve damesschoenen DE Britse minister van Finan ciën. Harold Macmillan, heeft in een rede te Newcastle-on-Tyne het Britse volk gewaarschuwd voor het gevaar van een voort durende stijging van lonen en prijzen. i hul on. aanspraken op N.-Gidnea Botterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 L) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19 30 u Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhage: Huvgensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. TeL 114402 Klachtendienst 18 30—19.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24 b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2,26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG Weersverwachting geldig tot zondagavond! HOGERE MAXIMUM TEMPERATUUR Op de meeste plaatsen droog weer. Aanvankelijk vry veel bewolking met een matige wind uit Noordelijke richtingen. Later over het algemeen nogal zonnig weer met een zwakke veranderlijke wind. Hogere maximum temperaturen. ZON EN MAAN 27 mei: zon op 4.33, onder 20.46: maan op 23 06, onder 6.46. 28 mei: zon oo 4.32, onder 20.48; maan op 23.36, onder 7.47. Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT -ji ET Vrije Volk" heeft een ,,ri tweetal artikelen gewijd aan hetgeen wij op 28 april op deze plaats over onze verhouding tot de P.v.d.A. hebben gezegd en het stelt daar zijn visie tegenover. De o.i. belangrijkste punten uit de door „Het Vrije Volk" ontwikkelde gedachtengang willen wij hier weer geven, om daar nog enkele beschou wingen aan vast te knopen De A.-R. Partij, aldus het blad. zoekt uit Gods Woord, af te leiden wat er in Nederland'"-op verschillende ge bieden waaroftède' levensbeschouwing in geding is.^-jnoetgebeuren. Maar haar uitleg van Gods Woord blijft be perkt tot baar-eigen orthodox-protes tantse kring. Andere christenen heb ben andere' of althans anders gefun deerde opvattingen. De a.-r opvattin gen zijn dus minderheidsopvattingen Ook al zou ooit die minderheid meer derheid worden dan zou de democra tische gedachte met gedogen anderen eigen levensbeschouwelijke opvatting op te dringen. Dat is de eerste overweging van „Het Vrije Volk", waarvoor wij aan dacht vragen. DE tweede is deze: Wat de antire volutionairen doen is bijzonder on vruchtbaar voor een politieke partij. Want zij zoeken niet naar een allen zo veel mogelijk bevredigende oplossing, doch uitsluitend een hunzelf bevredi gende oplossing. Daarmee blijven zij beneden de taak, die aan de politiek gesteld wordt, wanneer het om zuiver levensbeschouwelijke kwesties gaat. DE derde overweging is als volgt: De P.v.d.A. vindt hier een oplos sing die voor de oorlog niet gevonden kon worden. De verdraagzaamheid en het streven ieder het zijne te geven hebben altijd tussen de smeulende of vlammende godsdienstoorlog hun weg moeten banen. De verdraagzaamheid van de P.v.d.A. is meer dan een elkaar de ruimte laten. Zij is ook een elkaar steunen bij de ontplooiing en ontwikkeling van eigen leven. Want zij berust op het gemeenschappelijk verworven inzicht dat wij verantwoordelijk zijn voor el kanders levensmogelijkheden. OM te beginnen iets over de eerste overweging?; Deze overweging is geheel Identiek met een beschouwing van prof. Oud met wie wij daarover enkele maanden geleden van gedach ten hebben gewisseld. De vraag: wat zegt Gods Woord? is een vraag van uitleg van dat Woord. En over die uitleg bestaat afgezien van de vraag of men het gezag van dat Woord aanvaardt geen eenstem migheid. De a.r. opvatting is minderheidsop vatting, maar ook als zij meerder-' heidsopvatting zou worden, zou zij niet door de Overheid mogen worden toegepast, omdat de democratie niet gedoogt anderen eigen levensbeschou welijke opvatting op te dringen. Onze antikritiek is deze: In deze opvatting wordt het gezag van Gods Woord geneutraliseerd door de uitleg kwestie allesoverheersend te maken. Het verschil in uitlegging wordt in de praktijk zo gehanteerd dat het gezag 'van het Woord niet aan de orde komt. Wij menen dat er op die wijze niet slechts voor de staatkunde, maar ook voor het kerkelijk leven en voor elk gemeenschapsleven van een beroep op dat Woord geen sprake meer zal kunnen zijn. Het gezag van het Woord heeft dan geen enkele gemeenschaps- bindende kracht meer, maar wordt dan geheel teruggebracht tot de per soonlijke aanvaarding, die niet ver der werkt dan de persoon. In de tweede plaats willen wij op merken dat „Het Vrije Volk" zich zou vergissen, indien het meent dat de a.r. ooit eigen levensbeschouwelijke opvattingen aan anderen zouden wil len opdringen. Wij erkennen de gees telijke vrijheid als grens voor het Overheidsoptreden. Maar wij zijn te gelijkertijd van mening, dat de Over heid, ambtelijk, haar beleid heeft te richten naar wat zij meent dat bij het licht van het Woord haar taak is. Dit laatste heeft niet betrekking op aan anderen voor te schrijven opvat tingen, maar op het gedrag der Over heid zelf. Dit kan nooit tot gevolg heb ben dat aan anderen een levensbe schouwelijke opvatting wordt opge drongen. Het kan ten hoogste tot ge volg hebben dat door het Overheids optreden bepaalde dingen gebeuren of niet kunnen gebeuren die anderen graag anders gezien hadden. Maar dit is toch niets bijzonders in de politiek Dat is praktisch bij elk Overheidsop treden zo. F\ E tweede overweging zegt dat het de taak der politiek is om een allen zoveel mogelijk bevredigende oplossing vooi de dingen te zoeken Dit komt ons voor een geheel onvol doende bepaling van de politieke taak te zijn. Ongetwijfeld is het van betekenis vooral in een land van gemengde be volking oplossingen te vinden die zoveel mogelijk mensen bevredigeh of min of meer bevredigen. Meur het gaat niet aan om het daarbij t< laten Daar zal, bij het bepalen van de op lossing, de Overheid altijd bij moet uitgaan van normen, van richtlijnen, die men als Overheid zelf meent te moeten aanvaarden en van grenzen, die men meent te moeten eerbiedigen. Eisenhower pleit voor intellectuele hulp 99 99 In zijn rede, die in de hele Ver. Sta len door de televisie werd uitgezonden, zei Eisenhower verder, dat niets ge vreesd behoeft ie worden van het getij van nationalisme. De Verenigde Sta ten zullen de geboorte van iedere nieuwe natie met voldoening blijven verwelkomen. De president zei dat het Amerikaanse volk sympathie moet „Ba Boeng," de leider yan de opstan dige Hoa Hoa-sectie in Zuid Vietnam, is in een gevecht met regeringsstrijd krachten doodgeschoten, verneemt United Press in militaire kringen te Saigon. Zijn chef-staf werd gevangen genomen. ,3a Boeng" was de rechterhand van de Hoa Hoa-leider Ba Coet, die in april werd gevangengenomen. De regerings strijdkrachten voeren sinds enige tijd een uitroeiingscampagne tegen de Te- bellen, die onder slechte omstandighe den en vrijwel zonder voorraden tot de strijd worden gedwongen. hebben voor de aspiraties van anderen, indien de Veron:-fde Staten de wereld moeten leiden in de. groei van vrijheid en menselijke waardigheid, Eisenhower beloolde voortgezette trouw aan de Verenigde Naties, maar onderstreepte dat „kleinere groeperin gen" van deelgenootschap en hulp zich doeltreffender van vele taken van sa menwerking kunnen kwijten. De president sprak voor 11.200 per sonen in het „Heart o' Texas" Coli seum. Hij opperde dat de grote uni versiteiten van de Verenigde Staten, samen met particuliere instellingen en daarbij krachtig gesteund, zich zouden zetten aan de taak in de hele wereld een uitgebreid program van opleiding op te zetten, als een mid del om wederzijds begrip en samen werking te vergroten. Over het communisme zei Eisen hower o.a.: „Het communisme is wreed, onver draagzaam cn goddeloos. Het maakt veroveringen door l;st, vreesaanjaging en bruut geweld. Het vormt een be dreiging, waarvoor zelfs de Ver. Staten •niet volkomen veilig zijn. Maar zelfs in deze vorm openbaart zich op reusach tige schaal het falen van deze leer. Ook in de Janden, die het overheerst, hou den nog honderden miljoenen aan hun godsdienstig geloof vast en zij worden nog steeds gedreven door een verlan gen naar vrijheid en gerechtigheid". De president deed een beroep op de niet-communistisehe landen om de on derlinge handel te ontwikkelen en sa men te werken bii de verwezenlijking van wettige politieke en economische verlangens. Ook zouden de sterkere landen de zwakkere moeten helpen. r Advertentie ZUINIG - REUKLOOS- ONGEVAARLIJK ~i ,>CUTPI^ENrAMSTÈRDAM-ROTTE;RpAM V In de bergen bij La Tinta in de Mid den-Amerikaanse staat Guatemala is het wrak waargenomen van een sinds donderdag vermist verkeersvliegtuig van Guatemala. Men zag geen tekenen van leven, zodat gevreesd moet wor den dat alle passagiers en bemannings leden in totaal 31 personen om het leven zijn gekomen. Het toestel is een DC-3. TAE P.v.d.A. ziet dat anders, gelijk uit de derde overweging blijkt. ONDSKANSELIER Adenauer van West-Duitsland heeft gisteren de crisisstemming in zijn kabinet aanzienlijk verminderd door zijn vertrouwen uit te spre ken in zijn minister van Econo mische Zaken, Erhard, die hij woensdag scherp had gekritiseerd. De vertrouwensverklaring werd uitgesproken na een 'ernstig maar vriendschappelijk gesprek van Aden auer met Erhard. De Bondskanselier zal een soortgelijk gesprek met mi nister van Financiën, Schaeffer, voe ren. Er is voorlopig geen gevaar meer voor een kabinetscrisis, ofschoon het meningsverschil over de conjunctuur- politiek nog bestaat. Het onderhond met Erhard kwam na de stormachtige kabinetszitting waarin Adenauer geëist had, dat Er hard en Schaeffer uitleg zouden ge ven van de jongste discontoverhoging. Ten einde de Westduitse hoogcon junctuur aan banden te leggen, had de federale bank vorige week het dis conto van 4 tot 5% pet. verhoogd. Adenauer noemde daarop, in een toespraak tot de federatie van Duitse industrieën, de beslissing van de bank „een zware slag" voor de economie. Hij leverde kritiek op Erhard en Schaeffer, omdat zij steun verleend hadden aan de beslissing van de bank. Naar vernomen wordt, beschouwden Erhard en Schaeffer dit als een per soonlijke belediging. Volgens onbeves tigde berichten dreigden zij af te tre den als Adenauer niet week. Manschappen en officieren i an al de vijf regimenten van de Engelse Brigade of Guards hebben op het Horse Guards paradeterrein in Londen een generale repetitie gehouden t oor de jaarlijkse lijkse plechtigheid bekend staat. parade, die zij zullen houden op de verjaardag van H.M. koningin Elizabeth, op 31 mei. De foto geeft een beeld van deze oefening voor de trooping of the coloui", onder ivelke naam de jaar- „Een nieuwe verhoging van de sa larissen zoalswij de afgelopen twee jaar meegemaakt hebben, zou een ramp voor de Britse economie zijn. Ik gebruik dit woord opzettelijk en in het volle besef van mijn verantwoor delijkheid", sprak Macmillan. Het voorstel van de Lahourpartïj om weer een prijscontrole' in te stellen, ten einde inflatie te voorkomen, ver wierp de minister. Hij zei (dat hieruit tevens een controle op leien en win sten zou volgen en dat dit onverenig baar is met vrijheid en democratie. Macmillan voegde hier aan toe dat Groot-Brittannië voor een „beslissen de proef" staat, maar hij hoopte dat het land deze zal doorstaan met behulp van gezond verstand en een goed hu meur. Hij wees erop, dat Groot-Brittannië de helft van zijn voeding moet invoe ren en desondanks „beter leeft dan wellicht welk land ter wereld ook." Deze betrekkelijke welvaart van na de ooriog is gedeeltelijk te danken aan de buitenlandse hulp ter waarde van drie miljard pond sterling, die in. de vorm van leningen en giften ontvan gen is, zei Macmillan. De minister besloot zijn rede met de woorden: „Het gevaar komt noch uit het buitenland, noch van onze regering. Het zijn de fabrikanten en handelslieden die het lot van Groot- Brittannië In handen hebben." Harold Mac Millan UIT een „briefwisseling over poli tiek" tussen dr. C. J. Dipped en ds, L. H. Ruitenberg, respectievelijk „doorbraakman' en vooroorlogs lid van de S.D.A.P., die ook overigens uitermate interessant is, in het laatste nummer van „Wending", citeren we de volgende klacht van dr. Dippel: „Moet ik bewondering hebben voor de gelaten wijze waarop in socialis tische kring „de vergeten groepen** ten offer worden gegooid aan het in zicht dat de prijzen toch niet te stabi liseren zijn? „Iemand als minister Zijlstra zou in zijn anti-kartelpolitiek volledig en inte graal op de vindingrijke medewerking moeten kunnen rekenen van da P.v.d.A. Zien we dit in de praktijk?" De heer Hazenbosch krijgt hier in zijn debat met de heren Roemers, en Nederhorst van 30 november jL over lonen en prijzen wel steun uit een zeer onverdachte hoek! Een kle.'ne storing, die vrijdag over West-Duitsland naai- het Noorden trok, heeft vanmorgen Denemarken bereikt en vult* nu shel op. De storing werd verge zeld-door een vrij intensief neerslag- gebied. dat in uiterst langzaam tempo over Nederland trok. Aan de achterzijde van de storing voeren Noordelijke win den koele lucht over de Noordzee aan. In de hogere luchtlagen staan boven ons land echter Zuidelijke winden. Boven Spanje ontwikkelde zich zaterdagmorgen, een storing, die zich langzaam, in onge veer Noordoostelijke richting bewoog. Deze storing kan gedurende het week einde het weer in ons land beïnvloeden. Dinsdag zal de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties bijeen komen om het rapport van secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld over zijn onlangs ge voerde besprekingen in het Midden oosten te behandelen. De Sowjetambassadeur in Oost-Duïts- land, Georgi Poesjkin. heeft vrijdag een protest- van de Westelijke mogend heden tegen de parade van Duitse troepen in Oost-Berlijn op 1 mei van de hand gewezen. De P.v.d.A. stelt zich op het stand punt der verdraagzaamheid, maar, zegt „Het Vrije Volk", niet in de ouderwetse neutralistische zin. Daarin komt tot uitdrukking een besef van verantwoordelijkheid voor elkanders levensmogelijkheden, dat zich uit in een elkaar steunen bij de ontplooi ing en ontwikkeling van eigen leven. We zouden daaraan de opmerking willen verbinden dat het hier niet al lereerst gaat om de vraag hoe de ene mens tegenover de andere mens staat. Wanneer het alleen daarover ging, zouden we een heel eind met de schrijver in „Het Vrije Volk" mee kunnen gaan. Maar het gaat hiei over een andere verhouding, nl. over de verhouding van de Overheid tot de onderdanen. Daarbij sppcit naar ons gevoelen niet de verdraagzaamheid, die een subjectieve welwillende ge zindheid is, een rol, maar de te stel len juridische eis van eerbiediging der gewetensvrijheid en de beoorde ling van feiten en verhoudingen naar objectieve, soms meer, soms minder gemakkelijk vast te stellen juridische normen. Met het introduceren van het be grip verdraagzaamheid, ook in de door „Het Vrije Volk" nader omschre ven vorm, ontloopt „Het Vrije Volk" naar onze mening het werkelijke pro bleem dat hier ligt. Want ook met deze verdraagzaam heid gaat de Overheid een positief beleid voeren, dat vele mensen on getwijfeld graag anders zagen. En voor dat beleidvoeren, waar de P.v.d. A. waarlijk niet afkerig van is, geeft zij norm nog grens. De zestien koppen tellende beman ning van het Spaanse vissersvaartuig „Costa del Caribe" is.van de vuurdood gered, nadat zij zes uur lang vergeefs had gestreden tegen een felle brand aan boord van hun schip. De brand ontstond door een ontplof fing in het ketelriim terwijl het schip van Cadiz naar de zogenaamde „Afri- kaans-Canarische" visbanken voer. De marconist begon onmiddellijk noodseinen uit ie zenden, maar er be- L"dwig Erhard De Britse minister van Luchtvaart.! Nigel Birch, en een groep hoge officie-, ren van de R.A.F. zijn door premier. Boeiganin uitgenodigd op 24 juni mi Moskou de dag van de Sowjetlucht-1 vaart bij te wonen. Generaal Nathan Twining, de staf chef van de Amerikaanse luchtmacht, heeft ook reeds een uitnodiging ont vangen. Indien de Britten en Amerikanen de uitnodiging aanvaarden, zal dit de eer ste keer sinds de oorlog zijn dat zuike hoge luchtmachtautoriteiten uit het Westen gezamenlijk Rmdinrt Woeken. President Soekarno van Indonesië heeft gisteren zijn bezoek van drie dagen aan New York besloten en is per trein naar Philadelphia vertrok ken, na een tijdelijke stopzetting van de zaken op de New Yorkse effecten beurs veroorzaakt te hebben. Dat gebeurde, toen hij eerder op de dag de beurs bezocht en de effecten handelaars zich naar hem wendden en begonnen te fluiten en te klappen, terwijl hij op de bezoekersgalerij stond. G. Keith Funston, de president van de beurs, was juist gereed gekomen met Soekarno gedurende 12 minuten een uiteenzetting te geven van de operaties die op de beurs plaatsheb ben. Soekarno's zoon vergezelde zijn va der niet op zijn bezoek aan Wall Street. Hij stelde meer belang in een nt in de ondergrondse. Vandaag zou president Soekarno naar Springfield (Iliinois) gaan waar hij eeri krans zou leggen op het graf van Abraham Lincoln. Voor zondag en maandag staat een bezoek aan Detroit op het program. Dinsdag zat de Grand Canyon in Arizona bezich tigd worden. Woensdag brengt Soe karno een bezoek aan Hollywood. Vrijdag wordt San Fransisco bezocht en op 3 juni arriveren de Indonesi sche gasten te Niagara Falls om van daar door te reizen naar Canada vonden zich geen schepen in de on middellijke nabijheid. Het vuur ver spreidde zich zo snel, dat de twee red dingsboten een prooi van de vlammen werden. Ten slotte stond het hele schip op de boeg na in lichterlaaie. Op het nippertje arriveerde een andere Spaan se vissersboot bij het brandende schip en vond de zestien mannen öijht op eengedrongen op de voorplecht. Allen konden aan boord gebracht worden, vier van hen met zware verwondingen. De gewonden zouden zo spoedig mo gelijk woiden overgebracht op het Li beriaanse tankschip „Lacruy" dat zich in de nabijheid bevond en full speed naar de plaats des or.heils stoomde. Het tankschip had een ziekenboeg, maar geen dokter aan boord. Daarom zou de „Lacruy" zo snel mogelijk met de ge wonden het Italiaanse passagiersschip „Castel Blanco" tegemoetvaren. dat wel een dokter aan boord heeft en op volle kracht naar de plaats van de ramp koers zette. Italië zou graag de zetel in de Vei ligheidsraad bezetten, welke het volgend jaar door België moet worden afge staan Een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de vooruitzichten op steun van landen in het Midden Oos'en en elders gunstig blijken. Tijdens de algemene vergadering der V N„ welke 12 oktober begint, zal ge stemd worden, wie België, Peru en Iran in de Veiligheidsraad zullen opvolgen. De in Algerié residerende Franse mi- nisier Lacoste heeft vrijdag voor ver tegenwoordigers van pers, radio en film beperkende bepalingen afgekondigd, zo als die gelden in tijd van oorlog. Zo zuLlen de correspondenten zonder toestemming geen cijfers en andere bijzonderheden over de Franse verhezen mogen melden, terwijl ook niet gespro ken of geschreven mag worden over de Franse strijdplannen.' De kennismaking met sheik Musta phee Al Ibrahim was eigenlijk ietwat teleurstellend. In zijn hut op de ..Nieuw Amsterdam" trof fen we hem vanmorgen aan het ontbijt, gestoken in een goed zittend Amerikaans pak. Tegen over hem zat zijn (enige) vrouw, niet gesluierd en geheel volgens Westerse begrippen gekleed. Sheik Mustaphee Al Ibrahim is een bescheiden, doch vriendelijk man. Over zijn werk wilde hij niet pra ten. „ik ben hier uitsluitend voor vakantie en daarom: no business." De dagelijkse werkzaamheden van de sheik bestaan uit het beheren van grote olieraffinaderijen in Irak, zijn geboorteland. Tegenwoordig verblijft hi) in Amerika, in New York. Vandaar vertrok hij tien dagen geleden met de „Nieuw Amsterdam" naar Rotterdam, in gezelschap van zijn sheika. Neder land „doet" hij in zeven dagen. Er staan bezoeken op het programma Drie jonge kinderen, een baby van omstreeks vier maanden en twee kleu ters van ongeveer anderhalf en vier jaar, zijn vanmorgen om het leven ge komen bij een brand, die heeft gewoed op een woonscheepje dat stond op een terrein langs de Grote Witten burger straat te Amsterdam. De moeder was op ht'. moment dat de brand uitbrak, even weg. De vader was naar zijn werk. De oorzaak van de brand wordt door de po'itie nader onderzocht. Mogelijk is de kachel omgavallen. In een og- wenk stond het scheepje in lichter laaie. Het brandde volledig uit. Met twee stralen bluste de brandweer hetgeen er nog van overgebleven was. De omgekomen slachtoffertjes zijn de bijna vier maanden oude Geertruide, de ruim anderhalf jaar oude Johanna en de vierjarige Hen- drika Beckers. De stoffelijke over schotten zijn naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht. De moeder had omstreeks kwart over zeven het woonscheepje verlaten om even een boodschap te gaan doen. aan Volendam, Marken en niet te vergeten de bloembollenvelden. Helemaal nieuw zijn deze toeristen centra niet voor sheik Mustaphee. Voor de oorlog heeft hij ook al eens een bezoek aan ons land ge bracht. Na Nederland staat Duitsland op het programma en vervolgens nog enkele andere Europese landen. Over drie a vier maanden keren sheik en sheika weer naar Amerika terug. De Australische minister van Buiten landse Zaken, Casey, heeft opnieuw ver klaard. dat Australië tegen de Indone sische aanspraken op NieuwGuinea is.' Casey beantwoordde vragen in het parlement over de verklaringen van president Soekarno in het Amerikaan se Congres over deze kwestie. De Aus- tri ïische regering erkent de Indonesi sche aanspraken niet, zeide hij. Hij voegde hier aan toe, dat hij Soekarno's bezoek aan de Verenigde Staten toe juichte, daar dit misverstanden over de Indonesische houding jegens het Wes ten zou kunnen ophelderen. - Minister Casey voegde hier aan toe, dat Nieuw—Guinea de enige kwestie is, waarover een geschil tussen Australië en Indonesië bestaat. De Afrikaans-Aziatische landengroep m de V'remgde Naties heeft gisteren besloten de veiligheidsraad te verzoeken te beiaadslagen over de Algerijnse kwestie. U Paw Htir van Birma, die deze maand voorzitter van de groep Is, heeft dit na een besloten zitting van anderhalf uur aan verslaggevers medegedeeld. Hij zei, dat 20 van de 23 leden aan wezig waren en dat een meerderheid zich uitgespioken had vóór een derge lijk verzoek aan de Veiligheidsraad. Aan de Britse gouverneur van Cyprus, Sir John Harding, die begin volgende maand naar Engeland komt, zal een gewapende politiewacht worden gege ven. Dit wordt in Londen vernomen. De ondergrondse verzetsorganisatie van Cyprus, de Eoka, heeft de gouver neur onlangs vogelvrij verklaard. „De Duitse sociaal-democraten willen geenszins de kwestie van de Duitse her eniging door tweezijdige onderhandelin gen tussen Bonn tr Moskou oplossen" Dit heeft de voorzitter van de Westduit se socialisten. Erich OHenhauer, vrijdag in Bonn verklaan- tegenover journalis ten uit de Navo-Ianden. Onderhandelinger met Moskou kunnen volgens Oik-nhauer slechts met instem ming van het Westen gevoerd worden De socialisten zijn echter ontevreden oyer het gebrek aan initiatief, dat zij bij de Duitse regering in deze kwestie vaststellen. OHenhauer eiste besprekin gen met het doel heel Duitsland in een Europees veiligheidsstelsel op te nemen.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1