Manco f •Engeland neemt proef met waterstofbom Diner bij kaarslicht besloot derde dag vorste ijk bezoek Gulle lach Mauritshuis IN TRAWLVISSERIJ HOGER GAGES, MEER VAKANTIE Wanordelijkheden in kamp voor Ambonezen te Teuoje Lifter mocht 250 maar toen kwam cle rekening Met muziek van Vivaldi en Mozart I De loonpolitiek Ministers waren en Amerikaanse leger ontslaat 457.000 reservisten „Help bij slopen IJzeren Gordijn Franse uitnodiging Onderhandelingen duren voort Goede vangsten van „Hollandse Nieuwe' Perzische politie bezet Russische olie-installaties van Khoerian Jongen (4) valt uit D-trein Geen legering van Duitse troepen in ons land Weeroverzicht r VRIJDAG 8 JUNI 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3402 Weerbericht PREMIER EDEN KONDIGT AAN: Prinses Wil hel min a op paleis Soestdijk ïNegenduizendste schip in Rotterdam Om het salaris van kampverpleegster Politie mei stenen bekogeld -A|p! ii" Bemiddeling van Eisen hower op Cyprus ER WAS GEEN WOORD FRANS BIJ (Van e< n onzer verslaggevers) TAE derde dag van het bezoek van groothertogin Charlotte en prins Felix van Luxemburg is vorstelijke gasten namen plaats bij de schouw van de met kaarsen verlichte Renaissancezaal. De ove rige gasten zaten aan tafels, die in U-vorm waren opgesteld. Tijdens de maaltijd werd grammofoonmu- ziek van Vivaldi, Haydn en Mozart ten gehore gebracht. PINE AU TOT O Portier geopend Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 1.) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19 30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424807 Redactie: TeL 111392 Adm, Tel. 114402 Klachtendienst 18.39—19.30 u.: Tel. 362509 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per weck, 2,26 per maand 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Geldig tot zaterdagavond. AANHOUDEND KOEL Over het algemeen veel bewolking met enkele buien. Overwegend matige wind draaiend naar Noordelijke richtingen. Aanhoudend koel weer. Directeur: H, DE RUIG ZON EN MAAN 9 juni: zon op 4.21. onder 20.57; maan op 4.54. onder 21.37. O O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT DE onlangs veischenen jaarlijkse publikatie van het Centraal Bu reau voor de Statistiek over de om vang van de vakbeweging in Neder land bevat weer veel leerzaam cijfer materiaal. Het totaal aantal georganiseerde werknemers bedroeg op 1 januari 1.954 1,221.400. Van hen waren 463.000 bij het N.V.V. aa„„„sloten, 361 000 bij de K.A.B. en bijna 200.000 bij het C.N.V j Nadien heeft de groei van de vak- beweging zich voort-ezet. Wij weten bv. dat de K.A.B onlangs het! 400.000-ste lid heeft ingeschreven, dank zij een zeer krachtig gevoerde propa gandacampagne. Het C.N.V. beweegt zich vermoede lijk rondom de 210.000 - het twee jaarlijks verslag zal eerstdaags ver schijnen en het jubilerende N.V.V. heeft er thans, zoals deze week bleek. 487.000. De K.A.B. groeit du.» het hardst De beide andere vakcentrales konden dit j tempo niet bijhouden. Voor het N.V.V. zijn daarvoor wel aanwijsbare oorza ken fe vinden. Er waren immers in het voorjaar van 1955 bijzondere sr- beidsmoeilijkheden. Voor het C.N.V. lag dat anders. Ge zien ook de groei van de bevolking had de aanwas sterker moeten zijn. Van werkelijke, reèle ledenwinst kan moeilijk worden gesproken. i i LLE vakcentrales hebben blijkens de zo juist aangehaalde statistiek te worstelen met een groot ledenver loop. Dat dateert niet van vandaag of gisteren, maar is een verschijnsel waaraan sinds lang bijzondere aan dacht wordt geschonken. In 1954 schreef het N.V.V. S7.0Ö0 nieuwe leden in, doch 78.000 werden weer afgeboekt. Bij de K-A.B. ston den 64.000 inschrijvingen tegenover 50.000 afschrijvingen. Het C.N.V. boek te 36.000 inschrijvingen doch er vielen j 27.000 leden af. Uiteraard heeft de gunstige ontwik keling van de conjunctuur dit verloop in de hand gewerkt. Veel mensen ver anderen van betrekking doch dit be hoeft niet steeds tot ledenverlies te leiden. Men kan immers naar een an dere organisatie worden overgeschre ven. Of dit ook werkelijk altijd ge beurt, is de vraag. In het C.N.V. Is men reeds geruime tijd doende zich te beraden op de vraag hoe aan het euvel van de af schrijvingen paal en perk te stellen Nog op de laatste Chr, Sociale Cursut in Lunteren van september 1955 is hiei over uitvoerig gesproken. Zou het lukken „dit lek" in belang rijke mate te dichten, dan zou ar veel gewonnen zijn. HET geeft intussen te denken, dat zoveel reformatorische christenen in ons land zo gemakkelijk voor de chr.organisatie bedanken. Daarnaast blijft het een teleurstel lende ervaring dat duizenden de weg paar de chr. organisatie nog maar steeds niet willen vinden en als regel om enig geldelijk voordeel afzijdij blijven staan. Dit geldt niet alleen voor de chr. vakbeweging, hetzelfde moet bij voortduring geconstateerd worden voor de Chr. Middenstandsbond. Het gevaar dreigt, gezien de ont wikkeling van de laatste jaren, dat onze chr. organisaties achterop gaan geraken en niet die kracht kunnen ontplooien als wenselijk zou zijn. In ons huidig maatschappelijk be stel is meer dan ooit gezamenlijk op trekken door middel van de chr. or ganisatie geboden. Nu wij ons midden in de verkiezings tijd bevinden en meer dan anders de aandacht wordt gevraagd voor de-ge varen, die de chr. signatuur van ons volksleven bedreigen is het goed daar op nog eens extra te attenderen. Chr. partijvorming en chr. organi satie zijn onmisbaar in ons land, waar de verzakelijking en de verwereldlij king hand over hand dreigen toe te nemen. Engeland zal in de eerste helft van het ivan proeven van g,oot belang. Daarom 'volgende jaar in een afgelegen deel van heeft men bPsIo%n een beperkte serie de Stille Oceaan voor het eerst een proef, 'proeven te nemen. De Britse regering ontploffing van een waterstofbom te-'blijft echter bereid tot deelneming aan weegbrengen. Dit heeft de Britse pre- j een gedaeh'dnwis.-clsng over methoden mier. Sir Anthony Eden. gisteren in helter rogolirg en beperking van procfex- Lagerhuis te kennen gegeven. j plosies. I I)e [-.eniier zei dat besloten is een De explosies zullen ontketend worden beperk' 1 'Pial proefexplosies te ont- ver van enig bewoond eiland en op grote ketenen m de megatonklnsce. Een nie- hoogte, zodat geen zware radioactieve j gaton komt met een millioen ton T.N.T. ..regen" zal ontstaan. De voornaamste i overeen. Normaal worden atoomwapens j basis van de vliegtuigen van de R.A.F.,gemeten ie kilotons (een kiloton is ge- die aan de proeven zullen deelnemen. jyk aan du.zend ton T.N.T.)Dat Eden /al het Christmas-eiiand zijn. ongeveer bet begrip Tiegaton gebruikte, is een Gistermiddag hebben HM. Ac Koningin fviur 11.„«lelijke fasten uit Luxemburg „mi. een bezoek gebracht aan het Man- rttshttis tn Den Haag. Met grote belangstelling werd een défilé in oude kostuums' gadegeslagen. _'250 km ten zuiden van Hawaii. Enen herinnerde eraan, dat de V S. en 'de Sowjet-Unie reeds dergehjkeproeven jhebben gedaan. Vorig jaar heeft de Brit- J 'sp regenng haar voornemen om water- 'siofwapens te vervaardigen, reeds aan- j I gekondigd en in dit kader is het nemen- bewijs dat waterstof bomexplosies doeld werden. i r T IT het socialistisch kamp komen j VJ voortdurend kritische geluiden j over de gedifferentieerde loonvorming, 5 De „Friese Koerier" constateerde al dat zij mislukt was. En de heer Oos- 1 terhuis van het N.V.V. heeft op het jubileumcongres deze week ook in pes simistische zin gesproken. Nu is dit op grond van voorhanden gegevens al niet vol. te houden. Immers er zijn bedrijfstakken, waar geen 6 maar 3 pet. uit de bus kwam. We hebben hier dan ook te maken niet met feiten, maar met wensen van de socialisten. Met dit spreken over de mislukking van de loonpolitiek zijn zij in hetzelfde straatje als de liberalen terecht geko men. Socialisten en liberalen: een partij met twee vleugels. (Van ome liaagoe redacteur) Hoe Interessant en stijlvol het dé filé ,van oude kostuums in het Haas- se Maurltshufs ook was, er viel uiter aard ueini* te lachen. Hoogstens riep deze demonstratie, welke ei'termld- dag door de «roothertogin en prins van Luxemburg in aanwezigheid van koninitln Juliana werd bijgewoond, heimwee op naar de tijden van rust en van adellijke behoeften aan hui selijke praal en feestelijk decor. De Stier van Paulus Potter, die sinds Jaar en dat een der wanden van het Mauritshuis siert, dwingt de bezoekers steeds tot kreten van be wondering maar ,deie middag trok het dier minder belangstelling; omdat alle aandacht geconcentreerd was op de koitimmjbow In dexe zogenaamde potienaal. Nogmaals, die aandacht was ern stig «n liet geen ruimte voor een gulle lach. En dan spreken wij nog niet eens van het rouwkostuum uit de achttiende eeuw,.zoals de Frieje vrouwen plachten te dragen. Dit maakte de show om xo U leggen nog ernstiger. En toch t s er hartelijk gelachen, maar dat ging dan geheel bulten het protocol van deze met klavecimbetmnzlek omlijste show om. Toen namelijk de explicateur, prof. dr. F. W. S. van Thienen, de vorste lijke gasten aankondigde, dat nu een heer tn „costume de ville" uit 1*12 naar voren zou treden en de hoog geleerde spreker voegde hieraan nog toe: „Taille trés haute" stapte op dat moment de luitenant-kolonel mr. Van 7,lnnieq Bergmann, adjudant van koningin Juliana, de Potterzaal binnen, ten einde onopvallend op een hoekstoeltje plaats te nemen. De coïncidentie was té humoris tisch dan dat er niet onverwacht en gul door het hoge gezelschap gelachen werd. De adjudant, zich niet bewust van de zin van deze vreugde, keek wat verbaasd rond, maar werd spoe dig uit de droom geholpen. Zelfs prof. Van Thienen was even de draad kwijt, hoewel deze als kos- tuumdeskundige toch wel wat ge wend Is. Pas toen de larh verstorven was. kon de ware flgnur uit de ne gentiende eeuw naar voren treden. Va afloop van deze bijzonder ge slaagde show hebben de vorstelijke bezoeker* persoonlijk afscheid geno men van de dames en hezen, die drie eeuwen garderobe tot nieuw leven hadden gebracht. - -- i mm - I - Tegen acht uur kwamen de gasten gisteravond geemdigd met een.in Haarlem aan cn werden bij de in- luisterrijk diner in het Frans Hals- museum te Haarlem, aangeboden door de ministers, waarbij zestig personen hebben aangezeten. De TIJDENS eerf verkiezingsvergade ring in het oosten des lands heeft minister Zijlstra dezer dagen de vraag gesteld hoe wij tegenover de welvaart moeten staan. Diepe dankbaarheid moet overheer sen, want dit alles is een gave van de Hemelse Vader, zo zei hij ongeveer. Wij onderschrijven dit van harte, maar merken daarbij tegelijkertijd op, dat iets van die dankbaarheid toch ook wel zal moeten doorstro men naar onze christelijke organisa ties op politiek en sociaal terrein die met een roeping en een opdracht in onze samenleving staan. Met vreugde lazen wij dan ook in bet jaarverslag van de Chr. Boeren- en Tuindersbond, dat het ledental van deze belangrijke organisatie in het af gelopen jaar sterk is gestegen. Maar ook in de andere sectoren var het chr. organisatieleven moet deze tendens toch wel duidelijk merkbaai zijn. Daaraan ontbreekt nog wel het eer. en ander. In vele gevallen onttrekt men zich nog te gemakkelijk aan een stuk gemeenschappelijk te beleven verantwoordelijkheid. De stembus stelt ons volk volgende ■week voor een belangrijke beslissing. Ten slotte gaat het om het behoud van de chr. grondslagen van onze sa menleving. Wie dat beaamt, trekke de lijn ook verder door en werke eraan mee voor zover dat nog niet het geval Het Amerikaanse leger heeft be kendgemaakt. dat het 457.000 reser visten uit het leger zal ontslaan en 500.000 anderen op een subsidiaire reservelijst zal plaatsen. 99 H.K.H. prinses Wilheimina was van daag tf- begroeting van H.K.H. de Groothe..ogin en de Prins van Luxem burg op paleis Soestdijk aanwezig. Zij zou met de vorstelijke gasten en de ko ninklijke familie het noenmaal gebrui ken. De Prinses heeft het voornemen tot dinsdag. 12 juni, op paleis Soestdijk te verblijven om vervolgens naar 't Loo terug te keren. Morgenmiddag zal prinses Wilheimina tegenwoordig zijn bij de plechtigheid in de Grote Kerk van Breda, naar aanlei ding van het na welhaast 50 jaar restauratiewerkzaamheden weer ge heel ter beschikking komen van dit historisch kerkgebouw. Do Franse minister van Buitenlands* Zaken. Christian Pineau, heeft gisteren gezegd dat de westelijke mogendheden niet hot ijzeren gordijn in stand, mogen houden nu de Sowjet-Unie dit gordijn eigener beweging begint te slopen. Het Westen mocht volgens hem niet de kans op onderhandelingen met Rusland voor bij laten gaan. Tijdens een lunch van de Amerikaan se club in Parijs zei Pineau. dat hij in Moskou duidelijk gemaakt had. dat Frankrijk en de V.S. hecht met elkaar verbonden zijn. De minister voegde hier aan toe dat hij in Washington zal zeg gen, wat hij reeds in het verleden tegen minister Dulles heeft gezegd, namelijk dat het buitengewoon onhandig van ons zou zijn het ijzeren gordijn te handhaven nadat wij het bestaan daarvan zovele jaren lang hebben aangevallen. Ik ben van gevoelen, dat daar een verandering aan de gang is en dat het negeren daarvan bijzonder gevaarlijk zou zijn, verklaarde Pineau. De minister pleitte voor het ontwik kelen van economische en culturele betrekkingen met de Sowjet-Unie en voorspelde, dat het binnendringen van de vrije idee in Rusland en de satel lietstaten zeer vérstrekkende gevolgen zou hebben. gang van het museum ontvangen door de minister-president dr. W. Drees en de burgemeester van Haar lem mr. O. P. F. M, Creraers. De Renaissancezaal was getooid niet roze violieren, roosjes en gla diolen en blauwe irissen. Op de ta fels schitterde 18e eeuws zilverwerk en flonkerden gildeglazen met het rijkswapen. Na afloop van het diner verzamel den de gasten zich in de Empirezaal, waar champagne werd geserveerd. Vervolgens werd een rondgang ge maakt door de zuidelijke vleugel van het museum, waar werken van Frans Hals hangen, en door de grote tentoon stellingszaal met werken van andere grote meesters. Tot besluit van het korte bezoek aan Haarlem werd nog een rondrit door Haarlem gemaakt. Bij het noenmaal op bet Huis ten Bosch teas ook prins Bern hard aanwezig. Vóór het vertrek naar het Mauritshuis tcerd deze joto gemaakt. De voormalige Sowjetrussische pre mier. Georgi Malenkow. thans minister voor de elektriciteitsvoorziening, heeft een uitnodiging aanvaard om Frankrijk, als cast van de economische raad te bezoeken. aldus heeft een raadswoord- voerder donderdag te Parijs mede gedeeld. Precies tien dagen eerder dan vorig jaar, is gistermiddag het 9000e schip in de Rotterdamse haven aangekomen. Het is het 959 brt. metende Engelse motorschip ..Ptarmigan" van de rede rij „General Steam Navigation Co. Ltd., Londen", dat met een lading stukgoed uit Londen kwam en ligplaats koos in de Merwedehaven bij Kortevaart. Cargadoor is de N.V. Verenigde Agen tuur Mij. Vorig jaar kwam het 9000e schip op 17 juni binnen. Toen was het het Engel se schip „Dryburgh". Bij de onderhandelingen lussen de Vereeniging van Reeders van Vissers vaartuigen te IJmuiden en de drie werk nemersorganisaties over wijziging van de collectieve arbeïdsovereenslemming ver kregen over de volgende punten. 99 Tot nu toe was de opbrengst van de visserij op de Hollandse Nieuwe zeer schraal, zodat de prijzen voor het publiek te hoog waren. Er kan nu echter een Qinke prijsdaling worden verwacht, door dat de gehele vissersvloot vannacht grote hoeveelheden boven water heeft weten te halen. Zaterdag wordt er in alle vissers plaatsen een grote aanvoer verwacht van het zogenaamde groene goed. Er hebben zich in het Ambonezen kamp te Teuge bij Apeldoorn vrij ernstige moeilijkheden voorgedaan. Sinds enige tijd bestond er tussen de leider en de bewoners van het kamp een meningsverschil over de sala riëring van de kampverpleegstcr. De sfeer in het kamp werd hierdoor ver troebeld en woensdag is, naar thans, ""Jj is gebleken, de bom gebarsten. De vaste gage van de matroos wordt gebracht op 230 per maand, die van de overige functionarissen overeenkom stig de bestaande rangverhouding. De positie van de tremmer wordt 197,- per maand, besommingspercen tage 0,55% De opbrengst van de aangevoerde le ver en kuit komt ten goede aan de bemanning na aftrek van 25% ter dek king van de aan de aanvoer en verkoop door de reder te maken kosten. Ter tegemoetkoming in de kosten voor bedrijfskleding zal aan elke opvarende een bedrag van 5,per maand wor den betaald. De uitbetaling van deze toeslag zal tweemaal per jaar geschie den. (30 juni en 31 december) aan de opvarenden, die op het tijdstip van uit-, betaling gedurende tenminste 6 maan den in dienst van de rederij zijn. Deze bepalingen gaan in op 1 april 1956. dus mei terugwerkende kracht. De vakantie wordt uitgebreid tot 15 dagen per vol jaar dienstverband. In gevoerd wordt een vakantietoeslag be dragende 12 maal het voor dc rang gel dende dagloon bij een vol jaar dienst- %-erband. De verwerving der vakantie rechten zal worden losgemaakt van het schip. Deze maatregelen zullen ingaan met het vakantiejaar dat aanvangt op 1 juli 1956. Ten aanzien van de voeding is een kleine- commissie uit partijen ingesteld. Deze commissie zal in overleg met ds vloot op korte termijn voorstellen uit werken. Zowel door de redersvereniging als door de werknemersorganisaties zijn be halve bovenstaande punten een aantal wijzigingsvoorstellen ingediend, waarover verdere onderhandelingen worden ge- V 4\v V. N .Tv v> De Perzische polilie heeft donderdag Russische commissie voor vaststelling de installatie van de gemengde Per- zisch-Russische oliemaatschappij van Khoerian bezet. Deze maatschappij was in 1951, toen de Perzische olieindustrie genatio naliseerd werd, ontbonden. Zij heeft eigenlijk nooit gefunctioneerd en de installaties stonden nog slechts onder toezicht van een Sowjet-staatsburger. Een Perzische commissie had on langs de. kwestie onderzocht en was tot de slotsom gekomen dat het hand haven van deze installaties onder Sowjet-controle „abnormaal" zou zijn. De Sow jet-ambassade in Teheran was indertijd van het Perzische stand- van de Perzisch-Russische grens, naar Teheran is gekomen om overleg te plegen met de regering over menings verschillen. die zijn gerezen bij het uit zetten van de grens. Een vierjarig jongetje uit Leeuwar- Een dertigtal Ambonezen drong op een gegeven ogenblik het bureau bin nen van de leider, die bekend staat als een rustig en uiterst tactvol man. De Ambonezen trapten o.a. een board wand in om hem te kunnev bereiken. Zij heb ben de leider bedreigd en zijn. toen hij zich niet in de gewenste richting liet dwingen, tot handtastelijkheden overge gaan. Ondertussen was de Rijkspolitie gealar meerd. Aan alle kanten broeide het in het kamp. In eerste instantie heb. :n zes man van dé Rijkspolitie getracht de orde te herstellen, hetgeen niet gelukte. Zij werden gemolesteerd, waarbij zij o.a. werden bekogeld met stenen. Eerst toen zij versterking kregen uit naburige plaatsen werden de gemoederen wal ge kalmeerd. De Ambonezen hadden er nog een oproep aan laten voorafgaan tot andere kampen, welke zij om assistentie verzochten. Deze poging mislukte ech ter. Gisteren is het rustig geweest in het Teugense kamp. Enkele oproerkraaiers waren naar andere kampen overge bracht. Het kamp was gisteravond nog extra bewaakt. —SU» Het Grieks dagblad ..Apogevmatini meldt in een telegram uit New York dat president Eisenhower de Britse premier Eden een btxidschap heeft gezonden, waarin hij aanbiedt in het Cyprische vraagstuk te bemiddelen. Het blad zegt zijn bericht van ..hoge diplomatieke zijde" vernomen te heb ben. In Londen wordt van gezagheb bende zijde verklaard, dat het bericht geen waarheid bevat. Op vragen van het Tweede Kamer lid Wagenaar „1. Is'het juist, dat door Amerika in de NATO aan de orde is gesteld het legeren van soldaten van de Duitse Bundeswehr op Nederlands grondgebied? 2. Indiër» voorgaande vraag bevestigend wordt beantwoord» willen de ministers dan mededelen wat het standpunt van de Nederlandse re gering in dezen is geweest of zal zijn?" hebben de minister-president, de mi nister van Buitenlandse Zaken en de minister van Oorlog meegedeeld, dat het antwoord op vraag 1 negatief luidt. Vraag 2 behoeft dientengevolge geen beantwoording. DE BILT, vrijdag 10 uur: Het cen trum van een uitgestrekt depressie- gebied boven West Europa verplaatste zich van donderdag op vrijdag van Ierland naar de Noordzee. Verschil lende randstormgen veroorzaakten op de meeste plaatsen enkele buien, welke hier en daar met onweer ge paard gingen, koelere lucht welke rond het depressiegebied stroomde drong langs het Alpengebied snel naar het Oosten op. gevolgd door een nog in betekenis toenemende rug van hoge luchtdruk, welke zich over de Britse eilanden naar het Oosten uitbreidt. Dit heeft, tot gevolg dat boven het Noord zeegebied onze omgeving dc v.'ind tij delijk uit Noordwest tot Noord gaat waaien, zodat er aan de aanvoer van koele lucht nog geen einde komt. J~j Cl 1 VJCllQAiy L4.4L JjBCUWai* '}00£dc gebracht, /.ij schijnt ^en is lussen BremenHamburg gis- echter niet van te voren ingelicht te Jermiddag levensgevaarlijk gewond mocht zijn dat in allerlei levens verbanden de chr. beginselen kunnen worden uitgedragen door sterke or ganisaties, die rich al hun gedragin gen willen richten naar het Woord Gods en die zich daarbij onwankel baar gedragen weten door de inzet van allen, die van hetzelfde richt snoer voor hun leven uitgaan. President Tito van Joegoslavië hecjt dezer dagen in geselschap van zijn echt 0 genote en George Malenkow links in ivit colberteen bezoek gebracht aan een atoomcentrum buiten Moskou, De tele- foto werd onderweg genomen. zijn over dc beslaglegging door dc Perzische polite. Een raadsman van de Sqwjet-ambassade heeft het Perzische ministerie van Buitenlandse Zaken be zocht en, naai' men meent te weten, geprotesteerd. In gezaghebbende Perzische kringen merkt men op. dat hel contract waarbij indertijd de Perzisch-Russische maat- schapppij werd opgericht, namens Per- zie is ondertekend door dr. Lilien- blatt, een Duitse deskundige die toen gouverneur van de Nationale Bank was, doch die dooi dc regering niet was gemachtigd om het contract te tekenen. Bovendien zou de. Russen reeds verscheidene malen gevraagd zijn de installaties van Khoerian te verwijderen, Voorts wordt in Teheran vernomen, dat generaal Djanambani, leider van de Perzische delegatie in de Perzisch- geraakl bij een val uit een D-lrein, De moeder van het kind, mevrouw Van der Veen, laadplcegde even dc conducteur over de aansluiting, die zij Ln Hamburg naar Kiel moest nemen. Van dat ogenblik van onoplettendheid maakte haar zoontje gebruik om een portier van de trein te openen. Het kind viel uit de trein. Toen hel. nadat de trein tot stilstand gebracht was, gevonden werd, bleek het levens gevaarlijk gewo-nd te zijn. Het is in een ziekenhuis m Bremen opgenomen. De moeder kreeg een shock door het gebeurde. Mondjesmaat. ln O.-Duitsland fa briceert men een „dwergsigaret", die iets meer dan de helft van een gewone sigaret lang is. Dit voor de mensen die na een paar trekjes al bevredigd zijn. £EN jeugdige Fransman, die liftend scholier wist de jonge Fransman te ver- door Noorwegen trekt, trachtte deze tellen, dat de automobilist graag 300 week aan de rami van Oslo op een auto. Hij moest ver weg. naar Trond- heim. En Trondheim was het enige woord Noors dat hij kende. Eindelijk naderde een auto. De jon geman stak de hand op, de auto stopte ,.Trondheim?'vroeg de Fransman. De automobilist dacht eren na. „H i- mar?" antwoordde hij toen. Hantar ligt halverwege, en halverwege is in dit ge val 2S0 kilometer. De jongeman knikte en men vertrok. Na enige uren van rijden in diepe zwijgzaamheid kwam men in Hamar en daarmee aan het einde var, de voor raad benzine. De automobilist stopte vuor een benzinepomp. Hij sprak geen woord Frans, maar wees op het bordje, waarop te lezen stond (voor wie Noors kent) dat er benzine verkocht werd. De jonge Fransman glimlachte en zei: „Trondheim". Daarop sprak de automobilist een jeugdige voorbijganger aan, een scho lier die gelukkig Frans geleerd had. De kronen 150) van hem wilde heb ben. Waarom? Het was een taxi De chauffeur ging naar de politie, er, die verklaarde dat beiden onvoor zichtig geweest waren, de chauffeur omdat hjj iemand zover van huis ge bracht had die niets anders kon uit brengen dan het woord „Trondheim", de jongeman omdat men zelfs uit on wetendheid geen taxi's moet opdragen, naar het eind van de wereld te rijden. En dus, zei de politie, moet leder 4e helft betalen. Dit „nam" de taxichauffeur echter niet en ten slotte ledigde de arme lif ter zijn zakken en bracht 280 kronen 140) op, meer had hij heus niet by zich. Tragisch is het avontuur overigens niet, want de geschiedenis werd in een oogwenk in heel Noorwegen bekend en sedertdien mankeert het de avontuur lijke lifter noch aan transport, noch aan onderdak, noch aan voedsel. Zijn tocht naar het hoge noorden en de middernachtzon zet hij voort,

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1