Woninghuur en rentestand Koningin ontvangt leidende politici Prof. Zijlstra voorzitter van A.R. Tweede Kamerfractie Twee Amerikaanse priesters worden vrijgelaten Treinramp eist elf doden liOtterdam wil de aanleg spoedige tramtunnel V lootoefening „Show Piece voor Scheveningse kust van een AANDACHT GEVRAAGD VOOR DE WIELRIJDERS Adenauer bracht bezoek aan Eisenhower Haags Trouw morgen Dan start Binnen 14 dagen is Spaans-Marokko soeverein Wegenwachter verongelukt Geen loonbelasting bij minder dan 5 dagen herhalen Nieuwe wegen W eeroverzicht RAAD NEEMT PRINCIPEBESLUIT Gesprek in ziekenkamer Hoop op stap voor Duitse eenheid Gewonde militair twintig dagen zonder voedsel in het oerwoud r VRIJDAG 15 JUNI 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 340S Weerbericht VOORSTEL KABINETSFORMATIE 145 getvonden Bruynzeel bouwt 300 woningen voor personeel Onder gunstige weersomstandigheden Hoge Raad verwerpt beroep Indische burgerambtenaar Psychose onder bevolking van Salzburg Omstreeks 1960 aanleg nieuwe verkeerstunnel fe: li 3 mmêI O O 1 ISTERMIDDAG heeft H.M. de Koningin op het „Huis ten Bosch" een begin gemaakt met het overleg over een nieuw te vormen kabinet. Achtereenvolgens ontving de vorstin de voorzitter der Eerste Kamer der Staten-Generaal mr. J. A. Jonkman, de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal dr L. G. Kortenhorst en de vice-president van de Raad van State dr. A. A. L. Rutgers. H.M. de Koningin heeft van ochtend voor een conferentie op het Huis ten Bosch achtereen volgens ontvangen mr. J. A. W. Burger, fractievoorzitter van de P.v.d.A., prof. mr. C. P. M. Rom- me van de K.V.P. en prof. dr. J. Zijlstra van de A.R.-Kamerfractie. Laatstgenoemde is gistermiddag door de A.R.-Kamerfractie tot voorzitter gekozen. Tot tweede voorzitter werd gekozen dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, terwijl de heer H. van Eijsden opnieuw tot secretaris werd gekozen. Voor hedenmiddag heeft H.M. uitgenodigd" de fractievoorzitters van de V.V.D., de C.H. Unie, de C.P.N. en de S.G.P., respectieve lijk de heren prof. mr. P. J. Oud, H. W. Tilanus, H. Gortzak en ds. P. Zandt. Geen salaris over Japanse bezettingspreriode Het zit in het iveer Met algemene stemmen heeft de gemeenteraad van Rotterdam, gisteren het principebesluit geno men tot aanleg van een tramtunnel in de richting Schiedamse Dijk Parallelweg. De nadere plannen zullen thans PRESIDENT Eisenhower heeft gisteren in zijn ziekenkamer een onderhoud gehad met de 80-jarige bondskanselier Adenauer. Het was Eisenhowers eerste diplomatieke afspraak sinds zijn operatie. Olie en aardgas te Rotterdam met grote spoed worden uitge werkt en gestreefd zal worden, dat omstreeks 1960 de tunnel voor het tramverkeer gereed zal zfjn. Omstreeks dat jaar is ook het definitieve plan te verwachten voor de nieuwe oeververbinding, ter vervanging van de Willems brug.- Zie verder pagina 3 Geen „Europese prijs voor Letterkunde" Botterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 1.) Postbus 1112 Postgiro No, 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19 30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 «i-Gravenhage: Huygenspiein 1 Postgiro 424867 Redactie: TeL 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18 30—19 30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2.26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG Weersverwachting van vrijdagavond tot zaterdag avond: MEER ZON Hier en daar lichte nachtvorst. Morgen zonnige perloden, maar ook nog enkele buien. Weinig wind en dezelfde of iets hogere middag- temperaturen. 16 juni: zon op 4.19. onder 2102; maan op y 14 05, onder 0.33. Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT (Van een bijzondere medewerker) P het laatst gehouden congres L? van de Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren heeft de se cretaris van deze instelling, drs. A. Hermse, bijzondere aandacht ge schonken aan de wijze van financie ring van de woningbouw en wel met name aan het verschil in de exploita tie-opzet van de woningwetbouw en de particuliere bouw, als gevolg waarvan de huren van de woningwetwoningen altijd lager zullen zijn dan die van de particuliere woningen. Wij hebben reeds eerder op de voor deze beide categorieën geldende verschillende subsidieregelingen gewezen, zodat wij daar thans niet op behoeven in te gaan. De reden dat wij de financiering van de woningbouw nogmaals aan de orde stellen is gelegen in het feit, dat wij een ontwikkeling vrezen, welke tot verdere insnoering van de particu liere woningbouw zal kunnen leiden. Wij doelen hierbij op de thans om hoog gaande algemene rentevoet en de daaraan verbonden consequenties voor de wonlnghuren, welke in feite bepalend zijn voor de mate, waarin de particuliere bouw zich zal kurnen ontplooien. Het is duidelijk dat de rente als kos- jtenfactor in de woningbouw een be langrijke rol speelt. De woning is im mers een duurzaam gebruiksgoed, voor de financiering waarvan beleg gingen op lange termijn nodig zijn. Juist de betekenis van de rente als (kostenfactor in de exploitatie heeft wteeds geleid tot een toenemende inte resse voor belegging van gelden in de woningbouw bij een relatief laag ren tepeil en tot een tegenovergesteld beeld bij hoge rente. Bij een laag rentepeil wil men door gaans gaarne in de woningbouw inves teren, omdat een eventuele toekom stige verhoging van de rente via de huren van de nieuwe woningen, die dan hoger zijn dan die der oude wo ningen, ook tot een huurverhoging van de oude woningen zal Leiden, en zo doende automatisch tot een hoger ren dement over de in het verleden geda ne investeringen voert. Dat investeringen bij hoge rente minder aantrekkelijk zijn volgt reeds uit het vorenstaande. Immers bij hoge rente is de kans tot-oplopen, van de rente geringer dan die tot daling. Het risico van een lager rendement in de toekomst neemt dus toe al naar ge lang de rentevoet stijgt. NU wij leven in een periode, waar in de woningbouw tot maximale hoogte moet worden opgevoerd, ten einde het spook van de woningnood uit onze samenleving te verdrijven, 's het duidelijk dat een verklaarbare vermindering van de geneigdheid tot: investering in de woningbouw als gevolg van een zich in opwaartse richting bevindende algemene rente voet moet leiden tot ernstige bezin ning op de middelen, welke een afne mende activiteit in de woningbouw sector kunnen voorkomen. Te meer aanleiding hiertoe bestaat er omdat in andere sectoren van de bouwnijver-, heid, in het bijzonder in de bedrijfs-j bouw, een steeds grotere activiteit wordt ontwikkeld. Voor deze sector wordt de bereidheid voor de investe-| ringen bepaald door de produktiemo- gelijkheden van nu en in de naaste" toekomst.' De activiteit wordt daar dus niet belemmerd door een hoger rentepeil, althans niet in dezelfde ma te als in de woningbouw. Deze grotere activiteit vangt dus automatisch even tueel in de woningbouw vrijkomende krachten op, zodat een lager niveau van bedrijvigheid in de woningbouw geen werkloosheid van bouwvakarbei ders zal veroorzaken. Maar zelfs deze compenserende kracht op het terrein van de werkgelegenheid mag niet voe ren tot een passieve houding ten aan zien van de woningbouw. De woningbouw vraagt belangrijke investeringen, welke gezien de bewe gingen van het rentepeil op lange ter mijn een niet te verwaarloezn risico factor in zich dragen. Bij de woning wetbouw komt dit niet tot uitdrukking, omdat de overheidsfinanciering van deze bouw logisch tot gevolg heeft, dat mogelijke toekomstige verliezen door de schatkist worden opgevangen. Be particuliere bouw dient hiervan echter principieel te worden onder scheiden, omdat voor deze sector de particuliere belegger de nodige mid delen fourneert. Een verlies dat dezê in de toekomst zou leiden kan niet via de schatkist op de gemeenschap wor den afgewenteld. Begrijpelijk is het dan ook dat de particuliere bouw bij stijgende rente, welke de mogelijk heid van toekomstige verliezen in houdt, zich van de woningmarkt zal terugtrekken: daarmede een vacuüm scheppende, dat wil men de wo ningbouw op hetzelfde niveau handha ven slechts door de woningwetbouw kan worden gevuld. ONZE grote waardering voor d« woningwetbouw is beKend. Toch souden wij deze ontwikkeling betreu ren, Wij hopen daarom dat de minis- tors van Wederopbouw en van Finan ciën zich op dit stuk zullen verstaan met als resultaat, dat de voor par ticuliere woningbouw nadelige gevol gen (hogere rente) van het algemeen financieel beleid zullen worden opge vangen door hogere subsidies. Het is zeker niet onze bedoeling loos alarm te maken. Wij staan op het standpunt dat verhoging van subsi- De Tweede Kamerfracties van de P.v.d.A., K.V.P. en A.R.-parflj z(jn gister middag bjjeen geweest in het Tweede Een der eersten, die door H.M. de Koningin werd uitgenodigd advies te geven over de kabinets formatie was de nieuwe uice- voorzitter van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers. Dr. Rutgers op de trappen van het bordes van het Huis ten Bosch. De autoriteiten van Cavite op de Philippijnen hebben overplaatsing naar elders geëist van de pastoor ter piaatse, Pe.dro Lerena, die in een zondagspreek er op beeft aangedrongen de kinderen niet naar de openbare, maar naar de Rooms-Katholieke school te zenden. Morgen begint de vierde Haag se Trouwmars. Op het anders op zaterdag middagen zo verlaten schoolplein, van de Johan de Witt-h.b.s, aan de Nieuwe Duinweg in Scheve- ningen het beginpunt van de voettocht door het Haagse len teland heerst dan weer die bekende vrolijke, hartelijke en ongedwongen sfeer, die onze mars In korte tifd zo populair gemaakt heeft. Militairen en padvinders, marechaussees en Nationale Re serve, sportieve vaders en moe ders met hun kroost, jongens en meisjes van kindertehuizen, scholieren enz, zullen morger 12, 18, 25 of 30 km door bos en duin, iangs de mooiste plekjes van Den Haag en Wassenaa' trekken. Drie grote bussen waren nog niet voldoende om het Amster damse contingent op de Haagse Trouwmars te vervoeren. Aan de start bestaat nog gelegenheid in te schrijven en aldus hei voorbeeld van dc meer dan tweeduizend wandelaars die zulks reeds deden, te volgen. De Jury voor de Haagse Trouwmar* is als volgt samengesteld: 30 km: Kapt. Jf. Toet (Kon. Mari ne), 1ste Int. C. van Os (Kon. Land macht), 1ste. Int. 3. Eist (Kon. Lucht macht). 25 km: M. J. Taekcma sr. (N.C.W.B.), J. M. Buvius (N.C.W.B.), J. de Vries (X.B.v.L.O.). 18 km: P. Taekema (N.C.W.B.), F. W. Bavins (X.C.W.B.), R, van der Meuten (leraar M.O.). 12 km (verenigingen): C. van Rnm- pu (X.B.v.L.O.). P. Groend (X.C.W.B.), G. T, Visser (N.C.W.B.). 12 km (scholen): M. Verbrnggen (X.C.W.B.), A. Reedijk (N.C.W.B.), L. Bout (X.C.W.B.). dies voor de woningbouw in feite een stap terug is. Willen we de woning bouw weer gezond maken, althans in financieel opzicht, dan is in de eerste plaats verhoging van de huren van het oude woningbezit nodig tot het punt. waarop de nieuwbouw van wo ningen onder subsidiering .weer ren dabel is. De in uitzicht gestelde algemene huurverhoging van 25 pet. per 1 ja nuari 1957 zal dan ook een stap in ae goede richting zijn. Maar laten wij in elk opzicht reëel blijven. Is het met zo. dat de particuliere bouw sinds 1953 als gevolg van niet onbelangrijk gestegen bouwkosten tegenover gehjk- gebleven subsidies nog sterker dan voorheen in het nadeel is gekomen? Indien wij deze bouwkostenstijging van ca 15 pet m aanmerking nemen en daarbij ook rekening houden met een verdere stijging van de bouwkos ten als gevolg van de hogere ionen m de bouwnijverheid, waarover nu ovei- eenstemming is bereikt, dan mogen wij stellen, dat de huurverhoging van 25 pert per 1 januari a.s. amper in staat zal zijn om deze kostenverho ging op te vangen. Het pleiten voor hogere subsidies m verband met de rentestijging is daar om alleszins verantwoord. Kamergebouw om te beraadslagen over het advies, dat de fractievoorzitters van daag aan de vorstin zouden uitbrengen over de aanwijzing van een kabinets formateur. Na afloop van de Spaans-Marok kaanse besprekingen te Madrid Is in een communiqué verklaard, dat delega ties van de twee landen binnen twee weken naar Tetoean, de hoofdstad van de voormalige Spaanse zone van Ma rokko. zullen gaan om de bevoegdhe den, welke tot dusver bij de Spaanse autoriteiten berustten, aan Marokko over te dragen. Intussen zullen geen eenzijdige besluiten worden genomen. Na deze machtsoverdracht zullen te Madrid onderhandelingen beginnen voor een definitieve overeenkomst ter rege ling van de samenwerking tussen de twee landen op economisch, financieel en cultureel gebied. Hiervoor zullen spe ciale commissies worden gevormd. 4$? /•- j'"., y v-VJ. t vsft- W'.'y .-V Jf&t t Gisteren ontspoorde de trein I luk werden 11 personen gedood ParijsLuxemburg. Bij dit onge- en 145 gewond. Een overzicht van de reddingswerkzaamheden. Communistisch China heeft plotseling de impasse in de zes maanden oude conferentie van Genève over de vrijla ting van 13 Amerikanen, die in com munistische gevangenissen worden vast gehouden, doorbroken en bekend ge maakt dat twee van hen onverwijld zul len worden vrijgelaten. Het zijn de beide Jezuieten, de mis sionarissen John William Clifford en Thomas Leonard Philips alt San Fran cisco. Het Rode Kruis cn regeringswoord voerders verwachten, dat de priesters vandaag over de grens zullen komen. Zij hebben drie jaar lang in commu nistisch China gevangen gezeten. Het besluit om de beide Amerikanen De treinramp xiajbfj het station Fimes(Frankrijk) lieeft eif personen het leven gekost. 145 passagiers werden gewond. Er waren 32 ernstig gewonden, waarvan twee Duitsers, een Braziliaan en een Luxemburger. Zoals wij gisteren, reeds meldden overkwam de expresse Parijs Luxemburg deze ramp. De trein pas seerde Fimes met een snelheid van ongeveer 110 kilometer per uur, toen de koppeling tussen de tweede en derde wagen afbrak. Het volgende deel van de trein begon te zwaaien en sprong uit de rails. Een ver keerde wisselstand is vermoedelijk de oorzaak van het ongeluk. Het treinverkeer is twee dagen gestremd. vrij te laten, is mogelijk een poging van communistische zijde om de bespre kingen tussen de Amerikaanse ambas sadeur U. Alexis Johnson en de Chine se afgevaardigde Wang Ping-Nan, die in augustus van het vorige jaar in Ge nève begonnen zijn, weer op gang te krijgen. Vier dagen geleden stelde Feiping een tijdslimiet van twee maanden voor op de conferentie. Geëist werd, dat de mi nisters van buitenlandse zaken van de beide landen snel bijeen zouden komen om de kwestie-Fonnosa te regelen. De V.S. verwierpen het voorstel op grond van het feit. dat de Chinezen ge weigerd hebben af te zien van geweld inzake Formosa en de 13 Amerikanen, die nog gevangen zitten, vrij te laten, zo als zij bij het begin van de besprekin gen beloofden te zullen doen. De priesters werden precies drie jaar "geleden met nog drie anderen in Sjang hai gearresteerd. Zij werden tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld en voorzover bekend hebben zij sindsdien steeds in de gevangenis gezeten. De mededeling, dat zij zouden worden vrijgelaten, werd via het Britse Rode Kruis verstrekt aan de R.K. missie in Hongkong en in een telegram van de Britse missie in Peipïng aan de autori teiten van Hongkong meegedeeld. Op de rijksweg Roermond-Venlo on der de gemeente Swalmen is gisteren de 28-jarige ongehuwde rayonwegen wachter A. H. van de Kerkhof, die met zijn motorzijspan patrouille reed, door een auto achterop aangereden en ver ongelukt. Kort na aankomst in het zie kenhuis te Roermond is hij overleden. Het slachtoffer was vijf jaar bij de Wegenwacht en had een uitstekende staat van dienst. De wegenwachter reed achteraan in een file auto's. Achter hem reed een kleine personenwagen. Zover het ge beurde valt te reconstrueren zou een Belgische vrachtwagen getracht hebben zich bij de file aan te sluiten. Van de ze wagen .weigerde echter de remmen. Dientengevolge werd de kleine perso nenauto opgeduwd. Deze op haar beurt botste achter tegen de wegenwachter op, die op de iinkerweghelft werd ge drukt en vervolgens door de vrachtwa gen gegrepen. Een wielrijder werd verder met ernstig gewond. Door het ministerie van Oorlog wor» den regelmatig reserve-officieren en dienstplichtigen gedurende een of enke le dagen in werkelijke dienst geroepen, teneinde aan een korte oefening deel te nemen of een demonstratie bij te wo nen. Om praktische redenen heeft de staatssecretaris van Financiën goedge keurd, dat op de vergoedingen toeko mende aan müitairen, die bij opkomst van korte duur minder dan vijf dagen in werkelijke dienst verblijven, geen loonbelasting wordt ingehouden. Het in vullen van een werknemersverklaring kan in deze gevallen eveneens achter wege blijven. Na afloop van het kalenderjaar zul len echter op de gewone wijze loonbe- lastingkaarten worden ingezonden. Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft de N.V. Bruyn zeel Fabrieken te Zaandam vergunning verleend voor de bouw van 300 wonin gen voor personeel van deze fabriek. De minister is ingegaan op een overweging van de directie, die luidde, dat geen personeel meer kon worden aangeno men wegens groot tekort in Zaandam aan migratiewoningen. De woningen, die buiten het aan de gemeente toegewezen bouwvolume val len, zullen binnen twee jaar worden ge- lbouwd. HET gisteren verschenen tweejaar lijkse verslag van het CNV over 1954 en 1955 bevestigt de, onlangs uit gesproken verwachting, dat het groei tempo van de chr. vakbeweging tra ger is geworden. Tegen een ledenaanwas van 4,49 pet in 1954 kon 1955 het niet verder bren gen dan 3,31 pet. Men mag aannemen dat de laatste maanden de curve van de ledenstand weer sterk oploopt. Terecht zegt het verslag van hoe groot gewicht het is dat iemand zich ook innerlijk gebonden gaat we ten aan de beweging waarvan hij lid geworden is. Hier ligt een moeilijk probleem, dat niet zo gemakkelijk is op te lossen. De bezinning in het CNV leidde tot het vinden van de steen der wijzen, waarbij de opmerking in het verslag kan worden onderschreven, dat zo no dig niet mag worden geaarzeld nieuwe wegen in te slaan. De Bilt, Vrijdag 10 uur. De veran deringen in de luchtdrukverdelingen zijn de afgelopen 24 uur niet groot geweest, Aan de Oostflank van een brug van hoge luchtdruk die hij Ierland lag, stroomde over de Noordzee koude onstabiele lucht naar West-Europa, waarin flinke buien Voorkwamen. Sommige van deze buien gingen met hagel of onweer gepaard. In de hogere luchtlagen komt boven de Noordzee een koude put voor met op 5000 meter hoogte temperaturen van meer dan dertig graden onder nul. Ook de temperatuur aan het aardoppervlak daalt 's nachts tot lage waarden. In 'de nacht van donderdag op vrijdag wér den plaatstelijke minima van vier gra den bereikt. Op de oceaan is de depressieactiviteit gering. Er zijn aanwijzingen dat bij het weerschip op 52 graden Noord 20 West, een depressie tot ontwikkeling komt die in Zuidoostelijke richting naar de Golf van -Biscaye zal koersen. Het hogedruk- gebied dat de Britse eilanden binnen dringt zal zich het komende etmaal ver moedelijk over Frankrijk. België en Zuid-Engeland en onze omgeving uit breiden. .Daardoor wordt de buienacti viteit morgen gering. De temperaturen kunnen overdag een paar graden hoger worden dan vandaag, maar de komende nacht is het niet uitgesloten dat hier en daar lichte nachtvorst optreedt. (Van een onzer verslaggevers) Onder buitengewoon gunstige weers omstandigheden heeft hedenmiddag na uur de Koninklijke Marine voor de Scheveningse kust een oefening uit gevoerd, welke de naam „Show Piece" droeg. Deze oefening demonstreerde inderdaad de staat van paraatheid van een deel der Nederlandse oorlogsvloot en van de Engelse kruiser H.M. „Glas gow". „Show Piece" werd gadegeslagen door een zeer talrijk publiek, dat zich op de boulevard, op het strand en op de terrassen van de café's en restau rants bevond. De gehele oefening die ruim een uur duurde was steeds goed waar te ne men en te begrijpen. Het heldere weer maakte, dat iedereen vanaf 1 uur tot te gen half drie alle deelnemende schepen en de overkomende vliegtuigen kon zien, terwij! een commentator van de Marine duidelijk uitleg gaf van het gebeurde. Om 1 uur kwam het oefensmaldeel met voorop Hr. Ms. kruiser Zeven Provin ciën" en ,.De Ruyter", zeven kustmij- nenvegers, een fregat en drie patrouille boten. terwijl ook de Engelse kruiser „Glasgow" meevoer. Op een afstand van oongeveer 1500 meter uit de kust stoom den de schepen in zuidelijke richtiing. waarna zij recht voor Scheveningen op de kust afvoeren. Een kwarttier later, tegen half twee, wijzigde het smaldeel de koers wederom, stoomde verder naar het zuiden en maakte vervolgens een slag om de noord. Het voer in noord-oostelijke richting terug. Intussen vonden tal van demonstra- tras plaats, zoals aanvallen van vlieg- door jachtvliegtuigen voor vliegkamp- schepen en langeafstands-bommenwer- pers. Deze toestellen, resp, 8 Avengers, vier Seafuries en vier Neptunus, deden schijnaanvallen met bommen, raketten en torpedo's, waarbij de marinevaar tuigen afweersmaatregelen namen. Dit was vanaf de kust duidelijk waarneem baar door d-a kruitwolken en het op spattende water. Later landde op het water voor het Kurhaus een vlieg- boot en daalde op het strand een heli kopter, die tevoren op de „Zeven Provinciën een officier had opgeno- rr.an. Spectaculair was het vuren van alle schepen tegelijk op explosies, ver oorzaakt door afgevuurde spnngpun- ten aan boord, van drs Zeven Provin ciën. Drie minuten lang was het la waai niet van de lucht. Ver na twee uur was de demonstratie afgelopen. Toen kwamen de deelnemende vlieg tuigen nogmaals laag over zee vliegen. Het oefensmaldeel zette koers naar Rotterdam. Ten tijde van de demonstratie waren in het Kurhaus aan een lunch verenigd de oud-president van de Verenigde Staten, Harry S. Truman, de Nederlandse minister-president, dr. W. Drees, en de ministers van Buitenlandse Zaken, Luns en Beyen. De lunch werd gebruikt in een zaal aan de zeezijde, zodat het gzelschap de operatie „Show Piece" gedeeltelijk kon volgen. jj Tientallen Salzburgers raadplegen de laatste dagen hun dokter wegens moe heid, koortsigheid en hartkloppingen, zo meldt het blad „Neuer Kurier". Zij vre zen dat hun ziekten het gevolg zijn van verhoogde radio-activiteit in de lucht na de jongste atoomontploffingen. De art sen staan hier sceptisch tegenover. Zij zeggen dat de ongemakken van om. i- ge patiënten lijken op een ziekte, die veroorzaakt wordt door te intensieve kuren in minerale baden met radio actief water. Velen hebben alleen maar last van de plotselinge weersverande ring. menen zij. Tüdens het bezoek dat slechts tien minuten duurde, sprak president EN JONGE SERGEANT van het Britse leger is uit het oerwoud van Midden-iMalakka gered, nadat hij daar twintig dagen zonder voedsel en gewond had doorgebracht. Zijn toestel was op een routinevlucht van Ipoli naar Koeala Loempoer neergestort. Een groep inheemsen vond i sergeant Ken MeConnell met verwondingen aan zijn gezicht, benen en De Hoge Raad heeft vandaag in een! licl,afrmI °P Cf,n afsl£md Va° 25 k,m van Re arrest over de kwestie van betaling van; MeConnell sleepte zich op handen en voeten voort, uitgeput door bloedverlies en honger. Hij vond alleen water en had enige kinine- tahletten bij zich. Eerst kon hij nog lopen, maar de laatste twee dagen was het hem alleen maar mogelijk te kruipen. Zijn kleren waren aan flarden. MeConnell werd door een hefscliroefvliegtuig gered. Daar het toestel niet kon landen, moest een politieman van een hoogte van drie meter naar beneden springen. Hij slaagde erin de halfbewusteloze MeConnell in het hefscliroefvliegtuig, dat gevaarlijk dicht bij de grond was gekomen, Indische ambtenaren over de Japanse bezettingsperiode het beroep verworpen dat een mulo-onderwijzer, de heer J. Polderman, had aanhangig gemaakt te gen de uitspraak van het Haagse ge rechtshof. Dit hof had de aanspraken van de heer Polderman, die betaling van zijn salaris over deze periode van de Staat der Nederlanden had geëist, af gewezen. De heer Polderman werd veroordeeld tot betaling der kosten. te gooien. Eisenhower de hoop uit, dat er spoedig stappen zouden worden gedaan om tot de hereniging van Duitsland te ko men, „zodat de zeventien miljoen Duitsers in de oostelijke zone bevrijd zouden worden". Eisenhower zat tijdens het onder houd in een ieunstoei. Aanwezig waren verder mevrouw Eisenhower, John Foster Dulles en een tolk. Zowel Adenauer als Dulles spraken na afloop voorde pers en fotografen Zij zeiden, dat het herstel van de pre sident een wonder is. „Ik heb de dokter gevraagd dit won der uit te leggen en hij heeft gezegd dat zijn patiënt een gezonde consti tutie heeft", verklaarde de bondskan selier. Later, op het vliegveld, zei Aden auer: „Ik ben zeer voldaan over de loop van onze besprekingen hier. Het bezoek aan president Eisenhower was het hoogtepunt van mijn verblijf en ik ben blij, dat ik hem in uitstekende vorm aantrof." De bondskanselier vertrok per vlieg tuig naar New York om een toespraak te houden voor de "Vereniging voor Buitenlandse Politiek. In de boring van de n.v. Nederlandse Aardoliemaatschappij op de Zuidelijke oever van de Maas te Rotterdam, in de omgeving van het Stadion Feijenoord, zijn gunstige aanwijzingen voor de aan wezigheid van olie aangetroffen. In dezelfde boring is in het begin van deze maand aardgas gevonden. Alle sprekers, die tijdens de vergade ring van gistermiddag het woord over het voorstel voerden, brachten. B. en W. hulde voor de uitvoerige wijze, waarop de raad ditmaal was voorgelicht. De heer M. Frenkel (arb.) zag de grote noodzaak van de aanleg van een tunnel in. Hij verzocht B. en W. echter ook rekening te houden met het rijwielver- keer. Thans zullen dertig miljoen passagiers, die yan de Rechter naar de Linker Maasoever worden vervoerd bij een snel le verbinding gebaat zijn. Hij vroeg zich af, of door de aanleg van deze zeker niet goedkope tunnel de bestaande ta rieven wel konden worden gehandhaafd. ADENAUER ,JRe ..Europese prijs voor Letterkun de die 2 500 dollar bedraagt, ,.al dit jaar met worden uitgereikt, zo leett het Europese Culturele Centrum in Genève bekendgemaakt. De internationale jury heeft geen van de 400 manuscripten die ingezonden zijn,- de prijs waardig 4 ge-< keurd.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1