Togliatti gaat niet tot grond van de zaak" de Dr. DREES ZWICHT VOOR DEFENSIE-ARGUMENTEN Ruim baan voor het snelverkeer Schadevergoeding gevraa gd voor nazislachtofïers Nieuwe wet voldoet niet aan verplichting A' Pientere scholier mocht met helikopter naar Volkel HOGE RAAD WIJST BEKLAG VAN MEL PINO AF OOK C.P.N. KOMT NU MET VERKLARING N Formateur had dag van „stil beraad" Onrust in Zuid- en Midden-Amerika Prof. L. J. M. Beel bij dr. W. Drees Verkiezingsuitslag op IJsland Partijcongres zal onthullingen bespreken Met eigen vliegtuig in Moskou geland STAP VAN ACHT LANDEN IN BONN Duitsland weigert Roemeen toegang Kwestie nog niet afgedaan WEER ONDEUGDELIJKE BUSSEN IN BESLAG GENOMEN Keesje Versluis wordt niet geopereerd Weer overzicht De zaak tegen mr. F. A. Schokking Dagje pottekijken bij luchtmacht Wijziging in Frans kiesstelsel WOENSDAG 27 JUNI 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3418 „BOEKEN OPEN Atoomontploffing in Stille Oceaan Kabinetsformatie Grenswijzigingen goedgekeurd Verzet tegen oproep van Herv. Synode Hagenaartjes gingen toch op reis <C> O Bij loonaanspraken van arbeiders: U de leiders van de communistische partijen in verscheidene westelijke landen zich hebben uitgesproken over de vernietigende onthullingen van de Russische partijsecretaris Chroestsjew over Stalin, heeft ook de secretaris van de Communistische Party Neder land, Paul de Groot, zijn licht over deze zaak laten schynen. Hij heeft daarbij als zijn mening uitgesproken, dat „de communisten in de kapitalistische landen bescheiden moeten zijn en dat zij de Sowjet-Unie haar vuile was in eigen kring moeten laten beredderen". De misbruken waarover Chroestsjew gesproken heeft zijn nemerlmicfkan m,^"V^ntrcR fientallen jaren voor de openbaarheid verborgen gehouden. Wij worden belast. I kunnen er ook nu. niet over oordelen, aldus De Groot. mi Zie verder pagina 3 T oglialti Opvoeden Eerste Kamer Ook in Rotterdam Verslagenheid in Sliedrecht Rotterdam: Witte de Withstraat 30 - Telef. 115700 (4 L) Postbus 1112 Postgiro No 424519 Klachtendienst abonnementen 18 30-19 30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhage. Huygensplein Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Aam Tel. 114402 Klachtendienst 18 30—19 30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 2^b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week. f 2.26 oer maand j 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Weersverwachting', medegedeeld door het R.N.MA, geldig van woensdagavond tot donderdagavond op gemaakt te 11.15 uur: Jg'ï, Zonnige perioden, maar ook verspreid voorko mende buien. Zwakke tot matige, in hoofdzaak noord westelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of Iets hogere. ZON EN MAAN 28 juni: zon op 424, onder 21.06; maan op 23 07, onder 9 53. Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. 3. A. H. J. S. BRUINS SLOT 'au 1 de Groot wil niet over Stalin oordelen 'A Bfj de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van het be paalde in het burgerlijk wetboek met betrekking tot boekenonderzoek in ver band met loonaanspraken van arbeiders. Aan de Memorie van Toelichting van de minister van Justitie is o.a. ontleend, dat de arbeider, wiens loon geheel of gedeeltelijk bestaat in een bedrag, dat afhankelijk is gesteld van een gegeven dat uit de boekhouding van de werk gever moet kunnen blijken, het recht heeft om van de werkgever medede ling te verlangen van die bewijsstuk ken, welke nodig zijn om tot de kennis <S>V. r% Dinsdagmiddag is Hr. Ms. fregat Van Speyk" onder grote belangstelling uit Den Helder vertrokken naar de wateren bij de Nederlandse Antillen, tiaar het vaartuig de dienst zal overrr- ten van Hr. Ms. fregat Willem van der Zaan". De „Van Speyk" blijft anderhalf jaar weg. (Van onze parlementaire redacteur) „TAE kabinetsformateur, dr. Drces, heeft een dag van stil beraad gehouden en xJ niemand ontvangen", zo vertelde een officiële woordvoerder gisteravond. Dit „stille beraad" houdt evenwel niet In, dat er aan de formatie van een kabinet niet is gewerkt. Men neemt aan, dat op het departement van Wederopbouw en Volks huisvesting op verzoek van dr. Drees gisteren is gewerkt aan het uitbrengen van een rapport over de verschillende systemen om via certificaten de vrije besteding van een deel van een eventuele huurverhoging van 25 procent te beperken. nog een gesprek zal hebben met de de missionaire minister van Oorlog en Ma. rine. ir. Staf, over de vraag wat precies de Nederlandse militaire NAVO-verplich- tingen zijn. Bij het laatste gesprek, dat dr. Drees met de heren Burger (Arb.), Romme <KVP), Zijlstra (AR), Tilanus (CHj en Korthals (WD) heeft gehad, bleek dat het meningsverschil vooral draaide om de vraag: wat zijn principieel de ver plichtingen. die Nederland in het Atlan tisch bondgenootschap te vervullen heeft? Zoals bekend is, hebben de formateur en de vijf fractieleiders afgesproken, dat dit onderzoek eerst zal worden ingesteld voordat er verder gesproken kan worden. Voorts neemt men m politieke kringen aan, dat de kabinetsformateur vandaag Orüz Orellana, directeur-generaal voor de openbare veiligheid in Gua temala, heeft woensdag gezegd, dat zijn regering plannen heeft ontdekt voor een invasie van Guatemala, vanuit Mexico en Salvador, De regering zou geloven dat on danks het ontdekken van de plannen de Invasie toch plaats zal hebben. De president van Peru, Manuel Or- dria, heeft dinsdagavond een decreet getekend waarbij alle grondwettelijke garanties voor de duur van dertig dagen worden opgeheven. De tekst van het decreet is door de Peruviaanse nationale radio-omroep bekend gemaakt. Er wordt in gezegd, dat aanslagen op het leven en goed van Peruviaan se burgers zijn gepleegd en dat het de taak van de regering is de open bare veiligheid te handhaven. In politieke kringen in Mexico is men van mening, dat het complot tegen de Cubaanse president, Fulgen- cio Batista, het meest gedurfde was, dat ooit op Mexicaanse bodem tegen een vreemd land werd gesmeed. Zulks naar aanleiding van het feit dat maandag in Mexico twintig Cu baanse vluchtelingen werden gearres teerd, die ervan worden beschuldigd een aanslag op president Batista te hebben willen plegen. Japanse meteorologen hebben, gister morgen schokgolven geregistreerd, die wijzen op een nieuwe kernontploffing m de buurt Van Bikini. Maandag had1 een Japanse geleerde verklaard, dat volgens zijn waarnemin gen op 19 of 20 juni in Siberië een atoom bom tot ontploffing moest zijn gebracht. Een Japanse atoomdeskundige ver moedt, dat de Sowjets een nieuwe kern splitsïngsproef hebben genomen. Deze ontploffingen zijn geconstateerd op grond van onderzoekingen naar radioactiviteit van regen in aan de Siberische kant gelegen Japanse kustplaatsen. (Van onze parlementaire redacteur) Dr. W. Drees heeft hedenmorgen m verband met de kabinetsformatie de demissionaire minister van Binnen landse aken, tevens minister ad inte rim van Overzeese Rijksdelen, prof. dr. L. J. M. Beel, ontvangen. Het is de consequenties die de verhoging van Beel inlichtingen heeft gevraagd over mogelijk, dat de kabinetsformateur dr. de ambtenarensalarissen kan hebben op de militaire uitgeven. Het is even min uitgesloten, dat dr. Drees aan prof. Beel heeft gevraagd wat zijn oordeel of het oerdeel van de goever- neur van Nieuw-Guinea, dr. Van Baal, is over een mogelijke inkrimping van de uitgaven vo*r de marine, in ver band met de verdediging van Nieuw- Guinea. Volgens de uitslag van de IJslandse herkiezingen zal het parlement er als volgt uitzien: Onafhankelijken 19 zetels, Progressieven 17 zetels. Sociaaldemocra ten" 8 zetels, Volksailiantie (communis ten) 8 zetels. Door deze uitslag lijkt het zeker, dat de huidige regering zal moeten wijken voor een nieuwe, die de Amerikanen zal verzoeken de Navo-basis op IJsland te ontruimen. Het percentage van de progressieven daalde van 21.9 bij de verkiezingen in 1953 tot 15.8. Dat van de sociaal-demo craten steeg van 15.6 tot 18.2, dat van de onafhankelukheidsconservatieven van 37.1 tot 42.4 en dat van de communisten van 16 tot 19.2, terwijl dat van de nationale defensiepartij Van 6 tot 4.5 daalde. Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteravond een koninklijk decreet uit gevaardigd. waarbij hel huidige parle ment wordt ontbonden. Deze ingrijpende stap van de jeugdige koning komt kort nadat premier Said el Moefti gedreigd had te zullen aftre den naar aanleiding van een geschil tus sen regering en parlement over het uit 1943 stammende Brits-Jordaanse ver drag. JL De Groot heeft zijn verklaringen af gelegd tijdens een bestuurszitting van de CPN. In een communiqué daarover wordt gezegd, dat het partijbestuur van de CPN heeft besloten in september een vervroegd partijcongres bijeen te roe- pen „ter bespreking van de verande ringen in de Sowjet-Unie". Ook zal dan de werkwijze van de partij ter sprake komen en een nieuw bestuur worden gekozen. Paul de Groot heeft in zijn toespraak tot het partijbestuur over de verkla ringen van de Italiaanse commumsten- leider Togliatti en het politiek bureau van de Franse communistische partij over de onthullingen van Chroestsjew verklaard: „Zij gaan niet tot de grond van de zaak. Wij moeten ons, naar mijn me ning, ook de positie van de communis- tischg partij van de Sowjet-Unie inden ken. "De Groot verklaarde verder o.m.: „Wij. moeten onze partij en de volks massa' zo opvoeden, dat - machtsmis bruik als in Rusland is voorgekomen in ons land nooit zal kunnen plaatsvinden. Het zal ook zeker niet plaatsvinden, al leen al omdat de omstandigheden waar onder de strijd voor het socialisme in Nederland gevoerd kan en moet wor den. geheel van die van Rusland ver schillen." De Groot stelde aan het slot van zijn rede vast, dat de Nederlandse commu nisten uit dit verschil tot nu toe nog onvoldoende conclusies hebben getrok ken en dat het de taak van een ver vroegd congres zou zijn, om zich hier mee bezig te houden. (Van onze Haagse redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd enkele grenswijzigingen, twee begro tingswijzigingen en een nadere wijzi ging van de opiumwet. De rijke Amerikaanse fabrikant van vliegtuigonderdelen William P. Lear heeft geschiedenis gemaakt door met zijn particuliere vliegtuig in Moskou te landen. Lear is de eerste „westerling", die toestemming heeft gekregen om met zijn eigen vliegtuig door het ijzeren gordijn naar Moskou te vliegen. In Berlijn heeft hij een Russische navigator aan boord gekregen. (Van onze correspondent) Een aantal leden van de Ned. Herv. Kerk in de drie noordelijke provincies is maandag een actie begonnen met hei doel verzet aan ie tekenen tegen hel onlangs door de Generale Synode der Hervormde Kerk aangenomen „op roep tot bezinning", waarin o.m. wordt aangedrongen op het loslaten van de verantwoordelijkheid voor Nw-Guinea. In diverse kranten is een advertentie verschenen van de volgende inhoud: „Leden van de Ned. Herv. Kerk. In de oproep van de Generale Synode inzake Nieuw-Guinea wordt, zonder met het zelfbeschikkingsrecht der inwoners re kening te Houden, aangedrongen op het loslaten van de verantwoordelijkheid van Nederland voor de bevolking van dit (niet Indonesische) eiland. Wij roe pen alle leden (ambtsdragers inbegre pen) van de Ned. Herv. Kerk op om tegen deze kerkelijke uitspraak verzet aan te tekenen, (volgt adres). Naar wij vernemen zijn onmiddellijk na het verschijnen van deze oproep reeds tal van adhesiebetuigingen bin nen gekomen. De initiatiefnemers hopen dat de protestactie zich tot het gehele land zal uitbreiden. rfNS&Jxci De Westdultse autoriteiten hebben ge weigerd Dimitri Ochiu, een van de vier anti-communistische Roemenen die vorig jaar het Roemeense gezantschap in Bern hebben overvallen, in de Bondsrepubliek toe te laten. Cchiu is vorige week na het proces in Bern op vrije voeten gesteld, aangezien hij de zestien maanden, waartoe hij was veroordeeld, reeds in voorarrest had uit gezeten. Het Zwitserse federale gerechts hof besliste, dat hij uitgewezen moet worden. Daar Oehiu vóór de overval in West-Duitsland woonde, werd hij gisteren door de Zwitserse politie aan de grens aan de Duitse autoriteiten overgeleverd. De Duitsers hielden Ochiu enige tijd .vast, maar kwamen toen tot de slotsom dat hij niet meer tot de Bondsrepubliek kon worden toegelaten, en stelden hem weer in handen van de Zwitserse politie. Ochiu bevindt zich nu opnieuw in hech tenis m afwachting van het resultaat van Duits-Zwitserse' onderhandelingen. Zijn grootste angst is, dat hij naar communistisch Roemenië zal worden uit gewezen. CHT Wcsteuropese landen eisen, dat West-Duitsland schadever goeding betaalt aan hun onderdanen, die tijdens de bezetting door de nazi's vervolgd zijn. De gemeenschappelijke stap is gedaan door Groot-Brittannië, Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg, Noorwegen, Denemarken en Griekenland, zo werd gisteren in Bonn vernomen. Nederlands nieuwste wegenaanwinst, de vierbaansweg UtrechtArnhem, zal zal zaterdag officieel voor het verkeer worden opengesteld. De weg zal later worden aangesloten op de snelweg naar Duitsland, De foto toont op de voorgrond de Wolfhezerbrug in de oude rijksleeg EdeArnhem; op de achtergrond de nieuwe verkeersweg. In nota's aan het Westdultse minis terie van -Buitenlandse Zaken hebben Ha Ta tulen <"'nn gexver.en. dat de nieuwe wet op de schadeloosstel ling, die onlangs door het Westdultse (Van een onzer verslaggevers) De verkeerspolitie in (Den Haag heeft vanmorgen, bij de controle van autobussen, bestemd voor een school reisje, mankementen ontdekt aan twee van de bussen, zodat zij voor gebruik moesten worden afgekeurd. Tegen de eigenaresse van de bussen werd proces-verbaal opgemaakt. Reeds meer dan een jaar controleert de verkeerspolitie autobussen, waarme de dagtochten als schoolreisjes ge maakt worden. De rijksverkeersinspec tie geeft aan de politie op, welke rei zen gemaakt worden en voor het ver trek stellen de deskundigen van de po litie dan een onderzoek in. Vanmorgen stonden vier autobussen gereed om te gaan rijden met de leer lingen van een Rooms-Katholleke school aan de Dr. Kuyperstraat te Den Haag. Het bleek, dat een van de bussen een lekkende benzinetank had, terwijl de dop ontbrak. In plaats van de dop zat een doordrenkte lap om de tank, op de grond lag een plasje benzine. Een andere bus had een voorband, die in slechte toestand verkeerde. Een der achterbanden was lek en vertoonde slechte plekken. De beide bussen werden afgekeurd De acht landen vragen schadevergoeding voor onderdanen die door de Gestapo mishandeld zijn, in concentratiekampen opgesloten zijn geweest of op andere wijze tijdens de bezetting slachtoffers van de nazi's zijn ge worden. Zij wensen ook pensioenen voor de nabestaanden van mensen die wegens hun werk in de ondergrondse of als gijzelaars terechtgesteld zijn. parlement is aangenomen, niet voor ziet In schadevergoeding aan niet- Duitsers. De wet erkent slechts aan spraken van Duitsers, die gewoond hebben binnen de Duitse grenzen van 1937. De bezette ikndcn- hebben laten - weten, zijr' de kwestie nog niet als afgedaan beschouwen. Zij doel den hierbij op de bepaling in de ver dragen, waarbij vorig jaar de -bezet ting van Duitsland beëindigd werd. Hierbij werd West-Duitsland verplicht een wettelijke regeling te treffen voor schadevergoeding aan nazi slachtoffers. De acht landen hebben te verstaan gegeven, niet van me ning te zijn dat de huidige wet vol doet aan deze verplichting. Ingevolge deze wet kunnen Duitsers aanspraak maken op uitkeringen naar gelang de duur van hun gevangenschap en de mate van hun invaliditeit. We duwen en wezen kunnen aanspraken doen gelden op pensioenen. De wet biedt verder de mogelijkheid voor uit keringen om afgebroken carrières te hervatten, evenals voor compensatie voor verloren bezittingen. voor het reisje. De twee andere auto bussen waren in orde. Om de schoolkinderen niet te dupe ren, kon de verkeerspolitie toestaan, dat banden van de autobus met de lekke benzinetank overgebracht werden naar de tweede bus, zodat deze gebruikt kon worden. Bovendien werd een nieuwe autobus gecharterd. De autobus, welke ten slotte niet gebruikt werd voor het schoolreisje, werd overgebracht naar het hoofdbureau van politie. De kinderen vertrokken met anderhalf uur vertra ging voor het schoolreisje. Nadat vorig jaar de Haagse politie enkele malen autobussen afkeurde, is het geval van vandaag het tweede, dat zich in dit zomerseizoen voordeed. Op aanwijzing van de Rijksverkeersin spectie is gisteren ook te Rotterdam een bus met kinderen afkomstig uit Terborg in beslag genomen. Hiervan waren de banden versleten. De kinderen maakten een rondvaart door de havens, toen de Rotterdamse politie de bus aan een con- irole onderwierp en afkeurde. Het twee daagse reisje, dat de kinderen door het gehele land maakten ondervond echter geen vertraging, want de Rijksverkeers inspectie heeft onmiddelijk voor een an dere bus gezorgd. Nadat de doktoren In de Stockholmse kliniek Ceesje Versluis maandag de ge hele dag hadden onderzocht, kwamen zij tot de conclusie, dat de toestand van de jongen in zulk een stadium ver keerde, dat chirurgische ingrijpen geen succes zou opleveren. Prof. Olivecrona, de wereldberoemde hersenspecialist, kwam dinsdagmorgen tot geen andere conclusie, zodat de reis van Ceesje Ver sluis en zijn moeder naar Zweden ver geefs is geweest. Het comité heeft de actie voor het verkrijgen van gelden voor de medische behandeling van Ceesje stopgezet. Het bekend worden van deze bijzonder heden heeft vanzelfsprekend te Slie drecht diepe verslagenheid gewekt en algemeen is het medeleven, dat uitgaat tot het gezin Versluis. Morgen komen Ceesje en zijn moeder naar Nederland terug. In de luchtdrukverdeling boven het oostelijk deel van de oceaan en Europa zijn slechts geringe veranderingen opge treden. Nog steeds bevindt er zich ten. westen van Ierland een gebied van hoge druk, dat zich in noordelijke richting tot in Noord-Groenland uitstrekt. Boven het Oostzeegebied is de druk daarentegen laag. Dit heeft tot gevolg, dat voort durend koude lucht uit de Poolstreken naar het zuiden blijft stromen. Ook mor gen zal dit het geval zijn. De koude lucht is enigszins onstabiel. Behalve opklaringen kunnen daarom enkele verspreide buien voorkomen. Een kleine storing, die gisteren bij de zuidpunt van Groenland lag, is erin ge slaagd het hogedrukgebied op de oceaan te doorbreken. Ze nadert nu Schotlands westkust en zal vandaag verder naar het zuidoosten trekken. J (Van een onzer verslaggevers) DE luchtmacht van ons koninkrijk is bijzonder ingenomen met de 15- jarlge Klaas Zachanasse uit Goes. Deze stille jongen, die op het Christelijk Lyceum voor Zeeland in de vierde klas van het gymnasium zit, kan heel wat vliegtuigtypen nauwkeurig van el kaar onderscheiden. Als jongste deel nemer deed hij mee aan een wedstrijd In vliegtuigherkenning (dat bü de ge wapende macht een lastig leervak (s) en werd daarbij jeugdkampioen. De luchtmachtvoorlichtingsdienst vond dit een reuze prestatie en duwde de be scheiden Klaas een beetje in de pu bliciteit door zijn foto aan de kranten ie sturen. De vliegers van het 313e squa dron op de tactische luchtbasis Vol kel in het prachtige Brabant wilden gisteren ook eens een keer hun be wondering niet onder stoelen of banken steken, 's Morgens om negen uur stond op het gemeenteliik sport terrein aan de haven van Goes een helikopter gereed, waar Klaas met zijn rector, dr. D. Barends, kwiek in stapte. Het hele Christelijke Lyceum juichte het tweetal uitbundig na, toen het langzaam met de reusachti ge bromvlieg de lucht in verdween. Om elf uur streek de helikopter neer op de basis Volkel, vlak naast een paar blinkende straaljagers. De basiscommandant, kolonel Berlijn, schudde de bezoekers uit Goes harte lijk de hand en vroeg hoe Klaas het wel had gevonden. Nou, dat tochtje door de lucht was hem best bevallen. Enige officieren ontfermden zich over het tweetal en lieten de lucht vaartenthousiasten de hele dag belang stellend pottekijken. Een bijzonder heid bij de luchtmacht, want nieuws gierige buitenstaanders laten ze niet zo erg graag toe. Misschien dat daar om de veiligheidsofficier toch maar de hele dag een beetje in de buurt bleef. In een houten gebouwtje woonden Klaas en de heer Barends een echte les bfj over het formatievtiegen. De offi cier. die de instructie gaf, gebruikte een flink stel Amerikaanse termen, maar hij zei eerlijk dat zo iets onver mijdelijk Is by de militaire vliegery. Klaas zat stil naar zyn woorden te luisteren, maar dr Barends stelde een paar vragen. Ook hy was buitengewoon geïn teresseerd en daar stond niemand van te kijken. Want deze rector is vyf jaar lang luitenant-vlieger ge weest op Soesterberg. Dat was van 1925 tot 1930, toen er nog in een ge moedelijker tempo werd gevlogen. De grote en de kleine man uit Goes hebben allebei In de cockpit van een T-3 „da's een straaitrainer" wist Klaas meteen gezeten en zich haar fijn laten uitleggen waar al die klok ken en knopjes voor dienen. En hoe de befaamde schietstoel nu precies werkt. Terloops vertelde een kapitein, dat ze onlangs in 83 minuten naar Mi laan waren gevlogen, zo snel gaat het vandaag de dag. Klaas heeft ons toevertrouwd, dat hij zoveel vliegtuigtypen kan herkennen, doordat hij als maar foto's van aller lei toestellen aandachtig zit te bekU- ken en op elke bijzonderheid let. Hoe de stand is van de vleugels en van het kielvlak en meer van die byzonder- heden. Toen hij 13 jaar was. begon hy er al mee. Nee, hy wist echt nog niet of hij later een beroep in de luchtvaart zou kiezen. Om zes uur steeg de helikopter weer op van Volkel en vloog twee erg ver moeide bezoekers terug naar het rus tige G"es, waar bet gelukkig niet zo lawaaierig is als op zo'n militair vlieg veld. De Hoge Raad der Nederlanden heeft het beklag, dat door mr, G. ter Laan namens mej. Pino inzake de burgemeester van Den Haag, mr. Schokking was uitgebracht, afgewezen. De raadsman van mej. Pino zeide ons desgevraagd, dat hij nog niet heeft uitgemaakt, wal hij na deze afwijzen de beschikking zal gaan doen. Hij heeft de uitvoerige stukken nog niet bestudeerd. In elk geval staat nog altijd een weg open van een civiele procedure, zo verklaarde hij. De afwijzing van het beklag van mej. Pino is geformuleerd in een be schikking van cfe Hoge Raad. die m raadkamer genomen werd. De advo caat-generaal bij de Hoge Raad brengt ter voorbereiding van zulk een be schikking een comclusie uit. die de strekking heeft van een advies. Het beklag is overeenkomstig het verslag van de advocaat-generaal •Langeruneyer, ongeurtnd verklaard. De Hoge Raad stelt voorop, dat hij volgens cfe wet onbevoegd is voor wat betreft het door mej. Pino mede ge daan beklag over beweerde beledi ging van haarzelf en van de Joodse volksgroep en bevoegd alleen voor wat aangaat de arrestatie en uitleve ring aan de S.D. van het gezin Pino. Bij do beoordeling van dit laatste neemt de raad veronderstelle.nderwijs als uitgangspunt de juistheid van het door de verzoekster gestelde. Daartoe behoort dat mr. Schokking in de me ning heeft verkeerd, dat hem een val strik werd gespannen en behoort ook een wijze van doen van het echtpaar Pino, die deze mening hoezeer zij achteraf onjuist is gebleken naar het oordeel van de Hoge Raad, ver klaarbaar maakte. Ivt dit verband acht de Hoge Raad mede van belang de wijze, waarop mr. Schokking vooraf uit 's-Graven- zande was heengegaan. De inlichtin gen. die hem omtrent de beide veld wachters te Hazerswoude waren ver strekt en de aanwezigheid, toen reeds, in die gemeente van een groot aantal onderduikers. De Hoge Raad acht het hoogst waarschijnlijk, dat, indien over de vervolging kort na de bevrijding zou zijn beslist, met ditzelfde beeld van de feiten voor ogen, het niet tot vefvoiging zou zijn gekomen. Het ver volgingsbeleid bij de bijzondere rechts pleging is toch overwegend zo geweest, dat bij falen in een bepaald geval van personen aan wier goede vaderlandse gezindheid overigens niet viel te twij felen, vervolging is achterwege ge laten. ook wanneer de gevolgen van dit falen zeer ernstig waren. Nu hier bij komt, dat inmiddels zo lange tu'd Is verlopen, oordeelt de Hoge Raad, dat zeker geen reden voor vervolging meer bestaat. Uit het verslag van de advocaat- generaal zij nog vermeld, - dat deze opmerkte, dat de eer van de familie Pino in het minst niet in het geding is, 2odai dit punt ook niet zijdelings voor de vervolging van het feit der arrestatie en uitlevering van belang is. De noodlottige afloop sluit elke veronderstelling in hun nadeel uit. Hun gedrag, waardoor zij hun gastheer Slui hebben gedekt, verdient zelfs gro te eerbied. Ook mr. Schokking heeft achteraf hun goede trouw niet in twij fel getrokken. De Franse Nationale Vergadering heeft dinsdag met 320 tegen 250 stemmen een socialistisch voorstel aanvaard, dat in feite een afschaffing van tussentydse verkiezingen inhoudt. Volgens het voorstel zal de zetel van een afgevaardigde die aftreedt of komt te overlijden, worden ingenomen door de volgende kandidaat op de lijst van de betrokken partij bij de vorige algemene verkiezingen. Er zullen alleen, tussen tydse verkiezingen worden gehouden, als by de vorige verkiezingen alle zetels in. het betrokken district door dezelfde partijlijst zyn gewonnen of indien alle kandidaten op een partijlijst achtereen volgens hebben bedankt. Het wetsontwerp gaat nu naar de Raad van de Republiek (Senaat). Burgemeester kan-aL Achille Lau- ro, eigenaar van een koopvaardyvloot een spaghettifabriek, een onfortuinlijke voetbalclub en een monarchistische par ty. is met algemene stemmen tot bur gemeester van Napels herkozen. Zesen veertig gemeenteraadsleden stemden voor Lauro en 32 blanco. Tegenstemmers wa ren er niet.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1