Woning weihou w en particuliere bouw Ook onrust in andere Poolse steden? Ook Baltische landen komen in verzet Fractieleiders maandag weer naar dr. Drees Ook Tsjechen en Bulgaren klagen Regeling in voorbereiding: Scherper toezicht toerbussen op Driemaandelijkse keuring? Amerika draagt in kosten bij Kernreactor uit V.S. voor Nederland Scherp protest van Amerika De mededeling Conclusie van de Regering: Burgemeester gehandhaafd D O' Belangrijke aanwinst Weeroverzicht Zetel Beneluxraad in Maastricht? ZATERDAG 30 JUNI 1936 VEERTIENDE JAARGANG No. 3421 Weerbericht Eisenhower vandaag uit hospitaal !T Arrestaties Ll.O Commentaren Geen ongerustheid Bouwtijd 3 jaar DE GRAFSCHENDINGEN OP MEUW EYK EN DUYNEN E REGERING heeft zich destijds geredelijk aan het oordeel van de commissie-Donner gerefereerd en zij blijft, ook na alles wat sindsdien is aangevoerd, er van overtuigd, dat de vraag van het al dan niet aanblijven van mr. Schokking als burgemeester van 's Gravenhage met dit oordeel als afgedaan moet worden beschouwd. Dit is de conclusie van de Ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie, blijkens hun antwoord op het voorlopig verslag der vaste commissie voor Binnenlandse Zaken uit de Tweede Kamer over de nota van de minister van Binnenlandse Zaken naar aan leiding van de publicaties in verschillende bladen betreffende de burgemeester van 's Gravenhage. Telefonisch onderhoud s> Zie verder pagina 3 ij f Éfeau..- Rotterdam: Witte de Withstraat 30 - Telel. 115700 4 T i Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klaehtendienst aoonnementen 18 30-19 30 u Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115709 •s-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424887 Redactie: Tel. 11189*' Adm. TeL 114402 Klachtendienst 18 30- -19.30 u Tel. 362589 Schiedam: Lange Kerkstraat 2^b Telefoon 67F8-' Abonnementsprijs 52 cent oer week f 2 2fi rw f 6.75 per kwartaal Losse numme's" 13'cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG MEER WIND Zonnige perioden, maar ook kans op enkele buien. Matige, later nu en dan krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen ais van daag. 1 juli: zon op 4.26, onder 21.05; maan op onder 13 23 2 juli: zon op 4 27, onder 21.05: maan op 0 06, onder 14 36. (Van een bijzondere medewerker) OK het verlenen van goedkeurn- >U gen voor het oouwen van wonin gen met een halve premie is volgen de secretaris van de Nationale Woning raad niet zonder bïaenking, en te meer niet omdat blijkens mededeling van de minister voor de extra-toewijzingen in het algemeen voorrang zal worden ver leend aan deze bouw. De zorg van de Nat. Woningraad op dit punt onwp-uit aan het feit, dat het aandeel van de particuliere woningbouw in de totale woningproduktie in 1955 is gestegen tol 47 pet. De Nationale Woningraad acht deze ontwikkeling met bevredigend, daar een verhoudingsgewijs grote pro- duktie van particuliere woningen de toewijzing van woonruimte naar be hoefte ernstig in gedrang zal brengen. Enerzijds widen wij hierbij aan de zij de van de N.WR. gaan staan, ander zijds sijn wij van gevoelen, dat de par ticuliere woningbouwers zeker wel In staat zijn een belangrijks bijdrage ter oplossing van de womngnooo te leve ren. waarom wij het zouden betreuren indien hun activiteit in belangrijke mate 20U worden belemmerd. Zulks neemt niet weg, dat wij van oordeel zijn dat deze activiteit anders gericht moet zijn, althans dat zij meer dan tot nu toe zal moeten aansluiten bij de aard vso de woningbehoefte. Da N.W.R. stelt dat het overgrote deel van de particuliere woningen niet beschikbaar komt voor al die woning zoekenden, die op een huurwoning zijn aangewezen. Voor een groot deel pro duceren de particuliere bouwers koop woningen, die slechts door de kapitaal krachtigen kunnen worden gekocht, en voor zover zij huurwoningen op de markt brengen, eggen deze in een prijsklasse, welke ver ligt boven de draagkracht van het grootste deel der woningzoekenden. In dit betoog ligt zeker een grond van waarheid. Ook on ze ervaring is dat de particuliere bouw niet voorziet in de woningbe hoefte van deze groep van onze bevol-, king, die in vele gevallen op grond van haar inkomen voor een woningwetwo ning toch ook niet in aanmerking wordt, gebracht. Deze valt dus als het wa-j re tussen de wal en het schip. Alhoe-j wel de N.WJR. een federatie is van woningbouwverenigingen, dia zich de| bouw van woningwetwoningen ten doel] stelt, en uiteraard dus In de eerstel plaats denkt aan de mogelijkheden1 voor de wooingwetbouw. betreuren wij! het, dat de secretaris van de N.WJï.i in het kader van zijn inleiding overi het woningbouwbeleid, dat toch mae*i omvat dan de woningwetbouw, geen1 oog heeft gehad voor het verschil in| suDsidiering tussen de woniaewetbouw en de particuliere bouw. Want naar, onze overtuiging ligt hierin de verkla ring. De subsidiëring van de woning-j bouw voor de middengroep van onze! bevolking moet op de helling. Indien! hierin geen verbetering wordt gebracht zal deze groep is de verdrukking van. DOOR ne balve-premierogeling, wel ke begrijpelijkerwijs geen soe laas biedt voor de bouw van huurwo ningen voor de middengroep, wordt de verdeling van de beschikbaar ko mende woningen naar behoefte nog meer geschaad. De in het vorenstaan de tot uitdrukking komende kritiek op het beleid van de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting is niet •gering, en wij zijn er daarom erkente lijk voor dat de minister deze kritiek' niet uit de weg is gegaan, doch tijdens de tweede dag van het congres van de N.WJt, op het strijdtoneel is gaan staan en met een rustige overtuiging de op hem gedane aanvallen heeft af geslagen. De minister heeft hierbij te kennen gegeven dat de nog steeds onrustbaren de woningnood een optimale prestatie eist. Onder deze omstandigheden is het niet verantwoord op bepaalde plaat sen een vacuüm te laten ontstaan,, omdat dan de niet geringe kans be staat, dat de vrijkomende bouwvakar beiders in verband met de volledige werkgelegenheid in andere bedrijfs takken, terstond daarheen worden weggetrokken. Dit zou de woningpro duktie op den duur ernstig kunnen schaden. Het nieuwe goedkeuringsbe- ïeid, waarbij een bepaald bouwvolu me niet meer bepalend is, doch waar bij het bouwvolume gelijk is aan de bouwcapaciteit ter plaatse, is er óp ge richt deze niet verantwoorde leegloop te voorkomen. De continuïteit in de woningproduktie wordt er door ge diend. De halve premie is in dit goedkeu ringssysteem aldus de minister ook van betekenis. Nu vele industrieën met ernstige moeilijkheden kampen bij het aantrekken van arbeiders is de wo- hing een concurrentiemiddel geworden om de nodige arbeiders ter beschik king te krijgen. Bedacht moet worden dat het voor de overheid moeilijk is hit te maken waar de arbeiders het, best te werk gesteld kunnen worden.' De industrie moet een zekere armslag' hebben. Door het laten bouwen van wo- mgen met een halve premie brengt de industrie een offer om te laten/ zien hoe noodzakelijk de woningvoor ziening is voor het aantrekken van arbeiders. O O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Gespannen sfeer na de opstand in Poznan Van onze parlementaire redacteur De kabinetsformateur, dr. Drees, heeft tegen maandagavond de vijf frac tievoorzitters, nir. Burger (PvdA), pro fessor Romme (KVP), prof. Zijlstra (a.r.), prof. Oud (VVD) en de heer Ti- lanus (c.h.) opnieuw voor een bespre king uitgenodigd. Het militaire overleg van de formateur me( de demissionaire minister van Oor log en militaire en financiële experts over het niveau der defensieuitgaven is thans afgesloten. Het rapport over de huurkwestie, over welk vraagstuk dr. Drees deze week advies heeft gevraagd aan minister Witte, heeft de formateur gisteravond laat be reikt en dit is ,voor hem mede aanleiding geweest de fractieleiders tegen maandag bijeen te roepen. Oude standpunt Ten aanzien van het controversiële punt der defensie-uitgaven valt thans te melden dat de formateur weer op zijn oude standpunt is teruggevallen en blijft vasthouden aan het niveau van 1450 miljoen gulden per jaar. Ook ten aanzien van de oplossing van het huurvraagstuk is men m Den Haag somber gestemd. Uit Tsjechoslowaakse en Bulgaarse kranten blijkt dat ook in die landen, evenals in Polen moeilijkheden in de industrie en bij de voedselvoorziening bestaan. Rude BIJ TV partijorgaan. slechte voorzie- Het Tsjechische Pravo klaagde over de Ding en kwaliteit van brood, en andere bakkenjprodukten. Het blad eiste ook, dat er spoedig verbetering komt in het falen van de aflevering van industriële gebruiksgoederen. Het in Sofia verschijnende blad Strschel klaagde, dat als gevolg tan ondoeltref fendheid „tonnen fruit en groenten be derven, terwijl onze winkels leeg zijn". (Van onze Haagse redacteur) >P het ministerie van Verkeer en Waterstaat wordt gewerkt aan een nieuwe regeling die de excessen met autobussen moet be teugelen. Zoals bekend zijn in de afgelopen weken reisjes van school kinderen afgelast of met vertraging ondernomen, doordat bleek dat de bussen, waarin de kinderen zouden reizen, ondeugdelijk waren. Het is nog niet bekend wanneer de nieuwe regeling van kracht zal worden en wrat zij precies zal Inhouden. Het is niet onmogelijk dat de regeling weer een driemaandelijkse keuring, die vroeger verplicht was zal voorschrij ven of wellicht zal zij nog strenger voorschriften geven. Men is geneigd om schande te spre ken van touringcar-ondernemers, die kinderen, door hen te vervoeren in ondeugdelijke bussen blootsteUen aan gevaren. Toch doet men er goed aan AVERIGENS merkte de minister nog v op, dat de halve-premieregeling geen absolute prioriteit heeft, doch met beleid wordt toegepast. Wat betreft de voorziening m de wo ningbehoefte door de wonmgwetbouw en door de particuliere bouw gaf de minister te kennen dat de centrale overheid geen norm kan stellen omtrent de verdeling van particuliere bouw en woningwetbouw, omdat slechts de ge meente de plaatselijke behoefte kan overzien. Pas indien de plaatselijke besturen een verdeling zouden toepas sen, welke niet in overeenstemming is met de behoefte, moet de minister in grijpen. In de afgelopen jaren is er op dit punt steeds intensief overleg ge weest met de gemeentebesturen. Dat correctie m bepaalde gevallen wel nood zakelijk was, bewijst niet dat het gehul digde principe onjuist is. Ter verdere geruststelling deelde de minister nog mede, dat in 1955 op basis van de pre mieregeling vrij veel eigen woningen gebouwd zijn, terwijl ook de halve- premieregelmg heeft geleid tot de bouw van een niet onbelangrijk aantal wonin gen voor arbeiders. Dat de minister de woningbouw voor de middengroep niet ter sprake heeft gebracht, schrijven wij toe aan het feit dat dit probleem door de secretaris van de N.W.R. niet met name is genoemd Wij hopen niettemin dat de minister deze aangelegenheid niet uit het oog zal veiliezen. de onlusten in de Poolse stad Poznan zijn volgens radio- Warschau, zoals we reeds gisteren in een deel onzer edities meldden, 38 personen gedood en 270 gewond geraakt. De communistische radio verklaarde gistermiddag dat de toe stand in de grote industriestad „thans weer normaal is". Maar volgens enkele Zweden, die per vliegtuig uit Polen zijn teruggekeerd, zijn de straatgevechten in Poznan weer opgelaaid. Zij zeiden dat er gistermorgen urenlang geschoten is. Onrust in andere Poolse steden, als Stettin, Danzig, Krakau en de hoofdstad Warschau wordt gemeld door tal van Westberlijnse bladen, maar tegengesproken door een correspondent van United Press. Het onafhankelijke Westberlijnse blad Der Telegraf berichtte gisteren dat er eveneens onrust heerst in de Baltische staten Estland, Letland en Litouwen. Vluchtelingen zouden onthullingen hebben gedaan over tal van verzetsdaden. Zo zouden verzetsstrijders o.a. twee dagen lang het radiostation van Riga, de hoofdstad van Litouwen, bezet hebben gehouden. Een Russische tankbrigade zou naar de verzetscentra in Letland zijn gestuurd. toe, dat degenen, die met wapens in hun handen gegrepen zouden worden, zwaar gestraft zouden worden. De communistische regering heeft be kend gemaakt, dat politie en leger reeds arrestaties verricht hebben onder de leiders van de opstandige beweging. Het aantal doden (38) ligt aanmerkelijk hoger dan bij de revolte van de 17de juni 1953 in Oost-Buitsland (25). De arbeiders in Poznan haakten tijdens de onlusten hun armen ineen en Hepen vol doodsverachting op de machinegewe ren van de Poolse soldaten in, aldus het ooggetuigeversiag van de Duitse jour nalist dr. Heinz Brestel, die na de op stand in Poznan naar Berlijn vertrok en vandaar zijn verslag naar Frankfort doorbelde. De officieren gelastten het vuur te openen en de eerste betoger lag dood met doorschoten borst op straat. De andere arbeiders grepen grote stenen oi~rukten zware takken van de bomen en rukten opnieuw op tegen hun -onderdrukkers, luid om hun vrijheid en brood roepen-de. Het tweede slachtoffer was een Roolse soldaat. Deze weigerde zijn geweer op de naderende mannen af te vuren en werd daarop door een officier met een pistoolschot gedood. De stad maakt een spookachtige in druk. Straaljagers gierden over de daken en telkens kon men in de verte de sirenes van ambulance-auto's horen gillen. Ooggetuigen die zaterdagmorgen per trem uit Polen m Berlijn arriveerden hebben verklaard dat vrijdagavond laat in Poznan nog werd geschoten, aldus meldt het Duitse persagentschap D.P.A. De ooggetuigen zeiden o.m. dat de jaar beurs in Poznan vrijdag normaal open was, doch dat een aantal demonstranten zich op de beurs had verzameld. Achter volgende troepen kwamen vervolgens ook op de beurs en begonnen op de verzets strijders te schieten. Het vuur werd on middellijk beantwoord. Om de stad is een. ring van Poolse tanks van Russische makelij gelegd. Buitenlanders in de stad worden gewaar schuwd niet per trein uit Poznan te vertrekken omdat de spoorlijn mogelijk niet geheel veilig is. De arbeidersgroep van het bestuurs lichaam van de Internationale Arbeiders organisatie (I.L.O.) heeft er vrijdag bij de Poolse regering op aangedrongen niet langer gebruik te maken van gewapende strijdkrachten bij het onderdrukken van de staking te Poznan. Het beroep werd namens deze groep gedaan door George P. Delaney, inter nationaal vertegenwoordiger van de Amerikaanse vakvereniging A.F.L./C.I.O. Het te Belgrado verschijnende blad „Vecernje Novosti' zegt in de eerste Zuidslavische commentaar op de ge beurtenissen in Polen, dat het „te ver wachten was dat reactionaire en contra revolutionaire elementen, waarschijnlijk met hulp van buiten af, van het desta- linisatieproces, dat snel voortgang vindt in Polen, gebruik zouden maken om naar de macht te grijpen". De Poolse Raad van Nationale Een heid, het overkoepelend orgaan van de Een kijkje op hel „Vrijheidsplein' te Poznan, op begonnen te vuren. het moment, dal de tanks Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard ernstig te zijn geschokt door het doden en ver wonden van de demonstranten in Poznan. In de verklaring werd gezegd dat de V.S. van mening zijn dat de ongeregeld heden een uiting waren van nationale grieven tegen een regering die in de eer ste plaats de belangen van de Sowjet- Unie dient. Hieraan wordt toegevoegd dat het gebeurde in Poznan duidelijk onder streept wat president Eisenhower inder tijd in Genève reeds tegen de Sowjet- ieiders heeft gezegd. Eisenhower ver klaarde toen dat het noodzakelijk is, dat de Russen aan de Oostenropese landen hun vrijheid teruggeven en het recht om over hun eigen toekomst ie heslissen. In Londen verklaarde August Zaleski, president van de Poolse regering in bal lingschap, dat er „op het ogenblik geen mogelijkheden voor een succesvolle op stand bestaan". De communistische premier Cyrankie- wicz van Polen heeft voor radio-War- schau verklaard, dat de Poolse regering zou voortgaan het leven ht Polen te democratiseren. Hij voegde er echter aan t-deze zaak van verschillende kanten te bezien. Vaak gebeurt het immers dat een school zich tot een kleine ondernemer wendt, niet alleen omdat de grote in deze tyd van het jaar druk bezet zijn maar ook vanwege het prijsverschil. Vol vertrouwen wordt een afspraak gemaakt en meestal gaat het onder wijzend personeel of de reisleider niet na of de eigenaar van de gehuurde bus in het bezit is van een geldig keurings bewijs. De ondernemer is weliswaar alleen verplicht aan de politie zulk een be wijs van de Rijksverkeersinspectie te tonen maar we kunnen ons niet voor stellen dat hij Inzage zou weigeren in dien een onderwijzer, die toch een grote verantwoordelijkheid draagt, even naar het bewijs zou vragen. Anderzijds dient er de aandacht op gevestigd dat de recente gevallen van inbeslagneming van bussen nog geen reden tot ongerustheid geven. Dit wordt trouwens ook door het minis terie van Verkeer en Waterstaat be vestigd. In de vakantietijd zien vele kleine busondernemers hun kans schoon, maar wie zich de afschuwlijke ongelukken van de laatste jaren herinnert zal be grijpen dat vele van die ondernemers toch wel voorzichtig te werk gaan. Bovendien is de politie en rijksver keersinspectie thans dubbel wrak- zaam. Het behoeft geen betoog dat de bona fide busondernemers tegen een verscherpte controle geen bezwaar hebben. Verder is het te hopen dat, zolang de nieuwe regeling nog niet van kracht is, ook de kleine exploitanten niet lichtzinnig te werk gaan en geen mensenlevens wagen aan ondeugdelijk materieel. Lewis L. Strauss, voorzitter van de commissie voor atoomenergie van de Verenigde Staten, heeft gisteren meegedeeld, dat de rege ring van de Verenigde Staten 350.000 dollar zal bijdragen in de kosten van een in Nederland op te richten experimentele kern reactor. Bij het reactorcentrum Nederland bestaan plannen voor de bouw van een dergelijke reac tor. Deze financiële steun is het gevolg van de aanbieding, die president Eisenhower in juni 1955 heeft gedaan, om andere landen te assisteren bij hun programma's op het gebied van de atoomenergie. De gelden zijn door het Amerikaanse bureau voor interna tionale samenwerking aan de com missie voor- atoomenergie beschikbaar gesteld uit het fonds voor de weder zijdse veiligheid-en zullen aan., de Ne derlandse regering worden uitgekeerd wanneer de installatie voltooid is. De New Yorksé firma „American Car and Foundry Industries Inc." iorods and Foundry Industries Ineis door Nederland uitgekozen om een zgn. hoge flux reactor en de bijbehorende appa ratuur te ontwerpen en te leveren. Het ontwerp en de constructie van de ge bouwen zal aan een Nederlandse onder neming worden gegund. Het gehele pro ject zal onder beheer staan van het reactor centrum Nederland, een stich ting waarin de Nederlandse regering, de industrie, de elektriciteitsmaatschappij en en de wetenschappelijke instellingen elk voor een kwart deelnemen. De kosten van de reactor zelf worden geschat op ongeveer 2 miljoen dollar. Het gehele project zal ongeveer 3 mil joen dollar kosten. De reactor waarvan hier sprake is, zal worden gebruikt voor onderzoek op landbouwkundig, medisch, natuurkundig en chemisch gebied. Zij zal voorts van groot belang zijn voor de opleiding van wetenschappelijke en technische deskun digen hier te lande. Het project zal on der meer omvatten laboratoria en spe ciale installaties („hot caves"), waarin radioactieve materialen worden gebruikt en verwerkt. Prof. dr. J. M. W. Milatz, direc teur der stichting reactor-centrum Ne derland, deelde het ANP desgev.aagd mee, dat het ongeveer drie jaar zal duren voor de nieuwe kernreactor zal zijn opgesteld. Over de plaats waar de reactor zal komen is nog geen be sluit genomen. Bij de keuze hiervan wil men zich de Amerikaanse erva ring ten nutte maken. Prof. Milatz zei bijzonder verheugd te zijn over de vergaande Amerikaans-Nederlandse samenwerking op het gebied van da kempsychica, temeer omdat Amerika onder meer uranium 235 in een zeer hoge graad van verrijking (tot- negen tig procent) zal leveren als brandstof voor de* hoge flux-reactor. President Eisenhower zou volgens een bekendmaking van het Witte Huis van daag het Walker Reed-legerhospitaai ver laten. Hij zal in gezelschap van zijn echtgenote, zijn lijfarts, generaal ma joor Leonard D. Heaton en diens echt genote per auto naar zijn boerderij te Gettysburg in Pennsylvania gaan. AE mededeling die H.M. de Koningin en de Prins aan ons volk hebben gedaan is van grote betekenis. In de eerste plaats willen wij van ganser harte ons medeleven betuigen in de gegriefdheid die H.M. de Ko ningin en de Prins gevoelen vanwege de ongegeneerdheid en onbarmhartige wijze waarop een deel van de buiten landse pers het gezinsleven en de naaste omgeving van de Koninklijke Familie heeft menen te moeten be lichten. Vervolgens willen wij er onze blijdschap over uitspreken dat de Koningin en de Prins een onderzoek willen doen instellen naar de om standigheden die het mogelijk hebben gemaakt dat een zo schaamteloze publiciteit op ons Koninklijk Huis is gericht geworden. Dat Koningin en Prins dit nodig oordelen duidt de spanningen aan, die er op het ogenblik in en om Soestdijk heersen. En dat het daarbij om zeer belang rijke dingen gaat, wordt duidelijk uit het feit dat drie heren, prof. Beel, prof. Gerbrandy en de heer Van Star- kenborch, mannen van groot gezag en levenservaring onder ons, hun loop baan in dienst van de staat en van het politieke leven afbreken, om zich nu te wijden aan deze ene zaak, die als God hen daarbij wil zegenen naar wij hopen zal uitlopen op het herstel van het geluk in ons Koninklijk Huis. Het is, omdat dit driemanschap be wust optreedt, geh'elbuiten de sfeer van de politiek, duidelijk dat van een constitutioneel conflict geen sprake is. Koningin en Prins hebben het nodig geoordeeld het Nederlandse volk op eenvoudige en summiere wijze in ken nis te stellen van hun moeilijkheden. Zij weten dat zij daar zonder hulp niet uit kunnen komen en zij hebben daar toe een beroep gedaan op de hulp van dit driemanschap. Wij allen zullen nu goed doen deze ontwikkeling niet te hinderen door ongepaste nieuwsgierigheid. En met de zorgen van het Koninklijk Huis, waarin wij allen delen, kunnen wij niet beter doen dan ze voor te brengen bij de Troon der Genade, waar de Heel meester is, die in alle nood en in elke spanning kan voorzien. Gisteravond en vannacht is vochtige warme lucht van subtropische oor sprong ons land van het Zuidwesten uit binnengedrongen. Daarbij viel vooral in het midden van het land vrij veel regen. Vanmorgen begon de bewolking echter al te nemen. Hetbinnendringen van de warmere lucht -STêtd veroorzaakt door een' -de pressie die van de Oceaan langzaam Ierland naderde. De wind draaide daar door boven West-Europa naar Zuidwest tot Zuid. Om de Oceaandepressie bewegen ver schillende randstor lagen, die van buien vergezeld gaan. Het is mogelijk dat een van deze storingen morgen later op de dag het weer in ons land gaat beïnvloe den, zodat dan de kans op buien toe neemt Er zullen echter ook zonnige perio den voorkomen en de temperaturen Bullen niet lager zyn dan vandaag. Het zal dus vrij warm weer zijn. Zaak- chokking wordt als afgedaan beschouwd Poolse politieke partijen in ballingschap dat te Londen zetelt, noemde „de massa opstand van de Poolse arbeiders te Poz nan een wanhoopsgebaar, ingegeven door de haat tegen het communistische stelsel, dat door Sowjet-Rusland Polen is opgelegd. Het Sowjet-persbureau Tass maakte vrijdagmiddag voor het eerst melding van de gebeurtenissen in Poznan onder de kop „vijandige provocatie van de imperialistische agenten in Poznan". De letterkundige George Kettman ver zoekt ons mede te delen, dat de graf spreuk op het graf van Peter Ton, die beschadigd is, hoogstens van hem kan zijn geweest, maar niet doo, hem is aangebracht, althans niet met zijn toe- j stemming of voorkennis. i Vorige week heeft de Bultte verkeerspolitie het snelverkeer op de grote autoweg van Bonn naar het Boe/gebied voor het eerst vanuit een nieuwe, en pas in dienst gestelde Helikopter geregeld. Het hleek al dadelijk dat de helikopter b« het ontwarren van verkeersknopen en het arrangeren van omleggingen e.d. xeer vele voordelen had boven de gebruikelijke wagen* en motoren van de politie. De bemanning heeft vla een speciale radioverbinding voortdurend contact met de politie op de grond. De foto toont het verkeera-teehntsche nieuwtje fn actie. D» cabine Is knalgeel en het landingsgestel Is ■wart gewhXldetis Omtrent bet verband dat zou bebben bestaan tussen bepaalde waarderings- oordelen betreffende het algemeen beleid van de burgemeester van 's-Gravenhage en de publikatie in het „Haagsch Dag blad", waarop in het voorlopig verslag is gedoeld, kunnen de ministers zich be zwaarlijk uitspreken. Voor wat betreft de vraag, of het de regering bekend was, dat de hoofdcom missaris van politie te 's-Gravenhage in het bezit was van het dossier betreffende de burgemeester wordt opgemerkt, dat de minister van Binnenlandse Zaken, zoals hij reeds heeft opgemerkt, op 29 januari 1952 heeft vernomen, dat de politie vermoedelijk beschikte over stuk ken, welke betrekking hadden op hande lingen van de burgemeesters dier ge meente tijdens de bezetting. Het is minister Beel niet bekend, of de burgemeester en de toenmalige hoofdcommissaris over het dossier een onderhoud hebben gehad. Hij ziet niet voldoende aanleiding, hiernaar een onder zoek te doen instellen. De in het voor lopig verslag aangehaalde mededeling van een oud-verzetsman, welke uiteraard geheel voor diens verantwoording moest worden gelaten, kan door de minister bezwaarlijk worden toegelicht. Over het gesprek dat minister-presi dent dr. W, Drees met de hoofdredac teur van het Haagsch Dagblad zou hebben gehad, merken de ministers op, dat op vrijdag 27 januari de hoofd redacteur van genoemd dagblad de minister-president telefonisch om een onderhoud heeft verzocht in verband met het voornemen, een artikel over mr. Schokking te publiceren, waarvan, naar het oordeel van bedoelde hoofd redacteur, het gevolg zou kunnen rijn, dat diens positie onhoudbaar werd. De minister-president heeft de minister van Binnenlandse Zaken medegedeeld, het gevraagde onderhoud te hebben toege staan. Bij dit onderhoud heeft de minister-president de hoofdredacteur geraden, zich te wenden tot de minister van Binnenlandse Zaken. De hoofd redacteur voelde daar echter nist voor. De minister zonder portefeuille hééft de Eerste en Tweede Kamer meegedeeld, dat de commissaris der Koningin in Limburg, namens het bestuur van deze provincie heeft aangeboden het provin ciale gouvernementsgebouw te Maastricht ter beschikking te stellen voor de bijeen komsten van de raadgevende interparle mentaire Beneluxraad. iS t'M t r 't Boekdrukkunst Er worden jaarlijks in de gehele wereld meer dan 5 mil jard boeken gedrukt. De helft hiervan is voor schoolgebruik. 4 '-liMrf'fajf

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1