Grootste ongeluk in geschiedenis der burgerluchtvaart Voedsel uit Verenigde Staten voor bevolking van Poznan Felle kritiek op partij m Hongarije Jeugd bracht kroonprinses een ovatie Westduitse protesten bij Russische regering Lenin drong op ontslag van Stalin aan TWEELIJNTOESTELLEN NEERGESTORT Nederl. echtpaar in België beroofd Maarschalk Juin vraagt ontslag Onweersbui mede oorzaak Massameeting eist andere koers Hartelijke kennismaking in hoofdstad Eisenhower verliet het hospitaal Weer overzicht „Waterman" bracht studenten in Rotterdam Testament onthuld Itot5'a'door de BU5*- in eliteblad MAANDAG 2 JULI 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3422 Weerbericht Straaljager neergestort, piloot omgekomen Mr. Utoyo Ramelan te Djakarta overleden Elf doden bij spoorweg ongeluk in Mexico Zaleski waarschuwt Ambtenarensalarissen niet omhoog LEIDERS BANG VOOR ONLUSTEN Met Koningin en Prins naar Stadsschouwburg Grote zuiveringsactie °P Cyprus Verandering bestuur in China MOSKOU BEVESTIGT (NA 33 JAAR): De grootste luchtramp uit de geschiedenis van de burgerlucht vaart heeft zich zaterdag volttoklten by de Grand Canyon, een dalkloof in Noord-Arizona (V.S Twee Amerikaanse vliegtuigen zyn neergestort, vermoedelijk na met elkaar in botsing te zijn geweest. Men vreest Jat alle 128 inzit tenden om het leven zyn gekomen. De wrakken van de vliegtuigen zijn op nog geen 300 meter van elkaar waargenomen op twee ontoegankelijke pieken in het oostelijk deel van de Grand Canyon een van de mooiste Amerikaanse na tuurmonumenten. Een hefschroefvliegtuig van het Amerikaanse leger is er zondag, ondanks het slechte weer, in geslaagd in de buurt van de wrakken te landen. Slecht weer Laatste sein 1 Militair attaché in V.S. wordt vervangen ssif 14 éf ■B- «,r i ---- "TT T DE Hongaarse communistische partij heeft gisteren erkend dat zij bang is voor onlusten als die in de Poolse stad Poznan. Radio-Boedapest heeft een ver klaring van de partijleiding om geroepen, waarin gezegd wordt dat het gevaar voor de uitlokking van onrust door de vijanden van Hongarije aanzienlijk groter ge worden is. AANSLAG IN CONSTANTINE Samenzang f) Zie verder pagina 3 TSJOE-EN LAI KLM neemt toestellen van Thailand over In Rusland is zaterdag het tes tament van Lenin gepubliceerd, waarin Lenin aandrong op het ontslag van Stalin als secretaris van de communistische partij. Het stuk is 35 jaar geheim ge houden en nu eindelijk versche nen inhet blad voor de elite van de communistische partij, Kom- munist. Stalin wordt in het testament beschreven als grof, ongemanierd en grillig, Eerherstel Trotzky? Rotterdam: Witte de With straat 30 Telet 115700 (4 L> Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19.30 u Zaterdags 17—18 uur; Telefoon 315700 •g-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: TeL 111892 Adm. TeL 114402 Klachtendienst 18 30—19.30 u.: TeL 362569 Schiedam: Langs Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2,26 per maand 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG ZELFDE TEMPERATUREN Zonnige perioden, maar ook plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering In temperatuur. ZON EN MAAN 3 Juli: zon op 4.28, onder 21,04: maan op 0 31, onder 15 51. O O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Luchtramp in de Y.S. eist 128 doden Van onze correspondent Een echtpaar uit Smilde zou zater dag een vakantiereis gaan maken door België, Frankrijk en Zwitserland. Zij zijn echter met verder gekomen dan Brussel en vandaar naar huis terugge keerd. in Belgie waren zij nl. van hun reis geld beroofd, ongeveer 30.000 Franse franken en voor een gelijke waarde aan Zwitserse munt. Toen zij de grenspost verlieten na men zij enige lifters mee die tijdens de rit de kleren en tassen van het echtpaar hebben doorzocht, In Brussel kon een zeer uitvoerig signalement van de beide passagiers worden gegeven Tijdens de voorbereiding voor de lan ding op de vliegbasis Volkel is zaterdag middag om tien voor half vier, een mij! ten noordwesten van Mill, een F 84 Thun- derstreak van de Kon, Luchtmacht door nog onbekende oorzaak neergestort. De bestuurder, de 25-jarige ongehuw de reserve tweede luitenant-vlieger J. H. 'Benckhuysen uit Waalwijk, kwam om het leven. Het vliegtuig, dat in het vrije veld te rechtkwam, werd geheel vernietigd. Maarschalk Alpheuse Juin heeft ver zocht op 1 oktober ontheven te mogen worden van zijn functie als opperbevel hebber van de geallieerde strijdkrachten In Midden-Europa. Dit is officieel bekendgemaakt door generaal Alfred M. Gruenther, opperbe velhebber van de geallieerde strijd krachten in Europa, de superieur van Juin. Men acht het waarschijnlijk' dat de ontslagaanvrage van Juin verband houdt met Algeriè. Onlangs schreef hij in een tijdschrift, dat de Navo zich meer om de beveiliging van Algerie moest bekom meren. De 67-jarige Juin op het ogenblik de enige Fransman met de rang van maarschalk is in Algeriè geboren ea o.a. resident-generaal van Marokko geweest De helikopterbemsnnJng vond b|| e«» der wrakstukken alle lichamen van de inzittenden onherkenbaar verminkt, met een slechts kleine mogelijkheid tot Identificatie door vingerafdrukken. De brokstukken der vliegtuigen liggen op de toppen en de hellingen van een canyon verspreid over een afstand van 1- 114 kilometer. Een piloot verklaarde dat althans een der vliegtuigen kennelijk In de lucht is geëxplodeerd. Beide vliegtuigen, een Super constel- iation van de Transworld Airlmes en een DC-7 van de United Airlines, waren kort na elkaar opgestegen van het vliegveld van Los Angeles. De Super constellation was met 64 pas sagiers en een bemannning van zes op weg naar Kansas City. De DC-7 zou met 53 passagiers en vjjf bemanningsleden naar Chicago vliegen. Op de route die de toestellen volgden, was het weer slecht. Er hingen zware onweersbuien. Door de zware bewolking hebben de vliegtuigen vermoedelijk beide op 7.000 meter hoogte gevlogen bij het passeren van Desert Point nabij de Grand Canyon. De DC-7 had deze hoogte aangewezen gekregen, maar de Super- constellation moest lager vliegen. Op de lagere hoogte hingen echter de onweers buien.-verklaarde kapitein Byrd Ryland, die de reddingsoperaties leidt. De laatste radioboodschap die van de DC-7 werd opgevangen, was: ,.Wi gaanDeze woorden werden op drin gende toon uitgesproken en de verbin ding werd verbroken voor de zin kon worden afgemaakt. De Ver. Staten hebben aangeboden gratis voedsel te verschepen voor de hongerende bevolking van Polen, met name Poznan. Het aanbod is door Herbert Hoover, plv. minister van Buitenlandse Zaken, gedaan aan het Amerikaanse Rode Kruis. Een soort gelijk aanbod is na de relletjes van 17 Juni 1953 in Oost-Berlijn door de Oostduitse communisten van de hand gewezen. Het Poolse persbureau PAP heeft gisteren meegedeeld dat de toestand in Poznan weer normaal is. Volgens sommige westelijke waarnemers werd er zaterdag nog gevochten. Radio-Warschau heeft meegedeeld dat ten gevolge van de onlusten in Poznan 48 personen om het leven zijn gekomen in plaats van 38, zoals eerst werd gemeld. Maar westelijke oogge tuigen noemen veel hogere cijfers, sommigen zelfs tot 600 toe. Volgens een onbevestigd bericht zouden ook Poolse infanterie en tanks Mr Utoyo Ramelan is zaterdag tijdens het spelen van Golf op de Britse Club in Djakarta tengevolge van een hartaanval overleden. Mr. Utoyo Ramelan was secretaris generaal van de Nederlands-Indonesische Conferentie in Genève, waarvoor hij ook namens de Indonesische regering de voor besprekingen in Den Haag had gevoerd. Hij was daarvoor hoofd van de Indo nesische vertegenwoordiging in Singapore en ambassadeur in Canberra. "Onder hen, die zondag de begrafenis bijwoonden, was de Nederlandse waar nemende zaakgelastigde in Djakarta, de heer Hagenaar. Volgens maandag te Mexico stad on,vangen berichten zijn zateravond bij «on, spoorwegongeluk elf personen om net leven gekomen en ruim zestig ge jond. Het ongeluk gebeurde ruim 20 Sm ten zuiden van de Mexicaanse hoofd stad, waar een trein ontspoorde. Bij Kon. Besluit is met Ingang van i november 1956 eervol ontheven van de rarsclie Van militair attaché bij de Ne derlandse ambassade te Washington ge- Seraal-majoor W. T. Carp van de gene rale stat In zijn plaats is benoemd tot Militair attaché bij de Nederlandse am- oassade te Washington, kolonel J. Rot huizen-van de generale staf. zich bij de opstandelingen hebben aangesloten. Een communistisch journalist heeft verklaard dat 300 leiders van de op stand gearresteerd zijn en dat het heel goed mogelijk is dat deze arres tanten terechtgesteld zullen worden. In alle communistische satellietsta ten verklaren de dagbladen en radio zenders om het hardst, dat de Poolse regering voornemens is de opruiers van Poznan streng te straffen. Radio-Warschau heeft vanochtend be kend gemaakt dat in Poznan het uit gaansverbod is opgeheven. De „Sunday Express" meldt, dat Zaleski, „president van de republiek van Poolse uitgewekenen", een beroep op de opstandelingen van Poznan heeft gedaan om voorzichtigheid te betrachten. De leider der 140.000 Poolse banne lingen in Londen verklaarde hierin onder meer: „Offert u niet op. Het tijdstip, om de kaarten op tafel te leggen, is nog niet aangebroken. Ik moet u waarschuwen de vitale krach ten van Polen niet te verspillen in ondernemingen, waarvan het resul taat niet in overeenstemming is met de offers, die daarvoor moeten wor den gebracht". Van een onzer verslaggevers De centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken is vrijdag bijeen geweest om te spreken over een eventuele extra-verhoging van de salarissen van het hogere rijks personeel. Een beslissing is nog niet genomen. Het gehele complex van sa larismaatregelen zal nu opnieuw in sep tember a.s. in het georganiseerd over leg aan de orde '-omen. De afgevaardig den van de ambtenarenorganisaties heb ben geweigerd akkoord te gaan met een salarisverhoging voor de hogere ambtenaren, terwijl het lagere perso neel zou moeten wachten. De commissie heeft zich overigens verenigd met een aantal voorstellen, betrekking hebbend op het personeel van de gemeentepolitie en het korps rijkspolitie, nl: de gewijzigde regeling voor de bezoldiging van dit personeel in hoofdzaak betrekking hebbende op inspecteurs, hoofdinspecteurs, com missarissen van gemeentepolitie, als mede op de officieren der rijkspolitie: een nadere omschrijving van de alge mene eisen, welke voor bevordering in politiedienst zijn gesteld; enkele nade re voorzieningen met betrekking tot de geneeskundige verzorging van poli tiepersoneel (vergoeding van tand heelkundige voorziening en voor zie- kenhuis9erpleging) In Los Angeles verkaarde een woord voerder van de T W.A. dat dit het eerste ongeluk m de Ver Staten met een Con stellation op een lijnvlucht was sinds het Sn gebruik nemen van Constellations in de veertiger jare. In San Diego verklaarde een deskun dige, dat er nog nooit een ongeluk met een DC-7 voor passagiersdtensten was voorgevallen. De grootste vliegramp in de geschie denis van de luchtvaart was het neerstor ten van een Amerikaanse militaire Glo- bemaster, op 18 juni 1953, bij Tokio. Daar bij kwamen 129 mensen, voornamelijk Amerikaanse soldaten uit Korea, om het leven. '■aO.'-V-ia/ag Prinses Beatrix, die zaterdag haar eerste officiële bezoek bracht aan Amsterdam, werd in de morgenuren tergezeld door haar ouders, koningin Juliana en prins Bernhnrd. Nadat zij 's middags uaren teruggekeerd naar paleis Soestdijk, voeg den Koningin en Prins zich des avonds weer bij hun dochter t oor een bezoek aan de Stadsschouwburg. Een stralende Prinses slapte zaterdag middag uit de rondt aartboot, waarmee zij eert tocht door de Amsterdamse grachten had gemaakt. De boot meerde voor dp ambtswoning tan burgemeester rTAilly, tiaar prinses Beatrix de lunch zou gebruiken met vertegenwoordigers van studenten- en jongerenorganisaties. In de verklaring werd voorts ont huld dat er woensdagavond in de Hon gaarse hoofdstad een vergadering is gehouden waar de communistische partij scherp werd aangevallen. De vergadering was belegd door de Hon gaarse journalistenvereniging en leden van de Petoefikring, een debatingclub die genoemd is naar de Hongaarse re volutionaire held en dichter Petoefi. De partijleiding beschuldigt de spre kers op de vergadering ervan dat zij achter ex-premier Imre Nagy staan, die sinds zijn heengaan in 1955 als ambte loos burger in Boedapest woont. Reizigers uit Boedapest hebben na dere bijzonderheden medegedeeld over de massabijeenkomst van woensdag avond, die door 6000 personen werd bijgewoond. De meeste aandacht kreeg de wedu we van de voormalige minister Laszlo Rajk. die m 1948 als „Titoist" werd terechtgesteld. Mevrouw Rajk stelde Ra- kosi, de tegenwoordige partijsecretaris, verantwoordelijk voor de beschuldigin gen tegen ha?r man. Ook oefende zij felle kritek op het huidige gevangenis stelsel in Hongarije. Verscheidene sprekers, met name vrienden van oud-premier Nagy, onder wie de schrijver Tibor Dery, eisten de algehele afschaffing van de censuur, een radicale verandering van de poli tieke koers van hei land, de politieke terugkeer van Nagy en het heengaan van partijsecretaris Rakosi. De bijeenkomst, die om zeven uur des avonds begon en tot drie uur in de ochtend voortduurde, zou wegens het late uur in de loop van deze week wor den voortgezet, omdat zeventig sprekers nog met. aan het woord waren geko men. Dit besluit bracht een conflict teweeg tussen de journalisten en het bestuur van de journalistenfederatie, dat zich van de „kring Petoefi" dis tantieerde en geen verdere bijeenkomst meer wenste. (Van een onzer verslaggevers) Even wachtte prinses Beatrix, toen een vliegtuig ronkend overvloog. Ze lachte ietwat verlegen en hield toen met zachte, maar toch duidelijke stem haar toespraak tot de vertegenwoordigers van de Nederlandse jeugd, die in een wijde kring om haar heen stonden. Over het met meisjes en jongens vol gestroomde sportterrein op het Olympiaplein klonken de indrukwekkende en vriendelijke woorden van de achttienjarige Prinses, die zaterdag haar eerste officiële bezoek bracht aan Amsterdam Haar toespraak was ongetwijfeld het hoogtepunt van de middag. Het was zo wel het dankwoord voor het cadeau van de Nederlandse Jeugd Gemeen schap, dat de 20-jarige Laura ten Kate uit Stedum haar juist had aangeboden een schrijfbureau voor haar studeer kamer in Leiden als ook een oproep tot samenwerking. „Vanzelfsprekend is het dat wij ieder op onze post ons steentje zullen moeten bijdragen tot de, y/dvaart en het geluk van ons volk. Deze kennismaking mag een succes genoemd worden, als vandaag de ba sis is gelegd* voor de verwezenlijking van deze gedachte". In een open koets van de senaat van het Amsterdamse Studentencorps, die vooraf werd gegaan door geüniformeerde studenten te paard, arriveerde prinses Beatrix zaterdagmiddag even voor half- Een duizendtal Britse militairen is een grote zuiveringsactie begonnen In de „steel" van Cyprus, het noord oostelijke punt van het eiland. Naar verluidt wordt voornamelijk gezocht naar een Griekse officier die in uit gebied geboren is en die onlangs uit Griekenland verdween. De Britten houden rekening met de mogelijk heid dat hij met behulp van de Eoka, de pro-Griekse ondergrondse op Cy prus, naar het afgelegen schiereiland is gekomen. In Nicosia is een pamflet van de Eoka verspreid, waarin verklaard wordt dat de recente Britse actie in de bergen van Cyprus een „slag in de lucht" is geweest. Elf verzetslie den werden aangehouden, aldus het pamflet, maar de Britten verloren 37 man aan doden, van wie 21 bij de bosbrand. (Volgens de officiële cijfers bedroegen de Britse verliezen 26 man.) Voorts wordt in het vlug schrift, dat ondertekend was door de Eoka-leider Digenis, verklaard, dat een Brits hefschroefvliegtuig neerge schoten is. De bemanning werd ge dood. De inwoners van Famagusta zijn zondag begonnen met het betalen van de boete van 400.000 gld., die de Brit ten aan de stad hebben opgelegd omdat er verscheidene verzetsdaden in Famagusta zijn gepleegd. De Wesiduitse ambassadeur in Mos kou, dr. Wilhelm Haas, heeft zaterdag bij het Russische ministerie, van Bui tenlandse Zaken geprotesteerd tegen de beperkende maatregelen die door de Russische politie worden toegepast met beirekkinq tot de Westduitse am bassade waardoor deze ambassade niet in staat is normaal te functioneren. De ambassadeur had oen onder houd met de plaatsvervangende minis ter van Buitenlandse Zaken, Wassily Koetsnetsow. Een Westduitse woordvoerder deelde mee, dat dr. Haas een aide-memoire heeft overhandigd, waarin verscheide ne gevallen worden opgesomd van per sonen, die of bij pogingen om de west duitse ambassade te bezoeken zijn ge arresteerd of op andere wijze hierin gêhinderd zijn. Koetsnetsow had de ambassadeur ver zekerd. dat de Sowjetregering alles in het werk zal stellen om te voorkomen, dat de ambassade haar werk niet kan doen, en hij had zijn afkeuring uitge sproken over de arrestatie van twee Duits-sprekende personen op het ter ambassade er op, dat de toestand zich zal wijzigen", aldus de Westduitse woordvoerder. Verzetslieden hebben zondag een gra naat geworpen op het terras van het gemeentecasino in Constantine. Twee vrouwen en een kind werden gedood. 32 personen, onder wie 12 vrouwen liepen verwondingen op. De Marokkaanse minister van Bui tenlandse Zaken heeft zondag bekend gemaakt, dat de sultan opdracht heeft gegeven bij de Franse regering ernstig protest aan te tekenen tegen „het uit dagende karakter van aanhoudende Franse troeppnverplaatsingen", waardoor incidenten zouden kunnen ontslaan, Ferhat Abbas, de leider van het „Al gerijnse Nationale Bevrijdingsfront", die, uit Zwitserland gekomen, een bezoek aan België bracht, is uit dit land ge wezen. Hij had een vrijdagmorgen te houden persconferentie aangekondigd en ondanks het daarop gestelde verbod van de Belgische autoriteiten toch een „openbare gedachten wisseling" met jour nalisten gehouden. Het optreden van Abbas werd schadelijk voor de open drie op het sportterrein. Duizenden jon geren uit alle delen var het land brach ten haar staande een -angdurige ovatie. Voor de tribune werd zij ontvangen door de 24-jarige Johanna Rutjens, ge zinsverzorgster m Helmond, de 39-jarige Gertrude Kers, typiste in Nijmegen, de 20-jange Laura ten Kate, leerlinge van de Industrie-Huishoudschool in Stedum en presidente van de. Gereformeerde Meisjesvereniging, de 19-jarige Frits Ebing, voorzitter van de Amsterdamse Kweekschool Vereniging en de 23-jarige Gerrit Verpoort, mijnwerker in Beek (Limburg). Namens de aanwezigen sprak Frits Ebing een woord ter begroeting, waarna het programipa begon-. De middag begon met vlotte sportdemonstfatiës, waarna samen werd gezongen. Een improvisatie- spel liet zien hoe het op de speelweide in het Vondelpark eventueel kan toe gaan en prinses Beatrix moest erg lachen, toen de ouderwetse fotograaf met zijn kiekkast vlak voor haar zitplaats kwam staan en haar beeld kennelijk niet in de lens kon krijgen. Na enige volksdansen, holden talrijke meisjes en jongens van de tribunes af om op de grasmat te gaan kringdansen. Een jongeman kwam prinses Beatrix vra gen of ze ook wilde meedoen, maar he laas moest de prinses weigeren. De dag was al zeer vermoeiend voor haar ge weest. President Eisenhower heeft het Wal ter Reedhospitaal in Washington, waar hij drie weken geleden een operatie onderging, zaterdag verlaten om voor verder herstel twee weken op zijn boerderij te Gettysburg in Pennsylva nia door te brengen. Gisteren vierden de president en zijn vrouw hun 4G-jarig huwelijksfeest. Met r'liefelijke winden is tijdens het weekeinde vochtige en tamelijk war me lucht ons land binnengestroomd. Dientengevolge was de temperatuur in. een groot deel van het land voor het eerst sinds bijna 4 weken weer iets boven normaal. Een storing die zaterdag boven Frankrijk was ontstaan bracht giste ren tijdelijk regen, waarbij hier en daar ook onweer voorkwam. Het weer kwam intussen geleidelijk meer onder invloed van een depressie bij Ierland. Het koufront van deze depressie trok vanmorgen met regen over ons land. Het wordt gevolgd door onstabiele lucht waarin enkele buien voorkomen. De depressie begon vanmorgen in be tekenis a te nemen, terwijl da lucht druk boven West-Europa flink begon te stijgen. Deze ontwikkeling zal de komende 24 uur een verbetering van het weer tengevolge hebben. Wel zal morgen hier een daar nog een bui val len. maar er zullen ook zonnige pe rioden voorkomen. Over de oceaan koerst een depressie in de richting v s de Golf van Biscaye. De kans dat deze storing voor morgenavond het weer in ons land zal beïnvloeden is klein. Aan de Wilhelminakade te Rotterdam arriveerde tegen het middaguur het Ne derlandse emigrantenschip „Waterman" met aan boom 808 Amerikaanse en Ca nadese studenten, die tijdens hun vakan tie een bezoek brengen aan Europa. Evenals de voorgaande jaren, teen even eens dergelijke reizen zijn georganiseerd door het Nederlands bureau voor buiten landse studentenbetrekkingen, zijn gedu- rene de overtocht de studenten voorge licht over de economische, soc'stc en culturele vraagstukken van Europa, Bo vendien reizen aan boord studentenmu- ziek- en toneelgroepen mee en worden- filmprogramma's vertoond. De bezoekers werden vanmiddag bij de Holland-Amerika Lijn welkom gehe len door de sous-chef van de afdeling Passage van deze rederij de heer W. Michielsen. Vrijdag a.s. zal de „Groote Beer" met een tweede groep eveneens circa 800 jongens- en meisjesstudenten in Rot terdam aankomen en de „Zuiderkruis" zal een derde groep van nogmaals een achthonderd man naar Europa brengen. De culturele attaché van de '.United Sta tes Information Service" uit Den Haag zal Vrijdag a.s. de jongelui verwelkomen. De premier van communistisch Chi na, Tsjoe en Lai, heeft zaterdag be kendgemaakt dat door een decentralise ring van toet gezag In de provincies zich een revolutionaire verandering In het bestuur zal voltrekken. Hij zei dit tij dens de laatste zitting van de nationale vergadering. Premier Tsjoe en Lai heeft aan het slot van het derde nationale volkscon gres vragen beantwoord. Hij was het eens met de kritiek op de bureaucratie en gaf fouten toe. Het was de eerste maal dat hij op vragen inging. Het woningprobleem noemde Tsjoe ernstig. Verscheidenen honderdduizen den arbeiders hadden nog geen behoor lijke huisvesting. Vice-premier Tsjen Joe had tevoren verklaard dat China nu op een punt gekomen is, dat zich bin nen het verband van een geleide eco nomie een enigermate vrije markt kan ontwikkelen. Op Schiphol is vandaag uit Amerika de Super-Constellation Ph—LKK (Cen- taurus) aangekomen, die door de KLM is overgenomen van de Thailandse maatschappij Thai-AJrways. Bij deze maatschappij is het echter niet in ge bruik geweest. Een tweede van de Thai-Airways overgenomen Super-Con- stellation, de „Wyvern", zal nog volgen. rein van de ambassade. „Na deze zeer bare orde en de betrekkingen met een duidelyk» verzekering vertrouwt ~ie i bevriende mogendheden geacht. Het testament bestaat uit een brief van Lenin aan het communistische par tijcongres, gedateerd 23 en 24 decem ber 1922. De brief draagt een onderschrift va- 4 januari 1923, waarin Lenin aan het congres de aanbeveling doet Stalin te vervangen door „iemand die geduldi ger, loyaler en beleefder is en meer at tent is voor zijn kameraden". De brief bevat tevens een aantal gun_ stige maar ook kritiserende bemerkin gen over Trotzky. Dit is voor het eerst dat in Rusland over Trotzky prijzende woorden zijn gepubliceerd sinds hij in 1927 door Stalin werd verbannen. (Er gaan geruchten over een komend Daar het testament afkomstig Is van Lenin, de geestelijke vader van het communisme, is het de meest gezag hebbende veroordeling van de over leden dictator. Het testament van Le nin was in West-Europa reeds be kend. Het werd in 1920 onder andere door Trotzky gepubliceerd. Maar Sta lin wendde al zijn macht aan om pu- blikatie van de brief in Rusland ge durende zijn ieven te verhinderen. Verscheidene weken geleden werd' in het blad voor de Russische commu nistische jeugd reeds een toespeling op Lenins testament gemaakt, maar de tekst werd toen niet weergegeven. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft op de publi- katie te Moskou van Lenins kritiek op Stalin gereageerd door een vollediger versie bekend te maken. Deze zal naar de Sowjet-unte worden uitgezonden door „De Stem van Amerika", Deze kritiek, zo zegt men in Amerika, is in de Sow jet-unie slechts afgedrukt m een „blad voor de elite", dat door de grote massa niet gelezen wordt, Het State Department heeft thans achttien documenten gepubliceerd waar in Lenin om, scherpe kritiek op Stalin oefent, wegens ruw optreden bij het be vorderen van de communistische re volutie m Georgië in 1922. Het State Department zegt deze do cumenten kort geleden van vertrouwe lijke zijde te hebben gekregen. Het heeft besloten ze te publiceren „in het belang van de wetenschap en het historische perspectief van de gebeurtenissen van 1922-23". Een ander document betreft een eco nomisch plan van de regering. Daarin zegt Lenin, dat naar zijn mening de medewerking van Trotzky diende te wor den. verkregen.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1