Schouten Fractieleiders weer hij dr. Frees Formateur bij H.M. de Koningin KOLENHANDEL KAN NIET VLOT AFLEVEREN Ontslagen wegens staalstaking Verenigde Staten ontkennen Sowjet-beschuldigingen Opening buitengewone zitting der Staten-Generaal Vier A.-R. en drie C.-H. M Gemenebestlanden tegen Brits plan inzake Cyprus Nieuwe stakingen Poznan J. van Eijbergen lid Tweede Kamer Ontploffingen in „atoomlab" Weerbericht VEERTIENDE JAARGANG No. 3423 DINSDAG 3 JULI 1956 Zomerprij s oorzaak van grotere vraag Russische marine-attaché in Buenos-Aires gearresteerd WEINIG KANS OP REGELING Onderzoek naar oorzaak luchtramp Grand Canyon begonnen Uitgebreide razzia's Eden ontkent nieuws van Bandaranaike Ook troepënverminde- ring in Ver. Staten? Weersverwachting, geldig tot woensdagavond ZUIDWESTELIJKE WIND. Vry veel bewolking maar geen regen van betekenis. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. ZON EN MAAN 4 Juli: zon op 4.28, onder 21.04: maan op 102, onder 17 07 X Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 L) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Kiachtendienst abonnementen 18 30-1930 u Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhage: K„-gensp!em 1 Postgiro 424867 Redactie: TeL 111892 - Adm Tel. 114402 Kiachtendienst 18 30—1930 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2,26 per maand' i 6-75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. 3. S. BRUINS SLOT VANDAAG komen de nieuw geko zen Kamers bijeen. En nu is het zo dat verscheidene leden, die in de vorige Kamers zaten, in de nieuwe de finitief ontbreken. Onze parlementaire redacteur wijdt elders in dit blad aan verscheidene hunner een artikel. Wij willen het te dezer plaatse over één man hebben en dat is dr. J. Schou ten. Schouten heeft in het afgelopen jaar zijn politieke loopbaan doelbewust af gebroken. Eerst ging hij heen als voorzitter van de A.-R. partü. En nu ging hy heen als Kamerlid en dus als leider van de a.-r. politiek in de Tweede Kamer. Wat Schouten daartoe bewogen heeft, daarover zou men wel wat kun nen speculeren. Maar het is misschien voor hem per saldo een zo eenvoudige zaak geweest dat alle speculaties over bodig zijn en de plank mis zouden siaan. Schouten vond dat zijn tijd om te gaan gekomen was. En hij ging. Dat Is het. WIJ hebben al eens eer. paar maal over dr. J. Schouten moeten schrijven. Toen hij zeventig jaar werd en bij het jubileum van de partij en toen hij aftrad als partijvoorzitter. En toen hebben we altijd het gevoel ge had: wat we nu werkelijk over hem zouden willen en moeten schrijven, dat stellen we maar uit En het merk waardige is dat we dat gevoel ook nu weer hebben. En nu kan dat toch eigenlijk niet meer. Want als we het Schouten bij zijn leven willen zeggen en het niet uitstellen tot eens zijn „In Memoriam" komt, don moet het toch eigenlijk nu gebeuren. De kwestie is echter dat Schouten het niet horen wil. En we schrijven wel voor onze le zers, maar als we dit schrijven dan voelen we ons toch van aangezicht tot aangezicht tegenover Schouten staan. En dat is nu de moeilijkheid. Schouten heeft het klaargespeeld om op alle partijvergaderingën. waar de kans op afscheid nemen bestond, de zaak zo te versieren en zulke condities te stellen dat dit niet door ging. En wij willen van het betrekkelijke ge mak dat men in een kranteartikel alleen en ongehinderd aan het woord U, dan ook in dit geval geen misbruik maken, om daar al te veel te zeggen' vsn wat dr. Schouten zelf tot dusverre met zoveel talent ongezegd heeft weten, te laten blijven. (Van onze parlementaire redacteur) 1 ISTERAVOND heeft de kabinetsformateur, dr. W. Drees, met de y vÜf fractieleiders weer overleg gepleegd over de problemen van de huren en de defensie-uitgaven. De kabinetsformatie is daarmee in een beslissend stadium gekomen. Vrijdagavond heeft dr. Drees aan de fractieleiders reeds het rap port van minister Witte toeeezonden. Na afloop van deze bespiekingen. die van acht tot elf uur duur den, werd van de zijde van de formateur medegedeeld, dat er nog geen beslissingen waren gevallen. Hedenochtend heeft H.M. de Koningin dr. Drees ontvangen om tussentijds rapport uit te brengen. Het onderhoud, dat op het Huis ten Bosch plaatsvond, duurde van 10.45 'tot 12.00 uur. AAR iets moet er toch gezegd wor den. En dat is dit dat de A.-R. partij in Schouten een leidsman ver liest, die minder dan enig ons bekend men» in de politiek zichzelf gezocht heeft. Dat is dat de A.-R. partij in Schouten een leidsman verliest, die in moed en vastheid, van karakter voor ons allen een voorbeeld is. De A.-R. partij verliest In Schouten een leids man, die die partij en de zaak waar die partij voor staat volkomen en in tegraal liefheeft. Daar moet men toch niet gering over denken, over de liefde en een politieke partij. Je kunt aardigheid in de politiek hebben. De politiek kan je fascineren, de politiek kan je in het bloed zitten. Je kunt je tot een partij aangetrok ken gevoelen, omdat die je wel ligt of omdat het program je aanstaat of omdat je weet dat je daar principieel thuis hoort. Maar liefde tot de politiek en tot een partij dat gaat daar boven uit. Ver daar boven uit Die liefde tot de zaak, die heeft dr. Schouten. En dat Is het gehekn van zijn loop haan geweest en de kracht van zijn politieke arbeid. En het is Schoutens overtuiging dat de kracht en de betekenis van de a.-r. politiek en van de A.-R. party afhan kelijk zijn van de liefde die haai aanhangers daarvoor opbrengen. Qp dat punt heeft Schouten zich niets te verwijten. Hij ontving de genade dat hij daarin zichzelf mocht en kon zijn. Maar daarover mogen wij allemaal *el eens een beetje nadenken. Zo bij het afscheid van Schouten. In het rapport van minister Witte zijn twee technische varianten uitge werkt van een aanvaardbaar certif Sta tensysteem. De eerste variant gaat uit van het plan van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel met modificaties en handelt over verhandelbare certifi caten. De andere variant heeft betrekking op het blokkeren van een deel van de hogere huuropbrengst, waarbij het cer tificaat, dat hierbij wordt uitgegeven, met verhandelbaar zal zijn. Deze ge blokkeerde huuropbrengst kan worden gebruikt voor het onderhoud van de woning, waarop de huuropbrengst be trekking heeft. Anders kan zij pas worden gedeblok keerd nadat er voldoende woningen zul len zijn. Dan zal de vrije concurrentie zijn hersteld en moet iedere verhuur der gaan zorgen dat zijn huis in orde is. Dan is er nl. een redelijke kans dat men deze gelden zal gaan besteden voor verbetering van de huizen. Tijdelijke beperking Zoals bekend heeft prof. Romme bij de eerste bespreking tussen formateur en fractievoorzitters voorgesteld na te gaan of het plan van het Nederlands Economisch Instituut een bruikbare op lossing biedt voor een tijdelijke beper king van de vrije besteding van een deel van de huurverhoging voor de verhuurders. Er bestonden -nl. bij de niet-socia- listische fractie-leiders overwegende bezwaren om het voorstel van dr. Drees te aanvaarden, waarbij de huurverhoging van 25 procent, die op 1 juni 1957 zou worden ingevoerd, voor de helft wordt „afgeroomd" door «en huurbelasting of door verhoging van de grondbelasting, welke belas ting zou worden gestort In een fonds tot financiering van nieuwbouw. Bij de besprekingen, die de fractie leiders later met hun 'deskundigen hebben gehad, bleken er ernstige be zwaren tegen het plan van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel te bestaan. Met name zouden de verhuur ders door het disagio, dat bij verkoop van een certificaat kan ontstaan, toch een deel van de huurverhoging kwijt raken. Prof. Romme heeft toen voorgesteld na te gaan of geen systeem van met- verhandelbare certificaten kan .worden uitgedacht, waarbij de vrije besteding van de verhuurders tijdelijk kan wor den beperkt en geen disagio ontstaat. Geen commentaar De kabinetsformateur dr. Drees heeft de fractievoorzitter niets anders dan hel rapport van minister Witte toege zonden. Hij gaf hierbij geen commen taar, zodat men niet weet of dr. Drees bereid is om de varianten van minis ter Witte te aanvaarden als basis voor verdere onderhandelingen. Het staat overigens in dit stadium evenmin vast, dat alle fractievoorzit ters deze varianten accepteren. f Advertentie) (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen Is de verkoop kolen tegen speciale zomerprij- geen succes geweest. Men had destijds deze regeling gemaakt om spreiding van de werkzaamheden je verkrijgen. De regeling was tot 1 1QH jl. van kracht. Inderdaad heeft net publiek meer bestellingen gedaan de maanden mei en juni, maar de kandelaren waren niet in staat deze Tfot af te werken. Eden en Lloyd naar Parijs 'Uit goed ingelichte bron is maandag Londen vernomen, dat premier Eden J3 23 juli met zijn minister van Buiten- «hdse Zaken, Selwyn Lloyd, naar Parys gaan voor besprekingen met de «anse premier, Guy Mollet, en de Franse minister van Buitenlandse Za- «o, ChriAan Pineau. Allerlei factoren hebben zich hier bij doen gelden. Zo was er bij de mijnen een achterstand by de afleve ring ontstaan. Er zijn kolenhandela ren, die hun juni-kwantum nog niet in huis hebben. Soorten Ook het vraagstuk van de soorten heeft een belangrijke rol gespeejd. Het publiek wil gaarne zo goedkoop mogelijke antraciet. Die is echter zeer schaars. Op Amerikaanse huisbrand is het publiek niet erg gebrand. De import van Amerikaanse kolen, waarop ons land is aangewezen om zijn tekort aan te vullen, komt eerst in de komende drie maanden goed op gang. Van belang is ook, dat de in dustrie enorme hoeveelheden vraagt De situatie is voor de kolenhande laar niet zo eenvoudig als het publiek soms wel denkt en men zal er dan ook goed aan doen geen al te hoge eisen te stellen. Over het punt van de defensieuitga ven is de keuze, die gedaan moet wor den, duidelijk: zal men de huidige op bouw van de verdediging voortzetten totdat in de NAVO wijziging is aan gebracht in de Nederlandse defensie- bijdrage, of is men bereid de huidige opbouw voort te zetten mits het geld hiervoor door bezuiniging zal worden verkregen? Dr. Drees staat op het tweede stand punt en vindt dat het defensieniveau 1450 miljoen gulden moet zijn en de demissionaire minister van Oorlog en Marine acht dit beleid irreeel omdat dr. Drees er niet in geslaagd is om aan te geven waaruit de bezuinigingen, die hij wenst, moeten bestaan. De demissionaire minister van Oorlog denkt er niet aan om het standpunt-Drees als grondslag te nemen voor zijn defensiepolitiek en heeft de formateur bij voorbaat laten weten dat hij voor hem een ander zal moeten zoeken, die de portefeuil le van Oorlog en Marine voor zijn rekening neemt. Op de conferentie 'van premiers van het Britse gemenebest, die in Londen wordt gehouden, zou volgens United Press zijn gebleken, dat de premiers gekant zijn legen de plannen van de Britse regering om Cyprus het rcht tot zelfbeschikking te verlenen. Het plan zou erop neerkomen, dat Cy prus na een bepaalde tijd zelfbescnik- ksngsrecht zou krijgen en eventueel het recht om een unie met Griekenland aan te gaan. De premiers van het gemene best zouden sterk tegen dit plan zijn gekant, vanwege het belang van de ba sis Cyprus voor het gehele gemenebest. Zegslieden deelden mee, dat premier Mohammed Ah van Pakistan de Turkse bezwaren tegen het pian „tot het uiter ste" had gesteund. Zelfs premier Nehroe van India vormde geen uitzondering, al dus de zegslieden. Australië, Nieuw-Zee- land, Zuid-Afrika, Ceylon en Canada zou den alle bezwaar tegen het plan heb ben. Het standpunt der premiers staat ken nelijk in verband met de gehele keten van versterkte gebieden, van Gibraltar tot Hongkong, die de verdedigingslijn van het gemenebest vormt, aldus de zegslieden, Volgens het te Buenos Aires ver. schijnende dagblad „El Mundo" is de Sowjet-Russische marine-attaché kapi tein Alexander Morosow vrijdagnacht tezamen met nog een aantal personen nabij de Internationale luchthaven Ezeiza tydens een politle-rald gearres teerd. Volgens het dagblad was de Russische diplomaat bij zijn arrestatie in het bezit van documenten, kaarten en platte gronden, alsmede van de op schrift gestelde bijzonderheden van een sub versief plan. Scherp reagerend op de verlammen de staking In de staalindustrie heb ben enkele Amerikaanse spoorwegen reeds 23.000 arbeiders ontslagen. De grote Pennsylvania Railroad heeft bekendgemaakt, dat met onmid dellijke ingang 15 tot 20 procent van haar personeel is ontslagen. Dat zijn ruim 18.000 arbieders. De grote concurrent van deze maat schappij, de Baltimore and Ohio, heeft aangekondigd, dat zij ruim 10 procent van haar personeel 5000 man ge daan heeft gegeven, omdat de staking een daling in de omzetten heeft veroor zaakt. Volgens deskundigen, zowel aan de zijde der werkgevers als aan die der werknemers, is er wginig-kans, dat de in het afgelopen weekeinde begoanen staking in de Amerikaanse staalindus trie spoedig zal worden geregeld. Men heeft zelfs weinig hoop op een regeling vóór het einde van augustus. Vooral aan de zijde van de Vakbond van Staalar- beiders acht men het waarschijnlijker, dat de staking twee maanden zal duren. Beide partijen hebben te kennen ge geven. dat zij bereid zijn de zaterdag jl. afgebroken onderhandelingen te her vatten. maar zij handhaafden hun sterk uiteenlopende standpunten. Volgens Mc Donald. president van de Vakbond van Staalarbeiders, ziet her er niet naar uit, dat de onderhandelingen deze week nog zullen worden hervat. Hij verklaarde, dat de arbeiders vast zijn besloten een goede arbeidsovereenkomst te verkrij gen, ook al zou hiervoor «en langdurige staking nodig zyn. Het onderzoek naar de oorzaken van de luchtramp, die zaterdag in de Grand Canyon aan 128 personen het leven heeft gekost, is begonnen. Vijf deskundigen van de Raad van Luchtvaart hebben ter plaatse een kamp ingericht. Intussen is bekend geworden dat beide vliegtuigen van hun vluchtplan zijn afgeweken. De DC 7 van United Air Lines was ongeveer 37 km bui ten zijn vastgestelde route, de Con stellation ongeveer 8 km. „Mijn indruk is dat geen enkel sys teem van toezicht op het luchtver keer de botsing had kunnen verhin deren", luidt onder meer een maan dag door Milton Arnold, vice-presi dent van de Vereniging van Ameri kaanse Luchtvaartmaatschappijen, afgelegde verklaring. Milton, die dit verklaarde voor een ondercommissie van de Amerikaanse Senaat, die reeds verscheidene weken bezig is met het bestuderen van de overheidsrol, in de Amerikaanse bur gerluchtvaart, voegde hieraan toe: „Er bestaat geen waterdicht "Stelsel, om botsingen tussen vliegtuigen te ver- myden. Mensen en machines kunnen niet altijd volkomen foutloos wer ken". Bij de Grand Cannon in Arizona (VS.) zijn, zrtals gisteren gemel-d werd, twee passagicrsi liegtuigen met elkaar in bot sing gekomen en neergestort. Er zijn 128 doden. Een hef schroef vliegtuig van hel Amerikaanse leger is reeds op de plaats tan de ramp geland. De witte streep is de Coloradorivier. De heer P, S. Gerbrandy (A.R.) te Scheveningen heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij op de aanneming van zyn benoeming tot lid der Tweeds Kamer terugkomt, zodat hij wordt ge acht de benoeming niet te hebben aan genomen. De voorzittter van het Centraal Stem bureau heeft thans de heer J, van Eijber gen te Utrecht benoemd verklaard tot bd van de Tweede Kamer. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft maandag de Sowjetrussische beschuldigingen, dat de Verenigde Staten de opstandelingen in Poznan financieel hebben gesteund en hen ertoe hebben aangezet in verzet te komen, ontkend. „De betogingen in Poznan, die het be kende tragische verloop hadden, schij nen in feite te zijn voortgekomen uit een golf van tot nu toe verdrongen bitter heid, opgekomen uit een onderdrukt en uitgebuit volk. De Poolse communistische autoritei ten arresteren thans honderden Poolse burgers en zij dreigen, geheel in de stalinistische traditie, met het nemen van meedogenloze vergeldingsmaatrege len", aldus onder meer de verklaring van de woordvoerder van het „State Department". De verklaring werd uitgegeven, nadat het ministerie een afschrift had ontvan gen van de zesduizend woorden beslaande resolutie van het centrale comité der Sowjetrussische communistische partij, waarin de beschuldigingen aan het adres der Verenigde Staten waren geuit. GRENS GESLOTEN Het Pooise communistische leger heeft de Oostduitse grens gesloten om te voorkomen dat arbeiders, die aan het verzet in Poznan hebben deelgenomen en thans bij uitgebreide razzia's door de politie worden gezocht, "de wijk nemen naar-het Westen. Westduitse arbeiders, die uit Poznan in Berlijn arriveerden, deelden mee, dat het leger de garnizoenen langs de grens heeft versterkt en dat er voor de eerste maal communistische tanks langs de rivier de Oder patrouilleren. Duizenden Poolse soldaten met hel men op controleren op de hoofdver keerswegen die naar het Westen leiden het autoverkeer. Ook In de treinen wordt controle uitgeoefend. ARRESTATIES De reizigers, die niet met narhe ge noemd wilden worden vanwege de contacten, die zij met Polen onder houden, deelden mee, dat er in Poznan een grote zuiveringsactie gaande is. Zij schatten, dat er 2500 mannen en vrouwen zijn gearresteerd. Westelijke zakenlieden, die in Berlijn arriveerden, hebben verklaard, dat honderden arbeiders gisteren in Poznan niet op hun werk zyn verschenen en dat anderen een langzaam-aan-actie zijn begonnen. Volgens deze zegslieden zouden de opstandige arbeiders gewaarschuwd hebben, dat zij ten tweeden male de straat op zouden gaan, wanneer de autoriteiten met onmiddellijk een eind aan hun" terreur regiem maakten. "Deze ooggetuigen spraken over 1000 arresta ties sedert de onlusten. In opdracht van Hare Majesteit de Koningin heeft in haar naam de mi nister van Binnenlandse Zaken, de heer Beel, hedenmiddag de huiten gewone zitting van de Staten-Gene raai geopend. (Van onze parlementaire redacteur) VANDAAG komen de Eerste en Tweede Kamer in verenigde vergadering büeen in nieuwe sa menstelling. De nieuw gekozenen worden beëdigd. Er zullen vele nieuwe gezichten te zien zijn, want dertien van de 150 kamer leden hebben het parlement voor goed vaarwel gezegd en worden door anderen vervangen. In de Eerste Kamer zijn verdwe nen de heren prof. Gerretson (c.-h.), prof. J. de Zwaan (c.-h.), ir. H. J. M. Verheij (KVP) en C. Geugjes (CPN). In de Tweede Kamer missen wij de heren dr, J. Schouten (a.-r.), prof. mr. P. S. Gerbrandy (a.-r,), Chr, van den Heuvel (a.-r.), A. Stapelkamp (a.-r.), J. Schilthuis (Arb.), Th. S. J. Hooij (KVP), Chr. J. M. Mol (KVP), prof. W. L. G. Lemaire (ex-KNF) en Prof. mr., P. S., Gerbrandy Dr. J. Schouten mr. W. F. E. Baron van der Feltz (c.-h.). De vier a.-r. Tweede-Kamerleden onder de scheidenden genieten een grote faam in en buiten het parlement. Dr. Schouten en prof. Gerbrandy kent heel Nederland, al was het alleen reeds door hun onverzettelijk leiderschap ge durende de bezetting. Onvergetelijk Prof. Gerbrandy wist als minister president van het Nederlandse kabinet in ballingschap vanuit Londen de vlam van het verzet hoog te doen op laaien en stak met zijn ontroerende radiotoespraken het onderdrukte Ne derlandse volk een hart onder de riem, zoals geen ander dit kon. Nooit zal Ne derland hem vergeten. Toen hij in juli 1948 zijn intrede deed in de Tweede Kamer, stelde hij zich met de andere anti-revolutionai ren scherp partij in de Indonesische kwestie. Na de soevereiniteitsover dracht wierp hij zich in de kamer in het bijzonder op als de grote pleitbe zorger van de zaak der Ambonezen. Hij kon de kamer in woedende toorn toespreken om haar een ogenblik later in lachen te doen uitbarsten. In dit opzicht lijkt hy op de grote Engelse staatsman Winston Churchill, met wie hy in Londen bevriend was. Vaak stond de heer Gerbrandy alleen in de kamer. Zijn optreden had steeds iets verrassends en daarom zal deze markante parlementariër node in de kamer worden gemist. Strijdvaardig Met de heren Van den Heuvel en Stapelkamp zyn twee van de belang rijkste parlementariërs van het toneel verdwenen. De heer Van den Heuvel, die sedert 12 oktober 1922 lid van de Tweede Kamer was, is een groot agra riër en een erkend financieel specia list. Zijn strijdvaardigheid was in de kamer spreekwoordelijk. Met hoevele ministers van Landbouw en van Fi nanciën heeft de heer v. d. Heuvel in de 34 jaar, dat hij voor de a.-r. fractie optrad, niet de degen gekruist. Het was steeds een groot genoegen naar hem te luisteren. Hij kon scherp zijn, maar aan het eind van elk debat was het toch zo, dat de bewindsman of het kamerlid, dat hij bestreden had, warme vriendschap voor hem bleven A. Stapelkamp Chr. v. d. Heuvel koesteren. Nooit waren zijn woorden kwetsend. Vele parlementaire journalisten wachtten, wanneer zij een bepaalde zaak niet begrepen, op de rede van de heer Van den Heuvel, want die wist elke ingewikkelde zaak en hoe inge wikkeld kunnen belastingzaken zijn glashelder duidelijk te maken. De heer Van den Heuvel beschikte over een zeldzame welsprekendheid en wist met de verrukkelijke gave van de humor voor- en tegenstanders voor zich in te nemen. Voor zijn gedegen, kennis en zijn gezond „boerenverstand" had iedereen groot respect. Eenvoud De a.-r. kamerfractie verliest even eens in de heer Stapelkamp, die vanaf 4 juni 1946 kamerlid is geweest, een ervaren kamerlid. Hy was een van de sympathiekste figuren in de kamer door zyn grote eenvoud en zijn warmte van hart. Met welk een vuur stortte hij zich op alles wat met de wetge ving op sociaal terrein te maken had. In het bijzonder trad hij ook naar voren als het over woningbouwkwes- ties ging. Jaar in jaar uit plaatste de heer Stapelkamp de woningnood als volksvijand nummer één onder de aan dacht van regering en parlement. De christelijke vakbeweging, waar uit de heer Stapelkamp is opgekomen - twaalf jaar, van 19351947 was hy Zie verder pagina 3 De beide Kamers der Staten-Gene raal waren daartoe te kwart voor een in verenigde vergadering in het gebouw der Tweede Kamer bijeen gekomen onder voorzitterschap van de heer Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer. Nadat de griffier van de Eerste Ka mer, de heer De Block, voorlezing had gegeven van het Koninklijk Besluit, waarbij mr. J. A. Jonkman is be noemd tot voorzitter der Eerste Ka mer, benoemde deze een commissie van in- en uitgeleide van de minister. In deze commissie kregen zitting de heren in 't Veld en Schipper, leden der Eerste Kamer en Verkerk, De Kadt en Van der Ploeg, leden der Tweede Ka mer. Deze commissie, waarvan de heer In 't Veld voorzitter was, geleidde de minister naar de regeringstafel. Hier hield de heer B e el de volgende toe spraak: De koningin heeft mij opgedragen de ze buitengewone zitting van de Sta ten-Generaal in haar haam te openen. Steunend op het door u door het Ne derlandse volk geschonken vertrouwen, maakt gij thans een aanvang met uw werkzaamheden. In deze buitengewone zitting zullen een aantal voorstellen tot verandering in de Grondwet en enkele andere on derwerpen van spoedeisende aard uw aandacht vragen. Moge uw arbeid strekken tot heil van ons volk. Door Hai*e Majesteit daartoe bemach tigd verklaar ik deze buitengewone zitting van de Steten-Generaal te zijn geopend. De commissie deed de minister hier na uitgeleide. Toen de leden in de ver gaderzaal waren teruggekeerd sloot de heer Jonkman de Verenigde vergade ring. Twee ontploffingen hebben gisteren een atoomlaboratorium voor vreedzaam gebruik van atoomenergie in Queens, een voorstad van New York, op zijn grondvesten doen schudden. Negen per sonen werden gewond. Premier Eden van Engeland heeft gisteravond een verklaring van premier Bandaranaike van Ceylon, dat Engeland zich bereid heeft verklaard zijjn belang rijke bases op dit eiland op te geven, tegengesproken. De democratische senator Anderson heeft maandag in de Amerikaanse Senaat meegedeeld dat, gezien de vor deringen op het gebied van atoom wapens en geleide projectielen, de Amerikaanse troepensterkte binnenkort met 300.000 man verminderd zal wor den. Hii verklaarde deze inUohting gekregen te hebben vaa Amerikaanse militaire en burgerlijke defensielei ders. reen beslissing na drie uur ove rleg HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN DERTIEN KAMERLEDEN KEREN VANDAAG NIET TERUG fY* eft 4

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1