IVief zoet Minister Algera wil niet langer ivachten Lord Radcliffe met nieuw plan naar Cyprus Moskou aanvaardt kleinere legers plan EERSTE FASE IS LEGGEN VAN ZINKSTOKKEN voor Overleg over programma heden beëindigd oea over oproep Sowjetunie stelt een atoom conferentie voor v Roemeense leger Fel debat in V .N .-commissie Wensen der KLM niet geheel ingewilligd? Gromyko contra het Westen Plan-Eisenhower verworpen Elfduizendste schip te Rotterdam Weer overzicht De kabinetsformatie Arbeidersprotest in Boedapest Minister Zijlstra spreekt met bakkers Resolutie naar Herv. kerk en overheid Felle kritiek op „Euratom" Wm Russisch protest bij Veiligheidsraad VL. -JAG 13 JULI 1956 r~ VEERTIENDE JAARGANG No. 3432 Weerbericht Eisenhower neemt actief deel aan verkiezings campagne Grondwet eerst na einde terreur De dam Ontwerp van scherpe Britse perswet Prinsessen Irene en Margriet overgegaan Veiligheid Joods meisje schrijft president Nasser Talrijke slachtoffers bij ongeval in Lahore DEZE maand nog zal worden begonnen met het leggen van zink- stukken in het Haringvliet als voorbereiding van het bouwen van de uitwateringssluizen in de dam, waarmee deze zeearm zal worden afgesloten. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft deze opdracht gegeven na overleg met de vaste commissie voor Verkeer en Water staat uit de Tweede Kamer. Het verstrekken van deze opdracht is gegrond op de overtuiging, dat uitstel van deze zeer grote urgente werken niet langer verantwoord zou zijn. Zie verder pagina 5 AMERIKAANSE NOTA RUSLAND gaat akkoord met een Westelijk voorstel voor het inkrimpen van de strijdkrachten. Dit heeft de Russische onder minister Gromyko gisteren in de ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties in New York meegedeeld. Het Westen had voorgesteld dat de strijdkrachten van Amerika, Rusland en communistisch-China elk tot 2,5 miljoen man verminderd zouden worden. Engeland en Frankrijk zonden elk 750.000 man onder de wapenen mogen hebben en andere landen niet meer dan 200.000 man. Inkrimping tot deze aantallen zou volgens Gromyko de eerste stap moeten zijn, gevolgd door een eventuele vermindering tot resp. 1 a 1,5 miljoen en 650.000 man Spottende herinnerde Gromyko de commissie er aan, dat de laatste cijfers oorspronkelijk door de Westelijken waren voorgesteld, maar dat dezen van standpunt veranderd waren. Gromyko ondernam tevens een felle aanval op de buitenlandse politiek van het Westen- De Amerikaanse afgevaardigde Cabot Lodge sprak later zelfs van ,,een gemene aanval op mijn land volgens de slechtste traditie van het stalinisme". Overigens zei Lodge, dat het voorstel van Gromyko nauwkeurig bestudeerd zou worden. ff. Zie verder pagina 5 HARDING HOGERE BROODPRIJS Uit de partij getreden Joden in Sowjet-unie hebben meer vrijheid Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 1) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendtenst abonnementen 18.30-1930 u Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: TeL 111892 Adm. Tel. 114402 KlachtendUenst 18.30—29.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2.26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks j Directeur: H. DE RUIG Geldig tot zaterdagavond. VRIJ WARM Perioden met zonneschijn maar ook plaatselijk enkele onweersbuien. Matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen Noord en Oost Vrij warm. ZON EN MAAN 14 juli: zon op 4.38, onder 20.56; msan op 13.08. onder 23.26. O O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRÜINS SLOT DE heer Drees heeft bij het begin van zijn poging tot formatie van een Kabinet gezegd dat dit een uiter mate moeilijk geval zou zijn. Dat is juist en het is uit de niet overmatig snelle wijze waarop de for matiepoging vordert, ook wel geble ken. Dat deze traagheid het gevolg zou zijn van wat „Het Vrije Volk" in een artikel getiteld „Opschieten" noemt: het om de hete brij heendraaien van de confessionele fracties, die in uitstel wijsheid zouden proberen te zoeken, is onjuist. Deze traagheid is het gevolg ge weest van de door de heer Drees ge volgde methode, die met twee van de vele bij de formatie aan de orde zijn de onderwerpen begon en daar eerst een oplossing voor wilde hebben en daartoe zelf allerlei speciale studies en conferenties met ambtenaren en be windslieden nodig had alvorens met de andere te beginnen. WAT de wezenlijke moeilijkheid van de formatie betreft, deze is gele gen In het feit dat de P.v.d.A. door haar stembusoverwinning begrijpelij kerwijze hoog te paard zit. Zij kan echter haar wil niet eenzijdig in het komende regeerbeleid tot uitdrukking brengen. „Samenwerking met anderen is onvermijdelijk", zo schreef „Het Vrije Volk" en ln dat woord „onver mijdelijk" komt de mate van sym pathie voor die anderen duidelijk tot uitdrukking. Wij hebben daar alle begrip voor. De tegenstellingen zijn inderdaad groot en dat behoeft niemand te verbloemen. Maar nis men weet dat samenwer king „onvermijdelijk" is dan zal men uit die dwangpositie toch de conse quenties moeten trekken. De samenwerking moet mogelijk zijn op een voor de P.v.d-A. aanvaardbare basis, schreef „Het Vrije Volk". Daar heeft het blad gelijk aan. Want nie mand verplicht de P.v.d.A. tot aamen werking. Maar hetzelfde geldt voor Iedere andere partij. Niemand Is verplicht tot samenwerking voor kabinetsforma tie. En voor elke partij moet samen werking mogelijk zijn op een voor haar aanvaardbare basis. Dat geldt of me^ 34, 33,10, 9, 8, of 2 leden ln de kamer heeft. HET komt ons voor dat élke partij, ongeacht haar grootte daarmee rekening moet houden. Wanneer de P.v.d-A. «en kabinets beleid zou voorstaan dat geen rekening houdt met de aanvaardbaarheid van dat beleid voor anderen en die over weging ontbrak in het artikel in „Het Vrije Volk" dan is daaruit alleen de conclusie te trekken dat samen werking voor kabinetsformatie alsdan uitgesloten is. Wij zeggen niet dat dit reeds het ge val is. Het overleg is immers nog aan de gang. Xn het heeft weinig zin om daar dus nu over te praten. Maar het artikel in „Het Vrije Volk" vertoonde in dit opzicht de bovenvermelde lacu ne. En het had kennelijk de teneur van een aanmaning aan de niet-socialisti-5 sche partijen om op te schieten en zoet te doen wat de P.v.d-A. verlangt. Ea daar aouden wij althans niets voor voelen. Afsluiting Haringvliet begint, deze maand President Eisenhower zai een actief aandeel in de Amerikaanse verkie zingscampagne hebben. Dit is donder dag meegedeeld door de voorzitter van de republikeinse partfi, Leonard Hall. Hij zei dat de president tijdens de campagne per vliegtuig naar verschil lende delen van het land zal reizen. Hall verklaarde dat de president wel licht niet meer dan vijf of zes grote rede voeringen zou houden, die dan door de radio en televisie zullen worden uit gezonden. Ook zei hij dat er geen enkele aan wijzing was, dat Richard Nixon op de Republikeinse Conventie niet opmen-v kandicfaat zou worden gesteld voor het onderpresidentschap. Het ligt in de bedoeling van de presi dent om zijn nominatie als republikeins kandidaat persoonlijk in ontvangst te nomen tijdens de Republikeinse conven tie, die op 20 augustus in San Francisco zal worden gehouden. Naar Hall voorts meedeelde, zal de republikeinse partij haar verkiezings campagne omstreeks vijftien september beginnen. Voor deze campagne, die zes weken zal duren, is een begroting opge steld met een eindbedrag van zeven miljoen dollar. Het hoofdkwartier van de republikeinse partij zal hierVoor te Washington worden, gevestigd. Het Roemeense persbureau meldt, dal de Roemeense ministerraad heeft beslo ten het leger voor 1 september met 20.000 man te verminderen. In augustus 1955 sljn ook 40.000 man gedemobiliseerd. Lord Radcliffe, een vooraan staand Brits rechtsgeleerde, heeft opdracht gekregen een grondwet voor Cyprna te ontwerpen. Hij sou vandaag naar het eiland vertrekken om besprekingen te voeren. Dit heeft premier Eden gisteren In het Britse Lagerhuis meegedeeld. Eden verklaarde dat de Engelse regering beslist voornemens blijft haar plannen voor het verlenen van binnenlands zelfbestuur aan Cy prus uit te voeren. Maar de premier wilde niet zeggen of de bewoners ook zelfbeschikkings recht dus het recht om zich bij Grie kenland aan te sluiten zullen krij gen; een zo gunstig mogelijk gekozen situatie, ook in het werksei2oen vrij frequent on werkbare dagen moet Verwachten als gevolg van ongunstige weersomstandig heden. Het totale werk van de afsluiting van het Haringvliet onwat de bouw van een complex uitwateringssluizen (een enorm kunstwerk van ongeveer 1 km lengte), een scheepvaartsluis en het eigenlijke dijkslichaam. De dam door het Haringvliet is gepro jecteerd, uitgaande van een punt ten Westen van Hellevoetsluis, loodrecht op de kust van Voorne, aansluitend op een uitloper van de natuurlijke kunstverdedi ging. de duinen. Oostelijk van het Kwakjeswater, welk natuurreservaat aan de kust van Roekanje gelukkig kan wor den ontzien. In .Washington wordt aangenomen dat het Amerikaanse ministerie,.van Buiten landse Zaken bereid is enigermate tege moet la komen aan da Nederlandse wen sen inzake uitbreiding der KLM-lijnen ln da- Ver. Staled-Het verzoek ómdria luchtlijnen zou echter niet in zijn geheel Ingewilligd kunnen worden. Dit zou meegedeeld worden in een nota, die, naar HP verneemt, vandaag" aan de Nederlandse ambassade in Washington overhandigd zal worden. Volgens Amerikaanse functionarissen zou in de nota uiteengezet worden dat het niet in de bedoeling lag om onder scheid te maken jegens de KLM. Langer uitstel der onderhandelingen zou niet verzocht worden. Men hoopt nog steeds dat de onderhandelingen op 17 juli her vat kunnen worden. Als «erst» onderdeel van de uitvoering van de afsluiting van het Haringvliet komt het leggen van een bozinking met linkstukker, aan do orde op dat gedeelte van de bodem, waar binnenkort de ring dijk voor de bouwput van de uitwate ringssluizen zal worden aangelegd. Hel aanbrengen van deze zinkstukken op de bodem van het Haringvliet, die uit zand bestaat, is nodig om uitschuring van de bodem zoveel mogelijk te voorkomen. Indien men overgaat tot de aanleg van de bouwput zal namelijk het doorstrotnings- profiel van het Haringvliet worden ver nauwd, waardoor grotere stroomsnel- heden zullen optreden. Door deze grotere stroomsnelheden zouden, indien daar tegen geen voorzieningen worden getrof fen, belangrijke hoeveelheden zand kun nen worden meegevoerd, waardoor de stabiliteit van de ringdijk in gevaar zou kunnen komen. Het eerzle zinkwerk, waarmee dus nu wordt begonnen, sal in 1957 nog aan sienlijk moeten worden uitgebreid. Met de uitvoering van deze werken, die bjj elkaar ca. 12 jaar zullen duren, wilde men zo spoedig mogelijk beginnen, omdat het werken in een wijde zeearm in hoge mate gebonden is aan de jaar getijden, waarin werkbaar weer kan worden verwacht. Bovendien doet zich de moeilijkheid voor, dat gewerkt moet worden op .een punt waar men, ondanks Gromyko legde de ontwapeningscom missie het volgende program voor: 1. De grote mogendheden beloven plechtig geen atoom- of waterstof- wapens te gebruiken. Atoom- en waterstofbommen moeten onvoor waardelijk worden verboden. Er dient een overeenkomst te worden gesloten over instelling van een verbod op wapens voor massavernietiging, op ruiming van alle voorraden atoom bommen en stopzetting van de pro- duktie ervan, en een overeenkomst over onmiddellijke beëindiging van alle proefnemingen met atoom- en wateretofwapens. 2 De strijdkrachten van de grote mo gendheden dienen te worden ver minderd, evenals de bewapening en militaire uitgaven. 3, Doeltreffend toezicht op naleving van het verbod op atoomwapens en ver mindering van bewapening en strijd krachten. 4. Rusland dringt er opnieuw bij alle mogendheden op aan een door de Russische regering opgestelde „ont- werpverklaring over maatregelen tot behoud van de wereldvrede en de veiligheid der volkeren" te onder steunen. De Internationale Lawn Tennis Fede ratie heeft de Sowjet-Unie toegelaten als lid. Geen der aanwezigen stemde tegen. Rusland zal waarschijnlijk reeds volgend jaar inschrijven voor de Davis Cup. Eden zei dat de nieuwe grondwet niet ten uitvoer zal worden gebracht voor dat er een eind is gekomen aan de ter reur op Cyprus. De grondwet zal waar borgen voor de belangen van alle ge meenschappen (zowel Griekse als Turk se) op het eiland inhouden. De interna tionale kanten van het vraagstuk zullen niet aan de Navo worden voorgelegd. Hugh Gaitskell, de leider van de La- bourparty, drong erop aan, dat dit laat ste wel zou gebeuren, aangezien zowel Engeland - als Griekenland en Turkije bij de Navo zijn aangesloten en het con flict de kracht van de Navo in het Mid- dellandse-Zeegebied danig heeft onder mijnd. De gouverneur van Cyprus Sir John Harding heeft gisteravond In een radio rede de bevolking van Cyprus meege deeld, dat het extremisme over zijn hoogtepunt heen is en daarom „zie ik geen reden om langer te wachten" met de ontwikkeling van het zelfbestuur.. Harding waarschuwde echter, dat de campagne tegen het terrorisme niet zal verslappen en hij voorspelde, dat de EOKA vroeger of later zich gewonnen zou moeten geven. Harding sprak na de verklaring van premier Eden in het Lagerhuis. Hij noemde de benoeming van Lord Radcliffe als constitutioneel commissa ris voor Cyprus „Goed nieuws". Ik heb er zeer zorgvuldig over nage dacht alvorens H.M. regering te advise ren eeft stap op politiek terrein te doen alvorens er een einde aan het geweld gekomen wan. Maar nu de terroris ten beginnen te wankelen, zie ik geen reden, waarom wij zouden talmen de grote massa van de bevolking, die hart grondig genoeg heeft van het geweld en al zijn gevolgen, het vooruitzicht te geven te kunnen samenwerken bij de ontwikkeling van een constitutionele re gering. Het 11.000ste schip van dit jaar is in Rotterdam gearriveerd. Het is het Franse s.s. „Pengly" (2617 ton). Het Wanneer de Schevcningse vissers schepen van de haringvangst zijn thuisgevaren, worden de netten door de vrouwen en de meisjes uit het dorp aan de zee duchtig onder handen goed smaken. genomen Scheuren en gatc.n worden hersteld met de degelijkheid die vele Hollandse vrouwen eigen is. Na een morgen van ingespannen boeten laten de Scheveningsen zich het twaalfuurtje (Van onze parlementaire redacteur). De kabinetsformateur beëindigde hedenmiddag de behandeling van zijn programpunten met de vijf fractie voorzitters, de heren Burger (Arb.), Romme (K.V.P.), Zijlstra (A.R.), Oud (V.V.D.) en Tilanus (C.H.U.). Van de zijde van de formateur werd medege deeld, dat er wel meningsverschillen zijn geweest, doch dat hij niet op onoplosbare moeilijkheden is gestuit, althans naar zijn oordeel niet onop losbare moeilijkheden. Op deze zevende conferentie over het ontwerp-regeringsprogram werd afgesproken dat de vijf. fractievoor zitters het resultaat van de bespre kingen zo spoedig mogelijk met hun fracties zullen gaan behandelen en dat zij maandagmorgen om half tien een nieuwe samenkomst met de formateur zullen hebben, waarin zij dan hun definitieve antwoord op het ontwerp regeringsprogram zullen mededelen. De fractievoorzitters zullen op .ver zoèk van dr. Drees het ontwerp program in algemene lijn bespreken. Hy maakte er bezwaar tegen, wanheer de programmabesprekingen opnieuw zouden moeten worden geopend, om dat de fracties hierop amendementen zouden hebben ingediend. De mededeling, dat de moeilijkheden waarop de formateur in zijn zevende be spreking met de fractieleiders is gestuit, De 69-jarige graaf van Selbozne, voor zitter ras de lekecksmer van de' Angli caans* kerk, heeft bij het Hoger Huis een scherpe perswat ingediend met het doel sensationele berichtgeving in de Brilsa journalistiek te bestrijden. Als standaard stelt het ontwerp voor het peil waarop The Times zich in mei 1956 bevond. Er zou een uit drie perso nen bestaand gezagsorgaan voor de pers ingesteld moeten worden met uitgebreide bevoegdheden om kranten en pers bureaus vergunningen te verstrekken en tuchtrechtelijke maatregelen te nemen. Een orgaan zou het recht om te ver schijnen o.a. verspelen door onhoffelijk of oneerbiedig gedrag jegens een lid van het Koninklijk Huis. Het ontwerp heeft niet de steun van de regering. Als private bill (ontwerp namens een persoon of corporatie) heeft het weinig kans door het parlement te worden aan genomen. Radio-Boadapesi heeft gemeld, dat arbeiders van de Boedapesler staalfa briek „Maiyas Rakosi" een protestver gadering bobben gehouden tegen „on begrijpelijke kortingen op bei loon". In de uitzending werd gezegd dat communistische functionarissen van de fabriek, die op de vergadering aanwezig waren, er niet in geslaafd zijn „bevre digende antwoorden" te geven op de vragen van de arbeiders. Diplomatieke waarnemers noemen hat interessant, dat de communistische Hon. gaarse radio ruchtbaarheid geeft aan het protest. niet naar het oordeel van dr. Drees on oplosbaar zijn, doet vermoeden, dat hier over nog geen definitief akkoord is be reikt, doch dat eerst het overleg met de fracties dient te worden afgewacht. In parlementaire kringen verluidde he denmorgen, dat met name de A.R.-frac- tievoorzitter, prof. Zijlstra enigs beden kingen zou hebben ingebracht tegen de economische-financiële paragraaf van het ontwerp-program. Bij de tot dusver gevoerde bespre kingen is niet gebleken, dat er by de liberale fractieleider prof. Oud grote animo bestaat om aan de vorming van het kabinet deel te nemen. Het lag in de bedoeling van sommige fractieleiders hedenmiddag hun fracties bij elkaar te roepen. Dan zouden zij advies kunnen uitbrengen aan hun fracties over de verdere deelneming van de formatie poging van dr. Drees. Bekend was dat de socialistische en K.V.F. fracties heden middag bijeenkwamen. DE BILT, vrijdag 10 uur. Het oude front, dat de scheiding vormt tussen warme continentale en koude polaire lucht, welke op de flank van een hogedrukgebied voor de Noorse kust over de Noordzee naar het zuiden stroomde, bewoog in de nacht van donderdag op vrijdag in westelijke richting over ons land. Het was daarbij aan oplossing onderhevig, maar bracht gedurende de nacht tóch hier en daar nog wat regen of motregen, voornamelijk in het noord oosten van het land. Geen van de waarnemingsstations meldde echter meer dan 1 millimeter. Inmiddels breidde een oude in betekenis afnemende oceaan depressie zich over de golf van Biscaye in de richting van Frankrijk en Zuidwest Engeland uit. Langs de rand hiervan trok een warinlestoring van Spanje haar Zuidwest-Frankrijk, waaruit in de om geving van Bordeaux reeds onweer werd gemeld, al waren de neerslaghoeveel heden van weinig betekenis. Verwacht mag worden dat dit storingsgebied zich komende dagen verder in noordelijke richting zal verplaatsen en zaterdag al dicht bij ons land zal komen. De kans op enkele onweersbuien neemt dan ook toe. (Van een ónzer verslaggevers) De verhoging van de broodprijzen in enkele plaatsen in ons land zal onder werp van gesprek zijn tijdens het on derhoud, dat de minister van Economi sche Zaken, prof. Zfjlstra, en staats secretaris dr. Veldkamp, vanmorgen zullen hebben met vertegenwoordigers van de bakkerspatroonsorganisaties. De hier en daar ingevoerde .verho ging .van de broodprijs is strijdig met de overeenkomst, gemaakt tussen de minister en het bedrijfsleven, dat de minister zal worden geraadpleegd voor' tot eén dergelijke stap' wordt over gegaan. Of de verhogingen gerechtvaardigd zijn, is ter beoordeling aan de minister, die; gezien het gevaar van een prijs stijging In steeds meer gemeenten in den lande, zal kunnen overgaan tot het afkondigen van een prijsstop voor brood, zoals dat onlangs ook voor melk is ge schied. De prinsessen Irene en Margriet zijn: overgegaan, respectievelijk naar de vijf de en de tweede klasse van het incre- mentum van het Baarns lyceum. •i Het Weense communistische blad „Volksstimme" meldde vandaag „met leedwezen" dat het gewezen parlements lid Victor Eiser uit de Oostenrijkse com munistische partij is getreden omdat hij het in „fundamentele politieke en ideolo gische vraagstukken" niet eens was met de politiek van de partij. De Sowjet-Unie heeft een Europese conferentie over de instelling van een vorig jaar kwam het 11.000ste schip i regionale organisatie voor vreedzaam op 21 juli binnen. j gebruik van atoomenergie voorge- Het nieuwe station te Eindhoven, dat bijna gereed is, zal 10 augustus in gebruik vordert genomen. waarschijnlijk stcld. Deze organisatie zou op inter gouvernementele basis moeten worden opgericht, met deelneming van alle Europese landen die dat wensen, en de Ver. Staten. Het Sowjet-voorstel is gedaan in boodschappen die donderdagavond zijn overgehandigd op de Amerikaanse ambassade en de ambassades van alle Europese landen, ook de neutrale als Zwitserland en Oostenrijk, in Moskou. De boodschap was vervat in een regeringsverklaring". De conferentie zou een onderzoek moeten instellen naar de bevoegdheden en de taken van de nieuwe organisatie en haar betrekkingen met bestaande nationale en internationale Europese organisaties voor vreedzaam gebruik van kernenergie. De ontwikkeling van de Pan-Eiiropèse samenwerking sluit tweezijdige akkoor den inzake vreedzaam gebruik van kern energie niet uit, aldus de Sowjet-nota, mits zij worden gesloten op basis van gelijkheid, zonder politieke, economische of militaire voorwaarden die onverenig baar zijn met de souvereiniteit van de iclanghebbende landen. De Sowjet-verklaring levert felle kri- iek op de „Euratom", omdat het een gesloten groepering" en een „boven-na- ionale organisatie" is, die volgens de ".ussen haar activiteit ondergeschikt zal uiken aan militaire en strategische doe- in van blokken waarvan haar leden lid i.jn. Bovendien zou de „Euratom" slechts en deel van Duitsland de bondsre publiek omvatten en de huidige be- •erkingen voor West-Duitsland wat be treft de produktie van atoomwapens op heffen, waardoor „de vrede in Europa ernstig bedreigd zai worden," aldus de Sowjet-nota. Na een vergadering op 28 juni in Hollandiavan vooraanstaande leiders van het volk der Papoea's naar aan leiding van de oproep van de Gene rale Synode der Nederlandse Her vormde Kerk inzake Nieuw-Gninea, hebben 17 vooraanstaande Papoea's een resolutie aangenomen, waarin de oproep „zeer concreet wordt verwor pen". In de resolutie, die is toegezon den aan BLM. de Koningin, de voor zitter van de Raad van State, de Ministerraad, de Staten-Generaal en diverse kerkelijke instanties, wordt gezegd, dat de oproep „alleen het zelf beschikkingsrecht van de volkeren, die afro-aziatisch worden genoemd, op prijs stelt, doch het zelfbeschikkings recht van de volkeren van Melanesia volledig verwaarloost". „Wij, volk der papoea's, vertrouwen ten ene male niet, dat, zoals de synode verwacht, de toekomst van ons volk net zo gewaarborgd zal zijn door een andere regering, waarmee zeer in het bijzonder ons volk geen sterke en his torische bindingen heeft, zoais met het Nederlandse volk", aldus de re solutie. Voorts wordt, in de resolutie gezegd, dat als gevolg van de oproep „wij be vreesd zijn de leiding van onze kinde ren toe te vertrouwen aan de Nederland se Hervormde Kerk, vanwege de gevol gen van politieke beïnvloeding, die on verenigbaar .zijn met de ziel der Papoea's en ih het algemeen schade be- rokenen aan zowel ons land als aan het wezen van onze jongeren". Uit de overwegingen van de resolutie blijkt, dat deze passage betrekking heeft op de Papoea-jongeren, die thans in Nederland verblijven onder toezicht van de Hervormde Kerk. Verder wordt het gouvernement in Hollandia in de resolutie geadviseerd het onderwijs in Nieuw-Öuinea in beheer te nemen en Drie rabbi's uit New York, die don derdag van een bezoek van twee we ken aan de Sowjet-Unie zijn terugge keerd, hebben verklaard, dat de Joden in Rusland blijkbaar meer vrijheid heb ben dan onder het bewind van Stalin. „De mensen schijnen minder bang te zijn om over hun godsdienst te praten en met hun godsdienstige leiders van gedachten te wisselen", aldus een woord voerder van de rabbi's. Japan en de V.S. zijn overeengeko men wetenschappelijke gegevens over de gevolgen van de huidige serie Ameri kaanse atoomproeven in de Stille Oceaan uit te wisselen. Er zullen ook monsters van water, plankton en vis, die uit het gebied wor den bijeengebracht, worden uitgewisseld. te doen uitvoeren na de totstandkoming van de Evangelisch Christelijke Kerk. Voorts wordt een beroep gedaan op regering en volk van Nederland en op het bestuur van Nieuw-Guinea elke stap te bevorderen die door de landskinderen in Nieuw-Guinea. wordt ondernomen, tot handhaving van de veiligheid van' het volk der Papoea's. Geëist wordt, dat „de verdediging meer zal worden behartigd, daar de oproep van de Synode mogelijk door Indonesië zal worden beschouwd als een garantie om Nieuw-Guinea met geweld te trachten te krijgen, geweld, dat een bloedbad tot gevolg-zal hebben", Da Sowjet-Unie heeft bij de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties offi cieel geprotesteerd tegen de beweerde vluchten van Amerikaanse militaire vliegtuigen boven Russisch grondgebied. De Russische klacht vraagt geen ac tiviteit van de raad, maar Vestigt er slechts de aandacht op, dat als er geen eind komt aan dergelijke grensschendin- gen,. zeker een bijeenkomst van de Veiligheidsraad zal worden gevraagd voor een formele klacht. De achtjarige Deborah Rabinowitz, een joods meisje in New York, heeft onlangs aan president Nasser van Egypte twee dollar gezonden om kleren te kopen voor arme Arabische kinderen die zij in een televisie uitzending had gezien. In een bege leidend briefje vroeg zij de Egyptische president „alstublieft geen oorlog met Israël te maken" omdat kinderen zoveel van oorlog te lijden hebben. Deze week heeft Deborah antwoord gekregen. President Nasser schreef haar persoonlijk. Hy bedankte voor bet geld en loofde haar nobele ge voelens. Hij gaf haar de verzekering dat Egypte vrede wenst en dat het geen agressieve plannen koestert. Door het zinken van een boot zijn 95 mensen verdronken in derivier de Sjenab, op circa 130 km ten Noordwesten van Lahore (West-Pakistan), aldus -be richten die donderdag in Lahore ont vangen yn. (In een gedeelte onzer edi- „fÜ iVinn gisteren werd een dodenaantal van 120 anoemd). De boot vervoerde 125 passagiers en zonk kort na het vertrek. Volgens met-offieiële berichten'die in Calcutta ontvangen zijn, is maandag óp de rivier de Oossaye bij Binpoer in India ^e,erb?0t met Pelg7ims omgeslagen. 7 V1?r opvarenden werden gered. zijiT e anderen verdronken De boot kapseisde toen er wat ge- drang ontstond op het ogenblik dat de SrIui het geld voor de overtocht inden, "Mus deze berichten.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1