Partijconvent besprak de verkiezingsuitslag Vertrouwen en enthousiasme nodig Vrijheidsvliegtuig naar Hongarijë terug Habib Bourguiba beschuldigt minister Pineau Convair neergestort bij Shannon Eis kort geding Linnaeushof ten dele toegewezen Dr. BERGHUIS OVER DE TOEKOMST: „Dulles organiseerde opstand in Poznan' HOLBEWONERS TERUG IN DE BESCHAAFDE WERELD Nog twee passagiers vragen asiel Commentaar van Radio-Budapest Bliksem sloeg in 21/2 miljoen kilo stro „Oog om oog, tand om tand...." Zorin naar Moskou teruggeroepen Weer overzicht MAANDAG 16 JULI 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3431 Weerbericht 1. 2. 55 Lufthansa opent dienst op Buenos Aires loego-Slavië heeft geen behoefte meer aan buitenlandse hulp Poging tot ontvoering in de Yen Staten Rusland bouwt ijsbreker Afbreken Frans-Tunesische besprekingen 55 Onenigheid over troepen sterkte van de V.S. Frankrijk viert 14 juli Egyptische orders voor Ned. industrie? Onrust in Oost-Duitsland m Meisje onder bus Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 1.) Postbus 1112 Postgiro No. 424518 Klantendienst abonnementen 13.30-19 30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 •«-Gravenhage: HuygenspJem l Postgiro 424867 Redactie: Tel 111892 Adm, Tel. 114402 Klachtendienst 18.30—19.30 u.: Tel 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2,26 per maand, j 6,75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RCIG Weersverwachting, geldig tot dinsdagavond. WEINIG WEND. Veranderlijke bewolking met enkele regen- of on weersbuien, maar ook opklaringen. Hier en daar tijdelijk mist. Weinig wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. ZON EN MAAN 17 Juli: zon op 4.42, onder 26.53; maan op 16 36. onder 0 22. O O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT IN een bijeenkomst van het partijconvent van de Anti-Revolutionaire Partij te Utrecht heeft de partijvoorzitter, dr. W. P. Berghuis, enkele O van protestants-christelijk factoren genoemd, waaraan naar zijn oordeel de teleurstellende achteruit gang in stemmenaantal voor de A.-R. Partij moet worden toegeschreven: De organisatorische gescheidenheid Nederland. r-n -ei -*-ring der geesten, waardoor velen na de oorlog zijn losge- ^-oegere bindingen met de christelijke partij, v .rdt door velen ten onrechte vereenzelvigd met de art; de A.-R. Partij met de vooroorlogse periode van wer«.lo«, J..' A Voor velen is een duidelijke politieke lijn bij de A.-R. Partij niet zichtbaar. CJ De principiële tegenstellingen zijn verdoezeld, doordat de P.v.d.A. vele revolutionaire en Marxistische opvattingen heeft losgelaten. |j Gebrek aan eensgezindheid en een tekort, aan geestelijk elan in eigen kring. Dr. Berghuis gaf hierbij tevens de lijnen aan voor het beleid van het Centraal Comité in de toekomst: 1. Er moet gestreefd worden naar meer samenwerking tussen de prot.-chr. organisaties. 2. Met grote kracht moet opnieuw de eis en de noodzakelijkheid van echte christelijke politiek worden gesteld. 3. Onze organisatie en apparatuur moeten worden afgesteld op de moderne verhoudingen. 4. Nodig is een geest van onderling vertrouwen en enthousiasme. Na de rede van de heer Berghuis, waarin deze tot de bovenstaande conclusies kwam, heeft het Partijcjnvent de nieuwe situatie die door de verkiezingsuitslag is ontstaan, diepgaand besproken. Daarbij bleek, dat de partij lessen wil trekken uit de ontwikkeling. Het was een vertrouwelijk beraad. Alle leden van het Partijconvent hadden derhalve gelegenheid zich vrjj en openhartig uit te spreken. Op ruime schaal werd deze gelegenheid benut, zodat dr. J. Zijlstra er van moest afzien zijn toegezegde rede over de economische politieke situatie in Nederland uit te spreken. Vervolgens wees dr. Berghuis er op, dat de uitslag niet bepaald wordt door een meer of minder geslaagde verkie zingsactie. Hij mag niet worden gezien als een incident, afhankelijk van een aantal ^toevallige omstandigheden.. Het is nodig, dieper op de ontwikkeling -Ih te gaan en vooral de achtergronden daarvan te onderzoeken. sche gescheidenheid van protestants- christelijk Nederland. Die gescheiden heid is van tweeerlei aard, nl. de ver deeldheid en gescheurdheid van dat gene wat bij elkaar behoort, te weten het gescheiden optrekken van de A.R. Partij en de C.H.U. Van vele zijden wordt er nu op aangedrongen, dat we op snelle en doeltreffende wijze tot de een of andere voth van samenwerking geraken. Dat zal niet eenvoudig zijn en veel moeilijkheden met zich brengen, aldus de heer Berghuis. Die verdeeldheid verzwakt de protes tants-christelijke invloed in ons volks leven. Dit werkt voor ons vooral in de negatieve zin. Daarmede hangt samen, dat zeer veel kiezers, klaarblijkelijk be ducht voor de macht van Rome. vooral in de P.v.d.A. een bolwerk hebben ge zien tegen de wassende invloed van het rooms-katholicisme. Wanneer dit inderdaad het geval is, noemde spreker dit zowel beschamend als gevaarlijk. Beschamend in deze zin, dat men de protestants-christelijke par tijen niet meer aanvaardt als principiële tegenhangers van de K.V.P, en dat men in dit opzicht meer verwachting heeft van de P.v.d.A. Maar gevaarlijk is tevens, omdat daardoor de geestelijke ke-rn van haar erf goed, dat aan de protetstants-christelyke partijen is toevertrouwd, onder de hoede komt van de P.v.d.A., waardoor het in een vorm van anti-papisme dreigt te ont aarden. waartegen we ons steeds hebben verzet. i Zie verder pagina 3 Thans hebben negen passagiers van het Hongaarse lijntoesteldal irijdag door een aantal tan de inzittenden gedwongen werd tot de vlucht naar West-Duitsland, politiek asiel gevraagd. De Hongaarse regering heef: haar verontwaardiging ge uit overde gedwongen landing en ver klaard dal „stappen zullen worden ondernomen om bestraffing van de misdadigers te verkrijgen". Op de foto ziet men een aantal 'passagiers, sommi gen tan hen gewond, voor het toestel tvaarin zo fel om de vrijheid gevochten werd. Dr. Berghuis begon zijn openingsrede met dank te brengen aan allen, die had den medegewerkt in de verkiezingsactie. Deze verkiezingsactie was naar zijn me ning goed voorbereid en is over het alge meen met enthousiasme gevoerd. In deze dank werd vooral de A.R, Jeugdorgani satie betrokken. De medewerking van de jeugd achtte spreker een van de meest bemoedigende dingen der laatste maanden PRAWDA: Be Prawda beschuldigt vandaag mi nister Dulles ervan, revoluties tc oera- men onder de communistische naburen van de Sowjetunie, Volgens de Prawda heeft Dulles de opstand in Poznan georganiseerd. Hij heeft Amerikaanse militaire vliegtuigen en ballons laten vliegen boven Sowjet- gebied en een spionnagetunnel in Ber lin laten graven. Dulles heeft volgens de Prawda openlijk verklaard, dat de ver. Staten interne veranderingen in de Sowjetunie willen te weeg brengen. De Prawda schijft, dat door deze Ameri kaanse politiek een nieuwe en bloedige oorlog wordt geriskeerd. „Reactionnaire kringen in de Ver. Sta ten kunnen hun dromen van een we reldmaatschappij niet vergeten" zegt de Prawda. „Zij kunnen niet de hoop op geven, het juk der kapitalistische sla vernij te leggen op volken, die vrijelijk de weg van. het socialisme hebben geko zen, zelfs al zou dit een nieuwe en bloe dige oorlog riskeren". Gescheidenheid In de eerste plaats is het nodig, aan dacht te schenken aan de organisatori- DR. W. P. BERGHUIS Acht van de tien mannen, die van 1 juli af getracht hebben in de grotten van Zigues in het zuidwesten van Frank rijk te leven op de manier van hun pre historische voorouders, zijn zaterdag avond naar de bewoonde wereld terug gekeerd. De dokters die hen onderzocht hebben, verklaarden dat zij zeer zwak waren. Hun laatste prehistorischemaal be stond uit een gekookte ringslang. Hun hoofdvoedsel gedurende hun tijd van af zondering had echter uit slakken en brandnetels bestaan. De jongste van het gezelschap, de 15-jarige verkenner Francois Sourbier, bleek de zware lichamelijke en gees telijke inspanning het beste te hebben doorstaan. Zoals bekend hebben twee deelnemers de proefneming voor het eifide moeten staken. Volgens de mannen heeft het experi ment aangetoond, dat de moderne mens onder prehistorische condities kan le ven, mits hij" weet welke dieren en plan ten met de minste inspanning het best tot voedsel kunnen worden bereid. Chapaut, een van de overlevenden, verklaarde dat de acht mannen hun er varingen in een boek, dat binnenkort gepubliceerd zal worden, zullen vastleg gen. De Amerikaanse autoriteiten in West-Duitsland hebben zondag beslo ten het vliegtuig, dat vrijdag door studenten gedwongen was op een vliegveld in West-Duitsland te landen, aan Hongarije terug te geven. Vier bemanningsleden en vier passagiers hebben besloten naar hun land terug te beren. Het toestel wordt voor de terugreis gereed gemaakt op het vlieg veld München-Riem. Eeö van de studenten, Joseph Ja- baby, heeft zondag de Hongaarse autoriteiten verzocht zijn 25-jarige vrouw en zijn zoontje toestemming te geven naar hem toe te komen, Zijn vrouw is lid van de communistische partij en werkt in overheidsdienst. Hi; verklaarde," dat zij niet van zijn plan- lien ohi/UÏt"té wijken op de hoogte was, Van de zijde van de politie te Ingol- stadt is vernomen, dat nog twee passa giers van het Hongaarse vrijheidsvlieg- tuig om politiek asiel in het Westen verzocht hebben, Deze twee passigers zijn Bela Hor* vath en Dona Antal. die tot de 19 in zittenden van het vliegtuig behoorden toen dit door anti-communisten tijdens de vlucht meester gemaakt en naar West-Duitsland gevlogen werd. Na hun onverwachte aankomst zei het tweetal, dat zij zich in drie weken officieel zouden verloven. Zij werden te zamen met tien anderen in een ziekenhuis opgenomen met ver wondingen, welke zij tijdens de ge vechten in het vliegtuig opgelopen had den. Zondag hebben zij van ziekenhuis kamer tot ziekenhuiskamer schriftelijk gediscussieerd over de vraag wat zy zouden doen. WERKLOOS Mejuffrouw Antal heeft een Weste lijke verslaggever gevraagd of het mogelijk zou zijn een betrekking te vinden in West-Duitsland. Zij was stom verbaasd toen zij vernam, dat er een tekort aan arbeiders bestond en dat Ita- Op 18-augustus a.s. zal voor het eerst een viermotorige Super Constellation van de Deutsche Lufthansa te Buenos Aires landen en daarmede een verbin ding tussen de Duitse Bondsrepubliek en Zuld-Amerika openen. De dienst be gint te Hamburg en wordt via Frank fort, Parijs, Dakar en Rio de Janeiro onderhouden, .voorlopig tweemaal per week. Tot nu toe vliegt de Deutsche Lufthansa behalve op haar Europese verbindingen nog slechts op 2 overzee se trajecten naar Noord-Ainerika. ,pe plaatsvervangende minister-pre sident van Joego-Slavië heeft zaterdag verklaard, dat de Joegoslavische eco nomie zich op zodanige wijze heeft ontwikkeld, dat buitenlandse hulpv niet langer nodig zal zijn. In een ïnter- Vew met een Joegoslavisch blad merk- bij op, dat Joegoslavië over derge- dJke natuurlijke hulpbronnen beschikt, dat het de kredieten, waaraan het be hoefte heeft, zal kunnen terugbetalen. Re minister merkte op, dat de Verenig de Staten Joegoslavië met Westeuro- pese valuta zouden kunnen laten oeta- ka voor de leveranties van landbouw overschotten en dat het land deze West- europese valuta zou verdienen door elektrisch* energie en aluminium uit te voeren. Adam Clayton, een vooraanstaand de mocraat, heeft meegedeeld dat men getracht heeft zijn 9-jarige zoon te ont voeren. Volgens Clayton heeft een on bekende zijn werkster opgebeld en haar gezegd, dat mevr. Clayton,' die niet thuis was, opdracht had gegeven het kind mee te geven. De werkster wei gerde echter de jongen af te staan. met atoomaandrijving van 16.000 ton De Sowjet-Unie bouwt op het ogen blik een ijsbreker van 16.000 ton, die door atoomkracht voortgestuwd zal worden. Dit is zaterdag door radio-Mos kou meegedeeld. Ook zouden er plannen bestaat; voor walvisvaarders, lokomo- tieven en vliegtuigen met atoomvoorl stuwing. De machines van de ijsbreker zullen een sterkte van 44 000 pk hebben en het schip zal maandenlang op zee kun nen blijven zonder brandstof in te ne men. Tijdens een zwaar onweer dat ge paard ging met hevige slagregens en hagelbuien is zaterdagmiddag door blik seminslag brand ontstaan in een stro bult bij de N.V. Kartonfabriek Beuke- ma en Co te Hoogezand. De brandwe ren van Hoogezand en Sappemeer en de bedrijfsbrandweer van de fabriek vermochten tegen de geweldige vuurzee niet veel uit te richten. Een voorraad van twee en een half miljoen kg. stro moet als vefïoren worden iAschouwd. De voorraad was door verzekering ge dekt, Op verscheidene plaatsen te Hoo- gezand-Sappemeer is de bliksem inge slagen, echter zonder ernstige" gevolgen. Premier Habib Bourguiba heeft zaterdagavond in een radiorede in het Arabisch de schuld van het afbreken der FransTunesische onderhandelin gen aan de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Pineau, geweten. Pineau had drie punten opgeworpen. 1. Pinau had verklaard, dat het Franse leger in Tunesie moest blijven om de flank van Algerije te dekken. Daarop antwoordde Bourguiba: Men dient niet te vergeten, dat in de Al gerijnse oorlog het Tunesische volk niet aan de kant van Frankrijk staat, maar met hart en ziel aan de kant van het Algerijnse volk. 2. Pineau had verklaard, dat het hand haven der Franse troepen in Tunesië onmisbaar was om de veiligheid van de Fransen in Tunesië te verzeke ren. Bourguiba voerde daartegen aan: De Franse regering zelf heeft erkend, dat de Tunesische regering op volmaakte wijze zorgt voor de veiligheid in Tunesië. 3. Pineau had een onbepaalde bezetting van een deel van het gebied van Tu nis te kennen gegeven, met name van de Franse marinebasis te Bizer- te. Dit, aldus Bourguiba, is gevaar lijker dan het verdrag van Bardo. Dat verdrag, getekend in 1881. ves tigde het Franse protectoraat over Tunis. Is het denkbaar, dat Frankrijk in 1881 verklaarde, dat de bezetting van Tunesië tijdelijk zou zyn, en dat van daag die bezetting eeuwig wordt om zuiver Franse redenen?, vroeg Bour guiba. Ik verklaar ondubbelzinnig, dat ik alle onderhandelingen weiger zolang Frankrijk vasthoudt aan zijn pogingen om de bezitting van een deel van het Tunesische gebied te handhaven. Nationalisten slaags By een vuurgevecht tussen aanhan gers van twee nationalistische Marok kaanse partijen op de drökke markt van Fedala by Casablanca zijn zondag veer tig mohammedanen gewond. De toestand van twaalf gewonden is ernstig. De pplitie heeft verklaard, dat.de ge vechten waren begonnen toen aanhan gers van de partij voor democratische onafhankelijkheid en de Istiklalpartij elkaar beschimpten. De strijd was aan vankelijk op de vuist en met stokken uitgevochten, maar al spoedig had men pistolen en jachtgeweren voor de dag gehaald, zodat het gevecht een wild westkarakter kreeg, De politie wist de orde te herstellen. Leden van het Franse Vreemdelingen legioen hebben zondag by gevechten met nationalisten ten Zuid-Oosten van Nedroma, de Marokkaanse grens, 17 op standelingen gedood. Zelf leden zij, naar een Franse woordvoerder verklaarde, enige verliezen. De legionairs werden gesteund door pantserwagens en artil lerie. Bij gevechten met een bende die een boerderij ten Westen van Tlemcen, in West-Algerije, m brand gestoken had, zijn zeven opstandelingen gesneuveld. In het oosten van het departement Gonstantine is deze week een grote zui veringsoperatie uitgevoerd, waarbij 44 opstandelingen om het leven gekomen zijn en er 27 gevangen genomen wer den. Verscheidene' benden zijn geheel vernietigd, aldus berichten die zondag in Algiers ontvangen zijn. liaanse arbeiders geïmporteerd werden. „Maar de communisten hebben ons verteld, dat in Duitsland duizenden werklozen in de straten rondhangen", riep zij uit. De Beierse autoriteiten hebben ver klaard te verwachten, dat hun verzoek om asiel ingewilligd zal worden. Radio Boedapest heeft zaterdagmid dag om 3 uur bekend gemaakt, dat een Hongaars passagiersvliegtuig naar In- golstadt in West-Duitsland is gevlucht. De Hongaarse regering stelt volgens de radio „vijandige en misdadige ele menten" verantwoordelijk voor het in cident. De regering z al „maatregelen nemen om de terugkeer van de passa giers en van het vliegtuig te verzeke ren. Ook zullen stappen worden gedaan om bestraffing van de misdadigers te verkrijgen", aldus de radio. Een nieuw tweemotorig Convair-vliegtuig voor de „Swiss Air", op weg van de fabriek in Californië naar Zürich, is zondagochtend ongeveer twee en een halve km van het vliegveld Shannon, bij de monding van de rivier de Shannon neergestort. De vier bemannings leden drie Amerikanen en een Zwitser kwamen om het leven. Er waren geen andere inzittenden. Het toestel kwam invliegen om in Shannon te landen, maar plotseling verdween het uit het gezicht en stortte het neer op de modderban- ken. Het wrak werd meer dan ander half uur later gevonden. Een red dingsboot vond het in een kreek. Volgens een bericht in de „New York Times" zou de uitwerking van een nieuw strategisch plan voor de verdedi ging der Verenigde Staten zijn uitge steld tot na de presidentsverkiezingen. Een meningsverschil tussen de staf chefs van leger, marine en luchtmacht enerzijds, en admiraal Radford, chef van de Generale Staf anderzijds, zou de reden voor dit uitstel zijn. De correspondent van het blad in Was hington meent te weten dat admiraal Radford de gezamenlijke Amerikaanse troepensterkte voor 1960 met ongeveer 800.000 man zou willen verminderen, terwijl de drie stafchefs hier tegen zou den zijn. Admiraal Radford zou van mening zijn dat deze verminderingen noodzake lijk zijn voor de nationale economie en dat de militaire begroting voor 1960 min der dan 40 miljard zou moeten bedra gen. Ook zou hij geloven dat in een even tuele atoomoorlog veel minder Ameri kaanse troepen overzee nodig zullen zijn, indien deze van atoomwapens zijn voorzien. Officieel wordt te Washington ver klaard dat men niets weet van een voorstel van admiraal Radford om de komende paar jaar de strijdkrachten geleidelijk met 800.000 man te vermin deren. (Van onze correspondent) De vice-president van de Haarlem se rechtbank, mr. C. E. Muller, heeft zaterdag uitspraak gedaan in het kort geding, dat door de heer Van Duuren, adjunct-directeur van de Linneaushof, aanhangig is gemaakt tegen de directie van de Linneaushof. OP CYPRUS In nieuwe pamfletten van de EOKA, zaterdag in Nicosia verspreid, wordt ge zegd, dat „oog om oog, tand om tand voortaan de politiek der Grieks-Cyprio tische rebellen zal zijn. De pamfletten zijn in machineschrift getekend met „EOKA, de leider Dige- nis". Zij verklaren, dat van nu af aan voor elkv Grieks kind, dat door veilig heidstroepen wordt gedood ,de EOKA een Brits kind zal doden, voor elke ge dode Griekse vrouw een Britse vrouw. De pamfletten beweren voorts, dat George Kaberry, de Engelsman die de vorige week met zijn vrouw werd neer geschoten. „het vuur had geopend op on ze leden." De EOKA is volgens de pamfletten in het bezit om de revolver van Kaberry. Griekse Cypriotische leiders hebben verklaard, dat zij de besprekingen met Lord Radcliffe zullen boycotten. Verklaring Britse communisten Het bestuur van de Britse commu nistische partij heeft maandag een ver klaring uitgegeven waarin de resolutie van de Sowjet-communistische partij, die het optreden van de huidige leiders onder het bewind van Staiin verdedigt, „met instemming- wordt begroet". De Britse communistische partij ver klaarde. dat de wereld meer aandacht moet schenken aan de „positieve" kan ten van het 20e congres van de Sowjet- communistische partij (waarop Chroesj- tsjew zijn eerste aanval op Stalin lan ceerde). De Sovjjet-leiders hebben in de afge lopen weken delegaties van commu nistische partijen van Frankrijk, Italië en Engeland ontvangen. Daarna hebben deze drie delegaties gunstige commen taar op de besprekingen in Moskou ge leverd. Alleen de Italiaanse partij heeft nog gëen officiële verklaring .uitgegeven. De Russische regering heeft haar am bassadeur in Bonn, Valerian Zorin, te- tuggeroepen. De ambassadeur bracht zaterdag onverwachts een bezoek aan de Westduits s minister van Buitenland se Zaken, von Brentano, om deze van zijn „overplaatsing naar een andere standplaats" op de hoogte te stellen. Mr. Muller ontzegde aan de eiser in dit kort geding zijn eisen wat betreft zijn hernieuwde tewerkstelling, uit betaling van achterstallige salaris en teruggave van zijn persoonlijke goe deren. Slechts een eis, dat de directie van de Linneaushof door middel van een advertentie een rectificatie op het dagbladenbericht, dat de heer Van Duuren op staande voet zou zijn ont slagen in een tweetal dagbladen zou doen plaatsen, werd toegewezen. Commentaren Russische toeristen Russische toeristen die van een reis door Europa in de Sowjet-unie zijn te ruggekeerd, hebben voor radio-Moskou o.m. kritiek geleverd op de kleding van Amerikaanse toeristen die zij op Capri ontmoet hebben. De shorts van de Amerikanen vonden z;j te kort en de overhemden te kleurig. Het zwembad aan boord van het schip, waarmee de groep reisde, was heerlijk „om het buitenlandse stof af te spoelen", zo verklaarde een der geïnterviewden. Een ander voegde er enthousiast aan toe:,,..en de radio, wij konden fijn naar Moskou luisteren". Eisenhower terug in Washington President Eisenhower is zondagavond in Washington teruggekeerd na een ver blijf van veertien dagen op zijn boer derij in Gettysburg, waar hij na zijn operatie voor verder herstel vertoefd heeft. Frankrijk heeft zaterdag met de tra ditionele parades zijn nationale feest dag gevierd, maar de gebruikelijke openbare feestelijkheden hadden sterk te lijden onder het feit dat een half miljoen Franse troepen in Noord-Afri- 1 ka actief onder de wapenen is. Dg wrakstukken waren over een groot gebied verspreid. Het toestel vloog in brand. Alle redders waren met een dikke zwarte laag bedekt. De piloot heeft geen enkel fekett gegeven dat hij in moeilijkheden zou zijn geraakt. Vertegenwoordigers van de Zwit serse luchtvaartmaatschappij zijn naar Shannon vertrokken om een onder zoek in te stellen. De slachtoffers waren bemannings leden, die het vliegtuig van de Con- vairfabrieken in Californië aan de Swissair te Zürich zouden afleveren. Het vliegveldpersoneel heeft ver klaard dat het vliegtuig, een nieuwe Convair 440 Metropolitan, het laatste 02.34 uur (Ned. tijd) contact met de verkeerstoren had. Toen kreeg het vergunning om op het veld te landen. Het Vliegtuig schijnt tegen een rots kant van een halve meter hoogte te zijn gevlogen en 40 meter verder te zijn omgeslagen. De staart en de neus braken af, alsook het landingstoestel. Een der doden werd in het wrak ge vonden, de anderen waren uit het vliegtuig geworpen. Een delegatie van 14 Egyptische technici, die nauw betrokken zyn bü het landonfginntngsplan in Egypte, brengt op het ogenblik een bezoek aan ons land. Deze delegatie die onder leiding staat van majoor Magdi Hassanien, beeft op uit nodiging van de ministeries van Water staat en Landbouw o.m. de Zuiderzee werken bezocht en de Landbouwhoge school te Wageningen. Zaterdagmorgen heeft de burgemeester van Amsterdam majoor Hassanien, vergezeld van de E- gyptische consul te Amsterdam, de heer A. Tahawy, ontvangen. In een hierna gehouden bijeenkomst op het Egyptische consulaat heeft de heer Hassanien nadere bijzonderheden ver teld over het plan en een korte film la ten zien over hetgeen in drie jaar tijds sinds de revolutie is bereikt. Op het o- genblilc zijn ruim 12.000 acres woestijn- grond reeds vruchtbaar gemaakt en zijn er drie steden gebouwd, zo vertelde hij. Het totale project omvat een, oppervlak te van 1.200.000 acres, die men m 15 a 20 jaar herontgonnen hoopt te hebben. Aan het plan is tot dusver uitsluitend gewerkt met eigen mensen en eigen middelen. Desgevraagd verklaarde de leider, dat op het ogenblik wel Nederlandse techni ci aan het Suezkanaal werken maar dat de Nederlandse industrie in Egypte ei genlijk weinig bekendheid geniet. Hij verklaarde zeer onder de indruk te zijn van hetgeen hij hier inmiddels in Neder land gezien heeft. De kans op Egyptische orders voor de Nederlandse industrie achtte hij zeer groot. Zaterdag is officieel erkend, dat In biede kring onrust heetst onder de ar beiders in communistisch Oost-Duits land. De secretaris van de Oostduitse com munistische vakverenigingen, Otto Leh- mann heeft bekend gemaakt, dat ar beiders In verschillende fabrieken zich verzetten tegen pogingen om hun pro ductiequota te verhogen. Lehmann heeft in het orgaan van de communistische partij, „Neues Deutschland", bekend gemaakt dat de desbetreffende bevelen zijn inge trokken omdat de arbeiders deze met „verontwaardiging" hebben ontvan- gen. Hij prees de arbeiders om hun hou ding en verklaarde dat het duidelijk was, waarom zij in opwinding waren ge raakt. De Oostduitse communisten hebben een bijzondere reden om gevoelig te zijn voor reacties van de arbeiders op productiequota. De beroemd geworden maar vergeefse opstand van de arbei ders van juni 1953 werd veroorzaakt door pogingen om de productiequota te verhogen. De premier van India, Nehroe, is vrijdag in Bonn aangekomen. Na een kort be zoek aan West-Duitsland zal hij naar Parijs vliegen 'alvorens nahr Joegoslavië te vertrekken, waar hy Tito en Nasser zal ontmoeten. Op het vliegveld bij Bonn werd Nehroe begroet door bonds kanselier Adenauer* Op de Buitendijk te Rotterdam is za terdagmiddag een tragisch ongeval ge beurd. Een moeder, nl. mevrouw Kamp van de Smeetlandsedijk, reed daar op de fiets met haar achtjarig dochtertje naast zich op een kinderrijwiel. Juist toen de autobus passeerde slipte de moeder met het noodlottig gevolg dat zij in haar val het meisje om verwierp. Het kind kwam met het hoofd onder de wielen terecht en moet op slag dood geweest zijn. DE BILT, 16 juli 10 uur, Gedu rende het weekeinde werd het weer beheerst door een lagedrukgebied, dat zich over een groot deel van West- Europa uitstrekt en dat tot giote hoog te in d"e atmosfeer aanwezig is. .Hierin ontwikkelde zich gemakkelijk regen- en onweersbuien. Zo kwam er zaterdagmiddag- en avond in het noor den van het iand een zwaar onweer \oor. Een front, dat de scheiding vormt tussen onstabiele warme continentale lucht en iets minder warme lucht van oceanische origine bereikte zater dag ons land. Het schoof heel lang zaam m noordelijke richting. Boven no°rd.en van het land bleef het Si êeen aanleiding gaf tot aan- Dr£Ke I-?senvalr In Groningen en zodoende aanzienlijke neerslaghoeveelheden gevallen Een waarnemer in noordeiijk Drenthe taa- te gedurende het weekeinde 109 mm af is gevallen Plaatselijk nog meer Voor de verdere ontwikkeling is een lagedrukgebied od de Oceaan van be- u3i zicil in de komende 24 uur naar het zeegebied ten zuiden van Knd zaI verplaatsen. Onder invloed daarvan zal de wind, hoewel zwak overwegend uit zuidelijke richtingen waaien. Dat zal eenldeine staging van de temperatutu- met zich mee brengen. Maar de kans op regen- of onweersbuien blijft bestaan. N» ■■—■■■I .in I —II II I in I I r Hernieuwde. krachtige actie A.-R. Partij o i— I I il r J r p J

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1