Ingrijpe Ook V.S.-leger in Europa zon worden ingekrompen Programkwestie is nog niet afgedaan Luchtyaartoverleg tussen de US. en Nederland uitgesteld Ideaal der chr. vakbeweging: Onderneming moet een gemeenschap worden M. RUPPERT OPENT ALG. VERGADERING C.N.V. ware onze teeende euyd Hieuw vewoigveehacd A.-R. Partijconvent Rede dr. Berghuis Grondstrijdkrachten minder effectief Openlijke kritiek van Hongaars rechter Zorin onder-minister Weer over zicht J Eisenhower- weer aan het werk De geest in de partij De nieuwe voorzitter Vergeten kudde koeien overleefde (in 1945) atoomexplosie Ondanks verzekering dr. Drees Loonvraagstuk zeker niet verwaarloosd Lappie Knijn en het verdwenen standbeeld is i DINSDAG 17 JULI 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3435 Weerbericht v__ GROTE STRIJD P.V.D.A.- K.V.P. KOMT NOG ;v,. Dr. .Baudet hoogleraar te Groningen i êm /-A Verbazing Zie verder pagina 5 Onderzoek Uitvoeriger dat vandaag begint'. m Rotteidam: Witte du Withstia.U 30 Telef. 115700 (4 1) Postbu.-, 1112 Postgiro Mo 424510 Klaelitendicnst abonnementen 1830-19 30 u Za'eidags 1713 nut. Telefoon 113700 's-Gia\enhage Hm>gcnsnlem 1 Po«tgutj 421807 Redactie- Tel. 111892 Aclm. Te! 114402 Klachtend.en-t 18 30—19 30 u: Te! 362569 Schiedam: Lansje Kerk-tiaat 2Jb Telefoon 07882 Abonnementen ij«. 72 cent oer v eek. 2,26 pei maand 6 75 per kwartaal Losse nummers ];j cent Vei schijnt dadelijks 1 i. i— i i Directeur: H. DE HUIG Weersverwachting, geldig- tot woensdagavond. IETS MEER ZOX. Vannacht plaatselijk mist. Morgen opklaringen met later op enkele plaatsen een hui. Weinig wind. Dezelfde of iets hogere middagtemperaturen. ZON KN MAAN 18 juli: zon op 4 43. onder 20 52; maan op 17 34. onder 0.39 Hoofdredacteur: Dr. J. A. II. J. S. BRUINS SLOT TN de 1 A-R. het eeiste vergadering van Partijoonvent na de ver kiezingen is de vei kiezsngsuitslag behandeld. De discussie werd ingeleid door een uitvoerige beschouwing van de nien- we vooiziUet, dr. W. P. Beighuis. waarvan wij gisteren een uitvoerig, verslag bi achten. j Daarna hebben /.eer velen hun hart gelucht, zodat er een /eer openhartige! discussie ontstond. j In zun tecie hoeft dr. Beighuis1 trouwens zelf ook hot mes van de partijpolitieke zelfkritiek gehanteerd Het gevolg daaivan was dat de sfeer in het csnvent er oen was van open heid jegens elkander en elkanders argumenten. De paitij kan daar haai winst mee doen en de voor/ittei ver klaarde aan het slot dat het Centraal Comité zich in deze zomermaanden zou beraden, mede aan de hand vani de besprekingen op deze vergadering op de richtlijnen voor het beleid van de toekomst. TV/IJ zullen de rede van dr. Berghuis niet op de voet volgen. De twee kernpunten van zijn betoog waren deze: Allereerst: Wij behoren duidelijk te «tellen de principiële noodzakelijkheid van christelijke politiek. Vervolgens: Wij staan met die christelijke politiek midden in het mo derne leven en die politiek moet de problemen van dat leven volkomen aan kunnen. Om deze kernpunten had de spreker zijn betoog gebouwd waarin hij een analyse gaf van de oorzaken waar van "velen ten onrechte de eerstbe doelde noodzakelijkheid niet meer zien en waarin zij ook ten onrechte menen dat de christelijke politiek de actuele problemen niet meer aan kan. En daarmee gaf hij tevens de punten aan waarop de partij in de toekomst haar activiteit moet richten. De heer Berghuis wil bij zijn poging tot het verwezenlijken van de twee hoofdpunten hiervoor aangeduid, voor al drie dingen bevorderen. Ten eer ste wil hij een samenwerking van de partij met de prot. chr. organisaties die op het brede gebied van de maat schappij werkzaam zijn. Dat is inderdaad van grote beteke nis. De politieke en de maatschappe lijke werkzaamheden grijpen in ster ke mate in elkaar. Vanuit beide ge zichtshoeken worden dezelfde vraag stukken benaderd. Geïsoleerde werk zaamheid is hier uit den boze. Men dient elkaar eru-de* zaak-, die men van beide zjjden voorstaat door meer sa menwerking. Vervolgens stelde dr. Berghuis de noodzakelijkheid van het afstellen van organisatie en apparatuur op de moderne verhoudingen. Dit schijnt nn< een zeer belangrijk punt. De reorganisatie van de partij heeft nu haar beslag gekregen. Maar in menig opzicht betekent dat natuur lijk dat men nog maar aan het begin v*n het eigenlijke werk staat. De nieuwe vormen zijn geschapen. De goede functionering van die vormen, de goede methodiek in die vormen moet men nu gaan verwerkelijken. Dat is nu de taak voor de naaste toe komst. In de derde plaats is er nodig een geest van onderling vertrouwen, van enthousiasme en van elan. Drasti van Hooggeplaatste Amerikaanse autoriteiten hebben maandag ont huld dat de regering der Verenigde Staten ernstig overweegt, over de gehele linie een drastische beperking van de NAVO-troepen en van de Amerikaanse strijdkrachten in West-Europa door te voeren. De definitieve beslissing over de beperkingen die, wat de Ameri kaanse troepen betreft, slechts geleidelijk zou worden doorgevoerd, zou binnen enkele maanden kunnen worden verwacht. Deze vérgaande plannen staan in verband met de opvatting dat de Westelijke defensie in de eerste plaats afhankelijk is van nieuwe wapens en van kernwapens ..die een grote afschrikwekkende werking hebben". Een lid van de Amerikaanse gezamenlijke stafchefs verklaarde tegenover United Press dat de beperkingen slechts de grondstrijd krachten zullen betreffen. AU» het plan wordt goedgekeurd, aidus de autoriteiten, dan zou dit be tekenen dat de NAVO niet alle twaalf Westduitse divisies zou nodig hebben, zoals was voorzien in het schema van de Westeuropese L'nie. Ook de Franse en Britse troepen zouden worden be perkt, zelfs in die mate dat het grootste deel van het Franse leger zonder be zwaar in Algerije kan blijven opereren en er toch nog soldaten van het Franse thuisleger naar huis kunnen worden ge zonden. In de hoogste Amerikaanse rege ringskringen maakt men thans een diepgaande studie van alle aspecten van de voorgenomen drastische troe penbeperking. De studie strekt zich uit over de defensie-plannen voor de ja ren J958, 1959 en 1960. Men gaat er daarbij van uit, dat met de groeiende produktle yan nieuwe, snelle wapens (raketten 'E3.V en de perfectionering* van het atoomwapen, grondstrijd krachten niet langer van doorslagge vende betekenis zijn voor een effectie ve verdediging van het Westen. Admiraal Arthur W'. Radford, voor zitter van de gezamenlijke stafchefs. President Eisenhower heeft maandag zou zelfs zover willen gaan, dat in 1960 j zjjn werkzaamheden in zijn bureau in de Amerikaanse grondstrijdkrachten j het Witte Huis hervat. Hij ontving ach- Generaal Alfred M. Gruenther, de geallieerde opperbevelhebber in Euro pa. heeft zich met kracht verzet tegen de beperkingsplannen. Gruenther zei onlangs dat een beperking van de Amerikaanse strijdkrachten in West- Europa tot gevolg zou hebben dat West- Europa aan de genade van een moge lijke invaller zou worden overgeleverd. Dan zou, aldus Gruenther, een toekom stige oorlog worden gevoerd van stra tegische luchtmachtbases in de Ver enigde Staten. Maar het is we! duidelijk dat Gruenthers standpunt geen genade kan vinden bij het merendeel van de Amerikaanse strategen. In Washington wordt met nadruk ge steld. dat de Verenigde Staten met be trekking tot de strategische revisie in nauw contact zullen treden met de NAVO-bondgenoten. En er z.ai mets worden ondernomen voor de kwestie diepgaand is besproken door de NAVO- raad, vermoedelijk de komende herfst. Gyula Benkoe. president van het Hon gaarse hooggeieehtshof.' heeft in een artikel in een Hongaars weekblad ver- klaaid, dat de deportaties op grote schaal uit Boedapest in 1952 werden uitgevoeid „zonder enige wettige grond slag". Hij voegt eraan toe. dat zij dik wijls plaatshadden „z.onder inacht neming van de geboden der menselijk heid". Het is de eerste keer. dat in het openbaai kritiek wordt geoefend op deze deportaties Benkoe schrijft vei der. dat de schade loosstellingen voor „ten onrechte ge arresteerde personen" z.eer traag wor den uitgekeerd Radio-Moskou heeft maandag bekend gemaakt. dat Valerian Zorin. de Sowjet- ambassadeur in West-Duitsland be noemd is tot onder-minister van Buiten- Zaterdag werd in Bonn b°kendge- maakt. dat Zorin binnenkort de hoofd stad van de Bondsrepubliek verlaten zou en een nieuwe functie zou krijgen. Zorin was leeds onder-minister van Buitenlandse Zaken voor hij in decem ber 1955 tot eerste Sowjet-ambassadeur in Bonn werd benoemd. Gelijk met hem zijn Potolitsjew en Zakharow tot onderminister van Buiten landse Zaken benoemd. met ongeveer 800.000 mart zouden zijn beperkt. 1IET zou begrijpelijk zijn, indien een verkiezingsnederlaag aan deze geest afbreuk zou doen. Terecht con stateerde de heer Berghuis dat er in de verkiezingsstrijd van zeer veel op gewektheid binnen de partij kon wor den- gesproken. In het bijzonder de Arjos had zich voortreffelijk gehouden. Maar ter vergadering werd ook op veel wonde plekken in dezen gewezen. Het kader van de partij en jeugdbe weging was wel enthousiast geweest. Maar hoe velen lieten hun plaats in dat kader onbezet? Op deze mensen zal in de toekomst met kracht moeten worden geappelleerd. Wat het tekort aan onderling ver trouwen betreft, ten vergadering bleek wel dat sommigen zich in het politieke beleid van de A.-R. Partij uit de laat ste jaren niet konden vinden. Dat is trouwens hekend genoeg. De heer Berghuis vond overigens dat men t.a.v. dit gebrek aan onderling vertrouwen zeker niet moet overdrijven. Wij zijn het daarmee eens. Wie politiek bedrijft staat overigens voortdurend voor de mogelijkheid dat men kiezen moet tussen bepaalde be slissingen. Dat is door de a.-r. dan ook gedaan. En dan kan men niet van twee wal leitjes eten. Een bepaald beleid kan dus bezwa ren bij bepaalde mensen ontmoeten. Maar tenzij men onoverkomelijke be zwaren van principiële aard heeft, moet iemand die liefde voor de partij heeft zich daarbij neerleggen. Maar de partij moet ten slotte staan voor haar zaak. Naar onze mening zal de partij er dan ook goed aan doen om in de toe komst in de van haar uitgaande stuk ken. in haar orgaan en in haar pro gram van actie het a.-r. standpunt ten aanzien van de actuele vraagstukken zo duidelijk mogelijk te formuleren. De mensen moeten weten wat men aan de partij heeft. Wij zijn bang voor vage formule ringen cn voor een partiibeleid dat de kool en de geit tracht te sparen. V A LS wij hel geheel overzien dan kan men de vergadering van het par- tijconvent typeren als een goede ver gadering. Voor dr. Berghuis was het zijn eer ste optreden als voorzitter. Een optreden onder voor een nieu we voorzitter toch wel moeilijke omstandigheden. Het is prettiger om II ereldrei. met een miniutiutr-uulol)e zei en li en jarige Michael Blower uit Nottingham paal een uereldreis maken in een ininialinir-nnlo. De eerite helft tan de tuee jaar durende, rit loert hem naar Calcutta, tiaar hij dan nat gaat ti erken ont geld te verdienen voor de volgende heljt. tereenvolgens leden van zijn staf, de voorzitter van de commissie voor atoom energie. admiraal Lewis Strauss, en de minister van buitenlandse zaken. Dulles. Met Dulles besprak de president Kwes ties. die op de conferentie van Ame rikaanse Staten te Panama-stad ter sprake zullen worden gebracht. Eisen hower zal in het komende weekeinde deze conferentie bijwonen. DE BILT, dinsdag 10 uur: In de afgelopen 24 uur heeft het la gedrukgebied boven West-Europa aan betekenis ingeboet, terwijl ook in de hogere luchtlagen een drukstijging ons land dagenlang regen heeft ge plaats vond. Het storingsfront, dat "Bracht, "heeft in" onze omgeving.'vrij wel alle activiteit verloren. Een lage- druk ten Westen van Ierland trekt in langzaam tempo naar het zuidoosten en wordt morgen voor de ingang van het Engelse kanaal verwacht. Intussen zal de luchtdruk in onze amgeving nog iets verder stijgen, zodat er een zwakke tot matige zuidoostelijke wind gaat faaien. Hierdpor zal de tempera tuur iets hoger worden, maar doordat de lucht boven Europa nog steeds ta melijk onstabiel is, zullen er opnieuw enkele buien kunnen voorkomen, z:j bet ook in mindere mate dan de vo rige dagen. De opklaringen krijgen de overhand. Elf jaar geleden was een kudde van 47 stuks vee onopzettelijk op een afstand van 35 km gelaten van het punt. waar toen 's werelds eerste proefneming met een atoombom plaatsvond. Dat was in de woestijn in het zuidelijk gedeelte van Niemv-Mexieo. Met schrik vond men later de koeien, die ernstige brandwonden hadden opge lopen, doeh alle leefden, terug. De die ren herstelden van hun wonden, doch het haar, dat op de brandplekken terug keerde, was wit. De Amerikaanse atoomexperts vonden dit zo interessant, dat zij deze eerste slachtoffers van het atoomtijdperk lieten opkopen en naar het bekende laboratorium te Oak Ridge lieten overbrengen. Daar werden zij jarenlang bestudeerd en geobserveerd. Thans leven nog slechts zeven van de oorspronkelijke 47 koeien. De veertig andere zijn gestorven, niet ten gevolge van de explosie in de woestijn van Nieuw-Mexico, maar van ouderdom. Weer andere werden het slachtoffer van het wetenschappelijk onderzoek. Vaststaat thans, dat de koeien slechts brandwonden aan *de oppervlakte had den opgelopen en dat het groeien van wit haar op de plaatsen van de brand wonden volkomen normaal is. Het ge beurt ook bij koeien en paarden, die gewone brand- of schaafwonden hebben opgelopen. Ook de nakomelingschap van de bestraalde koeien blijkt tot dus ver voikomen gezond en' normaal te zijn. (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateur, dr. W. Drees, is van oordeel dat er thans voldoende grondslag voor de vor ming van een kabinet aanwezig is. Voorts" werd gisteren "(na af loop van de besprekingen van dr. Drees met de fractieleiders van KVP, PvdA, A.R., CHU en WD) van de zijde van de formateur medegedeeld, dat de besprekingen over het regéringsprogram zijn beëindigd. Het program zou op nieuw worden geredigeerd met liet oog op een aantal wensen en aanvullingen van de fractievoor zitters, maar men kwam overeen dit nieuwe conceptprogram niet meer aan de fracties voor te leg gen, aldus werd medegedeeld. Wij hebben echter goede redenen om aan te nemen, dat zulks aller minst het geval is. Met name de fractievoorzitters van de KVP en de A.-R. Partij, de heren Romme en Zijlstra, hebben zich in geen enkel opzicht aan het voorstel van de for mateur gebonden om het definitieve regeringsprogram niet alsnog met de fracties door te nemen. De toezeg ging van dr. Drees om bij de defini tieve redactie van het program reke ning te zullen houden met de op merkingen van de fractieleiders, maar deze dan verder alleen nog door te praten met de aan te zoeken minis ters, was voor hen niet aanvaardbaar. Zij verlangden dat dr. Drees eerst het ontwerp-program in zijn definitieve vorm zou opstellen en aan hen zou voorleggen. Met enige verbazing hebben zij voorts kennisgenomen van de mededeling van dr. Drees. dat hij het met nodig achtte dieper in te gaan op het compromis, dat hij met de demissionaire minister van Oorlog en Marine ir. Staf over de defen sieuitgaven heeft gesloten. Dr. Drees was van mening, dat de fractievoorzitters op dit punt voldaan konden zijn, wanneer minister Staf bereid is zodanige bezuinigingen aan te brengen, dat hij voor 1957 met een bedrag van 1525 miljoen gulden en niet, Om de wijngaarden in Oostenrijk te beschermen tegen hagelschade, heeft men twintig rakettenbasissen" opgericht tanti-aar projectielen met ee.n chemische oplossing dp lucht in worden geschoten. Op een hoogte, van ongeveer l.iOO meter ontploft de rakel en door de werking tan de. chemische slof verandert de hagel in regen of natte sneeuw. De raket wordt afgeschoten op dezelfde manier ah een i uur pijl. Links het schietklaar maken lan ten raket, rechts de git art". zoals deze aanvankelijk had gesteld, met 1650 miljoen gulden aan de N.A.V.O.- verplichtingen kan voldoen. Prof. Romme en prof. Zijlstra bleken echter allerminst overtuigd en verlang- den dat de formateur duidelijk zal aan geven welke bezuinigingen minister Staf denkt aan te brengen. Dr. Drees zegde daarna toe alsnog een gesprek te rullen voeren met de heer Staf, waarin hij hem om een nadere specificatie zal vragen. 'C-'L'VU S I - IVan onze Haagse redacteur) Werd vorige week in Washington aangenomen dat het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse zaken be reid zou zijn enigermate tegemoet te komen aan de Nederlandse wensen inzake uitbreiding der KLM-lijnen in de Verenigde Staten, thans is bekend geworden, dat Nederland officieel aan Amerika uitstel heeft gevr-aagd van de hervatting van de luchtvaarionder- handelingen lussen beide landen, zulks naar aanleiding van de uitvoerige nota welke vrijdag j.l. aan de Nederlandse ambassade te Washington is overhan digd. In deze nota is onder meer uiteen gezet dat het niet in de bedoeling ligt om onderscheid te maKeh jegens de KLM. Langer uitstel zouden de Amerikanen ook niet gewenst hebben, zodat zij erop rekenden vandaag, 17 ju'n, de besprekingen te kunnen her vatten. Maar de Nederlandse regering en de Nederlandse luchtvaartdelegatie zijn nogal teleurgesteld nu zij de nota aan een nadere beschouwing hebben onder worpen. Zij vinden hierin weinig hoopvolle geluiden en maken gaarne breder stu die van het gehele object. Ia feite, 20 redeneert men in Den Haag, komt cfe overigens vriendelijk gestelde Ame- i rikaanse nota neer op een weigering van het Nederlandse verlangen lucht-, lijnen te openen naar Los Angeles en Houston. De Nederlandse delegatie heeft am uitstel gevraagd, omdat zij in deze nota geen grondslag voor nieuws be sprekingen ziet. Zo zijn voor Neder land niet zonder meer aannemelijk de. Amerikaanse voorstellen om de be staande lijnen Amsterdam-New York en Curagao-Miami te handhaven, - Grote' betekenis wordt gehecht aan. de lijnen Los Angeles en Houston en het is om deze en andere redenen dat men in Den Haag besloten heeft deze hele zaak nog eens aan een diepgaand onderzoek te onderwerpen. Zo werd overleg noodzakelijk ge acht tussen de regering, de luchtvaart delegatie en de departementen, die betrokken zijn bij de verhoudingen met de Verenigde Staten. Eerst wan neer de Nederlandse delegatie vol komen beslagen ten ijs is. zal zij naar de V. S. terugkeren voor verdere onderhandelingen. Het verzoek om uitstel van het over leg is gebaseeerd op de motivering, dat de nota meer bestudering behoeft. Het ziet er naar uit, dat heel het terrein van de contacten met Amerika op luchvaartgebied aan een grondige herziening zal worden onderworpen. Tot gewoon hoogleraai an de facul teit der economische wetenschappen aan de ït.U. te Groningen is benoemd om onderwijs te geven in de sociale en economische geschiedenis dr. E, H. P. Baudet, thans leraar aan het Neder lands lyceum te 's-Gravcnhage. het voorzitterschap van een partij over te nemen na een overwinning dan na een nederlaag. Maar dr. Berghuis heeft daar niets van laten blijken. Hij is aanstonds con structief aan het werk gegaan. Hij kwam zeer reëel tot de zaak. En hij heeft ondanks zijn schijnbaar emotie loze toon en ondanks de nuchterheid van de analyse toch duidelijk laten voelen dat die zaak zijn zaak zou zijn en hij heeft een beroep op allen ge daan om van de zaak onze zaak te ma ken. En achter dal de zaak, zijn zaak, onze zaak, ligt de gedachte dat hier iets dat met uw zaak te maken heeft, moet worden verricht. Dr. Schouten herinnerde daaraan aan liet slot toen hij als antwoord op de vraag: Stuwen we mee?, zeide dat dit te doen een stuk was van onze redelijke godsdienst, waartoe God ons oproept. (Van een onze verslaggevers) HET SOCIALE VRAAGSTUK heeft in deze eeuw drie typerende aspecten. Het is allereerst een loonvraagstuk, een vraagstuk van de rechtvaardige waardering van de arbeid. In de tweede plaats is het een arbeidsvraagstuk, een vraagstuk van de aard van het werk van de arbeid als menselijke activiteit. Ten slotte is het eigenlijke sociale vraagstuk een vraagstuk van de verhouding van de ene mens tot de andere in berotp en bedrijf, in onderneming en maat schappij". jTjEZE WOORDEN sprak de heer M. Ruppert, voorzitter van het Chr. Nationaal Vakverbond tijdens de hedenmorgen te Utrecht begonnen tweejaarlijkse algemene vergadtring van dit verbond, die zich in grote belangstelling mocht verheugen. De heer Ruppert betoogde, dat aan het eigenlijke loonvraagstuk in deze tijd stellig voldoende aandacht wordt be steed. Het is niet zo. dat dit probleem de oplossing nadert, maar wel dat deze kant van het sociale vraagstuk zeker met verwaarloosd wordt. Over het tweede aspect van het so ciale vraagstuk is de laatste jaren veel geschreven (pater Kuylaars, prof. dr. F. J. P. Dooren). Het gaat erom. hoe de mens bevrediging m zijn arbeid kan vinden. Daarbij is de zg. taakverrui- ming in de aandacht komen te staan. De horizontale taakverruimmg vermin dert een te grote eenzijdigheid in dc arbeid en bestrijdt derhalve het mono tone karakter daarvan. De verticale taakverruimmg breidt een te beperkte taak uit door toevoeging van moeilijker werkzaamheden. Voor dit aspect van het sociale vraagstuk krijgt men ook in ons land meet en meer belangstelling. Dat is gelukkig, want de mens ts naar Gods beeld geschapen en hij heeft van de Schepper iets meegekregen, zodat hij scheppend bezig kan zijn. Sommigen menen, dat het de arbeider er alleen maar om te doen ts. meer geld te ver dienen. en dat creatief bezig zyn hem weinig interesseert; doch het aantal der- genen die deze opvatting huldigen, ver mindert gelukkig voortdurend. Uitvoeriger sprak de heer Ruppert hierna over wat hy het eigenlijke so ciale vraagstuk noemde: De verhouding in beroep en bedrijf tussen de ene mens en de ander, In de onderneming komt men drie functies tegen: De on dernemer, de arbeider en de kapitaal verschaffer. In de loop -an de geschie denis heeft zich tussen deze functies een scheiding voltrokken. Waar bleef de eenheid, de gemeenschap? Tienduizen den. arbeiders ontbreekt iets. Ook ae arbeider is eennaar Gods beeld ge schapen mens, maar medeverantwoor- deliikheid voor de gang van zaken in de onderneming heeft hij niet. Hij Hier zien jullie Lappie Knijn en Jonasr de Marskramer, de hoofdpersonen van ons komen de verhaal. Ik ontmoette se op zekere dag en za nodigden mij uit om binnen te komen en een kopje thee mee te drinken. Wel, dit aanbod wees ik na tuurlijk niet van de hand, want ik wist, dat Lappie en Jonas altijd erg interessan te avonturen beleef den. Toen ik ze daar naar vroeg, begon Jonas, die een gezel lige prater is, direct te vertellen. Lappie zat er stilletjes bij en knikte af en toe. open t?n» verbazing luisterde ik naar het verhaal. Toen het uit was, slaakte ik een diepe zucht. „Dat is een geweldig avontuur. Jonas", zei ik, „zou ik dat mogen tekenen en schrijnen roor het dagblad Trouw, zodat de lezers van jullie avonturen kunnen meegenieten?" Jonas knikte resoluut en antwoordde: „Natuurlijk maq U dat. Als U er maar uoor zorgt, dal mijn portret altijd gelijkend is. En natuurlijk ook dat van mijn kleine vriendje Lappie...." Vervolgens keek ik Lappie aan, ivant die had ook een stem in het ka pittel. „Leuk", zei hij, „ik zou het echt leuk pinden de lezers voortaan 'e amuseren". Daarna dronK ik mijn inmiddels koud geworden thee S en nam afscheid van het vriendelijke tweetal. Thuisgekomen klom ik meteen achter mijn tekentafel en begon te werken. Ik schreef en teken- de net zolang tot hel hele verhaal kant en klaar voor me lag. „Ziezo", li zei ik toen, „laat de lezers nu maar genieten van ift .agxr Met mijn mond y.K' verder pagina 3 f?r> V».

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1