Versterking Britse bases in het Oosten Nasser belooft:vrije doorvaart Houding van Ver. Staten uiterst voo Storm over Nederland met windstoten van 100 km. Gronings dorpje Ten Boer werd zwaar beschadigd Tweeduizend passagiers in vliegende storm VEERTIENDE JAARGANG No. 344é r BRITS-FRANS VERZOEK AAN V.S.: Polen vluchtten in Yaks naar het Westen Loketbeambte gaf duizend gulden te veel terug W eero verzicht Moskou steunt de nationalisatie Grote meerderheid voor Nixon V.N.-waamemer in Israël gedoocl DEPRESSIE MET WINTERSE Overstromingen in Perzië eisten meer dan 450 doden 7 „Prinses Beatrix" en „Mecklenburg" staken de Noordzee over ANGST MAANDAG 30 JULI 1956 W eerbericht Minister van Justitie wist van pogingen tot anti communistische propaganda Trouwring in aardappel (na 33 jaar gevonden) Amerikaans protest illf Directeur: H. DE RUIG o Hoofdredacteur. Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT ElNGELAND en Frankrijk Lebben er gisteren bij Amerika op j aangedrongen bet beginsel van directe militaire actie te aan vaarden als dit nodig blijkt om het Suezkanaal open te houden voor schepen van alle landen. Het verzoek werd door de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken. Selwyn Lloyd. en zijn Franse ambt genoot. Pineau, gedaan tijdens een spoedbespreking in Londen niet de Amerikaanse onderminister Robert Murphy. De Amerikaanse reactie was voorzichtig. De drie Westelijke diplomaten waren het eens over de noodzaak dat het kanaal open bljjft voor schepen van alle landen. Ook waren zy het eens over de ernst van de toestand, maar over eventuele stappen is nog niets afgesproken. De besprekingen worden vandaag voortgezet. Andere belangrijke punten uit het jongste nieuws over de naasting van het Suezkanaal door Egypte zijn: 1. Het Britse opperbevel overweegt zijn bases in het Midden-Oosten te versterken. 2. Het Egyptische opperbevel heeft voor alle garnizoenen langs het Suezkanaal de alarmtoestand afgekondigd. 3. De Britse regering heeft, zoals reeds in een deel onzer edities gemeld, de banksaldi van de Egyptische regering, Egyptische particulieren en de Suezkanaalmaatschappij in Engeland „bevro ren". Dit betekent dat de bekostiging van vrijwel de hele buiten landse handel van Egypte onder Britse controle is komen te staan en dat Egypte zich niet meester kan maken van de saldi der Suezkanaalmaatschappij in Engeland. Het ziet er naar uit, dat de Amerikaanse regering in de kwes tie van het Suezkanaal met de uiterste voorzichtigheid zal op treden. Onderminister Murphy werd bij aankomst in Londen de vraaS gesteld, of de Ver. Staten het gebruik van geweld tegen Egypte zouden steunen en of hij een bepaald plan van actie mee bracht. Hij antwoordde: „Aan spe cifieke voorstellen zijn we nog niet toe. (We zullen informatieve besprekingen met onze vrienden voeren". Q Zie verder pagina 3 (al vóór Russisch vloothezoek) ,Een les O Zie verder pagina 3 Geschil Iraq Petroleum en Libanon .roomss® (Van onze correspondenten) Windstoten van meer dan 100 km per uur hebben gisteren op vele plaatsen in ons land schade aangericht. Het K.N.M.I. in'De Bilt sprak van een depressie met winterse activiteiten. De meeste schade kreeg het dorpje Ten Boer enkele kilometers ten noorden van Groningen), waar gistermiddag een windhoos voor bijtrok na een hevige onweersbui. Een veertigtal woningen en boer-, derijen werden min of meer ernstig, beschadigd, tientallen bomen werden ontworteld, en het dorpscentrum lag bezaaid met takken, balken enkapotte dakpannen. Voorts heeft-het vooral ook op de nieren gespookt. Op de Loos- drechtse Plassen sloegen -37 zeilbootjes om. Er gebeurden daarbijj geen persoonlijke ongelukken. Op het IJselmeer .kwamen enkelé plezierboten in moeilijkheden. Politieboten en vaartuigen van sleep diensten slaagden erin deze scheepjes op sleeptouw naar Amsterdam te neanen. Bij Terschelling geraakte het twee- ||mastjacht „Vlieree" van het echtpaar Linse uit Amsterdam in nood. De reddingboot „Brandaris" nam het schip op sleeptouw en bracht hét de haven van West-Terschelling binnen. Op Terschelling en Ameland zijn vele tenten van kampeerders omgewaaid. De hierdoor dakloos geworden toe risten waren laat in de avond nog zo.ekende naar onderdak. Er was echter vrijwel geen ruimte meer, doordat zaterdag, toen de vakantie der bouwvakarbeiders begon, vele duizenden naar de Waddeneilanden zijn getrokken. Gewonden In Haarlem werden tijdens de plot seling opgestoken storm twee mensen getroffen door een vallende boomtak. Eén van hen, de 74-jarige voetganger C. Gordijn uit Halfweg, is met een schedelbasisfractuur en een gecompli ceerde beenbreuk naar een ziekenhuis 'Mr*, Mm 0T - Dode bij verkeersongeval Zie verder pagina 3 O Er is vanmorgen, koortsachtig gewerkt op de Prinses Beatrix" van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland. Enkele tientallen rverksters, tesamen een complete schoonmaakploeg vormend, hebben alle hutten <m salons duchtia onder handen genomen. Daar was dan ook alle reden voor. Want in een vliegende storm, die gisteren over de Noordzee joegwas er van het meubilair op de Prinses Beatrix" niet veel op zijn plaats gebleven. De Engelse en Franse Kanaalschepen hadden de tocht naar het vasteland niet gewaaad maar de beide schepen van de Maatschappij Zeeland de Prinses Beatrix" Holland' U"9 waren zonder aarzeling afgevaren naar Hoek van a- ?iCi overt.oc'l( verliep vanzelfsprekend niet zonder moeilijkheden. Maar die bleken niet van al te ernstige aard te zijn. Van de tweeduizend passa giers die de schepen vervoerden, werden er slechts een tiental lichtgewond SL V" ,bUr,r/n de "Prinses B^trix", gadegeslagen door dui-' zenden die naar de kade waren gestroomd, in de haven van Hoek van Holland meerden en de enkele doktoren zich aan boord hadden begeven ïêrvolgen &ewoncle reizigers na te zijn behandeld hun tocht konden Zie verder pagina 2 Rotterdam: Witte de Wilhstraat 30 Teief. 11570O (4 1.) Postbus 1112 Postgiro No, 424519 Kiachtendienst abonnementen 18.30-19.30 u Zaterdags 17—13 uur: Telefoon 115700 'S-Gravenhage: Huygenspiein l Postgiro 424867 Redactie: Tel, 111892 A dm. Tel. 1)4402 Kiachtendicnst 18.30—19.30 u.: Tei. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, f 2.26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Weersverwachting, geldig tot. dinsdagavond. ZELFDE TEMPERATUREN. Zonnige perioden maar ook plaatselijk enkele buien. In de noordelijke kustgebieden aanvankelijk nog harde, overigens krachtige tot matige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in temperatuur. ZON" F.N MAAN 31 juli' ren op 5.02. onder 20.34; maan op \^23.37. onder 14.47.y „Zo nodig een militair ingrijpen in Egypte" De Oostenrijkse autoriteiten hebben politiek asiel verleend aan vier kadet- ten van de opleidingsschool der Poolse luchtmacht, die in twee Russische Yaks de wijk hadden genomen naar het Wes ten. Hun eerste doel was München. Van daar wilden r.jj naar de Verenigde Sta ten. Benzinegebrek noopte hen echter, te landen in Oostenrijk. Bijzonder opge lucht waren zij, toen ijj gewaar wer den, dat de Russische bezettingstroepen dat land hadden verlaten. Zij verklaarden, bij hun vertrek van een vliegveld in Midden-Polen te zijn beech oten. (Van ooae correspondent) Op het postkantoor te Hengelo heeft de Ï9-jarige -J. G. Z. uit Nijverdal, die sinds 1 juli in dienst is, bij het wisselen van geld aan een der loketten duizend gulden te veel terugbetaald aan iemand, wiens signalement hem bekend is.. Voor de jongeman is deze onverkwik kelijke zaak bijzonder onaangenaam, aangezien hij voor het tekort aansprake lijk is en vele maanden zal moeten wer ken om. het aan te zuiveren. Z. beging zijn vergissing omstreeks 18 juli. Aangezien het geld nog niet is teruggebracht, heeft hij aangifte bij de politi» gedaan. Sudat A"nsscr de nationalisatie het Siinkancd had afgekondigd, uerd hij door een sheik omhelsd. De Bilt, maandag 10 uur. Verge zeld van zware stormen is een van de Oceaan afkomstige depressie gisteren midden over Engeland naar de Noord zee getrokken. De depressie werd bij het bereiken van de Engelse Zuidwest kust snel dieper en. ontwikkelde een trogvormigc uitloper waarin gemiddel de windsnelheden van meer dan 100 km per uur voorkwamen. Aan de voorzijde van de depressie werd warme lucht uit het Zuiden naar ons land aange voerd, waardoor het kwik gistermid dag in het Oosten van het land tot 25 graden kon stijgen. Het koufront van de depressie dat in de namiddag ons land bereikte, veroorzaakte plaatselijk onweersbuien waarbij in het Noorden van het land enkele windhozen voor kwamen. De eerdergenoemde trog van de depressie deed de wind aan het einde van de middag tot stormkracht toenemen. In ons land werden toen ge middelde windsnelheden van 90 km per uur en windstoten van 100120 km per uur gemeten. Achter de trog stroomde koudere lucht uit Engeland ons land binnen, waarin vandaag plaattseljjk binnen, waarin vandaag plaatselijk weegt nu langzaam opvullend over de Noordzee naar het Noorden. Ook morgen blijft ons land in de koude lucht,, maar de wind en de buiigheid zullen afnemen. Twee beelden die veelzeggend (Ie nans- ting van de Sitezkananl mant schappij in beeld bt enger.. Link's ren Egyptische nfjicier. dir. de. brandkast in het hoofd kantoor van de maatschappij in Ismail ia verzegelt en rechts de dom op liet ge bouw der maatschappij in l'ort Said, met de Egyptische vlag in top. I>e Egyptéacho regering beeft in ant woord hierop bet pond aterling van de ErypUsche exportmarkt gebannen.- Het pond aterling, betaalmiddel- van het Cr Har gemene beat en tal van andere lam. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, heeft zondag- by zlin terugkeer uit Panama verklaard, dat Honderdtachtig van de 202 republi keinse leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden hebben een verkla ring ondertekend, waarin zij hun „volle dige steun'' toezeggen aan een hernieuw de kandidatuur van Richard Nixon voor het viee-presidentschap der Verenigde Stalen. Harold Stassen heeft onlangs ver klaard, te streven naar de kandidatuur van Herter in plaats van Nixon. 4 Bij Koninklijk Besluit is mr._.T. Cramer Wet ingang van 1 oktober 1956 opnieuw benoemd tot lid van het college van cu ratoren der Rijksuniversiteit te Gronin gen. de Egyptische naasting een „ernstige slag is voor het internationale vertrouwen". Hjj voegde hieraan toe„Zo'n handel wijze treft niet slechts de aandeelhou ders der maatschappij, maar kan tevens invloed hebben op het gebruik van het kanaal zelf. Naar aanleiding van perspublikaties omtrent 'anti-communistische propagan da door vreemdelingen tijdens het Rus sische vlootbezoek, deelt het ministerie van Justitie het volgende mee: „Kort voor het Russische vlooteskader de Rot terdamse haven binnenliep, is ter ken nis van de minister van Justitie ge bracht, dat van de zijde van een zeer militante anti-coinmunistische organisa tie van voormalige Russen zou worden gepoogd, contact te zoeken met de be manning van dat smaldeel, teneinde door woord en geschrift die manschap pen te beïnvloeden. Bovendien bleek, dat een aantal In het buitenland wonende leden van die organisatie zich naar Rot terdam zou begeven om aan die actie deel te nemen. Een drietal daarvan had zich reeds onder een onjuist voorwendsel van een visum voorzien. Anderen, die in Bel gië wonen, hadden voor do overschrij ding van onze grenzen geen visum no dig. De visa-aanvragen, die alsnog uit Duitsland waren ontvangen, zijn afge wezen. Voorts, toen bleek, dat de Rot terdamse politie er niet op kon reke nen. dat de propagandisten zich rustig zouden houden en dat derhalve voor verstoring van de openbare orde moest worden gevreesd, heeft de minister van Justitie besloten, hen tijdelijk te doen terugkeren naar het land, waar zij ge vestigd zijn." den, zal niet meer worden aanvaard In betaling voor Egyptische produkten. Alle export naar Engeland of van zjjn kolo niën, is slechts toegestaan op basis van ander dan Brits geld. De minister van Handel. Aboe Nosseir, reide hierover, dat Egypte export naar Engeland en zijn koloniën, betaalbaar in ponden sterling, wel zal tegengaan,-maar légde »r de nadruk op, dat exporten zullen worden toegestaan, als deze gaan vla een derde land, welks valuta voor Egypte aanvaardbaar is. Naar schatting een half miljoen opge wonden Egyptenaren, die anti-Wes terse en pro-Russische leuzen schreeuw den, marcheerden zaterdag door de stra ten van Kairo. Zij verzamelden zich voor het station om president Nasser als een held te verwelkomen hij zijn te rugkeer uit Alexandrië, waar hij de nationalisatie van het Suezkanaal heeft afgekondigd. Nasser heeft anderhalf uur nodig ge had om de 3Jt km af te leggen tussen het station van Kairo en zijn ambtswo ning. Hij stond rechtop in een jeep. De menigte versperde herhaalde malen de weg. Mensen sprongen in de jeep en kusten de president. Uit een venster van zyn bureau hield Nasser een geïmproviseerde toespraak, waarin hij zei: „Wü zijn op alle gebeurlijkheden voor bereid. WÜ zullen geweld met geweld, agressie met agressie en aanval met aanval beantwoorden. Egypte zal de vrijheid van scheepvaart door het ka naal handhaven en Engeland en Frank rijk verantwoordelijk houden voor iede re vertraging of schade, toegebracht aan de vrije doorvaart!" Een marconist van dc V.N.-bestands- commissic, Sven Rasmussen, is zater dag om het leven gekomen toen zijn jeep op Israëlisch gebied een landmijn tot ontploffing bracht. Het ongeluk gebeurde minder dan een kjlomcter van de observatiepost, nabij de gedemilitariseerde zone van Gaza. Een Israëlische militaire woordvoer der heeft bekend gemaakt, dat Israël de Egyptisch-Israëlische bestandscom- missie verzocht heeft bijeen te komen naar aanleiding van dit ongeval. De woordvoerder zei dat Egypte op nieuw mijnen op Israëlisch gebied heeft gelegd. Een woordvoerder van h.et Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat een onderzoek van de ge mengde .wapenstilstandscommissie „heeft bewezen, dat de dood van Ras mussen is veroorzaakt, door aanvallers dié van Egyptisch grondgebied kwamen- en daarheen terugkeerden". A De Israëlische autoriteiten hebben een klacht bij de gemengde wapenstilstands commissie ingediend. De regering heeft generaal Burns en de familie van de gedode marconist gecondoleerd. De heer J. Wolters te Baarlo kreeg dezer dagen de trouwring terug, die zijn (overleden) echtgenote 33 jaar geleden iiad verloren. Bij het aardappelenschil- len zag zijn schoondochter het verloren voorwerp in de zijkant van een der aardappelen zitten. De ring was nog on geschonden. t De Perzische minister van Binnen landse Zaken. Assadollah Alam. heeft zaterdag in de senaat meegedeeld, dat het aantal doden als gevolg van de overstromingen van deze week tot 450 is gestegen. Deze cijfers zijn nog niet volledig, aldus de minister, Storm op de IVoordzee. De schepen ram., ■de Maatschappij Zeeland hadden het xtvttar te verduren. De radiatoren van 'de Mecklenburgknapten af »n vielen, op de grond. „Engeland heeft niet het recht zich te mengen in Egyptische aangelegenheden, hierbij inbegrepen het Suezkanaal. Wat Frankrijk betreft, ik iaat het aan de Algerijnen over te antwoorden en dat land een les te geven". Deze woorden werden luide toegejuicht. De Amerikaanse regering heeft bij de regering van de Libanon geprotesteerd dat de Iraq Petroleum Co voor de buis leiding op het grondgebied van de Li banon aan inkomstenbelasting zal wor den onderworpen. De regering van de Libanon heeft echter dit protest van de hand gewezen. De minister van Finan ciën van de Libanon heeft de maatschap pij inmiddels medegedeeld» dat zij bin nen 2 weken opgave moet doen van haar inkomsten. Indien hieraan geen ge volg wordt gegeven zal de maatschappij een boete moeten betalen len bedrage van 50 procent van het - verschuldigde belastingbedrag. Op de oprit van de brug aan de West-Varkenoordse.weg te Rotterdam is vanmorgen een wiel van een truck met oplegger gereden. Het voertuig kwam op de tramrails te staan. Een takelwagen van de R.E.T. heeft de wagen weggesleept. Het tramverkeer in de richting van Rotterdam-Zuid ondervond een uur vertraging. De Terschellingers zelf achtten het niet onmogelijk dat vannacht het wrak van de „Ecuador", het grote schip, dat enkele maanden geleden op de Westergronden strandde, uit elkaar zou slaan. De veerboten van Harlingen naar Vlieland voeren niet uit. Op 25 mijl van het lichtschip „Texel" kreeg de onder Costa Ricaanse vlag varende „Despine" moeilijkheden met de stuurinrichting. De sleepboot .Hol land" heeft vanmorgen vastgemaakt aan de „Despina". Omstreeks 12 uur was het noodsein weer voor de. scheep vaart opgeheven. Zaterdagavond laat is de 47-jarige mevrouw K. Immeker-Blaauw te Olde- broek tengevolge van een verkeerson geluk om het leven gekomen. Te voet stak zij de Zuiderzeestraatweg tegen over haar huis over. Eerst werd zij aangereden door de 23-jarige motorrij der R. K. te Rouveen, waarbij zij te gen het wegdek werd geslingerd. De mo torrijder werd licht gewond. Hierop kwam echter een personenwagen aan, die uitweek voor de motorrijder. De bestuurder zag echter de gewonde vrouw in het donker niet liggen en reed over haar heen. Zij was toen op slag dood. De wagen werd bestuurd door de 21-jarige dienstplichtige sergeant M. van- R., gelegerd te Apeldoorn. Sturm over Nederland. Bij Schevmingeit kwamen duizenden naar de nodige zee kijken, zodat er op sommige plaatsen grote verkeersopstoppingen ontstonden. Natuurlijk hadden de passagiers zich het gevaar ernstiger voorgesteld dan het in werkelijkheid was. Het commando over de schepen was. zoals altijd, in vertrouwde handen. Op een gegeven moment maakte de ..Mecklenburg" niet minder dan zevenendertig graden slag zij, zoals de kapitein, de heer D C Ouwehand vertelde. In zijn lange loop- baan was zoiets nog nooit voorgekomen, jn december van 1946 raakte zijn schip in een storm die al heel zwaar genoemd kon worden. Toen maakte de „Mecklen burg een slagzij van dertig graden.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1