Na de weigering van prof. Romme oriëntatie in denkbare zin Meer dan één mogelijkheid Oogstschade: 200 miljoen gulden D Weer een het w mij nnranci m Belgische Zwarte Land In Marcinelle weer 92 ers Opschudding om "Gouden "Stiertje Friesland tij de neus genomen Regenramp in vele gebieden Vooral Overijsel getroffen Weeroverzicht benoeming van commissie Stappen koning Saoed bij regering V.S. Koninklijk Paar naar Korfoe Mr. Luns luncht met Selwyn Lloyd DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3467 Weerbericht V.. Ex-pleegmoeder Anneke Beekman zwijgt I SLUITING EEN DAG UITGESTELD ACHTENVEERTIG MIJNWERKERS GERED Onderzoek naar koppen- snellerij in Nw-Guinea Zandstorm op Mam? Geadviseerd Velen hebben verwacht dat prof. Zijl stra. de A.R. fractieleider met een op dracht 7ou worden belast, doch H.M. heeft het blijkbaar verstandiger ge acht om een prot. chr. figuur als in- Dodelijke aanrijding; op terrein van Hoogovens 0 Zie verder pagina 3 Uraniunivondst in Midden-Frankrijk „Fruitoorlog" op Sicilië E SOWJET-UNIE en India hebben gisteravond bereikt, dat de sluiting van de Londense Suezconferentie een dag is uitge steld. Zij hebben tevens verlangd, dat behalve het plan van de meer derheid ook hun eigen zienswijze aan Egypte zal. worden voorgelegd. 0 Zie verder pagina 3 H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden vertrekken morgen naar Korfoe, waar zij enkele dagen de gasten zullen zijn van koning Paul en koningin Frederika van Griekenland. In het begin vna de volgende week zullen zij met hun dochters prinses Beatrix en prinses Irene naar Nederland terugkeren. Prozaïsche wimpers Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 1.) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19 30 u Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhage: Huygensplcin 1 Postgiro 424S67 Redactie: Tel. 111392 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18.30—19.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per weck. 2.26 per maand 6,75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Weersverwachting tot vrijdagavond. VERANDERLIJKE BEWOLKING MET NU EN DAN BUIEN Zwakke tot matige, later tot krachtig of hard toenemende wind tussen Zuidoost en Zuidwest. Aanhoudend koel weer. 7.OS EN' MAAN' 24 aug.t zon op 5.40, onder 19,47; maan op •«i'O.lO, onder 0.02. J Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Prof. De Gaay Fortman aanvaardt opdracht Het kabinet der Koningin deelt mede: H.M. d® Konin&in beeft gisteravond op paleis Soestdyk ontvangen prof tnr. W. F. de Gaay Fortman en hem verzocht een onderzoek In ie stellen naar de mogelijkheid tot samenstelling van een kabinet. Prof. De Gaay Fortman heeft de opdracht aanvaard." De informateur prof. mr. De Gaay Fortman is voornemens zo is hedenoch/znd namens zijn woordvoerder medegedeeld zich in de eerstkomende dagen in de breedst denkbare zin op de hoogte te stellen van de politieke verhoudingen, zoals die op het ogenblik liggen. Prof. De Gaay Fortman zal heden een gesprek hebben met prof. Lieftinck. De informateur is voornemens zijn intrek in „het torentje", het werkvertrek van de minister van Binnenlandse Zaken, te nemen. Hij heeft gisteren op paleis Soestdijk een onderhoud van enige uren met H.M. de Koningin gehad. Prof. De Gaay Fortman was met vakantie en werd fietsende aangetroffen in de buurt van Kootwijk. (Van onze parlementaire redacteur) De opdracht aan prof. De Gaay ForG man 1* de laatste, die tot dnaver door H.M. de Koningin is verstrekt. H(j kan alle kanten op, van brede basis tot rechtse coalitie. Interessant tal i(jn of de heer De Gaay Fortman inderdaad nog een laatste poging: *ai doen om een kabinet tot stand te brengen, waar aan ook de socialisten meewerken. In K-V.P.-kringen is men blijkbaar van mening, dat sulks ai snor kan worden geprobeerd. De Volkskrant, die prof. Romme zeer na staat, schreef hier over vanmorren. Bestudering van het communiqué dat prof. Romme gisteren heeft uitgegeven, leidt tót de conclnsle, dat hjj het onderzoek naar de mogelijk heid van vorming van een extra-parle mentair kabinet op brede basis, dus met de P.v.d.A., niet wil uitsluiten. iPROF. Mr. IV. F. DE GAAY FORTMAN De 53-jarige electricicn H. W. de Haan Uit Beverwijk is dinsdagavond bij het ertsveid van de Hoogovens te TJmuidcn overreden door een zg. wecgwagen, die hij voor ccr» stilstaande defecte wagen aanzag. De man kreeg zeer ernstig letsel en overleed tijdens het vervoer (Van een onzer verslaggevers) ALS MEN AANNEEMT, dat de gemiddelde oogstopbrengst per hectare door het slechte weer met 100 is gedaald, dan betekent dit over de ruim twee miljoen hectare cultuurgrond in Nederland reeds een verlies van tweehonderd miljoen gulden. Deze slag valt juist in een tijd. waarin het welvaartspeil van onze agrarische ondernemers veel zorgen geeft. Dit zei de heer H. D. Louwes, voorzitter van het Landbouw schap, tijdens een in Den Haag gehouden bestuursvergadering van dit lichaam. De heer Louwes noemde zijn uitspraak een „voorzichtige raming". oogst veel sterker in werd betrokken het aantal getroffen bedrijven veel groter, aldus de heer Louwes, die op merkte, dat mag worden aangenomen, dat van omstreeks 40.000 ha de oogst in zeer ernstige mate heeft geleden en dat de schade voor de betrokken grond gebruikers in deze zwaar getroffen ge bieden volgens 'n zeer voorzichtige schatting tenminste twintig miljoen gul den bedraagt. De heer Louwes wees erop, dat, wat van eigen grond niet geoogst wordt, moet worden ingevoerd. Dit betekent een verdere zware belasting van onze toch reeds krappe deviezenpositie, af gezien van veel verloren koopkracht der bc :ren- en tuindersgezinnen. Grote deien van Overijsel zijn door een ramp getroffen en meer beperkt —is ook schade aangericht in Drente, te de N.O.Polder, in Gelderland en met name in de Achterhoek en in het Peelgebied van N.-Brabant en Limburg. Vooral de rampgebieden in Overijsel van 1954 zijn ook nu weer zwaar ge troffen; ook is daar door het veel vroe ger inzetten van de regen waardoor het gemengde bedrijf er met zijn hooi- De reusachtige peperbussen, die men op het terrein van de Haagse gasfa briek ziet, zijn reactietorens van de in aanbouw zijnde kraakinstallatie. De torens zijn ongeveer zestien meter hoog. !\lcn hoopt de kraakinstallatie tegen hel einde van dit jaar in gebruik te kunnen nemen. Gerechtelijke kringen te Luik hebben meegedeeld geen inlichtingen te hebben gekregen van mevrouw G. van M., de thans in België gearresteerde ex-pleeg moeder van het Joodse oorlogspleegkind Anneke Beekman, die het mogelijk zou den mak?n om de plaats, waar haar zuster E. van M. zich met het meisje zou bevinden, te bepalen. Een groep arbeiders is begonnen met opgravingen op een landgoed te Azat- le-Rit in het departement Haute Vien- ne. waar zich een zeer rijke laag ura nium moet bevinden. De eigenaar van het landgoed, majoor Jean de la Ma- leine, ziet dit graafwerk met lede ogen aan, maar de gravers hebben een oude wet op hun hand, waarin wordt be paald dat de particuliere eigendom op grond zich slechts tot zeven meter diep te uitstrekt. Wat daaronder zit, behoort aan de staat. formateur aan te wijzen, die bij vorige (in)formaticpogingeii geen rol heeft ge speeld. Men mag aannemen, dat zowel prof. Romme als prof. Zijlstra de aan wijzing van prof. De Gaay Fortman aan H.M. hebben geadviseerd. De communiqués betreffende de ka binetsformatie, die door het kabinet van de Koningin en door de K.V.P.-fractie- leider gistermiddag werden - uitgegeven hebben in politieke kringen bijzondere aandacht getrokken. Tot dusver was het volkomen ongebruikelijk dat de Ko ningin mededeling deed over weigering van een opdracht en dat de aangezoch te politieke figuur een tegen-commu niqué uitgaf. Beide communiqués tonen aan. dat de Koningin san prof. Romme eerst heeft verzocht een parlementair kabinet te formeren zonder de P.v.d.A. en dat zij hem, nadat hij deze opdracht niet meen de te kunnen aanvaarden, gevraagd heeft een extra-parlementair kabinet te vor men, eveneens zonder de P.v.d.A. Ook deze opdracht meende de heer Romme niet te moeten aanvaarden. De heer Romme heeft in de eerste plaats willen zeggen, dnt er thans eetj^ prot.-christe-' lijk formateur moest korrien. Blijkbaar is ook hij van oordeel, dal d,o eerste informatieopdrRcht aan prof. Lief tinck. die de vorming van een parlemen tair kabinet beoogde, heeft aangetoond, dat voorshands de brede basis als draag vlak van het parlementair kabinet on bruikbaar is geworden. Ten aanzien van de tweede informatieopdracht aan prof. Lieftinck staat hij kennelijk op het stand punt. dat deze nimmer had mogen wor den verstrekt. Zij heeft evenals de eerste informatiepoging van prof. Lieftinck, vol- Zie verder pagina 3 De Bilt. donderdag 10 uur De met j een over Frankrijk naar het Oosten trek- kende depressie samenhangende bewol king. die gisteren over hel Zuiden en midden van het land hing. trok in de loop van de nacht grotendeels weg. Ons land kwam onder een zwakke rug van hoge luchtdruk, zodat de wind tevens afnam. Hierdoor daalden de temperatu ren weer 'ot vrij lage waart en. Plaat selijk wei'u opnieuw een minimumtem peratuur van graden gemeten. I>e sto ring uit Frankrijk trok in de afgelopen nacht met regen en onweer over het Alpengebied. Over het Noorden van de oceaan bewoog een actieve depressie in versneld tempo in de richting van Schotland, waar de kern in de komen de nacht zal arriveren. Het front van ehv.e depressie komt over de Britse ei landen naderbij en zal vannacht met wat regen ons land bereiken. Morgen zullen weer opklaringen volgen, maar de depressie zal de wind doen toene men. en nieuwe hoeveelheden polaire luoht ons. land binnenvoeren. Op Sicilië woedt sedert een jaar een meedogenloze strijd om de macht over de Siciliaanse fruitmarkt, waar geweldi- ge bedragen worden omgezet. Nadat dinsdag en woensdag twee marktkoop lieden vanuit hinderlagen werden dood geschoten is het aantal doden tot acht gestegen, terwijl drie personen worden vermist. De politie gelooft, dat deze ..fruitoor- !og" begonnen is toen de geheime Ma- fia-organisatie trachtte haar eigen men sen in de belangrijkste functies van de fruitmarkt onder te brengen en een groep kooplieden zich hiertegen verzet te. Het droge weer van de laatste dagen heeft de iSederlnnilse landbouw met een nieuwe golf van activiteit over stroomd. Alom op de velden wordt druk gewerkt aan de oogst die, nu de regen even aflaat, in allerijl in de schuren wordt gebracht. Ook in Stap horst zijn de mannen, vrouwen en kinderen ntet Nederlands oudste am bacht druk in de weer. De foto laat zien hoe een Staphorster echtpaar nog op de oude manier, met zicht en pik- haak, bezig is de rogge te maaien. i-wl-v r* 4- rtTTA Waarnemers zijn van oordeel, dat (lCXJaL OVer Rusland, India, Ceylon en Indonesië Over de brug. In Rome zijn de plannen bekend gemaakt voor de bouw van een nieuwe 220 meter lange brug over de Tiber, met het oog op de ver keersstroom die de olympische spelen in 1960 zullen veroorzaken. opzettelijk trachten de conferentie te rekken in de hoop het hechte front van de achttien andere landen te kun nen doorbreken of met de bedoeling president Nasser de tijd te geven zich voor te bereiden op een antwoord. Drie baardige mannen zetten dezer dagen in de Engelse kustplaats Fal mouth voet aan wal, na 87 dagen op een vlot over de oceaan te hebben gedreven. Het waren de Canadezen Henri Heaudot, Mare- Modena en Gas ton Vanarkère, die hun reis in Halifax waren begonnen. Zij werden ver gezeld van twee poesjes. Eén daarvan kan men links op de foto, nog zien. het andere is na aankomst in Falmouth spoorloos verdwenen, tot grot-, onge rustheid t an de Engelse politie, want het dier had nog xes maandenin quarantaine - moeten blijven. Patrouilles in kano's en te voet trekken thans het diepe oerwoud van Australisch Nieuw-Guinea in om een onderzoek in te stellen naar berichten over een massa moord op 28 inheemsen door plunderen de koppensnellers. Dinsdag kwamen twee inheemsen bin- nenstrompelenv met afgesneden -vingers als bewijs van deze moord, die vlak bij de grens van Ned. Nieuw-Guinea plaats vond. Men vreest, dat de aanvallers tenzij de patrouilles hen spoedig kunnen grij pen de gijzelaars, die zij vorige week meenamen, zullen doden en opeten. Vol gens het blad „Sun" hadden de patrouil les tot nu toe tien. lijken gevonden. Op de planeet Mars is op het ogen blik een vaalgele wolk zichtbaar. Deze ontdekking is op 16 augustus gedaan door dr. Sadao Mrayama van het na tionaal wetenschappelijk museum in To kio. De wolk is nog steeds zichtbaar op het zuidelijk halfrond .van-Mars en is volgens dr. Mrayama zelfs in om vang toegenomen en duidelijker gewor den. Zij was'op 20 augustus naar schat ting 1.400 mijl lang en 300 mijl breed. 'Japanse geleerden geloven dat de wolk veroorzaakt is door een geweldige zand storm. die in een van de woestijnen van Mars is opgestoken. Zij hopen door bestudering van de wolk gewaar te wor den hoe snel de wind op-Mars waait en in welke richting. A- 7 ff- ITET gouden stiertje, dat maandag door mevr. Gloria King als ver tegenwoordigster van de „Cattle Breed ing Association of Texas" aan de Frie se veefokkers werd aangeboden en dat door de commisssaris der koningin, mr. H. P. Linthorst Homan, in ontvangst werd genomen heeft nog al wat op schudding veroorzaakt. De Leeuwarder Courant, die blijkbaar een beetje arg wanend werd, heeft zich piet Texas in verbinding gesteld en daar vernam men dat de organisatie, die door mevr. King werd „vertegenwoordigd", niet bestaat. Mevrouw King heeft met de veefokkerij in Texas praktisch geen relatie. Volgens de Leeuwarder Courant is bij de aanbieding in Leeuwarden ge zegd, dat mrs. King belangen heeft in een. van de grootste ranches in (Van onze correspondent) Amerika, een bedrijf van 2200 m2 en met 120.000 dieren. Deze ranch be hoort toe .aan: de familie Kleeberg en er zijn weliswaar Kings bij betrokken doch dit is een geheel andere familie. Volgens de inlichtingen van het blad De secretaris van het Friese Rundvee Stamboek gaf ons als commentaar op dit bericht dat ook het stamboek niet op de hoogte was van het bestaan van de organisatie In Texas. Zowel het pro vinciaal bestuur als het stamboek heb ben blijkbaar te goeder trouw gehan deld. De aanbieding van het gouden stiertje heeft men gezien als een daad van vriendschap, want relaties op het gebied van de veeteelt bestaan niet met Texas en het zou in de praktijk ook on mogelijk zijn om deze te onderhouden. Donderdagochtend om vier tiur is brand ^|pebroken op -ver dieping 900 van de mijn „Saint Charles"; y ""'arbonnages du Mamboucg Sacré-Madame Poirier Reuni?woordvoerdci is gelegen te Montignies sur Sambre, slechts enkeley>£i'w?iri& ^??{/n Marcinèllé^ Op bet ogenblik van het ongeval bevonden zich 48 man in de mijn. - De mijnreddingsdiensten zijn onmiddellijk opgetreden. De *ed-. dingscentrale van Marcinelle werd gewaarschuwd en heeft redders naar de geteisterde mijn gezonden. Om zes uur waren reeds 28 mijn werkers gered. De twintig in de mijn achtergeblevenen werden ered. De brand was om zeven uur reeds bedwongen. De hoofdingenieur van het mijn wezen, Janssens, verklaarde^ dat alle- gangen van de verdieping 6 tot 8 km ver zijn onderzocht. Sommige van de gevonden lichamen werden aangetroffen in 80 cm diep water. Het is echter uitgesloten, aldus de hoofdingenieur, dat mijnwerkers door. .verdrinking om het leven zijn gekomen. Morgen zal de ministerraad de. reeds onder ogen genomen, beslissingen tref fen inzdke de hulp aan de families van de slachtoffers; de vaststelling der verantwoordelijkheden en de maat regelen die ingevolge deze catastrofe op nationaal en internationaal vlak behoren te worden getroffen. eveneens De minister van Arbeid Troclet, heeft zich onmiddellijk naar Montig nies sur Sambre begeven evenals de directeur-generaal van het mijnwezen. Van den Heuvel. De minister van Arbeid, Troclet, heeft bekend gemaakt dat in de mijn Marcinelie 92 lijken zijn gevonden en dat er nog 73 slachtoffers in de mijn zijn. Hij verklaarde echter dat er geen hoop meer bestaat overlevenden aan te treffen. „De zwakke hoop, welke wij giste ren nog hadden, aldus minister Tro clet, „is verdwenen. Verkenningsgroe- hebben zich naar de plaatsen begeven waar zij misschien nog zuivere lucht zouden aantreffen. Op drie plaatsen hebben zij 92 lijken ontdekt. Er blij ven nog 73 slachtoffers te ontdekken en er bestaat voLstrekt geen hoop ze op andere plaatsen levend terug te vinden, want de lucht die er heerst is besmet". Men vraagt zich thans nog af of het aangeboden stiertje inderdaad van goud is. Sommigen gaan daaraan twijfelen. Van de zijde van het provinciaal be staan de familieleden van Gloria King stuur heeft men op deze vraag echter bekend om de „practical Jokes", die tot nu toe geen commentaar willen zij plegen uit. te halen. geven. De Egyptische ambassade te Parijs heeft woensdag bekend gemaakt, dat koning Saoed van Saoedi-Arabië beslo ten heeft, stappen te doen bij de Ame rikaanse regering' ten behoeve van Egypte in het geschil om het Suczka- naal. Volgens een verklaring van dc am bassade aan dc pers zou koning Saoed besloten hebben, een waarschuwing aan Washington te richten met betrek king tot de positie van de olievoorra den in de Perzische Golf ingeval de betrekkingen tussen Egypte en dc Ara bische landen enerzijds en dé Weste lijke mogendheden aan dc andere kant slechter zouden worden. Koning Saoed had dit besluit geno men na onderhandelingen met de Egyp tische x-egering in de afgelopen twee weken. Officiële Saoediarabische krin gen in Cairo hadden niet onthuld wel ke vorm de stap ten gunste van Egyp te zou aannemen, aldus de verklaring van de Egyptische ambassade. Koning Saoed, zo was in genoemde kringen er aan toegevoegd, was van gevoelen, dat hij de beloften t.a.v. de veiligheid van Amerikaanse olieinstallaties niet zou kunnen houden als het Westen Egypte zou aanvallen. Koning Saoed zou Was hington doen weten, elke verantwoor delijkheid te willen afwijzen voor eni ge verslechtering van de toestand in het Nabije Oosten. Tenslotte wordt in het communiqué van de Egyptische ambassade gezegd, dat koning Saoed zijn vice-minister van Buitenlandse Zaken uit Cairo heeft te ruggeroepen. De Jordaanse minister van Buiten landse Zaken, Abdoelhadi, heeft woens dag de Amerikaanse ambassade te Am man officieel op de hoogte gesteld van het standpunt van Jordanië tegenover enigerlei actie van de Westelijke mo gendheden tegen Egypte naar aanleiding van de nationalisatie van het Suezka- naal. Tegenspraak Officiële Amerikaanse en Saoedi-Ara- bische kringen in Caïro hebben don derdag het bericht tegengesproken, dat koning Saoed van Arabië een speciale boodschap over de toestand in het Mid den-Oosten aan president Eisenhower heeft gezonden. De Nederlandse minister zonder por tefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, heeft gisteren in Londen de lunch gebruikt mot zijn Britse collega Selwyn Lloyd. Men veronderstelt dat de twee minis ters hebben gesproken over de Suez- kwestie en Indonesië. Minister Luns heeft donderdag op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken de Britse minister van Staat, Lord Reading bezocht. Diplomatieke waarnemers zijn van mening, cfat de Indonesische verloo chening van schulden aan Nederland onderwerp van gesprek was. Volgens een Japanse geleerde kan de menselijke wimper van grote betekenis zijn bij het on derzoek naar misdaden. Prof. Foejmatsoe heeft in Duitsland, FrankrijkZwitserland en Italië 200 wimpers verzameld waarmee hij naar Japan teruggaatElke wimper zit in een aparte en veloppe van cellofaan en elke wimper vertegenwoordigt een ander mensentype. Aan een wimper kan volgens de profes sor het politie-laboratoriüm vaststellen of de betrokken per soon een Aziaat of Europeaan is, een blanke of kleurling, een man of vrouw. Binnenkort gaat hij er een boek over publiceren.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1