Pessimistische en optimistische geluiden Meningsverschil in P. v. d. A. over landbouwpolitiek Informateur voert nog oriënterende besprekingen Nazi-propagandist in dienst van Nasser I »itp Internationale aanval óp het im van een ster Een grap met een baard Heel sjezin verdronk bij Groenland Jodenhater in actie tegen Israël Werkloze Italiaan erft 1,5 miljoen Nasser wil vijf- landen-delegatie ontvangen j WOUBKICHEM ZET BE KLOK TERUG Ambtenarensalarissen met 6 pet. omhoog W eeroverzicht Auto tegen boom: zes man gewond IN VIJFTIEN DAGEN ZAL 75 MAAL KNIPOGEN ZIJ Belangrijke gegevens weduwenmysterie DINSDAG 28 AUGUSTUS 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3471 Weerbericht Konihklijke familie op thuisreis dgfmgmi i(t nu u tu wm Antilliaanse studenten in Nederland Positief Zie verder pagina 2 N Woudrichem, het vriendelijke stadje in het land van Heusden en Altena, heeft de bevolking de klok teruggezet. Wandelend door de oude straten met de pittoreske geveltjes, kan men plotseling komen te staan tegenover statig geklede „joffers" en wat krijgs haftig aandoende „poorters". Met de gratie der middeleeuwse bur geressen bewegen de Woudrichemse schonen zich thans door hun stadje, dat dezer dagen zijn 600-jarig bestaan viert. WIE van dit schoon wil genieten en niet tot de bevolking van Woudrichem behoort, vindt de poorten gesloten. Het grote feest, dat in de schaduw van de oude toren wordt gevierd, kost 1% handenvol geld. Maar de Woudrichemmers zijn vindingrijk. Wie de ■stad binnen wil, moet tol betalen. De „poorters" hebben de wacht betrokken en heffen een „penning" van 25 cent van ieder, die hen wil passeren. Ingaande 1 september Brennerpas weer open f Mevr. Roosevelt over „Leven begint bij veertig" De Stichting „Het leven begint bij veertig" heeft uit Parijs van mevrouw Eleonore Roosevelt een persoonlijk schrijven ontvangen. Hierin spreekt zij haar bewondering uit voor de werk zaamheden der Stichting. Woordelijk schrijft zij: „De ouderen van boven de. veertig zijn te vertrouwen en beschikken over inzicht en werklust. Uw poging om. ouderen'aan werk te helpen beschouw ik als zeer noodzakelijk.-voor 'de wel vaart van leder land". HEDENMORGEN om.halftwaalf is.een vijftiendaagse periode van intensieve internationale samenwerking op sterrenkundig gebied begonnen. - Zeventien sterrenwachten, over de gehele wereld verspreid, zullen .dan zolang bij hen de nacht duurt en voor zover de weers omstandigheden het toelaten hun kijkers gericht houden op een sterretje in het sterrenbeeld «De Hagedis". - Deze ster, 12 lacertae, zoals haar officiële-naam is, verandert nogal eens. De helderheid ervan is niet steeds dezelfde maar ver andert voortdurend met een regel maat die toch weer niet geheel regelmatig is. Groeien en krimpen Zie verder pagina 3 Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 1.) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klantendienst abonnementen 18.30-19.30 u. Zaterdags 1718 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhage: Huygensulein l Postgiro 424SG7 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klaehtendienst 18.30—19.30 u.: Tel. 302569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 07882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2.26 per maand. 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG Weersverwachting, geldig tot woensdagavond. ENKELE BUIEN MAAR OOK OPKLARINGEN. Matige, nu en dan krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON ENT MAAN 29 auR.: zon op 5.48. onder 19.36; maan op ^Z.i.10. onder 14.51. Hoofdredacteur; Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT In de ijzige wateren ten noorden van Holsteinborg op West-Groenland, ts een gezin, bestaande uit zeven personen ver dronken. Een vriendin van de familie kwam eveneens om het leven. Het gezelschap was met een motor boot onderweg naar de rijke visgronden in de rivier de Akornga, beroemd om de zalm, die er voorkomt. Het vaartuig liep op een rots en kapseisde. Ole Ravn, scheepstimmerman, zijn vrouw, zoon en dochter en de drie zoons van de doch ter, alsmede een vriendin, verdronken. De enige overlevende was de schip per ven het kleine vaartuig. Hans Lar- een, die erin slaagde naar de kust te Bwemmen en mededeling te doen van het ongeluk. Rijdend luchtafweergeschut teordt tn Southampton aan boord vttrt het gechar- frd* Britschip F.gidin geladen. Het stand, rondom het Suezkanaal, William Stevenson, de correspondent van de „Toronto Star", die uit Egypte is uitgewezen, heeft bij aankomst in Rome verklaard, dat bij Egypte moest verlaten, omdat hij ontdekt had dat de tegen Israël gerichte campagne van president Nasser geleid wordt door een vroegere propagandist der nazi's. Deze propagandist zou zijn prof. Johann von Leers, doctor in de filo sofie en hoogleraar in de geschiedenis aan een universiteit in Oost-Duitsland tijdens Hitier, een man met een lange staat van dienst als nationaal-socialist. Stevenson onthult dit in de „Toronto Star". Hij zegt dat Von Leers een bureau heeft naast dat van de eigen lijke leider van de Egyptische propa ganda. Von Leers beweert volgens Stevenson, dat hij slechts „vertaler" is. Von Leers is een van de verwoedste aanhangers van Hitiers rassentheo rieën. Hij werd, toen Hitier aan de macht kwam, eerst leider van de scholingsafdeling der nationaalsoeia- listische studentenorganisatie. Daarna werden hem andere leidende functies in het ideologisch propagandaeentrunv in Berlijn gegeven. Von Leers publiceerde o.a. de boe ken „14 jaar Joodse republiek" (de republiek van Weimar), „Geschiedenis met een rassentheoretische basis", „Joden zien u aan" en „De jeugd van de Veldherenhal". Na de oorlog vluchtte Von Leers naar Zuid-Amerika, waar hij een hef- Koningin Juliana. Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene zijn vanochtend per vliegtuig van Korfoe naar Nederland vertrokken. Zij zijn enkele dagen op dit eiland geweest ais gasten van het Griekse koningspaar. (Van onze parlementaire redacteur) DE informateur prof. De Gaat" Fortman heeft gistermiddag een gesprek van 2'z uur gehad met de demissionaire minister van Sociale Zaken, de heer Suurhoff. Dat was het derde gesprek dat de informateur sinds zijn optreden met één der socialistische voorman nen voerde. Vorige week ontmoette hij reeds de demissionaire minister-president dr. Drees en de socialistische fractievoorzitter mr. Burger. Prof. De Gaay Fortman beperkt zijn oriëntatie overigens niet tot de P.v.d.A. Hij sprak ook reeds roet de KVP-fractievoorzitter prof. Rorame en het KVP Eerste-Kamerlid pater Beaufort. Vanmorgen heeft op het Torentje van Bin nenlandse Zaken een ontmoeting plaats gevonden met de ondervoorzitter van de a.-r. Tweede-Kamerfractie dr. Bruins Slot. De informateur had vorige week ook reeds een gesprek met de a.-r.-fractievoorzitter prof. Zijistra. In de verwarde situatie, die ontstaan is na de veie mislukkingen van allerlei formatie- en informatiepogingen ligt het voor de hand. dat een brede oriëntatie nodig is. In de verschillende partijen leven er allerlei opvattingen over aller lei problemen. In de sociaistische kring is er bijvoor beeld ernstig meningsverschil over ae te voeren landbouvt"poHtiek, waarbij het ts opgevallen dat dr. Drees en prof. Lief- tinck tijdens hun formatie- en informa tiepogingen kwamen te staan tegenover I de demissionaire minister van Land bouw. Visserij en Voedselvoorziening, de heer Mansholt. In de kringen van de P.v.d.A. kan men overigens enerzijds 'optimistische, ander- ziïds pessimistische geluiden vernemen over het optreden van prof. De Gnay Fortman. De één geeft de nieuwe in formateur een goede kans. de ander be weert dat de socialisten de Informatie poging van prof. De Gaay Fortman af wijzen. Men zegt. dat deze stroming van oordeel is. dat ae Koningin ten onrechte geen socialisten heeft geraadpleegd, voordat zij de V.U.-hoogleraar met een opdracht belastte. Alleen dr. Rutgers, de vice-president .van de Raad; .van. Siste, prof. Homme, -de KVP fractieleider en prof." Zijlstra, de a.r. fractievoorzitter hebben kunnen adviseren. Men herinnerde er aan. dat van KVP-zijde indertijd op soortgelijke gronden bezwaren zijn ingebracht tegen Ó9 informatiepoging-Lieftinck. Overigens kan men niet zeggen, dat deze opvatting algemeen Is onder de so cialisten. Da overwegende Indruk Is. dat positief wensen te staan tegenover de nieuwe informateur. Dat wil niet zeg gen, dat de socialisten de strijdbijl ten aanzien van de KVP hebben begraven. Dit kan evenmin van de KVP gezegd worden. Beide partijen zulien zich echter wel twee keer bedenken om in dit stadium van de kabinetsformatie hun messen scherp te slijpen, want geen van beide partijen is er erg happig op om de weg van de oppositie te kiezen. Of de infor mateur bet kunststuk zal presteren de beide grote partijen onder één noemer te brengen, moet nog worden afgewacht. Dat hij alsnog zal proberen om een ex- tra-pariementair kabinet tot stand te brengen van brede samenstelling, dus inclusief de beide grote partijen, neemt iedereen aan. Eigenlijk staan alle politieke partijen op het standpunt, dat dit alsnog moet wor den onderzocht, want de alternatieve mogelijkheden spreken na al wat er ge beurd is slechts weinigen overtuigend aan. Aangenomen wordt, dat de informa teur H.M. de Koningin woensdagoch tend. wanneer zij uit Korfoe zal zijn te ruggekeerd. tussentijds verslag zal uit brengen en dat daarna de richting zich zal gaan aftekenen, waarin prof. De Gaay Fortman de oplossing van de for matiemoeilijkheden zoekt. oorlogsmateriaal wordt verscheept naar ecu „onbekende bestemming in het .Midden-Oosten." in verband met de toe- tig nationalistisch en antisemitisch weekblad redigeerde, „Der Deutsche Weg" geheten. De werkloz.e Italiaan Ditto Piazzoroli uit La Spezia heeft de schrik van zijn leven gehad. Men is hem, komen ver tellen, dat hij anderhalf miljoen plus uitgestrekte koffieplantages in Argenti nië heeft geërfd. De erflater moet een oom van Piaz zoroli zijn. die 98 jaar oud geworden is. Een naar Italië teruggekeerde emigrant. Giuseppe Melis, kwam dit alles vertel len. net op een geschikt ogenblik: Dino was een maand geleden wegens huur schuld uit zijn huisje gezet woonde nu met zijn gezin in een schuurtje. De Egyptische president Gamal Ab-j del Nasser heeft zich vandaag bereid j verklaard een delegatie te ontvangen! van de 18 landen die aandringen op! internationalisatie van het Suezkanaal. j Nasser heeft echter niet s gezegd j waaruit valt op te maken, dat hij j bereid is meer te doen dan te luiste- r ren naar de Vijflandencommissie on-j der leiding van de Australische pre-! mier Robert G. Menzies. De Egyptische ambassadeur Sam.v j Aboul Tetouh heeft het antwoord van Nasser persoonlijk aan Menzies in diens ly hotel overhandigd. Nasser's antwoord op het verzoek om een onderhoud, dat de commissie vijf dagen geleden verzonden heeft, is naar verluidt kort en beleefd. De Londense conferentie, die Egypte geboycot heeft, wordt er niet rechtstreeks in genoemd. Menzies weigerde de tekst van Nasser's nota te publiceren voordat hij deze van middag met zijn commissie zou hebben besproken. De Egyptische ambassade heeft inmid dels een verklaring gepubliceerd, die als volgt luidt: President Nasser heeft de uitnodiging om de vijfmogendhedencom- missie te ontvangen, aanvaard. (Van een onzer redacteuren) In de hedenmorgen gehouden vergade ring van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenaren zaken heeft de regeringsvertegenwoordi ger medegedeeld, dat de ministerraad gisteren had besloten een salarisverho ging aan het Overheidspersoneel tóe te kennen van 6 pet., zulks met ingang van 1 september 1956. De vertegenwoordigers van de ambte- narenorganisaties hebben geprotesteerd tegen de wijze waarop het overleg van regeringszijde is gevoerd en hebben voorts ernstig bezwaar gemaakt tegen de datum van invoering der verhoging. Alle ambtenarenorganisaties zijn van oordeel, dat in elk geval de verhoging ingevoerd zou moeten worden met terugwerkende kracht tot I juni 1956. De regeringsver tegenwoordiger heeft medegedeeld het standpunt van de organisaties aan de regering te zullen overbrengen. De Brennerpas. die sinds 25 augustus voor hel weg- en treinverkeer gesloten is geweest, is thans weer open. Een le ger arbeiders heeft bei' 'puin waarme# de verkeersweg en de zpoorlijn over een lengte van zestig meter bedekt waren, verwijderd. De Bilt, dinsdag 10 uur. Verschillende storingen gaven het weer in grots delen van West-Europa opnieuw een zeer onbestendig karak ter. Een van de storingen trok van Spanje via het Alpengebied naar Po len, waarbij maandagmiddag de tempe ratuur in Zuid-Duitsland en Oosten rijk plaatselijk tot 32 graden steeg. De warme lucht werd na korte tijd weer door koudere verdreven hetgeen met onweer gepaard ging. Hier en daar werd in 24 uur tijds meer dan 50 mm afgetapt. Samenhangend met deze storing trok een andere van Mid den-Frankrijk over ons land naar het Noordoosten. Deze nam vooral na het passeren van Nederland nog vrij snel in diepte toe en bereikte dinsdagmorgen Denemar ken, waar hier en daar eveneens meer dan 50 mm regen viel. Een derde, geheel met onstabiele polaire lucht gevulde, depressie ver plaatste zich met wat geringere snel heid over Engeland naar het Noord oosten. Ook deze ging vergezeld van veel regen en bracht op een van de waamemings stations meer dan 50 mm. Het weer in Nederland blijft ook woenslag onder invloed van het de- pre.ssiegebied bij Oost Engeland dat nu echter wel langzaam opvult. De aanvoer van onstabiele lucht, waarin buien en opklaringen voorko men blijft dan ook steeds voortduren. P - v - - Een auto met werklieden en mate rieel van de waterleidingmaatschappij ..Gelderland" te Doetinchem is gister middag op de hoofdweg tussen Ernst en Epe in volle vaart tegen een boom gereden. Zes inzittenden werden daar bij gewond. Het voorgedeelte van de wagen werd vernield. De gewonden, twee leden van het per- soneel der waterleidingmaatschappij er. vier arbeiders van de Nederlandse Heidemaatschappij, zijn naar een zie kenhuis in Apeldoorn overgebracht. Vier hunner zijn zwaar, hoewel niet levens gevaarlijk, gewond, twee minder ern stig. De chauffeur haalde een andere auto in en moest voor een tegenligger zijn wagen snel weer naar rechts zwenken. Daarbij is de auto op de teerweg, die door de regen glad was, geslipt. In het raam van de. Operatie ll>0" wordt in Kampen een grote nationale, landbouwtentoonstelling gehouden, die maandagochtend door minister S. L. Mansholt is geopend. Minister Mansholt met de voorzitter van de tentoonstelling, de heer ,JT. de, Feyter, in gesprek met enige, dames in Kampereilandskostnnm. De prachtige baarcl van een kolonel van de Sowjetrussische luchtmacht heeft de Russen in moeilijkheden gebracht, waar zij zich niet zo licht uit zullen kunnen praten. De gebaarde kolonel werd zondag gefotografeerd, toen hij stram mee- marcheercle in de gelederen van een Russische luchtmacht-divisie, die uit Oraniënburg trok, op weg naar huis. De terugkeer van de divisie viel in het kader van het vertrek van in totaal 33.500 man Russische troepen uit Oost-Duitsland. waarmee de Sowjetpropaganda zich druk heeft beziggehottden. Ruim tienduizend Oostduitsers sloegen de uittocht van de divisie gade en communistische leiders hielden vurige redevoeringenivaarin zij betoogden, dat de geallieerde troepen nu ook \Vest-Duitsland moesten verlaten. Het plaatje van de fraai gebaarde en fier voortmarcherende kolonel stond gisteren in het Westberlijnse dagblad Der Abend. Vlak ernaast stond evenwel nog een plaatje van dezelfde kolonel. Die twee plaatjes samen hebben de Duitse tongen losgemaakt. Op het tweede plaatje zag men de gebaarde kolonel eveneens marcheren- in de gelederen van een luchtmacht-divisiemaar ditmaal tijdens de af schei parade van een divisiedie in juni uit Brandenburg naar de.Sowjet-, unie is teruggekeerd. „Is de kolonel speciaal uit de Sowjet-TJnie teruggekeerd om voor een tweede keer afscheid te nemen?" zo vraagt Der Abend. En de Berlijners vragen zich af: ..Gaan die Russen eigenlijk wel echt naar huis of is hei aldooi dezelfde divisie, die weggaat?" De foto van de kolonel in Brandenburg werd oor het eerst gepubliceerd op 21 juni. Hij was toen. speciaal gefoto- grafc. om zijn prachtige baard, evenals nu. En de fotoredacteur van Der Abenc ieeft een goed geheugen. „De kolonel heeft zijn baard nog steeds", melde' '>et blad droogjes. Acgpii Griekse officieren en 226 soldaten, die in 19481949 gevangen, werden ge nomen door Albanese guerrillatroepen, zijn. vrijgelaten en op transport gesteld naar Griekenland. Bij de aankomst in hun geboorteland vielen tie mannen op hun knieën en kusten de grond, waaraan ze ruim vijf jaar met heimwee hadden gedacht Commissaris Hannam van Scotland Yard is in Eastbourne volgens een van zijn assistenten op „zeer belangx-ijke ge gevens" gestuit met betrekking tot de doodsoorzaak van de weduwen Edith Morrell en Julia Bradnum, die bij el kaar bijna 800.000 gulden nalieten. Een groot deel van dit bedrag zou in handen zijn gevallen van de man die hierover laten Hannams assistenten zich steeds meer uit vermoedelijk met hypnose werkte. Commissaris Hannam zal vrijdag naar Londen gaan voor een conferentie op hoog niveau met autoriteiten van Scot land Yard. Deze reis zou in verband slaan met de snelle resultaten van Han nams onderzoek. Reeds 45 jaar weet men dat de ster veranderlijk is, maar nog steeds zijn de sterrenkundigen er niet geheel in. geslaagd een juist beeld van deze hel derheidsflikkering te krijgen. Daar de ster bovendien ook om an dere redenen merkwaardig is het is een van de belangrijkste leden van een interessante familie van tien sterren die alle dezelfde soort eigenaardighe den vertonen heeft men thans be sloten aan de onzekerheid een eind te maken door met alle ten. dienste staan de middelen een gecombineerde aan val te doen op het geheim van 12 la certae. DE veranderlijkheid van de «ter 12 lacertae, moet waarschijnlijk daar aan worden toegeschreven, dat de ster pulseert: zij zet regelmatig uit en krimpt daarop weer in. Dit groeien en krimpen gaat met snelheden van tien tot twintig kilometer per seconde. In vier en een half uur tijds is een volledige cyclus volbracht. De ster is daarbij een half miljoen kilometer uit gezet cn weer ingekrompen. Gedurende de vijftien dagen waar in zij wordt waargenomen zal zij on geveer 75 maal geknipoogd hebben. Omdat de helderheidswisselingen vrij gering zijn (niet meer dan 15 pro cent), doen alleen sterrenwachten aan de campagne mee die uitgerust zijn met de modernste foto-elektrische hulpapparaten voor het meten van het sterrenlicht. Dinsdagochtend zijn per vliegtuig 64 Antilliaanse jongens en meisjes uit Wil lemstad op Schiphol aangekomen, om iri ons land hun studie te beginnen of voort te zetten. De meesten van hen gaan stu deren op een beurs en zullen tijdens hun verblijf in ons land onder de hoede staan van de studiecommissie van de Koninklij ke Vereniging Oost en West, waarvan leden dinsdagochtend op het vliegveld aanwezig waren, om de jonge Antillianen op te vangen. De studie, loopt uiteen van cursussen voor hotelpersoneel tot de uni versiteit in' Leiden* en van ambachts school tot conservatorium. Enkele van hen de jongste is 12 en de oudste 24 zullen eerst nog de laatste klas van da lagere school moeten doorlopen.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1