Commissie bi Nasser afscheidsbezoek op Deens vliegtuig landde op de Rotterdamse luchthaven Nederlandse politieman regelt verkeer in Essen Informateur voert oriëntatie-overleg VOETTOCHT WERD DROOMREIS Bonn wil gesprek over Duitse eenheid MAAR MOSKOU WEIGERT -Zuivelperikelen NA MISLUKKING MISSIE-MENZIES Nog geen akkoord topsalarissen Frankrijk houdt been stijf FELLE AANVAL VAN TRUMAN OP EISENHOWER Nog niet toe aan polsen kandidaat ministers ialinprijs wordt Leninprijs T.U.C. eist werk week van 40 uur Weer overzicht Twee Rotterdamse meisjes kregen fortuinlijke lift Kaasexport wil wél in bestuur VEERTIENDE JAARGANG No. 3481 Toeslag op overheids- en spoorwegpensioenen Frankrijk beperkt verkoop op afbetaling V Zestienhoven (onofficieel) in gebruik m mm Hr. ms. „Zeeleeuw" in dienst der wetenschap Meer dan scheepsrecht Onderzoek gelast n?ar „nationalisatie" BEROEP OP DE SOWJET-UNIE PRODUKTSCHAP ZUIVEL Scherpe koersdaling in Wall Street ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1956 Rijksambtenaren AMERIKA, Engeland en Frankrijk plegen overleg over de moge lijkheid de Suezkwestie naar de Ver. Naties te verwijzen. Dit zou een middel zijn om gebruik van geweld te voorkomen, nu de besprekingen van de commissie-Menzies met president Nasser als mislukt zyn-. Een woordvoerder voor de commissie-Menzies heeft verklaard, dat de besprekingen van de missie met president Nasser „geheel tot een einde zjjn gekomen". De missie zal vandaag alleen nog afscheid van de Egyptische president nemen en waarschijnlijk zondag naar Londen terugkeren. Het mislukken van de missie heeft de oorlogsdreiging opnieuw op de voorgrond geplaatst. De Egyptische pers en leiders verklaren steeds opnieuw, dat alleen positief en snel optreden van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk er van zal weerhouden hun toevlucht tot geweld te nemen. V ulkaan Vertrek Argentijns leger onder Nazi-invloed onze parlementaire redacteur) De informateur, prof. De Gaay Fortman, heeft tot dusver oriën terende besprekingen gevoerd met prof. Donner van de V.U., prof. Zijlstra, de demissionaire minister van Economische Zaken en prof. Van der Grinte^ de KVP.-hoogleraar van de Katholieke Econo mische Hogeschool. Men neemt aan, dat de informateur met deze figuren gesproken heeft over de gewenste samenstelling van het te vormen kabinet. Was prof. De Gaay Fortman donderdag nog van plan vaart te zetten achter het aanzoeken van ministers, gisteravond leek het er op, dat het nog wel enige dagen kan duren voordat de informateur hiermee begint. Welkom geheten (Van een onzer verslaggevers) TWEE twintigjarige meisjes uit Rotterdam-Hillegersberg (Tilly en Annewies), hebben een vakantie gehad, waarover ze nog lang zullen napraten. In Luxem burg hebben ze enkele dagen als prinsessen geleefd en dat alles door een toevallige ontmoeting. Iets anders WEST-DUITSLAND heeft gis teren de Sowjet-Unie voor gesteld geheime onderhandelin gen over de hereniging van Oost en West-Duitsland te beginnen, doch de Sow jets hebben dit voor stel resoluut van de hand ge wezen. Plan-Eden Moskou Geldig tot zondagavond) ZUIDOOSTELIJKE WIND Vanavond cn vannacht opklaringen. Hier en daar mist. Weinig wind. Morgen toenemende bewolking met van het Zuidwesten uit enige regen en matige, later tot krachtig toenemende Zuidoostelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 7,ON EN MAAN 9 sept.: zon od 6.07. onder 19.11; maan op 12 OR. onder 20 5!) 10 sept.- ron op 6.08, onder 19 09; maan op 13 14. onder 21 38 O O Hoofdredacteur; Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT p. E instelling van een Produktschap U Zuivel blijkt tot het laatste toe een zaak te zijn, die met veel pijn en moeite gepaard gaat. Reeds meer dan vier jaar is men met de totstandkoming van dit be drijfsorgaan aan het dokteren. Tel kens komt er een kink in de kabel Aanvankelijk bleek het niet moge lijk op vrijwillige basis tot een ak koord te komen. De zuivelwerkge- vers hadden er onoverkomelijke be zwaren tegen, dat de werknemers in het bestuur op gelijke voet vertegen woordigd zouden zijn als de onderne mers. Toen de zaak was vastgelopen, heeft de regering besloten tot instelling bij de wet. In normaal - overleg met de Staten-Generaal is de instellingswet verleden jaar tot stand gekomen, ook al vroegen sommigen zich af of aan de instelling van een rijksbureau voor zuivel, bij zoveel onwilligheid, niet d© voorkeur moest worden gegeven N de loop van dit jaar werden de voorbereidingen getroffen voor de definitieve start van het produkt gehap. Deze zou in het najaar, indien mogelijk nog voor 1 oktober, plaats vinden. Doch nu zijn er nieuwe moeilijkhe den gerezen. De Kon. Ned. Zuivelbond heeft besloten geen bestuursleden aan te wijzen voor het nieuwe be drijfsorgaan en reeds hebben enkel© andere organisaties besloten dit voor beeld te volgen. De reden hiervan is voornamelijk gelegen in de wijze waarop de voor zitter van het nieuwe produktschap is benoemd. Voorzitters van verticale bedrijfs organen worden door de Kroon be noemd na ingewonnen advies van de S.E.R. Dit toporgaan dient dan voor af de betrokken organisaties te horen. De S.E.R. schijnt nu een procedure gevolgd te hebben bij het uitbrengen van het advies, welke afwijkt van de gebruikelijke. Letterlijk schrijft hierover het or gaan van de F.N.Z. het volgende: „Bij de benoeming van de voorzitter van het produktschap heeft de S.E.R. de toezegging van de minister voor de ?£,0. dat de betrokken organisaties gouden worden gehoord, zodanig ge ïnterpreteerd, dat de voorzitter van de S.E.R. een volledig geheim en per soonlijk overleg heeft gepleegd met een aantal bestuursleden van het hui dige Bedrijfschap voor Zuivel. Een verzoek aan de S.E.R., inge diend namens op één na alle* bij het" produktschap betrokken werkgevers- organisaties, om niet over te gaan tot het uitbrengen van advies aan de Kroon over de benoeming van een voorzitter, dan nadat zij in de gele genheid waren gesteld, hun zienswij ze kenbaar te maken, werd afgewe zen. Gezien de onbevredigende argumen-1 tatie van deze afwijzing vroegen de organisaties een onderhoud aan met de minister voor de P.B.O., die ze naar zijn ambtgenoot van Landbouw verwees. Dit onderhoud had op 2 augustus 1956 plaats, doch inmiddels was bij K.B., gedagtekend 31 juli 1956 de beslissing reeds gevallen, waarvan de vertegenwoordigers der organisa ties door de minister geen mededeling werd gedaan. De verkregen toezegging, dat de zaak nogmaals in overweging zou worden genomen, had dus geen enke le betekenis meer. Namens de betrok ken organisaties hebben deze verte genwoordigers bij schrijven van 14 augustus jl. doen weten dat zij zich door deze handelwijze ernstig ge griefd gevoelen". t-, R van uitgaande dat de zaken hier juist zijn weergegeven, vra gen wij ons af of hier zowel van de zijde van de S.E.R. als van de verant woordelijke ministers wel de nodige tact in acht genomen is. Het ware toch wel wenselijk ge weest, dat in deze uitermate gevoe lige materie de S.E.R. rechtstreeks de betrokken werkgeversorganisaties in het overleg had betrokken. Intussen heeft een lid van de Twee de Kamer vragen gesteld over de ge volgde procedure aan de beide minis ters. Het is te hopen, dat het ant woord niet lang zat uitblijven, opdat er in dit opzicht klaarheid kome. Wellicht dat dan nader overleg tus sen de betrokken instanties de sfeer nog kan zuiveren. Gelet op hetgeen de voorzitter van de F.N.Z. deze week te Enschede heeft gezegd, lijkt de mo gelijkheid daartoe niet uitgesloten. Het wordt trouwens tijd, dat het produktschap eindelijk eens aan het w®rk kan gaan en dat onder al het geharrewar een definitieve streep wordt gezet. Verwijzing uezkwestie naar Ver. Naties? (Van een onzer verslaggevers) Inzake de regeringsvoorstellen lot verhoging van de salarissen der hoge re rijksambtenaren is in het overleg nog geen overeenstemming bereikt, In de werkcommissie, die zich gisteren met deze materie heeft beziggehouden, zijn een aantai suggesties gedaan om tot overeenstemming te geraken. Men mag aannemen, dat binnenkort de Centrale commissie voor Georganiseerd Overleg m Ambtenarenzaken bijeen zal komen ten einde een definite! advies voor de regering op te stellen. By de Tweede Kamer zijn twee wets ontwerpen betreffende pensioenen inge diend, namelijk een wetsontwerp tot ver hoging van pensioenen met een algemene toeslag (algemene toeslagwet voor ge pensioneerden 1956) en een wetsontwerp tot wyziging van het stelsel van pensioen berekening in de pensioenwet 1922 en in de pensioenwet voor de spoorwegambte naren 1925, zomede wijziging in verband daarmede van enige andere bepalingen in die wetten en in de klndertoelagewet voor gepensioneerden. Eerstgenoemd wetsontwerp strekt tot verdere aanpassing aan het geldende be- zoidigingspeil van de ten laste van het algemeen burgerlijk pensioenfonds en het spoorwegpensioenfonds komende pensioe nen, De beperking van overheidspensioe- nen bij gelijktijdige aanspraak op een pensioen krachtens de algemene ouder domswet maakt deze verdere aanpassing wenselijk, zo wordt m de preambule mee gedeeld. Pe Franse regering heeft nieuwe be perkende maatregelen aangekondigd met betrekking tot de verkoop op afbetaling, een-,env.audcr. in *een>. pdgtttgSojfc -de- in flatie. tegen te gaan.' Krachtens de nieu we maatregelen mag het door de ver koper verstrekte afbetalingscrediet 75 procent van de contante prijs van het verkochte artikel niet overschrijden. Bo vendien mag het krediet zich niet over een langere termijn dan 18 maanden uitstrekken. De beperkende maatregelen zijn niet van toepassing op zware voer tuigen, tractoren, landbouwmachinerieên en bepaalde kapitaalgoederen. H. Alpland, de pas benoemde Fran se ambassadeur In Amerika, heeft gis teren in New York verklaard, dat Frankrijk niet overweegt verdere con cessies te doen in het geschil om het Suezkanaal en de mogelijkheid niet uitsluit zijn toevlucht te nemen tot ge weid om de kwestie op te lossen. „Wy hopen dat een vreedzame op lossing gevonden kan worden, maar de minimale oplossing kan alleen die zijn welke in Londen opgesteld werd door de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dalles. Er kunnen geen concessies gedaan wor den", zei Alphand na zijn aankomst uit Parijs. Het Egyptische blad Al Ahram schrijft dat het leger „een formidabel gevechtswapen" is geworden. Het blad hecht grote waarde aan het feit dat Nasser, terwijl hij met Menzies bespre kingen voerde, tevens conferenties hield-met- de-ministqr "van Defensie-en- de bevelhebber van de strijdkrachten. „In géval van een oorlog wordt Egypte onmiddellijk een vuurspuwende vulkaan die haar vijanden afschudt" aldus Ei Ahram. Uit Alexandrië zijn vrijdag 159 Fransen, die in Egypte wonen, naar Frankrijk vertrokken. Een aantal Fransen die zich voor repatriëring met het oog op de kanaalkwestie hadden gemeld, hebben op het laatste ogen blik verstek laten gaan. De Britse en Franse gezanten in Washington, die bij afwezigheid van hun ambassadeurs de respectieve am bassades leiden, hebben gisteren drie kwartier met minister Dulles gespro ken oyer de-crisis rond het Suezkanaal en de besprekingen in Cairo. Naar in Rome verluidt, heeft de Ita liaanse ambassadeur in Cairo, Fornat, donderdagavond aan president Nasser een boodschap overhandigd, waarin de Italiaanse regering verklaart dat zij het Westelijke plan, dat de vijflandencom- missie deze' week aan Nasser heeft voorgelegd, een bruikbare en prakti sche basis voor besprekingen vindt. De Deense sportvlieger S. Goum Schwensen is gisteravond met zijn vliegtuig als eerste geland op de luchthaven Rotterdam. De vlieger leefde in de veronderstelling dat Rot terdam allang een vliegveld rijk was, maar eenmaal op de grond zijnde, hoorde hij dat de luchthaven eerst op 1 oktober officieel in gebruik zal worden genomen. Met verbazing vroeg de Deen, die in gezelschap was van zijn vrouw, zich af hoe men dan alles zo snel in gereedheid had gebracht om zijn lan ding ongehinderd te laten geschieden. Dat nu was het geheim van de smid. De heer Schwensen was uit Engeland gekomen en had dadelijk richting Rotterdam gekozen. Toen hij echter geen verbinding kree'g met de verkeerstoren van de Luchthaven Rotterdam, zocht hij contact met Schiphol. Daarin slaagde hij wel en de Deen deelde mede dat hij in Rot terdam wilde landen. Op Schiphol telefoneerde men da- De Argentijnse generaal Gonzalez heeft op een bijeenkomst van de le- gerclub in Buenos Aires verklaard, dat ,het Argentijnse leger beheerst wordt door de invloed van nazi's." Harry s. Truman heeft president Eisenhower gisteren bcdektelijk beschul digd zich ter wille van de handhaving «jner persoonlijke populariteit aan de Verantwoording- van zijn hoge ambt te onttrekken en daardoor het welzijn «er natie in gevaar te brengen. De oud-president noemde Eisenhower Wet bij name in zijn rede voor de Ame rikaanse vereniging van politieke weten schappen. Truman zei echter, dat het er op lijkt alsof het republikeinse bestuur de re- Sering heeft verhuisd van Washington Baar de advertentiebureaux aan de Ma dison Avenue te New York. Bovendien tel hij, dat de regering een nieuwe leer stelling ingevoerd heeft volgens welke de aides van de president en niet het staats hoofd zelf verantwoordelijk zijn voor de besluiten van het Witte Huis. Truman viel in zijn rede zowel de buiten- ais de binnenlandse politiek aan. Hij zei, dat de meest te vrezen conse quentie van de Madison Avenue tech niek" in de buitenlandse zaken tot uiting komt. Hij noemde de conferentie, welke Eisenhower verleden jaar met de leidei» der Sowjet-Unie gehouden heeft, het ergste voorbeeld van een verkoopcam- pagne- „De vrede moet op een hechte grond slag berusten", zei Truman. „Hij, die de grondslag ondermijnt en vernietigt om tijdelijk aan de oppervlakte uitbar stingen te vermijden, dient mets en nie mand. S8£ .i-iSsfcSöStoKv?., (Voor een verslag van ,£ssen-politiestad en de politletentoonstelling „WA" sie elders in dit nummer De woordvoerder van de informateur deelde hedenmorgen mede, dat prof. De Gaay Fortman gisteren een poli tiek advies heeft gevraagd aan prof. Po lak, de directeur van het Centraal Plan bureau. Hedenmorgen komt prof. Polak het antwoord op deze vraag aan de informateur brengen. Men neemt aan, dat prof. De Gaay Fortman aan de heer Polak zijn mening heeft ge vraagd over het opnemen van vrij staande socialisten in het kabinet Voor al van de zijde der Ohristelijk-Histori- schen zou hierop zijn aangedrongen. de Twee- CJLU., de A.R., en de p.v.d-A. In deze vergade ringen werd de fedeiröe situatie in de kabinetsformatie besproken. De beide Gistermiddag vergaderden de-Kamerfracties van de Ter aanvulling van de metingen, wel ke verleden jaar door een aantal geo detische deskundigen aan boord van hr. ms. fregat Vos werden verricht, zul len de experts van de rijkscommissie voor geodesie dr. R. Dorrestein, dr. B. J. Colette en de heer R. D. Schr .'-<g van 10 tot 22 september aan boorc prot. ©hr. fracties waren het er over eens, dat er thans dringend een kabinet dient te worden gevormd, waarbij vooral van A.R. zijde gehoopt wordt, dat het door zyn samenstelling toch wel vol doende parlementaire steunpunten zal kunnen vinden. Nu de sodalisten zich afzijdig hou den, is te verwachten, dat zij het door prof. De Gaay Fortman beoogde ka binet met alle kracht zullen bestrijden. De socialistische dagbladen zijn reeds begonnen met het rondstrooien van al lerlei onware verhalen over de plannen van prof. De Gaay Fortman, waarmee de P.v.d.A. zich niet heeft kunnen ver enigen. Maarschalk Worosjilof, de, president van de Sowjeiunie, heeft vrijdag «jan decreet ondertekend, waarbij de in ternationale StaÜnprijs voor de vrede wordt afgeschaft en vervangen door de internationale Leninprijs voor de vrede. Alle Sialinprijsen die van 1950 tot 1955 zijn uitgereikt, zullen Leninprij- xen moeten helen, aldus het decreet, dat omgeroepen werd door radio- Moskou. Ook de Stalinprijzen die voor pres taties op het gehied van de weten schap. de kunst en de letterkunde in de Sowjetunie en het buitenland uit- gereikt worden, zullen Leninprijzen hr. ms. onderzeeboot Zeeleeuw zv- heten. De prijzen zullen elk jaar op krachtmetingen verrichten in de 21 april, de geboortedag van Lenin, zee. uitgereikt worden. delijk naar Rotterdam en direct werd het vliegveld voor de landing proviso risch in gereedheid gebracht. Er moest nog een aantal werkpalen worden verwijderd om de Deen in staat te stellen het toestel veilig op de grond te zetten. Een half uur daarna was het echtpaar Schwensen al op weg naar een hotel in Rotterdam. In de loop van vandaag zullen zij weer op stijgen en hun reis naar Kopenhagen vervolgen. 'j Mevrouw Swensen, die wij in het sta tionsgebouw spraken, terwijl haar echtgenoot het verblijf in Rotterdam uiteenzette aan de douane, toonde zich het meest verrast over de voortvarende wijze, waarop men in Rotterdam was opgetreden. De landing was goed gelukt, taaar het was bovendien vanzelfsprekend, dat het eerste vliegtuig officieel welkom moest worden gebeten. Daartoe was ir. J. D. Quak, een der di recteuren van Gemeentewerken, naar het vliegveld gesneld. Hij heette de eerste bezoekers hartelijk welkom en stelde daarna zijn auto ter beschikking om het Deense echtpaar uit deze nog onbe woonde wereld naar het centrum van de stad te brengen. Voordat deze tocht begon klonk eerst nog de traditionele vraag van de douane: „Had U nog iets aan te geven?" „Ja," zei de heer Swensen, „een fles cognac, maar die zullen wij morgen ochtend voor het vertrek soldaat ma ken". De douane beloofde dan terug te zul len komen. Het congres van het Britse vakver bond TUC heeft gisteren in Brighton een resolutie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op een arbeidsweek van 40 uur. De leiding van het vakverbond had zich tegen de resolutie verzet. OOR de vierde maal en, naaf het ons voorkomt ten overvloede, want driemaal is scheepsrecht is nu gebleken dat een kabinet, parle mentair of extra-parlementair, van zeer brede samenstelling niet te vor men is. De socialisten gedroegen zich trou wen., ten aanzien van de pogingen van prot. De Gaay Fortman om een extra-parlementair kabinet te vormen -icoi het om een parlementair kabi- i tiet ging. Program zetelverdeling eo aan te zoeken personen, trokken zij principieel en consequent in de sfeer van het gebonden zijn aan de toestem- mig van hun fractie. Dat mag dan tot de socialistische dogmatiek beho ren. het moest daardoor tevens uit zichtloos zijn, daa. prot. Lieftinck reeds verklaard had dat voor een par lementair kabinet op brede basis d« tegenstellingen te groot waren. En dat is dan nog eens gebleken. Wij hopen nu maar dat prof. De Gaay Fortman er spoedig in slaagt een kabinet zonder socialisten te vor men. Want dat is de enige weg. die thans nog voor hem open is, of men het mooi vmdt of niet. DE BILT, zaterdag 10 uur. De depressie, die gisteren en ook van nacht m ons land een krachtige Zuid westen wind veroorzaakte, heeft zich de laatste 24 uur langzaam in Oostelijke richting over de Noordzee verplaatst Ze vulde geleidelijk op, tengevolge waarvan de wind vandaag in kracht afnam. Op de oceaan is de depressie, welke vrijdagochtend tussen Groenland en IJsland lag, in Zuidoostelijke rich ting gaan bewegen. Ze verenigde zich met een andere depressie, die van de kant van de Azoren kwam. Als gevolg hiervan is er nu voor de Golf van Biscaye een lagedrukgebied, ontstaan, dat de neiging vertoont zich naar het Zuiden van Engeland en naar West-Frankrijk uit te breiden. Er is een vrij grote kans, dat ook dit lagedruk gebied morgen in de loop van de dag; het weer in Nederalnd gaat beïn vloeden en in de eerste plaats in het Zuiden en midden van het land wat lichte regen of motregen zal veroor-, zaken. Tevoren zal het weer onder in vloed staan van een langzaam naderbij komende rog van hoge druk, die opklar ringen met zich meebrengt. De Indonesische procureur-generaal; te Djakarta heeft gisteren een onder zoek gelast in de zogenaamde „natio nalisatie" van de „Drukkerij Makas sar" in Makassar, Deze nationalisatie, die was „geproclameerd" 'door een aantal personen, die daarvoor op eigen houtje een speciaal comité hadden ge vormd, is door de regering gedesavou eerd, doch het comité verklaarde giste ren vastbesloten te zijn in zijn actie te volharden. De twee meisjes waren liftend naar Luxemburg getogen, om in dit land een voetreis te maken. Op één van deze tochten gemiddeld legden ze 25 kilometer per dag af werden zij het wandelen beu, weshalve besloten zij de resterende kilometers naar Grevenbach liftende af te leggen. En kele wagens reden voorbij, maar een grote Amerikaanse „slee" stopte en nam d« meisjes mee. De automobilist stelde zich voor als Schuman, een neef van de bekende Franse staatsman. Hy zag kennelijk iets in het Rotterdamse tweetal en stelde zün charmante passagiers voor in een Luxemburgs restaurant te gaan dineren. De meisjes, die wel eens iets anders wilden eten dan stokbrood, namen de invitatie aan. Het werd een rijkelijk met champagne besprenkelde maal tijd. B(j het hartelijke afscheid gaf mijn heer Schuman zijn visitekaartje, met het verzoek hem eens te komen op zoeken tn zijn villa in de stad Luxem burg. Dat gebeurde. Op een zonnige zaterdagmiddag zocht het tweetal de heer Schuman op, die met vrouw en kinderen een enorme villa bleek te bewonen. Weer werd er vorstelijk ge dineerd, weer stroomde de cham pagne. Dat weekeinde bleven de meisjes logeren. „En wat gaan jullie daarna doen?" informeerde de gastheer be langstellend. Tilly zei, dat ze wel eens naar Nice wilde en Annewies zou de rest van haar vakantie het liefst in de omgeving van een der Zwitserse meren slijten. Maar aangezien ze daar geen geld voor hadden, was het be sluit gevallen de volgende dag lif tend naar Parys te trekken. De heer Schuman besliste anders: Annewies en Tiily vonden de volgen de morgen aan het ontbijt ieder een ticket voor de trein naar Bazel, Bern, Lausanne, Genève, Parijs. Bovendien nog honderd gulden aan Zwitserse en honderd gulden aan Franse franken. De heer Schuman verontschuldigde zich; het vliegtuig naar Nice was juist de vorige dag vertrokken en of ze zo vriendelijk wilden zijn genoegen te nemen met de treinkaartjes.... De Westduitse regering ontkent, dat een verenigd Duitsland bjj voorbaat verplicht zou zyn tot de Navo en de Westeuropese Unie toe te treden. In dien een herenigd Duitsland hiertoe echter toch zou besluiten, zouden de Russische behoeften op het punt van de veiligheid bevredigd kunnen worden door een gedeeltelijk gedemilitariseerde zone langs de Oder-Neissegrens. Dit zegt de regering van Adenauer In een nota aan Rusland, waarvan Amerika, Enge land en Frankrijk afschriften ontvangen hebben. West-Duitsland meent dat er op het ogenblik geen nieuwe conferentie van de Grote Vier gehouden dient te worden, maar dat de Grote Vier eerst via de normale diplomatieke kanalen tot overeenstemming met West-Duitsland moeten zien te komen, waardoor het succes van een latere conferentie verzekerd zou zyn. In een memorandum by de nota is een schema opgenomen voor een over eenkomst over zowel Duitse hereniging als Europese veiligheid. In grote trek ken is dit plan hetzelfde als het voorstel dat m oktober en november door de Westerse geallieerden is ingediend op de Geneefse conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier Het bevat ook een wat gewijzigde versie van het zg. plan-Eden voor een gedemi litariseerde zone tussen Oost eh West, een plan dat premier Eden van Enge land in juli 1955 aanhangig heeft ge maakt op de Geneefse conferentie-aan- de-top. De Westduitse regering zegt dat slechts één Duitse staat kan toetreden tot een stelsel van Europese beveiliging en dat hereniging tot stand moet komen als resultaat van volkomen vrije, al-Duitse verkiezingen. De Sowjetonderminister van Buiten landse Zaken, Andrei Gromyko, heeft gisteren de Westduitse ambasadeur Wil helm Haas meegedeeld, dat „de hermill-" tariseriög en de onderdrukking van de vrijheid en rechten" in West-Duitsland de Duitse hereniging onmogelijk heeft gemaakt Haas bezocht Gromyko om de nota van Bonn te overhandigen. Het bestuur van de Nederlandse Ver eniging van Kaasexporteurs heeft be sloten mede te werken tot het benoe men van een bestuurslid van het Pro duktschap voor Zuivel. Deze benoeming moet in overeenstemming met de Ver eniging van Groothandelaren in Boter en de Vereniging van Groothandelaren in Melkprodukten geschieden. Aange zien deze organisaties, evenmin als F.N.Z. en V.U-Z.H. bestuursleden wil len benoemen, zullen de vaasexporteurs hun recht niet uit kunnen oefenen. -* De secretaris van de Bond van Kaas exporteurs, de heer J. F. Ch. Kleyn, deelde mede, dat het bestuur zijner or ganisatie in tegenstelling tot andere be sturen, vertrouwen stelt in ir. B. van. Dam, die in kringen van de Neder landse kaasexporteurs als een be kwaam, actief en onpartijdig voorzit ter van het Bedrijfschap voor Zuivel (oude stijl) wordt gewaardeerd. De berichten over een impasse In de besprekingen over bet Suezkanaal ver oorzaakten gisteren bij opening van de New Yorkse effectenbeurs omvangrijke- verkopen, waardoor de eerste notertn-. gen ongeveer 3 dollar lager waren. Voor-: al Internationale oliefondsen daalden scherp. Royal Dutch en Gulf Oil boekten de grootste daling. Nina. Nina Ponomareva is thans als dievegge van vijf hoedjes opgeno men in het Britse politieblad op de lijst van gezochte personen. Signalement: 5 feet 9 inches lang, blel- ke gelaatskleur, "haar tussen kastanje bruin en blond, blauwe ogen, spreekt geen Engels. -N. Botterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 1.) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19 30 u Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhage. Huygensplem 1 Postgiro 4Ï4867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18 30—19 30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Keikstraat 2"b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week. 2,26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directeur: II. DE RUIG

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1