Bervoets schrijft de nieuwe wintermode in Schiedam voor Plechtige opening van de Staten-Generaal Jaarbeurs heden geopend Militair eerbetoon DRIEJARIG VENTJE VERLOOR ZIJN RECHTERHAND Reis gaat niet door Visum kwam op het nippertje Onbillijke eis bij staatsexamen Herdenking van Juliana van mp Verlovingsringen TROUW SCHIEDAM Zonnige zomerkleuren en warm materiaal Buitenlandse onderschei dingen voor Schiedamse brandweer Vier knapen ontvreemdden koper en ijzer „Willem Beukelszoon" gerepareerd VICTORIA Letsel door schuld Zijwand caravan open gescheurd4 Veertien dagen geëist Ö.D.1.2 won van Het Waterschip - Ciir. Geref. Synode koos moderamén DsJ, H. Velema praeses Willem Ruys bunkert in Kaapstad VLAARDINGEN Maasland T romv-Beursindex Dinsdag 11 september 1956 Advertentie Advertentie Zonder enig officieel vertoon is vanmorgen in Utrecht de 67ste Jaar beurs geopend. Reeds vroeg voerden treinen, bussen en auto's duizenden naar de Domstad, waar men zich verspreidde over de Jaarbeursterrel- nen op het Vreeburg en aan de Croeselaan. De Utrechtse politie had samen met de Koninklijke Marechaus see uitgebreide voorzieningen getrof fen om de verkeersstroom door de nauwe binnenstad te leiden. Vooral de belangstelling voor het Croeselaanterrein, waar dit jaar voor het eerst de Elektrobeurs is onder gebracht en ook de efficiency-afdelin- gen een plaats vonden, was bijzonder groot. De beurs, die t/m 20 september wordt gehouden, omvat totaal 1969 inzendingen, die een netto expositie oppervlakte van 33.000 m2 in beslag nemen. Firma's uit 22 landen zullen aan deze manifestatie deelnemen, te weten uit: Nederland (1100). België (25), Canada (4), Denemarken (19), West-Duitsland (380), Oost-Duitsland (15), Groot Britannië (123), Finland (1), Frankrijk (52), Italië (25), Japan (9), Liechtenstein (3), Marokko (1), Noorwegen (6), Oostenrijk (7), Pa kistan (1), Polen (6), Spanje (2), Tsjechoslowakije (4). U.S.A. (76), Zweden (33) en Zwitserland (77). Reeds innen een half uur nadat de Jaarbeurs in Utrecht haar poorten had geopei -i. meldden zich tal van buitenlandse kopers aan. Bij hen waren vele fabrikanten en inkopers van warenhuizen. Ze kwamen uit Duitsland. ZuicT- Afrika. Oostenrijk. Israël, Iran, Zwit serland, Italië. Noovd-Aïrika. Suri name, Griekenland, Spanje. België en Zweden. LEO VAN IERLAND w.m,j»iiiun,itf „Prinses Irene", van de Koninklijke Marechaussee, de Koninklijke Militaire Kapel, de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht, het Trompetterkorps der Cavallerie en het Fanfarekorps der Genie dragen de ceremoniële tenue. De zonnige zomerkleuren zet de mode voor het komende seizoen 1956'57 ons voor en te zamen met warm materiaal vormen zij een aantrekkelijke combinatie. Dit heeft de N.V. Kledingmagazijnen v.h. Gebrs. Bervoets dankbaar aangegrepen voor haar collectie, welke gistermiddag en -avond aan het Schiedamse publiek in Musis Sacrum aan de Lange Haven is getoond en daardoor zeer boeiend, kleurrijk en praktisch is. Het modebeeld is in Nederland aan het veranderen zoals de charmante gastvrouw van Bervoets mevrouw H. Smit de dames vertelde. Langzamer hand ziet de vrouw de zin van het goed gekleed gaan in. Ook de confectie-in- dustrie maakt steeds meer opgang, vooral op het gebied van mantels. Zo worden bijvoorbeeld vier miljoen man tels per jaar naar Zweden geëxporteerd. Enkele prachtige staaltjes van deze mantelindustrie kon men ook op de show (voor iets goeds naarBer voets bewonderen. Hadden de japonnen een vrolijk kleu rig karakter, bij de pakjes, complets en mantels heeft het kledingmagazijn zich aangepast bij het waarschijnlijk koude weer, dat ons na de koele zomer ongetwijfeld zal wachten. Prachtige herfsttinten, zoals de sportieve swag ger in een bruin Prince de Galles-ruit je. De pakjes kregen af en toe een mantel van hetzelfde materiaal, het geen bijzonder praktisch is. De licht beige camel-jas, waarbij een schattig hoedje naar het ontwerp van Joop Knop pers het hoofd van de mannequin sier de, is echter ook niet te versmaden. Licht en vrolijk waren de japonnetjes. Tijdens de prijsuitreiking van de brandweerwedstrijden, die zaterdag in Schiedam werden gehouden, werden door de buitenlandse gasten onderschei dingen uitgereikt aan het jubilerende Schiedamse korps. Namens de Fédération Frangaise des sapeurs-pompiers werden onderschei dingen uitgereikt door de heer Riché uit Parijs, aan de commandant van de Schiedamse brandweer ir. S. Moesker en de brandmeesters D. de Jager en J. Keuzenkamp. Onderscheidingen namens de British Fireservice Association werden uitge reikt door de heer G. Gowler, namens de Fédération des sapeurs-pompiers de Luxembourg, door de heer Funck en namens het Deutsche Feuerwerke Ver band door de heer A. Bürger, De Schiedamse politie heeft maanda? vier knaapjes aangehouden en ter be schikking gesteld van de kinderpolitie. Der jongens, twee dertien-jarigen, een twaalf-jarige en een veertien-jarige hadden zich reeds enige tijd schuldig gemaakt aan diefstal van koper en oud ijzer. Dat ijzer was afkomstig uit het bezit van de Gemeentelijke smede rij en van een schuit met oud ijzer van de oudijzerhandelaar V. G. te Schiedam. De knapen namen echter geen ge noegen met het wegnemen van losse stukken metaal. Op een goede dag zaagden zij van een grondkabel zes meter af en brandden daarvan de ko peren buitenkant af om zodoende het koper te kunnen verhandelen. Aan de activiteit van de knaapjes is nu een einde gekomen. (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen is de Sch. 54 de Scbeve- ningse haven binnengevaren, na ruim een week gevist te hebben in de Ierse Zee. Aangevoerd werden 600 kantjes en 350 kisten. Gedurende de laatste dagen was de vagnst tegengevallen Zoals bekend ging de Sch. 54 op een ongebruikelijk tijdstip naar de Ierse zee. Meestal wordt in het begin van het jaar op deze plaats door de Nederlanders ge- vist. Het voorbeeld van de Sch. 54 werd gevolgd door verschillende Vlaaröingers, Katwijkers en IJmuidenaren. De Sch. 121, welke eveneens in de Ierse Zee was. zal tegen het einde van de middag Scheveningen binnenlopen. Gedurende de laatste dagen is op de Noordzee niet veel gevangen. Gisteren wa ren verschillende trawlloggers aan de markt. De aanvoer was tussen de 20 en 30 last. Een dergelijke vangst gedurende drie weken is gering te noemen, vooral als bedacht wordt, dat er vleetloggsrs zijn. die in enkele dagen een even grote vangst hadden. (Van een onzer verslaggevers) Hetvisserijonderzoekingsvaartuig „Wil lem Beukelszoon" zou vanmiddag uit Scheveningen vertrekken. Het'schip heeft enige tijd aan de Scheveningse sleephel- ling gelegen om gerepareerd te worden aan ae gevolgen van een aanvaring te Umuiden. Een show die U niet moogt missen! De door ieder begeerde cameljas, welke in zeer fraaie uitvoering op de mode show van Bervoets werd getoond. Voet; jonge meisjes durfde men het zelfs nog met oranje aan. Het resul taat was dan ook bijzonder aardig. De vlotte en toch geklede caraco zagen we herhaaldelijk. Ook de blousende rug (gaan we weer terug naar de S-lijn van Fath?) verscheen weer ten tonele. Niet minder groot was de collectie cocktail- en avondjaponnen, waaraan Bervoets ditmaal de uiterste zorg had besteed. De dames hebben haar hartje kunnen ophalen aan dit op een sprookje gelijkend slot van de show. Advertentie zijn rechterhand in dit kanaal, tenge volge waarvan deze geheel werd afge scheurd en verbrijzeld door de in wer king zijnde gehaktmolen. Verdachte gaf toe, dat het ongeval zich had toegedragen als in de dag vaarding vermeld. De officier van jus titie eiste, rekening houdende met alle omstandigheden, tegen verdachte, veer tien dagen gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. Voor de Rotterdamse Rechtbank heeft terecht gestaan de 21-jarige slagersknecht H. P., uit Rijsoord, wie tenlasée was gelegd, dat het aan zijn schuld te wijten zou zijn geweest, dat de driejarige Francis Arie Hoek stra zwaar lichamelijk letsel heeft bekomen. Verdachte was op 24 mei in perceel Oranjestraat 6 te Rijsoord, bezig met het draaien van gehakt, door middel van een electrische gehaktmolen en zet te het jongetje op de tafel waarop de machine was geplaatst. Het knaapje zat dicht bij de machine en zag hoe de slagersknecht met zijn handen vlees stopte in het open kanaal voor de toe voer van vlees. Op een ogenblik, dat de slagersknecht zich even bukte en geen aandacht be steedde aan de kleine jongen, stak deze Grootmoeder besliste: Het tweede twaalftal van het Schie damse O.D.I. heeft zaterdag haar eer ste wedstrijd tot een goed einde ge bracht. Ze wisten van .Het Waterschip" te winnen met 40. Binnen vijf minu ten was de stand voor O.D.I. al 20. Dit was tevens ook de' ruststand. In de tweede helft speelde „Het Water schip" beter dan in de eerste helft, maar zonder resultaat. Met een 4^-0 overwinning verlieten de Schiedammers het veld. Het eerste twaalftal heeft het zater dag niet kunnen bolwerken tegen Per- nix 2 uit Leiden. Deze wedstrijd werd in een rustig tempo gespeeld. Voor de rust wist Pernix al uit te lopen tot 3—1. Wat het spel betreft was Pernix iets in de meerderheid, ook waren ze veel schotvaardiger dan O.D.I. Deze wed strijd eindigde in gen 103 voor de Lei- denaren. Omdat het derde twaalftal van Maas sluis zich teruggetrokken heeft uit de competitie, kon de wedstrijd van het der de niet gespeeld worden. Het vierde twaalftal dat voor het eerst in de competitie uitkwam, wist bo ven verwachtingen van D.I.O. 5 uit Rotterdam te winnen, Over het alge meen was dit een rustige en vlotte wed strijd. De junioren kwamen in het veld uit tegen Spirit A uit Vlaardingen. Zij wis ten het echter niet verder te brengen dan een 11 gelijk spel. De einduitslag was een 42 overwinning voor O.D.I. De 17-jarige Mechteld Schreuders, een balletdanseres, had passage ge boekt op de Sibajak om zich by haar ouders in Australië te voegen. Gisteravond moest zij echter van haar grootmoeder vernemendat de reis niet doorging. Grootmahad zich op de hoogte gesteld van de ernst van de internationale toestand en in ver band hiermede achtte zij het niet ver antwoord een meisje van 17 jaar al leen naar een ver land te laten reizen. ,jEr gaan nog meer schepen", zo was het commentaar van deze toch wel verstandige grootmoeder. De generale synode der Christelijke Gereformeerde Kerken heeft ds. J. H. "Velema nit Apeldoon vanmorgen geko zen' tot praeses. Tot assessor koos z(j ds. J. C. Maris te Santpoort, tot eerste scriba ds. I. de Bruyne te Rotterdam en tot tweede scriba ds. M. Draayer te Drachten. Zij besloot haar arbed over acht com missies te verdelen. De synode zal deze week tot vrijdagmiddag vergaderen en dan uiteen gaan tot de commissie, die benoemd is in de zaak van ds. P. Wes- teloo, gereed is met haar arbeid. Daarna zal zij weer bijeenkomen. Zij heeft lang durig van gdachten gewisseld over de kerkrechtelijke positie van een der af gevaardigde ouderlingen, omdat geble ken was, dat deze wel de gemeente als zodanig diende, maar in zijn ambt niet was bevestigd overeenkomstg artikel 22 der Kerkenorde, Het moderamen zal van middag met de betrokken ouderling een bespreking hebben en daarover m de middagzitting rapporteren. Het vlaggeschip „Willem Ruys" van de Koninklijke Rotterdamscbe Lloyd. dat niet via het Suezkanaal maar rond de Kaap de Goede Hoop de reis naar Indo nesië maakt, wordt 20 september in Kaapstad verwacht, waar gebunkerd zal worden. Het schip zal in deze haven van 's ochtends zes tot 's middags één uur blijven liggen. Op 29 september wordt de „Willem Ruys" in Colombo verwacht, waar ook een oponthoud van ongeveer zes uur zal zijn. In Belawan komt het schip dan aan op 2 oktober, in Singa pore op 3 oktober om dan op 5 oktober "s ochtends vroeg in Djakarta aan te komen. Over de datum van vertrek en de te volgen route op de thuisreis zal door de directie van de Lloyd nog nader worden beslist. De 78-jarige heer Joh. C. Gaarkeuken uit Hazerswoude, die vanmorgen met het emigran tenschip „Sibajak" uit Rotter dam naar Australië wilde ver trekken, mocht bij aankomst a an de Lloydkade vernemen, dat zijn visum niet in orde was. Er zat niets anders op dan terug te keren naar Hazerswoude. Zeer teleurgesteld zag de heer Gaarkeuken toe, hoe zijn bagage weer uit het ruim van het schip naar de kade werd gebracht- Toen hij aanstalten wilde maken om naar zijn woonplaats terug te keren, snelde een employé van de passage afdeling van de Ko ninklijke Rotterdamsche Lloyd hem achterna. Men was er toch in geslaagd de kwestie in het reine te brengen bij de Austra lische ambassade- Een gelukkige heer Gaar keuken scheepte zich daarna op nieuw in. Wisselende korfbal resultaten Wisselende korfbalresultaten. De nieuwe korfbalcompetitie is zaterdag jl. voor de Maaslandse twaalftallen met wisselend succes begonnen. Het eerste twaalftal van ODO kwam goed voor den dag door met duidelijke cijfers (52) op eigen terrein te winnen van Oranje Nassau 2 uit Vlaardingen. ODO 2 bracht het tegen Oranje-Nassau 3 niet verder dan een 22 gelijkspel en bleef daarbi; een stuk onder het eigen kunnen want tegen het zwakkere Vlaardingse team was gemakkelijk een overwinning te be halen geweest. De beide junioren-teams verloren hun eerste wedstrijden: ODO a ging met 5—0 ten onder tegen Oran je Nassau a en ODO b leed een 51 nederlaag tegen Oranje-Nassau b. Het nieuwe senior-twaalftal ODO 3 (de vroe gere a-junioren) waren deze eerste dag vr ij-af. Voetbalresultaten. Daar wegens de kinderverlamming alle juniorenwed strijden zijn afgelast, kwamen zaterdag alleen senior-elftallen van MW'27 tus sen de krijtstrepen. Het ging op deze eerste competitiemiddag de Maaslandse voetballers weer heel goed af: Tegen het Rotterdamse Mullerco bevocht MW I een mooie 41 zege, terwijl MVV 3 het nog aanzienlijk beter deed door met 71 te winnen van Rozenburg 3. Het is nog wel wat vroeg om over kam pioenskansen te spreken maar het gaat in ieder geval de goede richting uit! Leraar stenografie In het begin van dit jaar is in de Prinsenhof te Delft op eenvoudige wijze de 450ste geboortedag van Juliana van Stolberg herdacht. Maar mejuffrouw A. W. J. Mulder, de conservatrice van het Oranje Nassau Museum te Den Haag, had het terecht niet over haar hart kunnen verkrijgen deze herdenking ongemerkt aan haar museum voorbij te laten gaan. En zo zat er gisteravond in de kos telijke oude Boterwaag aan de Prinse gracht een groot aantal leden van de Vereniging „Oranje Nassau Museum" te luisteren naar wat er over de slot- vrouwe van de Dillenburg verteld werd. Mejuffrouw Mulder riep de typische sfeer van dit Nassause slot op, het druk ke en roezige leven van de vele kinde ren en kleinkinderen, die op de hofschcol onder leiding van Juliana opgevoed werden. Want een grote familie woonde er in de Dillenburg. Uit haar eerste huwelijk met de' Graaf van Hanau bracht Juliana vier kinderen mee en zij schonk Willem van Nassau er twaalf Dat betekende doopfeesten, later uitge breide huwelijksfeesten, geboorte van kleinkinderen, etc. en moeder Juliana reisde trouw haar kinderen af, vooral na de dood van haar echtgenoot in 1559. Aardige, roerende bijzonderheden vertelde mejuffrouw Mulder over de verhouding tussen' moeder en kinderen, vooral over haar lievelingszoon Lode- wijk, die met de jongste en verwen de Hendrik op de Mookerheide sneu velde, over Maria, dochter van Prins Willem I, over Elisabeth, vrouw van Jan (de Oude). In de vrijheidsstrijd der Nederlanden deed het gehele huis Nassau mee en vele slagen troffen moe der Juliana, die zij door haar sterk ge loof steeds te boven kwam. En toen zij in 1580 stierf, was het eenzaam gewor den op de Dillenburg. Maar zii had ge sterkt en getroost, bij haar had Prins Willem rust en zekerheid tot de strijd gevonden zij was „ons aher vrouw en moeder" geweest, zoals Maria zei. Rondom deze kenschets van de stam moeder van ons Vorstenhuis was een klein programma van muziek en voor dracht gebouwd. Hans Schouwman speel de op zijn clavichord (in Scheveningen gemaakt) prachtige werkjes uit de 16e en 17e eeuw, iets van de Engelse vir- ginalisten (Byrd), iets van de Duitse, Franse, Italiaanse en Spaanse litera tuur, oude dansen, variaties, een klein liefdeslied. Dat klink in de kleine zaal verrukkelijk met die tere. zilverige klan ken, met die allerfijnste nuances! Hanneke Lameris droeg twee liederen van Valerius en het gehele Wilhelmus voor, waarna Hans Schouwman de avond met twee werken van Sweelinck besloot. Ter gelegenheid van deze herdenking had men enige documenten over het leven van Juliana van Stolberg in de aangrenzende zaal ter bezichtiging ge legd. Visserijberichten Vangstbericht van hedenmorgen uit volle jee; Sch 78 met 12, 305 met 50, 87 met 10, Z00 met 17, 77 weinig vangst, 195 geen vangst, 254 met 25. 342 met 5, 412 met 25, 4 met 50. "98 50 netten, 159 geen vangst, 229 met 0, 105 met 17, 339 met 40, 23 gisteren 34, 33 met 10, 104 gisteren 24 k, 57 geen vangst. 181met 3, 32 met 100 k, 40 met 30 k, 48 met 3. 49 geen vangst. 99 met 70, 133 met 0.1K9 geen vangst. 233 met 12. 247 met 10. 23 geen vangst, 285 met 40 k. 5 met 18 k, 9 gisteren 60 k. 19 met 25 k, 23 met 3. 30 geen vangst, 84 geen vangst, 130 met 2, 255 8®fn vangst, 248 geen vangst. 249 met 3 k, 2?7 met 12 k, 310 met 100 k. nog 30 netten, 399 met 17 k, 20 40 k, 223 met 100 k, 314 met 3 k. 79 met 3 k. 186 met 10 k. 361 met 25 k. 46 met 2 k, 50 met 5 k, 63 mei 15 k, 66 met 20 k, 73 gisteren 34 k, 89 met 17 k. 97 gisteren weinig vangst, 123 weinig vangst. 160 gisteren weinig vangst, 242 met 12 fc, 275 met 55 k. 3 met 25 k, 121 is thuissto- mende. 302 gisteren 60 k. 110 met 17 k. 333 gisteren 5 k. 325 met 35 k. kw 30 met 3 k. Vlaardingers: VI 14 met 13 k. 84 met e. nog 30 netten. 89 met 20 k, 112 met 15. 132 met ("et s°. noS 20 netten. Binnen te Scheveningen: Sch 54 met 585 k, 10 k groe ne haring, 320 kisten verse haring en 100 kisten vis. Vardingen;: 70—40, nog 35 netten. 85- 50, 203—8, nog »3 netten, 203—28. nog .'.0 netten, 207—8, 208—12, nog 60 netten. 21C— 00 uit een halve vleet, 29 geen vangst. 86— 12 nog 35 netten, 11515 nog 30 netten. 180 1S6TT7 no8 35 netten, 53—14 nog '>5 netten, 61—40 nog 10 netten, 83—5, 166—50 nette«. 14—12, 84—2 nog 35 netten. 89—20, 112—15, 132—1. Marktprijzen van gisteren: Trawlharing 1 —'77' trawlharlng groot van t 32.40 tot l. 33,CO, trawlharing klein van f 27.— tot l 31,50, vleetharing groot van t 30.70 tot H>2£,vl£?tïlar,n8 k)ein va" f 29,60 tot f 33.90, ijleharing van f 21,40 tot 22.50, steurbaring van f 20,50 tot 20,10. 's - G RA VENHA G E11 sept Besomming logger verse haring en vis: Sch 56—t 8960. Voorts waren aan de markt zes kustvissers met in totaal f 3260 aan verse vis. Notering verse haring f 19-23.20 per kist van 50 kilo- ?ter'n8 zoute 'haring maatjes groen t 34.50—43. kleine zoute haring f 29—35 50. volle haring f 32 - 33"0 ij'» h--!ng f 21 25, steurharing f 22 33, »'■-« -r ^r«e Datum Totaal In- Hand.- dustr. verkeer 7 sept. 200.09 279.99 165.19 10 Sept. 198.53 278.95 163.50 11 sept. 199.55 279.24 163.65 Datum Cultures Olie 7 sept 70.32 790.00 10 Sept. 68.10 788.00 11 sept. 70.32 795.50 - Uitstel zaak-Doornik Gisteren zou voer het landgerecht te Djakarta de eerste zitting worden ge houden in de zaak tegen de Nederlander H. Doornik. Dit is echter niet geschied. Het was ook niet bekend, wanneer de eerste zitting wel zal worden gehou den. Doornik is ruim 3 jaar geleden in verband met de beschuldigingen tegen Schmidt en wijlen Jungschiaeger gear resteerd. Naar. de correspondent van het A.N.P. in Djakarta verneemt, heeft Doornik een verdediger gevonden. De naam van de advocaat werd echter niet onthuld. Vandaag zal het Groen van Prinstezerlyceum te Vlaardingen offici eel worden geopend. Op 14 september sul len de lessen voor de vijfhonderdveertig teerlingen, die de school telt, een aan vang nemen. ROTTERDAMSE TERMIJNMARKT RUWE LIJNOLIE IN TRANSITO. ROTTERDAM, 11 sept. Medeged. door de N.V. Commissiehandel vh. Julius van Roosendaal. Slotnotering in gids. p. 100 kg.: sept. 106.50, nov. 105.75, jan. 100.20, maart 98.2». Gisteren 23 contr. Vandaag voorl. 25. ENORME K EUZE BEIJERl&HDSELAAH 31 OUOE BWMNWEG M.6;148.', JONKERFRA.NSST,RAAT, 106 .CONSTANT" „FOR EVER' ..AUDREY" vanaf WOENSDAG 12 SEPTEMBER in GEBOUW EMPORIUM, Kipstraat. Naast de nieuwste modellen van Mer cedes o.a. de 190,219 en 220 S tonen wij U hier tevens de origi nele Mercedes fabrleks-race- wagens, de 300 SLR en de 2,5 liter formule-racewagen. Geopend van 10 22 uur. VRIJ ENTREE AUTOBEDRIJF Zwiardseroorutrael 2-23 Rotterdam Tal. 30920-37780 Showroom: Groanandaal 29F Tal. 23666 Dishmaster. Wesünghouse, FrigidaireThor, Ada-Maid. 3 speciaalzaken

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 2