De Kerk der kleinen Egyptenaren (20.000 man) volkomen omsingeld D' Vaart door Suezkanaal gedeeltelijk gestremd Eden: Besluit staat vast 7A Assemblee der V.N. aanvaardt Amerikaanse resolutie Nagy waarschuwt de Verenigde Naties „Uit pact van Warschau" Meer Russen Pres. Nasser afgetreden? Suezkanaal is ingesloten V.N.-konvooi ontsnapt aan een bombardement Luchtaanvallen voortgezet Weeroverzicht VRIJDAG 2 NOVEMBER 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3528 Een kwartje meer soldij -v NA een hevige Lankslag in cle woestijn hebben Israëlische troepen zich gis teren meester gemaakt van het hele schiereiland Sinai. De Egyptenaren trek ken volgeng Israëlische berichten in wan orde terug, het grootste deel van hun uit rusting in de steek latend. De Israëlische troepen zouden de Egyptenaren onder vlucht in de richting van het Suez- wanordelijke kanaal. De burgerbevolking van Gaza werd door de Israëliërs gespaard. Alles werd in het werk gesteld, zo meldt A.F.P om te voorkomen, dat er veel bloed zou vloeien. van Russische makelij, hadden buitgemaakt. die zij eerder E BritsFranse operaties tegen de Egyptische luchtmacht duurden gisteren de gehele dag voort. Vanmorgen werd van de zijde van het gecombineerde hoofdkwartier medegedeeld, dat de meer hebben aangevallen met 100 tanks Egyptische luchtmacht was vernietigd. Ruim 100 toestellen werden buiten gevecht gesteld. De meeste van deze toestellen waren van Russische makelij. Een gecombineerde vloot stoomde gisteravond op in de richting van het Suez-kanaal. De zeestrijd krachten van de Britten cn Fransen opereren, zowel in het Noorden als in het Zuiden. Britse vliegtuigen brachten gisteravond het Egyptische oorlogsschip Akka tot zinken. Van morgen werd medegedeeld, dat het wrak van het schip door de Egyptenaren naar de vaarzóne is gesleept) waardoor de scheepvaart gedeeltelijk is gestremd. A/"ANMORGEN werd door het Israëlische hoofd kwartier medegedeeld, dat Gaza, in het Noordelijk gedeelte van het schiereiland Sinaï, door de Israëlische tankeenheden was bezet. De Israë liër» maakten hier tienduizenden krijgsgevangenen en grote hoeveelheden materiaal vielen in hun handen. Gaza werd veroverd door troepen, die gebruik maakten van Russische tanks, welke eerst gisteren door de Egyptenaren waren achtergelaten bij hun INTUSSEN is nog geen melding gemaakt van landingen. Uit alles blijkt echter, dat.de Brits-Franse actie wordt doorgezet, ondanks het feit, dat de Assémblèè der V.N. vanmorgen een Amerikaanse resolutie over het staken der vijandelijkheden aanvaardde. Eden weigerde vandaag in het Lagerhuis te antwoorden op de vraag of Groot-Brittannië aan de oproep van de V.N. gehoor zou geven. Hij moest eerst de tekst der redevoeringen en de resolutie bestuderen. Van Cyprus wordt een steeds toenemende activiteit der strijd krachten gemeld. De Brits-Franse troepenmacht op het eiland groeit met het uur. JN de strijd om de door Russische troepen bezette Kilian-kazerne in Boedapestwerden de Hongaarse opstandelingen-troepen aangevoerd door kolonel Pal Maleter, die zich tijdens de strijd zo dapper gedroeg, dat hij de bijnaam „De Held van Boedapest" kreeg. Maleter is thans benoemd tot vice-minister van de na tionale defensie in de opstandelingen-regering. De foto toont de moedige kolonel (tweede van rechts), het gelaat door de strijd getekend, te Boedapest in gesprek met Westelijke corresponden ten, die hij een sober relaas van de strijd deed. EEN STERKE RUSSISCHE strijdmacht is op weg naar Boeda pest. Russische tanks (twee divisies), kanonnen en vracht auto's trokken gisteravond op ettelijke plaatsen Hongarije binnen. De angst en de verontwaardiging onder de bevolking stijgen door de berichten over de Russische troepenbewegingen. Het schijnt, dat de Sowjettroepen, die Boedapest hebben ver laten een kordon on de stad hebben gevormd op een afstand van ongeveer twintig kilometer. Nagy, de Hongaarse premier, heeft de Verenigde Naties doen weten dat nieuwe Sowjettroepen Hongarije binnenkomen. Nagy verzocht verder de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Ham- marskjoeïd, de Hongaarse crisis hij voorrang te doen behandelen door de Assemblee der V.N. Eerder had Nagy meegedeeld, dat Hongarije zich losmaakte uit het Pact van Warschau. Hongarije verklaarde zich neutraal en het deed een beroep op de vier grote mogendheden om zijn neutrali teit te garanderen. De Veiligheidsraad der Verenigde Naties zou hedenmiddag of zaterdag bijeenkomen om te spreken over de toestand in Hongarije. 0 Zie verder pagina 3 r r Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 1 Postbus 1112 Postgiro No. 424518 Klachtendienst abonnementen 18.3019.30 u Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gratenhace: Huysensplem 1 Posteiro 424887 Redactie: Tel. 111892 Adm fel? UHol Klachtendiensl 18.30—1930 u: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 87882 Abonnementsprijs 57 cent per week. f 2 48 oer j 7,40 per kwartaal. - i^5S, nummerf lucent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG ZOALS men weet heeft de Genera le Synode van de Ned. Hervorm de Kerk zowel in haar Verklaring Bangaande de kwestie Hardegarijp (19521 als in haar Herderlijk Schrij ven (1955) geweigerd zich vast te leg gen. hetzij op de christelijke hetzij op de openbare school. Daar is ook vanuit de eigen kerk nogal wat over te doen geweest. Kon men aanvankelijk zeggen, dat hier de bezwaren veelal kwamen van da zijde van de gereformeerde mo daliteit binnen de Hervormde Kerk, thans en we achten dit een verheu gend verschijnsel worden de scha duwzijden van het synodale standpunt naar voren gebracht door hen, die er overigens niet aan dénken op dit punt de voluit hervormde visie t« ver loochenen. Enkele reactie» willen we in herin nering brengen. In het Maandblad van C.V.O (april '56!, valt een toon van ongerust heid te horen van de zijde der inspec tie van C.V.O.: „Een inspecteur meen geconstateerd te hebben, dat da be ilangstelling bij zgn. veTenigingMch» len veel beter is dan bij de zgn, ker kelljke scholen. Bij deze laatste kon» het soms voor dat de voorzitter (pre dikant) zegt „geen keus te willen doen" en „zich niet voor het karretje van de chr. school laat spannen". Het ligt voor de hand, dat dit plaatselijk tot ernstige spanningen leidt. Wel zeer duidelijk werd de keercijd* van de synodale medaille getoond ib een artikel van de heer G. d'Olivat ie ,,In de Waagschaal" van 2 juni 1958 Daarin wordt de synode ronduit ver- weten een manco aan pastoral# «org ten aanzien van de hervormde onder wijzers en ouders. „Want wat", aldus het artikel „heeft de Hervormde Raad voor Kerk en School sinds 1952 gedaan? Hoofd zakelijk het godsdienstonderwijs op d« openbare school bevorderd. Volop dui apostolalr werkzaam geweest. En wk „hervormd" wil zijn, kan zich daar over alleen maar verblijden. Maar en daarover kan men 2lch alleetf' maar bedroeven haar pastoralt taak bijv, t.a.v. de hervormde on derwijzer» aan hervormde en „ge mengde" scholen it achterwege geble ven,.—- Het profetisch getulgèiü* k niet gevolgd door priesterlijk# zorg #i dat begint zich nu krachtdadig k Wreken. Want de hervormde onder wijaer ook de hervormde leraa op da middelbare school!! voel sich hoe langer hoe minder senang.' Ook ten aanzien van de ouder* wa hitst derving van pastorale zorg ouderling X en dominee Y sturen hu: kind naar de openbare school D». J fen diaken B naar de christelijke. „Da ^n en dat mag, en dat zal, naar wi pen, een verantwoorde keuze ge peest zijn. Maar de winkelier, d' schoenmaker, de politieagent, d» straatveger? Waar wordt hen duide- Rjk gemaakt door de Kérk.,., w»1 in hun concrete situatie waarlijk eea keuze i«, om hun kinderen op t« voe den tot Jezus Christus?...! Wie helpt •oncreet vader Jansen bij zijn school keuze? Dat wordt overgelaten esn.a.« wdere instanties!De Kerk ln haar hoogste gezag kon en mocht niet fnders spreken als zij gedaan heeft Maar.de voorlichting tot een ver antwoorde keuze is daarna niet, oi nauwelijks geschied." Tot zover „in de Waagschaal". Als laatste reactie wijzen we op eer uitspraak van het hoofdbestuur van GVO in het jaarverslag 1956 okt. 1956); „ïets waarover we misschien wel een #ptnerking mogen maken, is het merk waardige verschijnsel, dat in de -ker kelijke bladen zo weinig aandacht aar. h»t hervormde onderwij» wordt be steed. Zo kregen we eens een verslag onder ogen van een bloeiende her vormde gemeente: daarin wordt we] Melding gemaakt van het feit, dai op do openbare scholen godsdienston derwijs werd gegeven (aan nog geen 108 leerlingen), doch het bestaan var. vijf hervormde scholen met meei dan 1000 leerlingen bleek de vermel ding niet waard! Kwade wil was hier zeker niet de oorzaak van, want een der plaatselijke predikanten fungeert al» voorzitter der CVO-scholen." Weersverwachting, geldig tot zaterdagavond. LAGERE TEMPERATUREN Enkele verspreide opklaringen, maar ook hier cn daar wat regen en op vele plaatsen mist. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richting, maar In Zee land aanvankelijk nog krachtige Noordelijke wind. Lagere temperaturen. b ZON EN MAAN 4 nov. ron op 7.42. orrdor 17.09: maan op 9.42, onder 18.03. a, /y Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT ISRAËLISCHE ZEGE DP SINAI; SOWJET-OPM ARS IN HONGARIJE sjjn zelfstandigheid garanderen tegenover de Arabische bedreiging. President Nasser heeft voor heel Egypte de staat van beleg afgekondigd. Hjj is nu militair gouverneur-generaal over het land. Een Egyptische woordvoerder by de V.N. heeft verklaard, dat Egypte zich beschouwd al* zü'nde „in staat van oorlog" met Frankryk en Enge land. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft echter verklaard, dat naar zijn. oordeel het verbreken van de di plomatieke betrekkingen, tussen Groot- Brittannie en Egypte niet betekent dat de staat van oorlog tussen, beide landen bestaat. De Egyptische regering beeft beslag gelegd op de bezittingen van de Franse en Engelse olieïndustrieën in het land. Het betreft twee Engelse en een Franse maatschappij, nl. Shell Petroleum Comp.. Anglo-Egyptian Oil Fields Ltd. en de Frans Egyptische Petroleum Maatschap pij. Zie verder pagina 3 .„„IJ begroeten deze reacties mei W blijdschap. Omdat ze er o.i. al leen maar toe kunnen bijdragen er de Kerk steeds méér van te doordrin gen, dat ze de School met de Bijbel tuet missen kan. Weet de Kerk welk een onmeetbare totaal aan krachten de christelijke school in het verleden in het leven geroepen heeft? Is zij er zich van bewust dat zij voor haar arbeid nog steeds mede uit déze krachtbron put? Is het de Kerk bekend wat de School met de Bijbel vandaag aan vóór-arbeid ten behoeve van de Kerk verricht? Hoeveel vertaal-arbeid er door haar gedaan wordt als, zij kin deren de eerste bijbelse noties aan gaande zonde, genade en verlossing bijbrengt? Waardeert zij hier het leren van het christelijk lied?. Is zij op de hoogte van wat er op de Hervormingsdag op de christelijke scholen gedaan wordt aan bewust making van het reformatorisch besef? Weet zij dat er scholen met de Bij- hel zijn waar enig uiteraard op Kinderlijke wijze begrip van het belijden der kerk wordt bijgebracht? Waar Luther, Calvijn, Guido de Brés levende werkelijkheden worden? Moee de Kerk der Reformatie zich In de V. N. heeft Amerika *yn steun gegeven urn een Engel* voorstel een internationale politiemacht naar het Midden-Oocten te sturen om de orde te handhaven. De Britse afgevaardigde Sir Piemen Dbeon had dit voorstel gedaan in een rede. waarin hJj de Amerikaanse resolutie afwees ais onvoldoends voor een handhaving van de vrede in het Midden-Oosten. Ook Canada steunde het Britse voorstel, dat nog niet officieel Is ingediend. Hoewel de kritiek op Londen en Parijs scherp biyft, gaan er vooral in Amerika steeds meer stemmen op. die de politiek De door de socialistische oppositie in het Britse Lagerhuis jegens de rege ring ingediende motie van afkeuring is gisteravond met 324 tegen 255 stem men verworpen. Het Hogerhuis heeft de Britse actie tegen Egypte met 82 tegen 30 stemmen goedgekeurd. Premier Eden heeft gisteravond in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland Egypte niet de oorlog heeft verklaard. „VVIJ bevinden ons in een staat van ge wapend conflict," zei hij. ,,Wat wij thans in Egypte doen. is in feite een politie-actie. Groie oorlogen kunnen hei best vermeden worden, door gewapen de conflicten op kleinere schaal des- nood* met geweld van wapenen tot staan te brengen." Eden besloot zijn rede met de woor den: ..Indien de Ver. Naties bereid zijn t z t de taak om de vrede in het Mid den-Oosten te handhaven, over te nemen, zal niemand daar meer mee in genomen zijn dan wij. Wij zijn ervan overtuigd, dat, indien wij deze actie niet hadden ondernomen, de oorlog zich onvermijdelijk over een veel groter gebied zou hebben uitgebreid. Vanzelf sprekend zullen wij zoveel als in ons vermogen is. met de Verenigde Naties blijven samengaan. Maar wij blijven bij onze eens genomen beslissing en wij zullen haar uitvoeren ook." hier het dilemma van Luther te bin nen brengen toen hij eens in een preek sprak over opvoeding zonder God of mèt God! In het eerste geval: ..een weerloos volk in de strijd legen de duivel". In het andere onder beding van Gods genade „Uw kind een en ge], bisschop of proleet in het Rijk Gods." Zó gezien wordt naar het woord van deze Reformator de christe lijke school hoe langer hoe meer ,,de Kerk der kleinen". En zal de „Kerk vin Eisenhower veroordelen. Men begint nu in te zien, dat niet Israel maar Egypte de oorzaak van de moeiiykheden is en men geeft de Amerikaanse regering dan ook in overweging stappen te doen, die aan Israël een volledige handhaving van Israëlische infanteristen banen sich een teeg door de Egyptische uoestijn. Vj* - - jgr» -.-fr#*'*: TAE gisteravond iaat in speciale zitting bijeengekomen Assemblee der Ver- U enigde Naties heeft vanmorgen vroeg een persoonlijk door minister Dulles ingediende resolutie, waarin om onmiddellijk staken van het vuren in het Midden-Oosten wordt verzocht, aanvaard met €4 tegen 5 stemmen. De tegen stemmers waren Groot-Brittannië, Frankrijk, Nieuw-Zeeland, Australië en Israël. Nederland, België, Luxemburg, Canada, Portugal en Zuid-Afrika onthielden zich van stemming. In de resolutie wordt ernstige bezorgdheid uitgesproken over het Israëlisch-Brits-Franse optreden. meldde de journalist Alfred van Sprang, dat er zevenhonderd Russische tanks Hongarije waren binnengekomen. Dit bericht werd niet officieel bevestigd. Volgens de berichten van hedenmor gen zouden Sowjetstrijdkrachten aan vallen doen op de steden. Miskolc, To kay, Szolnok en Debrecen. In Oost- Hongarije zouden bloedige gevechten ge leverd worden. Onder andere zouden twee Sowjetrussische pantserdivisies van het Zuiden uit tegen Boedapest op trekken. Vanochtend zijn sterke Russische een heden uit de Oekraïne en Roemenië in De Raad zai het verzoek van premier Nagy behandelen. Indien de Sowjetunic een veto uit spreekt over een resolutie ten gunste van de onafhankelijkheid en neutraliteit van Hongarije, kan opnieuw een beroep op de Algemene Vergadering worden ge daan, zoals ook is gebeurd ln de Egyp tische kwestie. In tegenstelling tot uit Wetten ontvan gen berichten, dat de Russen een aan val zouden doen op Boedapest, was het vanmorgen rustig ia de hoofdstad. Wei was er bezorgdheid over de eventuele gevolgen van het feit, dat de Russen versterkingen over de Oostgrens hadden gebracht. De Russische ambassadeur te Boedapest heeft de Hongaarse rege ring echter de verzekering gegeven, dat de troepenbewegingen slechts hergroe pering en geen agressie* ten doel had den. De inwoners van de stad gingen van daag weer geleidelijk aan het werk in antwoord op aansporingen van de vak verenigingen. Deze beweging werd door een radiorede van de nieuwe held van het land lt. kol. Pal Malater bevorderd. Andere, in Wenen ontvangen berich ten. spraken echter over een aanval op grote schaal van het Sowjetleger tegen de opstandelingen. Gisteravond reeds Voor de algejnene vergadering tot stemming overging waren m de bijeen komst urenlange debatten gevoerd. Dul les zelf bracht de resolutie ter tafel en motiveerde haar. Namens de Britten en de Fransen werd zij door Sir Pierson Dixon bestreden. De Engelse diplomaat, een typisch voorbeeld van de oude En gelse school, waaruit ook Eden zelf stamt, opende op tactische wijze de aan val op Dulles door er aan te her inneren, dat het Brits-Franse optreden in het Midden-Oosten principieel met verschilde van het Amerikaanse ingrij pen in Korea. Hij verklaarde dat zijn regering bereid zou zijn het vuren te staken en het mili tair ingrijpen te beëindigen, wanneer de Verenigde Naties op een andere doeltref fende wijze de strijd tussen Israël en Egypte zouden kunnen doen ophouden en de vrije doorvaart in het Suezkanaal garanderen. Het wapenstilstandsverdrag tussen Is raël en de Arabische staten noemde Sir Pierson niet meer te hanteren. Na de Britse afgevaardigde voerden vele andere vertegenwoordigers het woord. In min of meer felle termen werd door de meesten het optreden van dor groten moeten ophouden haar i.je jjrjtten en Fransen veroordeeld, op dezelfde wijze ais de niet-christe- Aan het einde van het debat werd tot lijke school *.e waarderen! ^temming overgegaan met bovengemeld T. M Gilbuis i csultaat. Een diplomatieke woordvoerder van een land in het Midden-Oosten heeft vandaag te Rome medegedeeld, dat president Nasser van Egypte is af getreden. Hfj zou deze stap gedaan hebben om de weg vrij te maken voor een regering, die bereid zou zijn in te stemmen met het internationaal beheer van het Suezkanaal. In Londen deden soortgelijke ge ruchten de ronde, doch daar werden ze van de zijde der Egyptische am bassade gedementeerd. In regeringskringen ln de Britse hoofdstad hechtte men ook weinig waarde aan het bericht, maar men wilde ze toch ook niet zonder meer dementeren. Enorme vlootfonnaties zijn gecon centreerd aan het Noordelijke en Zuidelijke uiteinde van het Suezka naal, vliegtuigen, zowel opgestegen van de vliegvelden als van vliegdek schepen, blijven de vliegvelden, in Egypte bombarderen. Volgens het Franse ministerie van Defensie is de Egyptische luchtmacht vrijwel uitge schakeld Een zegsman van de Britse Lucht macht heeft dit ten dele bevestigd. Hij zei dat een zeer groot deel van de Egyptische toestellen of vernietigd of op de vliegvelden buiten werking was gesteld. Er wordt geen enkel Brits vliegtuig gemist. De aanvallen gaan vandaag door. Het doel is volledig de lucht te beheersen. Volgens e enofficieuze schatting Be- staat de Egyptische luchtmacht uit 80 Britse Meteoor en Vampier straal jagers, 90 Mig.-straaljagers uit Rus land en Tsjechoslowakije en 50 Rus sische bommenwerpers van het type Hjoesjin. Als de gevechten nog een week duren zuilen in Engeland nog 10.000- reservisten worden opgeroepen. Het totale aantal wordt dan tussen de 30.000 en 35.000. DE BILT, vrijdag uur. Tussen Ierland" en-IJsland ligt-het centrum van een krachtig hogedruk- gebiecf, dat zich geleidelijk verder-' yaa., Europa verwijdert. Aan de flank'Met»4 van staan noordelijke winden. Dez«izy«. in het afgelopen etmaal ons landhui» nengedrongen en hebben vochtige lucht, die langs een grote omweg "af- komstig is van de warme gedeelten van de Atlantische Oceaan. Deze lucht heeft een ongeveer normale tempera tuur voor de tijd van het jaar ge bracht. Ze wordt van koude lucht, af komstig van de noordelijks delen van de Oceaan en de Noordelijke IJszee, ge scheiden door een koufront, dat vrijdag ochtend over Denemarken en Noorwegen liep. Dit koufront zal ons gaan passeren, waarna de temperatuur zal dalen en de regenkansen iets afnemen. Niet alleen voor de huisvrou wen, maar ook voor Jan Soldaat is het momenteel moeilijk om de eindjes aan elkaar te kno pen. Slechts door middel van „vrijwillige" bijdragen van het thuisfront kan hij zich het hoofd'' enigszins boven water houden. Ook minister Staf heeft dit nu ingezien en een lang ge koesterde wens zal nu in ver vulling gaan: een kwartje meer per dag. Een en ander bleek uit de Memorie van Antwoord op de begroting van het departement van oorlog. Een Amerikaans evacuatiekonvooi van personenauto's en autobussen, dat in vijf afzonderlijke delen ruim 500 Rrits.it trocpenafdelingen op Malta schepen zich in om zich naar de Suez- kanaalzone te begeven. Amerikanen, employe's van de Ver, Na ties en daarbij Italianen, Scandinaviërs en Nederlanders van Cairo naar Alexan- drië bracht is gisteren aan een bombar dement door Franse en Engelse vliegtui gen ontsnapt. Even buiten Cairo was een wegver sperring. Het konvooi, dat mannen, vrouwen en kinderen van hun behui zingen in Egypte in overijlde haast naar de veiligheid bracht, moest daar stop pen voor controle. Nog geen twee minuten, nadat het konvooi weer op gang was gekomen werd de wegversperring door Britse en Franse bommenwerpers bestookt. Er worden maatregelen getroffen om de 400 Britse burgers uit Cairo terug te trekken die daar achtergebleven wa ren om voor de militaire installaties in de kanaalzone te zorgen. De Britse re gering heeft met de Egyptische regering overleg gepleegd over deze terugtrek king. Deze verklaring maakt duidelijk,' dat de Britse regering van plan ls-deze-ln- stallaties over te nemen en onder bevel van de militaire autoriteiten te .plaatsen. Het Britse ministerie van eBtóën- landse Zaken maakte donderdag bekend, dat er zich nog 2.000 Britten uit het Verenigd Koninkrijk en 10.000 andere Britse onderdanen, voornamelijk Cyprio ten en Maltezers, in Egypte bevinden. In Groot-Brittannië verblijven ruim 1000 Egyptische burgers.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1