Hongarije! Vrijheidsstrijd Verklaring van de politieke partijen ilitaire staf Boedapest gehuld in vlammen Beroep Y.N. op Moskou troepen terug te trekken het e betogingen in gehele land Veertien jarige in liet verzet m Handtekeningen voor Hongarije Nagy smeekte om snelle hulp „Zorg voor onze kinderen Aziatisch blok onthield zich Nederland protesteerde fel Vlaggen halfstok Weer overzicht MAANDAG 5 NOVEMBER 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3530 De Sow jet-Unie heeft gisteren haar legioenen tanks, vliegtuigen en infanterie ingezet om de vrijheidsstrijd van Hongarije in bloed te smoren. Het heeft er alle schijn van, dat zij dit doel reeds grotendeels heeft bereikt. Wel waren gisteravond en vannacht nog; steeds enkele vrije radiostations in de ether, maar Boedapest is in handen van de Russen en het Hongaarse volk is beroofd van zijn leiders. Premier Nagy schijnt in het parlementsgebouw van Boedapest te zijn gearresteerd. Partijleider Janos Kadar, die het program van Nagy een week lang heeft gesteund, is naar de Russen overgelopen. Hij is het hoofd geworden van een communistische marionettenregering in Szolnok, een plaats op 100 km van Boedapest. Koningin Juliana in Palermo Rotterdam: Witte de Withstraat 30 - Telef 115700 (4 11 kTJXT Ir12 r l°^iro No! 424519 wacluenaicnst abonnementen 18.30—19.30 u Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 - Adm Tel 114402 Klachtendienst 18.30—19.30 u.: Tel.' 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon6788'' Abonnementsprijs 57 cent per week. 2.48 per maand"! 7.4U per Kwartaal. Losse nummers 15 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG Weersverwachting, geldig tot dinsdagavond. IETS KOUDERE NACHT. Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Matige tot krachtige, tijdelijk echter zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen west en noordwest. Vannacht in het binnenland iets kouder. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. ZON EN MAAN 8 nov. zon op 7.46, onder 17.05; maan op 11.23, onder 19.53. V Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT i|j|jl!llllll!lllil!lll!lillilllllllilllllll!llllllil!!l!!!!lll!!l!!l!ll!!lll! HONGARIJE, een week van strijd en van vrijheid en dan de domper, hard en wreed. In bloed gesmoord door ruw en meedogenloos geweld. En wij kunnen er niets aan doen! De afgelopen zondag was één der vreselijkste dagen, die wij beleefd hebben. Hij herinnerde ons aan de gruwelijke dagen der Duitse bezetting. -En wij reali seren ons, dat het voor Hongarije veel erger was dan voor ons Na meer dan tien jaren daagde daar de vrijheid, die nu, na wei nige dagen weer door Russische tanks en bommen werd uitge blust. Een ogenblik ging daar het gordijn omhoog. Wij zagen een volk, dat niets van zijn idealen van vrij zijn, zichzelf zijn en christelijk leven verloren had. Een lutherse bisschop, vele jaren gevangen, vierde zijn be vrijding in de herdenking van de Hervormingsdag, De gereformeerde kerken van Hongarije, geknecht en mishan deld, bleken .zichzelf te zijn ge bleven en traden zo terstond voor het voetlicht. Een rooms kardinaal door de communisten vertrapt, bleek ogenblikkelijk present. Dit volk toonde zich zijn vrij heid waard te zijn. De vrijheid, waarop de mens naar Gods bestel recht heeft. rAAR .de tanks en de bora- men der Russen schijnen dit te hebben vernietigd. Schijnen, want wy gelo' ven het niet. De drang naar vrijheid en ge rechtigheid zal in dezewereld, waarin Gods genade geopenbaard is, niet sterven. Dé strijd in Hongarije is een episode in de vreselijke strijd tussen God en de antichrist. Én hoe kwaad de kansen op dit ogenblik voor het Hongaarse volk ook schijnen, het staat aan de goede kant. Aan de goede kant, wat zijn zaaksgerechtigheid betreft en aan de goede kant, wat de uitkomst betreft. Het Hongaarse volk heeft de taak en welke taak! om de kruisbanier en daar weet men wat het Kruis is! tot in Gods handen te dragen. Ons hart en ons gebed zijn met Hongarije. •I te". 1 drie vakcentralen en van de Stich ting van de Arbeid". „Verklaring democratische poli- staat tegenover de niets ontziende tieke partijen in Nederland van de overweldiger. In dit tragische uur willen de Ne derlandse politieke partijen, staan de op de grondslag van geestelijke vrijheid, gemeenschappelijk het Ne- In een sterk gevoel van verbon- derlandse volk oproepen, eensge- denheid heeft de gehele mensheid zind te getuigen van zijn afschuw meegeleefd met het volk van Hon- voor het communistisch geweld." garije in zijn* strijd voor vrijheid In aansluiting op deze verkla- en zelfstandigheid. Het Russische ring van de politieke partijen in verraad in Hongarije dreigt de zo Nederland, kan worden meegedeeld zwaar bevochten vrijheid opnieuw dat hedenavond grote demonstra- te vernietigen. In felle veront- tieve vergaderingen worden ge~ waardiglng en gekwetst in haar houden te Maastricht, Enschede, heiligste gevoelens protesteert de Leeuwarden, Amsterdam, Arnhem, mensheid tegen de moordaanslag Rotterdam en Eindhoven. Deze bij- op het dappere Hongaarse volk, dat eenkomstcn beginnen om 20.00 welhaast weerloos en machteloos uur. Zo zagen in Hongarije alle toe gangswegen r eruit. Overalzware Sowjettanks. Zo begon het verrader lijke spel der Russen,. Het bestuur van de Nederland se Studentenvereniging voor We reldrechtsorde deelt het volgende mede: „De democratische partijen van Nederland zullen op initiatief van het bestuur van de Nederlandse studentenvereniging voor Wereld rechtsorde een handtekeningenac tie organiseren op basis van het onderstaande telegram, dat ver zonden zal worden aan het hoofd van de Nederlandse delegatie in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. In deze actie zal verzocht worden door het on dertekenen van bedoeld telegram uiting te geven aan de gevoelens van medeleven met het Hongaar se volk. Het telegram zal luiden als volgt: „Ondergelekende(n), kennis ge nomen hebbende van de ontstel lende gebeurtenissen in Hongarije, verzoekt (verzoeken) de Verenig de Naties met ai haar organen en instellingen alle middelen, die haar volgens het Handvest van de verenigde Naties ten dienste staan, voor zover deze noodzake lijk zijn, te gebruiken met het doel de vrijheid van het Hongaar se volk te herkrijgen, te verzeke ren en de ontstane nood te leni gen." De partijen die zich tot nu toe met dit initiatief hebben verenigd, zijn: Partij van de Arbeid; de Katholieke Volkspartij; de Anti- Revolutionaire Partij; de Chns- telijk-Historische Unie en de Volks partij voor Vrijheid en Democra tie. Het secretariaat van de organi satie van deze handtekeningenac tie, dat gevestigd is te Tilburg, Heuvel 62, zal zich nog nader be raden over de wijze waarop de tekst van dit telegram zo spoedig mogelijk ter tekening aan het publiek zal worden voorgelegd. De dubbelhartigheid van Kadar wordt alleen overtroffen door die van de Russen. Za terdagavond waren zij nog aan het onderhandelen over de „technische bijzonderheden van de terugtrekking der Russische troepen". Gisterochtend werden twee Hongaarse generaals, die zich naar de Russen begaven om verder te praten, gearresteerd. Een van hen is de minister van Defensie, gen.-maj. Pal Maleter, die zich weinige dagen geleden in de strijd verwierf. tegen de Russen de erenaam „held van Boedapest Boedapest is gehuld in rook en vlammen, meldde een vrye Hongaarse zender gisteravond, 's Morgens hadden de Russen een ultimatum gesteld, dat de hoofdstad gebombardeerd zou worden als na één uur nog verzet zou worden geboden. Maar reeds vóór dit ultimatum was afgelopen, vielen de eerste bommen. Ruim duizend tanks van het rode leger drongen daarna de stad binnen. Zy openden het vuur op ieder die zich op straat vertoonde. Drie Russische tank divisies vielen op hetzelfde ogenblik andere grote Hongaarse steden boodschap tot het Hongaarse volk en de gehele wereld". Later herhaalde Nagy zijn verklaring als een beroep op de Ver. Naties. De verklaring werd ook in andere talen uit gezonden Daartussendoor werd het Hon gaarse volkslied of het „Ave Maria" van Schubert gespeeld. 0 Zie verder pagina 3 aan. De uitgeputte verzetsstrijders, die de vrijheid maar zo kort en dan nog slechts bij mondjesmaat hadden mogen proeven, wierpen tramwagens ondersteboven om de oude barricaden te versterken en gingen de tanks, die als blinde monsters kwamen aanrollen, te lijf met handgranaten en ..molotow-cocktails". Maar er was geen houden aan. Om één uur meldde radio-Moskou, dat het verzet gebroken was en 's avonds kwam de mededeling- „In Hongarije is de orde hersteld met actieve deelneming van de Hongaarse bevolking", De radio van de nieuwe regering sprak echter nog van verzet elders in het land. Het eersie nieuws over de gevechten werd bekend door een bewogen ver klaring van premier Imre Nagy. Met een stem die trilde van emoiie zei hij zondagochtend vroeg in het Engels via radio-Boedapesi; „Hier is Imre Nagy. In de vroege uren van deze ochtend zijn Sowjet-troepen oen aanval begonnen op de Hongaarse hoofdstad, klaarblijkelijk met het doel de democratische regering van de Hongaarse volksrepubliek omver te werpen. Onze troepen zijn in gevecht met de Sowjei-sirijdkraehten. Hel Hon gaarse leger is op zijn post. Dit is mijn Onder de talrijke vluchte lingen die uit Hongarije in Oostenrijk zijn aangekomen, bevinden zich veel kinderen zonder geleide. Sommigen hebben kaartjes om de hals met opschriften als: „Zorg voor onze kinderen, wij blij ven vechten tot het laatste". Konjngin Juliana heeft zaterdag een bezoek aan Palermo gebracht. De Ko ningin kwam hier vrijdagavond aan met haar gevolg van vijf personen en bracht de nacht door in een bescheiden hotel, waar handelsreizigers en kleine zaken lieden plegen te logeren. Vroeg in de morgen ging de Koningin de stad en de omgeving bekijken. Later vertrok zij weer naar Taormina, waar zij de rest van haar vakantie zal doorbrengen. In Rotterdam begint de vergadering in de Ahoy'-hal reeds om zeven uur. vy DE Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft in de nacht van zondag op maandag een resolutie aangenomen, waarin een beroep gedaan wordt op de Sowjetunie onmiddellijk haar gé- wapende aanval op Hongarije te staken en haar strijdkrachten uit dat land terug te trekken. yy" De resolutie is aangenomen met vijftig tegen acht stemmen bij vijftien onthoudingen. De onthouders zijn landen van de Aziatisch- Afrikaanse groep, Finland en Zuid-Slavië. De betrokken resolutie was door de V.S. ingediend. De tegen stemmers, zijn dé Sowjetunie én zeven landen van het communistische blok. De Hongaarse delegatie was niet aanwezig by de stemming, Tiirkye en* Perzie" zijn deenige landen van het Midden-Oosten die voorgestemd hebben. De aangenomen Amerikaanse resolutie bevat voorts een verzoek aan de secre taris-generaal der VN, Dag Hammar- skjoeid, door middel van zijn aangewe zen. vertegenwoordigers een rechtstreeks onderzoek in te stellen en zo spoedig mogelijk verslag, uit te brengen over mogelijke manieren om een einde te maken aan de strijd. De Verenigde Sta ten aanvaardden een Frans amendement dat een onderzoek moest worden inge steld naar buitenlandse tussenkomst in binenlandse aangelegenheden."- Aan de Sowjet- en Hongaarse rege ring wordt verzocht, de waarnemers vrijheid van'beweging in Hongarije toe te staan. Verscheidene sprekers, onder wie Les ter Pearson van Canada, stelden voor, dat een plan voor een politiemacht van de Verenigde Naties, dat de Assemblee zaterdagavond goedkeurde om de vrede in het Midden-Oostèn te helpen bewa- TN geheel Nederland hingen vandaag de vlaggen halfstok. Gisteren besloot de Nederlandse regering, dat van alle openbare rijksgebouwen zou wor den gevlagd. Ook de lagere publiekrechtelijke organen en de bevolking werd in overweging gegeven dit voorbeeld te volgen, teneinde daarmee uit drukking te geven aan het medegevoelen van het Nederlandse volk met het lot, dat Hongarije heeft getroffen. De minister-president, dr. IV. Drees verklaarde desgevraagd aan het A.N.P. met diepe verontrusting over het lot van het Hongaarse volk, dat juist-bezig was vrij te worden en met verbijstering kennis te hebben ge nomen van de berichten uit Hongarije. De minister-president sprak zijn grote verontwaardiging uit over de wijze waarop van Russische zijde wordt opgetreden. Overal in het land werden gisteravond spontane demonstraties gehouden, die getuigden van de afschuw voor het gruwelijke verraad van de Sowjet-unie. Bedrijven willen Hongaren helpen De Stichting van de Arbeid heeft aan de Raad van Ministers een tel- gram gestuurd, waarin zij de regering verzoekt op ruime schaal Hongaren in ons land toe te alten. „Het bedrijfs leven is bereid hen zoveel mogelijk aan werk te helpen", aldus het tele gram. In Amsterdam trokken grote groepen door het centrum van de stad. Een menigte van vijfhonderd mannen en vrouwen gooiden op het Leidseplein het z.g. Hongaarse zuiltje kapot, waar in nog altyd foto's werden geëxposeerd over de welvaart in communistisch Hongarije. Door de etalageruit van de boekhandel Pegasus aan de Leidse- straat werd een steen gegooid. Mannen, die anders liever rustig thuiszitten, balden hun vuisten, enkele vrouwen huilden van woede. De gebouwen van De Waarheid" in verschillende steden van het land moesten het zwaar ont gelden. Te Amsterdam, waar behalve perso neel van het dagblad zich ruim hon derd mensen in het gebouw bevonden, wie een filmvoorstelling werd gepre senteerd,, werden met dreghaken de deuren gerameid, de ijzeren hekken, die de toegang tot de zetterij vormen, werden zelfs met snijbranders vernield. Ook werd gepoogd het gebouw in brand te steken door brandend hout naar binnen te gooien. Het rumoer hield niet op toen een sterke politiemacht ar riveerde; er werden enige betogers gewond toen de ingeslotenen de naar binnen geworpen stenen in de massa teruggooiden. Gebouiven beschadigd Ook na middernacht hebben zich in de hoofdstad nog ongeregeldheden voor gedaan. Het gebouw van de Vereniging Nederland USSR werd beschadigd en Zie verder pagina 5 bij het gebouw van de communistische jeugdbond werd de inboedel naar bui ten gesleept en in brand gestoken. ren, eveneens -voor Hongarije van toe passing zou zijn. De Nieuwzeelander Munro ontketende een. daverend applaus met indirecte kri tiek op de houding van de Afrikaanse en Aziatische landen. Hij zei, dat men had mogen verwachten, dat ledenstaten buiten de Sowjetsfeer even krachtig ge reageerd zouden hebben t.a.v. de toe stand in Hongarije als zij klaar gestaan hadden over de crisis in het Midden- Oosten te spreken. (In het debat heeft geen afgevaardigde van het Midden- Oosten het woord gevoerd. De Philippij- nen hebben als enig lid van de Azia- tisch-Afrikaanse groep zich vóór de Amerikaanse resolutie uitgesproken.) Op alle V.N.-leden wordt een beroep gedaan humanitaire hulp (levensmidde len, medicamenten e.d.) aan het Hon gaarse volk te verlenen. Zie verder, pagina 3 De Bilt, maandag 10 uur: Het gebied van hoge druk, dat zater dag jn het zeegebied tussen IJsland en Ierland lag, heeft zich tijdens het week einde langzaam naar het Zuidzuidoostén verplaatst en daarbij een weinig in be tekenis afgenomen. Het beheerst echter nog steeds de luchtbeweging over de Britse eilanden en het Noordzeegebied zowel in de onderste delen van de atmosfeer als in de hogere luchtlagen. Men treft daar een overwegend krach tige Noordwestelijke stroming aan. Een depressie, die nu de Oostzee heeft bereikt, veroorzaakte gisteren op het Noordelijk deel van de Noordzee storm. Een volgende depressie is nabij IJsland in ontwikkeling. De fronten van de depressies kunnen tot Nederland doordringen, in verband waarmede de kans op af en toe regen tamelijk groot blijft. De koude polaire lucht, die achter de depressies om naar het Zuiden stroomt, kan ons land evenwel nauwelijks bereiken. Het voor de tijd van het jaar vrij zachte, maar overwegend zwaarbewolkte weer duurt daarom voort. Vastberadenheid ligt in de uit-1 slechts 14-jarige Hongaarse school- drukking te lezen van deze moedige)jongen. Hij is het symboool van, Hongarije's heldenmoed. y V' l- X' RUSSISCHE MOORD OP HONGARIJE HULP VAN LANDVERRADERS -AVniRTfl? oor, „mol- ,nn m

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1