Bezitsvorming Machtsve in het Kremlin Overwinning voor Stalinisten EngelandFrankrijk en Israël trekken troepen terug Staking dreigt in alle havens van de V.S. Hongaars vluehtelingenpaar in het huwelijk getreden Ouderdomspensioen verhoogd tot f 846.- en f 1404.- N Staak deportaties uit Hongarije, eist V.N.-assemMee Militair complot verijdeld „Borba"- hekelt Sowjet-pers Togliatti gaat niet naar Tito OPROEP COMM. ARBEIDERS D Syrië „bevreesd voor aanval W eeroverzicht r~ VEERTIENDE JAARGANG No. 3545 Weerbericht m Oppositie in partij van Guy Mollet Eden naar Jamaica Chroesjtsjews positie loopt gevaar Sociale uitkeringen 10 pet. omhoog INDONESIË GIRO 777 DE TWEE MILJOEN GEPASSEERD w. .juwjCijxjlfAG 22 JNOVEMj&ExI 1956 J m MOLOTOiW, de voormalige minister van Buitenlandse Zaken van de Sowjetunie, is benoemd tot minister van Staatstoezicht. Dit schijnt te betekenen dat de stalinisten in de worsteling om de macht in het Kremlin een overwinning hebben behaald. De minister van Staatstoezicht oefent controle uit op het werk van andere ministers en vele instellingen. Molotow, de voornaamste leider van de pro-stalinistische groep in Moskou, bezette de laatste tijd een betrekkelijk onbelangrijkeBl$er zullen worden geleid. Sf- post. Hij was eerste plaatsvervangend voorzitter van de ministerraad. Deze post zal hij behouden en in dit licht betekent zijn nieuwe benoeming een promotie. Op zijn nieuwe post van minister van Staatstoezicht is Molotow volgens Radio-Moskou benoemd door het presidium van de Opperste Sowjet (het Sowjetparlement). Hij volgt in dit ambt V. G. Zjavoronkow op, die onder aan de lijst van ministers stond en in het Westen onbekend was. HET orgaan van de Joegoslavi sche communistische partij, Borba, heeft in scherpe bewoor dingen de Russische pers ervan beschuldigd „onverantwoorde lijke" lezingen te hebben gegeven van de rede, waarin president Tito stalinistische elementen ver antwoordelijk stelde voor de op stand in Hongarije. Vol verwachting klopt hun hart. HE-T eerste huwelijk in Neder land tussen twee Hongaarse vluchtelingen is vanmorgen geslo ten in het stadhuis van Ommen. De 20-jarige bruid, Eva Szanto, en de 23-jarige bruidegom, B. Kalman, werden verrast met een fraai bruidsboeket, geschonken door de Commissaris der Koningin in de provincie Overijssel, ir. J. B. G. ridder de van der Schueren en zijn echtgenote. De huwelijksvoltrekking ge schiedde volgens de Nederlandse wet in de statige trouwzaal voor de ambtenaar van de Burgerlijke Stand, gemeentesecretaris Stoeten, terwijl als getuigen fungeerden de burgemeester van Ommen, mr. C. P. van Reeuwijk en een commies van de secretarie. iMllLHrs: PIPP ISieuwe eisen Bemiddeling 77 Rotterdam: Witte de Withstraat 30 - Teiet 115700 (4 1.) Postbus 1112 - Postgiro No 424519 Klachtend lenst abonnementen 18.30—19 30 u Zaterdags 17-18 uur: Telefoon 115700 •s-Gravenhage: Kuygensplem 1 - Postgiro 424867 Redactie: Tel U1892 - Adm. Tel 114402 Klaehtendienst 18 30—19 30 u.: Tel 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b - Teletoon 67882 Abonnementsprijs 57 cent per week 2 48 ner maand 7.40 per kwartaal. - Losse nummers 15 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG Weersverwachting, geldig tot vrijdagavond. BESTENDIG. Droog en zonnig weer maar In het noorden enkele wolkenvelden. Vannacht temperaturen om het vries punt tot lichte vorst. Iets hogere middagtemperaturen. Vrij krachtige tot matige oostelijke wind. 23 nov. zon op 8.15, onder 16.41; maan op 22.45. onder 12.25. J Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT EEN week of drie geleden hebben wij enkele beschouwingen in het vooruitzicht gesteld ten aanzien van het vraagstuk van de bezitsvorming. De uitvoering van dit voornemen werd vertraagd dqor de schokkende gebeurtenissen in het buitenland. Thans willen wij trachten, zonder al te veel op minder belangrijke details in te gaan, enkele hoofdlijnen aan te geven, waarover het in het vraagstuk van de bezitsvorming gaat. Tot voor enkele jaren was het pro bleem niet direct actueel. Wij hadden de bezetting pas achter de rug en het ging er om onze nationale armoede zo rechtvaardig mogelijk te verdelen en ons zo snel mogelijk te herstellen van de wonden, die de oorlog geslagen had. In die tijd dus een strak geleide loon politiek alsmede een vérgaande nivel lering van de inkomens. Er was wei nig te verdelen, en dat had voor alle groepen der bevolking bepaalde con sequenties. DIE tijd ligt nu al weer vrij ver achter ons. De omstandigheden veranderden. In plaats van armoede ontstond welvaart en daarmede begon nen ook de opvattingen uiteen te lo pen over de wijze, waarop een recht vaardige inkomensverdeling tot stand zou moeten worden gebracht. In plaats van een strak geleide loon vorming kwam de drang naar vrijere loonvorming, en ook het probleem van de bezitsvorming kwam meer en meer in de belangstelling. Dat streven naar bezitsvorming is overigens geen zaak van de laatste ja ren, maar heeft de gedachten bezig gehouden zolang er een Christelijk- Sociale Beweging bestaat. In de oudste christelijk-sociale lec tuur vindt men het probleem behan deld en wordt het verlangen kenbaar om de eigendom niet te concentreren in handen vah enkelen, maar te sprei den over velen. Om misverstand te voorkomen: hiermede werd dus niet bedoeld be staande eigendom aan te tasten, maai men bezon zich op de vraag op welke wijze langs wettige weg een natuur lijke eigendomsspreiding tot stand zou kunnen komen. LS de oudste uitspraak* in geor ganiseerd verband ten aanzien van de bezitsvorming kan men be schouwen een deel van de conclusies, die het Eerste Christelijk Sociaal Con gres in 1891 heeft genomen. Deze conclusies bevatten de uit- tpraak,, dat het geheel in overeen stemming is met de Heilige Schrift om: a. armoede en ellende en vooral ver arming te voorkomen; b. opeenhoping van kapitaal en grond bezit tegen te gaan; c. voor ieder mens naar zijn stand een onbezorgd en „menswaardig bestaan" te begeren. Drs. C. P. Hazenbosch heeft er en kele jaren geleden in een referaat voor de A.R. Partij terecht reeds op gewezen, dat deze roep om spreiding van de bezitsvorming niet meer is verstomd. Tijdens het Tweede Christelijk So ciaal Congres in 1919 heeft de heer C. Smeenk gerefereerd over' „Winst deling en bedrijfsmedebezit" en het probleem zelf is daarna in allerlei beschouwingen aan dé orde gebleven. MOLOTOW MINISTER VAN STAATSTOEZICHT A de tweede wereldoorlog en na de jaren van armoede komt dan het vraagstuk van de bezitsvorming opnieuw de volle aandacht opeisen. Er vinden besprekingen plaats bin nen het Convent van Chr. Sociale Or ganisaties, waarin samenwerken het Prot. Chr. Werkgeversverbond, de Chr. Boeren- en Tuindersbond, de Chr. Middenstandsbond en het C.N.V. Men werd het eens. In november 1952 publiceerde het Convent een ge meenschappelijke uitspraak, waarop we later nog hopen terug te komen. Uit voorgaande historische beschou wingen moge gebleken zijn. dat dege nen, die beweren dat men van-Prot. Chr. zijde met betrekking tot de be zitsvorming eigenlijk maar zo'n beetje achter de R.K. zou aanlopen, ongelijk, hebben. ïn wezen liggen de zaken andera. Van oudsher heeft het probleem in de aan dacht gestaan en heeft men de oplos sing ervan gezien als een werkelijke bijdrage tot de verwezenliiking van een rechtvaardige maatschappelijke orde, naar christelijke opvatting. Met dat „achteraanlopen" zal het dus nog wel loslopen! Het zou zelfs helemaal niet vreemd zijn, indien men van Prot. Chr.-zijde in deze belangrij ke materie voorop liep en de pas aan gaf. Dc Panjsc- correspondent van de Lon- dense „Times" maakt melding van duide lijker aan de dag tredende oppositie in de Franse socialistische partij tegen de poli tiek van de huidige regering van de socialistische premier Mollet ten aanzien van Algerië en de Suezkanaalkwestie. Premier Eden van Grool-Briilannïë zal vrijdag per vliegtuig naar Jamaica ver trekken, om daar in het zonnige klimaat drie weken rust te houden. Eden, die volgens zijn doktoren ern stig overspannen is, heeft zijn werk overgedragen aan Richard A. Butler, de v/oordvoerder van de regering in het Hogerhuis. Butler heeft gisteren een kabinets zitting voorgezeten. Volgens gezaghebbende kringen te Londen zal Eden gedurende zijn ver blijf op Jamaica blijven optreden als hoofd van de regering, terwijl alleen de kabinetsvergaderingen door minister WRI&tgg - Door zijn benoeming is Molotow, die reeds 66 jaar oud is, in de rang orde van het Kremlin nummer twee geworden, na premier Boelganin. Hij is een van de vier rasbolsjewieken, die de vele deiningen in het Kremlin Nasser krijgt ten dele zijn zin overleefd hebben. Zijn lotgenoten zijn Kaganowitsj, Mikojan en Worosjilow. Alle andere topleiders zijn na de oktoberrevolutie van 1917 tot de com munistische partij toegetreden. Molotow zal er in zijn nieuwe func tie op moeten toezien, dat de andere ministeries de dekreten en instructies van de regering uitvoeren. In de afgelopen jaren heeft de houder van deze post, Zjavoronkow, betrekkelijk weinig prestige gehad in het Kremlin. Maar Stalin is gedurende drie jaar minister van Staatstoezicht geweest, voordat hij in 1922 de hoogste leider van de Sowjet-tJnie werd. Volgens de sowjetencyclopedie heeft het ministerie van Staatstoezicht de controle op de produktie, de economi sche en financiële activiteit van de staat-en de coöperatieve en publieke organisaties en ondernemingen. Het heeft verder het toezicht op "de staats uitgaven en de toewijzing van mate rialen aan deze organisaties. Het verzekert, dat de beslissingen van de regering ten uitvoer 'gebracht worden, 0 Zie verder pagina 3 Men heeft Jamaica als plaats voor de rustkuur van de eerste minister ge kozen. omdat dit eiland via het rege ringsgebouw te Kingston goede verbin dingen met Londen heeft, zodat Eden altijd contact kan opnemen met zijn regering. De premier reist met een nieuwe DC-7C van de BOAC, die zaterdag ochtend op Jamaica wordt verwacht. De algemene vergadering der Ver. Naties heeft gisteravond de Cubaanse resolutie aangenomen, die eist dat Rus land de deportaties uit Hongarije stop zet en de reeds gedeporteerden terug brengt. Verder aanvaardde de vergade ring de Aziatische resolutie, waarin de Hongaarse regering wordt verzocht waarnemers van de Ver. Naties toe te laten. Aan de stemmingen gingen urenlange debatten vooraf, waarin vooral de ver tegenwoordigers der Aziatische landen zich geducht roerden. Sjepilow, de Sow- jetminister van Buitenlandse Zaken, deelde mee, „dat de toestand in Hon garije 4 normaal was" en het stem men over de resoluties dus: geen zin* had. ENGELAND, Frankrijk en Israël heb- ben secretaris-generaal Hammar- skjoeld van de Ver. Naties meegedeeld, dat zij delen van hun strijdkrachten uit Egypte terugtrekken, aldus wordt uit diplomatieke bron vernomen. Hammarskjoeld heeft van elk der drie landen brieven ontvangen. Deze vormden het antwoord op vragen die hij deze landen had gesteld in verband met zijn plannen om uitvoering te geven aan de resolutie van de V.N. inzake terugtrekking. Engeland zal een bataljon uit Fort Said terugtrekken als een symbolische handeling. Dit land zou tevens over wegen om zich. geheel uit Egypte terug te trekken over ongeveer vier weken. Frankrijk, zou bezig zijn een derde van zijn strijdkrachten terug te trekken. Israël heeft Hammarskjoeld laten weteir dat het een deel van de woestijn van Sinaï zal prijsgeven. Het verkl&arde echter waarborgen te willen hebben tegen de dreiging van nieuwe aanvallen en tegen Door de tot stand gekomen loons verhogingen kan op zeer korte termijn de indiening van zes wetsontwerpen worden tegemoet gezien, waarbij overeenkomstig het advies van de Stichting van den Arbeid wordt voorgesteld de uitkeringen ingevolge de onderscheiden sociale verzekerings wetten met 10 te verhogen. Zou de noodwet-ouderdomsvoorziening blijven bestaan, dan had het in de rede gelegen de uitkeringen krachtens die wet te verhogen met hetzelfde percen tage. waarmede ook de overige uitke- ringen worden verhoogd. Nu de nood- wet op 1 januari a.s. buiten werking zal treden is er, uitsluitend om die reden, wel aanleiding de procentuele verhoging over de lastste maanden van het jaar 1956 m één bedrag te doen verstrekken, waardoor voorkomen tvordt, dat alle nooduitkeringen voor deze korte spanne tijds zouden moeten worden herberekend. De minister is ook doende maatregelen te treffen ter aanpassing van de kinder bijslagen voor zelfstandigen, ouderdoms- en wezenrentetrekkers. Havenarbeiders van de Amerikaanse westkust hebben met overweldigende meerderheid besloten in staking te gaan vit sympathie met hun stakende collega s 'an de oost- en golfkust. Daardoor kun nen vrijwel alle Amerikaanse havens lamgelegd worden. Volgens de vakbond van havenarbei ders in San Francisco hebben de aan gesloten arbeiders met een meerderheid van vier tegen een hun steun gegeven aan het voorstel tot staken. Het is thans aan de vakbondleiders al dan niet een stakingsorder af te kondi gen. „belligerent optreden te land en ter zee". De Israëlische regering heeft dit standpunt uiteengezet in een nota aan Hammarskjoeld. Israël heeft inmenging van Egypte in de Israëlische scheepvaart door het Suezkanaal en in de Golf van Akaba altijd „een belligerente daad" ge noemd. 0 Zie verder pagina 3 Het hoofdkwartier van het Indone sische leger heeft gisteren bekendge maakt, dat er een samenzwering is ge weest om de regering omver te wer pen. Een woordvoerder van het leger onthulde, dat de voormalige olaatsver- vangende chef-staf, kolonel Loebis, een samenzwering had georganiseerd om de Indonesische regering door gewapend geweld te verwijderen en de staatsideo logie door een andere te vervangen. Ongeveer veertien dagen geleden had de chef-staf van het leger, generaal- majoor Nasoelion, Loebis ter verant woording geroepen voor zijn activitei ten. Maar Loebis gaf geen gehoor aan dit bevel, verliet zijn residentie en wordt thans beschuldigd van desertie. Zijn verblijfplaats is niet bekend. Het blad beschuldigde het Russi sche persbureau Tass ervan „tenden tieuze" voorstellingen van de feiten te hebben gegeven. Ook de houding van de Prawda werd door het Joego slavische blad gelaakt. Van de 2.032.645.38, die de giro rekening 777 van het Nederlandsche Roode Kruis vandaag aanwees, gaat morgen o.a. weer voor een waarde van ongeveer 90.000 naar Wenen. Het vluchtelingenkamp te Sankt Polten kan de dagelijks wassende stroom Honga ren niet behoorlijk meer onderbrengen. Daarom stuurt het Nederlandsche Roode Kruis nu 700 complete bedden met ma trassen. dekens en linnengoed. Deze goederen worden vervoerd in een vracht auto met aanhanger, die bovendien nog vijf fon rijst bevat. De Italiaanse communistenchef Balmiro Togliatti heeftJzich nog net aan de laatste wijziging in de Russische politiek kunnen aanpassen: hij heeft zijn voorgenomen bezoek aan president Tito van Joego slavië afgelast Nieuwe n Hongarije E HONGAARSE nationale communistische arbeidersraad heeft gisteren een nieuwe alge mene staking van' 48 uur afge kondigd, nadat Hongaarse rege ringstroepen en -politie, gesteund door Russische troepen, een ver gadering, die door de arbeiders was belegd, hadden verstoorde De troepen verhinderden arbeiders er waren afgevaardigden uit het hele land in de sportzaal van Boedapest een" bijeenkomst te houden, waarop zij de algemene staking wilden bespreken. Het is de bedoeling, dat de staking tot zaterdag zal duren. De staking zou vanmorgen beginnen, maar velen, o.w. de méeste bus- en trambestuurders, legden gisteren hetwerk al neer. Woensdagmiddag sloten de Russen één van de voornaamste, vluchtwegen uit Hongarije naar het Westen, Kennelijk met het doel verdere massavluchten on mogelijk te maken, bliezen zij de brug b|j Andau (aan de Neusiedlersee) op. Foor de vluchtelingen biyft nu geen andere mogelijkheid dan .zwemmend de overzijde te bereiken. De Oostenrijkse grenswacht bericht, dat men woensdagavond heftig schie ten heeft geboord tegen het vallen van Tolken vertaalden de ambtelijke volzinnen en de felicitatietoespraak van de heer Stoeten, onmiddellijk daarna werden hun een paar zilveren Een duiker tan de Britse Marine op het punt onder water te verdwijnen in de haven van Port Said, ivaar de wrakken van de gezonken schepen nauwkeurig worden onderzocht in afwachting van de komst van de bergingsvloot. lepeltjes met het gemeentewapen van Ommen aangeboden namens het ge- meentepersoneel en verder een groot textielpakket van het Nederlandsche Roode Kruis, afdeling Ommen. De kerkelijke inzegening geschiedde in de parochiekerk van de Heilige Brigitta, door de hoofdaalmoezenier van de vluchtelingen, pater Rocho Radanyi, S. J. Alle Hongaarse vluch telingen, die in het bungalowpark van de Bestmenerberg vertoeven, woonden de plechtigheden bij en de katholieke Hongaren zongen in de kerk zelf de misgezangen. De huwelijksplechtig heid werd besloten met het Hongaarse volkslied. De beide vluchtelingen, die zater dagmiddag in Ommen zijn aangeko men, zijn maandag aangetekend. De Officier van Justitie te Zwolle heeft dispensatie verleend voor de afkon diging. de duisternis. Men vermoedde, dat pas gearriveerde Russische troepen bezig waren scharen vluchtelingen terug te jagen. Radio-Boedapest zond donderdagoch tend oproepen uit waarin spoorwegar beiders, PTT-personeel, mijnwerkers en arbèiders uit de Textielindustrie verzocht werden het werk te hervatten. De correspondent van het Zuidslavi- sche blad „Politika*" meldt uit Boeda pest, dat volgens gewoonlijk goedinge- licht'j kringen premier Kadar op het ogenblik overleg pleegt met vertegen woordigers van de kleine boerenpartij en de Petoefi-kring, een groepering van een „links-socialistische regering van nationale eenheid". 'De nationale arbeidersraad, die ge heel communistisch Is, heeft tevens nieuwe eisen aan 'de regering-Kadar gesteld, o.a.: De regering moet de nat. arbeiders raad als de enige organisatie erken nen, die de arbeiders vertegenwoordigt b|j onderhandelingen. Dit moet.de regering vandaag accep teren. Doet zij dit niet dan gaat de sta king door. Voorts moet de regermg haar goede trouw bewijzen, door alle ge vangenen en gedeporteerden vrij te la ten, hun namen te publiceren en de genen, die van misdrijven worden be schuldigd, in het openbaar terecht te laten staan. Ook moet de regering vol ledige en ware voorlichting aan de pers geven. De 'afgekondigde staking geldt niet voor de levensmiddelenindustrie. Vooraanstaande figuren uit het Hon gaarse verzet hebben in een schrijven aan de Indiase premier Nehroe deze gevraagd te bemiddelen tussen het Hon gaarse volk en de Russische regering. Nehroe zou reeds bemiddeld hebben om een einde te maken aan de depor taties. Volgens een gewoonlijk welingelichte bron te Boedapest zouden de generaals Maleter en Istvan Kovacs en kolonel Szuks die enkele uren voor de Russen in Boedapest terugkeerden en door de re- gering-Nagy als onderhandelaars «naar de Sowjets waren gezonden, zich op het ogenblik onder bewaking van de Russen in gevangenschap te Boedapest bevinden. Met hen is Ferenc Erdei opgesloten. Erdei is een communist die de Russen gaarne in de regermg Kadar zagen op genomen, maar die voor een post in deze regering heeft bedankt. Volgens een welingelichte bron te Boe dapest bevinden de communistische lei ders Zoltan Szanton. Zoltan Vas en prof. George Lukas zich op het ogenblik niet meer in de Zuidslavische legatie te Boe dapest. Zij waren bij de komst der Rus sen op 4 november hier naar toe ge- vlucht. Imre Nagy, Loszonky en Ferenc Donath zijn nog steeds op deze legatie. De minister van Sociale Zaken deelt (hans mede, dat het ouderdomspensioen op 1 januari 846 en 1404 ,i.p;I. resp. S 804 en 1338) zal bedragen. Deze be dragen zijn gebaseerd op het indexcijfer der lonen van 30 juni 1956. Loonstijgin gen optredende tussen die datum en 1 januari 1957 zullen bij de eerstvolgende herziening van de pensioenbedragen (waarschijnlijk per 1 juli 1957) alsnog met terugwerkende kracht in de pen sioenbedragen kunnen doorwerken. De maximum-inkomensgrens, waar over premie moet jvorden betaald (m de wet is zoals bekend 6.000 genoemd) staat nog niet vast. Dat hangt af van het indexcijfer per 1 februari 1957. Wij ziging van de minimum-inkomensgren zen (zoals bekend 1500 en 2100) ter stond bij het inwerkingtreden der wet op 1 januari a.s. ligt niet in het voor- Syrië heeft woensdag bij dc Alge mene Vergadering der Verenigde Na ties geprotesteerd tegen het „op grote schaal samentrekken van Israëlische strijdkrachten met deelneming van Britse en Franse troepen langs de bcslandsgrensen tussen Israël en Syrië en Israël en Jordanië. De betrokken regeringen hebben de beschuldigingen van de hand ge wezen. nemen. De minister is bereid t.z.t. een wijziging in overweging te nemen, na dat een, althans voorlopig, blijvende stij ging van enige omvang in de kosten van levensonderhoud duidelijk aanwijs baar is. De minister heeft gegronde hoop het SER-advies met betrekking tot een we duwen- en wezenvoorziening uiterlijk in het begin van het volgende jaar te zul len ontvangen. Op korte termijn verwacht hij het SER-advies met betrekking tot een. her ziening van de invaliditeitswet. DE BILT, 22 nov. 10 uur. Het krach tig hogedrukgebied boven Zuid-Scandi- navië verandert weinig van plaats, waar door aan de Zuidflanken van koude con tinentale lucht ons land blijft binnen stromen. Vanmorgen vroor het in het zuidoosten 4 tot 5 graden. Elders in het tand ongeveer twee graden. Intussen vloeit over de Oostzee min der koude lucht waarin de tempeiaturen nauwelijks beneden het vriespunt dalen naar Noord-Duitsland. De voorste be grenzing van deze lucht komt vergezeld van wolkenvelden langzaam naderbij Als gevolg hiervan wordt de komende nacht minder vorst verwacht, vooral in het Noorden van het land. De wind draait naar richtingen tussen Oost en Noord oost en neemt verder in kracht af. Da neerslagkanspn blijven gering.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1