Butler over troepen Egypte van Spoedige vrijmaking het Suezk anaal Oostenrijk kan stroom vluchtelingen niet langer verwerken Prof. ZijlstraMatiging in bestedingen thans te meer geboden D MUTATIES AAN HET HOF Echtgenoot als promotor Arbeidersraad wil staking beëindigen Iwan Serow in Boedapest? Overtreding rijverbod kan zes jaar gevangenisstraf kosten r Bezitloosheid Ruim twee miljoen op giro 777 O' Dringend beroep: zuinig met olie en benzine Prof. Beel minister van Staat Y erslechtering van onze ruilvoet Zoon en doch ter paranymfen Nagy naar huis teruggekeerd VRIJDAG 23 NOVEMBER 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3546 Weerbericht mm Onderscheidingen voor leden vorige kabinet Prins Bernharci naar Genève o o Advertentie De Britse lord-zegelbewaarder R. A. Butler, die de zieke premier Eden vervangt, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat aan drie voorwaarden voldaan moet worden, voordat de Britse en de Franse strijdkrachten zich definitief uit Egypte terugtrekken. Hij zei, dat de politiemacht van de Ver. Naties in staat moet zijn: 1. De vrede tussen Egypte en Israël te bewarvn. 2. Te verzekeren dat de hinderpalen uit het Suezkanaal opge ruimd worden. 3. Het herstel van de veilige, vrije scheepvaart door het kanaal te verzekeren in de vorm van de zes beginselen die de vorige maand aangenomen werden door de Veiligheidsraad van de Ver. Naties als basis voor een oplossing. Butler voegde er toen aan toe dat, volgens het Britse standpunt, er „onbevredigende elementen" zijn in het rapport van Ham- marskjoeld over het viijmaken van het kanaal in de gebieden die onder Egyptisch toezicht staan. Commentaar O STENRIJK kan /de enorme vluchtelingenstroom uit Hon garije niet langer aari". Dit heeft de Oostenrijkse waarnemende minister van Buitenlandse Zaken, Kreisky, gisteren medegedeeld. Kreisky richtte een verzoek tot „alle democratische landen van de wereld" om Oostenrijk spoedig te helpen bij de oplossing van het vluchtelingenprobleem. Vertrek verhaast Q Zie verder pagina 3 O 4 (Van onze parlementaire redacteur) E MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN, prof. J. Zijlstra, heeft gistermiddag in de Tweede Kamer ter inleiding van de verdediging van zijn begroting verklaard, dat de huidige ver scherping van de internationale situatie een nog uitdrukkelijker ac cent verleent aan de oplossing van do reeds bestaande economische problemen in Nederland. Reeds zonder deze verscherping van de internationale toestand is een matiging in de totaliteit van onze be stedingen nodig. Dat klemt thans nog meer. Een kwantitatieve be nadering van de gevolgen van de internationale situatie is thans moeilijk te geven, Eventuele nadelige gevolgen zullen zich vooral doen gevoelen in een verslechtering van de ruilvoet. Wij zullen dus met de opbrengst van onze export in de toekomst minder kunnen invoeren dan voorheen. Ook de produktiviteit kan er onder lijden. Twee punten daling in onze ruilvoet betekent dat 1 procent van onze arbeidsproduktiviteit (dus de produktie per eenheid, per produkt, per arbeider, per dag,), te niet,wordt gedaan. WIND TEGEN Cl Zie verder pagina 3 Radio-Boedapest heeft vanmor gen medegedeeld, dat de arbei dersraad in Boedapest een beroep heeft gedaan op de arbeiders de staking te beëindigen aangezien er in de loop van de nacht een „gedeeltelijke overeenkomst*' met premier Janos Kadar zou zijn be reikt. Het staat te bezien, wat de uit- y werking van de nieuwe oproep zal zijn, aangezien de „gedeeltelijke overeenkomst" de beide voor naamste eisen van de stakers de terugtrekking van de Russische troepen en de terugkeer van Imre Nagy als premier buiten be schouwing laat. Rotterdam: Witte de Wilhstraat 30 Telef. 115700 (4 1) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30—19.30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhap~: Huygensplein I Postgiro 424867 Redactie: Tel 131892 - Adm. Tel. 114402 KJachtendienst 18.30—19.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 57 cent per week. 2.48 per maand. 7.40 per kwartaal, Losse nummers 15 cent Verschijnt dagelijks Weersverwachting, geldig tot zaterdagavond. BESTENDIG. Overdrijvende wolkenvelden en droog weer. Matige tot zwakke oostelijke wind. Vannacht lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Ongeveer dezelfde middagternperatureii Directeur: H. DE RUIG 24 nov. zon op B.17, onder 1S.40; maan op onder 12.32. Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT VW AAR gaat het eigenlijk om bij de bevordering van de bezitsvor ming? Het Eerste Christelijk Sociaal Con gres in 1891 veroordeelde een samen leving, waarin duurzaam bezit gecon centreerd is bij enkelen en waarin zeer velen de massa van elk duur zaam bezit verstoken zijn. Sindsdien is veel veranderd. Er wer den tal van sociale maatregelen ge troffen. Het instituut van de c.a.o. deed zijn intrede en er kwam een uitgebrei de sociale wetgeving tot stand, aan d« voltooiing waarvan thans wordt ge werkt. In heel deze ontwikkeling van de laatste halve eeuw ging het er voor de vakbeweging feitelijk om ,.het naakte bc..»an" veilig te stellen. Er is zeker geen aanleiding tot de conclusie, dat de mariale bezitloosheid van vroeger thans is omgezet in een toestand, waarbij de massa van ons volk zou kunnen beschikken over enig duur zaam bezit. IN de loop van 1955 is een interim rapport verschenen van de Com missie Bezitsspreiding, dat op dit ge bied interessante en leerzame cijfers verstrekt. Dit rapport constateert o,a„ dat van maatschappelijk standpunt bezien, er nog steeds een zeer grote ongelijkheid bestaat in de verdeling van het natio nale vermogen over de leden van de nationale gemeenschap. Deze toestand blijft een ongunstige invloed op de menselijke verhoudingen uitoefenen, „Geraamd kan worden, dat in de huidige situatie van de ca. 2'--> miljoen gezinnen in Nederland slechts 10 pet. een vermogen bezitten boven de belas tinggrens." Verder mag worden aangenomen dat ca. 2 miljoen gezinnen, afgezien van de rechten, voortvloeiend uit wettelijke en collectieve voorzieningen Invali diteitswet, Noodwet Ouderdomsvoor ziening, bedrijfs- en ondernemingspen sioenfondsen niet meer bezitten dan: 1. een inboedel (gemiddeld onge veer ter waarde van hun jaarinkomen) waartegenover in een aantal gevallen afbetalingsschulden staan; 2. weinig of geen liquide middelen, nl. spaartegoeden; 3. in enkele gevallen aanvullende pensioenrechten; 4. In een groot aantal gevallen be grafenispolissen voor één of meer ge zinsleden. UIT het vorenstaande blijkt, dat een groot deel van ons volk nog ln een zeer afhankelijke positie van bezitloosheid verkeert. Daarin schuilen gevaren. Het bete kent dat zeer velen nog van de hand in de tand leven. De vrijmaking van de arbeidende stand is nog niet ovei de gehele linie verwezenlijkt. Sociaal gezien is veel bereikt, maai daarbij mag men niet blijven staan Ook in economische zin zal de werk nemer verlost moeten worden uit de dwangpositie waarin hij is geraakt. Zowel voor de Individu als het ge zin moet daarom bezitsvorming van grote waarde worden geacht. Ook hierover heeft het interimrapport van de Commissie Bezitsspreiding behar tigenswaardige opmerkingen ge maakt: YJ AN individueel standpunt bezien p aldus dit rapport moet een ze kere mate van privaatbezit voor de menselijke persoonlijkheid van grote waarde worden geacht. Zonder enige financiële armslag toch is de mens, ook bij kleinere te genslagen, onmiddellijk op hulp van anderen aangewezen. Enig privaatbezit schept de moge lijkheid van een meer persoonlijke le- vensopbouw, omdat het meer vrijheid toestaat b.v. bij het al of niet aanvaar den van een bepaalde werkkring, bij het nemen van ontslag, bij het volgen van een bepaalde studie etc. De bezitter heeft dus een zekere ma te van onafhankelijkheid, die aan zijn plaats in de samenleving meer reliëf verleent. Aldus bezien vergroot het be zit de kansen tot 's mensen verdere geestelijke en culturele ontplooiing. LJ ET interimrapport zegt verder o,a„ dat bezit niet alleen bescherming biedt in tegenslagen. Het geeft de mens ook een eigen sfeer in het eco nomische, waarbinnen hij in zekere vrijheid en zelfstandigheid over mate riële zaken kan beschikken. Het beheer van eigen duurzaam be- rit, ook al is dit slechts van beschei den omvang, is voorts van betekenis voor het aankweken van een gezond verantwoordelijkheidsgevoel. Uit een en ander blijkt wel van hoe grote waarde de bezitsvorming is bij de versterking van het persoonlijk heidsbesef. Het is een belangrijk mid del om de mens vrijer in het leven te doen staan dan nu veelal het geval is. Het gaat er ook in deze dingen om een samenleving te doen ontstaan, waarin het onder beding van de ze gen Gods waard is te leven, waarin de formele vrijheid in materiële vrij heid wordt omgezet en waarin het verantwoordelijkheidsbesef meer en beter kan worden beleefd dan b.v. in een socialistisch samenlevingsperspec tief, waarbij colleetivistisehe idealen een belangrijke rol spelen en waarbij men het gevaar loopt van de eigen dom iets zeer „oneigenlijks" te maken. Op welke wijze de bezitsvorming m Drie voorwaarden voor tem De stand van girorekening 777 was hedenmorgen 2.116.189,23. Het aandeel van het Nederlandsche Roode Kruis in de hulp aan de Hongaren in Oostenrijk en in Hongarije wordt uit dit bedrag ge financierd. terwijl het Nederlandsche Roode Kruis ook de kosten voor zijn rekening neemt die gemaakt zijn voor de inrichting van het ontvangstcentrum m de Utrechtse Jaarbeurshallen. m Een kruisvuur van vragen volgde op de verklaring van Butler. Julian Amory, een leider van een conservatief blok dat dreigt in opstand te komen tegen de regering-Eden, tenzij Enge land een ferme houding tegenover de uitdaging van de Egyptische president Nasser aanneemt, vroeg Butler: „Kunt u bevestigen, dat onze troe pen niet uit Port Said teruggetrokken zullen worden, vnepdat de regering ervan overtuigd is dat de Ver. Naties bereid zijn en het politieleger in staat is het internationale toezicht op het kanaal te verzekeren?" Butler antwoordde: „Wij zijn niet bereid ons terug te trekken voordat wij van mening zijn, dat dit politie leger in staat is de taken te vervullen die de Algemene Vergadering der V.N. het opgelegd heeft". Radio-Moskou heeft verklaard, dat uit de verklaring, welke de Britse waarnemende j>remier Butler donder- Er zijn thans reeds ruim zestig duizend vluchtelingen aangekomen en het ziet er niet naar uit, dat de stroom zal afnemen. Het ontbreekt Oostenrijk niet alleen aan de materiële, maar ook aan de zuiver technische middelen om zo'n enorme mensenmenigte te verzorgen. Oostenrijk zou gaarne zien, dat de vrije wereld dadelijk de volgende maat regelen nam. 1. De Westeuropese landen moeten speciale treinen naar de Oostenrijks- Hongaarse grens zenden om, zonder formaliteiten, een aantal vluchtelingen buiten Oostenrijk te brengen. 2. De Westelijke buurlanden van Oos tenrijk moeten op eigen gebied grote opvangkampen inrichten, van waaruit de vluchtelingen later naar elders kunnen vertrekken. 3. De landen die aangeboden hebben vluchtelingen op te nemen, moeten dat onverwijld doen, zonder bureaucratie, keuring etc. 4. De landen van de vrije wereld moe ten de Oostenrijkse autoriteiten geld en goederen ter beschikking blijven stellen voor hulp aan die vluchtelingen, die tijdelijk in Oostenrijk moeten blijven. De pogingen van de Russen om de vluchtelingenstroom af te dammen, door het opblazen van de bruggen in de vluchtwegen, lijken niets te hebben uit gericht. Op een plaats, waar een kanaal de grens tussen Oostenrijk en Hongarije vormt zwemmen de vluchtelingen thans door het ijskoude water naar de over kant. Sommige ongelukklgen worden hierbij door kramp overvallen en zij verdrinken voor de ogen van hun lot genoten. De plotselinge toename van het aantal vluchtelingen hangt volgens hun eigen verklaringen samen met het verschijnen van de Russische infanterie in Boeda pest Men vreest, dat de Russen de gren zen steeds beter zullen afsluiten en daar om verhaast men zijn vertrek. De vluchtelingen verklaren steeds alle me dewerking te hebben gehad van Hon gaarse soldaten bij hun vlucht. Israël heeft Bangeboden alle joodse vluchtelingenkinderen uit Hongarije op te nemen die zich thans in Oostenrijk bevinden. De regering van Bonn heeft gisteren alle beperkende bepalingen voor het binnenkomen van Hongaarse vluchtelin gen laten vervallen, aldus werd officieel bekend gemaakt. Tot nu toe had West- Duitsland zich voorbereid slechts 3000 Hongaarse vluchtelingen op te nemen. dag in het Lagerhuis over het Midden- Oosten heeft afgelegd, blijkt, dat de Britse regering bereid is „elk voor wendsel, in het bijzonder de vrijma king van het Suezkanaal, te gebruiken om de terugtrekking van de Britse troepen in Egypte te vertragen". 'Van onze parlementaire redacteur) Minister Zijlstra heeft gistermiddag in de Tweede Kamer een dringend beroep op hei Nederlandse volk gedaan om alle onnodig ,verbruik van benzine en andere olieprodukten na te laten. Mede namens minister Algera. zei minister Zijlstra, dat het departement Van Varkeel en Waterstaat overikroomdi wordt met verzoeken om ontheffing van het rijverbod op zondag. Praktisch zal dit niet kunnen gebeuren, dan al leen voor die groepen, die reeds van wege het departement werden ge noemd. Voor het overige zal de rege ring drastisch optreden bij de aanvra gen om ontheffing. Iemand, die een auto bezit kan. wan neer hij dringend op zondag vervoer nodig heeft hetzelfde doen wat iemand, die geen autobezitter is. zou doen in de zelfde situatie. De minister doelde er kennelijk op. dat dan maar een taxi of van een openbaar vervoermiddel moet worden gebruik gemaakt. In het conferentieoord Heereivegeti te Zeiit, ii nar 85 Hongaar se studenten zijn ondergebracht, is donderdagavond een ham praait gekozen i o! gerei de regelen tan de democratie, compleet met stem hokje, hits. .stembiljet en i erkiezings- commissie, [let nils ioor de eerste maal dat deze jonge mensen honden stemmen zoals lint in ff est-Europa en Amerika gebmikelijk is. Op de foto ziet men een i un de vluchtelingen die in het stemhokje zijn stembiljet iniult terwijl een andere haar briefje in de bus deponeert. Bij Koninklijk Besluit van 21 novem ber is de vice-minister-president van het vorige kabinet, prof. dr. L. J. M. Beel benoemd tot minister van Staat. Bij besluiten van gelijke datum is de oud-minister mr. F. J. F. M. van Thiel benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en zijn, aangezien zij reeds een koninklijke onderscheiding hadden, bij bevordering benoemd de oud-ministers mr, J. W. Beyen en A. C. de Bruyn tot Groot-Officier in de Orde van Oranje-Nassau en de oud ministers J. van de Kieft en prof. mr. J. C. van Oven tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. De staatssecretaris van Financiën van het vorige kabinet, dr. W. H. van den Berge, die eveneens reeds een konink lijke onderscheiding bezat, werd bij be vordering benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. De ruilvoet bedroeg op de basis van 1948 100, in 1955: 92. De eerste maan den van 1956 wijst een terugloop aan tot 90. Het voorgenomen program voor de bestedingsbeperking, die noodzake lijk is tengevolge van de achteruitgang van het overschot op onze betalingsba lans, ging uit van de .veronderstelling, dat er in 1957 geen verstoring van onze Het particulier secretariaat van H.M. de Koningin deelt mede: H.M. de Ko ningin heeft* aan W. J. Baron van Heeckeren van Molècaten op zijn her haald verzoek met ingang van 1 januari 1957 op de meest eervolle wijze met dank de samenleving kan worden bevor derd, hopen wij volgende week na te gaan, waarbij wij o.a. aandacht zuilen besteden aan de in 1952 gedane* uit spraak van het Convent van Chr. So ciale Organisaties. (Van een onzer verslaggevers) rionderdagmiddag trad prof. dr. A Cs Querido, hoogleraar aan de ge meentelijke universiteit van Am sterdam, in het gebouw van deze universiteit op als promotor van zijn echtgenote, mevrouw C. G. QueridoNagtegaal. Met vaart heeft de promovenda geflankeerd door haar dochter en haar zoon, die als paratiymfen op traden, in de stampvolle senaats kamer haar proefschrift verdediqd tegen een drietal opponenten. De titel van haar dissertatie luidde. „Gewone Mensen", een mediscn- psyehologisch onderzoek van een sociale steekproef. De „jonge doctor" heeft met een stralend gezicht de bul in ontvangst genomen uit harulen van haar hooggeschatte ptomotor", cite bij deze bijzondere gelegenheid geen kenschetsing wilde geven van de persoon van de zo juist gepromo veerde doctor in de geneeskund maar zich beriep op het verscho ningsrecht. Niettemin wenste hij zijn zeer geleerde vrouw" van harte geluk met het feit, dat het haar, ondanks vele plichten en beslommeringen was gelukt, dit werk, met zoveel liefde en toewijding verricht, tot een goed einde te brengen. De rector- magnificus, prof. dr. Woerdeman, sloot zich bij die gelukwens gaarne aun. Op de foto: prof. dr. Querido wenst zijn vrouw geluk met haar promotie. voor de bewezen diensten, voor uitzon derlijke trouw en voor opofferingsge zindheid ontslag verleend als baar parti culier secretaris. H.M. de Koningin heeft Baron van Heeckeren benoemd tot commandeur in de huisorde van Oranje. H.M. de Koningin heeft mr. dr. I. G. van Maasdijk op zijn verzoek met ingang van 1 januari 1957 op de meest eervolle wijze met dank voor de bewezen dien sten en voor de betoonde trouw onthe ven van zijn functie als kamerheer in buitengewone dienst. H.M. de Koningin heeft de tijdelijke waarneming van haa - secretariaat op gedragen aan jhr. mr. E. W. Röell, ka merheer i.b.d. Mejuffrouw mr. Martine de Jong heeft, gezien de omstandigheden, aan H.M. de Koningin verzocht haar tijdelijke aanstelling als particulier secretaresse te mogen beëindigen en niet voor een vaste benoeming in aanmerking te ko men. H.M. de Koningin heeft dit ver zoek ingewilligd en mejuffrouw De Jong op de meest eervolle wijze per I ja nuari 1957 van haar functie ontheven. WE ERSO VERZICHT DE BILT, 23 nov. Doordat in het Noorden van het land bewolking binnendreef werd de nachtelijke af koeling daar sterk getemperd. Daar door daalde txv. op het vliegveld Eelde de temperatuur nauwelijks tot beneden het vriespunt. Daarentegen vroor het in Brabant waar het de ge hele nacht helder bleef ongeveer 6 gr. Het weer wordt nog steeds beheerst door een hogedrukgebied waarvan het centrum boven Scandinavië gelegen is. Dit hogedrukgebied maakt deel uit van een gordel van hogedrukgebieden die zich uitstrekt van de Azoren tot Noordrusland. Aangezien deze weinig van plaats verandert, duurt de periode met lichte vorst in de nacht en over dag temperaturen nabij het vriespunt voort. De wolkenvelden die zich in het Noorden van het land bevinden zullen zich langzaam ook over het Zuiden van ons Tand uitbreiden. ruilvoet zou optreden. In totaal moes ten toen de bestedingen met 500 miljoen worden beperkt. Nu met een verslechtering van onze ruilvoet rekening moet worden gehou den, zal dit bedrag hoger komen te lig gen. De grondstoffen-prijzen lopen op, maar gelukkig zijn er lange termijncon tracten lopende. Daartegenover staat, dat de vrachtprijzen stijgen. Het valt echter nog niet te zeggen op dit ogen blik wat de precieze gevolgen zullen zijn. Minister Zijlstra deed een dringend beroep op het Nederlandse volk om alle onnodig verbruik van benzine en andere olieprodukten na te laten. De maatre gelen, die met betrekking tot de beper king van het olieverbruik zijn genomen, zijn zo gedacht, dat voorlopig niet op onze olie-voorraden behoeft te werden ingeteerd. De bewindsman hoopte, dat binnen het kader van do Organisatie voor Europese Economische Samenwer king (O.E.E.S.) gecoördineerde stappen bij de Amerikaanse regering zullen wor den ondernomen, teneinde van de Ver. Staten hulp te verkijgen bij de olietoe voer. De onderstaatssecretaris van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken, de heer Hoover, heelt naar bekend is geworden reeds meege deeld, dat de Amerikaanse regering be reid is hierover met de O.E.E.S. te pra te. Onderhandelingen van land tot land worden dus blijkbaar door Washington ongewenst geacht. Mede namens zijn ambtgenoot van Verkeer en Waterstaat, mr. Algera, deel de minister Zijlstra mede, dat het de partement van Verkeer en Waterstaat Z K H. Prins Bernhard zal morgen naar Genève vertrekken, waar hij een ver gadering zal bijwonen van de Fondation Europeenne de la Culture. Deze komt daar van zaterdag 24 november tot dins dag 27 november bijeen. Bij Trichinopoly in India heeft zich vrijdagochtend vroeg een ernstig trein ongeluk voorgedaan. Volgens de eerste berichten zijn 50 mensen om het,leven gekomen en 50 gewond. overstroomd wordt met verzoeken om ontheffing van het rijverbod op zondag, Practisch zal dit niet kunnen gebeuren dan alleen voor die groepen, die reeds vanwege het departement werden ge noemd. Voor het overige zal de rege ring drastisch optreden bij de aanvra gen om ontheffing. Iemand, die een auto bezit, kan, wanneer hij dringend op zon dag vervoer nodig heeft, hetzelfde doen wat iemand, die geen autobezitter is, zou doen in dezelfde situatie. De minis ter doelde er kennelijk op, dat dan maar van een taxi of van een openbaar ver voermiddel moet worden gebruik ge maakt. De minister was zich zeer wel be wust dat hij bij het prijsbeleid thans helaas de wind tegen heeft. Dat er in de komende tijd krachtige prijs- bewaking en prijscontrole nodig zijn, is niet uitgesloten. Wanneer er een snelle stijging van de internationale goederenprijzen optreedt, moet voor komen worden dat de prijzen onnodig ver oplopen. Dan zullen de lasten so ciaal zo rechtvaardig mogelijk moe ten worden verdeeld. Prof. Zijlstra verzekerde de heer Ha- zenbosch <A.S.) dat het bestaande prijs beleid eind 1956 niet afloopt De industrie doet dus goed geen aankondigingen te' doen van prijsverhogingen per 1 janua ri 1957. Dat is in strijd met de afspraak die met het bedrijfsleven voor 1956 werd gemaakt Ook op grond van wat zich thans afspeelt in de S.E.R. met betrek king tot het opstellen van het advies aan de regering over de vraagstukken betreffende de bestedingsbeperking, is het aankondigen van prijsverhogingen niet verantwoord. Blijkbaar doelde de bewindsman erop, dat de S.E.R. ervan uitgaat bij de opstelling van dit advies, dat het huidige prijsstabilisatiefbeleid voor 1957 met alle kracht wordt voortgezet. De handhaving van het prijsstabilisa- tiebeieid betekent volgens minister Zijl stra niet, dat binnen het raam van het bestedingenbeleid geen subsidies kunnen worden afgeschaft, die op zichzelf een prijsstijging veroorzaken, want daaruit kan men niet automatisch een eis tot loonsverhoging distilleren. De bewindsman was van mening, dat prijsstabilisatie, bestedingspolitiek en kredietpoLtiek de instrumenten zijn, waarover de overheid b.eschikt om con- junctuurpolitiek te bedrijven. In dit ver band bestreed de bewindsman krachtig de opvattingen van het liberate kamerlid mr. Van Leeuwen, die gezegd had, dat de loonsverhogingen de schuld zijn van het tekort op de betalingsbalans en op de rijksbegroting, de spanning op de ar beidsmarkt, de verslechtering van de ruilvoet en het achterblijven van de ar beidsproduktiviteit. Deze stelling lag vol gens prof. Zijlstra buiten iedere werke lijkheid. (Van een onzer verslaggevers) Het Zondagsrijverbod, dat aanstaande zondag voor de eerste maal van kracht is, is uitgevaardigd op grond van de distributiewet 1939. Wie het ver bod negeert kan gestraft worden op grond van de wet op de Economische Delicten. Bij opzettelijke overtreding van het Zondagsrijverbod kan de maximumstraf worden gegeven van zes jaar gevangenisstraf of een boete van 100.000. Bij niet opzettelijke overtreding is de maximumstraf één jaar gevangenisstraf of 25.000 boete. Als bijkomende straf kan tevens verbeurd verklaring van de auto of de motor opgelegd worden. In de overeenkomst erkent de rege ring, dat de raden moeten worden er kend als consultatief orgaan bij de re geling van alle kwesties, waarbij ar- beidsvorwaarden betrokken zijn, en be- loft Kadar de Hongaarse ministerraad vor te stellen om de fabrieksdirecteuren door de arbeiders „uit een aantal kan didaten te laten kiezen". Later op de ochtend meldde Radio- Boedapest, dat Imre Nagy en verschei dene van diens volgelingen uit de Joe- gslavische ambassade naar huis zijn te ruggekeerd. De radio deelde mee, dat Nagy en zjjn groep waarborgen hadden gekregen, dat zy niet zouden worden vervolgd. Uit Wenen wordt vernmen. dat te Boedapest geruchten de ronde doen, volgens welke het hoofd van de Sow- jetrussische geheime politie, generaal Iwan Serow, vier dagen geleden in de Hongaarse hoofdstad is aangekomen. Dccorrespondent van United Press ver «pi in Boedapest, dat de secretaris van TRirdinaal Mindszenty, Turcsanyi. op 10 november door communistische agen ten gearresteerd is, toen hij Hongarije trachtte te verlaten met een geheime boodschap van de kardinaal Mindszen ty voor kardinaal Spellman van New York.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1