Economische Zaken Militaire hulp dringend nodig Spanning Midden-Oosten verplaatst naar Syrië k Minder vluchtelingen uit Hongarije Boortoren spoot modder over snelverkeersweg Dreigende opstand onder Moslims in Rusland? Russen stuurden Britse legertrein terug Roemeens overleg Moskou m Wordt Suezkanaal overbodig Défilé van Hongaren voor de Koningin m Nieuwe eisen van arbeidersraad EGYPTE BEREID TE SPREKEN OYER VREDESREGELING Weeroverzicht Engeland neemt deel aan Europees vrijhandelsgebied Am. smaldeel naar Lissabon In 3 weken bijna 700 Algerijnen gedood Vrachtauto in sloot: 4 militairen gedood DINSDAG 27 NOVEMBER 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3549 Weerbericht Geen uitwijzing van Egyptenaren uit Engeland Ernstige aanrijding le Terschuur Gazastrook neutrale bufferzone SPANNING ROND BERLIJN HERINNERING AAN BLOKKADE ÏN - Z 1 O O WESTELIJKE BOYCOT Geen vergelding H Zie verder pagina 3 as O Zie verder pagina 3 0 Zie verder pagina 3 "^OOR het eerst sinds het einde «Pwllig fMk van de blokkade van Berlijn ('49) is weer wrijving ontstaan tussen de Russische militairen en de Westelijke geallieerden over de treinverbinding tussen Ber lijn en het Westen. Twee man ernstig getoond Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Tcief. 115700 (4 1) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19.30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravcnhage: Huygensplem Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 - Adm, Tel. 114402 Klachtendienst 18.30—19 30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 57 cent per week, 2.48 per maand 7.40 per kwartaal. Losse nummeis 15 cent' Verschijnt dagelijks Weersverwachting, geldig tot woensdagavond. KOUDERE NACHT Wisselend bewolkt cn plaatselijk enkele buien. Overwegend krachtige maar langs de Waddenkust aanvankelijk nog stormachtige wind tussen West en Noordwest. Vooral in de nacht lagere temperauren. Directeur: H. DE RUIG 28 nov. zon op 8.23, onder 16.37: maan op 3.35, onder 14.26. Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT DE parlementair» activiteit van de vorige week heeft als belang rijkste voorwerp «ehad de begroting van Economische Zaken, Er is uiteraard in de sfeer van de economische politiek veel belangrijks aan de orde. De internationale span ningen geven hun weerslag in onze eco nomische verhoudingen. Het energie vraagstuk, toch al een vraagstuk op zichzelf voor ons land en voor Euro pa. wordt daardoor le meer centraal gesteld. En daarmee houdt weer nauw verband het probleem van de Europese integratie. Maar al deze zeer belangrijke zaken konden bij dit debat niet breed wor den behandeld. De internationale span ningen zijn nog te jong en wij weten nog te weinig hoe en of zij zich verder zullen ontwikkelen om de invloed daar van op ons welvaartspeil duidelijk te overzien. Dat zij intussen onze wel vaart bedreigen is zeker. Over het energie-probleem stelde de minister een nota in het vooruitzicht, op basis waarvan later zal worden gediscussi eerd, terwijl de integratie op dit ogen blik niet in de openbare discussie moest worden betrokken, omdat men daar over in Brussel aan het onderhandelen JS. ER is nog een belangrijk punt dat in onze economische politiek een gro te rol speelt en-dat is het tekort op de betalingsbalans. Ook dat punt kon echter niet volledig behandeld worden, aangezien men een rapport wachtende is van de Sociaal-Economische Raad aangaande de bestedingsbeperkingen, die bij de sanering dier balans een be langrijke rol zullen moeten spelen. Zodoende had het debat in hoofdzaak betrekking op de algemene richtlijnen en motieven van de regeringspolitiek ter zake van de conjunctuurbeheersing. Vanuit de kamer werd aan de mi nister gevraagd daar nog eens goed op in te gaan en de minister heeft dat gedaan. Maar daar zou toch niet zo veel boeiends in gelegen zijn geweest, omdat het te zeer in het abstracte zou zijn blijven hangen nu immers de con crete punten ter behandeling naar een later tijdstip werden verschoven. HET is de verdienste van de libe rale afgevaardigde de heer Van Leeuwen geweest, dat er in het debat toch enige fleur gekomen is. Hij viel de minister fel aan over diens prijs- beheersingspolitiek, hij deed zulks in krasse taal en met treffende beeld spraak. Dit had tot gevolg, dat zowel van uit de kamer als door de minister daar op navenante wijze op is ingegaan. En zo beleefden wij toch een leven dig debat, waarbij de minister op over tuigende wijze het goed recht en de noodzakelijkheid van zijn prijsbeleid in het geheel van zijn economische po litiek aantoonde, terwijl hij duidelijk in het licht stelde dat de kritiek van de heer Van Leeuwen niet alleen geen steek hield, maar ook geen bruikbaar alternatief bood. W AN a.-r. zijde werd o.m. naar vo- ren gebracht dat de kritiek van de heer Van Leeuwen, werd zij ter harte genomen, tot drastische belas tingverhoging zou moeten leiden, een zaak die in de verkiezingsactie van de liberalen toen zij het prijsbeleid van de minister reeds aanvielen niet 'be paald gepropageerd werd! Ook wat dat betreft was het betoog van de heer Van Leeuwen dus niet sterk, om het nu maar zwak te zeggen! fVM het. wezenlijke van het beleid dat de minister voorstaat te schet sen kunnen wij niet beter doen dan in het kort weer te geven wat de mi nister zelf genoemd heeft een histori sche belichting van het vraagstuk. Vroeger, in de periode van de gou den standaard, was de conjunctuurpo- litiek niets meer en niets anders dan discontopolitiek, gesteund door open- marktpolitiek. Het ging om het hand haven van vaste wisselkoersen. Het monetaire en economische beleid dien den om bij die wisselkoers voldoende goudreserves te behouden en daartoe werd dan gemanipuleerd met de dis- Contorente, Voorwaarde voor dit beleid was be weeglijkheid naar boven en naar bene den van lonen en prijzen. De ervaring van de latere iaren heeft geleerd dat aan die voorwaarde niet meer wordt yoldaan en men is tot de conclusie ge komen dat een bewuste manipulering van de overheidsfinanciën nodig is. Dat is nodig niet alleen omdat lonen ea Prijzen te w.cinig naar beide kan ten beweeglijk zijn, maar ook omdat de overheidshuishouding in de volkshuis houding als geheel een steeds toene mend aandeel krijgt. Disconto- en openmarktpolitiek zijn daardoor niet verdwenen, zij vormen ®en deel van het arsenaal van de hui dige conjuncluurpolitiek. Naast deze monetaire politiek staat nu de budgetpoiitiek en het instru ment van de prijs- en loonpolitiek. „Loon- en prijsniveau behoren me de tot de strategische grootheden van ons economische leven". Als de re gering daarin niet 20U kunnen ingrij pen en lonen en prijzen zich geheel onafhankelijk gaan gedragen ontstaat de loon- en prijsspiraal, waarbij de i?aak uit de hand loopt. Het is dus niet zo, en men mag uit Irak vraagt Ver. Staten om meer vliegtuigen Eert delegatie van de Roemeense regering onder leiding van premier Stoica is gisteren in Moskou aangeko men om te pogen de Russisch -Roe meense betrekkingen op nieuwe leest te schoeien. De Roemenen werden op het station verwelkomd door premier Boeiganin en andere sowjetleiders. De ambassadeurs van Amerika, Engeland en Frankrijk en enige andere Navolanden waren weg gebleven uit protest tegen het Russische optreden in Hongarije. De diplomatieke vertegenwoordigers van Italië, Dene marken, IJsland en Israël waren echter aanwezig. De Russisch-Roemeense besprekingen hebben ten doel de betrekkingen tussen beide landen te herzien in overeenstem ming met de algemene Russische ver klaring van enkele weken geleden over vrijere betrekkingen met de andere communistische landen. Rusland zal Roemenië waarschijnlijk belangrijke tegemoetkomingen, doen. maar toch niet zo vérgaand als die, welke Gomoelka voor Polen heeft ver kregen bij zijn jongste bezoek aan Mos kou. Men verwacht dat ook onderhande lingen zullen worden aangeknoopt over een herziening van het Roemeense eco nomische plan en over een uitbreiding van de wederzijdse handelsovereenkom sten. IRAK heeft Amerika dringend verzocht om meer verdedigings wapens, waaronder vliegtuigen en IuchtafweergescL t. Om deze extra leveranties mogelijk te maken, wenst de Iraakse regering een verandering aan te brengen in de overeenkomst over militaire hulp die in april 1954 met Amerika is gesloten. Dit heeft de Iraakse ambassadeur Moussa Al Sbabanderaan de Amerikaanse onderminister Rountree meegedeeld. Op een vraag naai toenemende berichten over wrijving tussen Irak en het aangrenzende Syrië, zei de ambassadeur „Dat zijn familie twisten en die zullen we op vreedzame wijze oplossen." Irak, dat aangesloten is bij het pro-Westelijke verdrag van Bagdad, heeft belangrijke oliebronnen. Engeland heeft zijn wapen leveranties aan Irak onlangs reeds versneld in verband met hei toenemende gevaar van Russische invloed in het Midden-Oosten, met name in Syrië Volgens de New York Times zijn de deskundigen van de Amerikaanse rege ring van oordeel, dat het Suezkanaal snel aan betekenis zal inboeten voor de olievoorziening van West-Europa. Naar het blad schrijft, zal het Suezkanaal nooit meer de oude betekenis voor de welvaart van West-Europa verkrijgen Over tien jaar zullen grote tankschepen, die voldoende hoeveelheden olie kunnen vervoeren om de "reis om Kaap de Goede Hoop lonend'te maken, geen ge bruik meer maken van het Suezkanaal. Dit is het algemene oordeel van de re- geringsdeskundïgen, aldus de New York Times, In Britse regeringskringen en in de wandelgangen van het Lagerhuis spreekt .men op het ogenblik openlijk over een verplaatsing van de span- De ruim 600 Hongaarse vluchtelingen, die momenteel in de Jaarbeurshallen te Utrecht vertoeven, zullen hedenmiddag een busrit maken en onder .meer een bezoek brengen aan het paleis Soestdijk. H.M. de Koningin -heeft zich bereid Verklaard enkele Hongaarse vluchtelin gen op het bordes van het paleis te be groeten. De andere Hongaren zullen voor Hare Majesteit defileren. ning in het Nabije Oosten van het Suezkanaal naar Syrië. Voortdurend ontvangt het ministerie van Buiten landse Zaken nieuwe berichten over leveranties van Russische wapens, waaronder tanks, straaljagers en bom menwerpers, aan Syrië. Mede op grond van deze berichten raakt men er, volgens United Press, in Londen van overtuigd dat Engeland alle verdere militaire operaties in de Suezkanaalzone moet opgeven, omdat de toestand in Syrië allereerst opge helderd dient te worden. De Britse regering heeft gisteren besloten geen vergeldingsmaatregelen te treffen jegens Egyptenaren in En geland in antwoord op het Egyptische besluit alle Fransen en Engelsen uit te wijzen. Hongaar*': vluchtelingendie in de buurt van Nettsiedler de grens over komen, worden op Oostenrijks grond- begint. gebied opgewacht door journalisten en persfotografen. De (Hongaarse) vlag geeft de plaats aan waar de vrijheid DE VLUCHTELINGENSTROOM uit Hongarije vertoont sporen van ver mindering. In de nacht van zondag op maandag kwamen 2500 mensen Oosten rijk binnen. Dat is minder dan het ge middelde per nacht gedurende de vorige week. Het schieten met mitrailleurs van de Russen in het grensgebied en de arres taties van vluchtelingen schijnen effect te hebben. De arbeidersraad van groot-Boeda- pest heeft gisteren nieuwe eisen gefor- Bir i 's Niet alleen de Egyptische vrouwen, maat ook in Egypte wonende Syrische vrouwen worden door officieren van het Egyptische leger ondersvezen in het gebruik van vuurwapenen. De foto taal zien hoc Syrische trouwen en 'meisjes Syrische consul in Kairo. in een vrijheidskamp bij Kairo onder richt krijgen in het mikken op een voorshands nog onbekend doel. Rechts op de voorgrond Ham na, de dochter ran dt' Syrische president Sjoekri El Koeatly, die de. echtgenote is van de Onder de Mohammedanen in Aziatisch Rusland is een opstand tegen het sowjetbewind groeiende, heeft een Indonesische moham medaanse leider gisteren in Sin gapore verklaard. Mohammed Asha Talib Loebis ver klaarde tegenover journalisten, dat wegens geloofsvervolging duizenden mohammedanen uit de Sowjet-Unie naar aangrenzende landen als Turkije en Perzië vluchten. Loebis, die uit Noord-Sumatra af komstig is, was zojuist met negen andere Indonesiërs .teruggekeerd van een bezoek aan de mohammedaanse gebieden in Rusland. Volgens Loebis bestaat er in de Sowjet-Unie geen godsdienstvrijheid. Hoewel er onge veer 15 miljoen moslims in Rusland wonen, kan slechts een handvol de J- h de onmiddellijke omgeving van het Stadion Feijenoord werd gister avond de weg veranderd in een vet tige modderpoel. Een der onlangs onder IJsselmonde in werking gestelde boortorens van de Nederlandse Aard- oliemaatschappij bereikte op een diep te van 600 meter een actieve grondlaag met veel aardgas. De druk van dit gas was zo groot, dat een. dikke straal modder door de buis naar boven werd gestuwd. het feit dat er loon- en prijsshjgingen voorkomen ook niet afleiden, dat het prijsbeleid van de minister onmogelijk en ongewenst is. Het prijsbeleid dient niet om een statische toestand van lo nen en prijzen te krijgen. Het prijsbe leid dient samen met al de andere middelen waarover de conjunctuur- politiek beschikt om te voorbomen dat onze economische verhoudingen wor den ontwricht. Tol dusverre is dat niet het geval. Maar de minister er kende dat er momenteel factoren zijn die onze economische situat.e meer bedreigen dan te voren. De minister komt met zijn politiek voor hete vu ren te staan. De politiek is goed. Zij is de enig mogelijke. Hopen wn slechts dat de vuren niet te heet worden. Van sommige hebben wij dat ir. de hand, van andere niet. De gevolgen waren verrassend. Hoe wel er geen bijzonder hoge druk op de nieuwe boring stond, kwam de uit de buis spuitende modder toch enkele tien tallen meters verder op de snelverkeers weg naar Dordt terecht. De harde Wes tenwind sprak nl. een duchtig woordje mee en vóór de techniek van de N.A.M. de boring weer onder controle hadden was een gedeelte van de verkeersweg overstroomd met modder en vettige klei. Voor het niets vermoedende verkeer betekende de modderstroom natuurlijk een ernstige handicap. Verschillende wagens begonnen te glijden en botsingen bleven gelukkig beperkt tot enige mate riële schade. Polit:o cn brandweer, die m allerijl waren gewaarschuwd, omdat het niet tot de onmogelijkheden behoorde, dat het uit de boortoren stromende aardgas zou exploderen, namen veiligheidsmaat regelen. Met schuim- en nevelblussers werd een gordijn om de toren getrokken. Inmiddels probeerden technici van de N.A.M. de activiteit van de toren lam te leggen. Onder zeer moeilijke omstandigheden een regen van mod der daalde op hen neer slaagden zij erin de buis weer naar boven te brengen, waardoor de modderstroom ophield. Diensten van de gemeente Rotterdam waren toen reeds ruim een uur aan hel werk om de rijbaan met een dikke laag zand weer begaanbaar te maken. Na twee uur kon de extra bewaking van de brandweer worden opgeheven. De boring zal worden voortgezet. Maandagmiddag gebeurde er op de Betonweg onder Terschuur een ernstig ongeluk waarbij 5 inzittenden van 2 luxe wagens gewond werden en naar het ziekenhuis werden overgebracht. Uit de richting Apeldoorn naderde de heer H. D. uit Kiel in Duitsland met nog 2 in zittenden, een advocaat uit Ierland en de heer M. L. uit Buenos Aires m Argentinië. Van tegenovergestelde rich ting naderde de heer L. van de W. uit Deventer met zijn echtgenote en verdere inzittenden, de heer en mevrouw v. d. W. uit Rhoon. De heer H. D. uit Kiel wilde een voor hem rijdende wa gen passeren maar schatte de afstand van zijn tegenligger niet goed en reed pardoes op deze auto. Ernstig gewond werden de Duitse chauffeur H. D. en de heer L. van de W. uit Deventer en de heer Van de W. uit Rhoon. Beide wa gens werden totaal vernield. jaarlijkse reis naar Mekka maken. Tijdens zijn reis had Loebis slechts twee houten moskeeën en een hogere moslimschool in Oezbeek kunnen ont dekken. De enige toegestane moslim uitgaven zijn de Koram en een mo hammedaanse kalender. Volgens Loebis waren er de afge lopen jaren onder de mohammedanen in Rusland verscheidene opstanden utgebroken, die echter alle door Rus sische troepen waren onderdrukt. muleerd, die aan Kadar zullen worden voorgelegd. De raad eiste o.m. op nieuw, dat hem gedegenheid zou wor den gegeven persoonlijk met ex-pre mier Nagy te spreken. Ook wil de raad een premier, die het vertrouwen geniet van het gehele volk. De arbeiders wensen voorts een eigen pers te bezitten. De algemene staking in Hongarije heeft ook gisteren voortgeduurd. De meeste fabrieken en. ook de mijnen in het land lagen de gehele dag verlaten. Enkele bussen en trams reden door de straten van Boedapest. In de Hongaarse hoofdstad kreeg men de indruk, dat de regering-Kadar waar schijnlijk hoopt met niets doen de arbei ders weer aan het werk te krijgen. Kadar zou blijkbaar van mening zijn, dat de honger en de koude de stakers ten slotte zullen dwingen toe te geven. Namens het Internationale Rode Kruis is medegedeeld, dat het Rode Kruis bij zijn hulp aan Hongarije geen gratis maaltijden zal verstrekken aan stakende arbeiders, „aangezien het alles wil vermijden, dat de schijn zou hebben van tussenbeide te komen in politieke zaken". Een groep van vijftig Hongaren heeft gisteren Oostenrijk weten te bereiken door in de trein tussen de Hongaarse grensstad Koermend en St.-Gotthard aan de noodrem te trekken en daarna te vluchten. De Hongaarse „premier", Janos Ka dar, heeft maandagavond voor Radio- Boedapest verklaard niet te geloven, dat oud-premier Nagy voor goed naar Roe menië is gegaan. Hij herhaalde de vroe gere verklaring, dat Nagy met het oog op zijn eigen veiligheid naar Roemenië was gereisd. De Bilt, dinsdag 10 uur. De laatste 24 uur is een hoge-drukge- bied, dat zich ten Noorden van de Azo- ren bevindt iets in betekenis afgenomen, maar nagenoeg niet van plaats veran derd. Een depressie, die gisterochtend Schotland passeerde, nam sindsdien on geveer 30 mb in diepte toe en bereikte vanochtend vroeg Zuid-Zweden. Een an dere depressie verplaatste zich van de omgeving van IJsland naar de kust van Zuid-Noorwegen. Tengevolge van deze ontwikkeling bleef de luchtdruk in Scan dinavië laag. Tussen dit lage-drukgebied en het nabij de Azoren gelegen gebied met hoge barometerstanden een Westerstorm tot ontwikkeling, die op het Noordelijk deel van de Noordzee kracht 11 bereikte. Na het passeren van het koufront van het genoemde depressiesysteem kwam Nederland binnen het bereik van po laire luchtmassa's. Hierin klaarde het flink op, terwijl de wind een sterk buiig karakter kreeg. Windstoten van 90 tot 100 kilometer per uur werden vanochtend op verschillende plaatsen langs de kust gemeten. De komende 24 uur zal de polaire lucht zich verder over Nederland uit breiden, zodat de temperatuur nog iets zal gaan dalen. Doordat zich midden op de Oceaan een storing bevindt, die waarschijnlijk met grote snelheid naar het Oosten komt, behoudt het weeh een onbesten dig karakter. De wind zal geleidelijk iets afnemen. Engeland heeft besloten deel te nemen aan een vrijhandelsgebied in Europa, waarin gestreefd ral worden naar gelei delijke afschaffing van invoerrechten en -beperkingen. Dit heeft Harold Mac- Millan, de Engelse minister van Finan ciën, in het Lagerhuis meegedeeld. De Europese leden van dit gebied zou den gevormd worden door de zes leden- landen van de KSG Frankrijk. Italië, West-Duitsland en de Beneiux-landen de drie Scandinavische landen en Oos tenrijk en Zwitserland. In totaal vormen deze landen een gemeenschappelijke markt van 250 miljoen personen voor de afzet van verbruiksgoederen. Ook ande re landen die tot de OEES behoren zou den zich. bij het vrijhandelsgebied kunnen aansluiten. Volgens MacMillan zou het wellicht een jaar kosten om het plan te verwer kelijken. Voorts zei hij. dat Engeland bereid is zijn invoerrechten af te schaf fen zodra dit wederkerig geschiedde. Aan het hoofd van vijftien oorlogs schepen (het vliegkampschip „Franklin D. Roosevelt", de zware kruiser „Des Moines", elf torpedoboot jagers, een tankschip en een voorraadschip) is het 60.000 ton metende vliegkampschip „Forrestal" in Lissabon aangekomen. Het bezoek van het smaldeel was pas enkele dagen geleden aangekondigd en blijkbaar in aller ijl georganiseerd. Volgens U.P. bestaat de algemene in druk, dat deze vlootbeweging in verband staat met de toestand in het Midden- Oosten. TAE EGYPTISCHE minister van Bui tenlandse Zaken, Fawzi, heeft voor de Amerikaanse televisie verklaard, dat Egypte hereïd zou zijn over een Egyptisch-Israëlische vredesregeling op lange termijn te spreken binnen het kader van de Ver. Naties, nadat „de ïnvasiestrijdkrachten" Egypte zul len hebben verlaten. Fawzi zei, dat zo*n regeling „de vol ledige 'erkenning van de rechten van het Arabische volk van Palestina" zou moeten inhouden. Dit slaat blijkbaar op de Arabische vluchtelingen uit Pa lestina, van wie er velen thans leven in de zogenaamde Gazastrook in Egypte, die op het ogenblik door Is raël is bezet. Tegelijkertijd wees de uitgever vau een invloedrijk Egyptisch dagblad er op, dat Egypte wellicht zou toestem men in de een o3 andere vorm van een VN.-stalus of internationale sta tus voor de strook van Gaza. De uitgever, Moestafa Amin. van het „Cairo nieuws", zei, dat „Egypte niet het beheer over de strook van Gaza wenst te behouden". Er zou een rege ling moeten komen voor Gaza en voor „andere plaatsen", die door 900.0000 Arabische vluchtelingen uit Palestina zijn bewoond. Uit officiële Franse bron in Algiers wordt vernomen dat de Fransen in de afgelopen drie weken 698 nationalisti sche opstandelingen gedood hebben bij gevechten in geheel Algerije. Nog zeer onlangs heeft de Franse pre sident Robert Lacoste verklaard, dat de „pacificatie" in Algerije een succes was. De Franse verliezen werden niet be kendgemaakt. Zaterdag jl. vonden acht Franse soldaten de dood in een hinder laag. C-7.. Lett paar .slachtoffers" van de mod devtoren, kreeg de volle laag. Een auto, die juist passeerde Een Engelse militaire trein, op weg van Berlijn naar West-Duitsland, is zondagnacht te Marienborn aan de grens tussen Oost- cn West-Duitsland door de Russen opgehouden en naar Berlijn teruggestuurd omdat er zoge naamd iets niet in orde was met de documenten, die de trein begeleidden. Een Amerikaanse militaire trein in omgekeerde richting werd, eveneens aan de grens tussen Oost- en West- Duitsland, twee uur door de Russen opgehouden, maar ten slotte doorge laten. Men herinnert zich in Berlijn, dat de blokkade van de stad in 1948—"49 op dezelfde wijze met wrijvingen over het militaire transport .begon. Noch da Amerikanen, noch de En gelsen wilden gisteren precies om schrijven, wat voor „documenten" de Russen willen hebben. Men heeft de indruk, dat de Russen vooral een enge uitleg wensen van de vier-mogend- hedenovereenkomst, die de Westelijke mogendheden het recht geeft, „bezet- tingspersoneel" met speciale treinen door Oost-Duitsland te vervoeren. Bij een ernstig auto-ongeluk dat maan dagmorgen omstreeks 10 uur op de vliegbasis te Leeuwarden plaats had, zijn vier militairen gedood en twee ernstig gewond. Het ongeluk ontstond doordat een vrachtauto van de lucht doel artillerie plotseling moest uitwij ken voor een tegenligge. en daarbij in een sloot terecht kwam. De auto kantelde en werd grotendeels vermeld. Drie van de inzittende militairen wer den op slag gedood, een vierde werd, naar een ziekenhuis in Leeuwarden vervoerd waar hij na aankomst over leed. Later zijn ook nog twee militairen met vrij ernstige verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. Eén «an hen had veel modder naar binnen gekre- een. Hun toestand is echter niet levensgevaarlijk. De militairen, die bij net ongeluk gedood werden, zyn de 23-jange ongehuwde cornet R. Land uit Aerdenhout, de 20-jarige ongehuwde d.pl. wachtmeester H. J. Barneveld uit Hoogeveen, de 20-jarige ongehuwde d.pl soldaat A. Erkermei uit Utrecht en de 21-jarige ongehuwde d.pl. soldaat R. Haayes uit Akkrum. Er wordt nog een onderzoek ingesteld naar de toedracht van dit ongeluk.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1