langer Al gemene dan staking 48 uur Hongaarse delegatie uit V.N. weggelopen Sow jetdreiging is nog niet verminderd ritse en Franse troepen binnen twee dagen uit Port Said Britse officier ontvoerd Nieuwe conferentie Suezkwestie over Moeilijke situatie GERUCHT OVER ZELFMOORD VAN KADAR Nog geen aanleiding voor algemene maximumsnelheid Uit protest tegen inmenging e vraagt om Turkij versterldngèri Staat legt beslag op bezittingen van vluchtelingen Dode bij explosie in Hilversum Prinses Beatrix doopt Statendam Dullesmacht van Rusland valt uiteen Sterkte politieleger nu 3700 man Kettingbotsing (24 auto's) Delft Indianen brachten patrouille op rechte pad Sowjet-ambassadeur teruggeroepen Sowjetréclame voor Hongaarse stakers WOENSDAG 12 DECEMBER 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3561 Weerbericht BOYCOT VAN HET DEBAT NAVO-ministers in Parijss Israël bereid verder terug te trekken Jeugdige verstekelingen op Panamese tanker Ontevreden Hongaren mogen Zwitserland niet binnen Directeur: H. DE RUIG <J> Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT MINISTER ALGERA Zondagsrijverbod Zodra de brandstoffenpositie het gedoogt, zal het zondagsrijverbod, voor de nadelige gevolgen waarvan de mi nisters Algera en Zijlstra volledige aandacht hebben, worden verzacht of geheel worden ingetrokken. Bromfietsen De ingevoerde maximumsnelheid voor bromfietsen van 40 km binnen de bebouwde kom wil de minister thans laten doorwerken. In heel Hongarije heerste gisteren een vrijwel algemene staking. Er zijn zelfs gegevens, dat de staking niet tot 48 uur beperkt zal blijven, zoals de Centrale Arbeidersraad van Boedapest wenste. Arbeiders in verscheidene delen van het land hebben verklaard te zullen blijven staken tot de regering haar politiestaat-methoden op geeft. Gisteravond om zes uur is de staat van beleg van kracht geworden. Dit betekent, dat personen die zonder vergunning wapens bezitten standrechtelijk ter dood kunnen worden veroordeeld. Boedapest is nog steeds door een ring van Russische tanks van de buitenwereld afgesloten. Hevige gevechten worden gemeld uit de omgeving van Pees. stad aanhouden. Op tal van plaatsen in het land kwamen botsingen tussen woedende arbeiders en communisti sche politiemannen voor. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix is voornemens de doop plechtigheid te verrichten van het s.s. Statendam, in aanbouw voor re kening van de Holland-Amerika Lijn. De plechtigheid geschiedt tijdens de officiële proeftocht, die gehouden wordt op 23 en 24 januari. Stroomloos Verbeurd verklaard De Hongaarse regering heeft giste ren over radio-Boedapest laten weten, dat de bezittingen van alle mensen, die sinds het begin van de strijd op 23 oktober het land verlaten hebben, san de staat zullen vervallen. Meer dan 130.000 vluchtelingen zul len, indien rij niet vóór 31 maart 1957 terugkeren, getroffen worden door de nieuwe regeringsmaatregelen. De con cierges en blokhoofden hebben bevel gekregen binnen drie dagen de namen door te geven van alle personen, die verdwenen zijn. „HENRICA B" in Cherbourg binnengesleept DE Russische bedreiging van de vrije wereld is nog niet ver minderd. Dit was de heersende mening op - de conferentie van ministers der vijftien Navo- landen, die gisteren in Parijs is begonnen. Schadevergoeding Bromfietser gedood IN PORT SAID Na spionnage in Zweden De Russische ambassadeur in Zwe den, Konstantin Rodionow, is op zijn verzoek door zyn regering terugge roepen. Er zijn drie grote spionageproeessen in Zweden geweest, waardoor de Rus sische ambassade in opspraak is ge komen. Botterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115100 <4 1.) Postbus 1112 Postgiro No. 424511 Klachtendienst abonnementen 18.3C—19.30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhage: Huygensplem 2 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114J02 Klachtendienst 18.30—19.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 57 cent per week, 248 oer maand, 7.40 per kwartaal. Losse nummers 15 cent. Verschijnt dagelijks geldig tot donderdagavond: MEER WIND Aanvankelijk enige regen, later opklaringen, maar ook rog een enkele bui. Overwegend krachtige en langs de ku<-t tijdelijk harde of stormachtige Zuid- westedjke wind. Lagere temperaturen. 13 dec. zon op 8.42, «onder !6 30- 13.41. onder 3.26. maan op TER gelegenheid van het aan de orde stellen van het wetsontwerp .houdende vrijstelling van omzetbelas ting voor textielprodukten alsmede verhoging van enkele andere belastin gen", is eigenlijk vrij plotseling de economische toestand van ons land in het algemeen aan de orde gekomen. Het gaat bij dit ontwerp om het feit, dat de tijdelijke vrijstelling van omzet belasting voor textiel per 31 december 85. afloopt. De regering wil van die tijdelijke vrijstelling een definitieve maken, maar daarvoor is nodig, dat de regering elders in de belastingsector compensatie krijgt. Daarvoor is gedacht aan verhoging van de accijns op gedistilleerd, ver boging van het bijzonder invoerrecht op benzine en verhoging van de mo torrijtuigenbelasting voor dieseltractie. Het ontwerp echter volstaat niet met het tot stand brengen van compensatie voor de omzetbelasting op textiel, maar brengt veel meer geld in de schatkist. Bij de parlementaire voorbereiding van de behandeling rezen hiertegen van de zijde van een deel der Kamer be zwaren. De regering stelde daartegen over, dat de algemene economische situatie, die bestedingsbeperking vor dert, deze over-compensatie nood zakelijk maakt. TVTU is inmiddels het S.E.R.-artvtes IN over de bestedingsbeperking ver schenen en de regering had daarover «n nota aan de Kamer in uitzicht gesteld. Zij moest daartegenover trou wens zelf haar standpunt nog bepalen. Onder deze omstandigheden leek het redelijk met deze belastingontwerpen, voorzover zij de compensatie te buiten gaan, te wachten tot men al de maat regelen der regering met betrekking tot de bestedingsbeperking ,die vol gens de S.E.R. betrekking moeten hebben op een bedrag van 700 miijo*»n gulden, zou kunnen overzien. Met an dere woorden: het leek gewenst ;c wachten tot de behandeling van de nota over het S.E.R.-rapport. Ten einde deze moeilijkheden te overwinnen, heeft minister Hofsha gisteren, toen de discussie over het ontwerp zou aanvangen, het woord gevraagd en heeft in een vry uitvoe rige rede een uiteenzetting gegeven over de toestand van 's lands finan ciën en onze economische toestand. Uit die rede bleek tevens, dat de regering het S.E.R.-rapport in grote lijnen aanvaardt, maar dat zij de toe stand nog ernstiger inziet dan in het SJTR.-advies' is geschied. "Met name Is het tekort op de betalingsbalans veel groter dan de S.E.R. in het advias aannam. Voorts is ais gevolg van de Suez- crisis onze ruilvoet aanmerkelijk ver slechterd, terwijl ook afgezien daarvan de verhouding van in- en uitvoer zich ongunstig ontwikkelt. Gevolg van een en ander is, dat onze deviezenpositie bedenkelijk ach'erult- gaat De kaspositie van het rijk en vele gemeenten is slecht. De kapitaal markt is krap, zodat de openbore lichamen in een acute geldnood drei gen te komen. was een vrij somber relaas, dat de regering ons te bieden had. Wij hebben de indruk, dat het probleem van dc landbouw in de kring der regering nog niet tot een oplossing is gebracht. Maar hos die oplossing ook wordt, zij zal ongetwijfeld een extra druk van grote omvang op ons fir.an- cieel-economisch bestel betekenen. Bestedingsbeperking is een vrïende- lijk woord voor bezuiniging. Bezuini ging rechtstreeks in de sfeer van .over heidsinvesteringen en overheldscon- iumptie. Maar ook in de particuliere sector. Daarvoor wordt dan de belas- tingpolitiek gehanteerd. De belastin gen verhinderen excessieve investering en consumptie, in de particuliere sec tor. De regering is van mening, dat de situatie zo nijpend en urgent is, dat reeds thans in afwachting van vele andere maatregelen, die in de eerst komende maanden zullen worden voorgesteld, tot de heffing van deza belastingen moet worden overgegaan. Deze belastingen zijn in overeen stemming met het S.E.R.-advies, dat unaniem door vertegenwoordigers van werkgevers, werknemers en overhelds- gedelegeerden-is uitgebracht. Wij menen, dat de gevolgde proce dure: Een beslissing nemen vóór het S.ER.-advies is behandeld, weinig ge lukkig is. Maar de zaak zélf is, mede gezien de fatale termijn van 31 decem ber, urgent. En ook als men het ont werp nu zou uitstellen, zou het zeker later weer eens aan de orde gestold worden en dan aangenomen worden. De Staten-Generaal staan dus voor een belangrijke beslissing. In Hongarije opnieuw gevechten uitgebroken 'Van on2e parlementaire redacteur) Minister Algera. ziet thans nog geen aanleiding voor het instellen van een algemene maximumsnelheid builen de bebouwde kom. Voorlopig wordt afgewacht of het verantwoordelijkheidsgevoel van de autobestuurders voldoende zal zijn om de veiligheid van het verkeer te verzekeren. De minister, die dit gistermiddap in de Tweede Kamer meedeelde, zei, dat dit vraagstuk zijn bijzondere aan dacht blijft houden. Binnenkort zijn, naar mr. Algera verder meedeelde, maatregeler voor de voetgangers te verwachten. Touringcars kunnen op beperkte schaal wel eens toestemming krijgen om een uitzondering te maken op het zond a gsrij verbod. Minister Algera verklaarde, on aangenaam te zijn getroffen, door een groep voetbalsupporters u:t Venlo, die zondag jl, zich hebben gewend tot een Duitse autobus- onderneming. Het zal van de bromfietsers zelf afhangen of nadere voorschriften nodig zijn oï niet. Minister Algera verklaarde zich tegen het aanleggen van afzonder lijke bromfietspaden. Wel wordt bij de aanleg van fietspaden rekening ge houden met de bromfiets. JANOS KADAR De Hongaarse delegatie is gisteren uit de Algemene Vergadering van de Ver. Naties weggelopen uit protest tegen de „inmenging van de Ver. Naties in de binnenlandse aangelegenheden van Hon garije". Dit betekent niet, dat Hongarije het lidmaatschap van de Ver Naties prijs geeft. De delegatie verklaarde slechts, niet te zullen terugkeren zolang het de bat over Hongarije voortduurt. De Algemene Vergadering voerde een debat over de door Amerika gesteunde Turkije heeft gisteren tijdens de Navo- vergadering gevraagd om een verster king van de Navoeenheden die het oostelijk deel van dc Middellandse Zee moeten verdedigen. Dit wordt in Parijs vernomen. Volgens radio-Boedapest heeft president Kadar. over wie het gerucht de ronde deed, dat hij zelfmoord zou hebben ge pleegd. gisteren tegenover een arbeiders- delegatie de hoop uitgesproken eind volgende week een gedetailleerd rege ringsprogramma te kunnen bekend maken. Kadar voorspelde, dat na de militaire nederlaag de contra-revolutionairen ook een politieke nederlaag zal worden toe gebracht, aldus radio-Boedapest. Vluchtelingen die over de Oosten rijks-Hongaarse grens kwamen, vertel den gisteren dat Russische tanks alles en iedereen bij de rand van de hoofd- (Van onze correspondent) In het galvanisch bedrijf van „Metallic" op de grens Van Loosdrecht en Hilver sum heeft zich gisteren een explosie voorgedaan, waarbij een der arbeiders werd gedood. De Jk-jarige. J. „de Graaf uit, Hilversum 'ivas in het m'agazijn bezig niet" het be handelen van chemische stoffen, toen zich door onverklaarbare oorzaak een explosie voordeed. De man werd zeer zwaar gewond en overleed enkele minu ten later. Er ontstond een begin, van brand, die spoedig werd geblust De materiële schade is niet groot. Terugkeer. Na zich meer dan elf jaar in de oerwouden van 'ie Philippijnen te hebben schuilgehouden, is eer: 44-jarige Ja panse korporaal thuisgekomen Hij heeft onmiddellijk de grafsteen, die op z.jn grax was geplaatst, omgesehopt. De grote ijzer- en staalfabriek op het eiland Csepel in Boedapest is door Russische tanks en pantserwagens van de buitenwereld afgesneden. De Rus sen trachten op deze wijze te voorko men dat de stakende arbeiders ver nietigingen aanrichten. „Arbeiders- legers" buiten de fabriek dreigden volgens vluchtelingen, de Russen te zullen aanvallen als zij de fabriek durven betreden. Radio-Boedapest laat er geen twijfel aan bestaan dat er een geweldige staking gaande is. De radio gaf toe dat: 1. er geen stroom is in Boedapest; 2. er geen treinverkeer is; 3. de pos terijen stil liggen; 4. in geen enkele fabriek wordt gewerkt „omdat de ar beiders bang zijn voor de wraak der contra-revolutionairen". Zo totaal is de staking dat zelfs de vitale voedselindustrieën, zoals de melkfabrieken, niet werken. Radio- Boedapest deed gisteren herhaaldelijk een beroep op de arbeiders van de melkfabrieken, weer aan het w.erk te gaan „omdat baby's, kleine kinderen en aanstaande moeders melk behoe ven". - - A ,c„ Hef 306 ton metende Nederlandse vaartuig „Henrica B", dat noodseinen itzond, toen het zich maandagavond tgeveer 35 mijl uit de Franse kust, er hoogte van Cherbourg, in nood be- 'ond, is dinsdag deze haven binnen- esleept. De tweede machinist A. Kcssler, die ii het vastmaken van de sleepkabel dig iverd gewond, is in ten zie nhuis var Cherbourg opgenomen. Het optreden in Hongarije heeft aangetoond dat de Russen er niet voor terugdeinzen hun toevlucht tot geweld te nemen. De Navoministers hopen echter dat de kernwapens de Russen zullen blijven weerhouden van een rechtstreekse aanval. De crisis die in de Navo was ont staan door het Brits-Franse ingrij pen in Egypte is overwonnen, zei de Westduise minister von Brentano na de ochtendzitting. .Het gesprek was volgens hem zeer openhartig en vriendschappelijk. De Amerikaanse minister van Bui- -tenlapdse Zaken, Jhon Foster- Dulles, heeft'-in de "besloten zitting verklaard, dat binnenlandse druk achter het ijze ren gordijn het Sowjetcummunisme zou kunnen doen wankelen en een ein de maken aan de gevaarlijke verdeling van de wereld. Dulles zei, dat de macht van de Sowjetheersers uiteenvalt. Hij zei. dat dit waargenomen kon worden in het verminderen van, de macht over de communistische partijen in de vrije wereld, in de onrust in de satellietlan- den en in de binnenlandse druk in de Sowjet-Unie voor meer intellectuele vrijheid, persoonlijke veiligheid en persoonlijk geluk. De Amerikaanse minister drong erop aan, elke vorm van morele druk te -lenen. De minister waarschuwde echter, dat de dreiging van binnen landse onrust de heersers van het Kremlin ertoe zou kunnen brengen enige, risico's in het buitenland te ne men als afleiding. Dit zou de oorlogs dreiging vergroten. -Dulles stelde zonder rechtstreeks te reppen over de Britse en Franse inva sie in Egypte, de landen- aan de kaak die bewust hun toevlucht nemen tot geweld, als een instrument van natio nale politiek, zelfs wanneer zij gelo ven dat hun zaak een rechtvaardige is. I Hij pleitte ervoor, met alle kracht de Ver. Naties in stand te houden en te gehoorzamen aan de morele beginse len van het handvest. Dulles prees Engeland en Frankrijk resolutie, waarin de Sowjet-Unie wordt veroordeeld wegens haar weigering om de troepen uit Hongarije terug te trek ken. Imre Horvath, de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, deelde -later aan de pers mee, dat hij van plan is vandaag naar Boedapest te vertrekken. Hij zei, dat de Hongaarse delegatie onder de onderminister van Buitenlandse Za ken. Endre Sik. na zijn vertrek in New York zou blijven en zou deelnemen aan het werk der Algemene Vergadering, dat geen betrekking had op het Hongaarse probleem. Gevraagd, of hij teruggeroepen was. antwoordde Horvath: „Mijn werk is af gelopen, Nu keer ik terug." Toen hij er aan herinnerd werd dat hij woensdagavond een receptie zou geven, gaf Horvath te verstaan, dat deze niet zou doorgaan. „Dit is nogal een tijd voor recepties", zei hij. Naar aanleiding van het weglopen van Horvath zei Cabot Lodge, de chef van. de Amerikaanse legatie: Eén Sowjet- agent minder. Het zou veel tijd ver knoeien besparen, indien-al de andere satellieten hetzelfde zouden doen. omdat zij gehoor gegeven hadden aan de resolutie van. de Ver. Naties voor het staken van het vuren in Egypte. Hij stelde dit tegenover het gedrag van Rusland in Hongarije. De Franse minister van Buitenland se Zaken. Pineau. en zijn Engelse col lega, Lloyd, zetten uiteen waarom zij zich gedwongen voelden in Egypte m te grijpen. Zij noemden de algemene toestand in het Midden-Oosten en het gevaar van het Russische binnendrin gen daar. Pineau zei, dat de Navo eeu nauwkeuriger definitie moet geven van de gebieden, waarin Navoleden verplicht zijn met elkaar overleg te plegen. In de openingszitting werd verder het woord gevoerd door ministers van Nederland, België, Italië en Noorwegen. Velen wezen op" de gebeurtenissen in Hongarije om aan te tonen dat de NAVO dient te worden uitgebreid en versterkt volgens de richtlijnen opgesteld door de „drie wijze mannen". Dit rapport zal vandaag of donderdag behandeld worden. De voorzitter der Nederlandse dele gatie, minister Luns, hield in zijp rede waarvan de tekst overigens niet is gepubliceerd een pleidooi ter verster king van de eenheid van de NAVO. Minister Luns betoogde daarbij, dat een intensievere samenwerking zowel politiek als economisch in de NAVO thans, in het licht van de jongste gebeur tenissen, meer dam ooit. geboden is Minister Luns zou voorts hebben gewe zen „op het feit? dat-de versterking van het Aziatisch-Amkaanse blok in de "Ver enigde Naties met de toetreding van vele leden, deze organisatie voor het Weste lijk standpunt steeds minder toegan kelijk maakt. Ook zou minister Luns in zijn rede Ten gevolge cjlad geworden Twee jonge Nederlanders zijn maan dag door de Franse politie van Ma- tigues-Lavera in de Rhonemonding aangehouden, omdat ze als versteke ling aan boord van de Panamese tan ker „Miraflores" waren ontdekt. Op 8 november jl. hadden de beide jongens (16 en 17 jaar) zich in Rot terdam aan boord van de „Miraflores verstopt. Zo maakten zij de reis naar Amerika (Texas) en daarna van Texas naar Frankrijk. De „Miraflores" zal hen naar Genua brengen, vanwaar ze met een ander schip naar Rotterdam terug zullen keren. de door de regen weg is gisteravond tus sen zes uur en halfzeven op de rijks weg lussen Delft en Overschie een aan rijding ontstaan, waarbij in totaal niet minder dan 24 auto's waren betrokken. Een auto, komende uit Rotterdam, slipte toen de bestuurder moest remmen en kwam dwars op de weg te staan. Een daarachter rijdende auto, bestuurd door de heer B. uit Wassenaar, reed er bovenop. Beide auto's werden zwaar beschadigd, de heer 8. is, niet ernstig gewond, naar het gasthuis te Delft over gebracht. De beide auto's vormden ui teraard een obstakel op de drukke weg. Al heel spoedig was een derde auto erop gereden en daarna volgden er meer, zo dat tenslotte 24 wagens bij de aanrij ding berokken waren, zij werden alle beschadigd. Vier wagens liepen zo ern stige schade op, dat zij moester, worden weggesleept. In gezaghebbende militaire kringen in Tel Aviv is dinsdag verklaard, dat Israël vrijwel alle kaarten van mij nenvelden die de Israëlische troepen hebben aangelegd in een strook van 0 km breed ten Oosten van het Suezkanaal, aan de staf van het V.N.-Ieger in Egypte heeft overhan digd. De kaarter van mijnenvelden el ders in de woestijn van Sinaï zul len pas na verdere besprekingen met de staf van het V,N.-leger beschik baar worden gesteld, aldus deze krin gen. Het Egyptische blad „Al Ahram" meldde dinsdag, dat de Britse en Franse troepen binnen twee dagen Pori Said geheel ontruimd zullen hebben. De stad zal dan onder controle van de V.N.-troepen komen. Op 25 december zullen dê Egyptische troepen de stad bezetten. De V.N.-troepen zullen dan naar het schiereiland van Sinaï over gebracht worden, aldus „Al Ahram". ■De laatste Britse diplomaat, die nog in Egypte was, Leslie 'Coe, consul te Port Said is naar Engeland terugge keerd. De sterkte van het politieleger van de Verenigde Naties' in Egypte is dins dag tot ruim 3.700 man gestegen, al dus hebben ambtenaren van de Ver. Naties dinsdag te New York meege deeld. De Brits-Franse bergingsschepen te Port Said hebben thans zeven wrakken geborgen, aldus heeft de Britse admi raliteit dinsdag bekendgemaakt. Tot El Cap is weer een vaargeul, welke alleen niet geschikt is voor zeer grote sche pen. In Port Said bevinden zich thans 32 bergingsschepen. Andere zijn op weg of gereed om naar Port Said te varen. Egypte zal misschien in de Algeme ne Vergadering van de Verenigde Na ties de kwestie ter sprake brengen van de vergoeding van de schade die door het Brits-Franse ingrijpen in het ge bied van het Suezkanaal en de Israëli sche aanval in de Sinaï is aangericht, aldus is van gewoonlijk welingelichte zijde te New York vernomen. De Aziatisch-Afrikaanse groep in de Verenigde Naties is dinsdag bijeen ge weest om een verklaring aan te horen van de Egyptische minister vanBui tenlandse Zaken, Fawzi, over de scha de in de kanaalzone. Fawzi beschuldig de de Israëliërs ervan m de Sinaï eep politiek van de verschroeide aarde te hebben gevoerd. De voorzitter van de groep, de Ira kees Djawad, zei na de vergadering, dat gesproken is over de procedure, die in de algemene vergadering moet worden gevolgd. De Israëlische permanente afgevaar digde bij de V.N. Abba Eban, deelde secretaris-generaal Hammarskjoetd dins dagavond mee, dat Israël bereid is zich verder uit het schiereiland van Sinaï terug te trekken teneinde de In ternationale politiemacht van de Volke renorganisatie gelegenheid te geven, verder naar het Oosten op te rukken. Dinsdagavond, omstreeks 22.30 'uur, is de 28-jarige wever J. H. J. Nibbelink uit Haaksbergen om het leven gekomen, nadat hij met zijn bromfiets tengevol ge van het slechte zicht tegen een rechts van de weg lopende voetganger was ge reden en viel. Het slachtoffer was ge huwd en vader van twee kinderen. Onbekend gebleven Egyptenaren heb ben gisteren in Port Said 'een Britse officier, onder bedreiging met vuur wapens, in een auto ontvoerd. De officier was alleen in'een jeep op weg naar een gebouw waar zeven Egyptenaren worden vastgehouden die hij maandag gearresteerd had. De Egyptische ondergrondse heeft "de geallieerde militaire autoriteiten laten weten, dat de jonge Britse luitenant gedood is. Uit een andere Egyptische bron is echter vernomen dat de'officier als gijzelaar wordt vastgehouden. begrip hebben uitgesproken voor het Engels-Franse optreden in Egypte, zon der zich overigens geheel achter" deze actie te stellen. Wat de nauwere samen-' werking tussen de NAVO-landen betreft, minister Luns zou hierbij niet hebben gedoeld op de vorming van een blok van de vijftien NAVO-landen in de .Verenig de Naties. De algemene politieke discussie .zou vandaag worden voortgezet met rede voeringen van minister voh Brentano en eventueel van de afgevaardigden .van' Luxemburg, IJsland en Italië. Waar schljnlijk" zal dé'Taad zich daarna ook gaan bezighouden met het bespreken van het rapport van de „driewijze mannen", indien althans de algemene" politieke discussie vandaag reeds zal kunnen worden beëindigd. «i rrf. Engeland en Frankrijk zouden met steun van de Ver. Staten streven naar het beleggen van een nieuwe conferen tie met Egypte om, onder auspiciën van de Ver. Naties, te komen tot een regeling der Suezkwestie, aldus Weste lijke diplomaten. Volgens deze diplomaten zouden hel de landen thans op korte termijn een bijeenkomst willen organiseren der Brit se, Franse en Egyptische ministers van Buitenlandse Zaken waarbij de secreta ris generaal der V.N. Dag Hammar skjoetd aanwezig zon zijn. Een patrouille Nederlandse mili tairen, die bij Albina in Suriname een tocht door het bos maakteis twee dagen verdwaald geweest. Indianen werden uitgezonden om de onfortuinlijke woudlopers op te spo ren en per vliegtuig werd geprobeerd hen vanuit de lucht te ontdekken. De Indianen hadden meer succes dan de vliegers en brachten de verdwaalden weer op het rechte pad en veilig thuis. Ongeveer 300 ontevreden Hongaarse vluchtelingen die uit hun tijdelijke verblijfskamp bij Besangon waren weg gelopen om m Zwitserland Amerikaanse visums aan te vragen, mogen Zwitser land niet binnenkomen, De Franse auto riteiten hebben bekendgemaakt dat 200 van de vluchtelingen naar Besangon zullen worden teruggereden. De rest zal worden ondergebracht in de Franse plaats Valdahon, waar ook een oud legerkamp is. Volgens de Franse autoriteiten waren de Hongaren van streek gebracht door het voortdurende schieten op de militaire oefenbaan nabij hun kamp in Besangon Het doel van deze conferentie, die wellicht in Genève gehouden zal wor den, is het treffen van een nieuwe.rege ling voor het gebruik en de exploitatie van het SuezkanaaL s Volgens de zegslieden zouden Enge land en Frankrijk bereid zijn met-Egyp te te onderhandelen op basis van: D De gesgrondslagen vervat .in de- resoluties van de Veiligheidsraad van 13 oktober waarbij het kanaal wordt los gemaakt uit de politieke sfeer, 2) Hammarskjoeld's interpretatie van. deze zes grondslagen zoals die uiteen zijn gezet in een ongepubliceerdschrij ven aan de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Mahmoed Fawzi. De bereidheid van Engeland en Frank rijk om af te zien van hun vroegere 'eis tot internationale controle van het ka naal een eis die als een der redenen gold voor de .invasie in Egypte 'zou tot uiting zijn gekomen na de bespre kingen die Selwyn Lloyd en Christian Pineau gisteren met Dulles hebben ge voerd over de situatie in het Midden Oosten. Tot nu toe waren Engeland en Frank rijk (met de Ver. Staten) voorstanders van het plan der 18 landen, in septem ber in Londen opgesteld, om een inter nationaal gezagsorgaan te stichten dat het kanaal zóu moeten exploiteren. Hoewel Lloyd er. Pineau nog steeds hun hart aan dit plan verpand hebben, schijnen zij thans toch bereid om met minder genoegen te nemen. Egypte heeft op 2 november de secre taris generaal van de V.N. meegedeeld te willen onderhandelen op basis van de zes grondslagen der Veiligheidsraad. Een patrouillerende Russische pant serwagen bleef gisteren op straat in Boedapest steken met bandenpech. Een lid van de bemanning zei in het Rusisch tegen de omstanders: „Wij zullen niet op jullie schieten. Wij heb ben bevel onze kanonnen slechts te ge bruiken, wanneer wij beschoten ioor- den'\ Een Hongaar vroeg of deze verze kering op de pantserwagen geschre ven mocht worden. De Rus vond dit' goed en op de zijkant werd de volgen de boodschap geschreven: „Wij schieten niet. Wij staken ook vandaag". Onder gelach van de omstanders reed de wagen met zijn boodschap weg. K. P. S. Menon, de Indiase ambassa deur in Moskou, heeft van zijn regering opdracht gekregen, zo spoedig mogelijk weer naar Boedapest te gaan om zich van de toestand daar op de hoogte te stellen. Menon is pas zondag in Moskou terug gekeerd na een bezoek van een week aan de Hongaarse hoofdstad.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1