ALGEMENE BESCHOUWINGEN IN TWEEDE INSTANTIE Hoogheemraadschap plaatst prikkeldraad rond duinen Van 't Hof naar't Hoofd Zeldzame aanwinst voor Diergaarde Blij-Dorp Mr. J. Prins over economische consequenties Suez-conflict Hongaarse vlu deze maand Schiedamse Gemeentebegroting in behandeling Twee woningbouwverenigingen rS gaan 400 woningen bouwen Przeivalski-paardje aanschouwde vannacht het levenslicht SIEBEL Het noodweer boven Oost-Java Nachtelijk drama op boerderij Nieuw woonoord voor Ambonezen MAASSLUIS Verontwaardiging in Hoek van Holland SCHIEDAM Dodelijk ongeval in de haven Geen pannebier: dan vlaggemast in brand A. de Jong verlaat Chr. BX.O.-school in Nieuwland Bindingsavond B.B. Ds. J. J. Buskes krij gt eredoctoraat Havenarbeider raakte bekneld in tank VLAARDINGEN Voor drie gezinnen Grotendeels onder te brengen in gezinnen Sensationele achtervolging van smokkelauto Bom van twee meter opgebaggerd TROUW Woensdag 12 december 1956 OOK op de derde vergadering, die was belegd tot het behandelen van de ontwerp gemeentebegroting voor 1957 is de Raad van bchiedam piet aan het eind van de behandeling gekomen. Van daag zal nogmaals moeten worden vergaderd voor de puntsgewijze behandeling van de laatste hoofdstukken, terwijl de raad dan nog een lange agenda van voorstellen ter afdoening wacht. Stonden de algemene beschouwingen in eerste instantie op hoog peil, de afdoe ning in tweede instantie berustte in hoofdzaak op het herhalen van reeds eerder naar voren gebrachte feiten, zodat in feite niet veel nieuws naar voren is gekomen. Toch waren enkele mededelingen van de zijde der wethouders wel van een zekere importantie. Waardering Industriehallen Vervolgens ging de raad over tot de puntsgewijze behandeling van de begroting, daarbij hoofd stuk voor hoofdstuk goedkeurend. Bij verschillende punten werden opmerkingen geplaatst, die over het algemeen van ondergeschikt belang waren. De eerste vijf hoofdstukken werden aangeno men t.w. die van de Vroegere diensten, het Algemeen beheer, de Openbare veiligheid, Volksge zondheid en de Volkshuisvesting. Subsidie Beantwoording In de mist Aanrijding tussen auto en motorfiets Burgerlijke stand ran Schiedam Advertentie In Diergaarde Blijdorp is een Przewalski-paard geboren. Al enige dagen waren de verzor gers vol spanning over dit heug lijk gebeuren. Vanmorgen stond moeder in het buitenverblijf de oppasser op te wachten om haar veulen te tonen. Het jong is iets groter dan een ponyveulen en heeft een prachtige lichtgele kleur. Het pasgeboren dier is een merrie. Deze paardsoort behoort tot de zo ologische zeldzaamheden. Zeld zamer nog dan de wisenten. Tot ongeveer 1870 leefden in Europa en Azië nog twee echte wilde paar- desoorten en wel de muisgrijze Tar pan en het Isabella- of geelkleurige Advertentie VERLOVINGSRINGEN Advertentie Burgerlijke stand van Vlaardingen 69 doden, 184 gewonden en 200 vermisten Burgemeester en wethouders woningen beschikbaar te stellen v Daarnaast zullen in Vlaardingen Hongaren komen, die dan bij ge plaatselijk comité de sociale raad moet de Hongaren een maatscha Uit het ontvangstcentrum vo is Oude Tonge, worden de Honga- steden in Zuid-Holland. De Hon de vrije keus naar welke plaats een niet gering aantal van hen i over het algemeen jonge, allee: zes en twintig jaar. Daarnaast z kinderen zich in Vlaardingen ve: Kerstfeest Koninklijk gezin te Den Haag Geen kinderen Visseryberichten zij hadden opgemerkt, met hun proble men in de mist had laten staan. Spre ker meende maandagvond uitvoerig ge noeg te zijn geweest en staafde zijn me ning met nogmaals uitvoerig verschillen de onderdelen van zijn betoog van de vorige avond te herhalen. Hij noemde het bovendien een onver diend verwijt dat de plannen voor de realisering van het recreatiegebied in Kethel niet volgens plan waren verlo pen. Wij moeten ons standpunt handha ven, dat dit gebied werkverruimingsge- bied is, aldus de wethouder, anders krij gen wij zeker geen bijdrage van de D.A.C.W. in de kosten. Voor het brengen van de plannen voor de aula in de raad kon spreker geen vaste datum .geven, maar wilde toch wel toezeggen, dat dit in januari of februa ri zou gebeuren. Wethouder Van den Berg maakte een hopeloos gebaar, toen hij het probleem van de Vyfsluizenbrue, nog eens onder de loupe nam. De heren van Delfland zijn uitermate zwaartillend aldus spre- Het was wethouder nsr. M. J, M. van Kinderen, die opmerkte dat juist dinsdagmorgen een bespreking plaats had met twee woningbouw verenigin gen te Schiedam, welke tot resultaat had, dat een plan voor ongeveer 400 woningen in Kethel zal worden gemaakt, dat dan door deze beide vereni gingen zal worden gerealiseerd. BIJ de Algemene beschouwingen injderd dat hij sommige raadsleden, naar tweede instantie was het in eerste1'" ui- plaats de heer A. J. van Lith, die •namens de P.v.d.A, fractie het woord voerde en zich zeer veel zorg maakte over de hoge huren voor de nieuw bouw. Op welke wijze moeten wij uit de impasse geraken, zo vroeg de heer Van Lith zich af en deed daarbij de suggestie dat hier misschien een taak lag voor de arbeidersvakverenigingen in Schiedam, zich tot het Rijk te richten. Zo heeft de vakbeweging in Amsterdam het vroeger ook klaar gespeeld om een uitweg uit te hoge huren te krijgen, aldus spreker. Voor een B,L.O. ambachts school voelt ook de heer Van Lith niets. Ten aanzien van de summiere antwoorden op vragen in de sectie vergadering ge steld, vroeg spreker zich nog af, zo de ze vragen niet in het openbaar behan deld kunnen worden, of het niet op een andere wijze kan. Spreker hoopte dat de afgevaardig den in het orgaan tot samenwerking van de gemeenten in de Maasdelta, vooral hun aandacht zouden wijden aan de ruimtelijke ordening. De fractievoor zitter van de K.V.P., ir W. H. v. d. Toorn sprak de hoop uit dat bij de be antwoording van de vragen, gesteld in de secties, in het vervolg zelfs de schijn zal worden vermeden dat de vra gen niet volledig zijn beantwoord. De heer W. Kok, die sprak namens de C.H. fractie was over de beantwoording van de vragen in eerste instantie wel tevreden. Hij vroeg of het niet moge lijk was de datum vast te stellen, waar op de plannen voor de aula op de be graafplaats gereed zullen zijn. Ten aan zien van de Vijfsluizenbrug was spre ker niet tevreden over het bereikte re sultaat. Hij drong er op aan de be treffende instantie nogmaals op de be langrijkheid van een verbetering te wij zen. De heer Hoek, die vrijdagavond een kritisch woord moest laten horen over de beantwoording van de vragen sprak nu zijn waardering uit over de wijze waarop de wethouders maandag op het een en ander waren ingegaan, In het bijzonder gold zijn waardering de bei de wethouders Van Kinderen van Van den Berg. De verdediging van de burgemeester t.a.v. de beantwoording van die vragen in de secties was niet sterk, aldus" de 'heer Hoek. Laat men t.a.v. het recreatie gebied Brielse Maas toch vooral nauw lettend op de investeringen toezien, al dus spreker, die er op wees dat ook in de Rotterdamse Raad vragen in dit verband waren geseld. Bij de brug over de Vijfsluizen, had spreker niets ge hoord over de voorgestelde oplossing van een houten loopbrug. Qp de maquette voor het uitbreidings plan voor het gebied bij de Maasbou levard'wilde spreker ook de plaats van het eventuele tweede zwembad aange geven zien. De heer Hoek meende voorts dat het duidelijk was geworden dat Schiedam niet of voor slechts een klein contingent deel zal nemen aan de eerste afname van de Franse systeembouwwoningen. Spreker vroeg of de gemeenten ook in de voor de vervaardiging van deze wo- .ning fe bouwen fabriek financieel zou den moeten deelnemen en of het deel- ker, maar laten wij ons maar niet in denken wat er zou gebeuren als de sluis het daar begeeft. Dan zou het verkeer tussen Schiedam en Vlaardingen volko men onmogelijk worden. Toch wilde spreker nogmaals pogingen in het werk stellen om toestemming te krijgen voor een houten voetbrug. Mededeling werd wan het Hoogheem raadschap Delfland ontvangen, aldus de wethouder dat dit college zlchi met de bestaande plannen t.a.v. de dijkverho ging in Schiedam In grote lijnen kan verenigen. Over de bouw van industriehallen zijn besprekingen gaande met drie particu liere bouwers. Mislukken deze onderhan delingen, aldus spreker dan zal de ge meente zelf tot de bouw van deze hal len overgaan. Ook het plan voor de uit breiding van het industriegebied met in- steekhavens zal in januari of februari in de raad komen. ÏÏURGEMEESTER Peek sloot tenslotte XJ de algemene beschouwingen met op te merken dat deze dit jaar op een waardig en hoog peil hebben gestaan. Men heeft de mogelijkheden van het een en ander binnen de grenzen van de ge meente bezien, tegen de achtergrond van de nationale en internationale sfeer. Mogen de hoopvolle verwachtingen voor het volgend jaar ook werkelijk in ver vulling gaan, aldus burgemeester Peek. Zonder voorkennis van de gemeente Rotterdam heeft het Hoogheemraad schap Delfland het initiatief genomen de zgn. voordutntjes, gelegen tussen boulevard en strand, met prikkeldraad af te zetten en met hard riet te be planten. Een stuk recreatiegebied is Hoek van Holland daarmee ontnomen en het meest aantrekkelijke gebied voor de vacantiegangers is een onogen- lijk stuk dningrond geworden, lijkende op een concentratiekamp. Het moet bepaald geen goede indruk voor de tourist achterlaten, al dat prik keldraad waarmee Delfland het gedeel te van de zeewering langs de boule vard wil sparen voor beschadigingen, alsof de badgasten en strandbezoekers 's zomers deze duinen vervaarlijk af graven. Het heeft begrijpelijk veel ver ontwaardiging gewekt in Hoek van Hol land, want terwijl men door middel van wijkraad en strandcommissie tracht het recreatiecentrum een keurig aanzien te geven mede door de zo nodige opbouw van het zuidelijk strandcentrum wordt Aan boord van het Panamese s.s „Dominator" bij de scheepsbouwmaat- schappij „Nieuwe Waterweg" te Schie- nemen aan dit exoeriment ook een ver- dam is de 54-jarige bikker A. B. Rijs aan de andere zijde van dit gebied een grimmige muur van prikkeldraad opge zet en de vrijheid van wandelen en zon nebaden op deze wijze beknot. Het met prikkeldraad afgezette ge bied is dat gedeelte van de duinenrij waarvoor dit jaar een asfalttalud is aangelegd ter versteviging van de zee wering en de waterkering. Men mist hierdoor al reeds een groot zandrijk op pervlak, dat 's zomers zoveel genoegen schenkt aan de duizenden dagjesmen sen. De strandexploitanten worden hier door genoopt hun tenten meer naar de zeekant te zetten. Deze situatie kan wel eens funeste gevolgen voor hen hebben als er bij slecht weer hoog wa ter komt. Overigens heeft dit gedeelte van het strand af reeds een niet aan trekkelijk aanzien gekregen. Hoop op- zwarte glooiing, waarachter een beton nen muur.cn bunkers en dan de duinen die dus ook niet meer betreden mogen worden. Ofschoon de gemeente Rotter dam voor het gebruik van deze voor- duintjes jaarlijks een bedrag uittrekt, welk bedrag het laatste jaar aanzien lijk moest worden verhoogd daar het hoogheemraadschap consludeerde er niet voldoende aan te hebben, heeft men van deze werkzaamheden Rotterdam niet ingelicht. Als inderdaad' de zeewering deze vêrsprerring vereist, wat moeilijk aan te nemen is, waarom dan niet de betrokken instanties ervan op de hoog te gesteld? groting van het bouwvolume betekent, •Over de flatbouw aan de Maasboule vard merkte spreker op dat „Beter vaak de vijand van goed is". Spreker bleef bezwaar maken tegen het niet controleren van verenigingen, die een gemeentelijke kas subsidie krij gen. Wat de subsidie aan de militaire tehuizen betreft, zou spreker graag zien dat de grootte van de subsidie voor de- der van de drie verenigingen afhanke lijk gesteld zou worden van het aantal bij de betrokken vereniging in exploi tatie zijnde huizen. Mevrouw Moll (V.V.D.) betoogde nog maals, dat zij graag zou zien dat ook haar partij in de gelegenheid gesteld zou worden in bepaalde belangrijke raadscommissies zitting te nemen. Het was de heer W. van Schooneveld, die de maandagregeling hekelde, voor wat betrof het verbieden aan zelfstan dige slagers tot het slachten van eigen vee op maandag. Wethouder Van Kinderen, die als eer ste in de gelegenheid werd gesteld de .gemaakte opmerkingen te beantwoor den begon met mede te delen, dat op een dinsdagmorgen, met de woningbouw „Onze woning" gehouden bijeenkomst was besloten, dat een plan gemaakt zou worden voor de bouw van 400 woningen in Kethel, die dan door de beide woning bouwverenigingen gerealiseerd zouden worden. De fabriek voor de vervaardiging van de franse systeemwoningen zal geheel worden opgericht met eigen kapitaal van de ondernemer. De woningen van dit ty pe zullen geheel komen boven het toe gestane bouwcontingent. Op de maandagavond door de wet houder genoemde plaatsen, ten noor den van de - Parallelweg en in Kethel, kwam spreker terug. 250 van deze wo ningen zullen als een afgerond geheel In een gedeelte van Nieuwland kunnen verrijzen. De besprekingen zijn echter nog in een beginstadium. Zaterdag zal over het een en ander in Rotterdam worden gesproken. Wethouder van Bochoven had ener zijds waardering voor het streven van de Schiedamse Gemeenschap, uit haar middelen, het amateurtoneel en de zang koren te subsidiëren, anderzijds wekte het zijn verwondering dat een deel van de gemeentelijke subsidie, die de ge meenschap krijgt door haar weer wordt uitgedeeld. Wat de subsidiering van de mili'aae tehuizen betreft, had het college zich niet verdiept in een geraffineerd systeem, aldus de wethouder. Het college zal zich nogmaals erop bezinnen, welke verenigingen, die een vaste subsidie krijgen, zullen moeten worden gecontroleerd. Wethouder Van den Berg, die na de pauze het woord kreeg was zeer verwon- berger uit de Houtstraat 14 te Schie dam gistermiddag dodelijk verongelukt. Met behulp van een op de wal staan de kraan wilde men een waterpomp met bijbehorende slangen op het dek van het schip takelen. Toen de hijs ze ven a acht meter boven het dek zweef de, schoten de metalen koppelingen los. Ze kwamen, terecht op het hoofd van R., die aanwijzingen gaf voor het ta kelwerk. De bedrijfsarts U, v. d. Meu len moest de dood constateren tenge volge van confusie. Gistermiddag vond op de Vlaarding- sedijk te Schiedam een aanrijding plaats tussen een personenauto en een motor fiets. De personen-auto wilde linksaf naar de afrit en botste tegen de motorfiets op, die van de andere richting kwam. De duopassagier van de motorfiets, de 25-jarige isoleerder J. v. W. liep een sleutelbeenfractuur en een ontzette kaak op. Hij werd in het Coolsingel- ziekenhuis te Rotterdam opgenomen. De personenauto was enigszins beschadigd. Een portier var. de werf Wilton-Fye- noord stelde de politie te Schiedam gis teren in kennis van het feit, dat in een in aanbouw zijnde flat op de Vlaar- dingsedijk vermoedelijk brand was uit gebroken op de bovenste etage. Toesnel lende brandweerlieden zagen echter al leen een vlaggestok in de flat branden. Zij gingen naar boven en hoorden van de aanwezige timmerlieden, dat deze de vlaggemast in brand gestoken had den uit protest, dat ze geen pannebier hadden gekregen, toen het hoogste punt van de bouw bereikt was. De heer A. de Jong, hoofd van de Christelijke school voor buitengewoon lager onderwijs in Nieuwland te Schie dam, za! donderdag 20 december af scheid van deze school nemen. Dit ge schiedt tijdens een bijeenkomst in de school aan de Burgemeester Honner- lage Gretelaan. Tevens zal de opvol ger van de heer De Jong, de heer J. Nieuwstad worden geïnstalleerd. De bijeenkomst begint te acht uur. Geboren: Jantje, d. v, D. de Wit en J. Zijlstra: Dirk, z, v. C. Bazuijn en P. G. Pronk, Met ingang van 1 januari zullen de akten van de burgerlijke stand te Vlaardingen f niet meer geschreven worden, zoals dit sedert 1911 ge schiedde, doch met de schrijfmachine worden getypt. Bij Koninklijk besluit van 9 novem ber -1956, no. 524 zjjn een 17-tal Ne derlandse gemeenten boven de 50.000 inwoners biertoe aangewezen. Reeds enige jaren waren de 5 groot ste gemeenten van Nederlandte we ten AmsterdamRotterdam, 's-Gra- venhage, Utrecht en Haarlem bij mij- ze van proef aangewezen om de akten te typen. Deze proef kan geslaagd worden genoemd, zodat voor alle ge meenten boven de 50.000 inwoners de mogelijkheid werd geopend om van systeem te veranderen. Twaalf ge meenten hebben hiervan gebruik ge maakt. Aan dit nieuwe systeem zijn grote voordelen verbonden. Allereerst wordt hiermede een aanzienlijke arbeidsbe sparing bereikt. Zoals bekend worden de akten van de burgerlijke stand al tijd in tweevoud opgemaakt. Bij een geboorte-aangifte, om een voorbeeld te noemen, moeten altijd 2 ambtena ren worden ingeschakeld om de akte in te schrijven. Bij het nieuwe sys teem kan het akte-formulier meteen in tweevoud worden getypt, wat uiteraard door één ambtenaar kan geschieden. Dit bespaart dus tijd en moeite. Een tweede voordeel is, dat met dit systeem een grotere duidelijkheid van de akte kan worden verkregen. Hoe belangrijk dit is blijkt wel uit het feit, dat de akten van de burgerlijke stand ten allen tijde bewaard moeten blijven. Een grote accuratesse bij het typen is natuurlijk vereist, aangezien het maken van de simpelste vertikking alleen gecorrigeerd mag worden door het plaatsen van een renvooi. (Bij voeging of verandering op de kant van een akte). Ten slotte kan nog medegedeeld worden, dat het vastbladig karakter van de registers blijft gehandhaafd. Aan het begin van ieder jaar worden de afgesloten registers van het vorig jaar ingebonden, zodat eventueel nog later toe te voegen kantmeldingen met de pen dienen te geschieden. In Luxor te Maassluis is gisteravond een bindingsavond van de B.B. gehou den, die zeer goed bezet was. De loco- burgemeester Van der Snoek kon een geheel gevulde zaal begroeten en meen de daaruit te mogen constateren, dat velen in Maassluis de B.B. een warm hart toedragen. Spr. wees er echter op, dat deze opvatting niet wilde zeggen, dat Maassluis reeds over voldoende man schappen beschikt. Er zijn momenteel 155 manschappen aangetrokken, die regelmatig de lessen bijwonen en oefe ningen houden, maar dit aantal is niet voldoende. Volgens het beschermings- plan moet dit aantal 194 bedragen, zo dat een aanvulling van 40 manschappen altijd nog nodig is. Spreker deed een beroep op de zaal om bij vernieuwing als propagandisten voor de B.B. op te ireden. Niet alleen om de ontbrekende manschappen te weiwen, maar ook om gezamenlijk een hechte band te vormen, ten bate van de Bescherming Bevolking. Mr. L. Tielenius Kruythoff, directeur van de Stichting Bevordering Bescher ming Bevolking, hield vervolgens een korte, doch kernachtige toespraak. Spr noemde het een dringende eis. dat zeer velen, gelet op de spanningen in de wereld, de B.B. komen versterken. Daar naast is het noodzakelijk, dat degenen, die reeds als noodwaehters aangetrok ken zijn, met enthousiasme oefenen, opdat doeltreffende hulp kan worden ver leend, wanneer dit noodzakelijk mocht zijn. Spr. zei, dat de B.B, met haar 162.000 leden momenteel de grootste vrij willigersorganisatie in den lande is en beklemtoonde, dat men ondanks deze gunstige symtonen, niet op de plaats rust kan gaan staan. Er zijn nog wel enkele problemen en in het bijzonder noemde spreker de B.B, op lange termijn. Bij sommige ouderen gaan de jaren spreken en zij moeten door jongeren worden ver vangen. Men mag nimmer in de mening verkeren, dat er toch niets zal gebeuren. De heer Tielenius raadde in dezen voor zichtigheid aan en wees op de ramp, die zich in Hongarije voltrekt en het conflict rondom het Suezkanaal. De dreiging van oorlog is helaas dag cn nacht aanwezig. Daarom moet de B.B. levend en paraat blijven. Dit is de les van de afgelopen weken, aldus spreker. Vandaag waak zaam zyn, kan betekenen dat men mor gen nog in leven is. Het gaat om het zyn of het niet zijn. De heer A. v. d. Waardt, die benoemd is tot assistent van het kringhoofd West- land en zeer veel als wijkhoofd voor de B.B. heeft gedaan, werd door de heer Grceneveld met deze benoeming ge complimenteerd. Als dank van de man schappen van de B.B. ontving de heer Van der Waardt een actetas-, waarvoor hij zich erkentelijk toonde. Het verdere gedeelte van de avond werd door een klein gezelschap o.l.v. André Car rail van een goede omlijsting voornamelijk in de vorm van een klein- kunstprogramma, voorzien. De heer J. de Jongh, inspecteur van politie en plaatselijk hoofd B.B., sloot deze goed geslaagde avond met een woord van dank aan de medewerkenden. LUXE WIJZERPLAAT De Senaat der Universiteit van Am sterdam heeft in zijn maandag gehouden zitting besloten de navolgende ere-docto- raten te verlenen: aan ds. J. 3. Buskes te Amsterdam In de faculteit der Godgeleerdheid, aan prof. Max GutzwiUer te Fribourg (Zw.) In de faculteit der rechtsgeleerdheid, aan prof. dr, N. H. Swellengrebel, Aerdenhout, In de faculteit der geneeskunde, aan prof. dr. W. J. Jongmans te Heerlen In de faculteit der wis- en natuurkunde, aan dr. H. E. van Gelder, Scheveningen, in de faculteit der letteren en wijs begeerte, aan prof. G. L. Gonggrijp, Aer denhout, in de faculteit der economische wetenschappen, en aan senator James W. Fulbright, Washington, in de faculteit der politieke en sociale wetenschappen. De ere-promoties zijn vastgesteld op 3 juni 195? ter gelegenheid van de viering van het 325-jarig bestaan van de instel ling van hoger onderwijs te Amsterdam. Met de economische consequenties van het conflict rond het Suez-kanaal heeft de Vereniging tot bevordering van fabriek*- en ïmndwerksnijverheid te Rot terdam zich gisteravond geruime tijd beziggehouden. Alvorens mr. J. Prins, I DE MOOISTE COLLECTIE Cefa. Donderdagavond wordt in Luxor wederom een Cefa-avond gehouden. Ver toond wordt de prachtige film in tech nicolor „In de schaduw van een troon". De film heeft een historisch gegeven en speelt zich af om de figuur van Elisa beth, de latere Koningin van Engeland. Een film, die de moeite waard is om gezien ts worden. Gespreksavond. Vrijdag wordt in het Zeemanshuis een gespreksavond belegd, waarin mej. C. A. Lub het onderwerp „Gezin en school" zal inleiden. Degenen, die destijds een uitnodiging voor deze gespreksavond ontvingen, zijn allen weer hartelijk welkom, terwijl kennissen even eens gaarne ontvangen worden. UNIEK VOOR NEDERLAND IEO v: IERLAND - W. KftUISKAOF 50 vftMf re; GANG EXPOS.ITiE VmbYINGSBÏMGEN STADHUISPLEIN 24-26 [NIEUWE BINNENWEG 227, Tijdens werkzaamheden in een tank op het terrein van havenbedrijf Vlaardin- gen-Oost, geraakte de 46-jarige P. C. de B, maandagmiddag bekneld. Met een bekkenfractuur moest De B. naar het Algemeen Ziekenhuis worden overge bracht. Geboren: Willem Johannes zn van J. van der Brugge en J. W. van Vierzen; Dirk Jaco bus zn van D. Koop mans en. A. Bal: Leen- dert Adrlsran, zn. van A. Neelernaat en E. van Brandwijk. Erik, zn. van F. W. L. Dron kers en H. C. van den Berg; Coenraad Adri- aan, zn. van A. van der Wouden en A. M. van Altena; Peter, zn. van J. van Dorp en C. Vuijk: Johannes, zn. van E. Velda en M. A. var. der Waai: Jan Korneils zn van M. Poot enjT. Bergijk; Isabella Wilhelmina dr. van A. van Toor en J. A. Wagemakers. Gehuwd: Johannes Willem de WÏlt, 34 jr. en Johanna Nelll Kuipers, 23 jr. Overleden: Arie Streefland, oud SB jr., echtg. van G. Ouwerkcrk. adviseur bU het ministerie van Verkeer en Waterstaat, directoraat-generaal van Scheepvaart, een diepgaande beschou wing hierover gaf heeft de vereniging de zilveren medaille en de daarby behoren de oorkonde uitgereikt aan de heer M. Dekker, die vijftig jaar in dienst was bjj Pot en Van Nes. Waarderende woorden werden de jubilaris toegevoegd voor zijn verdienstelijk werk op het technisch archief. Mr, Prins schetste de gevolgen van de sluiting van het kanaal voor de scheepvaart. Om de aanvoer van olie langs de Kaap op peil te houden zouden b.v. 591 tankers extra nodig zijn. Een uitbreiding van de tankervloot achtte mr. Prins echter niet verantwoord, want er bestaat immers een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid, dat de sluiting van het Suez-kanaal tijdelijk is. De enige oplossing noemde hij een alge hele her-oriëntering van West-Europa, dat met name de olie uit Zuid-Amerika zou kunnen importeren. Voor droge lading is de vaart om de Kaap niet katastrofaal te noemen. Het tekort aan scheepsruimte voor deze sec tor beloopt 12 15 procent. Het tekort is iets gemakkelijker op te vangen, door dat Amerika zijn reservevloot gaat aan spreken. De handel vanuit Nederland via Suez bedraagt 10,3, de invoer in Nederland via het kanaal 7.5 procent, gerekend naar de waarde der goederen. Het zijn dnn ook hoofdzakelijk Engeland en België, die de groootste schade van de sluiting ondervinden, aldus mr. Prins. Zou het Suez-kanaal voor goed worden gesloten, aan blijft voor de westerse landen de enige mogelykhkcid. een her oriëntering van de handel naar het wes ten op Atlantisch gebied. Voor de copra, thee, rijst en tin blijft men echter aan gewezen op Zuid-Azlë. De heroriëntering is gunstig voor rubber, palmolie en gra nen, terwijl men thans ook bezig is met het aan de oppervlakte brengen van kolen in 'West-Afrika, waar het vervoer naar de kust de enige moeilijkheid is. Mr. Prins kwam tot de conclusie, dat de permanente sluiting van het kanaal voor Azië ernstiger gevolgen zou hebben dan voor de Europese landen. Slechts voor Japan zou het de kans zijn een deel van de westerse markten te veroveren, b.v. met metalen en meststoffen. Przewalski paard, zo genoemd naar de Azië-reiziger die het wilde paard omstreeks 1870 in de step pen van Binnen Mongolië ontdekte. De firma Hagenbeek heeft in 1901 een expeditie uitgerust naar de pro vincie Kobolo (midden-Azië) om enige tientallen dieren te vangen. Het aantal nog vriilevende Prze- walski-paarden in Mongolië is niet bekend. Van het door Hagenbeek ingevoerde aantal levend aangekomen exem plaren heeft de dierentuin van Praag momenteel een kudde van 13 volwassen dieren en 4 veulens en de dierentuin van München een ongeveer gelijk aantal. Verder heefc sinds een paar jaar de dierentuin van Whipsnade in En geland een paartje, dat eveneens een veulen heeft. In Amerika le ven nog een of twee paar en ten slotte heeft Blijdorp uit het stel dat enkele jaren geleden is aangekocht, nu een veulen gekregen en hier mede haar steentje bijgedragen tot instandhouding van deze bijna uitgestorven paardesoort H et is een uiterst welkome aanwinst, temeer omdat het een merrie is. Blijkens een woensdag door het pro vinciale bestuur in Soerabaja uitgege- ven communiqué, zijn door de stormen en overstromingen, welke de vorige week Oost-Java hebben geteisterd, 89 personen gedood en 184 ernstig gewond. Tweehonderd personen worden nog ver- vermist. De aangerichte materiële schade be draagt zeven miljoen rupiah. Er wer- den 13.000 huizen vernield, waardoor 75.000 mensen dakloos zijn geworden. Voorts zijn 75 vissersboten gezonken, terwijl duizenden hectaren sawah on der water kwamen te staan. Naar verluid werd de dessa Muntjar, in het district Blambangan, volkomen verwoest. AI deze mensen moeten bfj Vlaarding- se gezinnen worden ondergebracht. Liefst twee bij twee, omdat de Hongaren dan wat steun aan elkaar hebben. Uiteraard ook omdat zij alleen maar Hongaars spreken, wat dus nog een grote moeilijk heid is. De gezinnen zonder kinderen zullen door inwoning aan een onderdak gehdïpen moeten worden. Voor drie an dere gezinnen stelt de gemeente wonin gen beschikbaar. Mede door de bedrijven komen er een behoorlijk aantal Hongaren naar- Vlaardingen. De taak Van de commissie is nu deze mensen te introduceren .bij hun werkgevers en ook te zorgen voor het contact met kerk en schooL De com missie is bezig met het samenstellen van een boekje in het Nederlands en in het Hongaars voor de vluchtelingen, waarin zij alles wat belangrijk is kunnen vinden. Enkele avonden per week zullen er samenkomsten met de Hongaren moeten worden gehouden, waarbij zij dan les in onze taal krijgen, wegwijs worden gemaakt in onze gewoonten-en gebruiken en waar zfj ook kennis kunnen nemen van de geestelijke verzorging hier in ons land. Tevens zullen daar vragen van de Hongaren kunnen worden beantwoord. Voor deze avonden zal het comité mede werking vragen o.m. aan de heer G. Lamfalussi, een Hongaar die met zijn gezin reeds enige' tijd in Vlaardingen woont en die door zijn ontwikkeling (gymnasiumopleiding) het comité van grote dienst kan zijn. Het Roode Kruis heeft al medewerking toegezegd wat betreft de financiën. Alles wat nu nog binnen komt zal worden gereserveerd voor de hulpverlening in Vlaardingen zelf. Bovendien wordt een gedeelte van hetgeen reeds binnen is ook hiervoor gereserveerd. De commissie voor de Vluchtelingen hulp Is nu definitief samengesteld en geïnstalleerd (maandagavond). De com missie is samengesteld uit de volgende organen: Chr. Besturenbond, afd. Vlaard.; Vlaard. Besturen Bond; Kath. Arb. B.; de diaconieën van de Gereformeerde-, In de afgelopen nacht heeft zich op een aan de Loevenhoutsedïjk aan de rand van. Utrecht gelegen boerderijtje een familiedrama afgespeeld, waarbij een van de zoons zijn slapende broer met een hamer de schedel heeft Inge- slagen. Hij heeft daarna zelf de politie gewaarschuwd, die het slachtoffer in vrijwel hopeloze toestand aantrof. Hij is naar het ziekenhuis gebracht. Over de toedracht vernemen we van de politie het volgende: De boerderij wordt bewoond door de 82-jarige moe der De G. met twee zoons en een dodi- ter. De moeder, die aan aderverkalking lijdt, worden daartegen door de 47-jari- ge oudste zoon en de dochter medicij nen van de dokter toegediend. De jongste zoon verzette zich daar steeds tegen. Vermoedelijk als gevolg van een opgelopen hersenschudding had deze 'zoon. de 38-jarige P. C. de G., het waanidee dat zijn moeder door zijn broer en zuster zou worden vergiftigd. Gisteravond is hierover, zoals meer malen eerder was gebeurd, een ruzie ontstaan. Nadat het gezin naar bed was gegaan, heeft de zoon in de loop van de nacht zijn slapende broer in bed overvallen en met een hamer de sche del ingeslagen. Om zes uur vanochtend is hfj aan het politieposthuis zijn daad komen vertellen. Bij de komst van de politie aan de boerderij waren de moe der en dochter, die beiden nog sliepen, nog onbekend met het gebeurde. De Koninklijke familie zal dit jaar het kerstfeest vieren met het personeel van H.M. de Koningin en de gezinnen in het koetshuis van de Koninklijke stal len te Den Haag op zaterdag 22 de cember te 17.00 uur. In de nacht van dinsdag 11 op woens dag 12 december reed in snelle vaart ten tien tons auto, voorheen als Iegervraeht- wagen gebruikt, achtervolgd door enige politieauto's in de richting Bocht, Si Oedcnrode, Oss, In het nauw gedreven, wisten de smok kelaars zich van hun vervolgers te ont doen, door het uitstrooien van scherpe pikken, waarop de vervolgers, maar eveneens alle over deze route passerende auto's en andere voertuigen werden uit geschakeld door lekke banden. Een autobus liep zelfs vier lekke banden op, terwyl talrijke personenauto's met een.of meer lekke banden de reis moesten onderbreken. De chauffeurs bleef niets anders over dan hun wagens achter je laten. De politie speurt ijverig naar de daders. ongeveer Reeds 48 Vlaardingers hebben zich be reid verklaard een of meer Hongaarse vluchtelingen onderdak te verlenen/Daar van zijn er 31, die kinderen willen hel pen. In het kamp in Oude Tonge is ech ter maar één jongen van veertien jaar. De rest is allemaal ouder. Door de com missie worden deze gezinnen nog geselec teerd. Er blijkt echter nog lang niet voldoen de huisvesting te zijn. Zij die zich reeds'; san het landelijk orgaan hebben opge^- geven worden verzocht dit ook nog eens plaatselijk by het comité te doen. Ook mensen die alsnog Hongaren willen op nemen, of- op een andere wijze willen helpen kunnen zich melden aan het adres van de commissie, Oosthavenkade 31, tel. 2041 en 2182. Negen gezinnen zijn door de commissie geselecteerd en deze kunnen dus ver wachten dat zü binnenkort één of meer Hongaren in huis zullen krijgen. Van deze negen gezinnen zy er vier gerefor meerd. drie Ned. Hervorm en twee R. Katholiek. Het is opvallend dat de meeste Hon garen in het ontvangstcentrum te Oude Tonge Calvinistische jongeren zyn. Wanneer de drie gezinnen komen is nog niet bekend. De andere Hongaren zullen h o o as t wa a rs ch ij n li j k nog deze maand in Vlaardingen arriveren. Over het aantal is nog niéts met zekerheid te zeggen. stig gewond moest hij naar het Zui derziekenhuis worden vervoerd, waar men de dood constateerde. Getuigen van dit ongeval wordt verzocht zich voor het geven van inlichtingen te melden aan het bureau Nassaukade. Gistermiddag heeft personeel van de baggermolen Merwede van Volker la de mond van de Rijnhaven te Rotterdam een bom van ongeveer twee meter lengte opgebaggerd. Van 2 uur 'g mid dags tot kwart voor acht 's avonds heeft de rivierpolitie in de omgeving toezicht gehouden. Aan boord van een Het voormalige militaire kamp „Vos- seveld" te Winterswyk zal worden ver bouwd en geschikt gemaakt voor huis vesting van Ambonese gezinnen. In januari za! met de verbouwing worden begonnen. Tachtig gezinnen, van in totaal ongeveer 400 personen, uit andere over bevolkte kampen, zullen naar dit kamp worden overgeplaatst. Ieder gezin zal een eigen huishouding voeren, terwyl door tewerkstelling in de plaatselijke industrieën en bedrijven getracht zal worden het gezinsleven zo zelfstandig mogelijk te doen zün. In het kamp zullen eigen kerkdiensten worden gehouden, terwyl de jeugd (althans voor de eerste leerjaren) in een kampscbool onderwezen zal worden. Loggers verse haring SCH 124 met 8380; SCH 72 met 2855; notering verse haring 20.80-27.- per kist van 50 kg. Voorts 18 kustvissers met in to* *i„i i r taa* f 13.097, aan verse vis. Totale aan- zee JihrLht oorlogssouvenir 1 voer gezouten haring 264 kantjes, note naar zee gebracht. rlng steurharing 36.70-37.60 per kantje.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 2