Industrie boekt grote omzet oü binnenlandse markt Poppenspel, opera en ballet voor de schoolgaande ieuvd Zeer geringe toeneming in omzet naar het buitenland NIET Radio-Moskou over Nasser Record gebroken in Rotterdamse haven Tram en bus o] Oud en Nieuw SCHIEDAM Monteur maakt val Deze van 2Vz meter en volgende weck in Schiedam VRIJWILLIGE VERZEKERING BEJAARDENVERZEKERING Duikers van Marine vonden brokstukken van Fireflv NA de pauze vond onder leiding van Alexander Sm aliens de vertoning plaats van De Falla's „EI Retablo de Maese Pedro". Het betreft hier de be werking van een episode uit Miguel Cervantes Don Quichotte. De ridder van de droevige figuur woont een poppen- voorstelling bij van Meester Pedro. Verhoging tramtarieven nog niet goedgekeurd Maasland Hoek van Holland N.V. „INTERNATIO Burgerlijke stand van Rotterdam Verkeersongevallen je gdl jongens wegens inbraken veroordeeld „Noordholland'5 spoedt zich naar „Samba" Onderdirecteuren 1: liel Ruys-concern t 2 iituuw Vrijdag 28 december 1956 Advertentie Argwaan Mrs. Luce uit Italië vertrokken 21.000sle schip binnen RADIO ABÉ maken hiermede het volgende bekend WIP 145.200 vrouwen en 186 800 overig personeel, van wie 43.700 vrouwen. Gerekend naar de gemiddelde perso neelsbezetting in 1933 (-^100) kwam de stand per eind september op 109 tegen 108 aan he! einde van het tweede kwartaal en 107 per ultimo september 1055. Het indexcijfer van de totale om zet kwam op 133 tegen resp 132 en 122. Ontzet (»er Iieilrijf-lak De omzetten van de verschillende bedriifstakken in het tweede en derde kwartaal waren als volgt (in miljoe nen guldens): Het premietarief voor deze verzekering is met ingang van 30 DECEMBER 1956 vastgesteld op: f 1.80 per betalende verzekerde per week (kinderen onder 16 jaar vrij). De fondsreductie ad f 0.70 per betalende verzekerde per week komt met ingang van 6 JANUARI 1957 voor vrii- willig-verzekerden van 65 jaar en ouder te vervallen. In aansluiting op de hieromtrent verschenen persberichten worden zij, die tot nu toe bij een algemc-an ziekenfonds verzekerd zijn, verzocht, zich voor nadere inlichtingen en eventuele aanmelding te wenden tot een der Schiedamse Ziekenfondsen, indien zij menen voor de bejaardenver zekering in aanmerking te komen en te Schiedam woonachtig zijn. Er wordt op gewezen, dat in het algemeen voor de bejaarden verzeke ring in aanmerking komen personen van 65 jaar en ouder, die in ons land wonen, niet onder de verplichte ziekenfondsverzekering vallen en een inkomen van niet meer dan f 3410.per jaar hebben. Duikers van de Koninklijke Marine hebben vanmorgen omstreeks halftwaalf voor de Scheveningse kust brokstukken van een Firefly het opleidingsvliegtuig dat vorige week met twee persone"n in zee verongelukte aangetroffen. Dc duikers haalden liet landingsgestel en stukken van de romp naar boven. De reddingboot Arthur en de garnalen- vissers Sch. 159 cn Sch. 26 hadden van morgen, op verzoek van familieleden the zich naar Schevcmngen hadden begeven, het zoeken hervat. Voor Kerstmis had den zij hun pogingen nl. opgegeten. De duikers zetten hun werk voort. De Gemeentelijke Kunstcommissie voor de Jeugd heeft voor scholieren een voorstelling georganiseerd door de Nederlandsche Opera. Deze voor stelling die gisteravond in de Rott Schouwburg plaatsvond, omvatte een ballet „De Droom van Veronique" op muziek van Aram Katchatourlan, de van Frangoise Adret en de kostuums Mozart en Het Poppenspel van Meester Pedro, waarbij Manuel de Falla de mu ziek heeft geschreven. Het ballet, waarvan de muzikale lei ding bij Anton Kersjes berustte, maakte in de solo- zowel als de groepsdansen een verzorgde indruk. De choreografie van Francoise Adret en de costuums van Dimitri Bouchene vormden een harmonisch geheel Katchatourians mu ziek heeft echter niet veel om het lijt Een paar populair aandoende motieven worden veelvuldig herhaald. Er spreekt niet veel fantasie uit. deze muziek. I^JOZARTS Bastien und Bastienne, een op twaalf-jarige leeftijd geschreven zangspel in één bedrijf is wel een van de duidelijkste voorbeelden van de vroegrijpheid van de Salzburgse mees ter. Mozarts aangeboren gevoel voor vorm en evenwicht en zijn melodische inventie komen er al duidelijk in tot uitdrukking. In dit herderspel treden slechts drie personen op: Bastienne, door Corry van Beckum op juiste wijze getypeerd, Bastien, welke rol door Rudolf Kat werd vervuld en de waarzegger Colas, die door Guus Hoekman op waardige wijze werd uitgebeeld, In vocaal op zicht hebben de drie solisten veel schoons doen horen. De tenor Rudolf Kat was deze avond wel bijzonder goed op dreef. Wanneer Moren de dappere Don Gay- feros en zijn vrouw achtervolgen komt Don Quichotte tussenbeide en slaat met zijn zwaard de poppen kort en klein. De decors en costuums van Yves Brayer boden in dit stuk een kostelijke, bonte aanblik. De medespelers vielen, in drie groe pen, uiteen, Op-'het'" "toneel de spélende en zingende personen (Don Quichotte- Siemea Jongsma, Meester Pedro-Chris Reumer. 'iDe iverteller-Nel Duval en Sancho Panza- Jan Voogt), verder het „Publiek" en" dan nog de in het pop penspel optredende poppen, (zes spe lers, herauten, soldaten enz.) Het hele stuk is met veel vaart en animo gespeeld en heeft bij het jeug dig publiek een enthousiast onthaal ge- vonden. De gemeenten, die besloten hebben tot verhoging van de tarieven voor tram en autobus, n.l. Rotterdam, 's Graven- hage en Utrecht, hebben van de zijde der regering nog geen goedkeuring voor die verhoging ontvangen. In het bijzonder de Minister van Eco nomische Zaken ziet bezwaren tegen ue tariefsverhoging in verband met de door de regering voorgestane prijsstabilisaiie- politiek. Naar wij vernemen zou de beslissing eerst half januari a.s. tegemoet gezien kunnen warden, maar de verwachting is toch dat de verhogingen doorgang zullen vinden boel vergif kan worden ingespoten bij hen, die daar kwetsbaar voor zijn, bleek van ondergeschikt belang in ver gelijking met het visioen van één on gedeelde gemeentelijke lectuurvoorzie ning. Merkwaardig is dat de staatssecre taris aan het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen juist aan de Tweede Kamer heeft toegezegd, dat in den vervolge de christelijke leesza len op voet van gelijkberechtigdheid met de andere leeszalen zullen worden gesubsidieerd, Zou het Ministerie nu een stap te rug hebben gezet op de weg der ont wikkeling of zouden B. en W. van Vlaardingen een gemis van gevoel voor realiteit hebben getoond? Of zou in feite de gedachte aan een groots gebouw van 1/4 miljoen met de naam „gemeentelijk' er-op,-een--ge- bouw, de gemeente Vlaardingen waar dig, belangrijker zfjn geweest dan alle eenheidsidealen? zellige bijeenkomsten liet hij dikwijls doorschemeren, dat hij over weinig con tanten beschikte, omdat zijn kapitaal was belegd in panden. Weldra vielen er slachtoffers, Begin november maalde hij pensionhoudster, de 63-jarige me vrouw M. een bedrag van 2000 af handig. Medio december kreeg deze da me evenwel achterdocht. Zij deed aan gifte bij de politie cn dit leidde tot de arrestatie van Van L. Bij het onderzoek, dat de recherche instelde is gebleken dat de 23-jarige kantoorbediende A. H. H. vooir een be drag van 1.736 en de 35-jarige kan toorbediende C. M. voor ongeveer 500 zijn opgelicht. De dader is inmiddels ter beschikking van de justitie gesteld. KORFBALNIEUWS De eerste helft van de korfbalcompe titie 19561957 is ten einde en het is daarom interessant de verrichtingen van de Maaslandse twaalftallen eens na te gaan! QDO I heeft 5 van de 14 te spelen wedstrijden achter de rug en kwam in 4 daarvan tot de volle winst; slechts van de ongeslagen koploper TOP 2 uit Rotterdam werd verloren, maar met miniem verschil: 43. De Maaslanders bezetten momenteel een goede 2e plaats in hun klasse, met 1 punt achterstand op TOP 2. QDO 2 speelt, met ODO 3, in dezelf de vierde klasse. Het derde 12-tal, dat een voortzetting is van het vroegere A-junioren-team boekte aanzienlijke betere resultaten dan ODO 2; dit laat ste twaalftal heeft uit 7 (van de 14 te spelen) wedstrijden slechts 2 punten behaald en bezet de onderste van de 8 plaatsen. ODO 3 speelde nog slechts 4 wedstrijden en deelt met ZKV uit Zuidland de bovenste plaats: elk heeft 3 gewonnen en 1 verloren ontmoeting. De huidige A-junioren bezetten in hun klasse een middenplaats; zij speelden nog slechts 3 van hum 12 wedstrijden. De B-junioren nemen eveneens een middenplaats in: ook zij speelden 3 wedstrijden en hebben er nog 5 voor de boeg. De tweede helft van de competitie begint, zo mogelijk, op 5 januari a.s„ wanneer er wedstrijden zijn voor ODO 2 en ODO 3. Haagse Kunstkring pleegt op gezette tijden fHRfagMRh een „Thé MusicaV* te geren, waarop een Neder- JUAf lands, bij voorkeur Haags, Hf /ïj|\VB componist de gelegenheid ■fljHJ.J krijgt zijn werken uit te MKfyayJB voeren en toe te lichten. E, Dit keer was de beurt aan HHr-— de 50-jarige Hagenaar Robert de Roos, die tien jaar lang de post tan cultureel attaché bij de Ned, Ambassade in Parijs bekleed heeft en die op weg naar een dergelijke post elders op het ogenblik in zijn geboorte stad verblijft. En so luisterde een kleine vriendenkring donderdagavond in de Louis XV zaal van Pulchri Studio naar zijn muziek, nl, zes Kerstliederen voor sopraan en piano, een Capriccio voor klarinet en piano en de Iste Sonate voor viool cn piano, die uitgevoerd werden door Dora LindemanJolle Huckriede, beiden begeleid door Paul Niessing, en door Piet Nijland en Hans Schouwman. O OBERT DE ROOS zelf was niet bijster tevreden over dit programma, dat hij graag met een van zijn strijkkwar tetten had afgesloten gezien, om zo doende een vollediger overzicht van zijn kamermuziek te krijgen. Maar dat kon Paul Niessing, voorzitter van de afdeling Muziek van de Haagse Kunstkring, niet helpen, omdat Sas Bunge, die nog een Pianosonate gespeeld zou hebben, ver stek liet gaan en het Röntgen-kwarlet. dat Robert de Roos' strijkkwartetten op zijn repertoire heeft, uit elkaar gegaan blijkt te zijn. Dus moesten wij het maar doen met bovengenoemd drietal. Veel zei Robert de Roos er niet over: hij had ze in geen jaren gezien en ge hoord en was zelf benieuwd, hoe ze hem weer in de oren zouden klinken. Hij be paalde zich daarom tot enkele opmer kingen over zijn stijl van schrijven, die hij eigentijds noemde. j TVjU zoals men uit deze werken i hoorde en zoals hij zelf benadrukte, kiest Robert de Roos uit de moderne systemen dat. wat hem te pas komt. en aan smaak cn eruditie ontbreekt het hem daarbij niet. Hij kent de moderne taal. zoals deze in de eerste helft van Ongeval. Tijdens de voetbalwedstrijd 's GravenzandeR.K, Wik uit Vlaardin gen op het veld aan de 's-Gravenzandse- weg te Hoek van Holland sprongen twee spelers tegelijk op de bal af, waarbij de 30-jarige Vlaardinger T. C. R. v. D. kwam te vallen en bleef liggen. Dokter H. J. Fokkens. die hem de eerste hulp ver leende, constateerde linkerbeenbreuk op twee plaatsen. Het slachtoffer is per zie kenauto naar het ziekenhuis te Schiedam overgebracht. De wedstrijd werd gestaakt. (Van een onzer verslaggevers) Met de aankomst van het 21.000ste schip, donderdagavond laat, heeft de haven van Rotterdam alle records gebroken, want nog nooit eerder in zijn geschiedenis kon een dergelijk aantal schepen worden geregistreerd, Het schip dat dit aantal vol maakte, was het 500 brt metende m.s. „Zui derzee" van A. de Koster en Smit te Groningen, dat leeg van IJmuiden kwam en ligplaats koos in de Spoor weghaven. Vorig jaar zijn in totaal 20.357 sche pen de haven van Rotterdam binnen gekomen. Het 20.000ste arriveerde op 11 december jl. Bij die gelegenheid deelde de stichting „Havenbelangen" mee, het totaal aantal binnen te komen schepen dit jaar op 21.150 te ramen met een totaal goederenverkeer (dat in 1955 66.2 miljoen ton bedroeg) van circa 78 miljoen ton. waarvan 12 miljoen ton stukgoed, 36 miljoen ton massagoed en 30 miljoen ton minerale olie. begrip. Dat via een „neutrale" ge meentelijke bibliotheek nog een hele- Tijdens de kerstdagen hebben zich te Vlaardingen een aantal verkeersongeval len voorgedaan. Op het kruispunt West- landseweg Broekweg Thorbecke- straat botste de vier en twintig jarige motorrijder P. v. W. uit Sliedrecht tegen een auto. Van W. viel en kwam met de schrik vrij. De duo-passagier, de een en vyftig jarige W. v. V. uit Rotterdam kwam er echter minder goed af. Ten gevolge van de val brak hij zijn arm en moest door de G.G.D. naar het Coolsin- gelziekehhuis te Rotterdam worden over gebracht. Op de Westhavenkade stipte een auto en reed daarbij twee voetgangers aan. Deze kwamen te vallen en werden dooi de Geneeskundige Dienst naar hun wo ningen ver'v-'id. Op de SrireJIfïisedijk. nabij plem 1940 botsrc een te.fietser tegen een motor rijwiel. De 63-j«rige bromfietser liep hierbij enige verwondingen op. Beide voertuigen werden beschadigd. Op de Maasshiisedijk reed een brom fietser ..onder invloed" twee voetgangers aan, deze kwamen te vallen en liepen enige lichte verwondingen op. De brom fietser zelf kwam er heelhuids af. Een andere bromfiets werd totaal ver nield bij een botsing met een personen auto op de Burgemeester Pvuissingel. Tenslotte kwam nog een bromfiets berijdster in dc Pieter Buijsstraat te Vlaardingen doordat een driejarige kleu ter tegen haar voorwiel liep te vallen. Zij brak daarbij haar been. Op de bagage, drager zat haar vierjarig zoontje. De kinderen liepen geen letsel op. Atletiek. Voor de beoefening van atletiek neemt de belangstelling te Maas land nog geregeld toe. De training vindt plaats in de grote hal van de Maas landse veiling. Wegens de afwezigheid van de trainer, wordt nu echter voor enkele weken de training onderbroken tot 21 januari 1957. Op 31 december zullen de trams en autobussen volgens een gewijzigde dienstregeling rijden. De tijden van aanvang van de dienst zijn als op werkdagen*terwijl 's nachts tot 1.30 uur zal worden gereden. Om ongeveer 1.30 uur vertrekken de trams en autobussen van de begin punten voor het maken van een vol ledige rit. waarna naar de desbetref fende remises wordt ingerukt. Een uitzondering hierop maken de laatste autobussen van de lijnen 35, 36 en 40. welke als volgt vertrek De Rotterdamse rechtbank heeft negen jongens veroordeeld, die een ontelbaar aantal inbraken" hebben gepleegd, zoals de officier van Justitie het uitdrukte toen zij terecht stonden. Sommige van hen hadden van 25 tot 30 diefstallen voor hun rekening genomen in Wassenaar, Delft, Voorburg en Rotterdam. De 21-jarige seheapstuiger J, M. S. en dc 21-jarige kantoorbediende R. N. werden veroordeeld tot drie jaar gevan genisstraf mei aftrek, en de 22-jarige B, W. van A. tot drie jaar jeugdgevan genis. De 20-jarige M. S. en de 22-jarige loswei-kman Th. S. tot anderhalf jaar gevangenisstraf mot aftrek, de 22-jarige monteur B. de W. en de 22-jarige ma troos A. C. van der G. tot een jaar met aftrek, de 22-jarige matroos J. van G. tot twee jaar met aftrek en de 21-jarige classificeerder C. M. L. tot zes maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. [Lijn 35: om 1.32 uur van de Jongkind straat naar Heyplaat. Lijn 36: om 22.45 uur van de Jongkind- straat naar Vondclingenplaat; om 1.30 uur van de Jongkindstraat via Per nis naar Hoogvliet. Lijn 40: om 0.33 uur van dt Kootseka- de naar Kethel; om 1.33 uur van de Kootsekade naar Schiedam (Broers- vest). Na 1.30 uur zullen geen autobussen over het traject van lijn 2 rijden. Op nieuwjaarsdag, 1 januari 1957, zal worden gereden als op zondagen (8.0024.00). doch de dienst zal wor den versterkt. Het Zweedse tankschip „Samba" (663 ton» dreef gisteren nog steeds op de Noordzee rond. Journalisten die de radioboodschappen beluisterden die heen en weer vliegen tussen de reddingsschepen, hebben mee gedeeld dat een Brits schip, de ..Peter- town" er in geslaagd is een lijn aan boord van de „Samba" te krijgen, maar deze bleek niet sterk genoeg te zijn om de „Samba" te slepen. De reddingsschepen ondervonden gro te moeilijkheden bij het begrijpen van de signalen van het Zweedse schip. De radio van de „Samba" werkte niet en de Zweden konden alleen maar pijlen afschieten die „ja" of „nee" betekenen. Om 17.00 uur Ned. tijd waren de treilers „Mariota" en de sleepboot „Noordholland van Wijsmuller uit IJmui den onder de schepen die zich gereed hielden. Omstreeks middernacht kon de „Noordholland" de „Samba" bereiken. DE HOOGSTE KORTING IN NEDERLAND De firma Wm. Ruys Zonen, die de directie voert o.m. over de Kon. Rotter- terdamschc Lloyd, heeft per 1 Januari aan de algemene procuratiehouders de be ren J. P, Crommelln, te Rotterdam, H. Geijsen, te Den Haag, D, W. de Heer, te Voorburg, en F. J. Maas, te Den Haag, de persoonlijke titel van onderdi recteur toegekend. Aan de heer B. E. Ruys Jr., te Rot terdam, werd algemene procuratie ver leend. (ook bij gemakkelijke betaling) op alle bekende Duitse merken Radio's. Televisie, enz. Volledige garantie. Ook "s avonds demonstratie van 20 tot 22 uur Schietbaanlaan 25 - t.o. Westerziekenhuis - tel. 51711 Morgen zal dr. Anthnn van der Horst ter gelegenheid van het Jeit dat hij 25 jaar dirigent is in het Conceit- gebouw te Amsterdam worden ge hul' digd. Voorzitter van een ere-comit', dttt is gevormd, is mr. J. M. L. Th. Cals, minister van O., K, en W.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 2