Midden-Oosten zijn Preside' morgen in Congres Hoop op redding voor de bergbeklimmers slinkt SOWJET-KRITIEK OP DESTALINISATIE DE Londen niet akkoord met opzegging verdrag van 1954 Hongarij e bedreigd door hongersnood Ontwapeningskwestie voor Verenigde Naties AMERIKA EN HET MIDDEN-OOSTEN Koningin en Prins in Oostenrijk Drama op de Mont-Blanc W eeroverzicht Boeren saboteren de produktie Ongeregeldheden in Boedapest Nederlandse bergers lichten sleepboot in Port Said Drie skiërs gedood bij lawines Giro 777 en 999 I DONDERDAG 3 JANUARI 1957 VIJFTIENDE JAARGANG No. 3577 Weerbericht Acht redders door helikopters opgehaald Prins in ziekenhuis op oudejaarsavond Overwerken voor Hongarije Britse Suez-kanaal- basis geliquideerd Westerdam dag te laat Geen Nederlandse slachtoffers Beroep van Eisenhower op Rusland Liever dan door middel van vijf landen conferentie m m Kind uit trein gevallen en gebood Woedende menigte 9 EDEN MOLLET Vluchtelingen Ontslag Man door trein overreden PRESIDENT PIECK ERNSTIG ZIEK? Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 1.) Postbus 1112 Postgiro No 424519 Klachtendienst abonnementen 1830—19.30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 'g-Gravcnhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie; Tel 111892 - Adm. Tel 114402 Klachtendienst 18 30—1930 u.: Tel. 362569 Schiedam: ange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 57 cent per week, f 2.48 per maand, 7 40 per kwartaal. Losse nummers 15 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG Weersverwachting, &eldig tot vrijdagavond. ONBESTENDIG. Aanvankelijk opklaringen «naar later van het wes ten uit opnieuw regen. Matige tot krachtige wind tussen west en zuid. Weinig verandering In tem peratuur. 4 jan. zon op 8 50. onder 16 44: maan op 10.03. onder 20 44. O o Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT p, E door de Israeli's uitgevoerde l) actie op het schiereiland Sinai cn de Brits-Franse actie ten aanzien van het Suezkanaal zijn door het op treden van de Verenigde Naties on der leiding van de Verenigde Stater van Amerika tot mislukking gebracht Mislukking !n die zin dat Israeli's Britten en Fransen de door hen be oogde doeleinden niet hebben verkre gen. De Verenigde Naties hebben ontrui ming van de bezette gebieden geeist en verkregen. Maar zij hebben die ont ruiming verkregen doordat een politie macht van de Verenigde Naties de zaak als het ware overnam. Die politiemacht is maar zeer ge ring. Zij heelt eigenlijk nog siechts symbolische betekenis. Maar ook een symbool heeft reéle betekenis. In het onderhavige geval betekent het dat het Suezkanaal en de Israelisch- Egyptische grensconflicten en in wij dere zin het conflict Israel-Arabie zijn erkend als zaken die men niet meei san de betrokken partijen kan over laten, maar die een actief ingriipe'i van buitenaf noodzakelijk maken. Men hield er zich in de Verenigde Naties voor de jongste crisis in het Midden-Oosten ook al wel mee bezig, maar toen bleef het toch te veel han gen in de sfeer van papieren resoluties en papieren veroordelingen. De Israëlischs en de Brits-Franse acties, hoe men die nu op zichzelf moge beoordelen, hebben in ieder geval tot gevolg gehad dat de Verenigde Naties en dat betekent in dit verband praktisch ook de Verenigde Staten zich meer actief dan te voren met de zaken daar moeten blijven bemoeien. DE acties gedurende de recente cri sis In het Midden-Oosten hebben duidelijk aan het licht gebracht, dat men ten aanzien van het lot van Is raël Jn de buitenwereld niet kan blij ven doen alsof zijn neus bloedt. Zij hebben ook aan het licht ge bracht, hoe gevaarlijk ver de Rus sische penetratie in het Midden-Oosten reeds was voortgeschreden. Syrië Si epn satelliet van Rusland en Egypte was, of is, halverwege op weg er een te worden. De Verenigde Staten blijken dat nu ook in te zien en Eisenhower heeft het congres om machtiging gevraagd cm Amerikaanse troepen te mogen ge bruiken in et Midden-Oosten om de Russische penetratie te keren indien dat noodzakelijk mocht blijken. Men kan er wel zeker van zijn dat de harmonie tussen de Verenigde Sta- sen en Sowjet-Rusland. die zo groot was toen het erom ging Israël, Frankrijk sn Engeland 'te veroordelen, dan ge heel verdwenen zal'zijn, Hoe er dan op dit stuk een Verenigde Naties-poli tiek zal kunnen ontstaan is ons dan ook nog niet duidelijk. Maar wat wel duidelijk is, dat la dat de Verenigde Staten begrepen hebben dat er hier iets moet gebeu ren, omdat hier het bestaan van de vrije wereld In het geding Is. En alt de Verenigde Staten dat begrijpen dan plegen zij daar in de regel ook naar te handelen. Verenigde Natiei of niet. Het is dan ook te begrijpen, dat Syrië op zijn achterste benen staat en dat president Nasser, die zijn ne derlagen door het optreden wan de Verenigde Staten tegen Engeland, Frankrijk en Israël zag omgezet ln niet verdiende overwinningen, een zoude douche heeft gekregen. WIJ moeien afwachten wat ervtr terecht komt. Want de politiel van de Verenigde Staten in h*t Mid den-Oosten'heeft zich tot dusverre ge kenmerkt door halfslachtigheid, ge lijk trouwens tot aan de Suez-crisis ook met de Britse en Franse politiek het geval ,7as. Daarvan werd Israël de dupe, welk land deswege door Ara bische overvallen voortdurend geteis terd werd. Wanneer de Verenigde Staten het nu anders gaan doen, en in die rich ting wijst het nieuwe plan van Eisen hower, dan gaan zij zakelijk hetzelf de doen, wat Engeland en Frankrijk beoogden te doen. En dan moet ge zegd worden dat de actie van die bei de landen, hoewel zeli tot mislukking gedoemd, een ontwikkeling zou hebben losgemaakt, die zij juist beoogden. Eisenhower zet spoed achter H M de Koningin en Z K.H. de Prins der Nederlanden zijn gisteren voor een kort bezoek naar Oostenrijk vertrokken Zij zijn per vliegtuig naar Munchen ge- icisd, vanwaar HM. de Koningin per trem naar Sankt Anton is gegaan, waar de drie oudste Prinsessen aan het sta tion waren De Koningin zal enkele dagen in Sankt Anton verblijven en op 7 januari per trem met de prinsessen Irene en Mar griet terugkeren. Prinses Beatrix zal daarna nog enkele dagen met studie genoten m Sankt Anton blijven. Prins Bernhard is van München per vliegtuig verder gereisd naar Wenen, waar hij twee dagen voor een privébe- zoek zal verblijven. Volgens een bericht van het Oostenrijkse persbureau is de Prins vroeg in de middag met het door hemzelf bestuurde vliegtuig op het vlieg veld Schwechat aangekomen, waar hij werd ontvangen door de Nederlandse gezant in Wenen. dr. Star Busmann. plannen President Eisenhower venst reeds morgen op een speciale ge meenschappelijke zitting van het Amerikaanse Congres te verschijnen ten einde erop aan te dringen dat men hem volmacht verleent om prompt maatregelen te tl effen tegen eventuele communistische agressie in het Midden-Oosten. Voorzitter Rayburn deelde de pers mee, dat Eisenhowers wens aanvaardbaar is voor ae leiders van het Huis van Afgevaardigden, maar dat hij niet namens de Senaat kon spreken. Het congres komt vandaag bijeen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, heeft opnieuw het overleg met de twee andere grote Westelijke mogendheden over het Mid den-Oosten ingevoerd. Hij verwacht dat Engeland en Frankrijk nu hetzelfde zullen doen. Duties heeft vrijdag eerst de Engelse en de Franse ambassadeurs ontboden en Ingelicht over de nieuwe Ameri kaanse politiek inzake het Midden- Oosten en later pas de overige diplo matieke vertegenwoordigers. De onvermoeibare hellkopterpiloten hebben vanmorgen in totaal acht mannen gered, die zich op de Mont Blane In nood bevonden, zy zijn er echter nog steeds niet in geslaagd de 24-jarige Belg Fran cois Henry en de 23-jarige Jesn Ylncen- don te redden, die zich reeds twaalf da gen op de Mont Blane bevinden en voor wier leven reeds dagen lang gevreesd wordt. De piloten van de reddingsheli kopters verklaarden vanmorgen, dat zij de hoop hebben opgegeven ook neg het •teven te redden van Henry en Vfncea- don, Hft reddingswerk is vanmorgen bij zonsopgang begonnen. Het was vandaag voor het eerst sedert twee weken Re- schikt vliegweer voor helikopters. De ongeduldige piloten hadden nu slechts drie uur nodig om de acht slachtoffers van de Mont Bianc in veiligheid te brengen, De Zwitserse piloot Geiger zal met een licht vliegtuig op ski's trachten in de nabijheid van de twee studenten te lan den en hen te redden, Geiger, die is op gestegen in Vansion in Zwitserland, heeft levensmiddelen voor acht dagen en me dicamenten bil zich. De arht mannen 4in gered door twee lichte Alouettehellkopters, die onafge broken heen en weer vlogen. Bl| Henrv en Vlncendon was echter geen geschikte landingsplaats. Het Is ook niet mogelijk gebleken om de twee Jonge mannen aict behulp van kabels en ka trollen ln veiligheid te brenren, «oals vanmorgen eerst ln de Bedoeling lag. 1 SRAëL is bijzonder geïnteres- I seerd in de z.g. Gaza-strip, de strook grond in het oude land der Fili stijnen, die de Egyptenaren bezet hielden en van waaruit veel invallen in Israël plaatsvonden. Dat gebied is geen Egypte en het zou van belang zijn het om te beginnen maar te Inter nationaliseren en dat op effectieve wijze militair te garanderen. Israël is ook zeer geïnteresseerd in de vrije vaart door de golf van Akaba, de noordoostelijke uitloper van de Rode Zee, waar zijn haven Eiiath ligt en waar vroeger koning Salomo's haven Ezeon Geber lag. De Egyptenaren hebben die vrije vaart onmogelijk ge maakt door een paar vroeger onbe woonde eilandjes in die golf te bezetter van waaruit zij de Israëlische scheep vaart konden verhinderen. Bijde jongste actie zijn die eilandjes dooi de Israëli's bezet. Ook hier zou inter nationalisatie op haar plaats zijn. Bij Koninklijk Besluit is met in gang van 1 januari benoemd tot secre taris van de Raad van State, dr. J. R. SteUinga, thans raadsadviseur van Staat. Van eea onzer verslaggevers Z.K.H. prins Bernhard heeft de jaar wisseling doorgemaakt in het Stads en Academisch ziekenhuis te Utrecht, waar hij zaterdagmorgen werd opgeno-' men voor een maagonderzoek. De Prins is dinsdagavond uit het zie kenhuis ontslagen. Tijdens zijn verblijf in de ziekeninriebting heeft hij enkele keren bezoek ontvangen van de Konin gin.' Zoals bekend is, bevonden Henry en Vincendon zich met bevroren ledematen en in ernstige toestand in slaapzakken in de verongelukte helikopter. Men twij- fert eraan, of zij op het ogenblik nog in leven zijn. Twee dagen voor Kerstmis ondernamen zij een beklimming van de Mont Blane. De leiders van de democratische fractie in het Congres deelden giste ren mee dat zij de voorstellen van president Eisenhower om met geld en zo nodig met geweld de Russische in filtratie in het Midden-Oosten een halt toe te roepen, zullen steunen. Zy waarschuwden er echter voor dat het plan terdege zal worden bestudeerd en niet zomaar zal worden aangeno men. Hugh Gaitskell, de leider van de Britse Labourpartij, heeft woensdag te Berkeley in California op een perscon ferentie een uit drie punten bestaand programma voor de vrede in het Mid den-Oosten ontvouwd. Deze punten zijn: 1. De Ver. Staten moeten via de V.N. de leiding nemen van de onder handelingen tussen Egypte en de ge bruikers van het Suezkanaal op basis van de in oktober opgestelde punten. 2. De betrekkingen tussen de Arabi sche landen en Israël moeten geregeld worden om penetratie van de Sowjet- Unie in dit gebied te voorkomen. 3. Het politieleger van de V,N. moet een „buffer" blijven tussen Egypte en Israël om het uitbreken van nieuwe vijandelijkheden tussen beide landen te beletten. Dit leger zou langs alle grenzen van Israël opgesteld kunnen worden. 'W: Al.- T In Israel is men bezig een olieleiding aan tc leggen i an Eiiath aan de Rode Zee naar llversheba, de grootste stad in het Negebgebied. Hierdoor zal Israël in staat zijn om, zonder gebruikmaking tan het Suezkanaal, in zijn oliebehoeflcn te lonrzipn. Het Sowjet-blad „Filosofische Kwesties", dat door de wetenschap pelijke academie van Moskou wordt gepnbliceerd, heeft woensdag beëindi ging geëist van te vergaande kri- tiek op Stalia, die ontaardt in aan vallen op de grondslagen van het communisme, Het blad, welks beleid In grote trekken bepaald wordt door vice- premier Mototow die o.m. toe zicht houdt op ideologische kwesties In kunst en cultuur veroordeelde communisten die „van het ene uiter ste In het andere vallen" en die „al le theoretische werken die tot voor kort (tot Stalins overlijden) geschre ven zijn, belasteren". In eea soort herwaardering van Sta lins grote invloed op het Russische le ven en de kunst vroeg het blad om meer werken over socialistische demo cratie, de voordelen ervan en het ra dicale verschil met de burgerlijke de mocratie. Westelijke waarnemers zien hierin een terechtwijzing aan het adres van som mige Sowjet-schrijvers, die onlangs een terugkeer naar voor-revokitionaire stijl in literatuur en toneelwerken eisten, met minder nadruk op ideologie. Het blad betreurde eigen fouten op dit punt, in het bijzonder de publikatie van een artikel van de Sowjet-critici Naza- row en Gridnewa, waarin geklaagd was over „stagnatie van het Sowjet-drama sedert de jaren dertig" van de kunst Oat is een miskenning var. het leider schap van de communistische partij op het gebied van kunst. De destalinisatie heeft tot excessen geleid en wordt door krachten Wliten de Sowjet-Unie uitgebuit, zo gaat het blad verder. Sommige mensen hebben alie theoretische verklaringen van Stalin, waaronder sommige juiste, geheel ver worpen. Wij moeten stelling nemen te gen dergelijke ideologische overlopers. Het zou verkeerd zijn als wij dachten dat de burgerlijke propaganda geen in vloed heett op het Sowjet-volk en de jeugd. Sommigen hebben de destalinisa tie uitgelegd als een verzoening met de burgerlijke ideologie. Sommigen ver klaarden zelfs, dat wij moesten ophou den met Marxistisch-Leninistisrh onder wijs. Onder hen bevonden zich degenen die kritiek hadden op het socialistische realisme in de kunst. Zij wilden forma listische paden inslaan, spraken over de waarde van het impressionisme dat, ook al hebben de impressionisten iets bereikt, in wezen absoluut vreemd is aan het realisme. Het blad waarschuwde voorts, dat mensen in het buitenland praten over uitbuiters in de Sowjet-Unie, dat zouden dan staatsfunctionanssen en intellectu- len zijn. Engeland gaat niet akkoord met de eenzijdige Egyptische opzegging van het verdrag van 1954. Volgens het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken is het verdrag tussen de twee landen nog steeds van kracht. Het pact gaf Engeland het recht de Suezkanaalzone weer te bezetten inge val Turkije of een Arabische mogend heid het slachtoffer van een aanval DE BILT, donderdag 10 uur. Nadat woensdagavond tijdens opklaringen de temperaturen hier en daar nog tot nul graden daalden, liep het kwik daarna tot 5 a 8 graden op. Dit hing samen met een Oceaanfront, dat zonder noemenswaar dige regen ons land passeerde. Boven Schotland arriveerde een in betekenis afnemende depressie, daarentegen komt op de oceaan een in activiteit toenemen de depressie voor die met een grote snelheid naar het zeegebied tussen IJs land en Groenland koerst en zich daar met andere storingen tot een zeer diepe stormdepressie zal verenigen. Het weer in ons land zal morgen worden bepaald door een over de Britse eilanden nader bij komende rug vaq hoge luchtdruk. De wind zal daardoor naar Westelijke rich tingen draaien en betrekkelijk zachte lucht aanvoeren, waarin opklaringen voorkomen en de temperaturen boven normaal zullen zijn. Regen van enige be tekenis is niet waarschijnlijk. zou worden. Voorts is in de overeen komst vastgelegd, dat de Britse rege ring de installaties en voorraden in de basis waarvan de waarde op vier honderd tot vijfhonderd miljoen gul den wordt geschat, bij de beëindiging van het verdrag mag weghalen of er anderszins over mag beschikken. Ingelichte Britse kringen zeggen dat men nu twee kanten uit kan: een stap bij de Verenigde Naties of de zaak aanhangig maken bij het internationale Hof van Justitie in Den Haag. Volgens radio-Cairo is van gezagheb bende zijde san het nieuwsbureau voor het Midden-Oosten verklaard, dat de Brllse Suez-kanaalbasls Is geliquideerd. Het bestaan van de Britse basis stond omschreven in het door Egypte opgezegde verdrag van 3954. In deze door radio-Cairo omgeroepen verklaring wordt verder gezegd, dat de Britten in Port Said wapens, muni tie en uitrusting van het Egytische leger in beslag hebben genomen na de bezetting van de stad. Ook op anderi openbaar eigendom was daar beslag gelegd De overeenkomst van 1954 wordt nu als waardeloos beschouwd, aangezien zij werd aangegaan voor de verdediging van Egypte tegen agressie, een bepa ling die door de Britten niet is nage komen, aldus de verklaring. De Westerdam van de Holland-Ame- rika Lijn is gisteren in New York aan gekomen, een dag te laat ten gevolge van stormen op de Atlantische Oceaan. De staatssecretaris van Sociale Za ken heeft tot 1 februari 1957 aan hoof den of bestuurders van ondernemingen vergunnin-g verleend, in fabrieken of werkplaatsen op één dag gedurende één uur, dan wel op twee dagen ge durende een half uur langer te werken, indien de opbrengst van dit overwerk wordt bestemd voor het fonds Nationaal Comité Hulpverlening aan het Hongaar se volk. Olie-installatie vernield Van de zijde van de Shell te Den Haag vernemen wij dat onder het Ne derlandse personeel van de drijvende olleboringsinstallatie in de Perz. Golf, die gisteren door de storm vernietigd werd, geen slachtoffers te betreuren zijn. Volgens de Shell zelf is de schade nog niet bekend. Er zijn 40 gewonden. Alle slacht offers zijn Arabieren, Toen de storm opstak, bevonden zich 250 mensen op de toren, die op reus achtige pontons is gebouwd. De mees- i konden zich langs inderhaast ge spannen touwen naar te hulp gesnelde sleepboten trekken. De bouw van de toren heeft vijf mil joen gulden gekost. Men betwijfelt of het gevaarte geborgen kan worden. Woensdagmiddag is het achtjarige zoontje van de familie B. uit Swalmen, dat met zijn vader in de trein Nijme gen—Venlo reisde, nabij Grubbenvorst uit de trein gevallen en gedood. De jongen heeft hei portier van de wagor. weten te openen, sloeg naar buiten en kwam met het hoofd tegen een seinpaal terecht. Hongarije zal in de lente door hongersnood worden getroffen tenzij er hulp uit het Westen komt en de boeren hun produktiepeil verhogen. Dit heeft een Hongaarse deskundige van het Hongaarse ministerie van Landbouw, die naar Oostenrijk is ge vlucht, gisteren in Wenen verklaard. De deskundige zei, dat de Hongaar se boeren de produktie saboteren, niet tegenstaande de maatregelen van de re- gering-Kadar en dat zij hun voorra den hebben geruild voor kolen en ande re zaken van waarde. De leiders van de Hongaarse niet- communistisehe partijen hebben veel hoop gesteld op het werk Van de ver tegenwoordiger van de Indiase premier Nehroe, K. P. S. Menon. Deze ls op hei ogenblik-wéér in Boedapest aan het werk. Hij zou o.m. bij premier Boelga- nin in Moskou hebben gepleit voor het vormen van een coalitieregering in Hon garije. Tweehonderd Hongaarse politieagen ten hebben gisteren in Boedapest een President Eisenhower heeft een beroep gedaan op de Sowjet-Unie „binnen de organisatie der V.N." liever dan door middel van een vijf mogendheden- confereniie, zoals onlangs door dcSow- jet-regering werd voorgesteld, naar ont wapening te streven. Dit is de kern van een antwoord van Eisenhower op een boodschap, die pre mier Boeiganin van de Sowjet-Unie hem 17 november gezonden heeft. Boei ganin stelde toen voor een ontwapenings conferentie te beieggen, waaraan de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten, Enge land, Frankrijk en India zouden deel nemen. In zijn antwoord liet president Eisen hower echter de deur open voor het houden van een deigelijke conferentie in de toekomst. Hij verklaarde: „Ik zou met een bijeenkomst kunnen instemmen ais de omstandigheden het bereiken van een resultaat van betekenis waarschijn lijk maken." Hu maakte het verder duidelijk, dat naar zijn mening de tijd voor een der- Woensdag zijn in Den Haag vier Hon- j in Scheveningen zijn ondergebracht, in gnarse bruidsparen, die in hel jeugdhotel I het huwelijk getreden. De pasgetrouwde paartjes bij het verlaten tan het stadhuis. gelijke conferentie der grote mogend heden nog niet is aangebroken. Inzake maarschalk Boelganins voorstel voor uitstippeling van een zone van 500 mijl aan beide zijden van het IJzeren Gordijn, die van uit de lucht geïnspec teerd moet worden, merkte Eisenhower in zijn antwoord aan de Russische rege ring op. dat dit voorstel geen bereidheid inhoudt om tot overeenstemming te komen over zijn te Genève gedaan voor stel verrassende aanvallen af te wenden door de militaire centra van Amerika en Rusland vanuit de lucht te inspec teren. Premier Eden heeft het voorstel van de Russische premier Boeiganin voor een conferentie op topniveau van de grote vijf om te spreken over ontwape ning van de hand gewezen, aldus werd hier door een betrouwbare woordvoerder medegedeeld. Het antwoord van Eden, dat nu in Moskou is, zal aan het Kremlin bekend gemaakt worden, zo gauw de Britse ambassade een afspraak kan maken. Het zal gelijk van inhoud zijn hoewel niet woordelijk hetzelfde als de Amerikaan se en Franse nota's, „De Franse regering meent niet, dat het thans het geschikte tijdstip is voor een bijeenkomst der hoogste leiders van de Sowjet-Unie, de Verenigide Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en India, om over ontwapeningsvraag- stukken te spreken. Zij meent, dat dit het best via de Verenigde Naties kan geschieden", al dus heeft de Franse premier Mollet zijn Sowjetrussische ambtgenoot, maar schalk Boeiganin, in antwoord op een Russische nota, waarin een. dergelijk bijeenkomst werd voorgesteld, medege deeld. Volgens het onafhankelijke rechtse dagblad „Die Welt" is de Westduitse regering bezig een nota aan het Krem lin op te stellen, waarin tot in bijzon derheden uitgewerkte voorstellen zul len worden gedaan betrefende de wij ze, waarop een herenigd Duitsland zou kunnen bijdragen aan de Europese vei ligheid. De Westduitse nota zou passen in het kader van de komende Ameri- kaanse-Sowjetrussische ontwapenings besprekingen. woedende menigte van naar schatting tweeduizend mensen merendeels vrou wen en kinderen uit elkaar geslagen. Deze menigte stond in een lange rij voor een warenhuis en ontstak in woede toen politieagenten trachten door te dringen om de orde in de rij te handhaven. Het verkeer raakte opgestopt, Binnen enkele minuten was de hele straat een grote massa van joelende en jouwende mensen. Er werden politieversterkingen aangevoerd en na een half uur was de orde door het brute geweld van de gummiknuppels hersteld. De stemming in Boedapest is opnieuw geprikkeld. Dit komt waarschijnlijk, doordat de regermg-Kadar vele arbei ders en ambtenaren heeft ontslagen. Het aantal Hongaarse vluchtelingen, dat dagelijks naar Oostenrijk gaat is de laatste dagen weer toegenomen. Waar schijnlijk wilden vele Hongaren de feest dagen nog thuis doorbrengen, alvorens de vlucht naar de vrijheid te-onderne men. Gisteravond zijn de laatsten van de 7900 Hongaarse vluchtelingen, die to de „Operatie veilige haven" per vliegtuig naar de V.S. worden gebracht, Uit München vertrokken. De synodale vergadering van de Hon gaarse Gereformeerde Kerk heeft een commissie benoemd voor onderhande lingen met dé regering Kadar over de kwestie der betrekkingen tussen kerk en staat, aldus MTI. Deze besprekingen zuilen dezer dagen beginnen. Radio-Boedapest meldt, dat de Hon gaarse regering machtiging heeft ge geven tot het verschijnen van een.par tijloos blad, .Erdekes Ujsag* genaamd. Het is het vijfde dagblad m de hoofd stad. Aan tienduizenden Hongaarse arbei ders en employés is vandaag ontslag aangezegd. Bij sommige openbare dien sten is het aantal ambtenaren met meer dan twee derde verminderd. Ook in de industrie moest door gebrek aan brand stof en stroom veel personeel worden ontslagen. Van overheidswege is be paald. dat de werkloosheidsuitkering ln geen geval meer dan 30 procent van het gemiddeld salaris mag bedragen. De Nederlandse kraan Arend heelt een gezonken sleepboot van 160 ton uit de haven van Port Said gelicht. Daarmee is het zestiende obstakel ver wijderd. De gelichte 3leepboot was de Adroite, die aan de Suezkanaalmaat- schappij toebehoort. Twee Nederlandse sleepboten de Gele Zee en de Zee hond hebben bij de operatie gehol pen. Terwijl de Adroite als een stukje speelgoed aan de kraan hing, aan een kabel van ruim 28 centimeter dik, pompte de Zeehond het water eruit om het schip lichter te maken. Lawines, die in de door de sneeuw van de buitenwereld afgesloten vallei van Merveilies, aan de Frans-Italiaanse grens zijn neergestort, hebben drie Franse skiërs het leven gekost. Veer tien anderen, die nog in de sneeuw- en ijsmassa gevangen zijn, kregen ver wondingen. Een bergploeg van redders en politie uit Nice houdt een wedloop met de tijd om te pogen de gewonden te bereiken. De machinist van een militaire trein voelde woensdagavond om haif negen tussen Wijchen en Nijmegen een schok Nadat in Nijmegen hiervan was kennis gegeven, vond men bjj onderzoek het lijk van een man langs' de spoorbapn. De politie van Nijmegen stelt een on derzoek in. „J?®, girostanden waren vanochtend: 777 t 4.332,092,47 en 999 f 4.205.588,29. President Wilhelm Pieck van Oost- Duitsland is waarschijnlijk ernstig ziek De president, die vandaag 81 jaar is geworden, kon niet zijn traditionele nieuwjaarsrede uitspreken. Hij heeft naar verluidt, een beroerte gehad. Vier jaar geleden heeft Pieck ook een hersenbloeding gehad, waarvoor hij ge durende lange tijd in de Sowjet-Unie ls behandeld.

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 1