Droevige vertoning Helft van hogere huur wordt geblokkeerd Looncompensatie twee procent? Van KANT naar NYLON? .Nieuwe mode" in Volendam Egypte onthoudt zich voorlopig van stemming m Vluchtelingenprobleem in Joegoslavië nijpend Bedrijfslevenbezwaar tegen Europese markt Zo spoedig mogeli jk proefproces KNVB WETSONTWERPEN NU INGEDIEND: 1 2 3 Geblokkeerd deel vrij van inkomstenbelasting Tien „Friendships voor Argentinië Weer overzicht Voorstellen zijn onaanvaardbaar Min. Samkalden over voetbalpool D Sowjetleiders naar Finland Pakistaans schip - 51 opvarenden - vergaan Beroep op Tito: laat kardinaal vrij Staking in Engeland beëindigd VRIJDAG 1 FEBRUARI 1957 VIJFTIENDE JAARGANG No. 3603 Weerbericht Resolutie terugtrekken Israëliërs Staking in de haven van New York Eisenhower wil meer vluchtelingen toelaten TSJOE OP CEYLON Brits-Jordaans gesprek begint maandag Generaal Lauris Norstad over atoomwapens De voorgestelde huurverhoging van 25 procent omvat alle voor oorlogse woningen en een deel van de woningen, die öp of na 25 december 1940 gereed zijn gekomen. Dezelfde categorieën dus als bij de huurverhoging van september 1955 ad 5 proeent. De verhoging zal niet mogen worden toegepast op vergoedingen voor bijkomende voorzieningen, zoals water en centrale verwarming. Ook over tijdelijke verhogingen voor verbetering in een woning mag de 25 procent niet berekend worden. Modernisering Niet tevreden Restitutie Fiskale voorziening Sociale harmonisatie 9 Zie verder pagino 5 Treinbotsing in Frankrijk Strijd in Aden Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Tetef. 115700 (4 1) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klaehtendienst abonnementen 18.30—19.30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 'S-Gravcnhnse: Huygensplcin 1 Tolef. 183467 (3 1.) Pns*bus 1091 Postgiro No 424867 Klrrhtondio"st: 13 30-19.30 u.: Tel. 362559 Schiedam: Lange Keikstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 57 cent per week. 2.48 per maand" 7.40 per kwartaal. Losse nummers 15 cent Verschijnt dagelijks X -V Weersverwachting-, geldig: tot zaterdagavond: MINDER ZACHT Vanavond en vannacht op de meeste plaatsen regen, morgen van het Westen uit enkele ver spreide opklaringen. Overwegend krachtige, later matige wind tussen Zuidwest en West. Morgen minder zacht. J febr. zon op 8.21, onder 17.31, maan op 8.49, onder 20.44. Directeur: H. DE RUIG O o Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT DE klacht van vele zijden vernomen is deze: De monetaire toestand van ons land verslechtert snel en voortdurend. De prijzen stijgen met de regelmaat van de klok. De landbouw verkeert in een acute noodsituatie. De regering vraagt adviezen hier en adviezen daar en doet tot dusverre niets. Er is een S.E.R.-rapport dat basis van het regeerbeleid zou zijn. Een no ta aan de Staten-Generaal daarover, aanduidende welke maatregelen zou den worden getroffen werd al in de cember verwacht en het is vandaag 1 februari en nog is ze er niet. De N.R.C. schreef naar aanleiding van een en ander onlangs een artikel getiteld: Regéring, regeer! Dat was volkomen terecht en we zijn het er mee eens. r A LLEEN maar, kan de regering, kan dit kabinet regeren? c Het heeft voor ons van meet af, en ichrijver dezes heeft het bij de Alge mene Beschouwingen over dê rijksbe groting inde herfst van het vorige jaar in de Kamer uitgesproken, vastge staan dat hier de grootste twijfel rij zen moet. Aan dit kabinet ontbreekt een basis. Dit kabinet heeft in werkelijkheid geen gemeenschappelijk regeerprogram Dit kabinet is niet homogeen en daar om is dit kabinet niet voor zijn taak berekend. Wij zeggen niets ten nadele van d« bekwaamheden der individuele minis ters. Die zijn groot genoeg. Maar z< vormen geen wezenlijk team. Onder dit kabinet zit geen basis daaronder gaapt een grote politieke kloof. De heer Drees heeft dat de vo rige herfst willen loochenen en deze realiteit, die hem voorgehouden werd zo'n beetje weggewuifd. Maar de huidige inertie, het onver mogen om tot daden te komen, het zoe ken naar alle mogelijke organen en or ganisaties waarachter het kabinet zoekt.weg te schuilen en aan wie het een politiek, die het zelf niet heeft, zoekt te ontlenen, bewijzen het. HET .is een droevige vertoning. Daar komt'nog bij dat voor zover er over maatregelen gesproken wordt, nog laatstelijk met de Stichting van de Arbeid, er wel sprake is van beperkin gen voor de burgers, maar niet van beperkingen voor de overheid. Waar blijft de bezuiniging op de Rijksuitgaven? Ze is in uitzicht gesteld een half Jaar geleden. Maar we horen er niets van tot dus verre. En de prijzen stijgen maar. En de schatkist is leeg. En de inflatie staat niet slechts voot ie deur maar is haar werk steelsgewij- ze reeds begonnen. „Oude" huren op 1 uli 25 procent omhoog Btj de Tweede Kamer zijn wetsontwerpen ingediend, waarbij wordt voorgesteld De huren van de vooroorlogse woningen per 1 juli a.s. inet 25 procent te verhogen. De helft van deze huurverhoging te blokkeren tot 1 januari 1967 met het doel te reserveren voor financiering van verbete ring en modernisering van het oude huizenbezit. Fiscale voorzieningen te treffen om het geblokkeerde deel voorshands buiten de inkomstenbelasting te houden. D« mogelijkheid huurverhoging bij vooroorlogse woningen ongedaan le maken, omdat rij niet voldoen aan re delijke eisen t.a,v, instandhouding en bewoonbaarheid, blijft gehandhaafd. Deie verlaging (ad 30 procent) blijkt dan van kracht, totdat noodzakelijk geachte onderhoudswerk ii uitgevoerd. Dit geldt ook voor de categorieën wo ningen, welke tijdens en na de oorlog rijn gebouwd, doch levens onder de huurverhoging vallen. Ih de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet verklaart de minister dat de voorgestelde verhoging een stap is op de weg naar het einddoel van het huurbeleid van de regering. Men wil het grote verschil tussen de huren van vooroorlogse en nieuwe woningen, ophefffen. Het gemiddelde huurpeil van vooroorlogse woningen (1940=100) zal na goedkeuring van de verhoging tot 185 gestegen ziin. Niet te voorzien zijn de kostprijs- huren van nieuwe woningen, welke bij verzadiging van de woningmarkt bij sluitende exploitatie zonder subsidie zullen worden gebouwd. Stijgen de lonen niet verder en wordt door ratio nalisatie. eic-mentenbouw en daling van materialenprijzen een verlaging tot 65 procent van de kostprijs (bui ten de lonen) bereikt, dan zal bet huur peil op omstreeks 290 komen te liggen.. Trekt men vijitig punten af voor verschil in comfort en kwaliteit tussen oude en nieuwe woningen, dan zal het huurpeil van de vooroorlogse woningen en verwante categorieën in dit gun stigste geval toch nog var, het huidige oei] van 148 tot ongeveer 240 moeten worden opgetrokken om de spanning tussen oud- en nieuwbouw od te heff- fen. „Dit is het gunstigste geval, waarop men bij het ministerie van Volkshuisvesting' en Bouwnijverheid mikt", aldus een woordvoerder van dit ministerie. Als eerste étappe wordt bij het wets ontwerp tot wijziging van de Huurwet voorgesteld om de thans geldende hu ren van de vooroorlogse woningen met 25 pet te verhogen. Dit komt overeen met een stijging van de index met circa 37 punten. In overeenstemming met het onlangs uitgebracht advies van de S.E.R. is "de regering van mening dat genoemde verhoging met ingang van 1 juli 1957 zal moeten ingaan. Ook aan de in ver band hiermede te verlenen compen satie heeft de S.E.R. zijn aandacht- geschonken. De regering kan zich met 's Ra&ds beschouwingen te dezen ver enigen. Het ontwerp van de wet ..Gootboek Woningverbetering" behelst blokkering van de halve huurverhoging ,12,570 dus, ter reservering van verbetering en mo dernisering van het oude huizenbezit. Het geblokkeerde geld zal „per wo ning" worden gereserveerd op een te stichten „Grootboek Woningverbetering" Op dit geld wordt 3 percent rente 's jaars gegeven. De regering kan zich met het advies van de SER om de huur verhoging te compenseren met een loonronde van Z% vereni gen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid verklaard. De woordvoerder verklaarde verder dat het principe van de afroming van de huurverhoging ook zal gelden voor volgende huurverhogingen. (Van een onzer verslaggeefsters) De Volendamse meisjes zijn met een nieuw mutsje bij haar kostuum op straat verschenen. Het is ontwor pen door een Volendamse hoedenfa- briek, die daarvoor als reden aanvoer de, dat de tegenwoordige kanten hul (foto links) hoe langer hoe duurder wordt. Deze kostbare dracht, die de Volendamse meisjes e.- vrouwen op hoogtijdagen plegen te dragen, kost nu ongeveer 150.-. Daarom dus dat nieuwe mutsje, een soort kapje, dat geïnspireerd is op het vleugelkapje, dat in de Gouden Eeuw in Noord-Holland werd gedragen. Het doet trouwens ook wel wat aan het Stuart-kapje denken. Of de Volendamse schonen dit kapje van katoen en nylonkant zullen aan- Een vooraanstaande afgevaardigde bij de Ver. Naties heeft dondci dagavond verklaard, dal Egypte cr voorlopig mee heeft ingestemd zich van stemming te onthouden b(j de behandeling van een ontwerp-resolutic inzake het terugtrek ken van de Iraehsche troepen uit Egypte, die waarschijnlijk vandaag hij de Alge mene Vergadering der Ver. Naties zou worden ingediend. In deze resolutie, waarover nog geen uiteindelijke overeenstemming beieiKt zou zijn, zou gevraagd worden om alge hele terugtrekking van de ïsiachscnc troepen. Aan »ec'ititans-generaal nam- marskjoeld zou geeraagd worden ae maatregelen die hij de vorige week in zijn verslag aan de Algemene \ergade- ring heeft geschetst, uit te voeren. Deze maatregelen voorzien o,m. tn bezetting van de strook van Gaza, het gebied van de Golf van Akaba en de gedemilitari seerde zone van El Audja door de V.N.- troepen. Hammarskjoeld zou moeten handelen „wanneer" de Israëlische terugtrekking voltooid zou zijn. Donderdagavond is in New York ver klaard. dat de Algemene Vergadering vandaag bijeen zou komen om de reso lutie te bespreken. Goedingcliehte diplo maten geloven, dat zaterdag op een Bui tengewone Vergadering over de resolutie gestemd zal worden. Sommige Europese diplomaten en ook de Israëlische afgevaardigden zouden niet tevreden zijn over de resolutie, om dat zij niet de garanties geeft die Israël voor terugtrekking uit het gebied van Gaza en de Golf van Akaba eist. Israël wenst de verzekering te ontvan gen dat geen Arabische commando's uit het gebied van Gaza overvallen op Is raëlisch gebied zullen uitvoeren en dat de Israëlische scheepvaart door de Golf van Akaba niet meer belemmerd zal w orden. vaarden? De 15 meisjes, die er afge lopen zondag mee ter kerke zijn ge gaan, hebben in ieder geval de nodige aandacht gehad. De Argentijnse luchtvaartmaatschap pij „Aerolitieas Argentina:»" heeft, naar wij vernemen, tien Fokker „Friedships" besteld, welke door de „FairehiUr-vliegtuigenfabrieken in de Verenigde Staten in licentie zullen worden gebouwd. De Argentijnse maatschappij zal deze vliegtuigen op de binnenlandse h|nen in zetten. Men is tot dc aanschaffing van de „Friendships" overgegaan, omdat dit type vliegtuig ook uitstekend geschikt is voor landingen op en vertrek van de vliegvelden in de Argentiinse pampa. In de haven van New York is van daag een staking begonnen van het personeel van de sleepboten en de vaartuigen, die oe brandstofvooiv.ienma van de stad verzorgen. Onder verbetering moet worden ver staan vergroting van het woongerief door het aanbrengen van moderne voor zieningen, zoals badgelegenheid en be tere keukens. Voor onderhoudswerken wordt geen geld van het Grootboek te rugbetaald. Terugbetaling zal alleen na onderzoek van de verbetering geschieden. Vanwege de gemeentebesturen zal verklaard moe ten worden, dat de gedeclareerde be dragen voor verbetering van woningen zijn uitgegeven. Op grond van de totale huurwaarde op heden wordt het totale te reserve ren bedrag voor 400 a 500.000 panden ge schat op 693 miljoen gulden. Geld dus voor verbetering en modernisering. Gedeclareerde bedragen bij het Groot boek zullen voorlopig niet worden uit betaald. Voor de regeling dier uitbeta ling komt een apart voorstel van de ministers van Volkshuisvesting en van financiën. Woningbezit van publiekrechterlijke li chamen (gemeenten e.d.) zal niet onder de Grootboekregeling vallen, woningen van woningbouwverenigingen wel. Zij, die na 1 juli een woning, die zij gaan verhuren, in bezit krijgen, zullen evenals alle andere eigenaars een op de post kantoren verkrijgbaar aanmeldingsfor mulier voor het Grootboek moeten in vullen en opzetten, indien dit ontwerp al thans wet wordt. Ingaande i 'juli '1957 zal men stor- tingsplichtig zijn voor de helft van de voorgestelde 25 percent verho ging, verder steeds per 1 januari. Mu taties in de loop der jaren leggen steeds de eigenaren per 1 januari de stortingsplicht op. Gaat een woning in eigendom over, dan gaat het ge blokkeerde geld met deze eigendom over. Voor restitutie van geblokkeerde gelden, die eind 1966 niet voor verbe tering zijn gebruikt, zal een regeling worden ontworpen, Men denkt o.a. iaan verhandelbare schuldbewijzen, die ongeveer een rente, gelijk aan de dan bestaande staatsstukken; zullen dra gen. Bij teniet gaan van een woning of bestemming van een woning voor een ander doel, wordt het gestorte geld door hot grootboek terugbetaald. Deze wijziging van de Huurwet en het daarmee samenhangende voorstel voor het grootboek worden gecompleteerd door een voorstel tot een fiskale voor ziening, welke de geblokkeerde gelden voorshands buiten de inkomstenbelas ting beogen te houden. Aangezien de verhuurder geen vrije beschikking over het geblokkeerde geld zal hebben, wordt het redelijk geacht, dat hij daarover niet eerder, dan na deblokkering, Inkomstenbelasting be taalt. Men kan daarbij bedenken, dat in sommige gevallen het vrije gedeelte van de huurverhoging ontoereikend zou kunnen zijn om de hogere inkomstenbe lasting over de gehele verhoging te betalen. Daarom wordt voorgesteld het ge- Met een ernstig gezicht groette de 3-jarige prins Mansjoer van Saoedi-Arabic de menigte, die. nok hem in Washington venvelkomde. Het prinsje zat op de knie tan zijn t ader, koning Saoed, en naast president Eisenhower is gereseneerd. president Eisenhower. Prins Mansjoer is aan zijn rechterarm en been verlamd en daarom voor een onderzoek in liet be roemde Walter Rced-haspitaal opgenomen. Hij slaapt op het bed dal doorgaans toor Joegoslavië heeft gisteren, een be roep gedaan op internationale hulp voor de verzorging en hervestiging van de meer dan 14.000 Hongaren die naar Joegoslavië zijn gevlucht. Voor de uitvoerende commissie van het Vluchtelingen-Noodfonds der V.N. verklaarde de Joegoslavische waar nemer S. Kacjun dat dagelijks zes tot zevenhonderd Hongaren het Hongaar se communistische bewind ontvluchten en in communistisch Joegoslavië onderdak zoeken. Hij deelde verder mee. dat zijn rege ring tot dusver reeds meer dan vier mil joen gulden besteed heeft voor vluchte lingenhulp en voegde hieraan toe: „Het is mijn regering niet mogelijk dit werk vol te houden zonder internationale bij stand". Voorts wees hij er op dat de Joego slavische regering bereid is alle vluchte lingen op te nemen, doch dat 90 procent der vluchtelingen hun voorkeur doen blijken voor vestiging in andere landen, vooral de V.S., Canada en Australië. De Hongaarse regering is van plan zwaardere straffen te stellen op illegale grensoverschrijding. Ook mensen die vluchtelingen helpen uitwijken zou de regering zwaarder gestraft willen zien, zo heeft radio-Boedapest donderdag bekend gemaakt. De zwaardere straffen zouden o.m. inbeslagneming van alle eigendom men bevatten, aldus de radio. President Eisenhower heeft het Ameri kaanse Congres gisteren verzocht wijzi gingen te mogen aanbrengen in de immigratiewetten, waardoor het gemak kelijker zou worden vluchtelingen uit communistische landen in de Verenigde Staten toe te laten. De president heeft ook om goedkeu ring verzocht voor een algemene her ziening van de wet, waardoor per jaar 65.000 immigranten meer de Verenigde Staten zouden kunnen binnenkomen. Op het ogenblik mogen jaarlijkse 154.857 immigranten in de V.S. worden toe' gelaten. Ook vroeg Eisenhower om herverde ling van de immigratie-quota, waardoor meer immigranten uit Zuid-Europa en uit de landen om de Middellandse Zee zich in de V.S. zouden mogen vestigen. Vertegenwoordigers van het rode kruis hebben donderdag op een persconferentie in Bern verklaard, dat bij de gevechten in oktober in Boedapest 8000 huizen ge heel en 30.000 gedeeltelijk verwoest zijn. De Bilt, vrijdag 10 uur: Een zeer actieve depressie trok gis teren langs de Ierse en Schotse West kust naar het Noorden. Onder invloed van de depressie nam de wind bij ons toe waarbij langs de kust de grens van harde wind werd overschreden. Het front van de depressie bereikte vergezeld van een intensieve regen zone gisteravond ons land. Doordat in het front enkele kleine storingen ont staan zjjn, werd de snelheid van het front vertraagd en is de regen vrii langdurig. Na het passeren van het front zal morgen minder zachte oceaanlucht binnenstromen waarin opklaringen voorkomen en de tempe raturen een paar graden lager zullen zijn dan vandaag. De wind blijft aan vankelijk sterk, maar neemt morgen langzaam in kracht af. Een reusachtige menigte heeft pre mier Tsjoe En-lai van communistisch China gisteren uitbundig verwelkomd bij zijn aankomst op het vliegveld van Colombo, de hoofdstad van Ceylon. Boeddhistische monniken in gele pijen zongen de premier toe. Tsjoe werd begroet door premier Solomon Bandaranaike. Engeland heeft zich gisteren akkoord verklaard met het voorstel van Jordanië om maandag in Annam onderhandelin gen te beginnen over beëindiging van het In 1948 gesloten bondgenootschaps verdrag. blokkeerde bedrag plus de rente naar het inkomen te belasten bij deblokke ring daarvan, naar het bijzondere, pro> portionele tarief van art. 48 van het Be' sluit op de Inkomstenbeasting 1941. In het wetsontwerp is bepaald, dat de inschrijving in het Grootboek buiten aanmerking blijft voor de heffing van registratierecht en van het recht van overgang. Welke consequenties de huurverho ging zal hebben, ook voor bewoners van eigen huizen, t.o.v. de personele belas ting is nog niet bekend. De afroming van de huurverhoging zal, volgens een woordvoerder van hei ministerie van Volkshuisvesting in prin cipe ook gelden voor volgende huur verhogingen. (Van onze parlementaire redacteur) E minister van Justitie, prof. Samkalden, heeft gisteravond bij de verdediging van de begroting van Justitie verklaard, dat hjj zal bevorderen dat zo spoedig mogelijk een proefproces zal worden gehouden, als de Kon. Ned. Voetbalbond een besloten voetbaltoto gaat organiseren. De minister was van mening, dat er geen verder reikende taak voor de regering aanwezig is op dit moment. De minister herinnerde eraan, dat in een vroeger stadium van de jongste kabinetsfurmaVe van A.R.-zijde werd medegedeeld, dat indien het te vormen kabinet zou besluiten de organisatie van een voetbalpool mogelijk te maken de A.R.-ministers hun portefeuilles ter beschikking zouden stellen Deze mededeling is niet gewijzigd toen het nieuwe kabinet-optrad en is dus ook thans nog van kracht Acht vooraanstaanden uil het Neder landse bedrijfsleven hebben een ver klaring; gepubliceerd, waarin zij enkele onderdelen van het project voor de gemeenschappelijke Europese markt voor ons land onaanvaardbaar noemen. Zij zjjn van mening, dat Nederland zich van deelneming'^al moeten terugtrek ken, als, voor, deze punten geen aanvaardbare regeling wordt gevonden en dat ons land zich dan moet scharen bjj die landen, die nauwe relaties wensen te onderhouden met de gemeen schappelijke Europese markt, door deel te nemen aan het in te stellen vrjjhandelsgebied. De verklaring is ondertekend door prof. dr. J, R, M. van den Brink, H. van. Heek Hz„ dr. H. M. Hirsch- feld, E. Kupers, mr, J. Meynen, dr. P, Rijkens, mr, M, P. L. Steenberghe en P. F. Zimmerman. In de verklaring wordt betoogd, dat Nederland behoefte heeft aan een zo vrij mogelijke internationale handel. De thans ter tafel liggende voorstellen voor de gemeenschappelijke markt bevatten volgens de verklaring te veel concessies aan de landen met een protectionistisch tarief. Aanvaarding van de voorstellen zou voor Nederland verhoging van invoer recht betekenen op goederen, welke uit niet aan de gemeenschappelijke markt deelnemende landen worden geïmpor teerd. Door het toepassen van allerlei kunstgrepen schijnt men deze last nog te verzwaren, waardoor de bezwaren voor Nederland beslist te groot zouden worden, aldus de verklaring, In het bijzonder zou het Nederlandse bedrijfsleven bij de import van grond stoffen ernstig worden belemmerd in de concurrentie met de landen in het vnjhandelsgebied, omdat deze laatste bij hun export van vrijwel alie voordelen van de gemeenschappelijke markt zouden profiteren en bij hun import van grondstoffen ofwel geen- invoerrechten zouden betalen, ofwel deze gerestitueerd zouden krijgen. In de verklaring wordt voorts bezwaar gemaakt tegen de zg. sociale harmoni satie, die voor Nederland een belangrijke kostenstijging zou betekenen. Volgens de ondertekenaren mogen er in een gemeen schappelijke markt zeker verschillen in sociale voorzieningen bestaan. Optrek king van de sociale voorzieningen tot een voor alle deelnemers gelijk niveau zal de concurrentieverhoudingen op onaanvaardbare wijze verstoren. Als derde bezwaar wordt in de ver klaring genoemd de voorgestelde rege ling voor de landbouw, die volgens ée ondertekenaren zuiver protectionistische elementen bevat. De mimnstcr verklaarde voor een dilemma te zijn geplaatst. Enerzijds is er het belang van de handhaving van de loterijwet en aan de andere kant het be lang van de sport. Een commissie uit de KNVB heeft vlak na het optreden van prof. Samkalden als minister van Justitie contact met hem gezocht over de sane ring van de voetbalpools. Tijdens het onderhoud hcett de ministei cr geen mis verstand ovei laten bestaan, dat nagegaan zal moeten worden of een voetbalpool in strijd is met de wet. De minister wilde zich niet uitspre ken over de vraag of een voetbalpool alleen in besloten kring mogelijk is. Hier moet de rechter spreken. Dc mi nister zal bevorderen, dat dit zo rpoe- rilg mogelijk gebeurt. De minister heeft het optreden van de procureurs-generaal vertraagd, omdat hij de KNVB gelegenheid wilde geven een voetbaltoto-plan te realiseren, dat onder zo gunstig mogelijke voorwaarden vooi de rechter kon verschijnen. De minister verklaarde zich vervolgens tegen de in stelling van een staatscommissie, waar om mej. Zeelenberg (Arb.) had gevraagd. Een staatscommissie achtte de minis ter overbodig bovendien vreesde hij, ge zien het verzet van jkvr. Wttewaall van Stoetwegen (CH) en de heer Meulink (AR) dat zo'n staatscommissie niet de gewenste brede samenstelling kan krij gen, Ten slotte vroeg de minister of de instelling van zo'n staatscommissie wel opportuun is zolang de rechter niet heeft i'esproken De Russische premier Boelganin en partijleider Chroestsjew hebben giste ren een uitnodiging aanvaard om een bezoek aan Finland te brengen, /aar- schtjnlijk In april. Zij werden woensdag tijdens een. lunch m het Kremlin, voor dit bezoek uitgeno digd door premier Fagerhoim van Fin land. Oorspronkelijk zouden Boelganin en Chroestsjew dit voorjaar een bezoek aan Zweden, Noorwegen en Denemar ken brengen, maar deze reis werd na de Hongaarse opstand op verzoek van de regeringen der te bezoeken landen voor onbepaalde tijd uitgesteld. De bekendmaking, dat Boelganin en Chroestsjew het komende voorjaar een bezoek aan Finland zullen brengen, heeft op drastische wijze een eind ge maakt aan dc talrijke geruchten, dat er wijzigingen op komst zouden zijn In de Russische regering. De exprestrein van Dijon naar Parijs is vanmorgen met een snelheid van 125 km op enkele uit dc rails gelopen wa gons van een vrachttrem gereden. De bestuurder van de exprestrein werd ge dood en vier passagiers licht gewond. De vrachttrein, die in tegenoverge stelde richting op een parallel lopende rails reed, was enkele minuten voordat de passag;er.->trein arriveerde ontspoord. De locomotief en de eerste twee wa gons van de exprestrein liepen uit de rads. Officieel is bekendgemaakt, dat strijd krachten van het piotectoraat Aden vrij dag twee Adcnse dorpen, die door jè- mcmtische strijdkrachten waren bezet, hebben aangevallen. De aanval werd ondersteund door Britse vliegtuigen, die met boordwa- pens schoten en raketten afvuurden. De twee dorpen liggen dertig kilo meter ten zuiden van Beihan. De Britse aanval kwam. nadat de Je- menitische grensschenders herhaaldelijk was verzocht zich terug te trekken. Het 6638 ton metende Pakistaanse vrachtschip „MEnocher Cowasjee" is naar men aanneemt met 51 opvarenden vergaan. Het schip was op weg van Djakarta naar Kaapstad. Woensdag meldde de radiotelegrafist, dat het ten gevolge van zwaar, weer in groot gevaar was en sindsdien is niets meer van het vaartuig vernomen. Schepen en vliegtuigen hebben tever- geefs naar de ..Minocher Cowasjee'* en eventuele overlevenden gezochj. De conferentie van Joegoslavische bis schoppen heeft de Joegoslavische rege ring verzocht, aan kardinaal Steptenc Tr i vrijheid te geven, zerneemt U.P. van kerkelijke zijde in Belgrado, Dc negentien aartsbisschoppen en bis schoppen hebben dit verzoek gedar.n na un bijeenkomst in Zagreb, die drie we- ken geleden plaats had. In dit verband werd verklaard, dat de betrekkingen tussen maarschalk Ti to en de rooms-katholieke kerk de laat ste maanden opmerkelijk verbeterd zijn. litutrn zes miljoen Joegoslaven zijn rooms-katholiek). Het vasthouden van Stepinac is een van de achtergronden van de kritiek, die ui Amerika is geuit op het voorgenomen bezoek van Tito aan de Ver. Staten. Zo als men weet, heeft Tito wegens deze kritiek zijn bezoek afgezegd. De opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa, generaal Lau- ns Norstad, heeft donderdag de ver garing herhaald, dat in geval van een Sowjetaanval op de Westeuropese ver dedigingslinie van de NAVO kernwa pens gebruikt zullen worden. Nordstad verklaarde tegenover ver slaggevers, dat de NAVO-raad in 1954 ervan op de hoogte was gebracht, dat „v>ij ons voornamen die wapens te ge bruiken", waarop de Raad dit „als de grondslag voor de defensieplannen" heeft aanvaard. Engelse vakbondsleiders hebben be- ten Hi m?arld,aS de staking te beëindi gen die de afgelopen week het werk in het omvangrijke Ford autoconcern heelt stilgelegd en waardoor 21 400 arbeiders in zes fabrieken werkloos waren. De directie van Ford heeft erin toe gestemd het ontslag van voorman John .McLoughün opnieuw te zullen onderzoe ken.

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 1