De salaris- Eén Europees parlement in plaats van vier H SCHIERMONNIKOOG DOOR KOGELS OPGESCHRIKT Straaljagerpiloot door Amerikanen gered Pineau wijst inmengin V.N. in Algerië af Eind deze maand gesprek Eisenhower-Macmillan Landgoed voor ..Veilig Verkeer"? m VROEGE LENTE SPAAK: „HET WAS EEN ZEER GOEDE M DUITSE WAARDERING VOOR NEDERLANDS STANDPUNT r Nederland heeft nog voorbehoud Schoot straaljager in verkeerde richting? Helikopter was even op Soesterberg ijnramp in V.S. 37 doden Fransen brachten het land vooruit Grote Vier bijeen na mutaties in het Kremlin? Jongetje proefde van arsenicum DINSDAG 5 FEBRUARI 1957 VIJFTIENDE JAARGANG No. 3606 Weerbericht Modderpoel was verdwenen EUROPESE MARKT Twee Schotten gedood bij Dhala in Aden mmé METEOR VIEL IN USELMEER Eén werkweek van 5 dagen per maand? ANTWOORD OP ,JBEKLADDING MINISTERS VERRAST 9? Prinses bouiv van Beatrix bij haar jacht Min. Luns tevreden Uitzondering Overzee - IN DE MIJNEN: Vooruitgang Opstandelingen TABLETTEN GEVONDEN Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef, 115700 C4 1 Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30—19.30 u. Zaterdags 27—18 uur: Telefoon 115700 'j-Gravenhage: Huygensplein 1 Telef. 183487 (3 1 Postbus 1091 Postgiro No. 424867 Klachtendienst: 13 30—19.30 u.: Tel, 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 57 cent per week, 2.48 per maand 7.40 per kwartaal. Losse nummers 15 cent' Verschijnt dagelijks VJ Directeur: H. DE RUIG Tuxum- Weersverwachting, geidig tot woensdagavond: ENIGE REGEN Veranderlijke bewolking met enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. 8 febr. zon op 6.14, onder 17.39. maan op 10.12 onder 0.03. Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT I beslissing, die verleden vrijdag jj in de Tweede Kamer gevallen is met betrekking tot de topsalarissen, was moeilijk. Er was zeer veel dat tegen het voor stel der regering pleitte om deze uni versele salarisverhoging van alle ho gere rangen te beginnen met die van referendaris in deze tijd door te voe ren. Wij hebben daar in december te de zer plaatse dan ook op gewezen. Wij hebben toep bezwaar tegen dit salarisbeleid gemaakt en er voor ge pleit dat bepaalde speciale categorie- en voor wie de verhoging billijk en rechtvaardig was en voor wie zij dan ook niet ongedaan mocht worden gela ten eruit zouden worden gelicht. Dit bleek echter thans administra- tief-technisch niet mogelijk. Men stond bovendien voor het feit dat aan deze verhoging jarenlange be sprekingen met de ambtenaren waren voorafgegaan, waarin de regering be paalde toezeggingen had gedaan. Het was een moeilijke zaak voor de Kamer om de regering te verhinderen die toezeggingen gestand te doen. Maar men kon ten slotte niet anders doen dan erkennen dat hier in vele geval len verhogingen op hun plaats waren. Als voorbeeld werd genoemd de ho norering van artsen en psychiaters, die in de confessionele ziekenhuizen en inrichtingen veel hoger is dan in de ziekenhuizen en inrichtingen, die van de overheid uitgaan. Het gaat niet aan een dergelijke wanverhouding te be stendigen. Bijna volledig akkoord over Europese markt 9 AAR vanuit de Kamer is er. met name van a.r. zijde met kracht op aangedrongen dat de regering nu niet eenzijdig'zou letten op de belan gen van de hogere ambtenaren. De zuigkracht van het particuliere bedrijfsleven richt zich b.v. niet uit sluitend op ingenieurs, maar ook op de middelbaar-technici, die niet tot de ho gere salaris-klassen behoren en bij de ze verhoging dus niet betrokken zijn, maar waarvoor wel dezelfde argumen ten gelden als voor de hogere. De regering heeft erin toegestemd deze zaak in haar overwegingen op te nemen, Voorts is een krachtig pleidooi ge voerd voor de laagst-bezoldigden. Er zijn nog altijd mensen in overheids dienst-die zaterdags met een schamel weekloon thuiskomen. De a.r. spreker wees op bodes, conciërges, amanuen ses en dergelijke functionarissen. Ei waren er nog meer te noemen. De regering fyeeft op de op haar ge oefende aandrang toegezegd voor de laagstbezoldigden iets te zullen doen. Het is een hele toer om bij het sa larisbeleid de verdelende gerechtig heid goed toe te passen. De socialistische motie-Blom zou tot gevolg hebben gehad dat er in het ge heel niets zou gebeuren. Noch voor de hogeren, noch voor de lageren. Thans komen beiden aan de orde. En daarom was het hoezeer er ook bezwaren waren per slot van rekening het beste om de regering, nu zij zekere toezeggingen had gedaan ten opzichte van het andere overheidsper soneel, in haar beleid te volgen. Deze zaak was overigens geen spe ciale aangelegenheid van dit kabinet. Het was een erfenis uit het vorige. En de heer Struycken moest hier een taak van prof. Beel afmaken. Dat maakte de zaak ook niet eenvoudiger. De verwijten over de opzet kon men moeilijk deze minister doen. Terwijl hij er wel voor moest staan om de beloften van zijn voorganger na te ko men. Ook dat maakte het bezwaarlijk hem een echec te laten lijden. De Kamer bevond zich in een dwangpositie. Maar het haar brengen in die dwangpositie kon de miniser niet toegerekend wor den, Zo is ten slotte een meerderheid van de Kamer over haar bezwaren heen gestapt en mocht de heer Struycken dit ontwerp in veilige haven brengen VÉN aangename verrassing was er gisteren voor de ministers op de Brusselse conferentie. De modderpoel, waarin het kasteel Hertoginneüal het afgelopen weekeinde nog gelegen was en waarin de ministers dikwijls tot hun enkels wegzakten alvorens de hoofdingang van het gebouw te kunnen bereiken, had als bi? toverslag plaatsgemaakt voor prachtig geasfalteerde wegen. Talioze arbeiders van de Bel gische dienst voor de wegen hebben de afgelopen vijf dagen dag en nacht op het domein ge werkt met bulldozers en asfal- teringsmachines. Zij zijn erin geslaagd duizenden vierkante meters onbegaanbare lanen in een recordtijd berijdbaar te maken. Minister Spaak, die zich ver leden week kennelijk ergerde aan de staat waarin deze lanen op het buiten Hertoginnedal ver keerden, was gistermorgen al vroeg aanwezig om tegenover uitvoerder en arbeiders blijk te geven van zijn erkentelijkheid voor de snelle verbetering. Brits-Jordaanse besprekingen Groot-Brittanniëen Jordanië zijn maan dag te Amman besprekingen begonnen over beëindiging van het in 1948 tussen beide landen gesloten verdrag en over terugtrekking van de Britse strijdkrach ten uit Jordanië. liet vervoer, de is afgewerkt. Alleen ET was eert zeer goede dag. Alles buitentarieven, de landbouw .3 enkele zeer kleine punten, die betrekking hebben op de lijst van voorbehouden produkten, zullen nog opgehelderd moe ten worden. Ook wat de instellingen aangaat, is alles geregeld". Met deze opgewekte woorden kenschetste de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, gisteravond het voort gezette overleg tussen Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de drie Beneluxlanden over Euromarkt en Euratom. De overeenkomsten zullen waarschijnlijk op 10 maart in Rome ondertekend worden. Alleen de kwestie van de overzeese gebieds delen moet nog worden opgelost. De volgende vergadering zal op 17 februari in Parijs worden gehouden. De zes landen zijn het in beginsel eens geworden over de vorming van èèn enkel Europees parlement. Als zo danig zou het parlement van de Euro pese Kolen- én Staalgemeenschap dienst moeten doen, waarin de Euro pese Gemeenschap voor "Kolen en Staal, de Westeuropese Unie. de ge meenschappelijke markt de Euratom vertegenwoordigd zulicn zijn. Het aan tal zetels zou dan moeten worden uit gebreid van 78 tot 142, In de verhou ding van 36 afgevaardigden voor Duitsland, Italië en Frankrijk elk, 14 voor Nederland en België elk en 6 voor Luxemburg. Het akkoord werd bereikt bij be sprekingen in Brussel tussen de minis ters van Buitenlandse Zaken van de zes landen, 's Morgens had een afvaar- Achttien Zuid- afrikaanse stu denten, onder -u: ie de twintigjarige Estelle Strijdom. dochter van de eerste minister van de Unie van Zuid-Afrika, hebben gisteren een bezoek ge bracht aan Am sterdam. De studenten, die een reis ma ken door West- Europa, dronken koffie in het ge bouw van de Ne derlands-Zuid-, afrikaanse ver eniging aan de Keizersgracht, waar hun een aangename ver rassing wachtte zij mochten via de microfoon van de Wereldomroep groeten over brengen aan hun familie in Zuid- Afrika. Op de foto ziel men Estelle Strij dom voor de microfoon. Links de Zuidafrikaanse reporter Olof Bergh. Het gesprokene is op de band op genomen; het zal later worden uit gezonden. (Van onze correspondent) KOGELS, waarschijnlijk uit een straaljager afkomstig, hebben enkele Schiermonnikogers maandag middag in levensgevaar gebracht en te vens lichte schade aan een woning aan de Langestreek aangericht. De 50-jarige pensionhouder K. van Oostrum schrok plotseling op toen h(j juist achter zijn huis was, want in de haag van zijn tuin He! financieel® dagblad „Handelsblaii" ia Dusieldorf schrijft lear waarderend over' hei Nederlandse standpunt in de kwestie der Europese gemeenschappelijke markt „Met ondiplomatieke vrijmoedigheid heeft een groep Nederlandse economen zich uitgesproken over de onderhande lingen in zake de gemeenschappelijke markt, toen de voorzitter van de confe rentie van Brussel, Paul Henri Spaak, in Den Haag aankwam voor 'n vertrouwe lijke bespreking met minister Luns. Zij hebben datgene openlijk uitgesproken, wat in het Duitse economische leven slechts pnder de oppervlakte gist. Het is een ondubbelzinnige waarschu wing: Nederland doet niet mee. irrdien de gemeenschappelijke markt een pro- tectionaistisehe organisatie wordt wan neer miljarden worden geïnvesteerd m het Franse en Belgische kolonialisme en wanneer de landbouw van de gemeen schappelijke markt wordt uitgezonderd. „Het is te betreuren, dat tot dusverre aan de kant van Duitsland een derge lijke openlijke beginselverklaring oetret- fende de ons rakende problemen, die voortvloeien uit de eisen der anderen, nog niet blad. afgelegd", aldus het Duitse Officiële kringen in Aden hebben dins dag meegedeeld dat twee Schotse Hoog landers gedood en zes gewond zouden zijn, toen een kleine troep soldaten die op patrouille was maandag in een hin derlaag bij Dhala in het westen van het protectoraat Aden viel. Vier gewonden zdjn er erg aan toe. Prinses Beatrix heeit gisterochtend geheel onofficieel een bezoek van 3 (4 uur gebracht aan de werf v-n de firma De Vries Lentsch te Amsterdam. Met de directie heeft zij besprekingen gevoerd over het voor haar in aanbouw zijnde jacht „De Groene Draeck". Bij het met grote belangstelling in ogenschouw nemen van de vorderingen der bouw gaf de prinses zelf enkele aanwijzingen. hoorde hjj een vreemd geluid. Direct daarna ketste een kogel tegen de muur van z(jn woning. Zijn buurvrouw mevr. De Groot kwam toesnellen om te kijken wat er aan de hand was en op dat ogenblik ging er een kogel door een raam boven in haar huis. De kogel kwam terecht in de kamer, daarin de 13-jarige Henk de Groot ge woonlijk zit te leren. Juist deze middag zat hfj er niet, omdat de kamer vertim merd werd. Niemand gewond Hoewel alles dus zonder persoonlijke ongelukken afliep en er ook niet vee! schade is, is men op het eiland wel erg geschrokken. Men neemt aan dat de ko gels afkomstig zijn uit een straaljager, die juist uit de richting Ameland over het dorp vloog. Er moet dan bij vergis sing in plaats van over de zee op het dorp geschoten zijn. Op de vliegbasis Leeuwarden deelde men ons mede dat vandaag een onder zoek wordt ingesteld. Het is volgens de zegsman nog niet zeker dat de ko gels uit een toestel kwamen: zij kun nen ook van andere oefeningen afkom stig zijn. diging van de assemblee uit Straats burg de ministers meegedeeld, dat zij gekant is tegen een vierde Europese assemblee. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Luns, toonde zich na afloop van de conferentie te- weden over de gang van zaken. W(j hebben In het verdrag opgenomen we ten te krjjgen. verklaarde hjj, dat het stelsel van minimumprijzen niet tot gevolg mag hebben dat het bestaande handelsverkeer achteruitgaat. Neder land houdt er verder aan vast dat zo lang het niet weet hoe hoog de buiten tarieven zijn, het zich met betrekking tot de minimumprijzen niet kan binden aan een periode van -danger dan vier jaar. De zes landen moeten tegen donder dag een lijst indienen van produkten waarop zij inzake de tarieven voor lopig een uitzondering wensen te zien toegepast. Deze lijst zal donderdag door deskundigen worden besproken. Daarbij zal worden nagegaan welke produkten kunnen worden geschrapt. Op het gebied vanA.de buiten tarieven hebben de Nederlanders vóórts op één" punt voorbehoud gemaakt. Het gaat over de invoerrechten van bepaalde chemische produkten, die van bijzon der belang zijn voor de kleurstoffen- fabricage in Nederland. De zes minis ters hebben 's middags de kvr-stie van het vervoer in delanden var. de ge meenschappelijke markt geregeld. De regeringen zullen een commissie van deskundigen aanwijzen, die zal wor den belast met het samenbundelen van de eoncurrentievoorschriften op dit terrein. In conferentiekringen is gezegd, dat West-Duitsland bereid is een miljard mark te storten in een fonds van de gemeenschappelijke markt tot hulp aan Frankrijk bij het bestrijden van kosten in de Franse gebieden in Afrika. Als tegenprestatie zou Frankrijk de gebieden openen voor de andere landen van de gemeenschappelijke markt. Voor de opneming der overzeese ge biedsdelen in de gemeenschappelijke Europese markt is men niet tot een definitieve oplossing gekomen. Hier zal allereerst van gedachten gewisseld worden tussen de premiers der zes landen of hun plaatsvervangers op een conferentie die op voorstel van Mollet rondom 20 februari in Parijs zai wor den gehouden. »v fy? 5*33* trf/:1 Eén zwaluw maakt nug geen zomer cn ren paar dames nirt hun kroost aan hel strand maken nog geen badseizoen. Maar hrt prille begin is er in elk getal, Oicrigeits schijnen de dames op de foto al heel wat in februari. meer aandacht te hebben voor hun lijf bladen dan voor de zee. Maar dat zal te zijner tijd ook wel veranderen. Hoe dan ook, het was gisteren even zonnig en gezellig op het stranden dat betekent "CEN helikopter van de Amerikaanse £-*' luchtmacht in Duitsland is giste ren, even nadat hij op Soesterberg geland was, weer opgestegen om de piloot van een Nederlandse straaljager uit het IJselmeer te redden. Na dertig minuten zoeken werd de drenkeling, de 23-jarige reserve-sergeant-vlieger J. H. Witman uit Den Haag ontdekt en weinige ogenblikken later werd hij binnen boord gehesen en in wollen dekens gewikkeld. De piloot Witman was omstreeks kwart voor twaalf met zijn „Meteor 8' in moeilijkheden geraakt boven het IJsselmeer en had, zoals we reeds gis teren in een dee! onzer edities meld den, het toestel met de schietstoel -moeten verlaten. ~*^n "de tot "Zijn uit rusting behorende rubberboot wist hij zich drijvende te houden. Collega-vliegers zagen de vlieger aan zijn parachute naar beneden komen en waarschuwden radiotelefonisch de vliegverkeersieiding op Soesterberg, waar de Meteor thuishoorde. Spoedig steeg een „Catalina" van de Kon. Ma rine op van Valkenburg. Juist was op Soesterberg een helikop ter van de Amerikaanse luchtmacht ge land, een S-55 van de opsporings- en reddingsdienst. De bemanning van dit toestel werd verzocht hulp te verlenen en zij vertrok met een Nederlandse gids. Op Soesterberg werd de geredde piloot later begroet door de commandant van de basis, kolonel-vlieger J. C. Vermeulen. Met een ziekenauto is vlieger Witman voor een kort onderzoek naar het hospi taal vervoerd. Kolonel-vlieger Vermeulen heeft de bemanning van de helikopter zijn dank betuigd en hulde gebracht voor de wijze waarop ze de redding heeft verricht De bemanning bestond uit captain Lunsford W. Vineon jr., captain Robert H. Preller en airman Williard M. Hughen. De vliegers met wie piloot Witman vloog hebben voortdurend gepoogd de aandacht van de vissers in de omgeving te vestigen op de drenkeling, maav hun tekenen zijn door de vissers niet begre pen. Bij oen onlploffing in een kolenmijn ie Bishop in de Amerikaanse staat Virginia zijn gisteren ten minste 37 mijnwerkers om het leven gekomen, Voor zover bekend is een gehele ploeg, die in één van de kronkelende gangen in een bergketen aan het werk w&s, gedood. Reddingsploegen konden niet door de hoofdschacht afdalen, aangezien de lift hier was ontzet. De redders moesten zo een weg zoeken naar het gebied van de explosie door een schacht, die acht km verder was gelegen. Er heeft zich geen instorting voorge daan. Rook en vergiftiging van de lucht vormden het grootste gevaar voor de mijnwerkers, die ondergronds vertoefden. De oorzaak van de ontploffing is nog niet officieel vastgesteld. Op de jaarvergadering van de Ned. Kath. Mijnwerkers Bond te Heerlen heeft de voorzitter medegedeeld, dat waarschijnlijk op 1 april a.s. wordt begonnen met één vijfdaagse werkweek per maand, in afwachting van het over de verkorting van de werktijd door de S.E.R, uit te brengen rapport. Advertentie ONSEmwesASANTiE OP DC VESWS. HA2ETFA BRISK EN TE ZEVENBERGEN WIJ hebben nooit de bevoegd heid van de Verenigde Naties ten aanzien van het Alge rijnse vraagstuk erkend, wij doen dat nu niet en wij zullen dat nooit doen. Krachtens het volken recht beschouwen wij dit vraag stuk als een van binnenlandse aard. Dit zei de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Naar uit welingelichte kringen in Londen wordt vernomen, zal tegen het eind van deze maand een con- (Van onze weerkundige medewerker) T/HIJWEL in hei gehele land heeft men gisteren kunnen genieten van het eerste voorjaarsweer. Door de zonnewarmte en de aanvoer van zachte lucht uit het zuiden liepen de temperaturen in de middag op tot om streeks 13 graden, do normale tempe ratuur voor midden april. Ook uit België en Frankrijk werd fraai voor jaarsweer gemeld. In Duitsland kwam meer bewolking voor. In Engeland viel veel regen bij een harde zuidwes telijke wind. Het fraaie weer in onze streken was het gevolg van het Dasseren van een opldaringsgebieö na het op flinke afstand voorbijtrekken van een oceaandepressie. Door de aan houdende aanvoer van zachte oce- aanlucht is de temperatuur in bijna geheel Europa ver boven normaal. Zelfs in Midden-Rusland komt nauwelijks vorst voor. Het zachte weer van de laatste dagen staat wel in schille tegenstelling tot de barre koude van het vorig jaar omstreeks deze tijd. Bij de luchtcireuiatie boven Europa en de oceaan houdt het zachte weer voorlopig nog aan, hoewel de oceaan- depressies steeds dichter bij komen en weer meer bewolking zullen veroor zaken met kans op wat regen. In ver band daarmee zullen de temperaturen iets lager worden maar toch nog be langrijk boven normaal blijven. Her Verbond voor Veilig- Verkeer heeft van de N.V. Landbouw-, bos- en bouw- exploitatie maatschappij ,,De Renkumse Heide", optie verkregen op het landgoed ,,De Cloese" te Lochem. Het landgoed beslaat 13'i ha en leent zich. naar het verbond meent, goed voor de vestigtng van een voor lichtingscentrum. Als de grote natio nale jubileumactie voor veilig verkeer siaagt, dan zal nog dit jaar tot de koop van dit landgoed worden over gegaan. Het landgoed wordt op het ogenblik gebruikt als opleidingscentrum voor dokters-, tandarts- en apothekersassis tenten. (Van onze correspondent) In Ter Apel is zondag een 15-jarige jongen uit Buren (bij Tiet» aangetroffen, die op straat van uitputting in elkaar was gezakt Het bleek later, dat hij van huis was weggelopen, omdat hij was ont slagen en niet naar huis terug durfde. ferentie op hoog niveau worden ge houden tussen president Eisenhower en premier MacMiilan van Enge land. Op de conferentie zal het Engelse aandeel in de Europese en Navo-defensie worden besproken. Het besluit tot deze conferentie schijnt gevallen te zijn tijdens het bezoek van Duncan Sandys, de Engelse minister van Defensie, aan de Ver. Staten. In Londen neemt men als vaststaand aan, dat de door Wilson, de Amerikaanse minister van Defensie, en Sandys voor bereide onderhandelingspunten, en de ermee verband hebbende defensieproble men, eerst na de bijeenkomst van Eisen hower en Macmilian uitgewerkt zullen worden. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, heeft te Washington, tijdens een vraaggesprek voor de televisie verklaard heil te zien in een conferentie van de Grote Drie. Hij verklaarde dat hierover echter nog geen duidelijk omlijnde plan nen zijn opgesteld. De Engelse „Daily Mail" schreef giste ren, dat de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk „een begin gemaakt hebben met de uitwisseling van gedachten over de vraag, of een bijeenkomst van de grote vier Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland in de nabije toekomst mo gelijk en nuttig zou zijn." Het blad sprak de verwachting uit, dat een dergelijke bijeenkomst zou wor den voorafgegaan door ingrijpende ver anderingen in het Kremlin, „Deze ver anderingen gullen waarschijnlijk bete kenen, dat Rusland meer genegen zal zijn overeenkomsten met het Westen te slui ten om de spanning in Oost-Europa te verminderen." Het blad gaf de zienswijze weer van niet nader genoemde „deskundigen" op het gebied van de Russische aangelegen heden. Het verwachtte, dat minister Molotov, vice-premier Kaganowitsj en vice-premier Mikojan binnenkort ont slagen zouden worden, zouden aftreden of gedegradeerd zouden worden. Pineau, maandag in de politieke commissie van de algemene ver gadering der Verenigde Naties. De rede van de minister nam drie uur in beslag. Niettegenstaande het feit, dat Frank rijk de bevoegdheid van de V.N, in deze kwestie niet erkent, wil het wel van de gelegenheid gebruik maken om te reageren om de „campagnes van stelsel matige bekladding", waarvan het we gens z(jn politiek In Algerië het voor werp is, en om aan te tonen, dat het conflict „zonder buitenlandse inmenging" reeds lang zou zijn geregeld, zei Pineau, Daarna gaf de minister een overzicht van wat de Fransen sinds 1830 in Alge rië hebben tot stand gebracht. Algerië, dat in 1830 politiek, economisch en sociaal een luchtledig was, staat nu aan het hoofd van de minder ontwikkel de gebieden. De bevolking is toegenomen van twee miljoen tot negen miljoen. Er zijn 80.000 kilometers weg en 4.500 km spoorweg aangelegd. De ziekenhuizen tel len te zamen dertigduizend bedden, d.w.z. één per 330 inwoners tegen één per dui zend inwoners van Egypte. Van het on derwijs, dat beschikt over 2.500 scholen en waarvoor jaarlijks een vijfde van de begroting wordt besteed, profiteren 523.000 kinderen, onder wie 350.000 mo hammedanen. Openbare functies staan open voor iedereen en het gemiddelde salaris is vier tot vijf maal hoger dan dat in Egypte, zei de Franse minister. Hierna ging Pineau op de organisatie van de Algerijnse opstandelingen in. Vol gens hem nemen er aan het verzet drie bewegingen deel: de Algerijnse nationale beweging van Messali Hadj. het nationale bevrijdingslront, dat vooral op militair gebied actief is, en de Algerijnse com munistische partij, die vooral het verzet m de steden steunt. De minister voegde hieraan toe. dat deze drie groepen naast elkaar werken en ieder slechts een deel van de openbare mening vertegenwoor digen. Pineau zei dat de opstandelingen on getwijfeld „de door Frankrijk voorge stelde vreedzame oplossing" zouden heb ben aanvaard, als zij geen aanmoedigin gen en een aanzienlijke huip uit het bui tenland hadden gekregen. Met name noemde de minister de Sowjetunie en Egypte. F" herinnerde aan de aanhou ding van Athos in oktober van het vorige jaar. Dit vaartuig was met een la ding wapens op weg van Egypte naar Algerië. De Syrische afgevaardigde Eeineddin bestreed de Franse mening, dat Algerië een Franse binnenlandse aangelegenheid zou zijn. Hij zei dat het 125 jaar geleden door de Fransen was veroverd en van rijn onafhankelijkheid beroofd. Het was nu een internationale kwestie geworden, waarvan de oplossing in het belang van Fransen en Algerijnen beide was. Van daag zou depolitieke commissie weer bijeenkomen. Het driejarige jongetje J. T. uit het gehucht Boekend bfj Blerick is ia levens gevaarlijke toestand naar het ziekenhuis m Vento gebracht, nadat het van arseni- cumtabletten had geproefd. Het kind had een paar besjes met tabletten gevonden. Eik van die tabletten bevatte een gram zuivere arsenicum. Dergelijke preparaten worden op de boerderijen wel gebruikt om de «aarden m betere conditie te brengen, Het jongetje heeft van de tabletten ge proefd en is onwel geworden. Daar da aard van de vergiftiging.bekend was kon onmiddellijk worden ingegrepen, zodat men hoopt het kind te kunnen redden.

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 1