Jaarvergadering Schiedamse Chr. Metaalbedrijfsbond Perminggasmeters te Schiedam binnenkort buiten gebruik Harp- en clavecimbelspel in de aula van Boymans GEEN ZORGEN Syrisch politicus vermoord Proef in westen en Gorzen SIEBEL SCHIEDAM Maasland VLAARDINGEN Minderjarig meisje aan wettig gezag onttrokken Bijeenkomst Chr. Geheel onthoudersvereniging Drie bromfietsen gestolen A. W. E. Weijerraan overleden HOBOCA" REISBONNEN „De grote stad" Regeringsdiner t.g.v. bezoek generaal Norstad Helium uit waterstof DRIE INBRAKEN Burgerlijke stand van Rotterdam Woensdag 20 februari 1957 TROUW Advertentie Burgerlijke stand van Schiedam Advertentie Constant clubkampioen van Zuid-Holland Advertentie VERLOVINGSRINGEN ïn het gebouw voor Chr. Soc. Belan gen te Schiedam hield de afdeling Schie dam van de Chr. Metaalbedrijfsbond in Nederland dinsdag haar feestelijke jaar vergadering. Voorzitter J. C. Verkade wees bij de opening op het bijzondere karakter waardoor een jaarvergadering altijd wordt gekenmerkt. Spreker gewaagde van een jaar dat velen veel- zegen bad gebracht. Verder deelde spreker mee, dat door het be stuur een voorstel voor de algemene vergadering was ingediend om in het vervolg de contributie te heffen van het belastbare loon. De secretaris, de heer K. J. van Ot- terloo kon in zijn jaarverslag gewagen van grote activiteit op verschillende ge bieden. De reorganisatie plannen wer den in het afgelopen jaar gerealiseerd waardoor in Schiedam alleen al 130 be ambten naar de Metaalbedrijfsbond overgingen. Door de ongunstige ontwikkeling van de financiële situatie, zal de verbetering in het loonf die vorig jaar werd verkre gen, wel weer te niet worden gedaan. Het is daarbij de taak van de vakorga nisatie de ontwikkeling nauwlettend ga de te slaan, aldus spreker. „Fascistische en andere misdadige elementen hebben getracht Albanië weet onder het kapitalistische en imperialis tische juk te brengen". Dit zei de secrt. taris- generaal van de Aïbancse com munistische partij, Enver Hovha, vorige weck in Tirana, tüdens een bijeenkomst van het centrale comité van de partij De Rechtbank te 's-Gravenhage heeft dinsdagmorgen de 41-jarige huis vrouw Cato B. uit 's-Gravenhagc over eenkomstig de cis veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden waarvan twee maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaren omdat zij, zoals zij had toegegeven, een minderjarig meisje aan het wet tige gezag had onttrokken en verbor gen had gehouden. De echtgenoot van B. werd. wegens medeplichtigheid, eveneens conform de eis van de officier van Justitie, veroor deeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee maanden cn een boete van 40. subsidiair acht dagen. De hu.s- vrouw Pieternella van der V.. die Catn B. ook had geholpen, werd veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk en ƒ20 boete subsidiair vier dagen hechte nis. De officier van Justitie had tegen deze vrouw eenzelfde voorwaardelijke straf, maar een geldboete van ƒ40 ge- requircerd. Be afdeling Schiedam van de Nationaal Christelijke Geheel Onthouders Vereni ging hield dinsdag zijn jaarlijkse pre- p&ganda-avond In Irene, welke avond door voorzitter A. de Weger werd in geleid. De heer De Weger sprak over de werkzaamheden van de vereniging, hoe «en naaikrans, die elke donderdagavond bijeenkomt, in het leven is geroepen en hoe de kern van de afdeling elke zater dagmiddag in Sursum Corda vergadert. Ook sprak de voorzitter over de dona- teurswerving en zei nog dat er momen teel 30.000 alcoholisten in ons land 2ijn. Daarna brachten leden van de Haagse afdeling „Eigen Kring" het spel „Zee mans Thuiskomst" van Adri Wissenburg voor het voetlicht Dit stuk giag over het alcoholmisbruik en stond onder regie van mevrouw H. J. van Lent-V&n Hek ken, Voor de Rotterdamse Rechtbank was gedagvaard de 21-jarige metselaar A. G., wonende te Schiedam, die te sep tember 1856 te Vlaardingen en Schie dam drie rijwielen met 'hulpmotor zou hebben gestolen. Verdachte -bekende. Het geld kon als de oorzaak van het misdrijf worden aangemerkt. De officier van Justitie was van oordeel dat een zware straf alleszins gemotiveerd was. Het ste'en van bromfietsen neemt bedenkelijke vormen aan. De eis luidde: een jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. De raadsman mr. R. F. Bordewijk, voerde verzachtende omstandigheden aan. Uitspraak over veertien dagen. Overleden: M. J. L. v. d. Burg. S3 J.; M, Pothuizen. 87 j., wed. v. P. H. Loch: C. de Leeuw, 77 j., wed. v. H. W. A. Holt- kamp; W. Groenendaal, 89 j. Geboren: Peter H., z. v. P. H. van Oor schot en J. H. Kablsu; Hubert W. M-, z. v. H. A. van Kippel en W. T. Boon. In Den Haag is dinsdag overleden de heer A. W. E. Weijerman. lid van de raad van beheer van de Haagse Tram- wegmij. en van de Haagse Buurtspoor- wegmy. adviseur van de Biüitonmij. ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De begrafenis is vastgesteld op vrijdag as. te 12 uur op de begraaf plaats Oud Eik en Duinen te Den Haag. Al gaan spoor-tarieven omhoog. U kunt gratis blijven reizen per trein op Let op de raambiljetten, De 67-jarige J. A. van R. uit de As- sendelftstraat in Den Haag reed woens dag omstreeks 6 uur met zijn fiets op de rechter rijbaan van de Prinsegracht. Hij sloeg linksaf, de Assondelftstraat in. en liet de doorgang niet vrij voor een auto die op de Hoofdrijbaan reed. Een botsing volgde en Van R. liep een her senschudding en een gekneusde linker schouder op. Dóór ook baar derde wedstrijd, die tegen het Leldse LD.V,. <e winnen en wel met de grote cijiers 18-4,- heeft de oude Rotter damse damclub Constant beslag gelegd op de provinciale clubUtel. Voor het Residentie Damgcnootschap Is deze uitslag \an belang, daar het nu zeker is dat de Hagenaars, als zij de afgebroken strijd legen L.D V. (8-7) tot het verwachte goed eind brengen, op de tweede plaats zullen eindigen, in welk geval zij met Con stant aan de landelijke demi-finale kunnen deelnemen. Syrisch politicus, Ghassan Jedid, die uit sljn land was gevlucht en in de Libanon verblijf hield, is gisteren in de Libanese hoofdstad Beiroet op straat doodgeschoten. Jedid was een voormalig majoor In het Syrische leger en leider van de (verboden) Syrische sociaBl-nationale party. Hij werd door acht kogels uit een stengun getroffen, toen hij zijn wo ning verliet en ln zijn auto wilde stappen. De politie achtervolgde een hard weglopende man, die later op de vlucht werd doodgeschoten. Het zou Izzai Shaath, een Syriër, zijn. DE MOOISTE COLLECTIE STADHUISPLEIN 24-26 NIEUWE BINNENWEG 227 Keea Stip neeft weer eens een aan tal dwaze liedjes van Trijntje Fop ver zameld en bij Boucher te Den Haag uitgegeven onder de titel „Beestach tigheden". Het is een klein, kostelijk boekje geworden met vignetten van Jean Paul Vroom*, vierentachtig keu rige diertekenlngetjes bij vierentach tig kleine spotversjes, bijna alle goed of leuk of geestig. De woordspelingen zijn legio. Wat te denker van de woerd die tot de conclusie gekomen is, dat hij over Utrecht Den Haag niet berei ken kan, omdat het in Utrecht altijd luidt: „Woerden overstappen'. Of van de teek, die zo trots is, omdat de tun nel te Amsterdam uitsluitend teken werk is. Enfin, geen lied- Bje of er zit een woordspe ling tn. We hebben veel plezier gehad in het lezen van deze charmante zot- Een wel geheel ander boek ts „Paul Citroen", gezien doo' Mari An- drlessen, Johan Bendien en veie anderen, en ook die vele an deren gezien door Paul Citroen. Het boek Is door vijf bewonderaars var. Citroen verzorgd en bevat een groot aantal portretten, waarbij dan steeds een kortere of langere tekst van de ge portretteerde is toegevoegd. Een mooi boek, goed< verzorgd door Boucher, te Den Haag.' De aanleiding is de enige tijd geleden gevierde zestigste verjaar dag van de zo begaafde tekenaar-schil der Paul Citroen geweest. Hoe knap hij als portrettist is, bewijst dit boek, dat een betuiging van bewondering en vriendschap is, het talent en de per soon van Paul Citroen waardig. Een kunst die de laatste tijd geluk kig steeds meer beoefend wordt, is het schikken van bloemen. Het doet ons dan ook genoegen, onze lezers te kunnen wijzen op een werkje, dat op prettige, maar, en dat is ons nog meer waard, op gedegen wijze onderricht geeft. Wie zich nooit in de kunst van het bloemen schikken verdiept heeft, weet niet, hoeveel er wel bij te pas komt. Maar elk mens heeft van nature gevoel voor schoonheid en harmonie; het komt er slechts op aan, dat ver mogen te ontwikkelen. Onder de zin volle titel „Spelen met bloemen" heeft Cita van Santen bij Boucher te Den Haag het leerboek dat wij hier aan kondigen, doen verschijnen Wij wen sen het een goede verkoop toe. Het uitstekend geïllustreerde werk voldoet werkelijk aan de verlangens van hen, die zich ernstig willen toeleggen op de kunst van het spelen met bloemen. Hoe eenvoudig een kamer moge inge richt zijn, de aanblik ervan wordt rijk door de aanwezigheid van bloemen. Maar dan moeten die sierlijk zijn ge rangschikt, zij moeten worden „ge- bracht"# zoals dat heet. Bijna honderd foto's en ruim vijftig tekeningen ver duidelijken de tekst, die u dat alles leren zal v. D. Van 21 tot 24 maart zal te Leiden en Wassenaar het jaarlijkse congres van de Sociale Interacademiale, de Neder landse Federatie van Universitaire Stu die-verenigingen iii de sociale weten schappen, worden gehouden. Als cen traal thema voor dit congres is gekozen, „De grote stad". De officiële opening is donderdagmid dag 21 maart te het groot-auditorium van het academie-gebouw. Met een rede door prof. dr. Sj. Groenman, getiteld: .De grote stad; gevulde vorm. onthulde inhoud 1" Nadien volgt een officiële ont vangst door B. en W. van de gemeente Leiden ten stadhuize. Daarna zullen de deelnemers zich per bus naar het con- rentie-oord „De Haven" te Wassenaar :geven, waar het overgrote deel van ,,ct congres zich zal afspelen. Vrijdag 22 maart wordt vrijwel geheel in beslag genomen door een excursie naar Rotterdam, waar men in de ge legenheid is verschillende facetten van een grote stad in concreto waar te nemen. Voor zaterdag 23 maart staan lezingen op het programma door de heer G. J. van de Berg, secretaris der commissie voor de sociaal-wetenschappelijke vraag stukken van de provinciale planologische dienst Noord-Holland en door de heer W. J. de Bruyne, hoofd van de afdeling onderzoek van de stichting Noord-Hol- iand voor maatschappelijk werk. De Nederlandse regering heeft gister avond ln Hotel De WHtebrug te 's-Gra venhage een diner aangeboden, waar aan ais eregasten aanzaten generaal en mevrouw Lauris Norstad. Gastheer was de vice-premier, minis ter mr. A. Struycken. Voorts zaten aan de ministers Staf en Hofstra, de staats secretarissen Moorman en Kranenburg: het hoofd van de M.A.A.G. (Military Ad visory Assistance Group) in ons* land, generaal-majoor John Crawford Mc Queen; de chef van de Generale Staf, generaal B. R. P. F. Hasselman, de be velhebber der Zeestrijdkrachten, tevens chef van de Marinestaf, vice-admiraal H. H. L. Pröpper; de chef van de Lucht machtstaf, luitenant-generaal-vheger- waarnemer H. Schaper; de secretaris generaal van het ministerie van Buiten landse Zaken, mr. S. J. baron van Tuyll van Serooskerken, en hunne dames, alsmede de permanente Nederlandse vertegenwoordiger bij de NAVO. mr. E. N. van Kleffens en de echtgenote van de Amerikaanse zaakgelastigde, me vrouw Ronhovde. Sowjet-geleerden zijn er in geslaagd bij normale tempera turen waterstof om te zetten in helium dus zonder gebruik te maken van temperaturen van miljoenen graden Celsius, zo heeft Radio-Moskou bekendgemaakt. (De geleerden geloven, dat de ener gie van de zon ontstaat docr de vor ming van helium uit waterstofatomen). Fantasie van Saint-Saëns en de Impres sies bjj het Bijbelse Verhaai Saul en David, van de hand van de concert geefster, Laatstgenoemd werk zou men in zekere zin tot een goed soort pro grammamuziek kunnen rekenen. Ver- schilende fasen uit het leven van Saul en David worden er met veel muzikale fantasie in uitgebeeld. Op meesterlijk beheerste wyze en met lijk geschakeerde nuanceringen zijn deze stukken uitgevoerd. Op prettige en enigs zins huiselijke wijze heeft ook de harpiste een korte uitleg gegeven van het door haar bespeelde instrument. Het talrijke publiek toonde zich met het deze avond gebodene kennelijk zeer ingenomen, hetgeen met bloemen en hartelijk applaus werd geaccentueerd. Vannacht is ingebroken bij de techni sche handelsonderneming Van V. aan de Noorderkanaalweg. "Uit de kantoorlokalen stalen de indringers 15 horloges, 8 ge reedschapsets en een bedrag van 100. Een groot aantal dozen sigaretten cn chocolade die de inbrekers uit het ma- gazijn hadden gestolen, werden op een andere plaats in het gebouw terugge vonden. Ongenode gasten hebben in de nacht van maandag op dinsdag een bezoek ge bracht aan een school In de Koraalstraat In de lokalen op de eerste verdieping werden de kasten met leermiddelen open gebroken. Zij verdwenen met een pakje sigaretten en een bedrag van ƒ57.50 aan spaarzegels van de Rotter damse Spaarbank. De proviandvaarder L. deed giste, ren aangifte aan het bureau Nassaukade dat maandagnacht was ingebroken op ztjn proviandboot, die in de Nassauha- ven ligt. Hij vermist: 40 pakjes koffie, 50 pakjes sigaretten, 10 pakjes scheer- P"'f®)CS' 25 pakjes tabak. 8 kookworstjes, 6 blikken Nescafé, 1 doos Kwattarepen 6 pakken met handdoeken, theedoeken en lakens, 15 pakjes roomboter en een polshorloge. De totale waarde van de goederen is 240,34.

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 2