Broedergemeente r, Bereidheid tot „geven en nemen aan beide kanten 25 Franse soldaten in een hinderlaag gedood MECHANISCHE HANDEN 1 Indon. rechtse partijen vragen bescherming Met moeder in de zon Ét!» DUITS-NEDERLANDSE BESPREKINGEN BEGONNEN Tijd thans rijp voor oplossing van geschillen v Bloedige strijd in Algerije Nederlander bij lawine gedood Noodtoestand in Thailand Weeroverzicht AANKONDIGING IN V.N.: Arabische staten niet tevreden ZATERDAG 2 MAART 1957 VIJFTIENDE JAARGANG No. 3628 Weerbericht ID Nieuwe grootmeesteres H. M. de Koningin Nat. reservisten niet eens met ir. Staf Prins Bernhard doorbrak de geluidsgrens Maleter beschuldigd van hoogverraad Sow j etinstrueteurs in Syrisch leger Echtpaar gedood bij motorongeluk M Senaat aanvaardt (gewijzigde) Eisenhower-leer I Italiaanse regering u met hakken overS^ de sloot DE Nederlandse en Duitse ministers van Buitenlandse Zaken zyn gisteren in Bonn hun conferentie over de tussen heide landen bestaande problemen begonnen met een algemene gedachtenwis- seling, die vandaag zal worden voortgezet. Nadat de ministers Luns en von Brentano met een kleine staf van naaste medewerkers hun eerste gedachtenwisseling over de bilaterale geschillen hadden gehad, heeft minister Luns in een ver klaring voor de pers gezegd, dat de besprekingen „niet slechts beogen een zakelijke regeling van de nog opengebleven kwesties te vinden, doch daarenboven een streep onder het verleden te zetten". „Ik wil niet op de besprekingen vooruitlopen", aldus minister Luns, „doch ik zou één ding willen zeggen: Bij de beoordeling van het succes van onderhandelingen moet men zich soms niet uitsluitend door zakelijke gezichtspunten laten leiden, doch ook door de ideële waarde van een vriendschappelijke nabuurschap, die erdoor kan worden bereikt of hersteld." Bereidheid Engelands eerste mechani- sche hand, die wordt ge bruikt bij onderzoekingen in het atoomcentrum Harwell, bleek bij een demonstratie in Watford ook bijzonder han dig voor dagelijks gebruik. De hand kon zelfs met een veilig- heidsscheerapparaat een man scheren. IN OOSTENRIJK: Surinaams premier 4 maart naar Nederland Verouderd Agenda Advertentie Een begrip voor progressieve damesschoenen ISRAEL heeft gisteren meegedeeld, bereid te zyn tot „onmiddellijke- en volledige terugtrekking" van zijn troepen uit de strook van Gaza en het gebied van Akaba. De mededeling werd in de algemene vergadering van dc Ver. Naties gedaan door de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevrouw Golda Meir. Mevrouw Meir verklaarde, dat haar regering voorstelt „onmid dellijk een bijeenkomst van de staf-chef van het Israëlische leger en de bevelhebber van de V-N.-troepen te beleggen om het mogelijk te maken, dat de Ver. Naties de verantwoordelijkheid van Israël in het gebied van Sjarm el Sjeik (langs de Golf van Akaba) overnemen". .-f Berging in Suezkanaal Zelf verdedigt,ngv Niet tevreden Sancties Rotterdam: Witte de Wnhstraat 3D Telet. 115700 4 1) Postbus 1112 - Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.3O—19.30 u. Zaterdags 17-18 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhage: Huygensplem 1 Telcf. 183467 <3 1) Pos'bus 1091 - Postguo No. 424867 Klri-htendie"st: 18 30—19 30 u.: Tel. 362569 Schiedam: bange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 57 cent per week. f 2.48 per maand 7.40 per kwartaal - Losse nummers 15 cent! Versehunt dagelijks Directeur: II. DE RUIG Weersverwachting-, geldig tot zondagavond, DROOG WEER. Droog en overwegend zonnig weer. Matige wind tussen zuidoost en zuid. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. 3 maart zon op 7.24, onder 18 25; maan op 7.35, onder 20.47. 4 maart zon op 7 22, onder 18 27; maan op 7.56, onder 21 53 O Hoofdredacteur. Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT deze dagen herdenkt de Evan gelische Broedergemeente, die in Nederland haar centrum heeft ir. Zeist, dat in 1457 omstreeks 1 maart, dus nu vijfhonderd jaar Teden, de Unitas Fratrum, de Unie van Broeders werd gesticht. Deze eerste Broedergemeente, die een typisch prcreformatorische ver schijning was, ver voor de Reforma tie, had tal van trekken met de latere kerken der Reformatie gemeen. Met Lutheranen en Calvinisten onderhield zij in latere jaren dan ook goede be trekkingen. Deze eerste Broedergemeente is in de stortvloed der vervolgingen ten on der gegaan. Maar uit de overblijfselen werd in 1727 onder de leiding van de graaf von Zinzendorf een nieuwe Broe dergemeente gesticht, die de wezens trekken van de oude behield. Deze nieuwe Broedergemeente, de Hernhut ters, zijn tot op deze tijd een levends en krachtige christelijke geloofsge meenschap die, wat in de interkerke lijke verhoudingen niet zo vaak het geval is, de sympathie, ja de toegene genheid ondervinden van de meeste an dere protestantse kerken. Dat dit minder de verdienste is van deze laatste dan van de Broederge meente zelf, ligt voor de hand. De evangelische zin, het warme ge loofsleven, de zuivere eenvoud en de sterke zendingsactiviteit der Broeder gemeente spreken vele andere chris tenen toe en zijn voor hen dikwijls een beschamend voorbeeld. Daarom paren wij gaarne onze ge lukwensen bij de vele die deze ge meente in deze dagen ontvangt. Min. LUNS: streep onder AAROM, maar daarom niet al leen. De Evangelische Broedergemeente heeft namelijk in het Nederlandse rijksverband een zeer belangrijke rol vervuld door haar zendingsarbeid in Suriname. De kersteningsarbeid in protestant se zin daar te lande is een zaak, die de Broedergemeente zich reeds sinds 1735 heeft aangetrokken. En die ar beid is niet ongezegend gebieven. Zij telt daar meer dan 40.000 leden. De Broedergemeente ontwikkelt in Suriname ook een belangrijke activi teit op het gebied van de lepra-be- strijding en de volksgezondheid in het algemeen alsmede op onderwijsge bied. In Paramaribo bezoeken, onge veer 13.000 kinderen haar scholen. Door dit alles is de Broedergemeen te in belangrijke male medebepalend voor het karakter van Suriname. De goede verhouding van Suriname tot Nederland loopt dan ook voor een zeer groot deel over de verhouding tussen de Hernhutterzending daar en de ge meente te Zeist. Het Is duidelijk dat dit allemaal din gen zijn, die wij als christenen nlei hoog genoeg kunnen aanslaan. Eet is dan ook onder de protestantse chris tenheid in Nederland een algemeen gevoelen, dat wij allen te zamen de Hemhutterzending moeten steunen. Wanneer de viering van het vijfhon derdjarig bestaan van de Evangeli sche Broedergemeente zou uitlopen op een hernieuwde offerzin ten behoe ve van de Surinatfle-zending, dan, daar twijfelen wij niet aan, zou de Broedergemeente dat zien als de be leving van haar vijfhonderd jaar oud devies: Vicit Agnus noster, eum se- quamur: Laten wij het Lam, dat over wonnen heeft, volgen. het verleden Het secretariaat van H.M. de Ko ningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft met ingang van 1 mei 1957 benoemd tot groot meesteres mevrouw M. L. J. D. van Wickevoort Crommehn geboren jonk- vrouwe Teixeira de Mattos. De nieuw benoemde grootmeesteres trad in 1954 in het huwelijk met de heer G. J. van Wickevoort Crommelin Met haar.echtgenoot, die aan de Kon Ned. Automobielelub verbonden was maakte zij vele reizen in het buiten land, zowel in als bulten Europa. Op 10 mei 1940 werd de heer Van Wickevoort Crommelin betrokken bij de gevechtshandelingen bij de Haagse Schouw, waar hij bij hulpverlening aan de Nederlandse troepen het leven lief. Mevrouw Van Wickevoort. Crom melin vestigde zich later in Aerden- hout. Zij is werkmeesteres van de da mesafdeling van. de orde van St. Jan. Minister Luns wees erop, dat veie der op te lossen problemen van zeer delicate aard zijn en dat er zeer uiteenlopende belangen bij in het spel zijn, terwUI technische problemen door deskundigen zouden moeten worden aangepakt. HU voorspelde dan ook, dat de onderhande lingen, die met deze ministeriële samen komst worden ingeleid, „een gecompli ceerd werk" zullen worden, dat enkele maanden in beslag zal nemen. Minister Luns vestigde er nog de aan dacht op, dat hij de talrijke .multilate rale besprekingen van de laatste tijd, een groeiend Duits-Nederlands begrip bleek te bestaan. „Bij deze ervaring heb- ben wij ons afgevraagd of de tijd niet rijp was om te beginnen met besprekin gen voor het oplossen van de nog altijd hangende kwesties van bilaterale aard. Onze bespreking van vandaag heeft ons versterkt in onze opvatting, dat de tijd daarvoor inderdaad rijp is". Minister Luns heeft voor de pers dui delijk gemaakt, dat hij niet naar Bonn gekomen was om reeds thans de onder handelingen over de bestaande vraag stukken te voeren. Algerijnse rebellen hebben in het noor den van Algerije etn Franse colonne in een hinderlaag gelokt. Officieel is be kendgemaakt dat 25 Franse soldaten ge dood cn vijftien anderen gewond wer den. Dit !s de zwaarste slag die bet Franse leger sinds het begin van de Al gerijnse opstand (op 1 november 1854) heeft getroffen. Tegen zonsondergang overvielen de re bellen met machinegeweervuur een gro te groep dicht opeen marcherende Fran sen. Het gebeurde donderdag in de ka le heuvels rond Dupleix, op 140 km ten westen van Algiers. In de eerste secon den van deze overval zijn de meeste slachtoffers gevallen. De Fransen zonden de omsingelde een heid hulp in de vorm van met raketten uitgeruste jachtvliegtuigen. Per helikop ter werden versterkingen aangevoerd die de hele dag de aanvallende rebel len achtervolgd hebben. Een Franse he likopter is neergeschoten. Toen een pa trouille het wrak van dit toestel vond, was de piloot dood. De waarnemer wordt vermist. In de drie dagen die aan de overval van de rebellen hun aangekondigde lente-offensief wellicht? voorafgingen, hebben de Fransen per dag honderd op standelingen gedood. Ook zijn in Alge rije en in Frankrijk talloze opstandelin gen gearresteerd. (Van onze correspondent) 87 vrijwilligers van de oefenverbanden Katwijk en Noordwijk van de Nationale Reserve hebben aan minister Staf een telegram gezonden, waarin zij de minis ter dringend verzoeken z(jn mening, dat de Nationale Reserve van haar huidige taak moet worden ontheven, te herzien. De reservisten menen, dat juist de laatste tijd de belangstelling voor de re- serve-organen sterk is toegenomen. Vier toeristen, onder wie een Neder lander, zijn gisteren in Oostenrijk bij een lawine om het leven gekomen. Het Ne derlandse slachtoffer is de heer S. Leem huis uit Aerdenhout. De heer Leemhuis was 45 jaar oud. De andere doden zijn twee mannen en een vrouw uit München, Prins Bernhard heeft vrijdag in de Amerikaanse staat Californië bij Los Angeles de geluidsgrens doorbroken met een oefentoestel van het type Con- vair F-102a, De prins werd als lid op genomen in de vereniging „sneller dan het geluid", waarvan in hoofdzaak testpiloten lid zijn. Het vertrek van de Surinaamse pre mier Ferrier naar Nederland is, naar officieeij te Paramaribo is bekendge maakt, bepaald op 4 maart. Hij reist via de Nederlandse Antillen. De pre mier wordt op 15 maart terugver wacht. Radio-Boedapest heeft gisteren gene raal Pal Maleter, de held van de Hon gaarse revolutie die hier gevangen zit, beschuldigd van hoogverraad. Deze aan val, die ook gepubliceerd werd in het Boedapester weekblad Szabad Foeld, wordt gezien als het vermoedelijke be. gin van een campagne die tegen Male ter gevoerd wordt om zijn proces voor te bereiden. Radio-Boedapest zei, dat Maleter be wezen heeft een verrader te zijn, toen hij aangewezen werd het bevel op zich te nemen van de opstandige troepen in de Kilian Kazerne in Boedapest tijdens de opstand van oktober, met het bevel de opstandelingen ertoe te brengen zich over te geven. Maleter heeft daarente gen de soldaten uit die kazerne aange voerd om te strijden tegen de Russen. „Dit was verraad", aldus de radio, „Maleter is schijnheilig, speelde dubbel spel en gedroeg zich op een wijze een soldaat onwaardig". Mevrouw Leemhuis was in Lech toen het ongeluk gebeurde. Zij is onmiddel lijk na het ongeluk naar huis gegaan, naar haar vijf kinderen. De lawine kwam naar beneden van de Wildgrubenspitze bij de beroemde win tersportplaats Lech am Arlberg. Ver moedelijk elf personen werden er door bedolven. Twee personen konden zich zelf uit de sneeuw bevrijden. Vijf ande ren zijn bewusteloos uit de koude mas sa gegraven. Het is nog niet bekend hoe veel personen vermist worden. De conducteur van een kabelbaan had gezien dat de toeristen bedolven werden en maakte onmiddellijk alarm. Enkele minuten later begonnen 150 soldaten, po litiemannen en burgers het reddings werk. De toeristen waren per ski onderweg van Sankt Anton naar Arlberg. De la wine overviel hen op een zeer populaire route die men gewoonlijk veilig acht. Bij de Tschampreu Spitze, nabij Pan tonen in de Montafonvallei, heelt een an dere lawine twee personen bedolven. Tot nu toe heeft het reddingswerk geen suc ces gehad. Uit Soelden, in de Tiroler Alpen, is een derde lawine gemeld, die een dode heeft geëist. Volgens een verklaring van premier Naboelsi van Jordanië is tussen Saoedi- Arabië, Syrië, Jordanië en Egypte over eenstemming bereikt inzake een ge meenschappelijk standpunt betreffende de Eisenhower-leer. Reeds bij zijn aankomst op het vlieg veld Wahn, waar minister Von Brentano hem terstond voor de microfoon leidde, zei minister Luns, dat hij alleen maar gekomen was om onderhandelingen in te leiden. In zijn persconferentie voegde mr. Luns daaraan toe. ,<fat Juf'gekomen was om de Bondsregerio der Nederlandse regering te tonen om - terstond met onderhandelingen te be ginnen en om over de daarbij te volgen procedure te spreken. Naar minister Luns later verklaarde was de stemming bij de besprekingen van gistermiddag bijzonder goed geweest. Minister Von Brentano had het Duitse standpunt „op een hartelijke en van be grip getuigende wijze" uiteengezet. Mi nister Luns voegde daaraan toe: „Het zal zeker niet gemakkelijk zijn alle pro blemen spoedig tot een oplossing te brengen. Het zijn nu eenmaal vraag stukken van groot gewicht. Doch ik ben zeker niet pessimistisch. Wij hopen spoedig een eindstreep onder de reke ning te kunnen zetten" en wij handelen daarbij vooral uit Europees gezichts punt. Wij moeten goed beseffen, dat wij nu eenmaal allen onder dezelfde drei ging leven". „Duitsland heeft een groeiend begrip getoond voor de saamhorigheid van onze landen en dat brengt met zich mee, dat vele oude standpunten als verouderd moeten worden beschouwd. Wij willen de oplossing van deze geschillen zeker niet uit eng nationalistisch standpunt bezien en ik heb de indruk, dat dit ook van Duitse kant zo is", aldus minister Luns. Bij de besprekingen van gisteren en vandaag beperkt men zich tot het zeer algemeen stellen van de wederzijdse standpunten zonder op de details in te gaan. Het ligt in de bedoeling, dat deze De regering van Thailand (Siam) heeft zaterdag de noodtoestand voor het gehele land afgekondigd. Het volk is via de radio gewaar schuwd niet in de straten samen te scholen. Tanks en vrachtauto's met militairen rijden door de straten van de hoofdstad Bangkok. Via de radio is nog medegedeeld, dat de regering de noodtoestand heeft afgekondigd, nadat onder de oppositie „onrust was ontstaan, toen de verkie zingsresultaten bekend werden." Er zijn 26 februari jl. algemene ver kiezingen in Thailand gehouden waar bij de kandidaten der oppositie veel meer stemmen hebben gekregen, dan verwacht was. zo spoedig mogelijk zullen worden be handeld door van beide zijden te benoe men delegaties. Hoewel deze nog niet benoemd zijn, schijnt wel reeds vast te staan, dat de Duitse delegatie onder lei ding zal staan van de juridische advi seur van het ministerie van Buitenland se Zaken, prof. Kaufmann, die zelf Ne derland zeer goed kent en ook Neder lands spreekt. Van Nederlandse zijde is over de lei ding van de delegatie nog geen beslis sing genomen. Aangenomen kan echter worden, dat ook van Nederlandse zijde een delegatieleider zal worden gezocht, die niet rechtstreeks uit het ambtelijke apparaat komt. Wat de punten betreft, die op de agenda der conferentie zullen komen, kan wel reeds worden aangenomen, dat deze het gehele complex der door beide partijen als bilateriaal erkende kwes ties zal omvatten. Minister Luns heeft er bijzondere nadruk op gelegd, dat hij een globale regeling voor al deze pro blemen wenst en van Duitse kant viel te beluisteren, dat zulk een globale re geling de oplossing nok gemakkelijker zou maken, aangezien daardoor de mo gelijkheid van „geven en nemen" zal bestaan. Minister Luns deelde mede, dat ook het „.vraagstuk van de schadevergoeding aan "Slachtoffers van het Nazi-regime., Sn v, - .Wieder:- Het Canadese persbureau meldt dat uit betrouwbare diplomatieke bronnen is gebleken, dat een sowjet-generaa! en zestig andere Russische militaire des kundigen als instructeurs en adviseurs bij dc Syrische strijdkrachten werkzaam zijn. In de komende weken zouden nog 200 sowjetdeskundigen naar Syrië worden gezonden en sommigen van hen zouden tijdens de opleidingsperiode het feitelijke bevel over een aantal eenheden van de Syrische marine, de luchtmacht en het leger overnemen. De Bilt 2 maart, 10 uur, Het centrum van het krachtige hoge- drukgebied, dat al bijna een week het weer in West-Europa beheerst ver plaatste zich de afgelopen 24 uur van de Duitse Oostzeekust naar Tsjechoslowa- kije. Het is gevuld met zeer droge con tinentale lucht waarin weinig bewolking voorkomt. Op de Oceaan is de depressieactiviteit toegenomen, maar de depressies blijven op een te grote afstand van het Europe se vasteland. Het droge cn schrale weer zal daarom voortduren met in de nacht temperatu ren om het vriespunt tot lichte vorst en overdag temperaturen, die tot ongeveer dezelfde waarden zullen oplopen als van daag. Op de Eindhovcnseweg te Weert is vrijdagmiddag het echtpaar Langereis uit Amsterdam bij een verkeersongeval gedood. De 26-jarige heer R. A. Lange reis, die met zijn 29-jarige echtgenote op een motorrijwiel reed, wilde een auto in halen. Hij raakte deze wagen, waardoor hij en zijn vrouw vielen. Zij werden door een tegenligger overreden. :rgutmachongT tot de agendapunten, zal behoren Neder land kan zich niet" neerleggen bij het afwijzende antwoord, dat de Bondsre publiek onlangs heeft gegeven op -de over deze kwestie door de westelijke regeringen gezamenlijk opgestelde nota. Over toet vraagstuk der grenscorrecties zei minister Luns tot de Duitse journa listen, dat dit vraagstuk in Nederland gecompliceerder ligt dan in andere landen, aangezien een wijziging van de bestaande toestand door de wetgevende organen zou moeten wonden gesanctio neerd. Nederland heeft beslist nog niet besloten deze kwestie door een volks stemming op te lossen. „Er is namelijk ook zo iets als een overdreven toepassing van het zelfbeschikkingsrecht. Waar het om slechts enkele duizenden mensen gaat. zou men ook tot de slotsom kun nen komen, dat een volksstemming over- bodig is". Israël trekt zijn troepen terug Israël vertrouwt erop, dat de vrije vaart, ook voor Israëlische schepen, door de Golf van Akaba en de Straat van Tiran verzekerd zal zHn, zei mevrouw Meir. Het gebied van Gaza zal snel en alge heel ontruimd worden, maar Israël gaat daarbij uit van de veronderstelling, dat de V.N.-troepen dit gebied zullen be zetten en 'dat de Verenigde Naties de verantwoordelijkheid op zich nemen voor de politie, het verzekeren van een deugdelijk burgerlijk bestuur, de hulp aan de vluchtelingen en de economische ontwikkeling van het gebied. Dit moet zo blijven tot er een vredes-overeen- korrat of een definitieve regeling is. Israël behoudt zich de vrijheid voor om zijn rechten te verdedigen els de De leiders der Mohammedaanse en christelijke partijen in Indonesië heb ben de procureur-generaal van Indone sië gevraagd om bescherming tegen verdere intimidatie van linkse zijde. Yng maiir pus is deze zebra in Art is geboren, oj het jonge dier kan, dank zij het milde winterweer, al tan de zon genieten. Ma moeder zebra uiteraard.... Communistische onruststokers hebben de christenen en mohammedanen giste ren gedreigd met „verschrikkelijke re presaillemaatregelen", als zij de leuzen, die op schuttingen en muren zijn aan gebracht ter ondersteuning van president Soekamo's denkbeelden betreffende een nieuwe regering voor Indonesië, verwij deren. De mohammedanen hebben van hun kant gedreigd vergeldingsmaatregelen te zullen nemen, indien het tot ongere geldheden zou komen. Buitenlandse waarnemers vrezen, dat er, mocht de huidige tendens voortdu ren, strijd zal bomen, die door het In donesische leger en de politie niet kan worden bedwongen. Volgens berichten uit Padang op Su matra is de communistische partij op dit eiland bijzonder actief. Ongeveer 10.090 geweren -zouden clandestien zijn uitgedeeld. De Amerikaanse Senaat heeft met 82 legen nul stemmen een gewijzigde le zing van de Elscnhowerdoctrine voor het Midden-Oosten aanvaard. In plaats van de zinsnede, dat even tueel gebruik van Amerikaanse troepen in het Midden-Oosten ,,in overeenstem ming dient te zijn met de verdragsver plichtingen der Ver. Staten en het hand vest der V.N.", komt nu de bepaling, dat dit ,,in overeenstemming moet zijn met de verdragsverplichtingen en de grondwet der Ver. Staten". De gelden, die president Eisenhower vraagt in zijn resolutie over het Midden- Oosten, zullen niet worden gebruikt om Egypte te helpen bij de bouw van een dam bij Assoean, aldus heeft de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, Dulles, de senaat schriftelijk mee gedeeld in een aan senator Knowland gericht schrijven. De berging van de sleepboot Edgar Bonnet zal wellicht maandag beginnen. Dit is vrijdag meegedeeld in kringen, die in nauw contact staan met de ber- gingsploeg der V.N., welke is belast met de vrijmaking van het SuezkanaaL De Edgar Bonnet is het laatste obstakel voor de doorvaart van schepen van 10.000 ton. De Egyptenaren hebben tot dusver geen toestemming voor de berging ver leend. toestand in de strook van Gaza weer wordt zoals hij vóór de Israëlische be zetting was. Ook acht Israël zich gerechtigd, ge bruik te maken van zijn recht op zelf verdediging, volgens het V.N.-handvest, als de vaart van Israëlische schepen door, de Golf van Akaba en de Straat van Tiran belemmerd wordt, zei mevrouw Meir. Mevrouw Meir deelde voorts mee, dat de Amerikaanse 'minister van Buiten-' landse Zaken, Dulles, op 11 februari bah ambassadeur Abba S, Eban een verkla»' ring heeft overhandigd, die handelde over de rechten van naties in de Golf van Akaba en waarin de V.S. zich bereid verklaren die rechten uit te oefenen. "TjE Arabische staten schijnen met hei L nieuwe pJan van Israël om zijn troe pen van Egyptisch grondgebied terug rte trekken, geen genoegen te nemen. „Zoals de zaken er nu voorstaan, zul len wij in de Ver. Naties aandringen "op sancties tegen Israël." Dit heeft de Syrische ambassadeur in Washington, Farid Zeineddin, vrijdag verklaard ha een bespreking van de diplomatieke ver tegenwoordigers van negen Arabische landen met minister Dulles, maar voor dat Israël zijn besluit bekendmaakte. Dulles had de diplomatieke vertegen woordigers van Soedan, Irak, Jem én, Libanon, Syrië, Lybië, Jordanië, Egypte en Saoedi-Arabië ontvangen en er bij hen op aangedrongen het plan voor het terugtrekken van de Israëlische troepen te aanvaarden. Minister Dulles heeft, blijkens een officiële mededeling, nadrukkelijk tegen over de Arabische afgevaardigden, ver klaard, dat de Ver. Staten „geen belof ten of concessies van welke aard ook?' gedaan hebben om Israël te doen beslui ten tot terugtrekking der Israëlische troepen uit Egypte. In' deze mededeling van Dulles, uit gegeven kort nadat mevrouw Meir in de assemblee het woord kreeg, wordt verder gezegd dat de beslissing van Israël uitsluitend genomen is op grond van resoluties, aanvaard door de Ver. Naties, rapporten van secretaris-generaal Hammarskjoeld en het openbaar ge maakte standpunt der Verenigde Staten, met name de rede van Eisenhower van 20 februari. De algemene vergadering van de Ver- Naties heeft gisteren het debat over het Midden-Oosten hervat met redevoeringen van de afgevaardigden van Roemenië en Jemen, die beide sancties tegen Israël vroegen. De volgende spreker, de minister van Staat van India, Krisjna Menon, zei dat India geen overeenkomst kan aanvaar den, die grotere bevoegdheden zou geven aan de noodstrijdmacht van de Vee. Naties. Hij voegde daaraan toe, dat de soevereine rechten van Egypte niet mogen worden miskend en dat tpsn invasie geen vruchten mag afwerpen;)^ '.rosy ,T«*t ptiaU •reent M 3 93(9» m De Italiaanse regering heeft in de Wa rner van afgevaardigden een vertrou wensvotum gekregen met 285 stemme» voor en 277 tegen en een onthoudinf. Er werd gestemd aan het einde van£dp algemene behandeling van een wetsont werp, dat de verhouding regelt tussen de landeigenaren enerzijds en de pach ters en deelbouwers anderzijds. Van de 590 afgevaardigden waren slechts 563 aanwezig. De republikeinse partij, die dezer da gen de samenwerking met de regering- Segni heeft verbroken, stemde tegen. De socaal-democraten (Saragatgroep), die tot de regeringscoalitie behoren, steunden Segni, de Nenni-socialisten wa ren tegen.

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 1