Concertgebouworkest speelde onder Henri Arends Chr. Oratorium Vereniging zong Bachs Hohe Messe Stedenvergadering C.J.M.V. in „De Haven" te Gouda Voor duizenden ontvreemd Cafébezoeker kreeg eigen fiets te koop aangeboden Moordaanslag te Tel Aviv Onrust in Thailand na afkondiging noodtoestand L. Th. Kurperslioek overleden SCHIEDAM Arbeidscijfers over februari Overwinning van GTB op Heinenoord Drie zendingsavonden over Suriname VLAARDINGEN Filmvoorstellingen voor korps Natuurbescherming tegen Spirit Schoolschaken Resultaten van ESS HANDEUTJEIN ANDERMANS MELK Maasland Herzieningen Haagse begrotingen voor 1956 S.V.C.-volley balresultaten „Menselijke rechten in Hongarije •geschonden" Hoek van Holland Hoekse sportvereniging herdacht elfjarig bestaan Burgerlijke stand van Rotterdam Vervolg beursoverziclit MAASSLUIS Maandag 4 maart 1957 TROUW Serie inbraken in afgelopen weekeinde Adjunct-hoofdstationschef van Rotterdam-Zuid Bejaarde dame aangereden DE positie van een tweede diri gent aan een groot symfonie orkest lijkt ons niet benijdens waardig, te oordelen tenminste naar het concert, dat Henri Arends zaterdagavond in het Gebouw van K. en W, in Den Haag met het Concertgebouworkest gaf. Advertentie Burgerlijke stand va» Schiedam ZWITSERS IjCNGENS HORLOGE Resolutie van juristen Verschillen Plannen Visserijberichten Korfbalnieuws Tijdens afwezigheid van de bewoners hebben inbrekers zaterdagavond een be zoek gebracht aan de woning van de fa milie C. aan de Burgemeester de Villen- euvcsingel te Rotterdam. Er worden een bedrag van 3700.en een -stalen kistje, waarin onder meer een spaarbankboekje zat vermist. Diezelfde avond of nacht verschafte men zich toegang tot de woning van de familie V. aan het Prinses Beatrix plant soen, Ook hier waren de bewonens niet thuis. De indringers hakten een inge metseld kluisje uit de muur en namen het mee. Er zaten in: een bedrag van on geveer 4400,6 spaarbankboekjes en een gouden dames armbandhorloge en een gouden schakelarmband. In de nacht van vrijdag op zaterdag jJ. heeft men ingebroken in de winkel van V. in de Almondestraat. Er werd voor een bedrag van 250,aan levensmid delen en een wekkerklokje gestolen. In de nacht van zaterdag op zondag brachten ongenode gasten een bezoek aan het café van S. op het Noordplein. Er verdwenen 10 dozen sigaren, ongeveer 20 pakjes sigaretten een bedrag van 20,— uit de kassa. In Rotterdam is zaterdag op 54. jarige leeftijd overleden de heer L, Th. Kurpershoek, adjunct-huofdsla- tionschcf van het station Rotterdam- Zuid. De heer Kurpershoek werd op 1 november 1953 als zodanig benoemd; hij was toen ruim een jaar in Rotter dam-Zuid werkzaam, als adjunct-sta tionschef eerste klas. Voordien heeft de overledene ver schillende standplaatsen gehad. Vóór zijn overplaatsing naar Rotterdam was hij stationschef in Maassluis. De lang ste tijd is de heer Kurpershoek werk zaam geweest in Amsterdam, waar hij van 1925 tot 1942 de Spoorwegen in verschillende functies heeft ge- aiend. Op 15 september 1919 was hij bij deze maatschappij in dienst ge- treden. De teraardebestelling is vastgesteld op woensdagmiddag 6 maart a.s. in Amersfoort, in -welke plaats de heer Kurpershoek het levenslicht aan schouwde. Op 30 Januari 1357 stonden bij het Ge westelijk Arbeidsbureau Rotterdam ne- renbureau Schiedam Ingeschreven S0 mannen en 34 vrouwen, van wie «r resp. 77 en 6 geheel werkloos waren. Het aantal inschrijvingen gedurende de maand februari 1957 bedroeg 216 mannen 35 Vrouwen; geplaatst werden 108 man nen en 19 vrouwen; afgevoerd werden 110 mannen en 20 vrouwen, zodat op 27 fe bruari 1657 nog ingeschreven stonden 88 mannen en 30 vrouwen, van wie er resp, 72 en 4 geheel werkloos waren. Gedurende de verslagmaacd werden ontvangen 94 nieuwe aanvragen van -werkgevers voor mannen en 45 voor vrouwen. Voor emigratie werden in de verslag- maand 4 nieuwe gevallen geboekt, ter wijl 6 gevallen werden afgewerkt. Op 27 februari waren nog 10 gevallen in behan deling. In een fors doch sportief gespeelde wedstrijd en waarin scheidsrechter T. Baas de teugels strak in handen wist te houden heeft G.T.B. een kleine maar verdiende overwinning behaald. Heinen oord won de toss ïodat G.T.B. de bal aan het rollen bracht. Direkt zaten de Schiedammers voor het vijandelijke doel, waarbij opviel dat de Heinen- oordse keeper utt het goede hout ge sneden was, doordat hij de harde scho ten onschadelijk maakte. Tot tweemaal toe kwam een der G.T.B. voorwaartsen alleen voor de kee per te staan doch op uitstekende wijze wist hij het gevaar te stuiten. De wei nige uitvallen die Heinenoord ondernam warens geenszins van gevaar ontbloot, maar de G.T.B. achterhoede stond paraat om het gevaar te keren. Zo bleef het spannend, zodat de rust aanbreekt zonder dat er gedoelpunt was. Na de rust kwam Heinenoord fel opzetten, zo dat G.T.B. geruime tijd het accent op de verdediging moest leggen. Toch was het G.T.B„ die het eerste doelpunt plaatste. Doch het werd terecht door de scheidsrechter geannuleerd. Het was echter uitstel daar de linksbinnen in de twintigste minuut de bal te pakken kreeg, omspeelde de rechtsback en schoot toen zuiver het leer in de tou wen, 01. Daarna zette Heinenoord alles op de aanval en de G.T.B. kee per moest al zijn talenten tonen om doelpunten te voorkomen. Eenmaal werd hij gepasseerd, doch het doelpunt werd door de scheidsrechter wegens buitenspel afgekeurd. Onder grote span ning kwam het einde van deze belang rijke ontmoeting. Zoals werd verwacht zette G.T.B, op de Havendijk haar opmars voort door haar oude rivaal Vlaardingen 2 met een 4—0 nederlaag naar de haringstad terug te sturen, G.T.B. 3 deed uitstekend werk om op MLV.V. 27/2 een 4—3 overwinning te behalen. G.T.B. had vrijaf. De 10-jarige H. K. uit Schiedam, die bij de kiosk aan de B. K.-laan on verwacht overstak werd zaterdag ge grepen door een personenauto, be stuurd door de 38-jarige Schiedamse onderwijzer J. A. K. Het meisje werd tegen de grond ge slingerd en moest met een zware her senschudding en een gecompliceerde beenbreuk naar het Gemeente Zieken huis worden overgebracht. Het slacht offertje is nog steeds buiten kennis. Om ongeveer zeven uur werd zon dagavond op dezelfde plaats waar de vorige dag het meisje K. aan de B. K.- laan werd aangereden, de 88-jarige mevrouw E. K.M. uit de Aleide- straat te Schiedam aangereden door de oefenmeester M. S. uit Schiedam. De bejaarde dame brak hierbij het linkerbeen. Op woensdag 6, donderdag 7 en woens- dag 13 maart zullen in Rotterdam Suri- name-zendingsa vonden worden gehouden uitgaande van het Suriname-comité hier ter stede. De eerste bijeenkomst wordt woensdag a.s. gehouden in de Hervormde kapel aan de Van Lennepstraat, de twee de donderdag in de Bethlehomkapeï aan de Blankenburgstraat. Spreker op beide avonden ia ds. J. Mittcméijer, de ex- Bosland-inspecteur. Tevens zal de ge luidsfilm Selantie worden vertoond. De derde samenkomst wordt gehou den in de Zendingskapel aan de Gerard Scholtenstraat. Ds. N. M. Erné. zende ling onder de Javanen, zal dan over zijn werk vertellen. Ook hier zal de film Seiantie worden vertoond. Het actiecomité Schoolkorps Natuur bescherming te Vlaardingen zal op de woensdagen 6 en 13 maart, telken* om 14 en 15.45 uur voor haar jeugdige leden een fllnunkldag la de zaal Harmo nie verzorgen. Zoals bekend wordt het Schoolkorps gevormd door de leerlingen der vijfde klassen van de openbare en bijzondere lagere scholen. In totaal ca. 1300 meis jes en jongens. Vertoond zal worden de bekende natuur- en dierenfilm van Heinz Sielmann ..Symfonie der seizoenen". In onze dichtbevolkte landstreek heeft het zien van een film, welke een beeld geeft van het dierenleven in de vrije natuur, wel een speciale bekoring. Hoe weinig gelegenheid bestaat er voor onze stadsjeugd nog om bepaald te worden by de kringloop der gebeurtenissen, wel ke zich in de vrije natuur telkenjare weer voltrekt. Toch bieden de polders in de omge ving van de stad nog, zij het beperkte mogelijkheden, om iets van de altijd mooie natuur te genieten. De steeds weerkerende bloei en groei van planten en bloemen, het leven van dieren en vogels, de trek van water wild en niet in de laatste plaats de veelkleurige aspecten van de eeuwige wisseling der seizoenen kunnen ook onze meisjes en jongens gelukkig nog gade slaan en beleven. Om hiervoor liefde en begrip op te wekken wordt deze film voor een deel van de jeugd vertoond. Spirit te Ouderkerk a.d. Ussel was schijnbaar vastbesloten om ten koste van alles HBSS te laten verliezen. Daar dit met normaal spel niet moge lijk was, ging men maar hard spelen, wat wel tot uiting kwam in het aantal vrije schoppen tüe het tegen rich kreeg, n.l. 20 tegen 5. Gelukkig had de scheidsrechter de teugels goed in handen, maar zag zich tocih genoodzaakt om voor en na de 'rust HBSS een strafschop toe te ken nen die beide door de linksbinnen van HBSS werden benut. Spirit kwam er vrijwel niet aan te pas. HBSS was over alle linies ster ker, maar kon, doordat Spirit vrijwel steeds op de eigen helft werd terug gedrongen en zy over een buitenge woon goede doelman beschikte niet tot doelpunten komen. Overigens was het een onprettige wedstrijd, die maar gauw vergeten moet worden. Door het verliezen van Die Haghe en het gelijke spel van PPSC en HOV heeft HBSS het heft weer geheel in eigen hand gekregen en zit een mo gelijk kampioenschap er wel in. Een overzicht over de tot nu toe be haalde resultaten in de huishoudelijke wedstrijden by de schaakvereniging E.S. 8. toont aan, dat de speelsterkte In de groepen nogal wat uiteen loopt. In groep 1 is R'eitsma met 10 uit 10 ver uitge lopen. Hy wordt op een afstand gevolgd door Den Uyl met 6 uit 8 en Van Eden met e uit 9. De overige spelers uit die groep staan als volgt: penning 3% uit 9, Immerzeel 3% uit 11, Byloo 2 uit 7 en De Bruin 2 uit 9. In groep II staat Malkus bovenaan met 8 uit 12, gevolgd door Kleyheeg met 6uit 10 en v. d. Velde mét 7% uit 12. Verder staan hier geboekt: Brouwer 454 uit 9, Donkhorst 3 uit 6, Van Etten 454 uit 12, Ahrens 254 uit 6 en Warnier 54 uit 9. De sterke man in groep XXI blijkt Kosier, die met 6 uit 6 aan de kop gaat Daarop volgen Smits met 4 uit 5 en Siiiit met 3 uit 6. De overige spelers hebben: Marbus 3'A uit 8, Kieinendorst 3 uit 8, V. Leerdam 154 uit 5 en Parmet 2 uit 6. De 4e groep tenslotte ziet er als volgt uit: Paulus (ver voor de anderen uit) 8 uit 8, Voogt 4 uit 6, V. Dalen 2)4 uit 5, Mul der 1H uit 8. Slavenburg 1 uit 2 en Tim- mers 1 uit 7. Voor de competitie R.S.B. had het eerste tiental van E.S.S. een ontmoeting met Rotterdam-Zuid 1, De 'Schiedammers wonnen met 655—3)4 door winstpunten van Den Uyl, Penning, v. d. Velde, fc.mt en Brouwer, aangevuld door remises van Reitsma, De Bruin en Immerzeel. Alleen v. Eden en Bijloo kregen een nul te in casseren. Het 2e tiental speelde uit tegen Rotter dam. 6, Doordat één der Schiedammers verstek moest laten gaan, boekten de gas ten hun eerste winstpunt, maar Leemberg en Paulus verhoogden de scoore tot 0—3. Daartegenover stond dat Ahrens, v. Etten en Warnier wonnen, terwijl Kleinendorst en Koster voor remise zorgden. Een voor lopige uitsleg dus van 4-~4. Daar de af gebroken party van Marbus voor Schie dam op winst staat en v. Leerdam met 3 pionnen tegen een toren in de minder heid is, ligt een 5—5 gelijk spel.in de verwachting. Daar stond de tweede dirigent en het vermaarde Amsterdamse orkest lette ternauwernood op hem, hoe hy ook ge baarde. Wij kunnen ons levendig voor stellen, dat Arends met zijn benoeming als 1ste dirigent van het Noordhollands Philharmonisch Orkest bijzonder blij geweest zal zijn! Wat er in deze om standigheden van Schumann's Eerste Symfonie terecht kwam, kan men zich wei indenken. Het Concertgebouworkest liet duidelijk merken, dat het zich totaal niet interesseerde in dit werk en de lente-achtige blüheid, de frisse, jeugdige allure, heel de bruisende stroom van muziek, die Schumann tevergeefs in een symfonische vorm poogt te gieten, ging onder in een loodzware, slordige en on verschillige uitvoering. Toegegeven, Arends mag dan geen sterke persoon lijkheid zün, maar het Concertgebouw orkest moet ook niet denken, dat het Haagse publiek zyn ogen in zijn zak heeft. Wat er gebeurt, ais dit orkest wèl plezier vindt in een muziek, dat merkte men bij Kodaly's Dansen uit Galanta. Deze reeks dansen, geschreven op de basis van de Hongaarse volksmuziek en met elkaar verbonden door een zeer suggestief, krachtig geprofileerd thema, klonken ronduit verrukkeiyk door de prachtige kleurcontrasten, door de bril- lante virtuositeit van het vurige orkest- spel. En ook in de begeleiding van de soliste, de Belgische sopraan Suzanne Daneo, toonde het zich zorgzaam en op lettend, zodat de mooie stem zo voor delig mogelijk uitkwam. Nu was dit ook wel nodig, omdat de liederencyclus „Les Nuits d'été" van Berlioz, die zij zong, niet helemaal bij haar stemtype, een hoge, lyrische sopraan, past en door de nog al lage ligging meer een „sopra no demi-caractère" verlangt. Maar Su zanne Danco trof de sfeer van elk lied met een zeldzame muzikale intelligen tie, en uit heel de voordracht sprak een bijzondere fy'nzinnigheid. Zy dragen een typisch Frans karakter, deze liede ren, waarvan de eerste. Villanelle, hele maal in de Gounod-sfeer ligt, en waar van de doorzichtige orkestratie het op vallende Berlioz-coloriet draagt, zoals de inzet van „Spectre de la rose". Het „Au cimetière" is later ook door Dupare ge schreven onder de titel „Lamento", die alleen het gedicht van Théophile Gau- In Den Haag zijn aangehouden de 23-jarige chauffeur J. J. L., de 49-jarige chauffeur J. N. en de 43-jarige bmnen- kneeht E. S„ die werkzaam zijn bij een melkinrichting. Het drietal had gedurende de laat ste maanden kans gezien zich op zater dagen kratten met melkflessen toe te eigenen. Bij het opladen van de melk- auto zetten zy de kratten zo neer, d«t bü het tellen van het aantal kratten niet opviel, dat er drie kratten te veel op de wagen geplaatst waren. De kratten, eik met 12 flessen, ver kochten zij aan de 34-jarige meikslijter W. F. H. N., die eveneens aangehouden werd. Een bezoeker van een café aan de Hoefkade in Den Haag kreeg vrijdag van de caféhouder een fiets te koop aangeboden. Het bleek hem, dat het zyn eigen rijwiel was, dat ongeveer zes weken geleden gestolen werd. De bezoeker besloot de politie in de zaak te mengen. Op weg naar het politiebureau aan de Van der Vennestraat stapte hij een winkel binnen, om een broodje te nut tigen. Hier vertelde hij zijn ervarin gen en de eigenaar van de winkel deelde mede, dat ook hij enige tijd tevoren een tweede-hands fiets ge kocht had. De politie onderzocht de beide ge vallen en het resultaat was, dat aan gehouden kon worden de 46-jarige los- werkman J. W. F., die bekende in januari en februari j.l. vier fietsen ge stolen te hebben. Twee rijwielen ver kocht hij resp. aan de caféhouder en aan de eigenaar van de winkel, het derde deed hij bij een ander van de hand en het vierde stond nog by hem thuis. „ZWALUWEN" UITSLAGEN Zwaluwen 2—T.S.B 2 1-3, Zwaluwen 3 Bolnes 2 3-2, Zwer \s 2—Zwaluwen 4 6-1, Rozenburg 2Zwaluwen 5 0-0. Zwaluwen 7— Excelsior M 5 4—3: Juniores: Fortune a2—Zwaluwen a2 1-3, Zwaluwen M-VP.C. bl 0-1, Fartuna b2— ZawluWen fcS 3-2, Zwaluwen b3—Leonidas b3 5-2, Sparta b6—Zwaluwen b4 5-0, Overmaas el—Zwaluwen cl 4-2, Zwaluwen c2—Rozen burg e (Rozetvb. n.o„ Zwaluwen c3—Hermes D.v.s, c3 8-1, NeptUntis e9—Zwaluwen c6 5-0, Excelsior R cll*—Zwaluwen c7 3-4. ZATERDAGAVOND heeft de Chr. Oratorium MM*—jynn Vereniging „Rotterdam Zuid" o.i.v. Piet van den BÉ KerkhofI in de Koninginne- V II||A M kerk de traditionele jaarOriJHi) n lijkte uitvoering van Bachs HpySVjW Hohe Messe gegeven. Ge- durende een ftmge reeks jaren heeft Van den Kerkhofvrijwel steeds dezelfde solisten voor deze uilvoeringen geëngageerd: de sopraan Carry Bijster, de ah Annie liermes, de tenor llan le Fcvre en de bas Herman Schey. Met Koos Bons non het orgel en Hans Si/inmcmnn nnn het claveeimbcl uuj de vaste, staf ren medewerkers zaterdag weer compleet. BEPAALD nieuwe aspecten bood deze uitvoering niet. Misschien lagen de tempi van enkele koren iets hoger dan vorige malen, maar overdrijven deed de dirigent niet. De koorzang bleef, ook in de snelste fiorituren duidelijk en fraai van klank, Het blijft bewonderenswaardig hoe dit grote ensemble de hele avond de ingewikkelde polyfone koren zonder één hapering zingt. Eigenlijk heeft men ook geen moment het gevoel, dat er iets fout kan gaan. De koorleden kennen hun partyen ter dege en kunnen hun volle aandacht geven aan de intenties van de dirigent met betrekking tot voordracht en nuan cering. Wat dit laatste betreft heeft* Van den Kerkhoff ook nu weer het juiste midden gekozen tussen een te strakke of wel een te romantische interpretatie. De tempi zyn stabiel, maar binnen het raam van die stabiliteit blijft er ruimte voor kleine buigingen zowel in agogisch als dynamisch opzicht, waardoor de muziek steeds haar levendig en spontaan karakter behoudt. Hot is voor de bewoners van de Maas stad toch maar een kostelyk cultured bezit, dat zy ieder jaar in de gelegenheid zijn de meest monumentale koorschepping aller tyden op zo voortreffelijke wijze te horen uitvoeren. Wie had tien jaar geleden kunnen denken, dat Bachs Hohe Messe haast even populair zou worden als diens Matthaus Passion! Aan de uit voeringen, die Chr. Oratorium Vereniging het afgelopen decennium van de Hohe Messe heeft gegeven, zal de naam van Van den Kerkhoff gedurende een lange reeks van jaren blijven verbonden, dat staat wel vast VAN de vocale solisten hebben zater dagavond de alt Annie Hermes en de bas Herman Schey het meest voldaan. „Quonlam tu solus sanctus" en „Et in spiritum sanctum", dat kiinkt nog dagen voor de luisteraars na. Afzonderlijk mag nog wel worden vermeld, dat de obligaat- party voor de Corno da caccia in eerst genoemde aria zuiver en prachtig van toon werd geblazen. Het Rott. Philh. Orkest heeft, evenals Koos Bons en Hans Schouwman, voor een zeer goede begeleiding zorg gedragen. In de competitie '56—'57 zijn gespeeld: le ronde: Rehobothschool—Lag. Techn. School 4-0: HBS A—W. de Zw. school 4-0; HBS B—RK Ulo 3—1. 2e ronde: W. de Zw. school—LTS 31: Pr. Irene school—Reh. school 5—1; HBS A—RK Ulo 3—1. 3e ronde: HBS BW. de Zw. school 04: Pr. Irene schoolRK Ulo 2)41)4; HBS A Reh. school 4—0. 4e ronde: Reh. school—HBS B 2-2; R.K. Ulo—LTS 22; W. de Zw. school—Pr. Irene school 2—2. Stand na tder ronden: gespeeld punten HBS A 3 6 Pr. Irene school 3 5 W. de Zw. school 4 5 HBS B 3 3 Rehoboth school 4 3 Lag. Techn. School 3 l H.K. Ulo 4 1 KORFBALRESULTATEN Begunstigd door het fraaie voorjaars weer hebben de Maaslandse korfballers zaterdagmiddag hun hart weer kunnen ophalen aan het spel van korf en bal, na vele maanden van gedwongen rust tengevolge van weers- en terreinsgesteld heid. Het eerste twaalftal hervatte de com petitie met de verre uitwedstrijd tegen K.O.A.G. 2 te Krimpen aan de IJssel. Dit voor O.D.O. onbekende team bood pittig tegenstand en wist na een tot na de rust gelijk opgaande strijd uiteinde lijk met v—5 te zegevieren. Een doel puntrijke wedstrijd dus, met fraaie mo menten ei een bijzonder prettig verloop. Op eigen terrein moest ODO 2 de ze ge san het Schiedamse ODI 3 laten, dat bij de rust met 31 leidde en ten slot te met 5—2 overwon. De A-junioren speelden thuis tegen de Schiedamse korfbaljeugd en brachten*het ditmaal tegen hen niet verder dan een gelijk-spe', een uitslag die het verloop van deze aardige wedstrijd goed weer- s. iegelde. De B-junioren moesten ook ditmaal tegen het iets sterkere C-team van Oranje-Nassau uit Vlaardingen het on erspit delven, maar het bleef bij een' 1—0 nederlaag. De teams van de Schiedamse Volley bal Club bebben kt de afgelopen week met uitsondering van bet eerste heren- sestal, weinig goeds verricht. Heren I won zoals verwacht met 3—0 over het niet al te sterke Tenaco. Dit team moet nu nog 1 set spélen van de onderbroken wedstrijd tegen H.V.C., ■welke wedstrijd werd gestaakt bij een 21 voorsprong voor S.V.C.-heren. Onge acht de einduitslag echter zijn de Schie dammers zeker va« de tweede plaats, op minimale afstand achter kampioen D-R- L. Ongetwijfeld een suhlieme prestatie. Dames I kwam drie maal binnen de lijnen en wei voor de laatste set tegen I Concordia, waar de einduitslag 22 werd en tweemaal tegen het sterke Dordtse St. Paul. Beide keren moesten ae Schie damse dames die met drie invalsters speelden, het onderspit delven. Met 31 en 30 kwamen de punten by St. Paul terecht, overigens geheel verdiend. Dames I is nu uitgespeeld en heeft met haar vijfde plaats op de ranglijst nogal teleurgesteld. Heren 3 verloor met 30 van DOS 3 en heeft nu definitief beslag gelegd op de onderste plaats, hetgeen voornamelijk te wyten is aan het gebrek aan wed strijdroutine van deze spelers. Tot- eind maart staat de competitie stil, een goede gelegenheid om in de komende weken speciale aandacht aan de tra kring te schenken. Geboren: Johannes J M z van J J Nien- tled en J T M v d Velden: Christoffer J w z van H Hesse en G Dröge: Lucas J. z van A Robberegt en H Vlug; Johanna J. d van P Steenbergen en M S v d Berge: Alexander E M. z van H H v d Horst en C M Ruigrok: Theodora J, d van P Schnei der en T J Koortngevel; Cornells, z van L v Toledo en J P Moerman. MET LUXE tiM 75 WIJZERPLAAT v.a. We De Haagse gemeentebegroting voor 1956 kon, zoals bekend is, sluitend wor den gemaakt door de beschikking over batige saldi van vorige dienstjaren tot eet bedrag van ƒ6,7 miljoen. B. en W. hebben thans laten nagaan, In hoeverre de mogelijkheid bestond, de beschikking over deze batige saldi te verminderen. Het bleek evenwel niet mogelijk te zijn het bedrag van 6,7 miljoen te verlagen. De uitkomsten der bedrijven bleken 200.000 ongunstiger te zijn, de begro ting van de dienst voor sociale belangen werd 1,3 miljoen ongunstiger, 287.000 moest gestort worden in de reserve fond- serwijzigingen in de bedrijfsbegrotingen gaven 26,000 voordeel en wijzigingen in de gemeentebegrotingen gaven 1,7 mil joen voordeel. De herziening van de begrotingen voor 1956 leidden er toe, dat er per saldo een nadelig verschil van ruim 6000 ontstond. Dit bedrag zal ten laste van de post on voorziene uitkomsten gebracht worden. De ongunstige begroting van sociale belangen vindt haar oorzaak in de ver schillende salaris- en loonmaatregelen. De voordelige wijzigingen in de begroting worden veroorzaakt o.a. doordat de al gemene uitkering uit het gemeentefonds ƒ2 miljoen hoger werd en door een uit kering van 1 miljoen meer als belas tinguitkering, waartegenover evenwel 1,4 miljoen staat als hoger nadelig sal do van de H.T.M. De internationale commissie van ju risten heeft de rechtsbedeling in Hon garije als een „schending van de men selijke rechten" veroordeeld. Dit ge beurde in een door vooraanstaande Ju risten uit twaalf landen, die In het Knr- haus te Scheveningen bijeen waren, een stemmig aanvaarde resolutie, „De wetten en decreten in Honga rije aldus de resolutie, „schenden de menselijke rechten omdat zij niet voor zien in minimum-waarborgen voor een rechtvaardige rechtspraak in strafpro cessen, zoals bij beschaafde volken in acht worden genomen, in het byzorder ingeval van misdrijven waar de dood straf op staat." Zaterdagmiddag zijn in het Hervormd centrum „De Haven" te Gouda bijeen ge weest de bestuursleden ven de C.J.M.V.'s In de steden van Zuidholland, die deel uitmaken van de Provinciale Commissie Zuidholland in het C.J.M.V. Deze maal heette de bijeenkomst „Ste- danvergadering", xodat voornamelijk le den uit do steden waren gekomen. Óeie middag werd het probleem van de Rand stad Holland onder de loupe genomen. F- n zeer ter zake kundig spreker was uitgenodigd n.l, ir. W. Mulder uit Den Haag, die werkzaam is bij de Provinviale Planologische dienst. De algemene secre taris van het C.J.M.V., de heer H. J. Jan sen Klomp uit Amsterdam belichtte de problemen en de mogelijkheden, die zich voor het C.J.M.V. in dit verband zullen gaan voordoen. In aansluiting vooral aan het referaat van ir. Mulder werd een kleurenfilm ver toond, die de titel droeg „Vrij Buiten". Het was de heer H. Meijers uit Rotter dam, de voorzitter van Provinciale com missie, die de vergadering opende. In zijn openingswoord legde hy er de nadruk op dat het hier een vergadering betrof van bestuursleden, zodat het dus geen mas sale bijeenkomst was. Het was een goede gelegenheid, om zich als besturende leden eens te bezinnen op de toekomstmoge- lykheden van jeugdwerk in deze streek. Na de opening was het woord aan ir. Mulder die zyn leerzame causerie Ver duidelijkte met kaarten, plattegronden en schema's. Als voornaamste leidraad had hij twee kaarten opgehangen met de situ aties in 1850 en 1955 van de provincie Zuidholland. Enkele van de in het oog vallende verschillen waren: Het geringe onderscheid tussen de steden in de vorige eeuw. Het aanmerkelyk grotere piassen- gebied in het vroegere Holland. Vooral het Westland biedt nu een geheel andere aanblik. Opmerkelijk is vooral de wijzi ging van de kop van Voorne door de aan leg van de Waterweg. Vier functies zyn van belang in deze gehele materie, n.L de woongebieden, de werkgebieden, de verkeerswegen en de recreatiegebieden. Men heeft berekend, dat 't verkeer im 1970 qua frequentie vier maal zo groot zal zijn dan nu. De woon gebieden, vooral de steden ontwikkelen zich snel en wanneer men ziet hoeveel meer steden er nu zyn van 10.000 inwo ners en hoger, dan staat men Versteld. Het aanwassen van de bevolking en het woningtekort zijn allemaal factoren, die hier van belang zijn. Veel meer verkeers wegen zullen er moeten komen. De re creatie is ook sterk veranderd. De strand- recreatie is nu zeer belangrijk. Om alles echter enigszins te kunnen „plannen" moet men in de toekomst ky- ken. Zo zijn er verschillende plannen ge maakt. Wanneer men alles op zijn beloop zou laten, dan zouden zich hoogstwaarschijn lijk industrieën vestigen langs de Water weg, waardoor de woongebieden, die be horen bij deze werkgebieden op Voorne en Putten zouden terecht komen. Voor recreatie zou men dan weer aangewezen zijn op Goeree en Overfiakkee. Boven de Maas zouden dan verschillende gebieden ontstaan om Delft, Rotterdam en Den Haag. In een ander plan wil men de indus trieën vestigen aan het Haringvliet. In dat plan is rekening gehouden met de recreatie, door het gebied wat aan trekkelijker te maken door groenplanting tussen Delft, Pijnacker en Rotterdam. Men moet bij de randstad oppassen voor de verstedelijking. Op het ogenblik is het nog een touw trekken om het gebied en om de inrich ting daarvan. Dat zal duren totdat de deskundigen het eens zullen zijn en het plan definitief zei zijn vastgesteld. Zeer leerzaam en interessant was de lezing van ir. Mulder. Er kwamen dan ook nog ettelijke vragen op het betoog, die naar tevredenheid werden besproken. Door uit eigen leden gevormde amu- sementsgroep onder energieke leiding van de heer Verhoeven werd op het elfjarig bestaan van de Hoekse Sport vereniging in de zaal van hotel America een feestelijk programma afgewerkt, wat de twee avonden voor de H.S.V.'ers weer intiem en gezellig maakte. Niet temin week de echte feestelijkheid van dit jaar wel af met de voorgaande als men vergelijkt het optreden var, Puppes en van Neuteren en de aityd komische noot van de voorzitter, de heer v. d. Made. Door een klein ongeval kon hij plotseling niet optreden en moest het optredend gezelschap op het laatste moment nog weer worden aangevuld. Men kon het programma niet, „non stop" aanbieden, wat enigszins een ongeduldige uitwerking had op de jeugd die de rust op de avonden deerUjk ver stoorde. Maar genoten is er van menig schets je en spel. Byzondere lor verdient me vrouw Moerman, die als alt-soliste op trad en mevrouw Munck voor baar keurige declamatie. Beide dames gaven aan de avonden een zeer aantrekkeUjke afwisseling. Aan decor en zaaiversiering was veel zorg besteed, doch een goede luid sprekerinstallatie is voor een zaal als deze onontbeerlijk Meer dan 50.000 schreeuwende beto gers hebben zaterdagavond tn Bangkok voor het regeringsgebouw gedemon streerd tegen de invoering van de nood toestand tn Thailand (Siam). Premier Piboel Songgram sprak de menigte toe. Hij zei, dat zij die klachten hadden, zich tot de gerechtshoven moes ten wenden. Veldmaarschalk Thanarat, die door de afkondiging van de noodtoe stand opperbevelhebber van de politie en de strijdkrachten is geworden, ver klaarde dat de noodtoestand demonstra ties niet toestaat, maar dat hij „deze Keer" nog niet zou ingrijpen. De betogers eisten het herstellen van de normale toestand en nieuwe verkie zingen. De regering heeft nog niet geantwoord, maar schijnt vast te houden aan haar standpunt dat de actie „van een door buitenlanders ondersteunde groep" ter omverwerping van de regering de nood toestand rechtvaardigt. De mening heerst echter dat het leger de macht niet uit handen wil geven, om protestacties tegen de verkiezingen van de nationale vergadering de pas af snijden. Er lopen geruchten als zoudw er valse stembiljetten cebruikt zijn en intimidaties, om tegenstanders van de regering onschadelijk te maken. 's GRAVENHAGE. 4 maart Logger verse haring Sch 124 met 10.180,—. Notering verse haring 15,50—20.50; makkreel 16.00 —20.40. belde per kist van 50 kg. Besommin gen trawlJoggers Sch 101 met 15.130,—: Sch 9 met 7530; 310 met 6870; 24 met 8.050; Kw 178 met 1775.—. In de locale markt zyn de verschillen merendeels niet groot geweest. Aandelen Leidsche Textiel Mij Van Wijk noteerden 3% punt hoger op 78%, Ketjen steeg 4 punten tot 204%. Rotterdamsche Droogdok liep 5 punten op tot 570 en Amsterdamsche Droogdok 4% punt tot 374. Daarentegen was Amsterdamsche Ballast 4% punt lager op 290%. Heineken werd tevergeefs aangeboden 333 (339%), Scholten Carton noteerde vrijwel onveranderd 279 ex 16 procent dividend tegen een vorige prijs van 296. Stock dividenden Holland-Aïnerika Lijn daal den tot 32,80 (33,10). Voor het eerst werden genoteerd 5 procent pandbrieven Rotterdamsche Scheepshypotheekbank die vorige week werden geëmitteerd a 99. De eerste notering werd 100%. Zaterdagmiddag heeft „Maassluis" de eerste competitiewedstrijd gespeeld van dit jaar tegen het Schiedamse ODI 2, wel ke ontmoeting Voor de Schiedammers een 33 overwinning opleverde. De junioren speelden in Zuidland een goede party tegen Zk.V.a. Men kwam echter niet tot scoren. De stand bleef dan ook 0—0. De ontmoeting Maassluis 2 SW 2 werd afgelast.

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 2