Half ei Finland gaf Rusland niets toe e vers Sowjet-Unie bereid inspectie- posten in te stellen Londen en Oslo akkoord met luchtinspectie Vliegtuig van VS. door beschoten Proces tegen straaljagers i op Deel en Grote Drie verwerpen RussiscfiL voorstel i.z. Midden-Oosten VRACHTAUTO SCHOOF NA BOTSING TROTTOIR OP GROENE DRAECK MET BOLLE ZEILEN m BOURGÈS-MAUNOURY PREMIER Tanker op mijn bij Suezkanaal Hervormingen in Algerije vóór bestand Scherpe woorden van Hatta Jordanië wijst Ned. V.N.-functiónaris uit Twee toestellen van Tsjang neergehaald Overstromingen in China: 150 doden Weer overzicht Erfenis van rmrït 115 miljoen r Twee doden en een zwaar Maastricht DONDERDAG 13 JUNI 1957 v VIJFTIENDE JAARGANG No. 3711 Weerbericht Chroesjtsjew over ontwapening Stassen reprimande v van Foster Dulles PEKING: GEBIED GESCHONDEN in Eisenhower weer normaal aan het werk Opstandelingenleider in Atjeli meldt zich Bezwaren tegen ontwerp van Soekarno voor Nat. Raad Nieuw Algerije Noorwegen De Noorse regering heeft aan de Ver. Staten meegedeeld, dat Noorwegen „ln Beginsel" bereid is, bepaalde gedeelten van arctisch Noorwegen open te stellen voor luchtinspectie door de Sowjet-Unie. Berisping ÊM Botterdam: Witte de Withslraat 30 Teief. 115700 (4 L) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Kiachtendienst abonnementen 18.30—19.30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhage: Huygensplein 1 Telef. 183487 (3 1) Postbus 1091 Postgiro No, 424867 Kiachtendienst: 18.30—19.30 u.: Tel. 382569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 61 cent per week, 2,65 per maand 7.90 per kwartaal Losse nummers 15 cent Verschijnt dagelijks Verwachting geldig tot vrijdagavond. ZONNIG Oi' Zonnig weer met iets hogere temperaturen dan vandaag en een matige tot krachtige noordoostelijke wind. 13 Juni zon op 4.22. onder 21.02; maan op 21.41, onder 530. Directeur: H. DE RUIG o Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S, BRUINS'SLOT IJ de behandeling van de begro- R ting van Landbouw in de Eerste Kamer heeft de heer Schermerhom namens de P.v.d.A.-fractie het woord gevoerd en hij heeft daarbij uitvoerig betoogd, dat een goede landbouwpoli tiek in Nederland moet uitlopen op een socialisatie van de grond en de land bouwbedrijfsgebouwen. De heer (Schermerhorn pleegt niet bet woord te voeren bij de landbouw begroting, maar zijn fractiegenoot, die dat anders pleegt te doen, was ziek en zo kwam de heer Schermerhorn hem vervangen. En hij deed dat op een wijze, die niet mis te verslaan was. Het is de socialisatie van de land bouwgronden en bedrijfsgebouwen waar de P.v.d.A. op uit Is. En minister Mansholt viel zijn partijgenoot-Kamer lid in dezen niet af. Men had de heer Schermerhorn van uit de Kamer gevraagd hoe hij dacht over de blokkering van de eigenaars- lasten. Het antwoord luidde „Dat is half wérk". Wij mogen dat dus zo in terpreteren, dat de heer Schermerhorn. die socialisatie voorstaat, de blokke ring ziet als een stap In die richting, maar dat dit niet ver genoeg gaat om behoorlijk effectief te zijn. NGEVEER In diezelfde tijd hield O de heer Evert Vermeer In Rotter dam een rede voor een socialistisch studentendispuut, waarin hij betoogde, dat een goede oplossing van het wo ningvraagstuk in Nederland alleen tot stand zal komen, wanneer het woning- bezit in Nederland gesocialiseerd wordt. Hier ziet men dus de pendant van het betoog van de heer Schermer horn. .ET komt ons voor dat wij bi) de J-J beoordeling van het beleid van socialistische ministers deze opvattin gen omtrent socialisatie steeds op de achtergrond daarvan moeten zien. Ook maatregelen, die op zichzelf niet so cialistisch zijn, maatregelen die men op zichzelf misschien wel aanvaarden kan en moet, zijn in deze constellatie niet los te maken van die achtergrond. Speciaal wanneer een socialistische minister-zegt, dat het beleid dat hij voorstaat en voert, helemaal niet so cialistisch is, gelijk de heer Mansholt nogal eens pleegt te doen, is het zaak dat met de nodige reserve te aanvaar-, den. Wij geloven in de,Jkracht van. be ginselen, ook in de kracht van socia listische beginselen en als de socialis ten hun beginselen zo duidelijk weten te stellen als de heren Schermerhorn en Vermeer dat nu deden, dan moet men niet denken, dat dit een praatje voor de vaak Is, dat buiten de prakti sche politiek staat. Dan kan men erop rekenen, dat de socialisten alle beleidsmaatregelen hoe iedereen daar overigens op zich zelf "over moge denken toetsen aan deze vraag: waartoe leidt deze maat regel in verband met ons uiteindelijk doel? En als de heer Schermerhorn een bepaalde maatregel dan half werk noemt, maar hem ook aanvaardt, dan ls dat onder het motto dat een half ei beter is dan een lege dop. F ranse Premier Boelgaaln en partijsecreta ris Chroestsjew van de Sowjet-Unie sijn er niet In geslaagd van de Finnen po litieke tegemoetkomingen te verkrijgen. Zij hebben zelfs geen publieke steun ontvangen voor hun jongste propagan- da-campagne tegen de Amerikaanse ntoombrstHsen in het buitenland. uit een een verklaring die de Finse premier Sushe- v. ^ud ln Helsinki hebben v .aring werd aangedrongen op ontwape.. :ng en een verbod van kernwapens, iets waarvan de Finse re gering al sinds jaren een voorstand ster is. Finland heeft erin toegestemd te trachten „de wrijving" in Noord- Europa op te heffen. Het enige nieuws in de verklaring van vier bladzijden vormde een protokol op grond waarvan het Fins-Russische han delsverkeer tot honderd miljoen roebel verruimd zal worden. In de verklaring werd niet gerept van de vorming van vaste Russisch-Finse commissies voor de handel, culturele en politieke betrek kingen. De Finse regering heeft kort en bondig geweigerd over dat onderwerp te spreken. Het onder Liberiaanse vlag varende tankschip World Jury, eigendom van de Griekse miljonair Niarcbos, is gisteren met 30.000 ton ruwe olie aan boord vlak buiten de haven van Suez op een mijn gelopen. Het 20.335 ton metende schip werd beschadigd, zodat olie in zee begon weg te stromen, maar er ontstond geen brand. Evenmin vielen er slachtoffers. De World Jury is het derde schip dat sinds de Brits-Franse aanvalop Suez in november op een mijn is gelopen. De Franse Nationale Vergadering heeft vannacht met 240 tegen 194 stemmen haar goedkeuring gehecht aan de door de 42-jarige radicaal-socialist Maurice Bourgès-Maunoury gevormde coalitie regering. Bourgès-Maunoury wordt hierdoor Frankryks jongste premier sedert 1883. Christian Fineau wordt opnieuw minister van Buitenlandse Zaken en Robeft Lacoste minister van Algerijnse Zaken. Bourgès-Maunoury die een vooraanstaande rol heeft gespeeld in het Franse verzet hij is de eerste Franse minister-president die drager is van de Britse „Dinstinguished Service Order" zou zijn ministers vandaag om 10.45 uur aan president Coty voorstellen. Bourgès-Maunoury steunt op afgevaardigden wier politieke overtuiging in vele opzichten overeenkomt met de aanhangers van de afgetreden rege- ring-Mollet met dit 'verschil dat. zijn aanhang iets meer rechts getint Is. Met de benoeming van Bourgès-Maunoury tot premier is een einde gé- komen aan de Franse kabinetscrisis die 22 dagen heeft geduurd. Het program van Bourgès-Maunoury komt in grote trekken overeen met dat van Mollct, de afgetreden socialistische premier. Maar Mollets «telling dat er ln Algerije een wapenstilstand moet wor den tot stand gebracht voordat er sprake kan zijn van hervormingen, heeft Bour gès-Maunoury laten vallen. De belastingverhoging van 150 miljard franks, die 22 dagen geleden de oorzaak was van de val van het kabinet-MoIIet, ls ln het program van de nieuwe forma teur opgenomen. Zonder er doekjes om te winden zei de formateur in het parlement dat Frank rijk voor een bankroet in de .buitenland se handel staat. Er aan herinnerend dat- de regering- Mollet de vorige maand gedwongen was tachtig miljard franks te Tenen om de eindjes aan elkaar te knopen, zei Bour gès-Maunoury dat er deze maand een nieuwe lening nodig zal zijn-.Wij kunnen niet vermijden, dat wij eind juni de goudreserve van de Banque de France aanspreken om aan onze' internationale verplichtingen te voldoen, zei de forma' teur. Volgens Bourgès-Maunoury zal Frank rijk de eerste achttien maanden soberheid moeten betrachten. Hij zei het bezuini gingsprogram van 250 miljard frank van de vorige regering over te zullen nemen Vóór het eind van de maand zal hij ver zoeken om een bedrag van 150 miljard frank aan nieuwe belastingen in 1957. De Russische communistische partij secretaris Nikita Chroesjtsjew, heeft donderdag te Helsinki verklaard, dat Rusland bereid is, waar en wanneer men wil, deel te nemen aan een con ferentie op het hoogste niveau, op voorwaarde dat men de vraagstukken wil oplossen, die de vrede kunnen verzekeren en een vreedzaam naast elkander bestaan kunnen garanderen. „De Sowjet-unie is bereid akkoord Engeland heeft zijn onvoorwaarde lijke goedkeuring- gehecht aan het denkbeeld om Europa open te leggen voor inspectie uit de lucht als deel van een ontwapeningsovereenkomst An eerste aanleg" tussen de Sowjet- unie en het Westen. Als voorwaarde werd gesteld, dat de landen op het Europese continent die hierbij betrok ken zouden zijn, eerst hun goedkeuring *an het plan zouden moeten hechten. Het Britse standpunt werd uiteen gezet door een woordvoerder van de Britse regering tijdens de dagelijkse persconferentie op het ministerie van Buitenlandse Zaken, naar aanleiding van de door de Amerikaanse minister Dulles afgelegde verklaring, dat de Europese landen zelf dienen te beslissen of zij opgenomen wensen te worden in een zonevoor inspectie uit de lucht. De Noorse regering neemt daarbij aan, dat zij gelegenheid zal hebben la ter haar standpunt te bepalen tegenover de details van een inspectieplan. Prak tisch komt dit antwoord neer op een verzoek, zitting te mogen hebben in de oatwapeningssubcommissie, die thans in Londen' vergadert. Generaal Laurls Norstad, opperbevel hebber van de Navo-strijdkrachten» zou zich tegenover leden van het Ameri kaanse Congres krachtig hebben uitge sproken tegen een terugtrekking van Noorwegen uit de Navo. De regering van de Ver. Staten heeft Denemarken gevraagd zijn houding uit een te zetten inzake de suggestie, Groen land of delen van dit enorme arctisch- eiland in te sluiten binnen een plan ter inspectie van de bewapening. In Ko penhagen verwacht men, dat Denamar- ken toestemmend zal antwoorden. -Eisenhowers adviseur voor ontwape- Bingsaangelegenheden, Stassen, zou van 'Dulles een berisping hebben gekregen voor de wijze waarop hij namens de VS de onderhandelingen op de Londense OQtwapeningsbesprektagen heeft gevoerd, aldus verneemt AFP uit welingelichte bron te Washington. Dulles zou Stassen verwijten geen vast verenigd front tussen de Verenigde Sta ten en hun bondgenoten te hebben ge handhaafd. Stassen zou zelf het initiatief hebben genomen om rechtstreeks con tact op te nemen met de Russische af gevaardigde om, naar men denkt te weten, de onderhandelingen te versnel len teneinde tot een gedeeltelijk akkoord over de ontwapening te komen. DE voormalig* Indon**Ucb* vlë».pr**I- dent. dr,' Haifa, ha.fi in Djakarta verklaard, dat *r slachls *èn middel 1* om d. huidige crisis Sn MwNh vws helpen; da leiding van de staat dient in handen _te worden gelegd van zedelijk hooflilBiodt Itidwia Bij onze nationale revolutie hebben wil een overwinning behaald in de- strijd met de wapens, maar wij zijn verslagen bii de pogingen, om onze sociale idealen te bereiken doordat mensen, die zyn gespeend van enig gevoel van moraal. te gaan met de instelling van inspec tie-posten in Rusland, de Ver. Staten, Groot-Britannië en andere landen, als dit een gunstige invloed kan hebben op het onmiddellijk ingaan van het verbod om kernproeven te doen", al dus Chroesjtsjew. De Russische partijsecretaris noemde het voorstel om in het gebied van .de Noordpool een zone voor luchtinspec tie in te stellen „belachelijk". (Hiermee is dit Amerikaanse voorstel voor dé. eerste keer officieel door Rusland ver worpen). Volgens Chroesjtsjew moeten de V.S., Groot-Brittanië, de Sowjet-Unie en Frankrijk een overeenkomst sluiten in zake de dringende vraagstukken, die de wereldvrede raken. Volgens Chroesjtsjew. verwerpt Rus land elke mogelijkheid om rechtstreeks met de V.S. onderhandelingen te voe ren over de hereniging van Duitsland. want .de Sowjet-Uriie is van mening dat dit vraagstuk .door de Duitsers zelf moet worden opgelost. Bourgès-Matmoury beloofde voorts „de bouw van een nieuw Algerije". Frankrijk zal tegen de rebellen vechten zolang dit nodig ls. De kandidaat-premier zei dat het aan bod van het kabinet-Mollet tot eén staken van het vuren gehandhaafd blijft, 'en dat hij zo spoedig mogelijk een wetsontwerp zal indienen over een nieuwe fédérale structuur in Algerije.. Invoering van deze nieuwe structuur zou beginnen op plaat selijk niveau en worden' voortgezet op departementaal en provinciaal niveau, (Waarnemers in Parijs zeidén.,dat dit be tekent, dat het statuut geleidelijk zal worden ingevoerd ook zonder dat het vuren zal zijn gestaakt.) De gouverneur-generaal zal zijn.'func ties geleidelijk overdrager* totdat al 'zijn macht gedecéntraluèërilis. Het derde puntvan bet regeringspró- gram is bekrachtiging van de verdragen over Euratom en Euromarkt door het parlement vóór half juli. Het vierde punt'betreft herziening van de grondwet ter versterking van.de,uit voerende macht en ter bevordering van de regeringsstabiliteit. Ten slotte wil Bourgès-Maunoury de ontwikkeling van de olie en andere bronnen van de Saharabespoedigen, ge koppeld. aan maatregelen van zelfbestuur voor andere delen van Frans-Afrika. Mej. Ooenegracht, een Nederlandse functionaris van "de organisatie vian'tfè Verenigde Naties,die zich bezighoudt met de zong voor vluchtelingen- in hét Nabije Oosten,is door- autoriteiten van Jordanië tot persona - non grata, ver klaard. Zij moest dinsoag «aar, .Beiroet, de zetel van de organisatie,^terugkeren met hetzelfde vliegtuig waarmee zij in de Jordaanse- zóne "van - Jeruzalem was aangekomen. De Jordaanse autoriteiten beschuldigen •haar ervan, blijk te: hebben -gegeven van anti-Arabische gevoelens en tijdens baar dienstreis naar Jeruzalem-foto's-van de eerste linies te hebben gem-aafct, met de bedoeling die aan de Israëlische .auto riteiten'te overhandigen. Prinses Marijke heeft gisteren haar eerste officiële daad verricht door het geschenk van. de jeugd van Pakistan aan de kinderen van Nederland te aanvaarden: de dromedaris Paki en een jonge panter. Tweeduizend schoolkinderen uit Rhenen waren hiervan getuigen in Ouwehands dierenpark, waar de overdracht plaats vond. Namens alle Nederlandse kinderen dank ik u hartelijk", zei de Prinses tot de ambassadrice van Pakistan, Begum Ra'ana Liaquat AU Khan. Op de foto; de Prinses met naast haar de ambassadrice van Pakistan betcondert het pantertje. In het midden: de burgemeester van Rhenen jhr. mr. Bosch ridder van Rosenthal. Luchtafweergeschut van communis tisch China heeft gisteren een Ameri kaans marinevliegtnig beschadigd en twee nationallstlsch-Chinese Jachtvlieg tuigen neergeschoten, meldt radio- Peking. Gisterochtend kort na zeven nur wa ren het Amerikaanse vllegdekschlp Hornet en vier torpedobootjagers uit de-, haven van Hongkong vertrokken." Zij voeren een deel van de Zuidchinese zee binnen, en begaven zich zo in de territoriale wateren van China", aldus radio-Peking; t „Om*tien* over één "stegen vier Ame rikaanse marfnévllegtuigen van dr Tengevolge van overstromingen zijn gisteren in de provincie Kwantoeng in commiunistisoh. China 150 personen om het leven gekomen, onder wie veel scd- laten. Door een tropische regenval zijn ongeveer' 100.000 hectaren rijstland over stroomd. Hornet op en drongen het gebied van de provincie Kwantung binnen. Zij werden ogenblikkelijk met zwaar luchtafweergeschut aangevallen. Een van de indringers werd geraakt en be schadigd. Met een rookpluim achter, zich aan ontkwam hij in zuidelijke richting", vervolgde radio-Peking. „Om 12 uur 21 drongen vier jacht vliegtuigen van het type F-84 van Tsjang Kai-sjek het luchtgebied boven' Swatow binnen. Twee vliegtuigen wer den neergeschoten, en vielen in dé zee, ten zuiden van hét eiland Tahao.' De twee andere vliegtuigen vluchtten weg", aldus radio-Peking, Het Amerikaanse ministerie van Marine heeft meegedeeld, dat een vliegtuig, van de Hornet door commu- nistisch-Chinees luchtdoelgeschut is beschadigd óp 14'km vanihëFChinese vasteland. Volgens de verklaring had het toestel wèstelijk van zijn voorge schreven positie gevlogen. Het voorval gebeurde bij mistig weer. DE BILT, donderdag 10,00 uur. Begeleid door krachtige luchtdrukstij gingen heeft een van de Golf van Bisksye - afkomstig hogedrukgebied zich verder over onze omgeving uitgebreid. De kern ervan lag vanmorgen bij de' Wadden eilanden. Het hogedrukgebied breidt zich nu voornamelijk nog in noordooste lijke richting uit. V Storingen van de Oceaan, dieweinig activiteit 'vertonen bewegen, er in? een wijde boog omheen. Omdat de luchtdruk, boven het Middellandsezeegebied laag is, waaien over het vasteland van Europa noordoostelijke winden. In ons land zul len deze nog wat krachtiger wordén, waardoor het weer een sterk drogend karakter krijgt. De regenkansen blijven uitermate kleit). De temperaturen zullen langzaam verdér stijgen. (Van onze correspondent) r Het bestuur van het nationale park De Hoge Veluwe zal zo mogelijk door een civiele procedure trachten te ^ver hinderen dat op de vliegbasis Deelen bij Arnhem een squadron foto-verken ningsvliegtuigen van de Kon. Lucht macht zal worden gestationeerd; Het bestuur meent dit is gisteren meegedeeld op een bijeenkomst, dië/in samenwerking met de contactcommis sie voor natuur- en landschapsbescher ming was belegd dat de rust van hét belangrijke Zuidvduwse recreatie gebied rond Deelen ernstig zal worden gestoord, als de' vliegtuigen op Deden worden gestationeerd. r Men acht dit een bedreiging voor'de recreatiemogelijkheden van het gehele Nederlandse volk, aldus werd meege deeld. Het bestuur hééft de kwestie/; in studie gegeven aan juridische 'adyi-, seurs. James de Rothschild, dé bekende kunstkenner, renpaardenbézitter. e» groot- grondbezititèr die op zes. mei opt;78rjérjgé; leeftijd in Londen is overleden, "Kerft, een vermogerfwan- elf ■müjoenZpörid<'neiffi ling (ruimUs miljoen gulden) nagelajen.' Daarvan krijgt de staatv meer'dan-/ ?S miljoen gulden aan.; successierechten, './v; Het is. de grootste erfenis die-de laatste I jaren in Engeland is nagelaten.' Engeland, Frankrijk en de Verenig. Sowjetrussische voorstel tot hetuitgè- de Staten hebben in overeenkomstige, ven van een vfémneendheden verkla- doch niet gelijkluidende nota's het Op -.de Franciscus Rom anus weg te Maastricht is gistermiddag om half drie aan de macht zijn gekomen Dr Hatta legde er de nadruk op dat het de taak van de intellectuelen is -het huidige partiisysteem te verbeteren. Hij zei dat de leiding van de staat is over gelaten aan ondeskundigen, aan politieke ivonturiers, en dat als een gevolg daar van politiek thans betekent het verdelen van rijkdommen en dat. zetels en par tijen grotendeels in handen zijn van profiteurs. Daarom, aldus Hatta, hebben de buitengewesten het vertrouwen m de regering verloren, Wat wij thans moeten, doen is de democratie in ons land verbeteren mei een sterk gevoel Voor verantwoordelijk heid en een hoog moraal. Maar wy moeten niet als gevolg van de huidige crisis onze democratie vervangen door dictatuur, want dictatuur is in strijd met de beschaving", aldus Hatta. President Eisenhower heeft gisteren al zijn werkzaamheden normaal hervat, nadat hij maandag het bed had moeten houden wegens maagklachten en dmsaag nog maar op halve kracht mocht w«n-«n. Het Lemsteraakjacht „De Groene Draeck" geschenk van „Parend Nederland jioor winte» Beatrix heeft gisteren op het IJselmeer, een proefvaart gemaakt. Zaterdag zal het in Muiden aan de Prinses-worden overgedragen. Er wordt dan een rloolschouw gehouden, waarbij de koninklijke familie op de „Piet Hein" aanwezig zal zijn. een vrachtauto van een transportbedrijf uit Sltlard op een stilstaande vrachtauto van een transportbedrijf uit Hulsberg gebotst en na die botsing met volkomen Inelkaar gedrukt voorfront, enkele tien tallen meters over de "wég geschoven tot op het trottoir aan de overzijde. De gevolgen waren verschrikkelijk, De chauffeur van de stilstaande wagen, de 39-jarige J. van der Broeck uit Huls berg, die naast zijn auto stond, werd op slag gedood. De lading houten balken van de stilstaande auto drong bij de botsing voor een deel in de cabine. Hier in zaten vier kinderen. De balken scho ten precies over hun hoofden heen. Twee van hen werden licht gewond. De chauffeur van de andere wagen bleef ongedeerd, maar de naast hem zittende J. Quik uit. Sittard (50 jaar) werd zwaar gewond. De vierjarige Mia Reurs uit Sittard, die bij de heer Quik op schoot zat. kreeg eveneens zeer ern stige verwondingen. Zij is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleden. De verkeerspolitie heeft een onderzoek ingesteld, maar tast nog in het duister omtrent de oorzaak. Het is onbegrijpe lijk. dat de bestuurder van de Sittardse vrachtauto niet tijdig is uitgeweken voor de stilstaande Hulsbergse vrachtauto, omdat deze op het rechter weggedeel te en volkomen zichtbaar geparkeerd stond. Volgens uit Medan in Djakarta ont vangen persberichten heeft de opstande lingleider in Atjeh, Daud Beureuh, zich gemeld bij de provinciale autoriteiten in Singli. Ba militaire operaties tegen de opstandelingen in Atjeh zijn de vorige maand gestaakt nadat de provinciale militaire commandant, overste Gaharu, een order tot het staken van het vuren had uitgegeven. Algemeen wordt in Djakarta verwacht, dat de opstand in Atjeh, die drie jaar heeft geduurd, thans afloopt. Volgens de persberichten uit Medan is Daud Beureuh uit Sigli naar Kotaradja vertrokken, 'waar hij thans in de gouverneurswoning verblijft. Het legerhoofd-kwartier in Djakarta deelde donderdag mede, dat' overeenkom stig het programma voor het herstel van de veiligheid van de regering in Atjeh het leger en de volgelingen van Daud Beureuh de militaire operaties hebben gestaakt om de wederopbouw, zoals het herstel van wegen en bruggen, mogelijk te maken. Koning Hoessein van Jordanüi heeft koning Saoed van Saoedi-Arabië zijn privé-vliegtuig. dat hü een jaar geleden in Engeland heeft bcsteid, cadeau gedaan. ven van een viermogenctheden verklar- ring, waarin de betrokken staten zou den moeten verklaren af tév zien vas elk gebruik van geweld intbetrMid den-Oosten verworpen, aldus, is woens dag in Parijs, Londen en Washington- bekendgemaakt. In-de dinsdag jl. te Moskou overhan digde antwoordnota's dringen de weste lijke mogendheden er bij de Sowjet-Unie op aan te'werken voor .het handhaven en versterken van de vrede in het Mid den-Oosten en wel vooral ta.y. hét ge schil tussen Israël en de Arabische Tan den en door 'tussenkomst van de Ver-: enigdeNaties. '"rt? Frankrijk beschuldigt de Sowjet-Unie In zijn nota van het aannemen van eén „negatieve houding". Het meent, dat re geling van de bestaande geschillen in net Midden-Oosten vooraf «moet 'gaan aah elke beginselverklaring; In de Fran se nota wordt de Russische bewering te gengesproken, volgens welke; Franse le ger- en luchtmachteenheden op Cyprus zouden zijn samengetrokken. Groot-Brittannië verklaart'dat ér geen sprake van is, dat het Verdrag van Bag dad met agressieve doeleinden is geslo ten. Het verwerpt de Russische beschul diging, dat Engeland geen onpartijdig heid heeft betracht bij het leveren van wapens aan dé partijen in het Israëlisch Arabische geschil, V En de Verenigde Staten rijn van me ning dat de „bédreigingen en het onder grondse gewroet der Sowjet-Unie" de staten in het Midden-Oosten er terecht toe hebben bewogen overeenkomsten ter waarborging turner gemeenschappelij ke veiligheid te sluiten. „Noodzakelijker dan een herhaling van reeds bestaande verplichtingen is getrouwe naleving van de beginselen waarop het Handvest der Verenigde1 Na-' ties berust", aldus de Amerikaanse no- ta. President Soekarno zal de volgende vergadering van het Indonesische kabinet bijwonen om de vorming van de door hem te leiden Nationale Raad te bespoe digen. In welingelichte kringen in Djakarta wordt vernomen, dat leden van het ka binet bezwaren hebben tégen de samen stelling van de raad, zoals die door. Soe karno is voorgesteld. Deze leden zouden het opnemen van meer vertegenwoordi gers uit de-buitengewesten voorstaand f. Het kabinet zou wensen, dat Sumatra' in de raad zal zijn vertegenwoordigd,met drie leden, Nieuw-Guinea met een en'Ja-- va, Borneo, Celebes, de Molukken en" Kleine Soenda-Eilanden ieder met'twéé leden. - Dr. Oene Veenbaas, een Nederlander^ die door de Wereldgezondheidsdienst. organisatie te Rangoon was gestationeerd, is gisteren op het internationale vlieg veld van San Francisco tengevolgevan een hartaanval in elkaar gezakt en ondefr-, ™eg naar'fton ziekanKuis overleden. -

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 1