Oorlogsvormen NOG EEN BOOT OP DE OCEAAN? Hoop herleeft in Duitse gezinnen Beroep op inwoners van Little Rock Loterijgeen VRIJSPRAAK IN ZAAK KNVB-VOETBALPOOL 1M5 Gezin door gas omgekomen Onontplofte granaat lag 12 jaar in warenhuis Gezin en dagblad WAMtöEBON Koelhuisboter: 85 a 90 c. per pakje Eisenhower: „Staak gewelddaden" FAUBUS VOELT ZICH ST.ERK Koningin en Prins van koning Haakon SLACHTOFFERS OP DE WEG r 5? O0SDAG 24 SEPTEMBER 1957 VIJFTIENDE JAARGANG No. 370? r Geld verduisterd van woningbouwvereniging: 12 maanden (4 voorw.) Onderzoek toont aan: t JN een christelijk gezin hoort een chr. dagblad, is u het daarmee eens en kent u gezinnen in uu) omgevingWaar men geen christelijk dagblad leest? Bewijst u ons dan een dienst en geeft u onderstaande bon aan dat gezin door EPij zullen u er zeer dankbaar voor zijn. Botterdam: Witte de Withstraat 30 Telet 1157U0 (4 l.) Postbus 1112 Postgiro No 424519 Klachtendienst abonnementen 18 3019.30 u. Zaterdags 17—18 uur Telefoon 115700 's-Gravenhage: Huygensplein 1 Telef. 183467 f3 l Postbus 1091 Postgiro No. 424867 Klachtendienst 18 30—19 30 u. Telef 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24 b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 61 cent per week. f 2.65 per maand. 7.90 per kwartaal, Losse nummers 15 cent Verschijnt dagelijks V- y (Geldig tot morgenavond). LATER AFNEMENDE BEWOLKING. Aanvankelijk zwaar bewolkt met voornamelijk in het zuiden van het land enige regen, later van het noorden uit afnemende bewolking. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Koudere nacht, iets hogere middagteroperaturen. Morgen: zon op: 6.32 maan op: 8.48 onder: 18.34 onder: 19.08 Directeur: H. DE RUIG 6 Hnotrlierlacteur Dr J A. H J. S. tfttUINS SLOT (Van onze militaire medewerker) MOGEN wij de berichten geloven dan hoeft SHAPE zich beraden over de troepensterkte die minimaal noodzakelijk is voor de verdediging van West-Europa en zal de getrokken conclusie aan de NAVO-mmisterraad worden voorgelegd. Welke troepen sterkte dit zal zijn is geheim, doch be kend is dat generaal Norstad, de op perbevelhebber van de NAVO, een nanlal van 30 parate divisies het mini mum acht. En dan nog slechts op voorwaarde dat deze worden gesteund door tactische atoomwapens. Zijn me ning kant zich daarbij tegen die van de aanhangers, van de z.g. sehnk- draadtheorie, die met een veel gerin ger aantal menen te kunnen volstaan, uitgaande van de stelling, dat de hoofdafschnkking tegen agiessie ook lokale toch wordt gevormd door de bedreiging met de massavergel- dmgswapens, zodat deze tevens be veiligt tegen lokale agressicncigingen. Engeland helt naar deze theorie over tn meent op grond daarvan het Britse aandeel aan de verdediging van West- Europa verder te kunnen reduceren. De inconsequentie van de Britse op vatting jegens West-Europa is echter, dat het zelf voor de beslechting van lokale gewapende conflicten elders dc beschikking houdt over een strijd macht met conventionele wapens. -IT een en ander blijkt echter wel, U dat het vraagstuk van de verde diging van West-Europa nog om streden is- Gelukkig konden wij uit de Memorie van Toelichting op de Oor logsbegroting voor 1958 ontwaren, dat minister Staf ter zake een duidelijk standpunt inneemt. Hij waarschuwt voor al te eenzijdige oriëntering van de defensie op het atoomwapen. Ge béurt dat dan zal men te snel en te vaak voor situaties komen te staan waarbij men van het atoomwapen zal moeten gebruik maken terwijl dit on zijn verschrikkelijke consequentie niet gerechtvaardigd is. Dan zou men het alternatief moeten aan vaarden van het „kruipende" voort woekeren van communistische agres sie op beperkte schaal, hetgeen uitein delijk naar een algehele communisti sche overwinning zou leiden. Er zul len dus naast atomische middelen vol doende conventionele moeten blijven aldus de ministeriële conclusie, een conclusie, die het standpunt dekt, dat wij van deze plaats voortdurend heb ben uitgedragen. Het is dan ook te ho pen dat deze conclusie tot gemeen goed in de NAVO zal worden en het richtsnoer voor de defensiepolitiek van de gehele NAVO in de nabije toe komst. Dan wordt het echter ook hoog tijd dat men deze grondslag op het ge hele terrein der defensie gaat aan vaarden en niet voor het ene deel op dit been en voor het andere op een ander been blijft hinken. Het In- en Verkoopbui eau voor Zui vel is er thans toe overgegaan koel huisboter uitsluitend voor binnenlands gebruik aan te bieden Werd vorig jaar deze boter bij inschrijving verkocht, thans is een vaste groothandelsprijs van 3 05 per kg af koelhuis geroemd Dit betekent een prijs voor de consu ment van 85 a 90 cent per pakje van 250 gram. T X het huidige strategische denken 1 onderscheidt men drie oorlogs mogelijkheden: een algemene oorlog, een beperkte oorlog en een lokale oor log. Onder de eerste verstaat men een oorlog die totaal is d.w z. onbeperkt in het gebruik van de oorlogsmiddelen en geografisch, dus een wereld-A- en H oorlog. De tweede vorm ziet af van het gebruik van de strategische A- en H-wapens en doet hoogstens een be roep op lichte tactische atoomwapens, mits dit niet de alles en ieder vernieti gende oorlog met de zware A- en H- '•vapens zal oproepen. Dc derde vorm is beperkt zowel geografisch als in de middelen. Deze zullen geen andere zijn dan de conventionele en hoogstens lichte tactische A-wapens, doch met hetzelfde voorbehoud als hiervoren voor de beperkte oorlog. Voor de be perkte en de lokale oorlog zijn dus de conventionele middelen karakte ristiek. Nu wordt vrij algemeen aangenomen dat uit vrees voor zelfvernietiging bei de partijen er zich wel voor zuilen wachten een algemene oorlog te ont ketenen. Bovendien, indien deze zou uitbreken, zou deze zó allesvernieti gend en snel verlopend zijn, dat het pleit in een maand tüds zou zijn be slist. In deze gedachtengang is er dus geen plaats meer voor mobilisabele eenheden op iets langere termijn, noch te land, noch ter zee m de vorm van een te mobiliseren reservev 00 noch in de lucht voor vorming vanre- servesquadrons. Slechts paraatheid heeft dus waarde. IN Hamburg heeft men geringe hoop dat M) van de 86 opva renden van het Duitse zeilschip „Pamir" de ramp op de Atlanti sche Oceaan hebben overleefd. Vijf man van het Duitse schip zijn gistexavond opgepikt door het Amerikaanse vrachtschip „Saxon". Zij werden m een red dingboot aangetroffen op onge veer 600 mijl ten westen van de Azoren. In de boot werden ook vijf dode zeelieden van de „Pa mir" aangetroffen. Volgens radioberichten die de agen ten van de Pamir" van het Ameri kaanse vrachtschip Saxon hebben ont vangen, zijn de overlevenden door mid del van lichtseinen in contact geweest met een sloep, waarin 25 man zaten. Naar deze boot wordt thans met man en macht gezocht. De bemanning van een Amerikaans vliegtuig, dat aan het opsporingswerk deelneemt, heeft vanmorgen gemeld, drie voorwerpen te hebben waargeno men in het gebied waar de „Pamir" gezonken moet zijn. Zy meent ook lichtsignalen te hebben waargenomen Een schip is op weg naar de plek waar deze signalen zijn waargenomen. Later meende de bemanning van het vliegtuig ook op een andere plaats lichtseinen te zien. Ook naar deze plek is een schip onderweg. De vijf overlevenden van de „Pa mir", die door de „Saxon" werden op gepikt zijn vanmorgen op het transport schip „Geiger" van de Amerikaanse marine, dat op weg is naar Marokko, overgebracht De „Saxon" blijft zoeken naar overlevenden. Toen de sloep met overlevenden van de „Pamir" gisteren werd opgepikt door de „Saxon", stond de sloep onder water. De boot bleef draven door de luchtbuizen die rond de sloep beves tigd waren. De vijf overlevenden ma ken het volgens de laatste berichten redelijk wel. Zij hebben verklaard dat een tropische orkaan alle zeilen van de „Pamir" had weggerukt en dat het schip 45 graden slagzij maakte. Twee van de geredden zijn jonge cadetten. Gerst Dc vaste kapitein van de „Pamir", Hermann Eggers, die deze reis niet meemaakte omdat hij met verlof was, heeft verklaard dat de ramp waar schijnlijk is ontstaan doordat de grote masten het bovendek vernielden en Marken wordt verbonden met het vasteland. Deze foto werd genomen vanaf de Markerzijde in de richting van het vasteland, Het kleine dijkje rechts op de voorgrond zal eens de grote dijk zijn, die Marken uit zyn isolement haalt. Nog slechts 200 meter dijk en Marken zal geen eiland meer zijn! het water de ruimen bereikte. Het schip had 36.000 ton gerst aan boord en het water heeft waarschijnlijk het graan doen zwellen, waardoor de lui ken van binnenuit vernield werden. Bij de rederij Zerssen en Co. te Ham burg, agenten van de „Pamir", heeft de telefoon de laatste dagen dag en nacht gerinkeld. Verscheidene gezinnen heb ben weer hoop gekregen nu bek «ad ïs dat enkele personen de ramp hebben overleefd en waarschijnlijk nog een boot op de oceaan ronddrijft. De „Pamir"-ramp heeft in Duitsland indruk gemaakt als geen andere ge beurtenis sedert de Hongaarse revo lutie. De radiostations zenden regel matig bulletins uit. De kranten schrij ven over weinig anders. Kerken, spe ciaal in de kuststreken, houden speciale diensten. Populaire programma's zyn bij de radio geschrapt. De Haatrsê rechtbank heeft .heden morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de secretaris-penningmeester van de K.N.VJB., de heer L, Brunt, die veertien dagen geleden terechtstond, verdacht van het gelegenheid geven tot hazardspel. De rechtbank sprak de heer Brunt vrij van het tenlaste- gelegde en besliste, dat de door de K.N.V.B. georganiseerde voetbalpool dient te worden beschouwd ais, eèn loterij. Zoals bekend ging het in deze recht zaak om de principiële vraag of de K.N.V.B.-voetbalpool in stryd is met de wet. De Haagse officer van Jus titie, mr. dr. J. C. Maris, vroeg in zyn requisitoir een voorwaardelijke ge vangenisstraf op te legen van één dag. - ET onlogische is nu, dat de conse- j~j quentie wel voor de luchtmacht der verschillende NAVO-landen word getrokken, doch met voer zee- en land macht. Men hinkt hier op twee gedach ten nl. dat er nog wel een beperkte oorlog kan uitbreken dJ. een oorlog die wereldomvattend kan zyn, zoals de laatste wereldoorlog, doch waarbij het zware A- en H-wapen met ge bruikt wordt Doch dit is een hersen schim! Het Westen kar immers zulte een oorlog niet voeren want het zou weten, dat de Russische overmacht aan convention^ middelen een Wes terse nederlaag onontkoombaar sou maken. Het Westen zou in dat geval miTïïïïïïmïiïïiïïïïiïiïïÏÏIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllltHlllllllllHllllltllllllllUlllllllllHIlllllllMllllllHlilllUHIIIIIIIIlHIIIlIHHHUIHI111111 naar het A- en H-wapen moeten grij pen op straffe van ondergang. Derhal ve is dé beperkte oorlo in deze zin thans met mogelijk. Hij kan slechts een realiteit worden indien het Westen door versterking van dr conventionele wapens ook op dit terrein een tegen wicht tegen Rusland kan vormen. Doch zoals de zaken thans staan en bv. bij een beslissing van 30 divisies voor de verdediging van West-Europa is dit oorlogsbeeld uitgesloten. REST nog slechts de mogelijkheid van een lokale oorlog Bij zulk een conflict zullen beide partijen er zich wel voor wachten door de inzet van haar middelen een uitbreiding van het conflict te riskeren, dat tot een alge mene oorlog die men niet wenst zou leiden. In dat geval 2al men dus geen grote sterkte aan mobilisabele eenheden op lange termijn behoeven te hebben, want het gaat in zulk een lokaal conflict niet om massa. Men zal b.v. ook njet bevreesd behoeven te zijn voor een aanslag op het Westerse meesterschap ter zee een levens belang want dit zou een algemene oorlog oproepen. Er is daarvoor dus ook geen sterke reserve-escortevloot nodig. Ak evenmin -s deze nodig voor een algemene oorlog want deze is bin nen een maand afgelopen en er valt dus weinig tè escorteren in die perio de. Men ziet hoe de defensiepolitiek momenteel op twee (en meer) ge dachten hinkt en hoe noodzakelijk het wordt dat men een lof'sche en voor alle delen van de strijdmacht gelijke lijk doorgetrokken lijn gaat volgen Mogen de door SHAPE genomen con clusies in deze richting wijzen! Hier mede zou de efficiency in hoge mate worden gediend! Hartelijk toegejuicht door de be woners van Tanger rijdt koning Mohammed V van Marokko naar het nieuwe gerechtshof in deze stad dat hij zal openen. De auto van de Mohammedaanse vorst wordt begeleid door gemotori seerde Franse politiemannen. J Hij achtte de heer Brunt, die als hoofd van het K.N.V.B.-büreau verantwoor delijk is voor de organisatie van de voetbalpool, schuldig aan een misdrijf als bedoeld in artikel 254bis van het Wetboek van Strafrecht. Eén der belangrijkste argumenten van de Officier van Justitie, mr. dr. J. C. Maris, voor „hazardspel" over eenkomst met de paardentotalisator werd door de rechtbank niet gesteund, Haar standpunt was, dat ervaring en kennis van de deelnemers niet van overwegende invloed zijn op de uitslag en derhalve de voetbalpool een kans spel is, als omschreven In de lotery- wet. Ook de stelling van de officier, dat by een lotery „vaste" en dus niet variabele (percentuele) prijzen dienen te zyn, werd verworpen, De officier had de heer Brunt sub sidiair overtreding van de loterywet ten laste gelegd. Maar de rechtbank had zich reeds ter zitting, op verzoek van de verdediger, op juridische gron den onbevoegd verklaard dat punt te behandelen. Toch heeft zü in de motivering van de uitspraak haar mening gegeven ten aanzien van de „beslotenheid" van de KNVB-toto. Vastgesteld werd, dat de toto niet als een „besloten kring" kan worden beschouwd, aangezien tus sen de bh 'de KNVB aangesloten leden slechts een zeer losse band bestaat (het lidmaatschap van een voetbalvereni ging) en bovendien praktisch iedere mannelijke Nederlander boven de 18 jaar op gemakkelijke wijze het lid maatschap kan verkrijgen. De officier van Justitie heeft nog niet beslist of hy tegen de uitspraak hoger beroep zal aantekenen. De heer Brunt was niet by de uit spraak aanwezig. PRESIDENT' Eisenhower heeft gisteravond verklaard dat hy, wanneer dit ter voorko ming van verdere gewelddaden in Little Rock nodig mocht blijken, niet zal schromen gebruik te ma ken van federale strijdkrachten. Hij vaardigde een proclamatie uit waarm hij de bevolking van Little Rock beval „op te houden met en zich te onthouden van tussenbei de komen mzake bevelen van het federale hof over de rassen-inte gratie op de scholen". De gouverneur van Arkansas, Fau- bus, heeft op een persconferentie ver klaard dat president Elsenhower geen federale troepen in Little Rock kan gebruiken, tenzij de gouverneur daar om verzoekt, „Ik ben niet yan plan erom te vra gen," aldus Farnbus. Hij verklaarde heel goed in staat te zün orde en rust te handhaven. In Little Rocjc hebben zich gisteren opnieuw ernstige ongeregeldheden voorgedaan. Negen negerleerlingen waren erin geslaagd door een list het gemeentelijk lyceum van Little Rock binnen te komen. Zij moesten echter na enkele uren het gebouw onder be scherming van de politie verlaten, om dat zich in en om het gebouw relle tjes voordeden. De negerleerlingen waren per auto het schoolplein opgereden en door een zijdeur het gebouw binnengegaan, ter- wyl vyf volwassen negers de aandacht van een menigte blanken afleidde. De- zè afleidingsmanoeuvre slaagde, maar een van de negers voor het gebouw, een fotograaf, werd door de blanken aangevallen en vry ernstig mishan deld. Politiemannen hebben gisteravond in Little Rock minstens 100 auto's aan gehouden en doorzocht. Enkele perso nen werden gearresteerd. Tijdens een vechtpartij tussen een vijftigtal jonge blanken en negers in een van de hoofdstraten van Little Rock gelastte een politieman een auto, waarin zich twee jonge negers met drie vrouwelijke rasgenoten bevonden, door te rijden. De neger aan het stuur gaf toen plotseling gas en reed de po litieman omver, die aan zyn been werd gewond. De politieman en zijn collega's open den daarop het vuur op de snel weg- rydende auto, die door drie politie auto's werd achtervolgd. De jacht eindigde in een doodlopende straat, waar de auto in een tuin tegen een schutting tot stilstand kwam. De be stuurder werd gearresteerd wegens po ging tot doodslag. Een vooraanstaande negerin in Little Rock, mevrouw Bates, heeft meege deeld, dat de negerkinderen niet naar het gemeentelijk lyceum in Little Rock'zullen terugkeren, totdat presi dent Eisenhower zal hebben verzekerd, dat zij tegen de menigte zullen wor den beschermd Mevrouw Bates is voorzitster van de afdeling Arkansas van de nationale vereniging voor ver betering van de positie van gekleurde personen. 1 c naar begrafenis H. M. de Koningin en ZAK. H. de Prins der Nederlanden zijn voorne mens de begrafenis van koning Haa kon VH op dinsdag 1 oktober té Oslo bij te wonen. Ook koning BoudesJyn van België zal bij de teraardebestelling aanwezig zyn. Prinses Ragnhild van Noorwegen, die in Rio de Janeiro woont als echt genote van een Noorse zakenmaii," heeft haar vertrek naar Noorwegen gisteren moeten uitstellen, omdat zij Aziatische griep heeft. De prinses, haar echtgenoot en hun twee kinderen zullen nu donderdag naar Noorwegen vertrekken. Op de dag van de begrafenis om 11 uur 's morgens zal er in de Waalse kerk aan het Noordeinde i& Den Haag een rouwdienst worden gehouden. Leden van de diplomatieke missies in Den,. Haag en vertegenwoordigers van de Nederlandse regering worden daarvoor uitgenodigd. In de Noorse zeemanskerk in Rotterdam wordt 's middags'' om, 4 uur een rouwdienst gehouden - voor-'-, leden van de Noorse Kolonie in ons land. Staatssecretaris drs. E. H. v. d. Beugel heeft gisteravond t een condoleance- bezoek gebracht aan de ambassadeur van Noorwegen, de heer M. L. J.'H. Jorstad. De Alkmaarse rechtbank heeft de 44-jarige ambtenaar ter secretarie te Koedijk, A. B., veroordeeld tot 12 maanden, waarvan 4 maanden voor waardelijk. met een proeftijd van drie jaar. Als administrateur van de woning bouwvereniging „Goed Wonen" te Koedyk, had B. ten nadele van deze vereniging in de periode van septem ber 1956 tot maart 1957 f 4500 ver duisterd en ten eigen bate aangewend. Uit het onderzoek was gebleken, dat er te weinig controle moet zijn uitge oefend. 0 De 53-jarige J. van der Molen uit Brantgum is zondagmiddag in Drach ten met zyn bromfiets tegen een ver- kearspaal gebotst. Hy liep een hersen bloeding op en is 's nachts overleden. Bij de Loonerstraat in Assen is de drieiarige P. M door een auto gegre pen en gedood. De 62-jarige heer H. Jongs te Gro ningen is overleden aan de verwon dingen, die hy vorige week opliep bij een verkeersongeval, 9 De 61-jarige G. van der Sman uit 's Hertogenbosch is maandagavond door een auto gegrepen toen hfi achter 3 Het gezin Lekkerkerk, dat dood werd aangetroffen in een zomerhuisje te Noordwijk, is door koolmonoxyde- vergiftiging om het leven gekomen. Tot deze conclusie kwam de gerechte lijk 'geneeskundige dr. Hulst uit Lei- - den. Het koolraonoxyde was alt gas afkomstig. „Iemand moet de gaskraan half geopend hebben", aldus de hoofdin specteur van politie te Noordwijk, dé heer A. N. Merkelbach. „Wij moetén nu nog uitzoeken wie dat geweest is". Zoals bekend is, bestond het gezin uit vier personen: de 26-jarige heer Lekkerkerk, kelner van beroep, zijn 27-jarige vrouw en twee kinderen van vijf jaar en vijftien maanden. Een bakker heeft gisteravond aan de -echerche verklaard, dat hij zater dagmiddag bij het bezorgen van brood een sterke gaslucht in de woning had een van de tegenovergestelde richting geroken Hy heeft toen het gaskraan- komende auto de weg overstak. Hy is i ije, dat half openstond, dichtge- in het ziekenhuis overleden. jdraaid (Van onze correspondent) Tussen de liftkoker en een der plafonds in het gebouw van C. A te Groningen heeft sedert het eind van de oorlog een zware onontplofte granaat gelegen. Het projectiel, dat maandag werd gevonden door werklieden, die bezig zijn aan de restauratie van het gebouw, was een brisantgranaat van een kaliber van 10 cm. Een der arbeiders heeft de granaat naar de politie gebracht, hoewel dit werkje niet zonder gevaar was. Naam en voorl. Straat en no. Woonplaats abonneert zich ingaande heden "op DAGBLAD TROUW en wenst* het abonnementsgeld te betalen per week f 0.61 per kwartaal f 7.90 per week of per kwartaal doorstrepen Do gedurende de eerstvol gende twee weken ver schijnende nummers ont vang ik GRATIS De gehele bon inzenden aan DAGBLAD l'KOUW, Postbus 1112, ROTTERDAM overlevenden Vijf van Pamir" opgepikt t JT1 j ti

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 1