Mag dat? jaar Opbrengst volgend 107 miljoen gulden Sigaretten in tussentarief Pakje sigaretten gemiddeld 10 cent duurder? Hogere vergoeding bij vrijwillig afstaan van woonruimte KAMER ONGERUST OVER INDISCHE NEDERLANDERS Gaillard wint Formatieplannen van Hatta Drie overlevenden van ramp met de JXeutroii" in Nederland BELASTINGVOORSTELLEN INGEDIEND: a Ml -.y— Prinses vertrekt per lijntoestel naar de West Is de regering op alles voorbereid? Textielfabriek: 42 arbeiders ontslag „Minder explosieve situatie'5 zeggen KLM-vliegers Rusland zal Egypte economisch steunen - DUIDELIJK ONDERSCHEID PROF. G. WISSE OVERLEDEN D «™«a4tttBSKrtJ81,r ™?S3 ',>1® ,3 u KW - 5?w> MttUm: g^ïSSyf^ï VTS„3S /wTSSkSX? e*nt per T*-265t^niSSS 0 INR1CHTINGS- EN VERHUISKOSTEN Lof over verpleging in NieuiV'Guinea WOENSDAG 20 NOVEMBER 1957 VIJFTIENDE JAARGANG No. 3848 «otterdam. Witte de Wltüatraat 30 Telei 115700 (4 L) KtfÜ r Postgiro No 424519 abonnementen 18 30—19.30 tL Directeur: H. DE RUIG J (Geldie tot moreenavond) DROOG WEER. Droog weer met hier en daar enkele opklaringen. Van nacht plaatselijk lichte vorst. Morgen overdag dezelfde t mperaturen als vandaag of iets lagere. Meest zwakke zuidoostelijke wind. Morgen: Zon op: 8.13 Maan op: 7.45 Onder: 16.44 Onder: 16.48 Hoofdredacteur: Dr. J. A. H J. b. HKU1NS SLUT NS bereikt het bericht dat de Chr. Bond van Kleinhandelaren in en fruit zou van 1 januari van de Chr aardappelen, groenten overwegen met ingang 1958 het lidmaatschap Middenstandsbond te beeindigen. Het motief daarvoor zou zijn, dat de aansluiting bij een middenstandscen trale voor een bond van groentehan delaren weinig zin zou hebben. Dit argument houdt natuurlijk geen steek. Waar zou de middenstand op dit ogenblik staan, indien andere mid denstandsorganisaties in het verleden net zo hadden geredeneerd? Het „bij u, over u, zonder u" zou lich in volle omvang gerealiseerd heb- jen. Noch in de Stichting van de Ar- ieid, noch in de Sociaal-Economische taad, noch in tal van andere instan ces denk b,v. aan het Convent van ;hr. Sociale Organisaties zou de uddenstander ook maar enige in vloed kunnen uitoefenen, met al de „onsequenties daarvan. r. LKE georganiseerde arbeider in 2j Nederland is overtuigd van het .iut en de noodzaak van zijn vakceo- rale, naast bet verantwoordelij tce .verk dat rijn vakorganisatie pleegt te doen. In middenstandskringen zoekt men dit sterke, door de historie heen ge groeide organisatiebesef helaas meer dan eens tevergeefs. Het is een zwak ke plek, die reeds in 1954 in de Mid denstandsnota werd gesignaleerd en waarvan staatssecretaris Veldkamp destijds zei dat daarin noodzakelijk verandering moest komen. Bovendien: juist in de kringen van de christelijke middenstand zou men een groot saamhorigheidsgevoel mo gen verwachten, een schouder aan schouder staan in de strijd om de doorwerking der christelijk-sociale be ginselen in onze samenleving. Discus „ie hierover moest zelfs niet nodig zijn! Een uittreden van een christelijke patroonsvakorganisatie welke om streeks 1200 leden telt, uit de Chr. Middenstandsbond, betekent o.i. een vet verantwoorde verzwakking van net front der christelijke organisaties en een versterking van de positie der andere, die zich niet op deze 'grond slag stellen. Bovendien ontstaat de mogelijkheid dat straks in deze bran che twee chr. organisaties gaan wer ken. We hopen zeer, dat zo iets voorko men zal kunnen worden en dat nader beraad de chr. groentehandelaren tot besef zal brengen dat zij de Chr. Mid denstandsbond niet mogen verlaten. E strijd, die in allerlei organen de laatste jaren door de vertegen woordigers vafi de Chr. Middenstands bond wordt gevoerd» is al hevig ge noeg. Door zich van deze strijd te dis tantiëren, laat men de eigen vertegen woordigers alleen ploeteren en dena tureert men de vakorganisatie tot een instituut met slechts beperkte invloed op het terrein van de eigen branche. Een verdere bewerktuiging van het maatschappelijk leven i.i christelijk- sociale zin is er dan niet meer bij. De chr. groentehandelaren hebben in de naoorlogse jaren een hechte en leven de organisatie opgebouwd, waarvan de toogdagenmeer dan eens het on weersprekelijk bewijs hebben opgele verd. Het zou te betreuren zijn, wanneer deze organisatie zich ging onttrekken aan een gezamenlijke taak en roeping op het middenstandsfront. Moge het nadere beraad nog een oplossing bren gen voor de gerezen moeilijkheden. Een afsplitsing moet naar ons gevoe len, als het enigszins kan, voorkomen worden. (Van onze Haagse redacteur) Bij de Tweede Kamer zijn ingediend de wetsontwerpen op be lastinggebied, die in de Miljoenennota zyn aangekondigd. Zij behelzen:^ tijdelijke verlenging van de schorsing van de ïnvesterings- aftrek, tijdelijke verlenging van de vervroegde afschrijving, een tijdelijke verhoging van de omzetbelasting op sigaretten en televisie toestellen, personenauto's, motorrijwielen en banden en een tijdelijke verhoging van de vermogensbelasting. Voor de kaspositie van het Rijk in 1958 betekenen deze maatregelen een hogere opbrengst van 107 miljoen. De omzetbelasting op sigaretten wordt volgens het ontwerp ver hoogd van 5 tot 8 procent; op televisietoestellen van 10 op 18, op personenauto s, motorrijwielen en op banden van 15 tot 20 procent. De verhoging van de omzetbelasting op sigaretten betekent dat zij m het zg. tussentarief worden gerangschikt. De regering: ontveinst zich niet dat deze maatregelen tot prijsstijging zul len leiden. De consument, aldns de minister, behoudt overigens de moge lijkheid uit te wijken naar het gebruik van goedkopere sigaretten. Ervaringen opgedaan bij vroegere prijsstijgingen wettigen volgens de minister niet de verwachting dat han del en industrie een belangrijke terug slag ervan zullen ondervinden. Personenauto's Niet dan na aarzeling heeft de rege ring kunnen besluiten de omzetbelas ting op auto's, motorrijwielen en ban den te° verhogen van 15 op 20 pet. Bij alle erkenning van het verkeers- belang ziet de regering ^cr niet aan, voorbij dat de snelle groei van het wagenpark in de laatste jaren tot op zekere hoogte een symptoom is van de te hoog opgelopen bcstedingsactl- viteir. Evenmin moet volgens de minis ter uit het oog worden verloren dat ook bij bedrijfsmatig gebruik de per sonenauto veelal een niet te verwaar lozen aspect van persoonlijk comfort vertoont. Indien voorts de maatregelen een verschuiving naar het gebruik van kleinere en goedkopere wagens zou den bewerkstelligen, dan zou dit effect aldus de minister, in genen dele een vreemd element zijn in de voorziene maatregelen. TV-toestellen De rangschikking van televisietoe stellen onder het weeldetarief kan naar het oordeel der regering on Ier de heersende omstandigheden weinig bezwaar ontmoeten. Het Is een niet te loochenen feit dat aan deze goederen een uitgesDroken luxe-karakter toekomt. Weliswaar is in het verleden aan deze apparaten een fiscaal gunstige behandeling ten deel gevallen doch deze kwam voort uit de wens de ontwikkeling van tele visie in Nederland te bevorderen. Gezien de grote vlucht welke de om zetten in de laatste jaren hebben ge nomen, bestaat voor een dergelijke houding thans geen aanleiding meer, een mogelijk intredende vertraging in de ontwikkeling vormt in ieder geval niet voldoende aanleiding om deze maatregelen achterwege te laten. Vermogensbelasting Ook wordt in de memorie van toe- 'MMmr 1 J&kAÊ lichting verklaard dat de regering aan een matige proportionele verho ging van de vermogensbelasting de voorkeur meent te moeten geven bo ven een verzwaring van de belastin gen naar het inkomen. Hierbij geldt in het bijzonder de overweging dat het bestaande tarief van de inkomstenbelasting op zichzelf nog steeds zwaar is en dat bij verho ging van dat tarief de bekende daar tegen bestaande bezwaren weer aan betekenis winnen. De voorgestelde verhoging der vermogensbelasting betekent dat het tarief van 5 op 6 promille wordt gebracht: zij geldt voor de belas tingjaren 1958 en 1959. In verband met de bestaande belas tingvrije aftrek aan de voet, vangt de verhoogde heffing aan bij een vermo gen van 30.500 voor gehuwden en 23.000 voor ongehuwden, welke be dragen verhoogd worden met 7.500 voor elk kind en met 20.000 voor oudere en invalide belastingplichtigen Minister Hofstra schrijft dat de maatregelenvan beperkte duur-die- nen te zijn, omdat zij zijn Afgestemd op de actuele financieei-economische situatie, waarin het noodzakelijk is het begrotingstekort tot een toelaat bare omvang terug te brengen. De voorzieningen in de investering» sector betekenen dat de thans reeds bestaande onderbreking van de feite lijke werking van de fiscale stimulan sen tot aanschaffing van bedrijfsmid delen wordt gehandhaafd en geaccen tueerd. Zij worden ingegeven door de over weging, dat onder de huidige omstan digheden ook de investeringen ln de ondernemingen ertoe bijdragen natio nale middelen en arbeidspotentieel van ons volk te overtrekken. In samenhang met de vraag of de investeringsaf trek met ingang van 1958 moet herle ven is eveneens overwogen wat er diende te geschieden met de aan het eind van 1957 vervallende mogelijk heid tot vervroegde afschrijving. Ofschoon er op zichzelf argumenten zijn aan te voeren om ook de vervroeg de afschrijving tijdelijk geheel achter wege te laten, heeft de regering ge meend zó ver niet te moeten gaan. Op het gebied van maatregelen in de investeringssector dringt zich wel in het bijzonder de noodzaak op slechts voorzieningen voor een betrekkelijk korte duur te treffen. Daarom heeft de regering gemeend te moeten voor stellen de werkingsduur van de maat regelen met betrekking tot de investe ringsaftrek en vervroegde afschrijving te beperken tot één jaar en dus te doen aflopen einde 1958, het tijdstip dus waarop ook de tijdelijke verhoging van het tarief van de vennootschaps belasting een einde neemt. De Ned. Katholieke Bond van Siga renwinkeliers heeft op een gistermid dag te Utrecht gehouden vergadering zijn grote ongerustheid uitgesproken over het bij de Tweede Kamer inge diende wetsontwerp tot verhoging van de omzetbelasting op sigaretten met drie procent. Deze verhoging kan vol gens de bond betekenen, dat de sigaret ten per pakje gemiddeld met tien cent verhoogd moeten worden, daar ook over de verhoogde omzet 62 procent accijns zal moeten worden betaald. Van een pakje sigaretten, dat nu een gulden kost, krijgt de fiscus thans nog 62 procent accijns plus vijr procent omzetbelasting, hetgeen neerkomt op 67 cent van de gulden rookgenot. Als de prijs door de voorgenomen verho ging van de omzetbelasting 1,10 per pakje wordt, krijgt de fiscus 62 pro cent accijns plus acht procent omzet belasting. Dat Is dus 70 procent, ofwel 77 cent van de 1,10. Zodat, aldus de bond, drie procent verhoging op een gulden voor de fiscus een dubbeltje op levert. Voor fabrikant en handel be tekent dit, volgens de bond, in ieder geval een verlaging van de opbrengst, alsmede een vermindering van de om zet. i rlJDENS de 2é-uur$staking van de Franse ambtenarenstaak ten in Parijs ondermeer ook de vuilnisophalers, waardoor de straten van de Franse hoofdstad gisteren werden ontsierd door volle vuilnisemmers. Het ziet er niet naar uit dat de staking een loonsverhoging tengevolge zat hebben. De Franse autoriteiten hebben namelijk verklaard dat inwilliging van de eisen meer zou vergen dan de 101 miljard franken waarmee de regering- Caillarddoor het heffen van nieuwe belastingen, de schatkist wil versterken. J Ingaande 1 december treedt een beschikking in werking, volgens welke de vergoeding, die wordt uitgekeerd voor het treffen van voorzieningen waardoor samenwoning mogelijk wordt of kan wor den voortgezet, van maximaal 400 gebracht wordt op ten hoogste 800. Bezoek in februari Hei bezoek, dat II.K.H. prinses Beatrix volgend jaar aan Suriname en de Ned. Antillen zal brengen, zal de gehele maand februari in beslag nemen. De Prinses zal als een der passagiers van een gewoon lijntoestel der KLM op 1 februari uit Nederland naar de Ned. Antillen vertrekken en op de 3e in Willemstad aankomen. Het verblijf op de Ned. Antillen zal tot 17 februari duren. Op die datum vangt het bezoek aan Suriname aan. Op 3 maart wordt de terugreis naar Nederland, eveneens per KLM-vliegtuig, aanvaard. Deze vergoeding wordt dus uitge keerd voor b.v. 't inrichten van een noodkeuken of het aanbrengen van een toilet. De regeling kan onder bepaalde voorwaarden ook gelden voor alleenstaanden, die een eigen huishouding voeren. Verhuizing Verder kan men in aanmerking ko men voor 100 pet. van de kosten van het inboedeltransport, volgens plaat- Advertentie) de goede sfeer met (Van onze parlementaire redacteur) Tijdens de behandeling van de be groting van Maatschappelijk Werk werd door de heren Van de Wetering (CH). De Graaf (KVP) en ds. Fokkema (AR) ernstige bezorgdheid uitgesproken over de gevaren die de Nederlanders op het ogenblik in Indonesië ontmoeten. De kamerleden vroegen de minister van Maatschappelijk Werk. mej. Klompé of de regering voorbereid Is op een mas sale terugkeer naar Nederland. De heer De Graaf (KVP) wees er op, dat de schanddaden tegen de Ne derlandse onderdanen ons volk mei grote zorg vervullen. De Nederland se regering moet voorbereid zyn op alle gebeurlijkheden. Daarom vroeg hij de uitdrukkelijke verklaring, dat de regering haar verantwoordelijk heid in dit opzicht zal willen effec tueren. Mevr.HeromaMeilink (PvdA) vroeg hoeveel repatriërenden er voor het vol gend jaar worden verwacht en of deze repatriëring in versneld tempo zal kun nen plaatsvinden. Zie verder pag. 4, le kol.) selyke normen, indien men rijn grote re woonruimte vrijwillig ter beschik king stelt, alsmede een bedrag voor in richtingskosten (hieronder niet be grepen de aanschaf van meubilaire goederen), gelijk aan ten hoogste 2/3 van de huurwaarde volgens de perso nele belasting van de in gebruik ge nomen kleinere woning of het kleinere woninggedeelte, en ten slotte een een malige tegemoetkoming van ten hoog ste 100.indien opslag van meubi lair noodzakelijk is (Volgens de oude regeling werd bij verhuizing in totaal niet meer vergoed dan de huurwaarde van de verlaten woning), De beschikking, die minister Klompé inmiddels aan de gemeentebesturen bekend heeft gemaakt, voorziet ln een rijksbijdrage, indien de gemeenten be sluiten de kosten te vergoeden. Vrijwillig Minister Klompé heeft er de aan dacht van de gemeentebesturen op ge vestigd, dat vergoeding van kosten voor voorzieningen slechts kan wor den gegeven, als het oogmerk voorzit om meer gezinnen woongelegenheid te verschaffen of te blijven verschaffen In de gevallen van verhuizing moet het in de eerste plaats in de bedoeling liggen eraan mee te werken, dat meer woongelegenheid ter beschikking komt. Steeds moet erop worden gelet, dat het erom gaat het vrijwillig beschik baar stellen van woonruimte te bevor deren. Alleen wordt vergoeding gege ven, als aangenomen mag worden, dat de vrijwillige samenwoning een rede lijke tijd zal duren. De regeling is ook van toepassing in geval van verhuizing naar een andere gemeente. De rijksbijdrage aan de gemeenten bedraagt 75 pet, van de genoemde kos ten. Bü de N.V. Nico ter Kuile en Zoon, textielfabrieken te Enschede, is aan 42 arbeiders ontslag aangezegd Bü deze NV (s een gebrek aan orders ontstaan, waardoor de produktie moet worden ingekrompen: de ontslagenen zijn werknemers van verschillende af delingen. Met het arbeidsbureau wordt onderhandeld om de betrokken arbei ders bli andere bedrijven te werk te stellen. (Van een onzer verslaggevers") Vrydag zullen de ontevreden KLM vliegers weer bijeenkomen. Op dez>» vergadering zal de situatie nerprokep worden, die ontstaan is na het onder houd met minister Suurhoff De minis ter van Sociale Zaken en Volksgezond heid ontving gistermorgen een "dele gatie van de Vereniging van KLM- vliegers en van de KLM International Pilots Association. w y In krrngen evan de" vliegers werd» da toestand na dit gesprek ..minder ex plosief" genoemd Men is dus enigs zins tot bedaren gekomen Hoe men dit nu precies bedoelde wilde men liever niet zeggen. In elk geval hebben de vliegerorganisaties nu weer hoop dat het salarisconflict laags de weg van onderhandelingen kan worden op gelost De Russische premier Boelganin heeft gisteravond bekendgemaakt dat Rusland bereid is Egypte bü te staan in het opbouwen van zijn economisch bestel. De verklaring werd gedaan tijdens een receptie in het Kremlin ter ere van de Egyptische minister van Defen sie Hakim /ibdoel Amer. Er werden geen verdere bijzonderheden over het hulpverieningsprogram gegeven. De Russische economische hulp voor Egypte is een antwoord op een verzoek van president Nasser. pR ls een duidelijk onderscheid EL tussen het "-eleid van onze Ka merfractie, die bet socialistische standpunt laat horen en dat van de mi nisters, die in een coalitie-kacinet niet alles kunnen doen zoals wij dat graag zouden willen". Dat zei, volgens het verslag In „Het Vrije Volk", de heer Evert Vermeer op het P.v.d-A.-congres verleden zater dag te Utrecht. Op soortgelijke manier zien wij het ook en de houding van de a.-r. fractie is het gevolg van die visie. Voor het overige bewijst dit zinnetje van Vermeer dat men in de Pv.dA.. blijkbaar niet zo bijzonder gelukkig is over het kabinetsbeleid. En dat moet onze mensen, die denken dat het alle maal socialistisch is wat de klok slaat ook wel iets zeggen. PREMIER Gaillard heeft van de -®- Franse Nationale Vergade ring een vertrouwensvotum voor zyn financieel beleid ontvangen- Met een stemmenverhouding' van 256 vóór, 182 tegen bij 59 ont houdingen heeft"' de Assemblee haar goedkeuring gehecht" aan Gaillard's soberheidsprogram.'. Alleen de communisten en de pon- jadisten (die tegen elke belastinghef- ting stemmen), brachten en bloc hun stem uit tegen Gaillard; het grote aan-1".: tal, onthoudingen is afkomstig van" de.gl conservatieve onafhanfeelüken, die teei);'). verdeeld waren, en van enige kleinere.-./iS groeperingen. De premier is thans gemachtigd 101 miljard franc aan nieuwe belastingen te heffen. Hij heeft tevens volmachten op het gebied van de loon- en prijs- /"«'ff beheersing. ';jV| Ongetwijfeld heeft de Tunesi sèheff crisis bijgedragen tot zijn overwinning V3i in de Nationale Vergadering.' Vele politieke waarnemers geloven, Aj dat het kabinet geen lang leven is.be- schoren. Gedurende het debat maak-, te ex-premier Edgar Faure zich de tolk' van vele rechtse groeperingen toep iïU zeide: „Wij hebben weinig vertrou wen'in uw project, maar wij, hebben u veertien dagen "geleden niet aan het - bewind gebracht om u thans, nu de in- ge temationale omstandigheden zo ernstig zyn, ten val te brengen." - Volgens het socialistische Indone sische dagblad „Pedoman" zon de voor malige vice-president, dr. Mohammed Hatta, bereid zijn de leiding van eèn kabinet op zich te nemen, vooropge steld, dat de beginselen van de „Pantja Siia" als grondslagen voor de staat zouden worden aanvaard. De „Pantja Siia" omvat vijf begin selen. Deze zijn: geloof in de godde lijke almacht, in de democratie, de menselijkheid, de sociale rechtvaar digheid en het nationalisme. Tijdens de Indonesische onafhankelijkheids strijd werd de „Pantja Siia" als staats ideologie aanvaard. (Van een onzer verslaggevers) Drie overlevenden van de ramp met het KLM-toestel „Neutron" in Ned. Nieuw-Gulnea zijn vanmorgen met de .Willem Ruys" in Rotterdam aangeko men. Het was het gezin van de heer H. O. Wagenaar, bestaande uit man, vrouw en een 10-jarig zoontje. De heer en mevrouw De Rijke uit Utrecht, eveneens overlevenden van de ramp, waren op de Lloydk»de aanwezig om het gezin Wagenaar te verwelkomen. De heer Wagenaar was vol lof over de verzorging in de ziekenhuizen van Biak en Hollandia. Zelf was hij tien dagen verpleegd geweest. Zijn zoontje Henk moest een maand in het zieken huis verblijven, mevrouw Wagenaar was er echter slechter aan toe geweest. Ruim twee maanden heeft zij in het ziekenhuis van Hollandia gelegen en eerst nu was het haar mogelijk voetje voor voetje te lopen. De heer Wagenaar was zeer onder de indruk van de moeite en Inspan ning, die men zich in Nieuw-Guinea heeft getroost. De heer De Ryke overhandigde de heer Wagenaar zijn sigarettenpijpje, dat later nog is aangespoeld. De heer Wagenaar wil na het doorbrengen van het verlof in Nederland weer terug keren naar Nieuw-Guinea. VERSTEKELING Aan boord bevond zich ook een ver stekeling* de 20-jarige Samuel Puteray Hij had kat)s gezien In Djakarta aan boord te komen. Eerst in Gibraltar kwam hij te voorschijn. De jongen wilde naar zyn broer in Den Haag. Als hij niet9 op zün geweten heeft, mag hij waarschijnlijk wel in Nederland blijven. Deze 59ste reis van de Willem Ruys was de laatste voor de administrateur, de heer F. P. van Ravenswaay. Sinds 1928 was hij in dienst van de Ken. Rott. Lloyd. Dinsdagmiddag is in bet rusthuis "te Doorn, waar hij de laatste jaren van 31 zijn leven verbleef, plotseling overle- s aeu prof. G. Wisse, -uid-hoogleraar van de theologische -school der chr., geref. kerken te Apeldoorn. Prof Wis-l.;f" se bereikte de leeftijd van 84 Jaar.- (Voor een levensbeschrijving zie pal'-A thu 3)- tv-toe stellen en Auto s sigaretten duurder ïSJï/y -.: va Aan boord van het Costaricaanse fcÊlp Palmlta, dat in de Westnaven van Amster dam lag te lossen, is Bisteren een merk waardig ongeluk gebeurd, waarbij de 50- Jarlge derde stuurman G. K. (een G riek) ernstig werd gewond. Op de kade ging een laadbrug met grijper plotseling rijden en drukte de voormast van bet schip met de vier iaadgieken met Beweid op het dek. De derde stuurman kreeg een van de gieken op het hoofd. Hij is op genomen ln een Amsterdams ziekenhuis. ti f

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 1