Links en rechts w OmWERP-VERDRAG THANS VRIJGEGEVEN Unie over vijf jaar reeds verwezenlijkt? volledig Raket van komt Spoetnik naar de aarde I Vooraanstaande Europeanen op de bres voor onze cultuur Waai' eens de geuzen vochten Vandaag congres in Arasterdam Broche van Koningin na twee dagen terecht Pin eau wijst aanbod Tunis-Marokko af I Ook harmonisatie van landbouw H •Ü<v: Bemiddeling niet aanvaard Slag in de lucht Esso krijgt nieuwe; raffinaderij D1 Vindster had geen idee van waarde 1 S/ r r '■éi tag* i ZATERDAG 23 NOVEMBER 1957 VIJFTIEIVDE JAARGANG No. J85Ï Instellingen I DIE UR O TONIC Bij oversteken gegrepei m I-- CPm 0Cr T*' 265 Ver Directeur: H. DK RUIG Hoofdredacteur Dr J A H fiK ui NS SLOT Landbouw NEEM zeHuwkalmerend 1 NIET VERDOVEND.... MAAR GENEZEND 1 2E3S M 'd 14 dagen gratis 7.90). 4 Rotterdam. Wltte d8 WUhstraat 30 - Teiet UMUU ,4 1., Ïrif L. 2 P°stgiro No 424519 yiforiaD» 'f"st abonnementen "3 30—19.30 u Zaterdags 17—18 uur 'Telefoon 115700 's-Gravenhage Huygensplelo 1 Tolef 183467 (3 1 Postbus 1091 - Postgiro No 424867 Schiedam: »g» Verschik, dageHiS numaner" 15 cent (Geldig tot morgenavond) WIND UIT WESTELIJKE RICHTINGEN Op de meeste plaatsen droog weer met aanvankelijk opklaringen. Later weer meer bewolking. Vannacht hier en daar lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige en langs de Waddenknst later krachtige wind uit westelijke richtingen. Morgen zon op: 8.17 Maan op: 10.42 -\ <V IN de politieke discussies wordt ten aanzien van de chr. politieke partijen door velen gesproken van een linker- en rechtervleugel Het gebeurt door de socialisten En van hen kun nen wij het verstaan. Want zij zijn er steeds op uit om te betogen dat chris telijke beginselen niet de grondslag van een politieke partij kunnen zijn en dat daarom de christelijke politiek al tijd doorbroken wordt door de tegen stelling tussen orogressief en conser vatief. De aanhangers van de gedachte der christelijke politiek en der christelijke politieke partij ontkennen met en heb ben nooit ontkend reeds Da Costa sprak er een eeuw geleden al over dat menjiver allerlei concrete punten In een christelijke oartij van mening kan verschillen, omdat de een meer progressief en dc ander meer conser vatief is ingesteld. Dat kan een kwes tie van karakter zijn. Daarbij kan ook de maatschappelijke situatie waar in men verkeert een rol spelen De aanhangers der christelijke poli tiek staan echter op het standpunt - precies omgekeerd aan dat der socia listen dat niet de tegenstelling pro gressief-conservatief de christelijke politiek doorbreekt, maar dat omge kcerd het gemeenschappelijk beleden christelijk beginsel in staat is de te genstelling progressief-conservaïief te doorbreken. Immers die tegenstelling voor zover zij berust op karakterver schillen is van psychologische aard en voor zover zij op verschillende maat schappelijke situaties berust, is het een belangen verschil. Het is het uit gangspunt van de christelijk-politieke partij, dat die verschillen onderge schikt zijn en ondergeschikt moeten zijn aan de :i»en die God* wet voor het politiek en maatschappelijk sa menleven stelt. De pretentie der chr. politiek en van de chr. politieke partij als volkspartij is dat zij dat aanvaardt, dat zü die on derschikking aanvaardt en dat zij zo zoekt naar een politiek die voor ai de leden van zulk een christelijke volks partij aanvaardbaar is Wij ontken nen niet dat zulks vaak een moeilijke zaak is. We zijn allemaal mensen en zondige mensen en dan staat men zichzelf en anderen vaak in de weg. Maar In de praktijk is bet toch zo ge weest dat met vallen en opstaan met meer en minder tegenslagen door de christelijke partijen vele jaren lang een politiek is gevoerd die tegelijker tijd nationaal en sociaal was. Men moet zich daarbij het alterna tief Indenken dat de socialisten bege ren Daar staat men de partijformatie op de grondslag 'an de .genstelling con- servatlef-progressief voor Dat bete kent dat men het op belangen inge steld zijn en het verschil ln psychische gesteldheid normatief maakt. Men aanvaardt dan da' christenen begin nen met te berusten in deze tegenstel lingen en zicb links en rechts van dit breekpunt, dat niet uit de wet Gods genormeerd is, opstellen en organise ren. Daarmee heeft men de wet Gods in principe uitgeschakeld. Men kan dan wel proberen later en achteraf van uit Gods wet nog we! in en aan de politiek te doen Maar men komt niet meer los van het verkeerde uitgangspunt. ANNEER men dan nu ook hier en daar in eigen kring hoort spre ken van linker- en rechtervleugel en van centrum dan willen wij wel zeg gen dat wij dat spraakgebruik zeer be treuren. Men loopt dan het gevaar te suggereren dat de een meer tegen de socialisten, de ander meer tegen de liberalen aanhangt en dat het cen trum dan zo ongeveer Iets daartussen in is. Voor ons echter betekent „rechts dat men ln de uolitieke partijforma tie en ln de politiek met Gods Woord wil rekenen en „links" dat men dat niet wil doen. In die zin kan men bin nen een christelijke partij dus nooit van rechts of links spreken. Maar ook in de andere, eerstge noemde zin, zoals wij dat dan tegen woordig wel eens horen, komt men er niet uit. Wij zijn ons dat opnieuw bewust ge worden door de lezing van een bro chure van de heer Puchinger, die over rechts, links en centrum spreekt- Voor hem is dr. Berghuis rechts, prof. Zfjl- stra en prot. De Gaay Fortman links en dr. Bruins Slot centrum ln welke zio men de woorden rechts en links nu ook opvat in iedere zin Is de hier gemaakte onderscheiding met betrekking tot deze personen naar ons gevoelen onjuist. Of er dan niet lerschülen tussen deze mensen zijn? Die zijn er natuur lijk wel. Maar ze hebben geen betrek king op de aanvaarding van de eis dat de politiek een christelijke politiek moet zijn, gedragen door Gods wet en evan gelie. Ed ze hebben ook geen betrek- king op, laten we zeggen, hun houding tegenover de Kritiek van dr. Hommes of dr. Zeegers. Wij geloven dat de door de heer Puchingei genoemde figuren ten aanzien -van wat men tn de kritiek van deze beide heren moet aanvaar den ot verweroen weinie of niets vet schillen Over de vraag wal hei verschil dan wel is, zouden wij naar aanleiding van 4» rede, ole prof. Zijlstra Vri economisch verkeer in Benelux-landen T*\E teksten van het op 17 september te New York door de ministers van Buitenlandse Zaken van België, Luxemburg en Nederland geparafeerde verdrag tot instelling van de Economische Unie der Benelux z(jn vrijdagmorgen tijdens de vergadering van de raadge vende interparlementaire raad der Benelux-landen te Brussel vrjj- gegevcn. De Economische Unie voorziet in een vrjj verkeer van per sonen, goederen, kapitaal en diensten. Het verdrag is gesloten voor vijftig jaar. De onderdanen van de drie landen zijn volgens het ontwerpverdrag be voegd het grondgebied van de bij de Unie aangesloten landen binnen te ko men en te verlaten. Zij genieten er de behandeling welke er voor de eigen onderdanen geldt voor wat betreft: bewegingsvrijheid, verbluf en vesti ging, uitoefening van economische en beroepswerkzaamheden (met inbegrip van de verlening van diensten, kapi- Inaltransactiesi arbeidsvoor waarden, aanspraken inzake «oeiaie zekcrheici. rechten en belast.ngen van welke aard ook, het genot van de burgerlijke rech ten, alsmede de wettelijke en gerecht- iijke bescherming van hun persoon, hun rechten en hun belangen. In hun betrekking met derde landen .lanvaarden en voeren de Beneiux- landcu een gemeenschappelijk beleid op het gebied van de buitenlandse handel en de daarmede verband hou dende betalingen. Ook sluiten zU ge meenschappelijke verdragen en over eenkomsten inzake de met de buiten landse handel verband houdende be talingen. De instellingen van de Unie zijn: 1). het comité van ministers, 2). de raad gevende interparlementaire raad, 3). de raad van de Economische Unie, 4). de commissies en bijzondere commis sies, 5). het secretariaat-generaal, 6). de gemeenschappelijke diensten, 7). het college van scheidsrechters, 8). de eco nomische en sociale raad van advies. Het comité van ministers besluit met algemene stemmen. Ieder der drie lan. den beschikt over een stem. Het co mité komt ten minste eens per drie maanden bijeen. Het college van scheidsrechters heeft tot taak de beslechting van geschillen, die tussen de drie landen zouden kun nen rijzen met betrekking tot dc toe passing van het verdrag. Vonnissen en voorstellen tot minnelijke schikking worden door het college met meerder heid van stemmen aangenomen. Zij zijn definitief. In de slotbepalingen wordt onder meer gezegd, dat Neoerland zich het recht voorbehoudt in de verdragen en overeenkomsten met derde landen be palingen in te lassen, die van belang zijn voor Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederlands Nieuw-Guinea. Aan het verdrag is een overgangs overeenkomst toegevoegd. Wat het on derling handelsverkeer betreft is krachtens deze overeenkomst ieder der drie landen bevoegd de beperkingen op het vrije handelsverkeer te handhaven, welke op het ogenblik van inwerking treding van hei Unieverdrag van kracht zijn Het com'tó van ministers stelt de lijs: dezer beperkingen vast en schaft deze geleidelijk af binnen een tijdvak van ten hoogste 5 jaar. Ten aanzien van de landbouw wordt in de overeenkomst gesteld, dat de harmonisatie van het landbouwbeleid wordt verwezenlijkt binnen een tijdvak van ten hoogste vijf jaar. Een werk groep onderzoekt jaarlijks in de herfs» de voortgang in deze harmonisatie en stelt het programma voor het volgend jaar vast. Over de minimumprijzen wordt on der meer gezegd, dat deze door de commissie vdor landbouw worden vastgesteld op basis van de kostprij zen, verhoogd met een passende winst marge. Teneinde de vastgestelde mini mumprijzen te waarborgen, worden heffingen vastgesteld, welke gelijk zijn aan het verschil tussen de overeenge komen minimumprijs en de prijs fran co grens. Tenzij het comité van minis ters anders beslist, worden deze hef fingen door het uitvoerende land ge heven. Het totale bedrag van de hef fing wordt na afloop van ieder kwar taal gelijkelijk tussen Nederland en de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie verdeeld Binnen een tijdvak van ten hoogste drie jaar schaffen de partijen geleide lijk de kwantitatieve bepalingen af in zake: het goederenvervoer over de weg en het ongeregeld relzigersvervoer over de weg tussen hun grondgebie den, alsmede het ongeregelde relzigers vervoer over de weg vanuit het grond gebied ener partij naar derde landen. Zie ook pag. 4) (Advertentie) ET derde deel van de raket, dat de eerste „Spoetnik" buiten de damp kring struif!' n <Hi dii4 bij volgde, zal waarschijnlijk volgens een Engelse des kundige vandaag of morgen naar be neden komen. Professor Lovell van het Jordell Bank Observatory heeft gezegd, dat dat raket-stuk naar beneden zou kun nen komen als een vuurbal of anders ln de dampkring op zal branden. Kjj zei, dat als het vannacht als een vuurbal naar beneden was gekomen, men die vuurbal waarschijnlijk in Amerika zou hebben gezien De proiessor had opgemerkt, dat dit raket-stuk zijn vaart vermeerderde. Hij zei, dat het „veelbetekenend" was, dat de baan, die de raket doorliep, nor maal 92 minuten en 30 seconden m beslag nam, maar nu nog slechts 89 mi nuten en 36 seconden. „Nog twee minuten minder", zei hij, „en het raket-stuk is er geweest." De 73-jarige P. Versluys uit Vlissin gen is bü het oversteken van de Paul Krugerstraat te Vlissingen gegrepen door een personenauto en gedood. Hi&Lt tui»* (Van een onzer verslaggevers) In één der schatkamers der Neder landse cultuur het Amsterdamse Rijksmuseum luisterde de wereld pers gisternamiddag naar een vrien delijke bejaarde heer: Robert Schu- man. Deze Fransman sprak op pret tige, bedaarde wijze in zijn landstaal over Europa en zijn cultuur. Ter zijde van hem zat prins Bemhard, eveneens in wandelkostuum, echtei zonder naamaanduiding. De Frans man droeg het delegatiekaartje: R Schuman op de revers. Voordat de camera's klikten en de ra dio in actie kwam, was in de stijl volle restaurantzaal van het Rijks museum medegedeeld, dat ZJCJEL slechts als waarnemer aanwezig was Toch nam de Prins tijdens deze persconferentie, die de opening van het congres van de Stichting voor Europese cultuur vooraf ging, even het woord. Dat was toen Schuman opzettelijk niet geheel duidelijk gewaagde van de totstandkoming van de Europese stichting. De Prins viel de politicus In de rede met de oomerking. dat de heer Schuman de initiatiefnemer ls geweest. Onder lichte hilariteit ant woordde de politieke veteraan, dat de Prins een historische waarheid zei Nabij witte en gele asters, de statige gobelins en het schilderij „Ontbijt uit de zeventiende eeuw", merkte de heer Schuman op, dat hij niet !n Amsterdam als politicus ls, maar misschien ofschóón hij politicus ls. HU sprak de hoop uit, dat Neder land in de samenwerking op cul tureel gebied Europa mede de weg zal tonen. Dr Franco Marinotti is een Italiaanse kunstzijde-miljonair. Hij is een for se Italiaan, kaalhoofdig met een gryze haarkrans en een Churchill- IN en om het Buiten-lJ bil Schcllingwoude, op de plaats waar vroeger de Geuzen vochten tegen de Spanjolen, is een com plex van kunstwerken versche nen, dat de zuidelijke en de noordelijke IJ-oevers met elkaar verbindt. Eindelijk is (een deel van) het probleem der oeverver bindingen in en rond Amster dam overwonnen. Over deze overwinning leest u op pagina 9 van dit nummer. (Advertentie) 'li kohinklijk shirt maandag m ütreim neeti gehoucKü een volgende maal het een en ander verleden willen zeggen. bril, die het woord voerde naihens de Industriëlen, die bij het streven naar bundeling der Europese cultuur betrokken zijn. De Italiaan sprak in het Frans; zijn bariton-timbre klonk tot in alle hoe ken van de zaal; zijn spreektrant was militant. Bijzonder openhartig stelde deze deelnemer, dat werkgevers vrijer kunnen spreken dan politici. Zijn rede was overigens, evenmin als die van de heer Schuman, een toonbeeld van klaarheid. Kennelijk wil men pas na het congres tot po sitieve uitspraken komen. De heer Marinotti vindt, dat Europa niet moet ondergaan in de eeuw van techniek; voorts meent hü dat de techniek gecorrigeerd moet worden door de cultuur „Traditie, concep tie van een ideaal, dèt moet cultuur zijn." De Nederlandse zakenman, dr. Paul Rijkens, betoogde dat Europa er niets aan heeft, wanneer de Stichting voor de Europese cultuur zich op een Zwitserse bergtop bevindt. De manifestatie van de cultuur moet voor een leder begrijpelijk zijn. Me de daarom is men afgedaald naar de lage landen. De heer RUkens vertel de voorts, dat de Stichting geld zal behoeven om vele wensen in vervul ling te doen gaan. Na afloop van de Sober: "Schaman spreekt op de perscon ferentie in het Bliksmujeura te Amster dam over het congres van de „Fonda- tton Eoxopéenno de la Colturc", dat vandaag in do hoofdstad wordt gehou den. Op de foto v. I. n. .r.: prins Bem hard, zUn secretaris dr. De Graaff, dr. Paul RUkens, Schuman en de Italiaanse Industrieel dr. Franco Marinotti. toespraken ontstond een korte ge- dachtenwisseling. Er komen driehonderd deelnemers uit nagenoeg alle Europese landen. Op de lijst van congressisten staat op pagina 24 uitgerekend als laatste prof. dr. J. Zijlstra, minister van Economische Zaken, 's-Gravenhage Dit ls geen culturele onhoffelijkheid, maar slechts een gevolg van alfabe tische rangschikking Gisteravond werd het congres in het Rijksmuseum door de minister van O., K. en W., mr. J. Cals, en burgemeester en wethouders van Amsterdam een grootse ontvangst bereid. Bij deze receptie trad prins Bemhard, die president van de Stichting is, voor het eerst op als voorzitter van de" bijeenkomst. Hij dankte minister Cals voor zün be groetingsrede. (Zie voor de openingsrede van Z.K.H. prins Bernhard elders in deze editie.) EEN commissie van de Kon. Ned. Academie van Wetenschappen heeft een rapport uitgebracht over de invloed van radioactieve verontreini gingen van de dampkring op de ge zondheid van 1e mens. Ons land loopt door ligging en weers gesteldheid meei risico's dan andere landen Hoe groot dat risico ls, daar over zijn de geleerden het nog niet eens. Niettemin heeft de afdeling natuur kunde van de Academie gemeend de regering te moeten adviseren „met alle haar ter beschikking staande mid delen de stopzetting van de experimen tele kernexplosies te bevorderen." Dit advies gaa» ons te ver De afde ling natuurkunde heeft zich daarmede begeven in het politieke vlak en daar ligt het probleem heel wat ingewikkel der dan het zich aan de wetenschaps mensen voordoet. Het was beter geweest wanneer het bij een rapport gebleven was zonder meer Het politiek advies dat er nu aan vast is geknoopt, is overbodig. Want zonder exacter gegevens kan d® regering niets beginnen. Waar nog bij, komt, dat bij de drie mogendheden, die zich met kernexplosies bezighouden, er althans een is, waarop men als be trouwbare partner weinig staat kan maken. Ook hierom is het gegeven politieke advies min of meer een slag in lucht. de1 f Advertentie) IEDERE NEDERLANDER HEEFT THANS EEN TAAK! Het is nu de hoogste tijd UW LANDGENOTEN IN NOOD IN SNDONIUS TE HELPEN De Stichting „Hulp aan Landgenoten in Indonesië", Anna Paulownastraat i, 's-Gravenhage, is de enige organisatie hier te lande, die deze dringende hulp KAM verlenen aan onze eigen mensen tMsvsi indien de gehele Nederlandse Bevolking dc dringende noodzakelijkheid hiervan1 nu inziet en zo spoedig mogelijk Ieder naar vermogen overmaakt op bet cao nummer 308 van genoemde Stichting,' NIMMER WAS UW HULP NOODZAXEUIKDt! (Van onze Haagse redacteur) In I960 zal de nieuwe raffinaderij van Esso Nederland N»V. aan de zuidej-fir ltike oever van de Nieuwe Waterwee- in bedrijf worden gesteld. Deze raffl-fl naderü krijgt een capaciteit van vier eneenhalf miljoen ton per jaar. t- Dit heeft de president-directeur van ;j Esso Nederland, de'heer C. R. Smit, .in" een te Den Haag gehouden persbijeen komst medegedeeld. De fabriek zal als grondstof aardolie,» verwerken, die ten dele afkomstig zal zijn uit Nederland, nl. van de Ned. Aardolie Mü„ die voor vüftig procent eigendom is van Standard Oil "Com pany. De overige benodigde aardolie - zal worden betrokken uit overzeese produktiegebieden van het Jersey Concern hoofdzakelijk uit het Midden- Oosten. Het transport vanuit de laadhavena r.,>| zal plaatsvinden met grote zee tankers. Daartoe bezit de N.V. Petroleum In- dustrie Maatschappij, een honderd pró- cent dochteronderneming van de Esso,. een vloot van vier schepen, varende- orider Nederlandse vlag. Deze vloot zal de eerstkomende jaren worden uitgebreid met drie supertankers. Hiervoor zijn reeds opf drachten geplaatst bij Nederlandse werven. De raffinaderij zal worden gesticht nabij Rotterdam aan de derde petro leumhaven. Het grondgebied ressor teert onder Spijkenisse. Het raffinaderijterrein krijgt een oppervlakte van 172 ha. 'X E£N inwoonster van Leeuwarden is tot de ontdekking gekomen dat de broche, die zij woensdagavond vond in het beursgebouw te Leeuwarden, aan H.M. de Koningin behoort. Zij had het sieraad, de grote waarde niet ver moedende, achteloos in baar mantelzak gestoken, doch toen de politie bekend maakte dat de Koningin tijdens haar bezoek aan Leeuwarden een kostbare gouden broche verloren had, stelde zij zich onmiddellijk met de politie ln ver binding. Het bleek inderdaad de broche iu -de Koningin te zün. De broche bestaat uit twee boven elkaar geplaatste sterren, welke zijn voorzien van vijf punten. De gehele broche is bezet met diamanten en bril janten. Reeds onmiddellijk werd vermoed dat de Koningin het sieraad in of bij het beursgebouw verloren had. De re cherche van de gemeentepolitie begon onmiddellijk een onderzoek. Tot gister avond laat bleef dit zonder resultaat. Toen las de vindster de oproep van de politie. ENKHUIZEN Ds. J. C. Gilbuis, Geref. predikant te Amsterdam, zal donderdagavond voor de afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond spreken over het onderwerp: „De onbekende soldaat". E Franse minister van Buiten landse Zaken, Christian Pi- neau, heeft vrijdagavond ver- claard, dat het Tunesisch-Marok- caanse aanbod om te bemiddelen in het geschil tussen Frankrijk en de opstandige Algerijnse bewe ging „niet aanvaardbaar" was. Pineau deelde de pers mee, dat het aanbod met aanvaardbaar was, daar Marokko en Tuntsie in het Algerijnse conflict „met neutraal" waren. Pineau meende, dat het aanbod als zodanig gematigd was, doch dat niet kan wor den gezegd van de wezenlüke inhoud van het aanbod. Koning Mohammed van Marokko en premier Habib Bourguiba van Tunesie hadden donderdagnacht hun goede diensten aangeboden om in etappes door middel van een staakt-het- vuren tot definitieve vredesonderhan delingen te komen. Pineau wees er op, dat i» het aan bod alleen gesproken werd over het FL.H., het nationale bevrijdingsfront, en dat van andere Algerijnse organi saties niet werd gerept. Hij meende, dat het in geval tot een taakt-het- vuren besloten wordt, ook noodzake lijk zou zijn al deze organisaties hierin te kennen. Pineau bevindt zich in New York om Frankrijk te vertegenwoordigen bü de op handen zünde behandeling door da algemene politieke commlaeie van de Algemene Vergadering van de Rwestie-Algerüe. Het Nationale Front (F.L.N.), ae be langrijkste opstandelingen-organisatie van Algerije, heeft gisteravond laat bekendgemaakt, dat het instemt met het gezamenlyke aanbod van Marokko en Tunesie, als vredestichters op te treden in de Algerijnse oorlog tussen de rebellen en de Fransen. In zijn wekelijkse radiotoespraak tot het Tunesische volk heeft president Bourguiba verklaard, dat een „mili taire oplossing" van het probleem Algerije „onmogelijk" is. De president had zijn toespraak ken nelijk verVroegd in verband met het aanbod van Marokko en Ttcinesië, te bemiddelen tussen Frankrijk en Alge-, rijje. Voortzetting van de oorlog raakt niet alleen Frankrijk en Algerije, doch ook Tunesië en Marokko. De grote mogendheden zullen er bovendien de weerslag van ondervinden, aldus Bourguiba. Naam Straat. Woonplaats: Wenst zich ingaande heden te abonneren op het dagblad Trouw en ontvangt gedurende 14 dagen de krant gratis. Betaling zal geschieden per week (61 cent) per kwartaal Doorhalen wat niet gewenst wordt. U wordt verzocht deze bon toe te zenden aan Administratie „Trouw", Witte de Withstraat 30, Rotterdam. m>r y

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 1