Nieuwe branche Bourguiba: Afrika in groot gevaar door Algerije Nooit' beroep op K.L.M.-toestel bi Caïro in landing beschadigd Vlieger door propeller gedood Sowjet-Unie m Kashouder verduisterde honderdduizend gulden Soedan zal zijn troepen niet terugtrekken Gebrek aan hotelruimte gevaar voor toerisme KONINGIN BEZOCHT DE WÉS TFRIESE - FLORA Veiligheidsraad verdaagd WAARSCHUWING AAN WESTEN Onkwetsbare'' raket van Ver. Staten Italiaans vrachtschip vergaan: 22 doden Gaat K.P.M. weer ep| Sumatra varen? Kleine spaarders benadeeld Egyptisch protest verworpen K.LM. draagt bij in nieuwbouw WOENSDAG 19 FEBRUARI 1958 ZESTIENDE JAARGANG No. 3922 y Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr J. A H. J. S BRUINS SLUI) v BLIKGROENTEN PRESIDENT BOURGUIBA van Tunesië heeft gisteren ver klaard, dat Frankrijk de strijd in Algerije verloren heeft en waar schuwde er voorts de Ver. Staten voor, dat voortdurende steun aan Frankrijk het hele Afrikaanse continent in de armen van het communisme zou drijven. ONVERMIJDELIJK NIMMER VEILIG BIZERTA *1 (Van een onzer verslaggevers) j WEDEROM heeft zich een persoon bij de politie gemeld, die zich heeft schuldig gemaakt aan de verduistering van een grote som gelds. Ditmaal betreft het de 60-jarige D. E. H,, kashouder van de Nutsspaarbank in Ammerstol, een kleine gemeente aan de Lek. De man vervoegde zich gistermiddag op het hoofdbureau van po- litie te Rotterdam en deed daar mededeling van de verduistering van ruim 100.000 ten nadele van de spaarbank. MINISTERS ZOEKEN VREEDZAME OPLOSSING ■airo Assioet G Y P T Haifa Omdoermaq Khartoem Fasjoda ÜETHUPIE Mongallc BELGISCH* KONGO OEGANDAs ENY A Kostbare gewassen TUNESIË De Veiligheidsraad van de Ver. Naties heeft gisteren na een korte bespreking van het Frans-Tunesi- sche geschil zijn bijeenkomst voor onbepaalde tijd verdaagd, ten ein de de Ver. Staten en Engeland in staat te stellen door het verlenen van goede diensten een oplossing te bevorderen. uur. MUtrtuun. wille 4e Wita*te«at JO Telel U570O (4 Li. Poslbuj 11X2 Poetgiro No. 424519. tClacntendietut abonnementen. 18.3019.30 Zaterdag* 1718 uur. Telefoon 115700. '*-Oravenh«ge Huygenspleto l Telel. 183487 >3 Ujnen». Po*tbu« 1091 - Poetgiro No 424887. Klacht en die nat. 18.301930 u. Telel 382509. Dordrecht- Schefferspiein 3 Postgiro No 424208 Telefoon 4570 KiHChtendienst na 17.80 uur 7314 defeiedam: Lange Kerkstraat 24 b - Telefoon 87882. AbonnementaprUa 81 oent oer week f 3.85 per maand, f7.90 per kwartaal Losse nummer* 10 cent Vera&ritnt dasettiks (Geldig tot morgenavond) MINDER KOUD. Vrij veel bewolking met tijdelijk enige regen ol sneeuw. Matige tot krachtige wind, in hoofdzaak tassen west en noordwest. Iets hogere temperaturen dan vandaag. Morgen: Zon op: 7.47 Maan op: 8.02 onder: 18.02 onder: 20.22 DE staatssecretaris van Economi sche Zaken heeft een ontwerp Vestiglngsbesluit Levensmiddelenbe drijven om advies naar de Sociaal Economische Raad gezonden. Zou dit ontwerpbesluit geen bezwaren ontmoeten, dan betekent dat de invoe ring van een „nieuwe branche" in de rector van het middenstandsbedrijfs leven. De laatste jaren hebben zich allerlei wijzigingen voltrokken in de koopge woonten van bet publiek. Als gevolg daarvan heeft zich vooral in het krui- deniersbedrijf een streven naar paral- lelisatie aangebroken, d.w.z. er ont- itond drang naar verbreding van het assortiment van de winkelier. Aan dat streven komt de staatsse cretaris thans min of meer tegemoet. Als de nieuwe vestigingsregeling doorgaat, zullen er straks algemene le- yensmiddelenbedrijven kunnen wor den gesticht, waarin behalve de ge wone kruidenierswaren ook verkocht kunnen worden brood, fruit, groenten, diepvries en verpakt vlees, kip, vis. melk en andere zuivelprodukten. Dit nieuwe levensmlddelenbedrijf zal een zuiver detailhandeisbedrijf zijn. Een vergunning voor een dergelijk bedrijf zal alleen kunnen worden ver kregen na verwerving vaneen aige- .meen levensmiddelendiploma, waar- yoor eisen worden gesteld die aange past zijn aan dit bedrijf. Deze eisen zullen met name afge stemd zijn op een verantwoord be heer. Er zal geen vakbekwaamheid voor ambachtelijke werkzaamheden worden gevraagd. M.a.w. in het le- vensmiddelenbedrijf nieuwe stijl zal b.v. niet gebakken kunnen worden, er zullen geen slagerswerkzaamheden worden verricht, enz. HET vestigingsbeleid in ons land is sinds enkele jaren op de helling als gevolg van de afkondiging van de Vestigingswet Bedrijven 1854. Als ge volg daarvan moet voor plm. 200 bran ches het Vestiglngsbesluit opnieuw worden bezien. In een nota aan de Tweede Kamer zal dezer dagen een overzicht gegeven worden van de stand van zaken. Momenteel ligt een tiental vestigingsbesluiten nieuwe stijl te wachten op behandeling in de minis terraad. Voor wat het algemeen levensmldde lenbedrijf betreft heeft de Sociaal Economische Raad in 1056 reeds ge adviseerd aan te sturen op, een gelei- dclfj ke ontwikkeling,..-zodatschokken ea" het ontstaan van" chaotische*" toe standen zouden worden voorkomen. De staatssecretaris heeft hiermee kennelijk rekening willen bonden. In de thans gekozen opzet van het alge meen levensmlddelenbedrijf wordt b.v. aan de wensen van de kruideniersor ganisaties niet over de gehele linie tegemoetgekomen. Aan de andere kant is het streven erop gericht nieuwe ont wikkelingen in goede banen te leiden en te voorkomen dat verstarring plaats vindt sten wat historisch gegroeid is. Daarbij worden aan de diverse groe pen van middenstanders, die interes se hebben voor de nieuwe branche, gelijke kansen geboden. Zij die de 'nieuwe branche willen beoefenen zul len allen zonder uitzondering het di ploma moeten behalen, of men nu krui denier of bakker is dan wel een an der beroep uitoefent. NIET in alle opzichten heeft de staatssecretaris de SER gevolgd. De SER adviseerde b.v. tot beperking van het algemeen levensmiddelendi ploma tot voorverpakte artikelen. De ze beperking is met overgenomen. Ook blijkt de staatssecretaris bezwaar te hebben tegen de mogelijkheid tot spe cialiseren op basis van een vergunning voor het algemeen levensmlddelenbe drijf. Verder zijn de volgende bran ches van het Algemeen Levensmldde lenbedrijf uitgesloten: de huishoude lijke artikelen, de drogisterij en de tabaksartikelen. De Sociaal Economische Raad zal rich nu nader moeten uitspreken over hel ontwerp, dat op het departement van Economische Zaken is tot stand gekomen. Er zullen vanuit de betrok ken branches nog wel bepaalde bezwa ren rijzen. Goed samenspel tussen overheid en bedrijfsleven blijft gebo den, wil er tenslotte een verantwoor de beslissing in deze niet gemakkelij ke materie tot stand komen. Het nieuwe ballistische projectiel „Sergeant" van het Amerikaanse leger is „onkwetsbaar voor alle tegenmaat regelen van de vijand die bekend zijn", aldus William Martin, de civiele leider van het onderzoekingswerk van het Amerikaanse leger. Hij verklaarde dit op een bijeen komst in Chicago en voegde hieraan toe, dat de „Sergeant" veel krachtiger is dan het eerste Amerikaanse ballis tische projectiel, de „Corporal". Te Moskou is de zevende partij van de tweekamp om het wereldkam pioenschap schaken (dames) tussen Rubtsova (wit) en Bykova gespeeld. Het duel werd na 40 zetten afgebro ken. (Advertentie) 'In een interview met het Ameri kaanse blad „Newsweek Magazine" zei Bourguiba onder meer: „Het Westen weerhoudt er zich van een ferm standpunt in te nemen inzake de oorlog in Algerije uit vrees voor de reactie van Frankrijk. Maar dat komt hierop neer: Houdt het met Frankrijk, maar dan zult u niet alleen de Alge rijnen verliezen. TJ zult dan ook heel Noord-Afrika verliezen en wel aan de communisten en eventueel het hele Afrikaanse continent als een onvermijdelijk gevolg daarvan." Bourguiba zei, dat de Fransen Sakiet Sidi Joessef bombardeerden, omdat „zy weten, dat zij de oorlog in Alge rije niet kunnen winnen, waardoor zij tot wanhoopsdaden overgaan. Zij slaan om zich heen, naar alle kanten, zoals een gewond dier, dat op de horens is genomen." Hij drong er nog eens op aan, dat het Franse leger Tunesië moest ver laten, want „zo lang ais het daar blijft, zullen wij nooit veilig zijn". zij zich daartegen verzetten zul len," zei hy, „dan zal ons kleine leger tegen hen optreden, maar ook het volk, de mannen en vrouwen van Tunesië, wy zullen met onze blote handen vech ten. met flessen en stokken en welke wapenen maar ook. Dit is ons land, ons tehuis en wij willen het Franse leger niet langer bif ons hebben." 4 Hg «el. dat Tunesië bereid was de marinebaais Btsert» door de Ver. Sta ten of de NAVO te laten gebraiken als onderdeel van de Westelijke defensie plannen. „maar wU willen de Fransen daar niet hebben". Bourguiba zei, dat zijn lot verbonden blijft met het Westen. „Ik ga samen met het Westen;" zei hy. „Ik zal nooit steun aannemen van of mü scharen naast Rusland of Nasser. Maar ik kan niet voorspellen, wat het volk van Tunesië zal doen, als de situa tie slechter wordt, als de Ver. Staten en de rest van de Westeiyke wereld weigeren handelend op te treden naar aanleiding van ons beroep een einde te maken aan de oorlog in Algerije en aan onze eigen dringende beroepen op economische hulpAls Amerika ons met helpt, dan zal ik ook niets meer kunnen doen „Het is nodig, dat het Westen onmid- deilük tot daden overgaat, wat betreft de oorlog in Algerije, want het is een 'ernstig uur voor de hele vrije wereld," aldus de Tunesische president. Voor de Amerikaanse oostkust ter hoogte van Cape Lookout in de Atlan tische Oeeaan is vannacht het 5 636 ton metende Italiaanse vrachtschip „Boni- tas" in een hevige storm vergaan. Bij deze scheepsramp ziin waarschijnlijk 22 personen om het leven gekomen. Op visite bij jarige prinses Namens de stichting Prinsen-Kind", zijn „Het Vierde *18 en hij wordt Pu verpleegd in de St. gistermiddag Maartenskliniek in Nijmegen, twee minder valide kinderen naar palels Prinses Marijke, die naast haar moe- Soestdljk gegaan, om daar aan prinses der zit, bewondert hier het geschenk, Marijke, die elf jaar werd, een cadeau dat de kinderen meebrachten: een sche- aan te bieden, merlampje, dat ontworpen en vervaar- Op de foto links: de tienjarige Joke digd is door mevrouw J. Schwlettert Burger, een spastisch patiëntje, dat ver- van den Bont in de potterie „Be Mer- pleegd wordt in de Mythyischool in Kot- iet" te Amsterdam. Joke en Arte wer- .ietdam, en-rechts: de ook tienjprifee den óp hun tocht -xnSc,- Soestdljlc be- -Arte"PItoy, die kinderverlamming heeft geleld door züster A. B. Nlenhuit uit gehad. Arte kaam in 195S alt Indone- Enschede. In de afgelopen nacht om kwart over twee is het KLM-vliegtuig Jan Huygen van Linschoten, een viermotorige DC 6, bij de landing op het vliegveld van Caïro beschadigd. De dertien passa giers, waarvan vier uit Nederland, lie pen hierbij geen letsel op. Van de bemanning kwam de tweede vlieger de heer K. Moraal bij het ver talm van de machine in aanraking met een der nog draaiende propellers waar door hü op slag werd gedood. Het vliegtuig, dat dienst deed op de iyn KL 543 (Amsterdam-Praag-We- nen-Athene-Beiroet-Caïro), had een bemanning van acht personen onder commando van gezagvoerder H. J. Musselman (Canadees). De heer Moraal, die dertig jaar oud was, was gehuwd en vader van twee kinderen. Hy was sedert september De Indonesische tegenregering in' Padang heeft de KPM gevraagd het scheepvaartverkeer met Sumatra zóv, spoedig mogeiyk te hervatten, aldus meldt radio-Padang, Verklaard werd dat de regering be- 1- reid is het vrachtschip „Both" van de „v KPM, dat momenteel ln Padang wordt vastgehouden, vry te geven. 1053 in dienst van de KLM. Het vliegtuig is zo ernstig bescha digd, dat het zün vlucht niet verder kan voortzetten. 'f De passagiers, die op doorreis wa-/ r«n, zyn in hotels ondergebracht. - In verband met het ongeval vers trekken vandaag namens de Rijks luchtvaartdienst de volgende deskun digen naar Caïro: F. H. van Wijdom Olaterbos, hoofdbureau vliegzaken, en A. W. Fourmer, hoofd bureau voor onderzoek ongevallen. 'y Voorts zal een aantal KLM-deskun-^j digen naar Caïro vertrekken. Het zyn- de heren: G. van Messel, hoofd bureau veiligheid, H, Westerhuis, staf tech nisch bedrijf, W. van Driel, pl.v. chef- vlieger Europa en Afrika, en P. Wiers- ma, dienst bedryfsbeveiliglng. Mr. A. Carroll, vertegenwoordiger van de Douglas vliegtuigfabrieken, zal even eens naar Egypte vertrekken. fX De regering van Soedan heeft mee gedeeld. dat zij het Egyptische protest tegen aanwezigheid van Soedanese troepen ten noorden van de 22ste breedtegraad heeft verworpen. „WU zUn gereed ons land te verde digen als Egypte in «Un houding van het ogenblik mocht volharden", aldux. de regeringsverklaring. Ten noorden van Khartoem, in Shen- di en in Atbara, zijn versterkingen van het Soedanese leger samengetrokken. In een communiqué, uitgegeven na een kabinetsvergadering, spreekt Soe dan zich echter uit voor onderhande lingen -over het omstreden gebied. De ministers van Buitenlandse Zaken van Soedan en Egypte hebben dinsdag de zaak besproken. Beiden verlangen naar een vreedzame oplossing van het geschil, 70 is verklaard. De ministers zetten vandaag hun gesprek voort. De Soedan werd voorheen bestuurd door Engeland en Egypte. Op 1 janu- (Van een onzer verslaggevers) Het gevaar dat buitenlandse toeris ten ons land zullen gaan mijden is be slist niet denkbeeldig. De oorzaak Is het gebrek aan hotels In Nederland. We hebben pas een onderzoek gehonden onder de grote Amerikaanse reisbu reaus. Instellingen als The American Ex. press, Cook, en The American Society of Travel Agents laten over deze opvat tingen geen twUfel bestaan. De laatste organisatie deelde ons mee: de afge lopen twee zomers heeft de botel-si- tnaile in Amsterdam zo veel moeilijk, heden opgeleverd dat veel agenten zich genoodzaakt zagen hun cliënten een bezoek aan Amsterdam te ontraden. We geloven beslist dat Amsterdam land trouwens ten goede komen en deze mening is representatief voor alle Amerikaanse reisorganisaties. Dit deelde de heer I. A. Aler, presi dent-directeur van de KLM gistermid dag mee. Hij vertelde dat er thans be langrijke vorderingen worden gemaakt om te komen tot de bouw van twee hotels beide met 250300 bedden. Eén daarvan zal verrijzen aan het Alle- béplein in Amsterdam-Zuid, het andere op de hoek CoolsingelWeena in Rot terdam. In beide steden is een hotel commissie onder leiding van de voor zitters van de Kamer van Koophandel werkzaam. Het risicodragende kapitaal dat acht miljoen gulden bedraagt heeft men thans by elkaar. Ook de KLM heeft haar aandeel bygedragen, al lag het aanvankelijk niet in het voorne men van de luehtvaartmaatsehappy Er wordt momenteel onderhandeld over leningen voor de 24 miljoen gul. den die voorts voor de bouw van deze hotels nodig zijn. Men is "an plan de exploitatie van deze hcftels over te dra- zit te springen om goede hotelruimte, gen aan 't Amerikaanse wereldconcern Dat zal de gehele economie van het Hilton ari 1956 werd het land onafhankelijk. Het omstreden gebied ligt ten noorden van de 22ste breedtegraad, die bij het Engels-Egyptische vedrag van 1907 als de grens tussen Egypte en de Soedan werd aangemerkt. De twee streken werden onder Soedanees ge zag geplaatst ten einde het regeren van de plaatselijke stammen te ver eenvoudigen. In de twee gebieden wonen in totaal ongeveer 30.000 personen. De rivier Wadi Haifa die er stroomt is van groot belang voor de Assoeandam. Zou Egyp te dit gebied bezitten, dan zou het aan zienlijk minder schadeloosstelling be hoeven te betalen wegens de overstro mingen die het gevolg zullen zijn van de bouw van deze dam. WDDLUAHCSt *V El Obeid K OWEN FALLS HEER •20756 (Van een onzer verslaggevers) Noord-Holland liep vanmorgen uit. Langs de bijna witte wegen tussen Hoorn en Enkhuizen stonden overal al vroeg groepjes mensen. Boerenfami lies waren door de besneeuwde lan derijen komen baggeren en bleven ln de grijze koude morgen wachten. Op verscheidene hoeken stonden school kinderen al om halftien te zwaaien met vlaggetjes en padvinders streken bibberend over hun blauw aangelopen blote knieën en ln het dorp Boven- karspel was men een beetje zenuw achtig. Vooral de mannen van de rijks politie hadden daar last van. Koningin Juliana gekleed in een bruine bontjas met blauw hoedje arriveerde daar om tien minuten over halfelf. Dr. M. J. Prinsen, commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land, begroette haar hartelijk en saw en met haar wandelde hy door de nauwe ingang van het ♦entoonstellingsgenouw van de Westfriese flora bmnen. En plotseling stonden zy te midden van een weelde van honderdduizend kleu rige bolbloemen, een prachtig gezicht. De elfjarige Tiny Mantel bood de Koningin een beetje schuchter een boeket lichtrose tulpen aan. De heer S. Schaper Rood, voorzitter van de unieke Westfriese flora (die juist zün 25-jarig jubileum viert) wan delde met de Koningin langs de paden. Hare Majesteit bleef meermalen ver rukt stilstaan. Het hoogtepunt op deze al zo mooie tentoonstelling was de orchideeënstand van de heer F. M. H. van der Ven, voorzitter van de Nederlandse Ver. van Orchideeënkwekers. In deze kleine af deling stond voor duizenden guldens aan kostbare gewassen met onbe schrijflijk mooie kleuren.' Door een haag van padvinders en jubelende mensen liep koningin Ju liana daarna naar de bestuurskamer van het tentoonstellingsgebouw waar de koffie werd gebruikt. Kort na 12 uur reed zy in haar zwarte auto naar Hoorn, waar de gehele bevolking op de been was. Veel vroiyk luidende klok ken begroetten hier de Koningin bij haar werkbezoek aan dit frisse West friese stadje. Zoals meer chauffeurs ln Groenekan, tussen Maartensdijk en Utrecht, doen, zwaaide gistermiddag ook een 22-jarlge Rotterdammer de dochter van de plaat setyke henzinepomphouder gedag. Ev«n later stak de neus van zUn zware vrachtauto in het voorkamertje van een huis dat tien meter verder staat De schade was groot maar niemand werd gewond. De tafel waaraan de 36- jarige heer J. Klomp even tevoren zUn krantje had zitten lezen, werd ver splinterd. Eerst vanmorgen vroeg vernamen de? bewoners van Ammerstol dat H. was opgesloten, verdacht van het plegen fü van malversaties. De meeste dorpfe-V* lingen hebben hun geld belegd bü dezeï bank en iedereen vroeg zich met span- ning af wat de gevolgen zullen zijn41;' voor de spaarders. De verduisteringen"'* zouden zich over een groot aantal jaren uitstrekken. if. h Aangenomen moet worden, dat de kleine spaarders in Ammerstol/de' duperenen--„worden 'van déze/mat-' versa ties. Ook een- Haagse levens-*' verzekenngmaatschappy, waarvoor* H. de ziekenfondspremies inde, be hoort tot de benadeelden. Ten nadele van deze maatschappy heeft ff. zich' een bedrag van circa ƒ9000 toege-s eigend. Tijdens de eerste afgenomen verhoren is reeds gebleken,' dat- de, kashouder hoegenaamd niets meer J over heeft van de gelden. Hy maakte? vele reizen naar het buitenland eri veroorloofde zich allerlei luxe. De laatste jaren was het zonderlinge/-: gedrag van H. wel opgevallen in/het dorp. Niemand had echter aanleiding' gevonden hiervan de politie in kennis te stellen. H. behoorde tot de notabe len van het dorp. Vroeger was hij onderwyzer geweest. Daarna vestigde hij zich als accountant, werd-spoedig - lid van de gemeenteraad en kashouder V} van de Nutsspaarbank. De rijkspolitie in Lekkerkerk is van daag begonnen met het horen van een y groot aantal personen, waarmede H. in "auwe relatie stond. - ti De 72-jarige heer J. P. van Huiten te Eindhoven die door een auto werdL 4 aangereden, is aan zijn verwondingen overleden. Het voorstel tot verdaging was af komstig van de Zweedse afgevaardig. ée. Het werd met algemene stemmen en zonder nadere bespreking aanvaard De agenda omvatte twee punten: 1. De Tunesische klacht, dat Frank rijk, door het bombardement van Sakiet Sidi Joessef, „agressie" heef* gepleegd. 2. Een Franse klacht, dat Tunesie de Algerijnse rebellen helpt door hen toe te staan van Tunesisch gebied af operaties tegen de Franse mili tairen in Algerié uit te voeren. iasL -v- r -"r-fr

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1