Ah Sastroamidjojo: Dit is opstand Ten minste 50.000 per jacir D.A.F. verdubbelt auto m Studenten bekogelden Britse minister LI Z O Churchill oaat voed vooruit ie BADHOEVEDORP helpt Budel aan speelgoed SOLA Lichte vorst Prinses Beatrix naar Brokopondo r Ander getuigenis BRUG BESCHADIGD, GEEN GEWONDEN Sultan van Djokja zeer geschokt Eieren, tomaten en waterstralen 1 SHIRTS i d,RAI i„ hei„KLEYN" Veiligheidsraad nam nog geen beslissing Aan helft van de aanvragen dan nog niet voldaan Indonesië ontslaat attaché in Londen Vijf zwaar gewonden bij autobotsing Reactie op TROUW-publikatie I PHïHiX Duitsland vergoedt 400.000 mark ZATERDAG 22 FEBRUARI 1958 rx ZESTIENDE JAARGANG No. 3935 Beschuldigingen Verbod m STRAATSCHENDERIJIN GLASGOW b 1NRUTLACTTE V Directeur: II, DE RUJG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT '"pWEE Indonesische bommenwerpers hebben gisteren een brug in Pain an, een stad op 75 km ten zuiden van Padang, met bommen en mitrailleurvuur bestookt. De brug werd licht beschadigd, maar er vielen geen slachtoffers. Dit heeft radio-Padang, de zender van de contra-regering, bekendgemaakt. De contra-regering heeft onmiddellijk president Soekarno ervan beschuldigd, het leger bevel te hebben gegeven tot deze eerste mili taire actie tegen Padang. Gisteren had Soekarno in een rede nog ver klaard dat de opstand zou worden neergeslagen, maar dat" geweld zoveel mogelijk zou worden vermeden. De premier van de regering in Padang, Sjafroeddin, heeft ver klaard, dat Soekarno de deur heeft gesloten voor een vreedzame op lossing. De con tra-regering zal waarschijnlijk vandaag een verklaring afleggen waarin de trouw aan Soekarno wordt opgezegd. „Dit is opstand", verklaarde de Indonesische gedelegeerde bij de Ver. Naties. Ali Sastroamidjojo, gisteren met betrekking tot het feit dat vliegtuigen van de Indonesische luchtmacht voor het eerst tegen de contra-regering zijn opgetreden. Zie verder pag. 3, 5e kol.) IS0- N Geschil SoedanEgypte De pastorie van Hinton Filmoureau HALFWEG TEL- K 2907-341 Legering Ned. troepen, uur. Rotwrdauni wute a« Witnstraat 30 Telct. 115700 11 Po- 1112 - Postgiro No. 42451$. Klaehtendienst abonnementen: islao18.30 Zaterdags 17—18 uur. Telefoon 115700 'i-Grarenbagc: Huygenspleiti 1 - Telel. 183467 .3 lijnen! Postbus 1091 - Postgiro No. 424867 Klaehtendienst: 1830—19.30 u. Telet. 362560 Dordrecht: Scheöersplein 3 - Postgiro No 424208 Telefoon 4570 Krachtendienst na 17.30 uur 73H Schiedam: Lange Kerkstraat 24 b - Teiefoon 67883. Abonnementsprijs 61 cent per week 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Losse nummers 15 eeat Vernehlint daeeliiks. (Geldig* tot morgenavond) - KOUD Vanavond cn vannacht opklaringen en overwegend lichte vorst. Morgen toenemende bewolking en plaatselijk enige sneeuw of regen. Zwakke tot matige wind, aanvan kelijk uit noordelijke, later uit uiteenlopende richtingen. Iets lagere middagtemperaturen dan vandaag. Morgen: zon op: 7.41 maan op: 9.08 onder: 18.07 Onder: 23.32 HET Christelijk Historisch Tweede Kamerlid, generaal Calmeyer heeft in een rede te 's-Gravenhage scherpe kritiek geuit op de brochure „Een getuigenis" en op de voorgrond gesteld niet datgene wat de C.H. en AJt. scheidt, maar datgene wat hen bindt De heer Calmeyer ziet beide groe peringen uit dezelfde beginselen voort gekomen en tussen hen sterke over eenkomsten. Het is begrijpelijk dat generaai Cal meyer zo spreekt en het is voor ons aangenaam om te horen. Wat het laatste betreft: Het is aan genamer wanneer u te horen krijgt dat men het principieel met u eer.s is dan wanneer men zegt dat men het principieel met u oneens is. Het Is begrijpelijk dat generaal Cal meyer zo spreekt, want de denkbeel den van generaal Calmeyer zijn even ver van die van prof. Van Niftrik ver wijderd als die van de antirevolutio nairen van die van prof. Van Niftrik verwijderd zijn. En de principiële in zichten van generaal Calmeyer ver schillen maar zeer weinig van de an tirevolutionaire, zo zij er al van ver schillen. t HTUSSEN 1* het goed op te mer- i ken dat ook generaal Calmeyer gezegd heeft: „Van fusie tussen A.R. en C.H. is geen sprake." Wij nemen aan dat de heer Calmeyer dat gezegd heeft niet omdat hij een dergelijke fu sie niet zou begeren, maar omdat hij inziet dat gezien de tegengestelde op vattingen daaromtrent in Christelijke Historische kring, de fusie niet moge lijk is. Toch is het goed dat de heer Cal meyer zijn visie tegenover die van de brochure heeft gesteld. Want het is duidelijk dat er in brede kringen on der de Christelijk-Historischen een streven naar toenadering tot de anti revolutionairen bestaat. Dat blijkt uit het grote aantal gemeenschappelijke lijsten, die er bij de komende raads verkiezingen worden ingediend. En daarom is het goed dat een vooraan staand man onder de Christelijk-His torischen als de voorzitter van de Ka merkieskring te 's-Gravenhage en lid van de Tweede Kamer, de heer Cal meyer, de principiële verbondenheid van C.H. en AJt. duidelijk stelt en toe licht HET is duidelijk dat de gespleten- beid van C.H. en A.R. niet meer zonder meer als feit wordt geaccep teerd. Zo is het eigenlijk jarenlang wel geweest Maar men heeft er geen vrede meer mee. Aan beide kanten zijn er die er geen vrede mee heb ben. En zo komt het dat van onderen op, vooral bij de raadsverkiezingen de drang naar samengaan sterker wordt. Deze actie wekte reactie. Vandaar dé brochure „Een getuigenis", waar in verschillende schrijvers hun prin cipiële verschillen of de principiële verschillen van bepaalde groepen met de antirevolutionairen naar voren brachten. Er is in de C.H.U. een stroming die met de a.r. nauw wil samenwerken omdat men vindt dat er eenheid van beginselen is. En bij die dit willen, is die eenheid er ook. Er is ook een stro ming die dat niet wil, omdat men daar vindt dat er geen eenheid van beginselen is.. En bij die, die dat niet willen, is die eenheid er ook niet. Het probleem van de eenheid is de samenstelling van de C.H.U. En die doet zich aan ons voor als een niet weg te redeneren feit. Daar kunnen wij niets aan veranderen. Daar kan de a.r, partij niets aan veranderen. Dat is de zaak van de C.H.U. Indonesische bommen op stad bij Padang Dc sultan van Djokjakarta, Hameng- koc Boewono. beeft gisteravond ver klaard „verbaasd en geschokt" te zijn over het nieuws uit Sumatra. De sultan voegde er echter aan toe, dat hü overigens „in het duister" ver keert omdat hfj sinds zijn vertrek uit Indonesië drie weken geleden geen contact meer met zijn vaderland had gehad. HU zal op 7 maart naar Djakarta te rugkeren na 'bezoeken aan Los Angeles en San Francisco. Hü verklaarde geen commentaar te hebben op de rede van president Soe karno, dat de opstand moet worden neergeslagen. Radio-l'adang berichtte dat het bom bardement werd uitgevoerd tussen 10.45 en 11 uur in de ochtend en ge richt was op dc Salido-brug in Pai- nan. Twee Mitchell-bommenwerpers lieten in totaal zeven bommen vallen, op een tijdstip dat de moskee door een aantal gelovigen verlaten werd. Nadat de bommen waren afgeworpen, wer den nog enkele aanvallen met mitrail- leurvuur gedaan. De., regering van Padang beschikt niét over vliegtuigen of oorlogssche pen. Radio-Padang heeft gemeld dat ér twee Catalina viiegboten van de In donesische luchtmacht boven Padang zijn gezien. Een Indonesische torpedo- botojager vaart ter hoogte van Padang op en neer. Een der Catalina's is op het Singkarak-meer, bij Boekittingi, gedaald en later weer opgestegen. De Indonesische regering heeft de commandanten Hoessein en Soemoeal beschuldigd van het verduisteren van buitenlandse valuta tot een bedrag van 543 miljoen roepiah's verkregen uit on wettige ruilhandel met Singapore en andere plaatsen. Er werd een onmid dellijke verklaring geëist. Volgens de regeringsverklaring van gisteren heeft Hoessein uit Midden- Sumatra 22.500 ton kopra verkocht voor 33 miljoen roepiah's, 20.000 ton rubber voor 65 miljoen roepiah's en 5.000 ton koffie voor 27 miljoen roe piah's. Voorts zouden Soemoeal en overste Somba van Noord-Celebes en hun me dewerkers uit Celebes 150.000 ton kopra hebben verscheept ter waarde van 222 miljoen roepiah's. De regering van Singapore, die een strikt neutrale houding aanneemt ten DE door de centrale regering in Djakarta ontslagen mili taire commandant van Midden- Sumatra, luitenant-kolonel Ach- mad Hoessein tijdens het voor lezen van een proclamatie in Padang. - X'*f AS, .7*4V.Ï.SWiA'ï™..-,,;.J •- -T1 ï- Studenten van de universiteit van Glas gow hebben de Britse minister van Binnenlandse Zaken, Butler, giste ren met eieren, tomaten cn toilet- rollen bekogeld en hem met brand- blusapparalen nat gespoten, toen hij als lord-rector van de universiteit - werd geïnstalleerd. De hertog van Edinburg kreeg don derdag een soortgelijke behandeling, toen hij als kanselier van de univer siteit in Edinburg de acteur James Robertson Justice moest installeren als de nieuwe rector van de univer siteit. (Advertentie) Binnen tien minuten nadat minister Butler met het uispreken van zijn rede was begonnen, was er rond het toneel niemand meer die niet door het een of andere voorwerp was ge raakt. Een fotograaf werd door een kool getroffen. Hij moest in bewus teloze toestand naar buiten worden gebracht. Verscheidene professoren verlieten de zaal en mompelden woorden als „afschuwelijk" en' „straatschende rij". Kort voor het einde van de plechtig heid bespoot een student de minis ter met een brandblus-apparaat. De door en door nat geworden minis ter ging echter onverstoord met zijn rede verder. Op het punt zijn rede te beëindigen, kreeg de minister nog een meelbom in zijn gezicht. Op dit moment waren veien van de twee duizend studenten onder elkaar slaags geraakt in ne gang van het gebouw. Buiten de zaal was de politie aanwe zig om te voorkomen, dat de minis ter ook daar moeilijkheden zou on dervinden. £EN geweldig spektakel was het deze week in de univer siteit van Edinburgh, toen daar de installatie plaatsvond van de acteur James Robertson Justice als rector can de universiteit. Prins Philipdie kanselier van de universiteit is en die bij de plechtigheid aanwezig was. werd met rollen papier bekogeld, tot hilariteit van de andere gasten. O „De toestand van Sir Winston Churchill is ze;r bepaald verbeterd. Er zijn tekenen die erop wijzen dat de longontsteking geneest De patiënt heeft een goede nacht gehad en zijn vooruitgang is tot nu toe beveiligend.*- Dit wordt meegedeeld in een medisch bulletin dat vrijdag te Roqitebrunc, het vakantieverblijf aan de Riviêra. is uitgegeven. Advertentie) sluit niet! 200 OCCASIONS ASPEREN ROTTERDAM (Bij' LEERDAM, NWE BINNENWEG 16 Tel. 03451—2341 Tel. 0180054483. De Veiligheidsraad der V.N. heeft er bij Egypte en Soedan op aangedron gen de toestand te laten zoals hij is in afwachting van een hervatting vaii de onderhandelingen ter regeling van het geschil over 25.000 km2 grond in het grensgebied. De raad, die op dringend verzoek van Soedan was bijeengekomen, heeft zich anderhalf uur met deze zaak be ziggehouden en geen besluit genomen over de juridische aspecten. Egypte had tevoren laten weten, dat het besloten had de regeling van de grenskwestie uit te stellen tot na de verkiezingen in Soe dan. De zaak blijft op de agenda van de raad en deze zal zo nodig opnieuw bijeenkomen. De secretaris-generaal van de V.I*„ Hammarskjoeld, heeft beide partijen verzocht zich te onthouden van hande Iingen die de spanning zouden kunnen vergroten. (Van een onzer verslaggevers) TYE DAF-fabrieken te Eind- *»-' hoven zullen haar plannen voor de produktie van haar per sonenwagen radicaal moeten herzien. Zij zullen voorlopig stre ven naar een produktie van ten minste 50.000 wagens per jaar in plaats van 25.000 per jaar, zoals eerst werd aangekondigd. Dit is liet resultaat van de overstelpen de belangstelling, die gedurende de RAI-tentoonstclling voor de Nederlandse personenauto bleek te bestaan. Op deze RAI-tentoonstelling wer den ruim 3000 serieuze orders, o.a. uit de Verenigde Staten van Ame rika, op de DAF-personenauto ge plaatst. Zeshonderd Nederlandse dealers boden aan om de wagen in Neder land op de markt te brengen. In 42 landen bestaat belangstelling voor de Nederlandse auto. Een produktie van 50.000 auto's per jaar zal, aldus president-directeur H. J. van Doorne, nog niet aan de helft van de eisen voldoen. Uit de con tracten, die gedurende de eerste acht dagen van de RAI zijn aangeboden bleek, dat een produktie van 100.000 wagens per jaar nog niet eens vol doende zal zijn. ..Wij hebben gedurende de RAI- tenloonstelling ervaren, dat het Ne derlandse publiek steeds ontvankelij ker wordt voor het Nederlandse pro- dukt." aldus dr. H. .T, van Doorne. Hij schreef de grote belangstelling voor de Nederlandse personenwagen mede eto aan de enorme publiciteit die er aan gegevei. is. „U hebt A gezegd." zo zei h.;i tegen ocrsverte?enwoordigers, „aan ons de taak om B te zeggen". In verband met de werkgelegenheid in Nederland zei de heer Van Doorne. dat het nog steeds noodzakelijk zal zijn te industrialiseren. „Wij zijn dankbaar, dat wij hieraan een steentje mogen bijdragen". Advertentie) De handelsattaehé, verbonden aan de Indonesische ambassade te Londen, de heer A. P. Makatita. heeft oneervol ont slag gekregen, omdat hij de functie heeft aanvaard van „vertegenwoordi- Op de Helvoirtseweg te Vught zijn vrijdagavond twee personenauto's en een vrachtauto met elkaar in botsing gekomen. Van de inzittenden van de personenwagens moesten er vijf ernstig gewond naar een ziekenhuis in Den Bosch worden gebracht. Een van da personenauto's, bestuurd door P. J. C. uit Tilburg en komende uit de richting Den Bosch, was door nog onbekende oorzaak op de linker weg helft gekomen en botste op de andere personenwagen, bestuurd door P. v. d. B. uit het dorp Zeeland, en de vracht wagen, bestuurd door M. C. J. S. uit St. Michielsgestel. (Advertentie) Een dominee verscheurt zijn preek... Wonnwmr dat gmbmuri gaat ar mh schok daor dm kmrk rol tong* mtn«n. Waarom gtbiurt dit alloc? geeft het antwoord. Een bijiondsre flla nar het gelijknamige heek'' Vraagt* inf. aid Afd. Verhuur CHRISTELIJKE FILMACTIE Tol. K2950 Hilversum (Van een onzer verslaggevers) De logeerkamer van de familie De Graaf aan de Pa Verkuyliaan 139 in Eadhoevedorp is als speclgoedmagazijn ingericht. De afgelopen week hebben zich in deze flat de poppen, spellen, autootjes, karretjes, kleurboeken mi leesboeken opgehoopt. Dit alles is het resultaat van een snelle actie van de KLM'er, de heer A. van Eyk in Badhoevedorp, die dezer dagen in Trouw een artikel las, waarin wij wezen op het tekort aan speelgoed in Budel, waar de speelgoedkamer voor kleine repatrianten nagenoeg uit geput was. Terstond nadat de heer Van Eyk, die Indonesische ervaring heeft en op Schiphol bij herhaling geconfronteerd was met de komst van verjaagden, ons artikel had gelezen, stond hij bij de heer P. J. Rijpstra, het hoofd van de christelijke school, op de stoep. „Kunnen we een inzameling houden voor Budel?" was de vraag van de KLM'er.- „Ik denk aan hetzelfde, want ook ik heb de oproep in Trouw gelezen." Binnen enkele minuten werd beslo ten de schooljeugd van Badhoevedorp twee christelijke scholen en een openbare school in te schakelen. De heer Rijpstra ging de volgende morgen de klassen rond en zei onge veer dit: „Geef nu eens hetgeen je het liefste'20U willen houden.- De jeugd van Badhoevëdorp heeft dit gedaan. Splinternieuw speelgoed, voor jongens en meisjes, staat opge stapeld bij de familie De Graaf, Overste Maris van Budel werd tele fonisch op de hoogte gesteld. „Dat Is geweldig, bijzonder wél- kom", luidde zijn reactie. Woensdagmiddag gaat een delegatie naar Budel. Drie kinderen iedere school zendt een vertegenwoordiger (ster) zullen symbolisch aan drie kin deren van Budel een schenking aan bieden. Verscheidene bewoners van Badhoe vedorp, tientallen ouders zijn zeer enthousiast, nemen een vrije dag om het transport mogelijk te maken. De heer W. P. Bolle, voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Rooode Kruis leidt het vervoer. Woensdag gaat er van alles naar het grote opvangcentrum ten zuidoosten van Eindhoven; splinternieuwe meis- iestasjes, een houten klapbrug, nieuwe strijkplankjes, spoortreintjes 80 din- key-toys, 400 boeken, ja wat al niet. „U moest de briefjes eens lezen, die de geschenken vergezellen. Die zijn in (Advertentie) 20 G REDUCTIE bij in levering van oud tafelgerei, wegens enorme belangstel ling verlengd TOT EN MET 1 MAART. (Advert en tie) Een begrip voor progressieve damesschoenen ger voor Europa van de opstandige re gering" in Middcn-Sumatra. Dit heeft de ambassade bekendgemaakt. IN de afgelopen nacht passeerde een storing mei regen en natte sneeuw ons land. Erachter stroomde met noordelijke winden koude lucht bin nen, waarin flinke opklaringen voor komen. Door de uitstraling daalde de temperatuur vanmorgen in een groot deel van het land tot beneden het vriespunt. We bevinden ons aan de rand van een groot koudegebied, waarin voorai in Scandinavië strenge vorst voor komt. In een groot deel van Zweden vroor het vannacht meer dan 20 gra den. In Denemarken plaatselijk meer dan 10 graden. De voorste begrenzing van zachtere lucht ligt vrijwel statio nair over West-Engeland. Luchtdruk- stijgingen in onze omgeving en Scan dinavië en dalingen ten westen van Ierland houden de grens van de zachte lucht morgen nog ten westen van ons land. In de komende nacht zal op de meeste plaatsen lichte vorst voorko men. Morgen kan een storing uit Ier land de bewolking doen toenemen, waarbij de neerslagkansen voorname lijk in het zuidwesten van het land weer groter worden. vele gevallen ontroefend", aldus"vmer. vrouw De Graaf, dié enige ongèdr~ dendheid op haar flat graag óp de koop.' toeneemt. „Wat zegt u van zo eén briefje:.; „Welkom in Holland, ik hoop dat; je het niet erg koud zult hebben." Zo zijxt er meer. Er zijn ook meer reacties. Na ónze'.: publikatie zijn er verscheidene tele-) foontjes geweest van lezers, vooral' lezeressen, die met een vrachtrijder": speelgoed, zelfs een autoped, naar Bu^: del hebbengezonden. Wij schreven: De tragedie gaat door:? Maar laat kind; dat argeloos eert: nieuwe wereld is binnengetreden; ;de, reweld van het Westen,' daarvan zo min mogelijk nadeel ondervinden, h® De zending uit Badhoëvedorp draagt: er toe bij. dat het kind uit Indonesië: in Budel met een vreugdevol hart deze toekomst kan beginnen. Prinses Beatrix moest vanmorgen vroeg op, want de tocht naar Broko pondo die vandaag op het program ma staat, duurt lang. Per auto reed. dc Prinses naar Zanderij, waar een extra motor trein reeds stond te wach ten om de Prinses en gevolg, verge zeld door dc minister-president,'dr, J. H. E. Fcrrier, en de districtscommis saris van Suriname, mr. J. van Pet ten cn hun echtgenoten, naar Kabel te brengen, een klein dorpje aan dé Surinamerivier. Na aankomst te Kabel en verwelko-' ming door dr. J. F. Janssen, directeur van het Juliana-hospitaat en echtge note, werd het hospitaal bezichtigd.': Het hospitaal dat in 1947 werd geopend, heet voluit „Het prinses Juliana zeni:, dingshospitaal der Evangelische Broe dergemeente". Het heeft ruim 45 bed den. - Na de bezichtiging van het hospitaal en het zustertehuis, lunchte het gezel schap in het logeergebouw. Daarna zou men naar Brokopondo vertrekken in Corjalen, via de stroom versnellingen en de grote meren die de rivier hier in het oerwoud vormt. De Duitse regering heeft de aanvul lende begroting vastgesteld voor de legering van vreemde strijdkrachten in Duitsland. In deze begroting is een bedrag van 0,4 miljoen mark uitge trokken voor vergoeding van kosten voor de legering van Nederlandse troe pen in Duitsland. De 77-jange voetgangster M.. E. Driessehen uit Den Haag is op de Laan van Meerdervoort aldaar overreden door een personenauto en gedood. De personenauto, die werd bestuurd door de 47\jarige P. M., was met een snelheid van ongeveer 60 km per uur;': door een op rood gesteld stoplicht gé- reden. y.'-\

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1