Trapezium - Ballon - Hemd Zó zien wij er straks uit w Een nieuw gouden m zuivere kippenbouillon! Geen massale emigratie Russen willen non-stop naar VS. vliegen naar Zuid-Afrika"- VenhcJe denkt U mee? Over de knie Details Liefelijkouderuüets en toch modieus Stof Kleur Aanvankelijk onzekerheid Yves Mathieu toonaangevend i°U'UOMT Suurhoff (terug van zijn reis): Proces wegens smaad tegen Italiaanse bisschop Explosie in garage: vier gewonden "CV mmm V Prof. mr. A. C. Joseplius Jitta overleden Racekampioen Fangio werd op Cuba ontvoerd AMERIKAANS RAPPORT VERKLAART: deluxe DINSDAG 25 FEBRUARI 1958 TROUW 3 - Ma ftèÈS Bap voor soepen, sausen, ragouts en als drinkbouillon KLM. Rhodesia Rassenprobleem CREAM CRACKERS nt>2l EQB+L BpKüBgi ïfilSiHSBS OVER slechts één ding ziln alle Parijse ont werpers het eens: ze hebben allen de rok een stuk opgesjord. Het verst ging Virginie, doch zij ontwerpt dan ook spe ciaal voor het jonge meisje bij Virginie waren de knieën zicht baar; bii de andere ont werpers nog net niet. Korte rokjes voor de lente en zomer zün wel charmant zolang de draagster staat, maar als we gaan zitten zullen we wel weer veel het be kende gebaar moeten m^ken van: rokken over de knie trekken. En met de knieën over elkaar zitten kan niet meer, maar dat was toch al te gen de etiquette. LENTEMODE 19 Van de jonge Gny Latocht: vil hemd met bakzeil Van Plrrre Balmaln: de vrouw als vamp ECHTE züde met het internationaal erken de garantie-slipje „sole naturel" viert joyeus rentrée Echte zijde als shantung verwerkt, of als mousseline, als jersey en als satjjn. Het allermooist als de zijde bedrukt is met lieflijke rozen. Verder wol, toch nog vrij zwaar in de zomergenres, mengstoffen, niet bijzonder veel nylon en wat minder katoen, dat zich de laatste jaren ge tooid had met de glanzen de eigenschappen van de zijde, doch naast de sole naturel toch wel een tikje vulgair lijkt. Pierre Cardin: heupwiegend trotteur VEEL rood en oranje, wat minder blauw en vrijwel geen groen en verder natuurlijk wel zwart en wit. Beige is ook nog in de mode; grijs veel minder. Alle mengkleur- tjes op het palet waarop rood en geel dooreenge- mengd worden fleuren de mode op oranje Is zeer modieus. De kleuren zün soms fel, soms getemperd tot pastel vooral voor de mantels doch ze zijn zel den zwaar; alleen de don kere blauwe tinten, tot lila en paars toe doen wat somberder aan. Een nieu we kleur voor tweeds is havermout. p UIMTE doorgaans in de rug, die, al naar de durf van de entwer per, een beetje of een beetje boel bloest. De lijfjes zijn van voren niet onnatuurlijk plat. maar ook niet zeer ge - prononceerd meer van ingetogen charme. Mou wen kort. half, drie kwart, of zeven-achtste, doch nooit geheel lang. zelfs niet bij de mantels Handschoenen worden iets langer en complete ren het toilet mcesta! in lichte en vrolijke kleu - ren. Mantels van voren heel eenvoudig en soms een beetje saai, doch van achter is alles mogelijk, zelfs scheef verlopende plissé en zelfs grote strikken. Advertentie m Saint Laurcnt-Dlor: blouse ls een jak, lijkt een mantel, is een jurk Pierre Cardin: zo slank van voren - van achter ballon Van de extreme Pierre Cardin: met ingebouwde stoel Van de Spanjaard Castillo: de liolland-heupen VEEL draperie hebben we dit sei zoen in Parijs gezien bü de nieu we mode en het is duidelijk dat al die draperies iets verdoezelen moesten: de onzekerheid van de mode-ontwerpers die in hun hemd stonden het hemd van de laatste mode en geen keus konden doen uit de klerenkast van de ideeën. Ze hebben er in hun "besluiteloosheid van alles uitgehaald, losse jurkjes en strakke jurkjes, jurkjes zonder heu pen en jurkjes met vervaarlijke heu pen, jurkjes met losse taille, hoge taille, lage taille, geen taille en gewoon taille. Nu zijn de In totaal tweeënvijftig JV> Lanvin Castillo: mantel nèt Iets korter mode-ontwerpers van Parijs nooit bij zonder eensgezind geweest, doch het was tot dnsver één man die bepaalde wat de voornaamste lijn zou zijn voor de mode, die man was de kort- Ungs overleden Christian Dior. Niemand verwachtte dat zijn op volger de baardeloze knaap Yves Mathien Saint Laurent met het zelfde gezag de mode tot orde zou kunnen roepen. En toch is dat gebeurd: in zijn col lectie werd wel een gedecideerde lijn getrokken een strakke, niet door draperies verdoezelde lijn, die van de trapeze. Madame Magnln MET rechte, wat spitse schouders, een vrij hoog gebouwd, los, maar toch charmant lijfje, en daaronder een royale rok, die vrij kort doch niet sensationeel kort is. Volkomen nieuw in de mode is Saint Laurent's blouse, die geen blouse is doch een jak dat op een mantel lijkt doch een jurk is. Het lijkt eigenlijk door de ruimte en de korte mouwen wel wat op dc duster, het goedkope katoentje waarin Amerikaanse vrou wen 's morgens welgemoed aan hun huishoudelijke taken beginnen. Maar Yves Saint Laurent heeft zün modelletjes bedoeld als middagjapon nen-op-straat. Dbze modellen, zei hij gedecideerd, worden de grote mode. Manguin: de vrouw als stemvork 21 product Dezer dagen is op 70-jarige leeftijd overleden prof. mr. A. C. Josephus Jitta, oud-buitengewoon hoogleraar in het staatsrecht aan de technische hoge school te Delft en oud-hoofdredacteur van de „Haagsche Courant". De begra fenis heeft in stilte plaatsgevonden. Prof. Josephus Jitta studeerde eerst aan de technische hogeschool te Delft; daarna, volgde hij collleges in de rechtswetenschappen aan de gem. universiteit van Amsterdam.. Gedu rende de mobilisatie ten tijde van de eerste wereldoorlog was hij res.-luite- nant der artillerie en werd hij op de rechtskundige afdeling van het minis terie van Oorlog geplaatst. Daarmede nam zijn ambtelijke loopbaan een aan vang. Bij de oprichting van de hoge raad van arbeid werd hij secretaris van deze raad; tevens werd hij secretaris van de vier rijksbemiddelaars. In 1932 werd hij benoemd tot rijksbemiddelaar in het derde district en in hetzelfde jaar volgde zijn benoeming tot buiten gewoon hoogleraar aan de technische hogeschool te Delft. Hij had voorts van 1923 tot 1936 voor de vrijz.-democra- tische fractie zitting in de gemeente raad van 's-Gravenhage. In 1938 trad hij uit de Vrijz. Demo cratische Bond, maar ging niet over naar enige andere partij. Van zijn hand zijn verscheidene püblikaties op SO' ciaal en handelspolitiek gebied ver schenen. De Argentijnse wereldkampioen aüto- rcnncn. Juan Manuel Fangio, die door Cnbaanse opstandelingen gisteren uit zün hotel in Havanna was ontvoerd, is omstreeks middernacht vrijgelaten. Fangio was ongedeerd. De opstandelingen hadden de laatste dagen voortdurend pamfletten ver spreid, waarin zij de Cubanen waar schuwden zich niet op straat te. be geven en geen openbare vermakelijk heden te bezoeken omdat er kans was op bomaanslagen. De opstandelingen zün scherp tegen grote sportgebeurte nissen en andere vermakelijkheden gekant. De regering kan-zich volgens hen beter toeleggen óp het verschaffen van werk aan de half miljoen werk lozen. De wedstrijd om de Gróte Prijs .van Cuba, die nu dus zonder Fangio werd gehouden, moest worden gestaakt na dat een der coureurs met zün auto tus sen bet publiek was terechtgekomen. Vier personen kwamen bü dit ongeluk om het leven. ZOMERCURSUS R.U. UTRECHT Voor de derde achtereenvolgende maal zal dit jaar, onder auspiciën van het ministerie van O.. K. en W., in'.het gebouw van de rijksuniversiteit te Utrecht een zomercursus voor Neder landse taal en cultuur worden gehou den voor Franstaligen. De cursus duurt van 11 tot 30 augustus. - - ;?i2 (Van een onzer verslaggevers) De Russen zullen wellicht spoedig proberen luchtlijnen te openen op Londen, Parijs, Tokio en New York. Zij zouden hun nieuwe verkeersvlieg tuig, de TOE-114, in reserve houden om de afstand Moskou-New York nonstop te gaan vliegen. In dit toe stel kunnen i80 passagiers zitten. Deze verwachtingen worden geuit tn een Amerikaans rapport over de burgerluchtvaar» in de Sowjet-Unie In het rapport wordt gezegd dat de westelüke luchtvaartmaatschappij en alle erg hun best doen om lan dingsrechten in Rusland te verkrij gen. De Russen maken daarvan ge bruik en spelen de een tegen de an der uit, aldus het rapport. Zoals bekend wil de KLM al sinds jaren graag een luchtlijn naar Mos kou openen, ook al zijn aan het vlie gen op Rusland vele moeilijkheden verbonden. Vroegere besprekingen hebben echter nooit iets uitgehaald. In zijn antwoord-schrijven aan Boel- ganin (dat afgedrukt stond in het Russische dagblad „Izwestia") heeft minister-president Drees pas weer op dat Nederlandse verlangen om naar Moskou te vliegen gewezen. Hoewel de Russen als maar'zeggen, er niets tegen te hebben, komt de luchtlijn maar niet tot stand. Ande re maatschappijen andervinden de zelfde moeilijkheden. Wellicht hebben de Russen er bezwaar tegen dat buitenlandse toestellen grote afstanden zullen afleggen over Russisch grondgebied; Bovendien zouden deze toestellen wellicht wat al te veel Russen in aanraking bren gen met het comfort van het Wes ten. De service, die de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot haar passagiers verleent, is geheel overeenkomstig de wijze van leven in de USSR. Men moet met een mi nimum tevreden zijn. Verwennerij van de passagiers is er niet bij. New Vork Telephone. Netto-winst 4e kwart. *57 S 24 884.078 (20.843.323). Intern. Uarvestor declareert een regelm. cwert.div. van. $0.30. In de Italiaanse stad Florence is gisteren een proces begonnen tegen mgr. Pietro Fiordelli, bisschop van Prato nabü Florece, die van smaad wordt beschuldigd. De bisschop had over een jong paar, dat wel voor de wet was gehuwd, maar geen kerke- iüke plechtigheid wenste, verklaard dat het „in concubinaat" leefde. De gedaagde was afwezig, toen het proces begon. Hü had de rechtbank geschreven, dat zijn „geweten als bis schop" hem dwong niet te verschijnen. De substituut-officier van Justitie Bedote te Rome heeft besloten een vervolging in te stellen tegen de Franse schrüver Roger Peyrefitte, die in het communistisch-georiënteerde dagblad Paese-sera een artikel heeft geschreven dat beledigend voor de paus wordt geacht. Peyrefitte schreef o.m. dat „de aan wezigheid van pausen in Rome op ge- vaarlüke wüze de wereldlüke met de geestelijke macht vermengt".. Met een geweldige knal is gister middag in garage Vonk aan de Paral lelweg te Veenendaal ontsnapt L.P.G.- gas ontploft. Een geweldige steekvlam schoot dwars door het dak heen, waar door het in een ommezien in lichter laaie stond. Vier monteurs moesten zich met brand- en snijwonden onder doktersbehandeling stellen. De Veenendaalse brandweer was het vuur snel meester. Behalve de brand schade, liep het gebouw flinke water schade op. De in de garage aanwezige wagens konden er nog net op tüd wor den uitgereden. (Van een onzer verslaggevers) „Een masale emigratie naar de Unie van Zuid-Afrika en Rhodesia verwacht ik In de komende jaren beslist niet. In beide landen bestaat een enorm reservoir aan arbeidskrachten voor eenvoudig ongeschoold werk. Voor lu dische Nederlanders, van wie de mees ten geen vak kennen, liggen daar dan ook, geen kansen". Dit vertelde de minister van So dale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, gisteravond op Schiphol, BUj was twee weken in de Unie van Zuid-Afrika, één week in Rhodesia en verbleef daarna ais extra uitstapje ook nog een week tn Israël, dat een zeer diepe indruk op hem heeft gemaakt Op het ogenblik emigreren er 1203 Nederlanders per jaar naar Zuid Afrika. Dit aantal kan misschien opge voerd worden tot 2500 a 3000 per jaar. Maar het aantal van 250 per jaar naar Rhodesia zal zich voorlopig nog wel niet wüzigen, zei de minister. „Daar bespeurt men momenteel een zekere terughouding, aangezien de ko perprüzen ontzettend gedaald zün. Dit heeft voor dit land ernstige gevolgen gehad". „In Rhodesia bestaan in beperkte mate mogelükheden voor Nederlandse tropische experts. Men kan hen daar gebruiken bü de tabaksverbouwing oü de landontginning en de bebos sing. Dit land biedt trouwens nog enorme mogelükheden. Bepaalde Ne derlandse bedrüven kunnen daar vast en zeker dochterondernemingen stich ten. Een groot deel van het gebied is eén geweldige wildernis waar de oli fanten rond het vliegtuig lopen en aan de andere kant vind je er zeer mo derne steden, waarbij Amsterdam maar een petiterïge indruk maakt". De minister heeft met de Zuidafri kaanse regering bepaalde afspraken kunnen maken zodat de emigratiepro cedures wat soepeler zullen verlopen. Ook zullen de Nederlandse vakdiplo ma's op juiste waarde worden geschat. De duizend gerepatrieerde Nederlan ders, die Zuid-Afrika wil opnemer, zullen enige faciliteiten krijgen. Daar tegenover moeten deze mensen aan be paalde eisen voldoen. „In beide landen", aldus de minister, „liggen de lonen ongeveer 2hi> maal zo hoog als hier in Nederland, terwül het prijspeil 25% hoger is. De huren zün er hoog maar de belastingen zün lager en het klimaat is er veel milder'*. Minister Suurhoff sprak uiteraard ook over het rassenprobleem. Hü ze: onder meer: „Met de kreet: Wü zün te gen de apartheid, lossen wü de enorme- problemen, die daar bestaan, nog niet op. Onze regering staat op het stand punt dat wü de emigranten vrü moe ten laten in bun keuze en bü de voor lichting verheulen w« heus niet dal daar ernstige problemen bestaan. Maar weet u misschien een land, zonder, pro* blemen?" Verder wilde de minister ér „alsigast van de Zuidafrikaanse en de Rhode- siaanse regering" niets over zeggen Noch naar Zuid-Afrika, noch naar Rhodesia achtte minister Suurhoff landbouwemigratie mogelük. „Vele Nederlanders moeten het ook uit hun hoofd zetten", zo merkte hü op, „dat Zuid-Afrika een twaalfde provincie van Nederland zou zün. Dat is beslist niet waar en vele mensen die die'ge dachte hadden, werden bitter teleur gesteld". -•>' Advertentie .met het geheel eigen karakter. Per groot pak 80 ct.Loï 28 ct per 100 gt. Ook zoutloos. Plaats de vier vierkantjes zodanig, dat er een groot vierkant ontstaat, waarbij In iedere rij, zowel horizon taal als verticaal slechts één ster voorkomt. I Oplossing vorige maal. zie tekening. 71 2Ïj-13; 6 8 Hj 514-1914 1"

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1