Subsidie kerkbouw Tegenregering verijdelde samenzwering afroeddin vo goede moed erkloosheid in maart gedaald Spoedig beslissing over nieuwe bou ieuw Amerikaans bureau voor ruimtevaart Prins bij -studenten Vrijwel alle KPM-schepen uit Indonesië vertrokken 'i ffci TIJD VOOR PRATEN VOORBIJ Drie gewonden bij felle brand in Groningen Jaar en 9 maanden voor aannemen van steekpenningen Overeenstemming tussen werkgevers en wèfekiiétoer s Ontploffing tijdens scheikundeles Verdacht van moord op zijn vrouw Spoed! beslissini spoorwegionen? „Één april! riep koningin Juliana Koningin en Prins; bij herbegrafenis prins Willem V W"_ EISENHOWER STELT VOOR: - i"..^ DONDERDAG 3 APRIL 195# ZESTIENDE JAARGANG No. Samenzwering Zonnig voorjaarsweel ZS Tapanoeli Vliegtuigen Koningin naar Turkije? 29 april b Delft Directeur: -H Dit! RUIG Hoofdredacteur: Dr. J A. H J b BRUINS SLOT i het CJ TVE premier van de opstandige tegenregering op Midden-Sumatra, A-J' Sjafroeddin, heeft nogmaals verklaard dat onderhandelingen om een einde te maken aan de burgeroorlog in Indonesië niet meer mogelijk zijn. Hij gaf in Boekittingi tegenover de pers uiting aan zijn overtuiging clat de troepen van de tegenregering op den duur de overwinning zullen behalen en dat deze overwinning vooral van economische en politieke aard zal zijn. De economische blokkade van de tegenregering door Djakarta noemde Sjafroeddin een volslagen mislukking, die schadelijker is voor de centrale regering dan voor de opstandelingen. «JUS 't Is nu het goede tijdstip voor h< het aanschaffen Uitspraak in schrootaffaire Gij -wordt voor mij gekruisigd, Heer, maar, wonder. Gij biedt geen verweer. O schennis, die U wedervaart. Geen leed om mij wordt U bespaard. Heer, die nu voor wat boos is boet, ik schiep de nacht, waarin Gij bloedt. Mijn nood is in Uw hart gekerfd, ïk ben de wond, waaraan Gij sterft. JAC. LE1.SZ Het volgende nummer van Trouw verschijnt op zater dag 5 april. b Drie leerlingen geivund POSTBODE IN ARREST UUI. Rotterdam ,vm. s® Wltltoiriaii M i„m ll3nni Postbus 1112 Postgiro Ni 4245 !9 Niachtendienst abonnementen ib bo- -iaat] Zsterddgs 17lö uur Teletooo U370U •«-faravenhaee Hu.va-enspleir l felet 183467 mneni Postbu* 1091 Postgiro No 424867 'Cmentenntenst 18.30—48 29 u l'elei Jtf2ó69 oitrtlrrrn. Sche»er<p!etn 3 Postgiro No 4:24208 «rlefoon 4570 KLbchteridlensi tu 1721(1 urn 7314 acWedjni Uingr Kerkstraat 24 b Teleloon dïtjaz Abonnenrifn^prHs si een» oer veeek 2.S5 per maand. (7.80 per kwartaal. bosse nummert 15 cent VairanMlnr Ojiieliik (Geldig tot morgenavond) Aanvankelijk nog weinig, later va het zuiden uit toenemende bewolkte;', met voornamelijk in het zuiden van het tand plaatselijk enige regen. Matige tot krach tige wind tussen oosi en zuidoost. Over het algemeen Iets hogere temperaturen Morgen: zon op 6,10 onder 19.17 Maan op: 20.10 onder: 6.06 WIJ ki strek kunnen ons met de algemene rekking en de conclusie van rapport-subsidie-kerkbouw van het College van Advies der a -r.partij wel verenigen. Zulks in onderscheiding van onze collega van „De Rotterdam mer" die meent dat staatshulp bij kerkbouw niet kan worden gemist en die de bezwaren daartegen mede des wege lager aanslaat dan de stellers van het rapport. Wij bevinden ons overigens bij onze waardering voor dit rapport in het gezelschap van de heer Fedde Schu- rer, hoofdredacteur van de Friese Kor rier, die het rapport „vanwege zijn duidelijk geluid en zijn goede argu mentatie met vreugde begroet". Schu rer legt op twee elementen uit het rapport de nadruk. De kerk is maar niet „één m de rij der vele culturele instellingen". „Zij is volgens haar eigen pretentie, slem der openbaring en middelpunt van de eredienst". De vrijheid van de kerk is het zware ar gument. „Men behoeft", zegt Scüu- rer, „de staat nog niet te schuwen als de monsterlijke macht, die men op een afstand moet houden, om toch te begrijpen dat het aanvaarden van subsidie tegelijk gebondenheid met zich brengt". Het andere element dat ook Schu- rer sterk aanspreekt is het feit dat door subsidiering de gelden der bur gerij besteed worden voor gebouwen waarvoor een deel der burgers geen financiële verantwoordelijkheid wil dragen. Padang za; „straat voor straat" verdedigen DE vraag doet zich voor of de com missie in haar rapport soms niet te zeer een kerkelijke in plaats van een politieke argumentatie heeft ge geven. Wanneer hel rapport betoogt dat oo grond van het karakter der kerk sub sidiëring niet behoort plaats te vi.irie- dan is dat inderdaad een kerkelijke ai gumentatie. In zoverre zou hel rapport dan ook een nuttige rol hebben kunnen spelen in de Synode der Gereformeer de Kerken, toen deze concludeerde tot de aanvaardbaarheid van subsidie. Het is in verband hiermee bepaald "'jammer" dat het niet wat eerder is verschenen. Maar men mag hieruit met afleiden dat deze' kerkelijke argumentatie niet tegelijkertijd politieke betekenis heeft, En wei daarom omdat, zoals Colijn in „Saevis tra-.tquillus in undis" schrijft „bij de behandeling van de financiële verhouding tussen kerk en staat moet worden uitgegaan van het in Gods Woord gegronde principiële onder scheid tussen de burgerlijke staats- gemeenschap en de kerk Dat moet er de staat toe nopen om zich Tekenschap te geven van wat de -kerk is en wat daar de gevolgen van zijn Ook als de kerk zelf het ongelukki gerwijze anders ziet, moet de staa hier zijn eigen oordeel vormen. Dat is altijd de a.-r. gedachtengang geweest, een gedachtengang trouwens ook door de Savornin Lohman gehul digd. Kuypers afwijzen van de „zilve ren koorde" als politieke handelwijze berustte op zijn hartstochtelijk opko men voor de vrijheid van de kerk. Men leze er „Ons Program" (mei bijlagen) maar op na. En Colijn volgt in boven geciteerd werk Kuypers lijn als bij schrijft: „Uit de eis van volle vrijheid volgt tevens dat de kerk ook financieel onafhankelijk van de over heid behoort te wezen". verband nog op willen in dit een bepaald facet van deze zaak wijzen. Algemeen wordt de klacht vernomen van de toenemende macht van de staat over het vrije leven. Die macht wordt met name zichtbaar in de subsidie-politiek. Tegelijk met die klacht zien wy ech ter de klagers de handen uitsteken en ophouden voor de staat. Dat is niet alleen de schuld van de belastingpolitiek. Dat is voor een groot deel ook de schuld van de maat schappij zelf die bet zwengelen aan de staatspomp maar al te gemakkelijk vindt. En als er nu één instelling is waarbij dat gezwengel uit den boze is dan is dat zo bij de kerk, die typisch princi pieel anders is dan de staat. Hier is het nu bij. uitnemendheid zaak om dat principieel-anders-zijn om de vrijheid tegenover de staat tot de.bodem toe uit te leven. .De overheid heeft mede tot taak de zedelijke kracht des volks te behouden en te versterken. Daarom moet zij geen maatregelen treffen en dingen mogelijk maken, die deze zedelijke volkskracht verzwakken. En dat doet zij, als zij dingen gaat overnemen, die de kerk zelf. die de leden der kei k moeten doen- Een dergelijk overheids beleid ïs-fout. MAAR de kerk kan het geld niet bii elkaar krijgen, zegt men. Wij ge loven dat het wel kan. Het kan na tuurlijk niet altijd in plaatselijk ver band. Een nieuwe bevolkingsaggiome- *atie kan bet alleen niet voor elkaar krijgen Maar als men het kerkelijk- «ationaal aanpakt moet het kunnen Als het dan niet gebeurt, komt dat Sjafroeddin gaf toe dat de eerste gevechtshandelingen bij Pakanbaroe teleurstellend waren verlopen, daar de opstandige troepen in paniek waren geraakt door de onverwachte landin gen van parachutisten. Volgens hem is dit nu evenwel veranderd. De strijd krachten der tegenregering hebben d laatste dagen de troepen van Djakarta zware verliezen toegebracht langs het oostelijk front. HU ontkende voorts dat de tegenre gering voornemens zou zijn bij een aan val op Padang en Boekittinggi de bos sen In te vluchten om daar een gueril la ie leiden. „Wij zullen hier stand houden en iedere straat en ieder huis verdedigen", zei Sjafroeddin. Sjaffroeddin ontkende dat de tegen regering een verbond had gesloten met de Daroel Islambeweging, die haar grootste aanhang heeft op West-Java Celebes en Atjeb. Volgen# de premier wordt geen enkel contact mel de -Da- roql-Islatn onderhouden. De' 'fegenrégèrfng beschiktvolgens Sjafroeddin over 8000 goed gewapende soldaten.' „Wanneer wij voldoende wa pens kunnen krijgen, zijn we in staat ten minste 20.000 tot 30.000 inan te re- cru tren",. zo' voegde hij hier aan toe, Bepaalde ongeregelde eenheden zou den meer „enthousiasme" hebben ge toond -dan de geregelde strjjdkrach ten van de opstandige beweging. Sjafroeddin zeide voorts, dat dr. Bahder Djohan, oud-president van de universiteit van Indonesië, „op initia tief van door Soekarno gehuurde jon gelieden is ontvoerd" en thans in han den van de militaire autoriteiten van Djakarta is. Deze affaire zalvolgens Sjafroeddin „van invloed zijn op velen van zijn vroegere studenten en op oud vice-president Hatta". Deze heeft zich tot op heden afzijdig gehouden in het geschil. De tegenregering heeft verder be kendgemaakt, dat zü in haar hoofdstad Boekittingi een samenzwering van mi litaire en politiële leiders en commu nisten heeft verijdeld. Vier leiders van het komplot zijn gearresteerd en an deren zijn uit belangrijke functies ont slagen. De tegenregering heeft de toe stand goed In handen, heeft haar minis ter van Voorlichting, kolonel Djambek, verklaard. Het hoofd van de politie is gevlucht met drie miljoen roepia's uit de schat kist van de tegenregering, zei de mi nister verder. in Boekittingi is voorts vernomen, dat de commandant van de stad met een paar compagnieën naar het oer woud is gevlucht. De commandant zou na een oproep van kolonel Hoessein naar zijn post zijn teruggekeerd." De meeste officieren en manschappen zou den echter in het oerwoud zijn geble ven. Advertentie Vooraanstaande personen in Boekit tingi beschuldigen de regering te Dja karta van het zenden van communisti sche agenten naar de stad. Djambek zei, dat behalve de politie functionaris, die met drie miljoen rp gevlucht is, een majoor van het leger en twee compagniescommandanten zijn overgelopen in Midden-Sumatra. Hij vertelde verder, dat de burge meester van Boekittingi en vier dis trictshoofden in Midden-Sumatra van hun functies ontheven zijn en taken van lager orde gekregen hebben, omdat zij de tegenregering niet steunden. Volgens in Singapore ontvangen be richten heeft majoor Hoetabarat, com mandant van het derde regiment dat de provincie Tapanoeli bezet houdt, de Indonesische regeringstroepen vrye doorgang door dit gebied toegezegd voor de grote aanval op Padang en Boekittinggi. De centrale Indonesische regering ts begonnen oorlogsmaterieel, in het bij- onder.-Nlf egtutgen. - in Oost-Huropa te estó aldus heeft een corresponded van de Londéhae „Times" uit Djakarta gemeld, .Reeds zouden vliegtuigen van Russische makel ijk in Tsjechó-Slöwa- ki|e zijn besteld. Deze orders betreffen vijftig of zestig -straaljagers, dertig bommenwerpers en tien transportvlieg tuigen. De werkloosheid is in maart gedaald met ruim 8000. Op 31 maart waren 91.625 werkloze mannen geregistreerd en waren oo aanvullende werken 24.513 mannen werkzaam, zodat de geregistreerde ar beidsreserve 116.138 bedroeg. Eind fe bruari waren deze cijfers resp. 101.132. 22.992 en 124.174. Het aantal werkloze vrouwen was op 31 maart 6.108 tegen 6.736 eind februari. Uit het overzicht van het ministerie van Sociale Zaken blijkt, dat de daling van de werkloos heid zich in alle provincies heeft door gezel. Het is niet uitgesloten dat H,M. Ie Koningin een bezoek zal brengen aan Turkije, zo is officieel meegedeeld. Wanneer een dergelijke reis zou wor den ondernomen, valt echter nog niet te zeggen. V (Van onze correspondent) Bij een felle uitslaande brand in de rjjwiclherstelplaats van dc heer P. Kruizenga in dc Kleine Gelkingestraat te Groningen zijn vanmorgen omstreeks negen uur drie personen gewond, van wie één zo ernstig, dat voor zijn leven wordt gevreesd. De brand brak uit, terwijl de 21- jarige knecht J. Bierman een aan de muur van de werkplaats bevestigde tank voor gemengde smering aan het bijvullen was en deze tank plotseling losschoot, waardoor de inhoud over de heer Bierman werd gestort. En in de bdurt staande kachel zorgde voor het vuur, zodat de werkplaats m een oog wenk in lichterlaaie stond. De heer Bierman, die zich op Tweede Paasdag zou verloven, werd in levens gevaarlijke toestand naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. Ook een militair, die zich in de werkplaats be vond. werd met brandwonden naar het ziekenhuis gebracht. De eigenaar wist een driejarig kind, Henkie Brinkema, een zoontje van zyn compagnon, te redden door het naar buiten op straat te gooien, ten gevolge waarvan de jon gen alleen wat schaafwonden' kreeg. Zelf liep de hr. Kruizenga lichtte brand wonden op. De brandweer had de vuurzee binnen een kwartier bedwon gen. Te Utrecht is op 67-jarige leeftijd overleden de heer Th. J. Visser, oud directeur van de Coop. Centrale Raif- feisenbank De Haagse rechtbank heeft de 56- jange referendaris D. van der Q., voor malig hoofd van de afdeling ijzer en staal van de directie industrie en han- det van het ministerie van Economische Zaken veroordeeld tot een gevange nisstraf van een jaar en negen rnaan- der met aftrek van voorarrest, omdat hij als ambtenaar tienduizenden gul dens aan giften had aangenomen van de directie van de N.V. Zeeuwse Me- taaihatidel te Vüssingen als beloning vuoi het afgeven van valse verkla ringen (z.g. derde-landenverklaringen) omtrent de herkomst van de door de Zeeuwse maatschappij verhandelde schroot. Geëist was twee jaar met af trek. Oe rechtbank veroordeelde de 33- jang„ directeur van de N.V, Zeeuwse Mc-taaihandel, B. M„ uit Den Haag tot één jaar en een maand, omdat hij aan de ambtenaar giften had gedaan. Ge- eist was een jaar en zes maanden. Union Pacific R. R< Netto-winst 2 maanden per 28 febr. ji. S10 027347 (10.783 3771. of $0.42 (0.43) per a and. Dodge Mfg. kondigt een regetm. Kwart.- dlv, aan van $0.37)4. xy-'r jW (Van een onzer verslaggevers) Het College van Rijksbemiddelaars zal, naar wij vernemen, 'zo spoedig mogelijk een beslissing nemen over de nieuwe C-A.O. voor de bouwnijver heid. De besprekingen in bet college (Advertentie) Kt-OKJ M O O President Eisenhower heeft het Ame rikaanse Congres verzocht een nieuw burgerlijk bureau in te stellen dat „een van verbeeldingskracht getuigend en duidelijk omlijnd ruimtevaartprogram ma" moet uitvoeren. Hieronder wordt ook verstaan de wetenschappelijke en technische srmenwerking met andere landen. In een speciale boodschap vroeg Eisenhowet het Congres de defensie begroting voor het jaar dat 1 juli a.s begint, te verhogen met 1.455.747.000 dollar. Dit is voornamelijk r.odig om waterstofbommen werpers en duikbo ten, uitg'erust met raketten, te kunnen bouwen. Van dit bedrag zal o.a. 218,1 miljoen dollar voor het leger worden gebruikt. 180 miljoen voor het ruimtevaartpro gramma, 206 miljoen voor de bouw an twee nieuwe onderzeeboten, uit gerust met Polarisraketten cn 517,4 mil joen voor de bouw van grote bommen werpers en tankvliegtuigen die andere het goedkoopste goede zongordijn met de sleufjes omdat dc kerkleden niet willen en er onvoldoende belangstelling voor heb ben. De welvaart is groter en veel meer gespreid dan voorheen. Het kan dus wel. En als de staat dan b., de kerk inspringt om haar te helpen als de leden tekortschieten dan spant men het paard achter de wagen Dan helpt men de kerk met echt. maar stijft de leden der kerk in hun tekort schieten. Dat mag de overheid met doen, zelfs als de kerk het goed zou vinden. Tijdens een scheikundeles m een vjjfde klas van het christelijk lyceum „Johannes Bogerman" te Sneek heeft zich gisteren een ontploffing voorge daan. Een ijzeren huls. gevuld met kaliumpermanganaat sprong uit el kaar. Daarbij werden drie leerlingen door rondvliegende stukjes metaal ge troffen. Hun verwondingen waren van dien aard, dat zij naar bet ziekenhuis moesten worden overgebracht. Na be handeling konden twee van hen naar huis terugkeren. De derde zal vermoe delijk na enige dagen-het ziekenhuis kunnen veriaten. vheatuigen van brandstof moeten voorzien. Prof. ""-tamoekowitsj. een Russische raketspecialist, heeft een Hongaars blad meegedeeld, dat zich enkele hon den zullen bevinden in de derde Rus sische kunstmaan, die „zeer binnen kort" gelanceerd zal worden. zouden vandaag reeds een aanvang ne men. Van. de zijde der regering is dins dag ji. opheldering gevraagd over de wijze, waarop de nieuwe CA.O.- lonen zouden worden doorberekend in de bouwprijzen. De ministers Zyi- stra, Witte en Suurhóff pleegden daartoe overleg met de vertegen woordigers van werkgevers en werk nemers. De regering meende, dat werkgevers 'en werknemers voor de nieuwe C.A.O. kon worden bekrach tigd, over deze doorberekening tot een akkoord dienden te komen. Gisteren werden de besprekingen over deze aangelegenheid door werk gevers en werknemers voortgezet, met als resultaat, dat volledige overeen stemming werd bereikt. De laatste hinderpaal voor het be krachtigen van de C.A.O. is nu uit de weg geruimd. Het College van Rijksbe middelaars zal de nieuwe lonen nu nog dienen te toetsen aan het algemeen loonbeleid. doch de voorbesprekingen hierover hebben zeer verhelderend ge werkt, zodat niet verwacht wordt, dat er nog nieuwe moeilijkheden in de weg zullen komen. De vertegenwoordigers van werkne mers en werkgevers hebben ook reeds overeenstemming bereikt over de da tum, waarop de nieuwe C.A.O. kan in gaan. Hun organisaties dienen echter aan de gisteren besproken zaken nog hun goedkeuring te hechten. (Van een onzer verslaggevers) In Monster, onder de rook van Den Haag, is de postbode V. gearresteerd. H|i wordt ervan verdacht zijn vrouw te hebben vermoord. De 43-jarige vrouw is woensdag overleden ten gevolge \an een val van de trap. Het was in het dorp bekend, dat er vaak echtelijke ruzies plaats vonden. Gistermiddag heei( de looncommissie uit de Stichting van de .Arbeid de voorstellen behandeld van de bonden van spoorwegpersoneel met betrekking tot de lonen, waarmede de directie der Nederlandsche Spoorwegen zich akkoord heeft verklaard. Deze voor stellen waren door het college van rijksbemiddelaars aan de Stichting ge zonden om advies. Dit advies is thans vastgesteld en zal aan genoemd college worden gezonden. Wij vernemen, dat de strekking dezer Janos Kadar (links), leider wi de communistische partij in Hoii- garije, begroet Chroestsjewpre- mier en partijsecretaris in de.-) Sowjet-Uniebij de aankomst - van laatstgenoemde op het vlieg- veld van Boedapest. voorstellen door de commissie wel acceptabel is geacht, al zouden enige! technische wijzigingen noodzakelijk') zijn. Het is te verwachten, dat het col- t lege van rijksbemiddelaars binnen zeer" korte tijd een beslissing zal nemen,-' Het is wel te voorzien, dat omtrent een aantal punten nog overleg tussen! het college en de regering zal plaats hebben. Met uitzondering van twee schepen, die zich waarschijnlijk in havens in Midden-Sumatra bevinden, zijn thans aue vaartuigen van de K.P.M. on derweg van Indonesië naar Singapore. Dit heeit dé directeur van de K.P.M., de heer J. VV. Brand, in Djakarta ver klaard. Sommige schepen zijn met enige vertraging vertrokken, maar de heer Brand deelde mede dat alles zonder moeilykheden is verlopen. Met de schepen is ook vrijwel de gehele Ne derlandse staf van de K.P.M. uit In- ionesie vertrokken. Van het enige?' honderden leden tellende personeel :;yn nog slechts vier directieleden in. Djakarta achtergebleven, een van hen zal dit weekeinde naar Singapore ver trekken. De overige drie wachten op een uitreis vergunning. Voorts zijn er„, nog een Nederlandse K.P.M.-ageot in* Zuid-Sumatra, die een dezer dagen"1 zal vertrekken, en vijf officieren in» Baükpapan, die behoren tot de be- manning van de Kasimbar. De twee schepen, die nog in In-* donesie zyn, zijn de „Both" in de fea~'t ven van Padang m de „Sungeldeli":1 Over de verblijfplaats van dit schip! zyn bij de K.P.M. in Djakarta geenE berichten ontvangen, maar aangeno-7? men wordt dat bet zich bevindt im" een van de havens, die in handen-»- van de opstandelingen zijn. Z.K.H. prins Bernliard heeft gister middag gesproken op het congres van studenten aan dc Vrije Universiteit op Woudschoten. HU arriveerde daar In gezelschap van zUn particuliere secre iaris, dr. F. A. de Graaff. De tijd, die vooraf ging aan het tijdstip, waarop hij zijn voordracht zon houden, passeerde de Prins snel de leden van de congres commissie. De ab-actis dezer commis sie, mej. P. M. C. Neuteboom, bood tü- dens dit samenzijn hem een in leer ge bonden exemplaar van het „congres werkboek" aan. Rechts de congresvoor zitter prof. dr. J. Waterink. Koningin Juliana beeft dinsdag haar gevolg en haar ski-leraren met een aprilgrap bij de neus gehad. De Ko ningm die met de prinsessen Bea tnx en Irene in Sankt Anton met vakantie is, was in de bergen aan het skiën en viel daarbij. Hare Majesteit beweerde dat zij niet kon opstaan, omdat zij haar been ge blesseerd had. Zij %verd per slede naar haar hotel gebracht eD naar haar kamer gedragen. - Toen dr. Anton Murr uit Sankt Anton, die onmiddellijk door het beangste gevolg van Hare Majesteit ontbo den was, constateerde dat er naar zijn mening niets aan de hand was, sprong de Koningin op en riep uit; „Natuurlijk niet. Weet u.... het is vandaag één april!" Day Mines Netto-winst 1937 S 221 632 1112.962), at s o.o? 10.04) paraand. Admiral Corp. Netto-winst 1957 S 963.067 U-540.024), ot 0.41 (0.64) per aand. H.M. de Koningin en ZE.H. prins# Bernhard zullen op dinsdag 29 aprilt aamvezi zijn bij de bijzetting van de'S in 1806 overleden stadhouder prins"'- Willem V in de koninklijke grafkelder te Delft. Aan de bUzetting zal een kor- té kerkdienst voorafgaan. Het stoffelijk overschot van de Prins zul op 29 april per auto uit Brunswljk, waar het thans rust, naar Delft wot- W den overgebracht. De te Wcdfenbuet-1 tel residerende bisschop van de Bruns--? w|jkse Evangelisch-Lutherse kerl de heer D.M. ErdmannJ 'zal diai tevoren in de domkerk te Brucswijk?-; een korte uitvaartdienst lelden.J - w

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1