Een vlugschrift (11) Hofstra verwacht verscherping van financiële zorgen Maar niet al te pessimistisch ROOS rideaux Staking in Franse mijnen einde van Gailiard? Poging tot opstand op Cuba mislukt Verlaging nog belastingen nodig Rijk ontvangt minder, betaalt méér Derde tuimel ouder Noordzëekauaal Kind verdronken bij verkeersongeval Prijs verh ogin g van kolen zou een ramp zijn Kabinet-Djoeanda blijft aan Stopzetting van kernproeven wordt overwogen Rebellen: „Slechts generale repetitie" Chroestsjew terug naar Moskou Churchill niet naar Amerika Apen op apegapen Engelse jongen bij fietstocht overleden „Versnel actie zegt SOEKARNO Schoonmaak MINDER BUIIG W EISENHOWER VERKLAART: DONDERDAG 10 APRIL 1958 ZESTIENDE JAARGANG No. MUS MOEDER LIET BABY VERHONGEREN IN VERRE TOEKOMST Komende weekeinde bloeiende narcissen President Soekarno: •Tweede poging A Directeur: H." DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Het moet niet waarschijnlijk worden geacht dat de ïamingen van de belastingopbrengst dit jaar gehaald zullen worden. De laatste tijd komen er iedere maand 20 miljoen gulden aan invoerrechten minder binnen, dan geraamd was Ook bij de omzetbelasting en de loonbelasting is er een verminderde opbrengst Alleen de opbrengst van de vennootschapsbelasting zal waarschijnlijk iets hoger worden dan geraamd werd. L Prijzen De zon zet u op't goede spoor:" naar 'n winkel voor uw eottuMB" UUI. wmrn vlitüsumt SO T««t, 113700 (4 LU Fotóm* 1U2 - fltgiro No. 424619. KlaohtendKUiet abonnementen: 18 3011! .30 Zaterdags 17—18 uur. Telefoon 115700. «s-OrawnhMds Buygenaplein 1 TeleJC. 18346? 13 Ulnen). Bcwt&u* looi - Poetgiro No. 424807. daebtesdienat; 28.30—>19.30 u. Telet. J62509. Derdreeht: Scbeffersplein 3 - P tgiro No 424208 Telefoon 4S70 Klacht endienst na 17. uur 7314. gchladam: Lasge Kerkstraat 24 b Telefoon 87882. Abenaamanasprifa 81 cent p«r week t 2.85 per maand, 17,90 per kwarts*!, Loese nummer» 15 oerrt VersebDnt duwHMca. (Geldig tot morgenavond) MINDER BUIIG. Opklaringen en nog slechts enkele verspreid voor komende buien. Matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind. Aanhoudend koud met vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst. Morgen: ion op: 5.54 Maan op: 2.25 onder: 19.29 onder: 11.49 ONS hoofdbezwaar tegen het vlug schrift van de heer Van Bevere'n b, dat hij niet uitlegt wat de sodalis tische beginselen zijn en met duide lijk maakt waarom zij volgens hem jn overeenstemming zijn met wat Gods Woord ons hier te zeggen heeft. Want dat laatste is des schrijvers uit gangspunt. Over de socialistische be ginselen zegt hij slechts vage alge meenheden als sociale gerechtigheid, bestaanszekerheid en volkswelvaart, geestelijke vrijheid en wereldvrede. Maar er komt geen staatsbeeld, geen maatschappijbeeld en geen mens beeld uit de verf. En pas ais we dat zien kunnen we oordelen of de p.v.d.A. voor een Gereformeerde, voor een christen, een aanvaardbare partij is. Hij prijst de P. v. d. A. aan eigenlijk alleen door de christelijke partijen te kritiseren. Laat ons zie.i wat die kritiek wezenlijk betekent AT de schrijver over isoleme.it en antithese zegt snijdt o.i. geen hout. Men kan nl. de hele problema tiek die hier ligt. de woorden „het zout der aarde" inbegrepen, niet ver staan als men de tijdgeest, de geest van de tijd waarin wij leven, niet heeft herkend. Het gaat en ging bij de chr. partijformatie nl. niet allereerst om emancipatie van "een volksgroep of om de school. Het gaat en ging daarbij om de vraag: Zal de overheid zich voor haar hele beleid houden aan de ordeningen Gods of niet. De christelijke partij richt zich tegen het streven om zich niet aan die ordeningen te houden. De christelijke partij richt zich ook tegen hen die dit alternatief, die de ze noodzakelijke keuze uit deze twee mogelijkheden niet erkennen. De christelijke partij ziet in de ontwikkeling van Europa in de laat ste twee eeuwen rci toenemende ma te de ontkenning van de stelling dat Gods Woord en dat Christus' Woord be slissend is voor de bepaling van het overheidsbeleid. Nu eens is die ont kenning eert bewust anti-christelijke keuze met een dogmatisch accent. Dan weer is die ontkenning gele gen in een vervaging van de geestelij ke tegenstellingen, in een poging om die tegenstellingen uit te rangeren en buiten de problemen van het dage lijks leven te stellen en zo de poli tiek tot een „zakelijke" aangelegen heid te maken. In feite doet de neer Van Beveren h.et laatste. Bij hem ont breekt de confrontatie van de Geest van Gods Woord, met de tijdgeest. Hij zoekt niet eens naar die tijd geest NTITHESE-POLITIEK is niet het A. bouwen van een organisatie op 'een tegenstelling. Antithese-politiek is dat men de tegenstelling in de we reld ziet, haar ernstig neemt, daarin kiest en zegt: Nu willen wij trach ten het naar de wil Gods te doen in de politiek. Isolement is niet. Zieh knus van anderen isoleren. Isolement betekent dat wij samen werken, samen strijden om te trachten het naar Gods wil te doen. De solidariteit met de wereld kan zich voor de christen in principe niet anders luiten dan de solidariteit die Christus met de wereld gehad heeft. Die solidariteit hield in dat Hij zich door de werejcl-. liet uitstoten. door redde Hij aë wereld. De solidari teit van een christen met de wereld kan alleen maar werken als hij het Gode vijandige in de wereld herkent en zich daar tegen keert. - In een slotartikel zullen wij morgen nog op ankele andere zaken ingaan. (Van onze parlementaire redacteur) MINISTER HOFSTRA heeft gistermiddag in de Eerste Kamer verklaard dat een ernstige verscherping van de financiële moeilijkheden is te verwachten. Rekening moet worden gehouden met een belangrijke teruggang in de opbrengst van do rijksbelas tingen, terwijl op een verzwaring van de lasten van het rijk gerekend moet worden ten gevolge van de gebeurtenissen in Indonesië, dc bevordering van de werkgelegenheid en de dalende landbouw prijzen. De minister zei dit bij de behande ling van het wetsontwerp houdende enige voorzieningen ir: de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten. De minister achtte het nu niet onrede lijk, dat de fegering de gemeenten vraagt, dat zü met de beschikbare middelen trachten toe te komen en dat zij bij de opstelling van de gemeente begroting voor 1959 daarmee reeds re kening houder?. De minister wilde echter ook weer niet te pessimistisch zijn. Zelfs een kleine verandering in de conjunctuur kan ai tot een relatief grotere veran dering ten gunste leiden. Het wetsontwerp werd zonder hoof delijke stemming aangenomen". (Advertentie) 't alidads sekcefct 'tiHiËjlhflii Van een onzer verslaggevers) In Den Haag is aangehouden de 30- jange huisvrouw A. P. van K. omdat zü haar baby van drie maanden zodanig verwaarloosd heeft, dat het kindje aan ondervoeding overleed. De inoder, gaf bij het verhoor toe dat zü het kindje de laatste tien dagen niet gevoed had. De beweegredenen van deze verwaarlozing zijn niet be kend. Financiële overwegingen hébben hierbij geen rol gespeeld. Ongecorrigeerd (Van een onzer verslaggevers) Gisteren heeft de burgemeester van Zaandam, de heer W. Thomassen, ty- dens een ontvangst van journalisten gesproken over gen in de toekomst te bouwen derde tunnel (naast Velser- en Coentunnel) onder het Noordzee- kftnaat Planologen hebben deze derde tun nel gedacht aan de rand van de toe komstige uitbreiding van het weste lijk havengebied van Amsterdam, on geveer ten noorden van Halfweg. Deze tunnel zou een "verbinding vormen met Westzaan en bijdragen aan oe entsluiting van het gebied ten westen van de Zaan voor de industrie. Hoewel het weer nog steeds niet meewerkt, wordt toch ver wacht, dat tijdens het komende weekeinde de bloei van de narcissen zal doorzetten. Op de Keukenhof komt nu ook steeds meer kleur. Overal ziet men narcissentulipa's en kleine bolgewassen in bloei. De grote verwarmde kas met bloei- ende tulpen vormt een bijzon- dere attractie voor de bezoekers (Van onze correspondent) Woensdagmiddag is een tienjarig jongetje, mede-inzittende van een na een botsing met een andere auto in het Apeldoornsekanael gereden wagen, verdronken. De arts H. Mulder uit Heerde, die zich spoedig na het ongeval te water begaf, kon het kind, dat bovendien een hoofdwonde bleek te hebben, niet t(j- dig uit de auto bevrijden. De wagens kwamen op het kruis punt hij de Bonenburgbrug in botsing. De vijf inzittenden van de andere auto kwamen met de schrik vrij. De 27-jarige bestuurder H. W. Wag- teveld van de te water geraakte auto, een broer van het slachtoffer, kon zich in veiligheid stellen. Argentinië heeft zyn diplomatieke betrekkingen met de Dominicaanse re publiek verbroken uit protest tegen de activiteit van oud-president Peron in dat land. .Met «en tikkeltje weemoed denken de boeren op het ogenblik aan „de lentes van vorige Jaren", toen zij, gestimu leerd door een vriendelijke zon, op hun land konden werken. Dit jaar moeten zij gekleed In een dikke winterjas hun werk doen. (Va« een bijzondere correspondent) De Franse premier Felix Gailiard vertoefde op zijn landgoed toen hij het nieuws vernam, dat de 300.000 Franse mijnwerkers zaterdag in staking zullen gaan. Het eerste wat hü zei was: „Dit kan het einde ziin". De bemiddelings pogingen zün inmiddels mislukt. Alle boven- en ondergrondse mijnwerkers zullen op 12 april voor 24 uur het werk neerleggen. De veiligheidsdiensten zijn verzekerd. Indien de regering niet toe geeft. zullen de vier srote bonden nog in de loop van april een nieuwe sta king voor onbepaalde tijd uitschrijven De waarnemers zün eensgezind in hun oordeel: de regering Gailiard be leeft haar laatste weken. De Ionen van de Franse -mijnwer kers zyn gebonden aan de kosten van levensonderhoud. Vandaar, dat zij aanspraak maken op een verhoging van 5% ingaande 15 april, hetgeen de regering noodgedwongen wei wil toe staan. Evenals in vele andere Franse bedrijfstakken heerst er ook in mijn werkerskringen wrevel over de wyze, waarop de kosten van levensonderhoud worden vastgesteld. Geen enkele huis vrouw kan zo voordelig inkopen als de inkoopsters van het betreffende minis terie. Vele recente prijsstijgingen ko men volgens de mijnwerkers boven dien in het geheel niet tot uitdrukking in het officiële indexcijfer. Behalve de toegestane loonsverho ging eisen ze nu een verhoging van de produktiviteitspremie, één betaalde rustdag per twee weken, een aanvul lend pensioen van 10.000 fr. per mud., terwijl ze bovendien willen, dat hun grondloon voor veertig uren per week wordt betaald op basis van" 48 uren. Momenteel wordt de eindprije van de steenkolen in Frankrijk voor zestig percent gevormd door lonen en so ciale lasten. Iedere verhoging van de mijnwerkersionen gaat dus zwaar drukken op de prijs per ton en ieder een weet hoe gevoelig de andere eind- prijzen zyn voor een stijging van de kolenprys. De „Charbonnages de France", het overkoepelingsorganisme van de negen Franse kolenbekkens, had al een verhoging van de kolenprys aangevraagd van 10 percent, omdat er voor 1958 een exploitatietekort ver wacht wordt van twintig miljard. Een loonsverhoging van 5% zal dit tekort op dertig miljard brengen. De zaak zit in de knoop, Indien de regering toegeeft aan de eisen, van de •mijnwerkers, wil dit zeggen, dat de steenkolenprijs in de loop van dit jaar •met twintig percent zal moeten stij gen, waardoor het Franse produkt weer aanzienlijk duurder zal worden Toe geven aan de mijnwerkers betekent tevens toegeven' dan de ambtenaren, de spoorwegmannen en de miljoenen andere arbeiders, die een loonsverho ging willen. Gailiard en Pflimlin heb ben trouw gezworen aan hun begro tingstekort van 600 miljard. Indien ze zwichten voor de mijnwerkers valt hun hele programma in duigen en verlie zen ze het povere restant van hun oor spronkelijke autoriteit. Indien ze niet toegeven dreigen de 300.000 mijnwer kers een staking van langere duur te beginnen, waarbij zich dan ongetwij feld de ambtenaren en spoorwegmen sen 2ullen aansluiten. Ook dit kan het einde van deze regering betekenen. DE prinsessen Beatrix en Irene rijn gisteren In Luxemburg aangekomen om het huwelijk van Marie Adelaide van Luxem burg en Charles JoSeph von Donnersmarck bij te wonen. De prinsessen, die haar vakantie in Sankt Anton hebben onderbro ken, werden op het vliegveld van Luxemburg begroet door erf groothertog Jan. President Soekarno heeft het kabinet- Djoeanda, dat vandaag een jaar aan het bewind is, het mooiste cadeau gegeven, dat het maar kon ver wachten. De Indonesische president verklaarde namelijk in het geheel geen plannen te koesteren om dit kabinet, dat hij twaalf maanden geleden persoonlijk beeft gevormd, te ontbinden. Hü gaf' toe, dat het niet al zijn doelstellingen, die het hoopte te bereiken, heeft verwezenlijkt, doch „dit is een zeer goed kabinet vergeleken met een aantal vorige regeringen". President Soekarno legde zijn ver klaring af nadat de laatste dagen geruchten de ronde hadden gedaan, dat het kabinet vrijwel aan het einde var zijn bestaan zou zyn. President Worosjilow van de Sow- jet-Unie zal volgende maand een staat- siebezoek aan Joegoslavië brengen. President Eisenhower van de Ver. Staten heeft gisteren verklaard, dat hij het In de huidige omstandigheden niet nodig acht noodmaatregelen in de vorm van belastingverlagingen te nemen. In antwoord, op vragen over de eco nomische teruggang zei Eisenhower, goede redenen te hebben om aan te nemen, dat .zich binnenkort een eco nomische opleving zal voordoen. Hij gaf het Amerikaanse volk de raad zo veel mogelijk te kopen om op deze wijze bij te dragen tot het overwin nen van de recessie. De president gaf als zijn mening te kennen, dat de mensen steeds meer tegenzin krijgen tegen de manier waarop sommige produkten hun wor den opgedrongen. Hij zei, dat de t brikanten meer moesten denken aan wat de mensen nodig hebben en wil len dan aan wat de mensen volgent hen behoren te kopen. Eisenhower verklaarde verder dat hij het staken van de kernwa penproeven ernstig zal overwegen als de geleerden hem na de ko mende proeven op Eniwetok zouden vertellen dat zij de dingen te weten zijn gekomen die zij wilden weten Het eenzijdig staken van de kern proeven door de V.S. zou dan vol komen juist zijn, aldus Eisenhower. Overigens zei de president dat hij de deelneming van zijn land aan een eventuele topconferentie niet afhan kelijk wil stellen van aanvaarding door de Sowjet-Unie van de voorstellen die hij dezer dagen in een nota aan Chroestsjew over inspectie vanuit de lucht heeft gedaan. OPSTANDELINGEN onder leiding van Fidel Castro hebben gisteren op Cuba een vergeefse greep naar de macht gedaan. De rebellen, die poog den straatgevechten op grote schaal te ontketenen en een algemene staking te beginnen, hebben grote verliezen geleden, aldus is van de zijde van de regerlng-Batisla meegedeeld. De opstandelingen trachtten zich meester te maken van twee radiosta tions op Cuba om van daaruit een be roep te doen op de Cubaanse arbei ders. orr een algemene staking te be ginnen. In Havanna slaagden zy erin een radiostation, in brand te steken, maar; zij. .werden spoedig verdreven, •*JSe"*pólitie, die tot gisteravond laat druk bezig was met het zuiveren van de hoofdstad Havanna verwacht dat de rebellen zeker 40 man aan doden hebben verloren. ïn een officiële bekendmaking In Havanna wordt gezegd dat de regering van president Batista opnieuw heeft aangetoond, dat zij het volk wil be schermen en het alle waarborgen wil geven, opdat het een normaal leven kan leiden. ..De openbare orde zal worden ge handhaafd. Politie en militairen zul len de vrede verdedigen en het Cu baanse volk beschermen tegen de mis dadige aanslagen der gewetenloze lie den, die zich aan Fidel Castro, oud president Prlo en de communisten heb ben verkocht", aldus de bekendma- king. Aanhangers van Fidel Castro heb ben inmiddels meegedeeld dat de greep naar de macht, die zij gisteren deden, slechts een generale repetitie was en dat zü waarschijnlijk zeer binnenkort een tweede poging zullen doen om pre sident Batista ten val te brengen. ZÜ gaven uiting aan hun teleurstel ling over het feit dat de oproep tot al gemene staking zo onvoldoende is be antwoord. De Russische premier en partyleider Chroestsjew is vandaag na een ver blijf van een week in Hongarye, met een Tu-104-straalvliegtuig uit Boeda pest naar Moskou vertrokken. By het afscheid op het vliegveld van Boedapest waren o.a. de Hongaarse partüsecretaris Kadar, premier Mün- nieh en president Dobi aanwezig. Sir Winston Churchill heeft latei meedelen, dat hy zyn reis naar de Ver Staten voor een bezoek aan president Eisenhower heeft afgezegd. „Sn* Winston voelt zich goed. maar het wordt niet raadzaam geacht, dat hij op het ogenblik een dergelyke reis onderneemt", werd verklaard. Byna alle apen in Ouwehands Die renpark zitten lusteloos in hun hok ken. Veie dieren hebben zelfs te kam pen met pyn in de maag Dit is een gevolg van de te grote hoeveelheden suikerklontjes en snoepjes, die zij tij dens de Paasdagen van bezoekers ont vingen. Elk voorjaar weer moeten de dieren wennen aan de overgang van hun nor male porties voedsel naar het snoep- festijn, dat hun vooral door de jeugd vvoidt bereid. Het zal zeker wel een week tot tien dagen duren voor de ingewandsstoornissen door de apen kolonie overwonnen zullen zyn. Voor lopig schijnen echter de apen op ape gapen te liggen. v (Van een onzer verslaggevers) Hadenmorgen heeft dc Engelse evan- gelisatiepredikant ds. D. Rees, die met ruim 70 Engelse jongens op het buiten huis van het CJMV te Lage Vuursche een vakantieweek doorbrengt, de leden van zijn groep een droeve mededeling moeten doen. Op weg naar de Sillem- hoeve is een der jongens de 14-jarige Charles Lytie, uit Limborn nabij Lon den plotseling overleden. Charles was op de fiets met twee vrienden op weg van Hoek van Hol land naar de .Lage Vuursche. Nabij het Leidseveer te Utrecht geraakte de knaap onwel. Nadat een arts was ge raadpleegd is hy terstond naar het Stads Academisch Ziekenhuis te Uti echt overgebracht, waar hy korte tijd later is overleden. Het medisch rapport verklaart, dat zyn dood aan oververmoeidheid is te wyten. Vermoedelijk heeft de jongen tydens de fietstocht bij het optornen tegen de straffe wind te veel van zün krachten gevergd. Aangezien de jongens individueel, in kleine groepjes, reisden en de groep eerst op de Sillemhoeve byeen zou komen, was dit tragische ge- oeuren de anderen niet bekend. Bij het morgengebed heeft ds. Rees het verscheiden van Charles aan de groep medegedeeld De vader van het slachtoffer is thans onderweg naar Nederland om een beslissing inzake de begrafenis te nemen. De heer W. S. Kroon, directeur van de Sillemhoeve, deelde ons mede, dat het vakantie programma normaal doorgang vindt. De Indonesische president Soekarno heeft in een revoering tot vooraan staande militaire, burgerlijke en politie autoriteiten te Semarang verklaard dat Indonesië zo snel mogelijk een einde moet maken aan de opstand op Su matra, daar het anders van binnenuit ten onder zal gaan. Soekarno zei dat de politie-avontu- riers in Padang en Boekittingi zo snel mogelijk vernietigd, moeten worden, en voegde eraan, toe: „Indien ,wjj niet snel' handelen is het heel" wel mpgelük datien-Msen. eind komt *ai*tae Indone sische- staat of dat-"een deel van ons land wordt opgenomen in een van do twee bestaande grote machtsblokken op aarde, die op elkaar loeren om elkaar te kunnen vernietigen". i. Een en al oog is dit jongetje voor een zeldzame, postzegel. Dit grappige plaatje werd gemaakt in Londen, op de ten toonstelling „Het verbaal van postze gels". De opzet van deze tentoonstelling is schoolkinderen vertrouwd te maken met de geschiedenis, het gebruik en de vervaardiging van postzegel*. (Advertentie) Minister Cals heeft een commissie ingesteld die tot taak zal hebben hem van advies te dienen betreffende vraagstukken, welke perband houden met de spreiding van het technisch ho ger onderwijs, m het bijzonder met het oog op de te verwachten toeneming van het aantal studenten. hat goedkoopste goede zongordijn met de sleufje* EKN* depressie die gisteren over Scan dinavië naar het zuiden trok was van morgen In de buurt van Hamburg aan gekomen. Deze depressie is tot op grote hoogte gevuld met zeer koude lucht zodat in de gehele omgeving ervan sneeuw- en hagelbuien vallen. Deze kwamen vanmor gen ook ln ons land op uitgebreide schaal voor. Boven Scandinavië heeft zich na het wegtrekken van de storing een gebied van hoge luchtdruk ontwikkeld, waardoor de wind in ons land naar het noordoosten draalt en de aanvoer van koude lucht voortgaat. Een van de storingen-die (tate ren in de omgeving van IJsland.lag, zwenk te naar het zuidoosten af en trok vanmor gen met regen over Ierland. De zachtere oceaanluchl kan in verband hiermede zelfs tot het grootste deel van de Britse eilanden niet doordringen, Is «na land zal het koude weer ook aanhou» den met 's nachts op de meeste pleata lichte vorst. De buiigheid vaat afnemen.

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1