Tweede ronde Watertoren met een carillon o o Ex-inihtair-attaché in V.S. leidt Padangs troepen Concerto voor auto Navo-raad akkoord met diplomatiek overleg Gomoelka: thans ontoelaatbaar OOK IN HET BUITENLAND MELK MET MEER VET? Algerijnse voetballers in Frankrijk verdwenen Rijbewijzen ingetrokken wegens overtreden maximumsnelheid WAARSCHIJNLIJK BINNEN ENKELE DAGEN: Staking kleurlingen Z.-Afrika mislukt ENKELE BUIEN Vrijdag beslissing over lonen N.S. Meer toezicht op arbeidersraden Niet alleen aver procedure Man omgekomen in omgeslagen baggermolen Sport door politiek overschaduwd v H. Verhei j no. 1 bij de Amsterdamse C.P.N. M' BERICHTEN UIT CELEBES MELDEN: POOLSE KOERSWIJZIGING DINSDAG 15 APRIL Ï95I ZESTIENDE JAARGANG No. 38S7 r r Vijftig schapenhoeders in Italië vermist Kolonel Kawilarang overgelopen Schippersknecht sloeg overboord v_ y Directeur: H. übl RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOf 3? niiiiiiiiiiniiiHiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiuiiiii'iiiiiiiin De voorbereidende besprekingen voor een topconferentie tussen Oost en West zullen waarschijnlijk binnen enkele dagen begin nen. Dit heeft dc Amerik?anse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, gisteren in Washington meegedeeld. De Xavoraad heeft het Russische voorstel voor besprekingen op ambassadeursniveau in Moskou gisteren in Parijs«aanvaard. Rusland had voorgesteld de besprekingen a.s. donderdag te doen beginnen. Het Westen had aanvankelijk de Uveede helft van april genoemd. Volgens sommige berichten zullen de besprekingen inderdaad don derdag aanvangen, volgens andere volgende week. Reddingspogingen faalden .rr. Op de Oude Maas voor Dordreehi ■k de 22-jarige schippersknecht TV Baggerman, gewoond hebbend to Werkendam, van zijn schip, m.s. „Ver gankelijkheid", overboord geslagen en verdronken. T out. ttutteraami i*im so Witturtraat ju leiei. iJ37(Xt (4 L). Postbus 1.112 - Postgiro No «24518. Kiacntendlenst abonnementen 18-SO19.30 Zaterdag» 17—18 uur Telefoon JU5700. 'i-Oravenliatc- Huygcmtplein 1 Telef 183467 >3 i.tjnen). postbus 109] - Postgiro No 424867 Kischter.dienst. 18301 f).30 u Tclel. 362569. Onrdrerbt' Kchefferxpletn 3 Postgiro Nu 424208 Telefoon 4570 Kjiichtendienst na 1730 uur 7314. Scbiedam: Lang* Kerkstraat 24 b Telefoon 67882. Abonnementsprijs 6! eem per week f 2.65 per maand, f7,90 per kwartaal. Losse nummers 15 oent. Verwntlnl daeelllk* {Geldig tot morgenavond) ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking met enkele buien, maar ook opklaringen. Vannacht en morgenochtend plaatselijk mist. Matige tot vry krachtige wind tussen noord en noordwest. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Morgen: Zon op: 5.43 Maan op: 4,34 onder: 19.38 onder: 17.98 IT de kandidaatstelling van daag voor de gemeenteraadsver kiezingen, welke op 28 mei as. zullen plaatsvinden, wordt de tweede rende van de politieke strijd van dit jaar in gezet. Ongetwijfeld zullen de partijen in de komende zes weken alles op al'cs zetten om te trachten een zo gunstig mogelijk resultaat te verkrijgen. De Partij van de Arbeid, die bi| de Statenverkiezingen ernstig teleurge steld werd, zal het verloren t-*t rem trachten te heroveren en spreekt nu al van de „revanche". De VVD, die een ongedachte winst boekte, /al pro beren ook bij de raadsverkiezingen gunstige cijfers te behalen. De K V.P zal zich wellicht wat minder zorgen maken, nu gebleken is, d»t tij de so cialisten weer achter zich gelaten heeft. De C.H. Unie voert geen folie ver kiezingscampagnes. Ook nu zal zij vertrouwen, dat vele kiezers zich ach ter haar zullen scharen, een vertrou wen, dat reeds vaak gereentvaardigd is gebleken. De A.RJ*artij is steeds een mihtnn te partij geweest. Zij heeft zich in ver gelijking met de Tweede-Kamerver kiezingen van 1956 zo ongeveer ge handhaafd, maar moest verl'ts boe ken vergeleken bij de Statenverkie zingen van 1054. Behaalt zij niet meer dan de stemmen, de vorige maand op haar uitgebracht, dan zal dit beteke nen, dat zij in tal van gemeenten ze telverlies zal lijden. Inleidend NDER deze omstandigheden mag me*, verwachten, dat de verkie zingsstrijd Sn de tweede ron le tcllzr zal zijn dan in de eerste. Voor de prot.-chr. partijen is uit de uitslag van de Statenverkiezingen ze ker een les te trekken. De afweer naar de zijde van de P.v.d.A. zal niet mogen verslappen, maar meer da*.*» in het verleden het geval is geweest, zal stelling genomen moeten worden tegen het liberalisme. Dat liberalisme, zoals het zich thans in de V.VJD. openbaart, kan de kie zers maar weinig bieden aan con structieve denkbeelden. Het leeft mo menteel in de la-ndspolitiek van de op positie. Maar wie bekend is met de gemeentepolitiek, vyeet dat in de ge meenteraden de liberalen vaak won derlijk genoeg allerminst afkerig zi van samenwerking met socialisten. JN een belatigrijk aemtal gemeen ten komen de prot.-chr. partijen, met name de A.R. Partij en C. H. Unie, met een gemeenschappelijke lijst uit. Amsterdam zet een traditie voort. *s-Gravenhage beeft voor liet eerst een gecombineerde lijct. In Utrecht trekken beide partijen ge scheiden op. Evenals in 1953 werken hier A.R, en S.G.P. samen. In Rot terdam, waar de samenwerking tus sen de a.r. en c.h. - fracties niets te wensen overlaat, komen de beide par tijen ook nog met een eigen lijst uit. terwijl bovendien dc S.G.P. er.i het G P.V, afzonderlijk een beroep op d< kiezers doen. Dit gescheiden optreden moet worden betreurd. Het leidt tot verbrokkeling van kracht en wordt door velen, die de betekenis van het Christendom voor het staatkundige le ven zeer wel inzien, niet beg.epcn. Ss t» gesprek van OK bij de raadsverkiezingen gas: iijke dingen. Bij tal van beslissin gen spelen politieke beginselen een rol. Wat wij aan de vooravond van de Statenverkiezingen schreven geldt ook voor de raadsverkiezingen. Waar gaan wij in Nederland naar toe? Gaan wij toe naar een maatschappe lijke en staatkundige stnrtuur waar de directe betrekking tussen het open bare leven en de godsdienstige ach tergronden daarvan zal worden vast gehouden en versterkt, of zo' die be trekking losser worden gemaakt en verzwakt? Degenen, die voorstanders zijn van een christelijk bele'd zullen in de weken die komen, verzet dienen te bieder» zowel naar de lioerale ais naar socialistische zijde en alles in het werk moeten stellen om de prin cipiële betekenis van de verk'ezings- strijd aan de kiezers duidelijk te ma ken. Vijftig schapenhoeders worden mo menteel vermist op de met sneeuw be dekte hellingen van de Grappaberg nabij Belluno In Italië. Reddingsploe gen zUn vertrokken om naar hen te zoeken. De schapenhoeders, onder wie ver scheidene vrouwen en kinderen, waren vorige week in twee groepen uit de laagvlakte vertrokken om hun schaaps kudden naar hutten te brengen op de 1.774 meter hoge berg. Sedertdien is niets meer van hen vernomen. Zij had.- den voedsel voor slechts enkele dagen bij zich. De hellingen van de Grappa zijn be dekt met sneeuw. Verscheidene berg dorpen in het land zijn door de sneeuw geïsoleerd. De 77-jarige president van de Sowjet- TJnie, maarschalk Worosjilow, is vandaag vertrokken voor een reis haar Polen en Joegoslavië. Volgens het Indonesische dagblad Pedoman Rakjat te Makassar is kolo nel Alex Kawilarang benoemd tot op perbevelhebber van dte tegenregering op Middcn-Sumatra. Het blad had dit bericht ontleend dan radio-Menado op Noord-Celebes. Noord-Celebes staat achter Padaiig. Kawilarang was tot voor kort mili tair attaché van Indonesië in Washing ton. De chef-staf van het Indonesische leger, generaal-majoor Nasoetion, had juist gisteren bevestigd dat de kolonel zijn post had verlaten. Hij weigerde evenwel mede te delen waarom Kawi- laiang zulks had gedaan. Kolonel Kawilarang is een vriend van kolonel Maloedin Simbolon, de minister van Buitenlandse Zaken van de contra-regering. Hij stond twee jaar geleden in het centrum der belangstelling, toen hij in zijn functie van militair commandant van West-Java, opdracht gaf tot arres tatie van de toermalige minister van Buitenlandse Zaken der centrale rege ring, Roeslan Abdoelgani, teneinde de ze te ondervragen "in verband met cor ruptie. Spoedig daarna werd Kawila rang benoemd tof militair attaché in de Verenigde Staten en Canada. De Indonesische militaire attaché >n Peking, kolonel Joop Warouw, is van zijn 'post ontheven Men neemt aan dat Warouw is benoemd tot minister van Publieke Werken in de tegenregering van Boekittingl. BU ongeregeldheden in Sophiatown, een voorstad van Johannesburg, is gis teren één persoon om het leven ge komen. Veertig mensen liepen verwon dingen op. Het incident vond plaats nadat een oproep van het' Afrikaanse Nationale Congres voor een protest staking van drie dagen op een misluk king was uitgelopen. Later is de sta king door het congres afgelast. Het congres, een pleitbezorger voor de belangen der gekleurde bevolking, had de staking willen doen samenval len met de parlementsverkiezingen van woensdag, waaraan alleen de blanke bevolking ka*n deeinemen, Slechts ongeveer vijf procent van de inheemse arbeiders heeft aan het sta kingsparool gevolg gegeven. Een vrachtauto, die New Brighton was binnengereden om arbeiders op te halen werd door tien Afrikaanders met stenen bekogeld, de chauffeur werd mishandeld. Een winkel werd in brand gestoken. DE begrenzing van vochtige lucht, die zich gisteren uitstrekte langs de Ujn IJmuldenLeeuwarden, verplaatst zith In dc nacht daarop naar het zuiden en be vond zich dinsdagochtend over Zuidoost-Ne derland. In de vochtige lucht komt veel be wolking voor, motregen en plaatselijk mist. In het zuidoosten van het land bleef het zonnig. In onze omgeving komen twee stromingen samen, een van de Noordzee en een uit de Balkan, Die over de Noordzee wint verder terrein, zodat het gehele land ln de vochtige lucht komt. Hierin zullen morgen naast opklarlnrcn ook lichte buien voorkomen. De vorstkansen zUn nu gewe ken. Het Filharmonisch orkest van Liverpool zal morgen de première geven van een nieuw werk van de jonge Britse componist Anthony Hopkins. Het Concerto for veteran car ami orchestra" (concert voor antieke auto en orkest), zal in êen programma van „7 aprilmuziek" ten gehore worden gebracht. Het concert heeft twee delen: al legro molto Stirling mos so en de carburator wals. Solist is een Re nault uit 1910: In verband met de brandweer voorschriften -die tn de philharmo nic Hall gelden, zal de wagen niet (rp het toneel komen, maar wordt een bandopname van zijn starten en snorren in de solopartijen afge draaid. De componist zelf zal ver der met een viertonige autohoora, eveneens uit 1910 daterend, solis tisch optreden. Desgevraagd verklaarde de com ponist dat men zijn werk als een stuk ernstige muziek dient te be naderen. In elk geval, menen wij, is dit een voorbeeld van auto-chtone muziek! In Emmcioord In de Noordoostpolder ver rijst een 83 meter hoge watertoren. In de toren zal een 'carillon worden aangebracht en er zal een lilt ln worden geconstrueerd. Het geld voor het aanschaffen van het carillon hebben de polderbewoners bijeen gebracht. Oost en West (Van een onzer verslaggevers) Naar wij vernemen zal de regering vrijdag a.s. een beslissing nemen over de compromis-voorstellen van de loon sommissie van de Stichting van de Ar beid inzake de Wijziging van het Re glement van Dienstvoorwaarden bij de Nederlandse Spoorwegen. Wanneer het kabinet akkoord kan gaan met de gevonden oplossing, zal dinsdag a.s. een „slotheanng" van de looncomtmssie van de Stichting van de Arbeid plaats hebben. Via het College van Ryksbemiddelaars zal dan de be slissing aan de betrokkenen bekend worden gemaakt. Wladlslaw Gomoelka, de leider van de Poolse communisten, heeft gisteren in Warschau verklaard dat stakingen ontoelaatbaar zijn en dat de arbeiders raden onder scherper toezicht zullen worden gesteld. In een redevoering, voor vertegen woordigers van de vijf miljoen vak bondsleden van Polen liet Gomoelka kennelijk het standpunt los waarop bij zich ruim een jaar geleden gesteld bad. HU verklaarde zich toen voor stander van de oprichting van arbei dersraden en zei dat hij het stakings recht aitiidi zon beamen. Gomoelka verklaarde dat in een so cialistische staat stakingen anarphie zijn of georganiseerd* worden' door klassevijanden. Ook betichtte hij „som mige" arbeidersraden van „oppositie tegen partij-organen". Hij brak een lans voor het houden van „conferenties van zelfbestuur" om de fabrieken te lei den, Deze conferenties* moeten ge vormd worden door samensmelting met partijcommissies, bestuursraden en de oude fabrieksraden, waarin zowel de fabrieksleiding als de* vakbonden (Van een onzer verslaggevers) De plaatsvervangend ministers van de O.E.E.C. zullen volgende week don derdag m Parijs bijeenkomen. Op de agenda staat o.a. het „botervraagstuk". Niet alleen Nederland, maar ook an dere zuivellanden kampen momenteel met een groot overschot aan boter. In Londen is dezer dagen een bijeen komst geweest van de boterproduce- rende landen, waarin de „dreigende zuivelcatastrofe" werd besproken. Er werd besloterk een aantal aan bevelingen aan de regeringen te doen. Deze behelzen o.a.: 1. Het verschil in prijs tussen boter en margarine dient te worden verkleind. 2. Het vetgehalte van vloeibare melk m de landen, waar dit laag te noemen is, moet verhoogd worden. 3. Het gebruik van melk en melkprodukten ten behoeve van so ciale diensten en scholen zal moeten worden bevorderd. De commissie, die ae aanbeveling opstelde, kwam tot de conclusie, dat één der oorzaken van het grote over schot van melkvet ongetwijfeld de vergrote produktie per koe is. Maar ook de vermindering van het boter- verbruik in sommige producerende landen en de toeneming van de bo- terproduktie in enkele traditionele „invoerlanden" spelen een rol. De vergrote margarine-consumptie wordt eveneens van betekenis ge acht. Naar het zich laat aanzien 2al de Nederlandse vertegenwoordiging in Parijs het bijzonder moeilijk krygen. Zoals bekend bestaat er in de andere zuivelproducerende landen veel kri tiek op het Nederlandse zuivelbeleid.] De beslissingen, die minister Vonde ling onlangs heeft genomen en die het „fiat" van de volksvertegenwoordiging hebben gekregen, zyn met gunstig ont vangen. Het Produktschap voor Zui vel reeft in het verleden niet nagela ten de internationale situatie op de zuivelmarkt onder de. aandacht van de regering te brengen. De Neder landse zuiveïkringen menen, dat het onmogelijk geacht moet worden, dat Nederland alleen het vraagstuk van het boteroversehot kan oplossen. Nau we samenwerking met de andere „zui vellanden" acht men een eerste ver eiste. Premier Chroestsjew van de Sowjet- Unie heeft gisteren koningin-moeder Elizabeth van België ontvangen voor wat radio-Moskou noemde een vriendschappelijk gesprek. La ter ontving de koningin-moeder de finalisten van het Sowjetconcours voor pianisten en violisten. ertegenwoordigd zijn. De arbeidersraden werden in 1956 en begin 1957 opgericht cn kregen grote bevoegdheid ln de fabrieken. De partij kwam echter spoedig tot de ontdek king, dat veel van deze raden zich aan het ontwikkelen waren tot oppositie groepen, die looneisen gingen stellen. Gomoelka drong aan op een snelle stijging van de werknormen in zeel fabrieken, hoofdzakelijk de zware in dustrie, de auto-industrie en de scheepsbouw. De bestaande normen, zo betoogde hij, zijn vastgesteld, toen de Poölse arbeiders weinig ervaring in deze sectoren hadden. Nu dienen zij verhoogd te worden. Dit zou kun nen betekenen, dat het inkomen van duizenden werknemers zal verminde ren. Zü krijgen nu immers een toeslag, indien zij hun normen halen. Minister Dalles legde zijn verklaring gisteren in Washington af, toen hU tweehonderd hoofdredacteuren en an dere afgevaardigden naar de bijeen komst van het Internationale Persin- stltmit ontving. Dulies noemde het een illusie, te geloven dat de internatio nale leiders bij elkaar kunnen gaan zitten en zinvolle besluiten nemen zon der dat de problemen eerst door mede werkers grondig zijn bestudeerd. Het ontwapeningsvraagstuk is zo in gewikkeld, dat het buitengewoon moeilijk is binnen een te voorspellen periode een alomvattende ontwape ningsovereenkomst te sluiten. De Ame rikaanse regering is echter van oor deel, dat het misschien mogelijk zal blyken voor enkele onderwerpen van dit vraagstuk een regeling te vinden, zei de minister. Dulles legde er herhaaldelijk de na druk op dat de vrede georganiseerd moet worden om de ootlog?dreiging te verminderen. Hij zei. dat de allianties van de vriie wereld, die nu 50 ntet- communistische landen omvatten, zo'n vreedzaam oogmerk, hebben. De permanente raad van de Navo- Omstreeks kwart over vijf gister middag is de baggermolen „Eureka V" van de firma Blom van der Vlies uit SUedreeht bü het invaren van dc viuchthaven te Zijpc door de stroom en de harde wind gekai seisd. De 64- jarige machinist H. J. van der Boom uit Dordrecht is daarbij verdronken. De molen bleef, na gekapseisd te zijn, drijven met de jakobsladders naar be neden. Twee opvarenden raakten te water, maar werden door te nuf* snel lende schepen opgejfikt. Een derde bleef in het ruim van de molen achter en gaf door klopsignalen te kennen, dat hij nog in leven was. Men naaide staaldraden onder de baggermolen, door om het casco drijvende te kunnen houden. Toen men met een drietal branders een flink gat in het ruim had gebrand, was de opgesloten man echter niet meer te bekennen. Het water stond er veel hoger dan men dacht, en doordat de lucht ontsnapte begon het ijzeren gevaarte snel te zinken. De redders, die bij het branden be hulpzaam waren geweest, moesten zich snel van het wrak verwijderen om niet zelf te water te raken. De in het ruim achtergebleven man, die vermoedelijk al bewusteloos was, kwam niet meer boven en verdween omstreeks kwart over zes met het ge vaarte onder water. landen is het gisteren eens geworden, over de grote lijnen van het weste lijke antwoord op het Russisch voor stel, dat de ambassadeurs van Enge land, de V.S. en Frankrijk donderdag in Moskou bijeenkomen. De westelijke antwoorden zullen aan het Russisèhe voorstel tegemoetkotnen, maar Moskou niet in twijfel laten, dat de kern van de voornaamste vraagstukken bespro ken dient te worden en niet slechts de kwestie van procedure, zeiden Navo- kringen. In elk geval wordt verwacht, dat de drie westelijke vertegenwoordigers in Moskou donderdag naar het Krem lin zullen gaan, ,)om te zien wat de Russen van plan zijn". Premier Chroestsjew van de Sovjet- Unie heeft gisteravond op een receptie die ter gelegenheid van het bezoek van de Belgische koningin-moeder Elizabeth werd gegeven, langdurige besprekingen gevoerd met de ambas sadeurs van Frankrijk en de Verertigde Staten, Maurice Dejean en Llewellyn Thompson. VERSCHEIDENE (waarschijnlijk twaalf) bekende Algerijnse voet ballers die in Franse clubs speelden zijn plotseling verdwenen. Van vijf spelers is inmiddels bekend geworden dat z(j zich met hui» gezinnen in Tanis be- EEN aantal automobilisten is gisteren door de kantonrechter te 's-Herto- genbosch wegens overtreding van de maximumsnelheidsbepaling veroor deeld tot geldboeten en intrekking van het rijbewijs voor één maand. De kan tonrechter zei dat fie laatste maanden het aantal overtredingen aanzienlijk is toegenomen. „Nu gebleken is dat hoge geldboeten niet helpen, is van hoger hand verzocht tegen deze overtredingen met meer kracht op te treden", aldus de rechter. Ijcze foto wij u eraan herinneren, dat het lente Is. Zij werd gemaakt ln Artls, waar tie ooievaars dae en nacht in touw 7ijn om hun nesten klaar te krijgen voor de broedtijd. Het mannetje streelt het vrouwtje met zijn snavel en omrlnst haar met de grootst mogelijke zorg. En nu even niet aan ons klimaat denken De president van Israël, Isaac Ben Zwi, zal in juli met zijn echtgenote een kort bezoek aan Nederland bren gen. Het echtpaar zal daarna de Expo in Brussel bezoeken en enige dagen in België doorbrengen. vinden. Het is vrijwel zeker, dat bun plotselinge vertrek een politieke ach tergrond heeft. Abdel Ben Tifour, een speler van de Frai.se eerste-d'visieclub Monaco en oud-interrational, heeft in Tunis ver klaard: „Wij kunnen nu niet zeggen waarom we Frankrijk hebben verlaten. We doen dat later wel". Volgens het Franse sportblad l'Équi- pe heeft het nationale bevrijdingsfront (FLN), een verzetsorganisatie in Al gerije, de laatste twee weken „uitno digingen*' aan de Algerijnse spelers ge stuurd om hun ploegen op een bepaal de datum te verlaten. Volgens l'Équi- pe blijkt uit een serie kleine voorval len van de afgelopen dagen dat de mas sale verdwijning al enige tijd in voor bereiding was. Vijf van de verdwenen Algerijnen hebben voor het Franse elftal ge speeld. Mustapha Zitouni, van wie be kend is dat hij zich'in Tunis bevindt, was opgesteld in het Franse elftal dat morgen tegen Zwitserland speelt. Brahimi, een speler die ook if» het Franse elftal heeft gespeeld, is in de Zwitserse stad Lausarme opgedoken. In Frankrijk heeft de verdwijning van de Algerijnse spelers groot opzien gebaard. (Van een onzer verslaggevers) Niet de in de C.P.N. vergrijsde vete raan Seegers, maar Paul de Groot's „kroonprins" H. Verhey zal de com munisten aanvoeren bij de komende gemeenteraadsverkiezingen. De alge meen-secretaris van de C.P.N. schijut voor het communistische bolwerk Am sterdam geen risico meer te willen nemen, na de uittocht van de „rebellen" Gortzak en Jansz en na de desertie van mevrouw Wcstendorp-Lansink. Deze arie komen op de kandidaten lijst van de C.P.N. natuurlijk niet meer voor, evenmin als de reeds eerder te- ruggetreden heer Groot Roessmk. Maar ook mevr. Kogenbop en de heer Kuiters zijn blijkbaar met vertrouwd genoeg. Zij staan evenmin op de lijst van twintig aan de Groot-getrouwen., Wel komen we er de naarn van de heren Blokzijl en Sehoonenberg tegen, twee rode figuren, die in het verleden reeds verschil van mening met de heer De Groot hebben gehad, maar die be tering des levens hebben beloofd en nu weer in genade zyn aangenomen.

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1