Spoorwegen in Engeland ook spoedig „stil"? Topgesprek belangrijkste punt op NAYO-agenda Peking boos op Tito Boekittingi thans ook gevallen Strijd op Sumatra vrijwel beslist Mr. C. VAN RU OVERLEDEN V.S. verwerpen plan-Rapacki f. Nederlanders in Ottawa braken door kordon Zuivering op kantoren in T sjechoslowaki je Water eist vier mensenlevens I. m I I P a PERSONEEL EIST LOONSVERHOGING Schip van stapel bij De Schelde Ruim 8400 bussen in garages Duitse hulp voor gerepatrieerden uit Indonesië Conferentie in Kopenhagen Columbia heeft weer een president DODEN IN HET VERKEER MEER dan vierhonderd leden Tienduizenden naar mijnen en fabrieken Pleven geeft het op Verolme bouwt 2 Wagon ontspoord in Amsterdam werven m I m m, m #1 II m r PRINS BERNHARD TOEGEJUICHT m ft i! f fii ter m MAANDAG 5 MEI 1958 ZESTIENDE JAARGANG No. 3983 r Vlag van proefstation in Buitenzorg overgedragen BABY Zephyr-wol breit dol! mm® m Algemene bond pleit voor vijfdaagse werkweek in textielindustrie Welkom NEHROE ZAL NIET AFTREDEN Grote overstromingen in Joegoslavië lil K if y V. J Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SlaÜT HET busverkeer in Londen is vandaag volledig lamgelegd door een staking van chauffeurs en conducteurs die te middernacht is begonnen. Honderdduizenden werknemers die normaal van de busdiensten gebruik maken trachtten vandaag op alle denkbare ma nieren hun werk te bereiken. De ondergrondse treinen waren tot aan de grens van het mogelijke belast. In het gebied van groot-Londen zijn ongeveer drie miljoen perso nen voor hun vervoer afhankelijk van de busdiensten. Op de piek uren vervoeren de bussen 2G0.000 mensen. De staking is bedoeld om looneisen kracht bij te zetten. De stakers behoren tot de machtige vakbond van transportarbeiders die de sta ling volledig steunt. a ?i$0 Boekittingi, de hoofdstad der tegenregering, is ver overd door de strijdkrachten van Djakarta, aldus een officiële be kendmaking in de Indonesische hoofdstad. - Verlegd 0 van de Nederlandse gemeen schap in Ottawa braken gisteren door een politiekordon om prins Bernhard van dichtbij toe te jui chen. De Prins, die het enthou siasme glimlachend en wuivend beantwoordde, had moeite in zijn auto te komen. Franse kabinetscrisis ill lifi G, jip Li. ti ra i a sii ÉI :it a M jtetteiOimi win» em Witiistraat Jü iel«. 115700 U li Postbus 1112 - Postgiro No. 424519. Klachtendlerurt abonnementen. 1 a 20—1920 uur Zaterdags 1718 uur. Telefoon 115700. •S^nrenliage: Huygensploln 1 - Telet. 183467 13 lijnen). Postbus 1091 - Postgiro No. 424867. Klachtendienst: 1830—1930 u. Telef. 362560. Dordrecht: Scheffersplem 3 - Postgiro No 424208 Telefoon 4570 Kiechiendiensi na 1730 uur 7324. Schiedam: Lsn«e Kerkstraat 24 b - Telefoon 67882. Abonnementsprijs 61 cent per week f 2.85 per maand, f7,90 per kwartaal. Losse nummer» is cent Verschijnt dagelijks. ENKELE BL'IEN. Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweers buien. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Dezelfde temperatuur als vandaag of iets lagere. Morgen: Zon op: 5.02 Maan op: 23.36 onder: 20.12 onder: 7.28 Busstaking in Londen verlamt vervoer Als vierde in de „Argoserie" is zater dag op de werven de N.V. Koninklijke maatschappij De Schelde te Vlissinngen de 14.260 ton metende Argo Delos te water gelaten. Nadat mevrouw Maria Lemos uit Athene, een zuster van de te Londen wonende reder John Carras, de doopplechtigheid had verricht, gleed het schip statig en snel zijn element tegemoet. De Argo Delos is het vierde in een serie van tien schepen, die in de jaren 1956 tót 1960 op de werven van De Schelde worden vervaardigd voor de stichting Nederlandse Scheeps bouw Export Centrale, in opdracht van de Shipping Developments Corpora tion Panama. Vele Britten maken zich zorgen dat deze staking gevolgd zal worden door «n soortgelijke loonactie bij de spoor wegen en door een sympathiestaking bij de ondergrondse van de hoofdstad. Het buspersoneel verlangt een loonsverhoging van ruim vijf gulden per week. Het hof voor arbeidszaken heeft een loonsverhoging van ruim vier gulden toegewezen. Bepaald werd dat deze verhoging alleen zou gelden voor 32.000 werknemers in centraal- Londen. De vakbond ging met deze beslissingen niet akkoord. Het stand punt van het ministerie van Arbeid was, dat als het personeel van de bus sen die de verbindingen met de bui- tenwiiken onderhouden ook loonsver hoging zou krijgen, dit overal in Enge land tot een nieuwe stroom van loon eisen zou leiden. „Indien we dit verliezen, verliezen we alles. Als we winnen, winnen we alles," zei gisteravond Frank Cousins, de secretaris van de vakbond en de man, die namens de vakbond onder handeld heeft. lie voorzitter van. de „London Transport Authority", Sir John El- liot, verklaarde: „Niemand kan deze strijd winnen. Uiteindelijk zal hü door de openbare mening geregeld worden.** De busmannen en -vrouwen, want cr zijn veel conductrices („clippies" in de volksmond) hebben een loon van ongeveer 80 gulden per week. Meer dan 8400 bussen staan thans in de garages. De laatste maal dat het buspersoneel gestaakt heeft, war in 1937. Het werk lag toen 3>2 week s'tl. Bij de Britse spoorwegen is de situa tie ook kritiek. De leiders van 23.500 spoormannen in noordwest-Engeland hebben gisteren een resolutie aange nomen, waarin aan de vakbond ver docht wordt onmiddellijk een staking uit te roepen als de spoormannen geen bevredigend aanbod ontvangen In loononderhandelingen die morgen in Londen zullen beginnen. Het bestuur van het Westdultse ver bond van familieleden van gerepa- trieerden, krijgsgevangenen en ver miste personen (V.D.H.), zal een OP' roep doen uitgaan tot een steunaetie voor de ongeveer 40.000 alt Indonesië verdreven gerepatrleerden. In overleg met de Ned. Ind. Bond van Ex-krijgsgevangenen en Geïnter neerden (de NIBEG) is besloten, dat het V.D.H. een speciaal fonds „Euro pahulp" zal stidhten, waarvan het grondkapitaal in stand zal blijven voor het lenigen van noden, die later even tueel m andeje delen van Europa zullen moeten worden bestreden. Het bestuur van de NIBEG heeft meegedeeld, dat de steun niet uit sluitend hulp beoogt voor de gerepa trleerden uit Indonesië. Wel tracht de NIBEG, internationale 6teun te ver krijgen, maar deze is bedoeld voor ex- krijsgevangenen en ex-geïnterneerden en als zodanig zullen ook gerepatri- eerden uit Indonesië, die steun van node hebben, daarvan kunnen profi teren. Met een symbolische handeling is in Wageningen een tijdvak van vyftig jaar wetenschappelijk onderzoek in Indonesië onder Nederlandse leiding afgesloten. Tijdens een bezoek, dat een dertigtal gerepatrieerde landbouwkundige in genieurs vrijdag en zaterdag aan Wa geningen brachten, heeft de laatste Nederlandse directeur van het proef station van de centrale proefstations vereniging te Buitenzorg, ir. Wassmk, aan het hoofd van de afdeling tropi sche landbouwplantenteelt van de Landbouwhogeschool, prof. dr. ir. C. Koolhaas, de Nederlandse vlag van het door de Indonesische regering over genomen instituut aangeboden. Tot december jl. gaven Nederlan ders leiding bij het onderzoek in Bui tenzorg. (Advertentie) Aan de vooravond van de voorjaars conferentie van de ministers van Bui tenlandse Zaken van de vijftien NA- VO-landen (deze conferentie begint vandaag in Kopenhagen), was het wel zeker dat de topconferentie het belang rijkste punt van bespreking zal zijn*.' Ook in Nederlandse delegatiekringen wordt deze mening gedeeld, hoewel niet wordt verwacht dat deze ministe- riële bijeenkomst in de Deense hoofd stad in het met de vlaggen van de vijf tien NAVO-landen versierde parle mentsgebouw het beslissende antwoord zal geven op de vraag: een topconfe rentie of niet. In het algemeen kan worden ge zegd, dat het Nederlandse standpunt ten aanzien van deze vraag het midden houdt tussen de nogal gereserveerde Amerikaanse houding en de meningen van Engeland en Frankrijk, die, naar Wordt verwacht, belangrijk minder te rughoudende meningen zullen uit spreken in de komende drie dagen. De algemene Nederlandse gedachte is wel, dat 1) een redelijke kans van slagen aan wezig moet zijn op een twee punten, waarvan als eerste de ontwapening; 2) dat niet zal worden besloten om met de Sowj et-leiders aan de confe rentietafel plaats te nemen omdat van Moskou uit daartoe weer eens het ver langen is geuit. Deze NAVO-conferentie zal /vooral in het teken staan van de vraag, wat de Verenigde Staten in het algemeen en minister Dulles in het bijzonder van een topconferentie denken en of de reacties uit de Russische hoofdstad van de laatste tijd aanleiding zijn voor de westelijke landen om zich verder voor te bereiden voor een dergelijke bijeenkomst. In de Zuidamerlkaanse staat Colum bia is de kandidaat van het nationale front, Alberto LIeras-Camargo, tot pre sident gekozen als resultaat van ver kiezingen waarbij 31 personen wer den gedood en negen gewond. Columbia werd sedert de verdrijving van de militaire dictator, luitenant- generaal Pinilla, in mei van het vorige jaar, door een militaire junta gere geerd. LIeras-Camargo is in 1945 ook reeds president geweest. De Zuidkoreaanse liberale partij, die geleid wordt door president Syngman Rhee, heeft in de vierde algemene ver kiezing in Zuid-Korea wederom de ab solute meerderheid verkregen. i ii «r 1mtvmi IV&nk Vv, In het te Peking verschijnende ..Volksdagblad", het orgaan van de Chinese communistische partij, wordt hevige kritiek geleverd op het poli tieke program van de Joegoslavische communistische partij, dat op het jong ste partijcongres te Ljubljana is be sproken. Het blad noemt dit program „anti- Marxistisch-Leninistisch" en „door en door revisionistisch". In het program worden de socialis tische staat en het socialistische kamp besmeurd en het kapitalisme, de im perialistische staat en het imperialis tische kamp veel te mooi voorgesteld en de dictatuur van het proletariaat belasterd, aldus het blad, dat er aan toevoegt, dat het program een verdere stap is om de eenheid van het socia listische kamp te verbreken. Het congres van de Algemene Bond Textiel- en Kledingindustrie heeft tot slot van het tweedaagse congres te Am sterdam een resolutie aanvaard, waar in o.m. wordt gepleit voor een ver korting van de werkweek van zes tot vijf dagen. Overste Pirngadie, hoofd van de voorlichtingsdienst van de centrale strijdkrachten, heeft meegedeeld dat de centrale troepen Boekittingi waren binnengetrokken nadat zij zaterdag Padang Pandjang op 19 kilometer ten zuidoosten van Boekittingi veroverd hadden. Pirngadie verklaarde voorts dat het nog te vroeg was om mede te delen of leiders der tegenregering gevangen zijn genomen. Vast staat evenwel, dat premier Sjaffroeddin voor de bezetting van Boekittingi de wijk heeft genomen. Boekittingi werd veroverd achttien dagen nadat de centrale troepen met succes een invasie op Midden-Suma- tra verrichtten en de havenstad Padang veroverden. De colonne centrale troepen die Boe kittingi bezette, zou op weinig of geen verzet zijn gestuit. Of de val van Boekittingi ook het eind van de revolutionaire regering zal betekenen, is nog niet duidelijk, doch waarnemers geioven dat de revolte tegen de centrale regering nog niet de kop is ingedrukt. Militair gezien hebben de opstandelingen het zwaartepunt van hun actie reeds verlegd naar Oost-Indonesië, waar zij, voor het eerst uitgerust met oor logsvliegtuigen, schepen hebben aan gevallen die onder de vlag van Dja karta en onder buitenlandse vlag varen. Het schip waarvan bemanningsleden van het Britse tankschip San Flaviano gemeld hebben dat het door een „onbe kend" vliegtuig in de grond was ge boord, blijkt de „Hang Toeah" te zijn, het op twee na grootste schip van de In donesische marine. Waarschijnlijk zijn 0 bemanningsleden van de „Hang Toeah" om het leven gekomen. De Indonesische minister van Voor lichting, Soedibjo, heeft zondag ver klaard, dat het „democratisch-kapita- listische blok onder leiding van de Ver. Staten" van gewapende krachten gebruik maakt tegen het Indonesische volk. Deze beschuldiging werd door de minister gedaan in een interview, dat hij aan het persbureau Antara gaf. (Van een onzer verslaggevers) Aan de vooravond van het feest der bevrijding, dat hij als oud-verzetstrij der en oud-politiek gevangene zelf elk jaar met diepe dankbaarheid vierde, is mr. C. van Rij, advocaat en procu reur te Amsterdam, anti-revolutionair gemeenteraads lid in de hoofd stad en vooraan staand bestrij der van concern tratiekampen, plotseling te zij nen huize over leden. Mr. Van Rij werd 62 jaar In de oorlog was de overle dene comman dant van een militaire verzetsgroep, In 1941 werd hij gearresteerd en ter dood veroordeeld. Hij werd echter „begenadigd" en verbleef gedurende de gehele oorlog in Duitse concentra tiekampen. Zjjn eerste na-oorlogse functie was die van commandant van het kamp, waarin hij zelf geknecht was geweest Daarna was hij advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam In deze functie eiste hij tegen ver scheidene ernstige oorlogsmisdadigers de doodstraf. Voor de Nederlandse re gering reisde hij met een missie naar Berlyn. Hij behoorde tot de oprichters van de Internationale Commissie te gen het Concentratiekampsysteem en het Nationaal Comité ter bestrijding van concentratiekampsystemen. Duizenden waren zaterdagavond naar het hart van Nederland, de Dam in Amsterdam, gekomen om bij het nationale monument de doden uit de laatste wereldoorlog ie herdenken. Terwijl de lampen aanflitsten, viel er twee minuten lang een onwezenlijke stilte over het plein. Tijdens deze twee minuten werd deze foto genomen. Advertentie) Zaterdagmiddag deed zich op de Haarlemmerweg in Amsterdam een ernstige botsing voor, waarbij de 49- jarige heer J. C de Vries uit Amster dam het leven verloor. Ten gevolge van een verkeersonge val is in Rotterdam overleden de 72- jarige kunstschilder J, J. Dambrume. wonende Hillevliet te Rotterdam. Hij was op het rijwielpad aan de Mara- thonwefe door een bromfietser aan gereden. Op de Rijksstraatweg te Wassenaar is zondagavond een kleine Franse per sonenauto vermorzeld door een auto bus. De twee inzittenden van de Franse auto werden op slag gedood. Het vierjarige jongetje J. Hiemens uit Maastricht is zaterdagavond spe lende onder een auto gelopen. Het ventje was op slag dood. Het vierjarig zoontje van de familie Mulder uit Hattem is zaterdagmiddag op de weg Lochem— Goor door eer personenauto overreden en gedood. Amerika heeft het plan-Rapacki voor een kernwapenvrije zone in centraal Europa verworpen. De V.S. achten het plan te beperkt om het gevaar voor een atoomoorlog te verminderen. De Amerikaanse verwerping is ver vat in een nota, die zaterdag in War schau is overhandigd, In het Poolse plan, dat genoemd is naar de minister van Buitenlandse Za ken, Rapaeki, wordt een kernwapen- vrije zone voorgesteld die Polen, Tsjechoslowakije en Oost- en West- Duitsland zou omvatten. In deze zone zouden kernwapens ver vaardigd noch opgeslagen mogen wor den en het gebruik van kernwapen- tegen deze zone zou verboden zijn. Het pian-Rapacki, aldus het Ameri kaanse antwoord aan Polen, houdt geen rekening met de centrale problemen van de Europese veiligheid, omdat het geen methode verschaft voor „even wichtige en redelijke beperkingen van de militaire mogelijkheden, en de grondoorzaak van de spanning in Eu ropa zou bestendigen door de deline van Duitsland te aanvaarden" Zo, ja,'dan wacht,-U een verrassing. Stuur de officiële aankondiging of advertentie van Uw verloving aan de SOL A-F ABRI EK TE ZEIST U ontvangt dan gratis ter kennismaking enkele couvert-artikelen ifjf|1 begin van Uw toe- l iM~'dl T l komstige SOLA-UITZET GCGAftANDECKO «OOK U W LEVEN Prins Bernhard had op het grote plein in de Canadese hoofdstad, waar het monument voor de gevallenen uit belde wereldoorlogen staat, deelgeno men aan de vüftiende herdenking van de slag om de Atlantische Oceaan uit de tweede wereldoorlog. De Prins leg de een boeket witte lelies en anjers aan de voet van de cenotaaf. Eerder op de dag had Z.K.H. een dienst in de hervormde kerk, die ge deeltelijk in het Engels en in het Nederlands was gehouden, bijge woond. Er waren voor het meren deel leden van de Nederlandse ge meenschap aanwezig. Prins Bernhard was zaterdagmiddag voor een negendaags bezoek in Cana da aangekomen. Op het vliegveld van Montreal werd hij verwelkomd door de heer MacCordick, hoofd van het protocol van het Canadese ministerie van Buitenlandse Zaken. Tal van le den van de Nederlandse kolonie waren eveneens ter verwelkoming aanwezig. Later in de middag is de Prins door- maakt deze actie, die zij een zuivering noemen, deel uit van een poging van de communistische regering „de vol tooiing van de socialistische opbouw" te bespoedigen. De Tsjechoslowaakse regering stelt op het ogenblik een onderzoek in naar het politieke verleden en de betrek kingen van Tsjechoslowaaks kantoor personeel. Dit onderzoek staat in ver band met de uitvoering van een decen tralisatieplan, volgens hetwelk tegen het einde van juni tienduizenden kan toormensen tewerkgesteld moeten zijn in mijnen, fabrieken en in de land bouw. Het kantoorpersoneel heeft daartoe een uitgebreide vragenlijst ontvangen waarop moet worden ingevuld hoe de politieke gezinlheid van de ouders en grootouders van de ondervraagden was en welke vrienden zij in binnen- en buitenland hebben. Het personeel zal worden verdeeld in vier klassen: trouwe leden van de communistische partij, betrouwbare niet-partijleden, halfbetrouwbare per sonen en onbetrouwbare elementen. De laatsten mogen alleen handenarbeid verrichten. Volgens Westelijke waarnemers René PIéven heeft definitief afge zien van zijn poging een nieuwe Fran se regering te vormen. Hij strandde door de weigering van de socialisten om aan de regering deel te nemen. PIéven had president Coty viudaaavond al meegedeeld, dat hij zim pogingen wilde opgeven, maar Coty verzocht PIéven toen zijn beslis sing 24 uur uit te stellen. Later deelde Pleven mee, dat hij geen kans zag een nieuwe regering te vormen. Waarschijnlijk zal de president van daag Pflimlin verzoeken een poging te doen. gevlogen naar Ottawa, waar gouver neur-generaal Vincent Massey en vele andere Canadese autoriteiten hem op wachtten. Na de begroeting en een inspectie van de erewacht bracht Prins Bern hard voor de microfoon van de Cana dese radio de rol, die Canadese mili tairen bij de bevrijding van Neder land, nu dertien jaar geleden, hebben gespeeld, in herinnering. Ook sprak de Prins over 130.000 Nederlandse im migranten, die Canada gastvrij heeft ontvangen. Zaterdagavond bood de Prins in de Nederlandse ambassade te Ottawa een diner aan, waaraan oa. de Canadese premier John Diefenbaker aanzat. Zondagmiddag is op het Amstel Drechtkanaal in Ouderkerk aan de Amstel een kano omgeslagen, waarin zich twee jongens bevonden, die ter nauwernood of niet konden zwemmen. De boerenknecht Peperwortel uit Ouderkerk werd gered. Voor de an dere jongen, de 15-jarige P. H. Lek, eveneens uit Ouderkerk, is hulp te laat gekomen. De 45-jarige arts J. M. B. Wientjes uit Amsterdam is zaterdagmiddag, na dat hij viermaal een bad in zee had genomen, bij zyn terugkomst op het strand te Zandvoort onwel geworden en overleden aan een hartverlamming. De temperatuur van het zeewater was acht graden. Zondagmorgen werd uit het Eind- hovens Kanaal het lijk opgehaald van de 14-jarige jongen Corrie van Zand voort uit Mierlo-Hout. De jongen was zaterdagmiddag in het kanaal gevallen, door een ongeluk met zijn fiets. In Steenwijkerwold is het stoffelijk overschot opgehaald van de 78-jarige weduwe W. Hetebry, die al ruim een week vermist was. Het Nederlands B-hockeyteam heeft zaterdagmiddag een nauwelijks ver diend gelijkspel (11) tegen Enge land B behaald. De ruststand was 0—0 Premier Nehroe heeft verklaard, dat hij gevolg zal geven aan de wens van zijn partij (de Congrespartij) en niet zal aftreden. Donderdag had hij te ken nen gegeven, dat hij zich wilde terug trekken. De Congrespartij had naar aanleiding daarvan een spoedbijeen- komst belegd. Nehroe klaagde over „de slechte sfeer in het land en het verloren gaan van het besef dat India een missie heeft te vervullen. Tn het treinverkeer van en naar Am sterdam op de lijnen ZaandamAlk maar en Amersfoort is zondagavond enige vertraging ontstaan ten gevolge van een ontsporing bij het Centraal Station te Amsterdam. In het begin van de avond ont spoorde bij aankomst in het station een pakwagen van een trein uit Zaandam. De wagon bevond zich midden in het treinstel. De overige wagens bleven in de rails. Er oeden zich geen persoon lijke ongelukken voor en de schade was gering. Verolme Verenigde Scheepswerven te Rotterdam heeft een contract ge sloten voor de bouw van een scheeps werf bij Rio de Janeiro. Dit heeft de heer C. Verolme te New York ver klaard. Volgens de heer Verolme zal de werf hellingen krijgen voor schepen van 50 000, 33.000 en 10.000 ton. Hij zei eveneens een contract gesloten te heb ben voor de bouw van een dergelijke werf te Cork (Ierland). Het oostelijk gedeelte van Joegosla vië is zaterdag getroffen door de grootste overtromingen in de afgelo pen twintig jaar. De Morava in Oost-Servid is door zün dijken gebroken, waardoor tien duizenden hectaren cultuurgrond on der water zijn komen te staan. Vele wegen en spoorwegen werden onbe-, gaarrbaar en een aantal dorpen werd van de buitenwereld afgesloten. Tot dusver zijn er nog geen berich ten over verliezen aan mensenleven» ontvangen. lil! ■etCT lx U i I Ixl jl ;j tiet tM -jj 7$ r,, lil i et -TL' jiVf til

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1