Fransen (in grote spanning) vragen zich af: Soustelie ontsnapt naar Algerije Protesta ies van vakbonden Vijftien doden in Parijs door explosie S a b e n a - vliegramp eist 65 levens Noodlanding mislukte Blijdorpse bruggen door Minister Algera geopend BEI Goede vangst behouden vaart Opstandige beweging op Borneo ontdekt HARINGVLOOT IS OP WEG NAAR DE VISGRONDEN Parijs ontslaat hoofdprefect in Algerije VS bereid Libanon leger naar te zenden Toestel in vlammen opgegaan MINISTER VONDELING VIA Djakarta vraagt V.S. afzijdigheid Woensdag eerste vis aan veiling? Ongeregeldheden in Portugal Niet-rokers betalen minder premie Ter bescherming van Amerikanen r MAANDAG 19 MEI 1958 ZESTIENDE JAARGANG No. 3994 Opbouwdag ZUIDELIJKE WIND Ontsnapt ARRESTATIES IN BANDJERMASIN VON BRENTANO KOMT NAAR NEDERLAND Zwaarste ramp Harde strijd Evacuatie "N rA Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT RANKRIJK wacht met grote spanning op hetgeen generaal de Gaulle vandaag zal zeggen. In aïwachting van zijn woorden, <fie zyn standpunt na de verklaring van de vorige week, dat hy fcereid was de macht over te nemen, moeten verduidelijken, lykt het alsof de ontwikkeling in Algerije tot stilstand is gekomen. En ook in Frankrijk heerst een stilte, maar niemand kan zeggen of het de stilte voor de storm is. Generaal de Gaulle is vandaag -van zijn buitenverblijf in het dorpje Colombey-les-deux-Eglises naar Parijs gereisd, waar hij vanmiddag in het hotel Palais d'Orsav, op de linkeroever van de Seine, een persconferentie zal afleggen. Sterke afdelingen veilig heidstroepen staan voor het gebouw opgesteld omdat ongeregeld heden worden verwacht. De communistische vakbond C.G.T. heeft alle vakbondsleden voor een massale protestbetoging opgeroepen tegen de Gaulle op het tijdstip dat deze zijn verklaring zalafleggen. EEN viermotorige DC-7C van de Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena is gistermorgen bij Casablanca in Marokko neer gestort en uitgebrand. Vijfenzes tig van de 69 inzittenden, onder BABY Zephyr-vio\ breit dol! Zie verder pag. 3, 4e kol.) mm ilfe JJdddg pappie. (Van onze verslaggevers) f" riep een op de arm van zijn moeder gezeten jochie van een jaar of drie naar de Katwijkse logger, die met een brede schuimsnor voor haar steven de IJmuidense haven uitjoeg volle kracht de haringgronden tegemoetVan boord werd gezwaaid door alle mannen. De scheepsfluit van de haringlogger blies vrolijke stoten, de duizenden op de kant wuifden en riepen een laatste groet naar de vertrekkende vissers. wie een Nederlander, kwamen om het leven. Slechts vier personen konden zich in allerijl van hun veilig heidsgordels ontdoen "en uit het vliegtuig ontsnappen enkele se conden voordat een ontploffing het in een laaiende vlammenzee veranderde. Drie van. de overle venden zijn ernstig gewond. Moweraam. jvute a„ wunstraai su relet, us/uo 14 1 i Postbus 1112 - Postgiro No. 421519 h ,fniendtr?"ït aix>nnemernen, lü.au19.30 uus. Zaterdags 17—18 uur. Telefoon 1157(H) 's-GraTenhage: Huygensplein 1 Telel. 183467 .3 iilnen» Postbus 1091 - Postgiro No. 424867. J rOaehtendienat: 1830—3930 u. Telel 362569 Dordrecht: Schefferspjein 3 Postgiro No 424208. Telelooó 4570 fLaehtendienst ne 1730 uur 7314 A^^in-,^l'?^,Kcrkftraat 14 b Telefoon 67082. - ^?n,T P j 61 Cent weeic 1 2.S3 P*r maand. 1730 per Verschllnt dageli,^8 nUmmers 15 <*nt J (Geldig tot morgenavond) ZUIDELIJK!: WIND Vannacht Lier en daar mist. ?.lorgen overdag aanvan kelijk opklaringen en stijgende temperatuur. Later toe nemende bewolking en plaatsel ,,k enkele buien, gepaard gaande met afkoeling. Matige tot krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Morgen: Zon op: 4.40 onder: 20.34 Maan op: 6.01 onder: 22.06 DOET DE GAULLE? Een Fransman verwelkomt Jacques Sonstclle, de voormalige gouverneur- generaal, die als een van de geeste lijke vaders van de rebellie In Alge rije wordt beschouwd, bij de regerings gebouwen in Algiers. Sonstelle slaagde erin vla Zwitser land naar Algerije te komen ondanks het feit dat hij in zijn woning te Parijs onder politietoezicht stond. Naast Soustelie de parachutisten- generaal Massu, leider van het „Co mité voor openbare veiligheid" in AlgerUe. Door het ontploffen van een ben zinetank in een Paryse garage zijn za terdag vijftien personen om het leven gekomen. Ongeveer dertig anderen werden zo ernstig gewond, dat zij in het ziekenhuis moesten worden opge nomen. Men vreest dat nog mensen onder de puinhopen van het geheel vernielde, vijf verdiepingen tellende gebouw begraven liggen. Een automobilist had een pompbe diende gewaarschuwd dat de benzine tank in de garage ernstig lekte. De bediende belde uit voorzorg de brand weer en begon met een emmer de tank leeg te scheppen. Een andere employé schakelde voorzichtigheidshalvê de elektrische stroom uit. Op dit moment had de ontploffing olaats. De brandweer neemt aan dat bij het uitschakelen een vonk is over gesprongen, waardoor de benzinedam pen, die reeds in het gebouw hingen, ontploften. Tot de slachtoffers behoren minstens zes schoolkinderen, die op het tijdstip van de ontploffing juist hun school verlieten, en drie brandweerlieden. Delen van het dak vlogen verschei dene straten ver in het rond. De garage was gevestigd aan de Rue d'Oslo, op Montmartre. f Advertentie) (Van onze correspondent) In. het kader van de Rotterdamse opbouwdag 1958 heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Ai rtra. vanmorgen de nieuwe Blijdorp- le bruggen officieel in gebruik ge steld. De minister knipte het groen-wit- jroene lint door.' dat voor een der bruggen was gespanhen en direct daar op kwam de kilometerslange file in beweging, die gedwongen was te wach ten tntdat deze plechtigheid had plaatsgevonden. Minister Algera wees op de im portantie van deze verbinding. Mocht in. de toekomst blijken dat de brug gen het verkeer niet meer kunnen verwerken, dan zijn er nog enkele op lossingen mogelijk. Zo kan er nog een zjn, overflow tussen de beide brug gen worden gebouwd. Ook zal er een aansluiting komen lussen rijksweg 20 napr Hoek van Holland met rijsweg 12. Minister Algera wees ook op de verbinding met de tunnel traverse. Het verkeer .n zuidelijke richting is met deze nieuwe verbinding ten zeerste ge baat. In de toekomst zullen de Blij dorpse bruggen ook een belangrijke functie verrichten voor het verkeer, dat zich via de Brienenoordsebrug in zuidelijke richting zal bewegen. In samenwerking met de Rijks diensten heeft de gemeente Rotter dam dit werk voltooid. Minister AJ- 'gcra had bijzondere waardering voor dit samengaan. Hij zette ted slotte de schaar in het lint en daarna reed de wagen van de minister als eerste over de brug. Namens het gemeentebestuur van Rotterdam voerde de waarnemend wethouder van Openbare Werken, de heer R. Langerak, het woord. zich ook tot de directies van de lucht vaartondernemingen, die vaste dien sten onderhouden met Rotterdam. Tot od heden hebben zij zich moeten be helpen, maar thans is er een behoor lijk onderdak aanwezig op de lucht haven voor de vliegtuigen. (Advertentie) Hij gaf een overzicht van de voor bereiding en uitvoering van de werk zaamheden, Des morgen om 9 uur'was «et program van de Opbouwdag be gonnen met de officiële opening van de nieuwe hangar op de luchthaven Rotterdam. In tegenwoordigheid van de minister van Bouwnijverheid en Volkshuisves ting ir. H. B. J. Witte en de commissa ris der Koningin in de provincie Zuid- Bolland, mr. J. Klaasesz. alsmede een groot aantal gemeentelijke autoriteiten en genodigden stelde wethouder Lan gerak de hangar in gebruik. wethouder Langerak bracht dank «an het bedrijfsleven, dat de bouw van e?,® "an£ar in financieel opzicht mo gelijk heeft gemaakt. Spreker richtte D ARENDE het weekeinde bevond ons 120,1 zteh In de overgangszone tussen «ff 1">ïe<1nilsgebled, dat van de Azoren zuid-Frankrijk reikte en een depressie. M opvullend over Schotland naar her oitzecgebied trok. Tussen deze twee syate- stond een krachtig westelijke lucht- roraSng waarmee zondag vochtige lucht *®rd aangevoerd. Een volgende depressie «reikte vanmorgen, komende uit zuidwes- w'llke richting het zeegebied ten westen 'Van Schotland. Tegelijkertijd begon het hogedrukgebieJ oven Zuid-Frankrijk aich naar Midden- soropa te verplaatsen. Ten gevolge van eze ontwikkeling draait de wind in ons ynd naar zuid, waardoor de kans op op- fwtlngen groter wordt en de temperaturen ««hen stijgen. het koufront van de depressie zal echter forten in de loop van (?e ons land "zieren en aanleiding kunnen geven tot •«el» buien, gepaard gaande met afkoeling. Zo ja", dan' wachttii ccn verrassing. Stuur de officiële aankondiging óf advertentie van Uw verloving aaflkie SO LA-FABRIEK TE ZEIST U ontvangt dan gratis ter kennismaking enkele couvert-artikelen als begin van Uw toe komstige SOLA-UITZET CIOIINDKII) VOOS UW 1IVEN Met ingang: van vanmiddag twaalf uur geldt voor de leden van de drie grote Franse vakverbonden de com munistische, de socialistische en de rooms-katholieke de toestand van paraatheid. Dit eveneens met het oog op de verklaring van de Gaulle. De lei ders van de drie bonden hebben laten weten desnoods een algemene staking te willen afkondigen „voor de verde diging van de democratische vrij heden". De Franse regering, die vóór alles betogingen wil voorkomen, heeft de mobilisatie van „bepaalde categorieën" reservisten van de gendarmerie bekendgemaakt. De gendarmes beho ren tot het leger, maar zün bestemd om politiedienst te verrichten. Jacques Soustelie, de ex-gaullistische afgevaardigde en oud-gouverneur- generaal van Algerije, die kahs heeft gezien naar Algerije te ontkomen, hoe wel hij in Parijs onder politiebewaking stond, heeft in Algiers verklaard dat alleen generaal de Gaulle als bemid delaar in de toestand kan optreden. Als de moeilijkheden voorbij waren zou men moeten toegeven, dat de Alge rijnse antie Frankrijk gered had. aldus Soustelie. Soustelie, die wel wordt beschouwd als "de geestelijke vader van de op stand, verklaarde voorts dat hij geen breuk tussen Algerije en Frankrijk wenst. HÖ sprak van een „plotseling vaderlandslievend ontwaken in Alge rije, waar alle barrières tussen blanke en mohammedaanse Fransen zijn weg gevallen". Soustelie heeft kans gezien met een vliegtuig via Zwitserland Algerije te bereiken. Het bericht van radio-Al giers, dat Soustelie in Algiers was aangekomen heeft de onrust in Frank rijk nog vergroot. Soustelie is nu een van de leiders van de rebellie in Al gerije. Hij is de man die zlcb steeds scherp gekeerd heeft tegen elke poging tot onderhandelen met het mohamme daanse Algerijnse Nationale Revrij- dingsfront (FLN). Ook wilde hij niet dat Engeland en Amerika In de Algerijnse oorlog be middelden. Hij was de laatste tijd uit gesproken anti-Amerikaans. Soustelie was een van de mannen, die verant woordelijk waren voor de val van het kabinct-Gaillard in april. HU meende Indonesische autoriteiten hebben op Borneo een wijdvertakte opstandige beweging ontdekt. In Bandjermasin is een aantal personen gearresteerd, on der wie militairen. Er zouden docu menten met een zegel van de tegen regering in beslag zijn genomen. Sedert woensdag hebben in Bandjer masin drie keer de sirenes geloeid om dat onbekende vliegtuigen op grote hoogte boven zuidoostelijk Borneo vlogen. Volgens een onbekende radiozender zouden vliegtuigen van de opstande lingen bij Bandjermasin een vracht schip van de regering u>i zinken heb ben gebracht en twee beschadigd. De schepen vervoerden voorraden voor de regeringstroepen op Borneo. Luchtafweergeschut van de centrale regering heeft een B-25 bommenwer per van de tegenregering neergescho ten tijdens een luchtaanval op de ha ven van Ambon. Dit heeft de woord voerder van de Indonesische lucht macht, kapitein Agoes Soeroto, mee gedeeld. Volgens het Indonesische persbureau PIA is er sabotage gepleegd aari olie installaties in Atjeh. Een olieleiding van het boorterrein in Peureula naar de raffinaderij van de staat te Langsa zou zijn vernield en telefoonleidingen zouden zijn beschadigd, Indonesië heeft zaterdag de Ameri kaanse regering gevraagd haar invloed te gebruiken om te verhinderen, dat „buitenlandse vrijbuiters" voortgaan met de rebellen te helpen. Het verzoek werd gedaan tijdens een bespreking van de Amerikaanse am bassadeur Howard Jones met de mi nister van Buitenlandse Zaken, Soe- bandrio. De centrale regering heeft zondag een chef van de poli,tie, die de vorige maand de zijde van de rebellen ver liet, tot gouverneur benoemd van West-Sumatra om er de orde te her stellen. In dat gebied ondervindt het herstel van de administratieve machinerie zeer veel moeilijkheden door de afwe zigheid van 90 pfct. van de regerings ambtenaren. fS nnar rlf> 1> -»k'eA»c Het Jochie was er één uit tiendui zenden, die zaterdagmiddag in IJmui- den, in Scheveningen en in Vlaardin- gen de Nederlandse haringvloot vaar wel hebben gezegd op het ogenblik, dat de jacht op de nieuwe haring be gon en de briezige Noordzee de bijna negentig vissersvaartuigen opwachtte. In zijn stemmetje lag even veel har telijkheid en medeleven als in de stem van de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, ir. A. Von deling, die de vissers door middel van de scheepsradio van het hospitaalkerk schip „De Hoop" in volle zee een goe de visserij en behouden vaart toe wenste. Dit „welkom in zee" is door de uit varende vissers op hoge prijs gesteld. Direct na de uitzending van „De Hoop", die aan de kop van de van Scheveningen uitvarende vloot voer, kwamen spontane reacties binnen van schippers, die via hun radio-telefonie de bewindsman bedankten en even eens een „welkom in zee" toeriepen. Aan boord van „De Hoop" bevonden zich voorts minister Suurhoff van So ciale Zaken en Volksgezondheid, mi nister Helders van Zaken Overzee, de secretaris-generaal van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening, dr. .1. H. Patijn, directeuren van het depar tement van minister Vondeling en een groot aantal autoriteiten, onder wie burgemeester mr. H. A. M. T. Kolf schoten van Den Haag en oud-minister Mansholt. Buitengaats liet „De Hoop" de Sche- veningse vioot passeren om in de mid dag te IJmuiden binnen te lopen waar de hoge gasten debarkeerden. Daarna is het hospitaalkerkschip, mediseh- geestelijk- en technisch centrum van de haringvloot, Daar de 57e breedte graad gestoomd, waarheen alle loggers koers hebben gezet. Zie verder pag. 3, 3e kol.) Drieëndertig mensen zijn zondag avond in Lissabon gewond bü botsin gen tussen de politic en een menigte, die betoogde voor generaal Humbert© Delgado, een onafhankelijke kandi daat van de oppositie voor de presi dentsverkiezing op 8 juni. De menigte bekogelde de politie met stenen en de politie'maakte van de vuurwapens ge bruik. De betoging begon toen de politie een deel van het terrein waar gene raal Delgado het woord zou voeren afsloot. Volgens een nader bericht is de rust weergekeerd in de Portugese hoofd stad, waar lichte tanks door de stra ten in de buurt van de regeringsge bouwen patrouilleren. In zijn rede eiste generaal Delgado het ontslag van de huidige regering en vervanging ervan door een onafhan kelijke regering, die, met steun van de strijdkrachten, „het volk in staat zal stellen zijn keus te doen in een kli maat vrij van terreur en druk". Britse niet-rokers krijgen bij autoverzekeringen een korting van vijf procent op hun premie. Bij verzekeringen tegen onge lukken en ziekte geldt voor niet rokers een korting van tien pond (ruim honderd gulden). Dit is het beeld van de haring- loggers die de haven van Sche veningen verlaten op toeg naar de visgronden. Ook in IJmuiden en in Vlaardingen wuifden vele duizenden de vloot uit. J De Westduitse minister van Buiten landse Zaken von Brentano zal begin juni een bezoek brengen aan Neder land om de ruim twee jaar geleden begonnen onderhandelingen tussen Nederland en West-Duitsland over het gebied van Eems en Dollard weer op gang te brengen. Dit is in Bonn mee gedeeld. De duikers, die een tijdlang met suc ces lood hebben gevist uit de zee bij Castrlcum, gaan nu proberen koper te bergen in de buurt van Texel. Het toestel trachtte op het vlieg veld van Casablanca een noodlanding te maken, omdat een van de motoren onklaar was geraakt. De machine mis te de landingsbaan. De piloot tracht te weer od te stijgen, maar doordat de ene motor niet werkte, verloor het vliegtuig zün evenwicht en kwam de linkervleugel in aanraking met een brandweerkazerne, die aan bet eind van het veld op enige honderden me ters van de landingsbaan stond. Vijftig meter verder vloog het in "brand, toen het op een tweede brandweerloods te rechtkwam. Vijf brandweerlieden die in de eerste kazerne sliepen, hieven on gedeerd. Bij de ramp zijn vijftig Belgen (on. der wie alle negen bemanningsle den) om het leven gekomen. De an dere slachtoffers zün de 67-jarige Nederlander de heer Joseph van Leeuwen, zeven Engelsen, vijf Por tugezen, een Duitser en een Zwitser. Er zijn twee echtparen met elk - drie kinderen omgekomen: het Bel gisch gezin Goemans en het Engel se gezin Wilson. In totaal hebben minstens acht kinderen de dood ge vonden. De vier overlevenden bevonden zich achter in het toestel en konden het brandende wrak door de nooddeur verlaten. Het waren drie Belgen en de twitser dr. Simonetta. De ramp Is de zwaarste die de Bel gische luchtvaart ooit heeft getroffen. De laatste twee Belgische vliegram pen waren die van Frankfort op 14 oktober 1953, waarbij veertig mensen om het leven kwamen, en het ongeluk bü Rieti nabil Rome, waar op 13 fe bruari 1955 in totaal 21 mensen veron gelukten. Het vliegtuig was van Brussel op naar deBelgische -Vgle in het moederland. Enige tijd na het vertrek uit Lissa bon meldde het toestel dat de piloot wegens trillingen in een van de mo toren had besloten van zün route af te wijken voor een technische controle In Casablanca. De laatste woorden die men in Casablanca van het vliegtuig opving waren: „Wij gaan landen." Kenne lijk is de piloot, door het ongelul^ verrast. Wrakstukken var, het vliegtuig lig gen over een uitgestrekt terrein ver spreid. De romp bleef bü de val vrij wel intact, maar werd door de brand vernield. De brandweer had twee uur nodig om het vuur te blussen. De regering In Parijs, heeft de boofd- prefect van AlgerUe, Serge Baret, ont slagen. Baret was de hoogste vertegen woordiger van het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken in Algerije, nadat gouverneur-generaal Robert La- coste twee weken geleden naar Parijs was teruggkeerd. Baret bad openlijk zijn instemming betuigd met het optreden van de re bellerende generaals In AlgerUe, DE VERENIGDE STATEN zün 1 reSd strijdkrachten naar Libanon te zenden om Amerikaanse levens en eigendommen daar te beschermen. Ihi heeft minister Dulles aan Amerikaanse senatoren meegedeeld. Dulles zou voor het zenden van troe pen twee voorwaarden hebben gesteld, nl. dat de regering van Libanon om hulp van de Verenigde Staten vraagt indien ze met in staat mocht blijken de Amerikanen in het land te bescher men en dat Libanon de klachten over interventie door de Verenigde Ara bische Republiek aan de Veiligheids raad voorlegt. De Sowjet-Unie heeft het westen zondag in een officiële verklaring van het persbureau Tass gewaar schuwd. dat elke poging om de huidige binnenlandse crisis in Li banon uit te buiten voor buiten landse inmenging „ernstige gevol gen" zou kunnen hebben niet voor Libanon 'maar ook voor de vrede en de veiligheid in het hele Mid den-Oosten. In de omgeving van de stad Tripoli en ook in de stad zelf leverden vror en tegenstanders van de regering gis teren een harde strijd. Het cen xura van Tripoli was aanvankelijk in han den van de opstandelingen. Later gaven, de rebellen in de stad zich over. Acht tien personen zouden zün gedood bü gevechten in de bergen bü Tripoli. Premier Sami Bey el Solh van Liba non heeft zaterdagavond een lichte hartaanval gehad. Britse oorlogsschepen, die deze week deelnemen aan de NAVO-vlootoefe- ningen zullen niet in het westelijk deel van de Middellandse Zee opereren doch in het oostelijk deel. Zij zullen dan in geval van nood bü de hand zün voor evacuatie van Britten uit Libanon. De Ver. Staten hebben achttien C-124 „Globema$ter"-transportvliegtuigen naar een vliegbasis by Frankfort in West-Duitsland gestuurd.

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1