Opvarenden sprongen in paniek te water Tomas president van Portugal Gevangene ontsnapt in Utrecht Zijn vrouw over boord s^eo'ooid Beroep van Griekenland op NA V Verkeer eist zware tol tijdens weekeinde ÉÉN DODE, DRIE MAN VERMIST Na kaartavond]e op bimienplaats Nieuwe Waterweg versperd SLACHTOFFERS ARTEMIS Ook „ondergrondse" staking in Londen Staking als protest tegen Turkse acties Twee zusjes gedood op overweg Twiss en Schrijver zijn Indonesiërs TWEE JONGENS VERDRONKEN Veertig koeien en stier omgekomen Wisselvallig weer TROUW-MARS Vele groepen naar Den Haag r SIGNALEMENT OP BEELDSCHERM NA RELLETJES OP EILAND CYPRUS MAANDAG 9 JUNI 1958 ZESTIENDE JAARGANG No. 40Jf r Op een stoel Ad Fiets gestolen Achtervolging N_ Directeur: H. DE RL'IG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT (Van ccn onzer verslaggevers) VETTE rookwolken, die tot voorbij Den Haag zichtbaar waren, dre ven zaterdag over de duinen bij Hoek van Holland, nadat het Noorse tankschip Artemis (10.943 b.r.t.) in de monding van de Nieu we Waterweg met een ander Noors schip in aanvaring was geko men en in brand was gevlogen. Het tankschip, dat ruim 14.000 ton benzine uit Pernis aan boord had, heeft ernstige schade opgelopen. Een opvarende is om het leven gekomen, drie anderen worden ver mist en verscheidenen werden gewond. Toen de eerste steekvlammen oplaaiden, brak onder de 43 op varenden een paniek uit. Iedereen trachtte op de dekken een veilig heenkomen te vinden. Binnen enkele seconden loeiden echter overal vlammen en ontwikkelde zich een verstikkende rook. Verscheidene personen sprongen over boord, anderen raakten gewond en moes ten op hulp wachten. Pas na ruim twaalf uur, tegen halfdrie 's nachts, kon de brand weer het blussingswerk staken. Het zwartgeblakerde schip is de Nieuwe Waterweg opgesleept en ter hoogte van Schiedam aan boeien gemeerd. Omstreeks halfnegen zaterdag Het scheepvaartverkeer op de Waterweg werd zaterdag van twee tot zes uur lam gelegd. De Harwichboot moest naar Vlis- singen inplaats van naar Hoek tan Holland varen. Doorgeslapen Zie «erder pap. 3, 4e kol.) D o J RIEKEXLAXD heeft om een vjr buitengewone ergadenng van de NAVO-raad ge1 raagd ter bespreking \an de anti-Griekse actie van de Tinken op Cs piu.-.. BETOGING Zie verder pag. 3. 4e koL) HOGE HAAI): BOERDERIJ BRAN D: ■even gewonden L_ Koucraam tviite ae mtnsu-uai jg icit-i us/uo li Postbua 1112 Postgiro No 424519 Klüichtendicus» abonnementen 18 jgtgm U1J, Zuterdiigs 17—lö uttr Telefoon U2700 •j-Gravcnhage flmgcmplein 1 Telel 1C3467 linen) Postbus 109] Postgiro No 424B67 «ïiachtendienzt 1830—19250 u Telel, J025Ö9. Dordrecht: Sobeffersplcin 3 Postgiro No 424208 Telefoon 4570 K-acmendicnit ne 1730 uur 7314 achlcdairi: Lange Kerkstraat 34 b - Telefoon Ü7Ö82 Abonneir.cntsprlls G1 eent per weck f 2.65 per maand. £7.90 per kwartaal Losse nummers 15 cent Verachilnt dageltlks J (Geldig tot morgenavond) VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Aanvankelijk wei nig wind, later zwakke tot matige wind uit noorde lijk» ftehtisgen. "Vt-^ Tankschip bij de Hoek een walmende fakkel Schout-bij-nacht Amerieo Tomas. se dert 195.7 minister van Marine in het kabmet-Salazar. is zondag: met grote meerderheid gekozen tot opvolger van generaal Lopes die als president van Portugal door de regeringspartij, de Nationale Unie, niet herkiesbaar «as gestrid. ss •CcG, De reddingboot President Jan Leis «as onmiddellijk na het bekend wor den van de botsing uitgevaren. Aan boord van dit schip was de 21-jarige Britse militair Paddy Henderson uit Dublin meegegaan. HU is werkzaam bi) de medische dienst in het translt- eamp in Hoek van Holland. De Britse militair begaf zich onmid dellijk aan boord van het brandende schip met de twee leden van de red dingboot, Henk de Weers en David Kodde. In de verzengende hitte zocht het drietal naar gewonden en verdere opvarenden. Op hun levensgevaar lijke tocht kwamen zij de kapitein tegen. Hij had brandwonden in het gelaat. Op aandringen van de man non ging de kapitein mee naar de reddingboot Eerst wilde hij echter nog een aantal kranen opendraaien ten einde de gassen te laten ont snappen, die explosies konden ver oorzaken. Nog tweemaal ziin de drie mannen aan boord gegaan. In een van de hut ten troffen zij nog een man aan. Hij «as een half uur na het uitbreken van de brand wakker geworden en wist met wat hij moest doen. In een andere hut vonden de man nen de monteur llindriksen. HU slier muurvast. De man bad «el een klap rehoord. maar er verder geen aan dacht aan geschonken. Hü «as weer In slaap gevallen. De aanvamig gebeurde om enkele minuten voor twee. Itet Noorse viacht- sehip. de 1534 brr melende Luksefjell, liep in de monding ven de Nieuwe Waterweg, even voorbij de bergha\ en \an Hoek van Holland, door een tot nog toe onbekende oorzaak uit het roer. Het schip was op weg naar Rot terdam. Uit de iiehtmg \an Rotteidam naderde de Artemis tan de redeiit Joergen Bang uit Kristiansand, met 14 000 ton gasolie uit Perm> op weg naar Donges (Boideaux). De gasolie was bestemd voor het Amerikaanse leger in St. Nazaire. Aan boord bevonden zich 43 opva renden, te weten 38 bemanningsleden, vier vrouwen van opvarenden als ste wardessen en de rijksloods. De be manning bestond vooi het merendeel uit Noren. Er bevonden zich nog twee Denen, een Spanjaard en een Neder lander (de telegrafist) aan boord. De Luksefjell boorde met de steven aan De hofmeester van het Noorse tank schip Artemis, Arvid Johansen, die zware brandwonden had opgelopen en naar het ziekenhuis aan de Zuidwal in Den Haag was overgebracht, is daar overleden. In dit ziekenhuis wordt ook de kapitein van het tankschip, Gun nar Gouslaa, verpleegd, Hij had ern stige brandwonden, maar zijn toestand was niet levensgevaarlijk. De tweede stuurman, Oddvar Salversen, had eveneens brandwonden opgelopen. Hij ts zondag naar Hoek van Holland te ruggekeerd, De drie vermisten zijn: de Noorse matroos Per Holmersland uit Sogne (20 jaar), de Deense matroos Enk Palle Thogersen uit Vesterving (18 jaar) en de Noorse dekjongen t'bor Arnvinn Loyning uit Odorniss (17 jaar). Te midden van de paniek op het brandende Noorse tankschip Artemis schreeuwde de Neder landse loods D. de Vries uit Vlaardinqen zaterdag de opva renden toe Springt overboord!" Hij nam zelf een duik en zwom naar de wal. Jongere leden van de beman ning durfden de sprong niet te wagen, Zy werden door ouderen overboord gegooid. De telegrafist, de 28-jarige Nederlander W. Stobbe uit Nieuw Loosdrecht. bevond zich in de radiohut. Hij had op deze reis zijn vrouw meegenomen. spring overboord!", maande hij zijn vrouw, maar zij durfde niet. Stobbe wierp daarna de volko men overstuur zijnde vrouw in het water en sprong haar achter na. Eenmaal aan de wal, miste hij haar. Stobbe sprong opnieuw in het water en niet lang daarna zan hij zijn echtgenote in de gol ven ivorstelen. De telegrafist slaagde erin haar veilig aan land te brengen. avond heeft de 33-jarige gedeti neerde W. Vermeulen kans ge zien tüdens het luchten uit het Huis van Bewaring II te Utrecht te ontsnappen. Ieder spoor van hem ontbreekt. Het laatst is hjj gesignaleerd in de omgeving van Zeist. V. was ter observatie opgenomen in de psychiatrische observatiekli niek voor het gevangeniswezen en selectie-instituut van ter beschik king der regering gestelden, die is ondergebracht ïn het Huis van Be waring aan de Gansstraat te Utrecht. Hij hoeft tal van veroordelingen achter de rug en is laatstelijk door de reentbank te Haarlem veroor deeld. Hij zat zijn straftijd uit in de gevangenis te Leeuwarden. In Utrecht genieten de gedetineer den, die worden geobserveerd, be paalde vrijheden, hoewel de inrich ting een gesloten karakter draagt Zaterdagavond bevonden zich op de binnenplaats van het huis van bewa ring ongeveer vijftig gedetineerden. De mannen hielden zich bezig met kaartspelen, waarvoor tafels en stoe len op de binnenplaats waren neer gezet. Drie gevangenbewaarders en vier broeders hielden toezicht. De Utrechtse recherche nam na de ontvluchting utt het Huls van Bewa ring onmiddellijk contact op met de Ned. Televisie Stichting te Bussunt, die juist een spannend filmpje over Scotland-Yard uitzond. Het signale ment van dc voortvluchtige V. werd per telefoon opgegeven, terwijl de televisie-stichting werd medegedeeld, dat een foto, waarover mm In Lel den, Utrecht cn Amsterdam beschikte onderweg was naar de studio's. Uit Amsterdam werd de foto per motor- ordonnance naar Bussum gebracht. Zo zag televisie-kijkend Nederland zaterdagavond omstreeks 11 uur na enkele uren van luchtige ontspanning plotseling de foto van de voortvluch tige V. Dit werd zondagmiddag nog eens ncrnaald. Toen om kwart over acht het teken werd gegeven dat aan deze recreatie een eind was gekomen, zag het toe zichthoudend personeel tot zün grote ontsteltenis hoe V. plotseling een stoel Ongeveer 100 man personeel van de Londense ondergrondse hebben in de afgelopen nacht het werk neei gelegd. Hun staking is met officieel, en dient als solidariteitsbetuiging voor de al viif weken stakende autobusmannen. Voorrei st heeft de staking nog weinig terugslag op de treinenloop in Lon den maar intbieiding van de/e wilde staking \voidt niet uitgesloten ge acht In Athene is meegedeeld, dat dit is gedaan „in verband met de nieuwe Jaden van vandalisme, die onderdeel zün van een Turks plan om de Britse regering te beïnvloeden, nu men een verklaring van haar over de toekomst van Cyprus verwacht". Griekenland wil de NAVO ook waar schuwen voor ..De weerslag die de Turkse acties op ae verhouding tussen betde landen /ouden kunnen hebben". Men deelde vooits mee, Engeland. Ameiika en de Vcienigde Naties, van de ernst van de toestand op de hoogte te hebben gesteld De Griekse bevolking op Cyprus is vandaag een staking van drie dagen begonnen uit protest tegen de Turkse aanvallen op de Griekse gemeenschap. De relletjes tussen het Griekse en het Turkse bevolkingsdeel van Cyprus, die zaterdag begonnen en vanmorgen nog voortduurden, hebben aan zeker zes mensen het leven gekost. Een groot aantal personen werd gewond. Het af gelopen weekeinde was een der onrus tigste sedert jaren op dit door de Brit ten beheerde eiland. In Famagusta. Larnaca en Paphos werd een avondklok ingesteld en in de hoofdstad Nicosia werd in de Griekse en Turkse wijk een uitgaansverbod van kracht. Dit verbod werd vanmorgen op geheven, maar later onmiddellijk weer ingesteld, toen bekend werd dat in de Griekse wijk een Turks Cyprioot door een onbekende was neergeschoten. Britse militairen, gewapend met bren- guns, hebben de sleutelposities op het eiland bezet. Ongeveer 200.000 Turken, voor het merendeel studenten, hebben zondag te Istanbocl tijdens een massabijeen komst van due uur, verdeling geeist van Cypi us. Een karikatuur van aarts bisschop Makaiios werd verbrand. Turkse soldaten dreven later, met behulp van pantserwagens, een menigte betogers uiteen, die in de richting van de Britse en Griekse consulaten mar cheerde. Aartsbisschop Makanos. de leider van de Gi iekse orthodoxe kerk op Cy prus is vandaag, na een bezoek van negen dagen aan Egypte, naar Athene vertrokken. boven op een tegen de muur staande tafel plaatste en met behulp van de gedetineerde Van D. kans zag de bo venkant van de muur vast te grijpen. Binnen luttele seconden had hij zich op de muur gewerkt en was uit het oog verdwenen. De bewakers, die in aller ijl toesnelden, konden slechts de tafel wegtrappen waardoor werd voor komen dat ook Van D. zou ontvluch ten. Onmiddellijk werd groot alarm ge slagen. Voordat de bewakers echter via tal van afgegrendelde deuren bui ten op de Utrechtse Gansstraat kwa men was de voorsprong van V. reeds zo groot dat van hem geen spoor meer viel te ontdekken. De Utrechtse recherche werd ge waarschuwd en onmiddellijk werd een aantal surveillancewagens uitgezon den. V. had inmi.dels kans gezien een rijwiel te stelen dat tegen de muur van een der woningen naast het huis van bewaring stond. Via de Gansstraat kwam h(j op het zgn. „Ledig Erf", waar hij juist een vrachtwagen zag passeren. Hij smeet de fiets op de grond en kroop achter in de auto. die echter een eind verder stopte. „Wel bedankt", riep hij de chauffeur toe, die niet eens wist dat hij een lif ter had meegenomen en nu zag hoe V. Zaterdag is het springtouw van het 6-jarige meisje W. van der Heijden in Nieuwpoort om de portierkruk van een auto geslagen, waardoor het kind omver werd getrokken en door de achterwielen Werd overreden. Het werd op slag gedood. Zaterdagavond is een auto in So- meren geslipt en tegen een boom te rechtgekomen. De 26-jarige P. Swin- kels, die naast de bestuuider zat, werd op slag gedood. De bestuurder zelf, de 23-jarige F, Noijen uit Helmond, werd uit de huurauto geslingerd en botste tegen een wielrijdster op, met wie hij m een sloot terecht kwam. Beiden lie pen verwondingen op. De derde inzit tende van de auto, de 24-jarige bak ker F. Vosse te Someren, werd met ernstige verwondingen naar het zie kenhuis van Helmond vervoerd. Op de Nieuwe Hemweg te Amster dam is zoterdag een motorrijder met grote snelheid tegen de voorzijde van een hem tegemoetkomende personen auto gebotst. De man, de 23-jarige matroos eerste klasse T. W. Bodt, ge legerd in Den Helder en woonachtig te Velp, «as op slag dood. 9 De 60-jange E Claessen uit Venlo is zondagnacht onder Tegelen met een auto een trottoir opgereden en leger, een muur gebotst. Hij was op slag dood. Zondagmiddag is op een onbe«'aak- II.M. de Koningin heeft zater dagmiddag in liet Koninklijk Insti tuut voor de Tropen de vergade ring bijgewoond van het Konink lijk Aardrijkskundig Genootschap, dat 85 jaar hestaat. H.M. dc Koningin in gesprek met prof. ir. E. A. Vening Meinesz. (Van onre Haagse redacteur) De Hoge Raad heeft op de verzoe ken van de twee in Genua verblijven de verstekelingen, de 23-jarige Robert F. Twiss en de 27-jarige R. Oei Tjhiang tRudolf Schrijver) afwijzend beschikt en uitgemaakt dat zij de In donesische nationaliteit bezitten. Op deze uvee verstekelingen is dus nu de vreemdelingenwet van toepas sing, zodat zij niet zonder meer Ne derland kunnen binnenkomen. Hier mee is nog niet gezegd dat zy beslis! niet 7Ui'en worden toegelaten. Dit laatste staat nl, niet aan de Hoge Raad ter beoordeling. (Van onze correspondent) De 7~jarige Dini Reigersberg te Alkmaar is zaterdagmiddag spelender wijs in het Noordhollands Kanaal te recht gekomen en verdronken. De po litie heeft zaterdagavond en zondag gedregd, maar tot nog toe is het lijkje nog steeds niet gevonden. Zaterdagmiddag is te Sluiskil in het kanaal Terneuzen-Gent de 16-jarige By Hindclopen is vannacht omstreeks halfeen de kapitaie boerderij van de heer S. op den Hoek dcor brand ver woest. Het gehele beslag stamboekvee (40 koeien en een stier), dat op stal stond, kwam in de vlammen om. Van de inboedel en de inventaris kon vrij wel niets worden gered. Het vuur greep zo snel om zich heen. dat de bewoners zichzelf ternauwernood in veiligheid konden stellen. Alleen een televisie toestel, enkele kostbaarheden, een auto en een tractor bleven gespaard voor het vuur. De oorzaak is vermoedelijk kort sluiting. De koeien waren gisteravond met de melkmachine op stal gemolken. Boerderij en inventaris waren ver zekerd. te oyerweg by Wezep een wielrijdster met een kind aangereden. Zij werden beiden door de sneltrein 2wólle Amersfoort gegrepen en onmiddellijk gedood. De omgekomenen zijn Gerrigje Wolf, in 1940 geboren, fabrieksarbeid ster te Oldebroek en haar 5-jarig zusje Willempje. Te Christchurch in Nieuw-Zeeland is op twintigjarige leeftijd, ten gevolge van verwondingen opgelopen by een verkeersongeval, de Nederlander J. de Keyzer overleden. Hy was eind ok tober van het vorig jaar van Deift naar Nieuw-Zeeland geëmigreerd. De 11-jarige jongen H. van Rijssel uit Rijswijk (Z.H.) is zaterdag op de Ryswijkseweg te 's-Gravenhage met zltn fiets op de tramrails geslipt. Hfj viel daarby tegen de linker wieldop van een personenauto. De jongen is in een ziekenhuis overleden, Op de rijksweg bij Kapelle-Bieze- Imge is zaterdagmiddag de 65-jarige smid G. Hundersmarck uit Biezélinge met zyn bromfiets gegrepen door een Belgische personenauto. Het slachtof fer werd hierbij zwaar gewond aan hoofd en benen en overleed enkele uren na het ongeluk in het ziekenhuis te Goes. Op het kruispunt Kloosterkoolhof— Sehaesbergerweg te Heerlen is de 23- iarige ongehuwde scooterberijder J. Hofman uit Schaesberg door een be stelauto gegrepen en twintig meter meegesleurd. Het slachtoffer was op slag dood. Op de rijksweg ter hoogte van het kamp «aren by Laren is zaterdag een autobusje over de kop geslagen toen de bestuurder trachtte een oversteken de tachtigjarige wielrijder te ontwij ken en in de berm raakte. Zeven van de inzittenden, die uit de omgeving van Enschede afkomstig waren en op weg waren naar het EVC-congres in Am sterdam, moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Het ergst waren de 56-jarige J, de V. en de 52-jarige M. B. eraan toe. Ook een 17-jarig meis je. een dochter van De V werd ern stig gewond. Het vierde slachtoffer was de 5t-jarige J. D., wiens toestand eveneens zorgelijk was. Drie andere in zittenden zijn ter observatie opgeno men. De chauffeur, de 31-jarigê J. A. kwam met de schrik vrij, evenals de wielrijder, die nog was geraakt en te gen de grond was geworpen. Terry Fripp uit Sluiskil, bij het zwem men door verdrinking om het leven gekomen. Waarschijnlijk is hij door maagkrampen bevangen. De Verenigde Staten hebben de derde secretaris van de So«'jet-ambassade tc Washington, Nikolai Korotsjkln, uitge wezen. omdat hij de laatste maanden aan een Amerikaanse burger „honder den dollars" had betaald voor „legcr- handboeken en ander mat. 'a->U waar onder ook enkele geheime stukken. 1 EEN randstoring, die zaterdag over En geland in noordoostelijke richting trok, «erd boven de Noordzee weer iets dieper. Gelijktijdig breidde een hcge-drukgebled voor de kust van Portugal xieh over Frank rijk uit. Daardoor ontstond in onze omgeving een krachtige zuidwestelijke luchtstroming, w aarmede koele oceaanlucht naar ons land werd gevoerd. De depressie op de Noordzee veroorzaakte vooral ln de noordelijke pro vincies vrtJ veel regen, tn het uiterste zuiden van het land kwamen echter flinke opkla ringen voor. Vanmorgen was de depressie boven Scan dinavië aangekomen, gevolgd door een zwakke rug van hogere luchtdruk. Ten wes. ten van Ierland nadert een nieuwe storing, die morgen opnieuw regen zal Teroorzaken Achter deze storing om 7al polaire lucht, afkomstig van het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen via de Xeordaee naar ens land gaan stromen. Dit is de muur van het Utrechtse Huis van Bewaring: aan de Gans straat, waar zaterdagavond de 35- jarige gedetineerde W. Vermeulen ontsnapte. Rechts Is* nog juist het huis van de directeur te zien. Links daarnaast het platje en de muur, waarover de gevangene ontsnapte. VAN heinde en ver komen de aanmeldingen voor de zesde Haagse Trouw-wandelmars, die aanstaande zaterdagmiddag op het schoolplein van het Johan de Witt-lyceum te Scheveningcn van start gaat. Op het secreta riaat van deze mars, Huygcns- pleln 1 te Den Haag, kwamen de inschrijvingsformulieren binnen van vier groepen van de wandel- sportvereniging „Jong Flardin- ga" uit Viaardingen van de groep Jansdal en de zustergroep, beide van 's-Hcerenloo te Ermclo, vau de Julianaschool te Rotterdam, van drie groepen van het bur gerweeshuis te Hiliegersberg en van de De Savornin Lobman- school te Rotterdam. Natuurlijk bleven de indivi- duelen niet achter en ook zij meldden zich aan voor de prach tige wandeling langs de onvol prezen Hollandse kust tussen Scheveningcn en Kijkduin. Inschrijvingen voor de mars kunnen nog steeds geschieden. Er zijn vier afstanden, nl. over 30, 25, 18 en 12 kilometer. De afstanden zijn niet gebonden aan leeftijdsgrenzen, zodat het dus mogelijk is dat vaders of moe ders, of vaders en moeders, met hun kinderen kunnen zich laten inschrijven voor de kortste af stand: als dit gebeurt wordt de Haagse Tromvmars een familie feest.

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1