De groentijd Rotterdam nog belangrijker voor onze economie Industrie en scheepvaart krijgen grotere kansen Vliegtuig opgeófferd aan demonstratie V?.n Oldenbarnevelt bracht 70 verstekelingen mee Jeusd raakte in vuur en vlam De Gaulle stoort zich niet aan verzet Comité in Algiers krabbelt terug Zware explosie in Zwijndrecht Malenkow dood? HOE KWAM DE KLEINE MIRJAM AAN BOORD Veel angst onder „tlmisvarenden?* WEINIG WIND ACHTBAAN OM AARDE EN MAAN Boelganin spoedig uit de partij? r WÈLALGERIJNSE VERKIEZINGEN D r OVER DRIE DAGEN... WOENSDAG II JUNI 1958 ZESTIENDE JAARGANG No. 4013 Chroestsjew in najaar naar Nasser Lagere kosten Industrieën Plan van Amerika: Engelse militairen naar Trouiü-mars Dagelijh méér groepen V. 2a^gft7^aba^n^S 'i-Gravcnuace: Huygenspleln 1 Telet l«M67" 'lijnen) Directeur: 11. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLÜi' Na een woord van welkom van de burgemeester van Rotterdam, mi*. G. E. van "Walsum, heeft de directeur van het Havenbedrijf der gemeente Rotterdam, ir. N, Th. Koomans, met een kort woord gewezen op het „waarom" van Europoort. V rees voor leven DE FRANSE ministerraad is vanochtend bijeengekomen om. naar verluidt, een datum vast te stellen voor de in geheel Algerije te houden gemeenteraadsverkie zingen. Gisteravond heeft gene raal de Gaulle verklaard, dat deze verkiezingen doorgaan, het verzet van de blijkbaar door zijn vast houdendheid verontruste comité's voor openbaar welzijn ten spijt. I OORBARIG NIET TEGEN DE GAULLE ~N J ttuueraam. uur. vvitio ac witimraat ju ieiei ïisvnn ia h Postbus 1.112 Pi)«tB!rü IU0 424519 Postbus ,091 Postgiro No. 424867. /Laeiitendienst. 18J3019.30 u, reiei Oordrecht: ^®"c"Pjein 3 Postgiro No 42420Q Telefoon 4370 w. K^achtcndlenst na 17.30 uur 7314 Schiedam: Uiru-e Kerkstraat 24 b - Telefoon Ö78Ö2 fe\vnrtaaLCnlSPr 6' 061,1 weeic f 2'63 f7.90 per kwartaal. Losse nummers 15 cent Verscntlm darelllks V (Geldig tot hedenavond) RUSTIG WEER Perioden met zonneschijn en op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. Vannacht in het noordoosten van het land een kleine kans op nachtvorst. Morgen overdag over het algemeen iets hogere temperaturen dan vandaag. Morgen: Zon op: 1.20 Maan op: 1.50 onder: 20.59 onder: 15.56" SV DE iaatste jaren geeft „Sola fide" een periodiek uitgaande van de Calvinistische Studentenbeweging, eik jaar een boekje in het licht dat van betekenis wit zijn voor het gehele christelijke studentenleven in Neder land. Het vorige jaar was dat „Gij ge heel ander*," een geschrift dat in de studentenwereld de nodige discussies heeft ontketend. En als dat zo is, dan is in eerste aanleg het doel bereikt. Dit jaar is een boekje gegeven on der de titel: „De kikker en de ooie vaar." Het behandelt de groentijd. Wij hebben het boekje doorgelezen en hebben daaruit geleerd dat de groentijd te allen tijde in de studen tenwereld een probleem is geweest. En hij zal dal voorlopig ook wel blij ven. Met alle respect voor „De kikker en de ooievaar," met alle waardering voor de interessante historische be schouwingen lost het het probleem niet op. Het wil dat jok waarschijn lijk niet. En h-et zou misschien ook wel jammer zijn als het opgelost werd. Het probleem is dit dat voor de in trede van een aankomend student in de studentenwereld een zekere aan passing van de student aan die stu dentenmaatschappij noodzakelijk is. Die aanpassing geschiedt door de ou derejaars. En niet alle ouderejaars zijn tot deze dingen bekwaam. Ziedaar het probleem. Wie op het laatste alleen let wordt tegenstander van de groentijd. Maar wie op de noodzakelijkheid der aanpassing me de acht geeft is zich bewust dat de groentijd niet kan worden gemist. De ervaring leert dan ook dat alle pogingen om de groentijd af te schaf fen mislukken. Studentenorganisaties die daarmee beginnen, eindigen na korte of lange tijd met de groentijd in de een of andere vorm te herstellen. Intussen Is het goed dat christenstu denten zich bezinnen op een verant woorde groentijd. Zoals een der schrijvers zegt kan de ongelijkheid welke er In de groentijd is, opgevat worden als een gezagsver houding. Maar hij voegt daaraan toe dat machtsaanmatiging en machtsmis bruik in de groentijd hoogst gevaar lijk zijn. En hij eindigt met de vraag of dat wat ons in onze studentenver enigingen samenbindt en samen in beweging brengt, nog wel is dat wij zo onder de indruk zijn van de ge nade, de liefde en de trouw van God jegens ons in Christus, dat de grond toon van heel ons leven daardoor werkelijk Gods-dienst is? Een vraag, die, dunkt ons, niet al leen studentenverenigingen moet be zighouden. lllllillllllllll!lll!!llllllilil!lllllllilllilllllllll!lllllll!lllliilillllil!illlillllllllll!l!!il!linillilll!llillllilUlllllllllllililliiil!liilll Werk aan Europoort officieel begonnen (Van een onzer verslaggevers) Niet alleen voor Rotterdam doch voor geheel Nederland is het vandaag een historische dag- In tegenwoordigheid van vele autori teiten heeft de minister-president, dr. W. Drees, vanmorgen het sein gegeven voor het officiële begin van de werkzaamheden aan „Euro poort". Volgens het Egyptische weekblad Akher Saa zullen premier Chroestsjew cn president Worosjilow van de Sowjet- Unie in oktoher een bezoek brengen aan Cairo, Op 28 november 1957 aanvaardde de gemeenteraad van Rotterdam het plan-Europoort. Op 23 maart 1958 dus vier maanden later volgde het raadsbesluit tot krediettoewij zing voor het eerste gedeelte en wel tot een bedrag van 65 miljoen gul den. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland keurden dit raadsbesluit een maand later goed en vandaag kon met de voorgenomen werkzaamheden officieel een aanvang gemaakt wor den, nadat reeds tevoren allerlei voorbereidende arbeid was verricht. Een groot gezelschap vertrok vanmorgen omstreeks 10 uur van de Coolsingei te Rotterdam per autobus naar de verzamelplaats op Rozenburg ten westen van het kanaal door het eiland. De noodzakelijkheid van industriali satie van West-Europa leidt in de na oorlogse jaren tot een stijgend gebruik van staal en van energie. Dit wordt gezien als een blijvende ontwikkeling. Onmiddellijk gevolg daarvan is toene mende import van ertsen, aardolie en Amerikaanse kolen, dit laatste wellicht slechts tijdelijk. O Daar deze drie cocderensoorten aan gevoerd moeten worden over grote af standen, bestaat de neiging de goede renstroom zodanig te concentreren, dat voor het transport overzee gebruik gemaakt kan worden van de grootste schepen, omdat dit leid tot aanmer kelijke verlaging van de transportkos ten. Een belangrijk deel nu van deze goederenstroom naar West-Europa is gericht op het havengebied van de Nieuwe Waterweg, de mond van de Rijn. De capaciteit van de Rijn als transportweg is natuurlijk niet onbe perkt groot, doch er is nog genoeg ruimte. Introductie van de duwvaart en ver wijzing van het transport van ruwe olie naar pijpleidingen, zal de capa citeit nog doen toenemen. Mede daarom blijft de Rijnmond aantrekkingskracht uitoefenen op die goederenstroom. Rotterdam heeft reeds een functie verkregen in de distributie overzee van ter plaatse uit raffinage verkregen aardolieprodukten, van aangevoerde Amerikaanse kolen, van stukgoed en granen en vervult ais zodanig een niet onbelangrijke plaats in de Europese en ook in de nationale economie. Het gaat daarbü niet alleen om ver keersdiensten. De plaatsen waar deze goederenstromen verwisselen van ver keersmiddel. bieden vcstigingsmogelijk- heden voor basis-industrieën, die op hun beurt weer andere industrieën aantrekken. Een voorbeeld van dit verschijnsel is het ontstaan van de pelro-chemische industrie, rond Pernis en op het Bot- lekgebied. alsmede de belangstelling voor de vestiging van een hoogoven- en staalbedrijf op Rozenburg. Zie "erder pag. 3. 4e kol.) (Van oen on'zer verslaggevers) MIRJAM heet ikfluisterde het kleine meisje. Ze stond als een nietig wezentje hulpeloos bij ae grote, strenge marechaussee, die vannacht met zün collega's om 4 uur al aan boord van het m.s. „Johan van Oldenbar nevelt" gekomen was om een onderzoek in te stellen naar de antecedenten van de zeventig verstekelingen, waarmee het schip uit Indonesië in Amster dam aankwam. Qnder gelelde van de Kon. Marechaussee verlieten de verstekelingen vanmorgen de „Johan van Oldenbarnevelt", nadat deze aan de Javakadc In Amsterdam gemeerd had. 12C0 repatrlërenden konden daarna de Nederlandse bodem betreden. „Ik heb ook geen woord meer uit het kindje gekregen," vertel de de marechaussee later, na het „onderhoud" met het Ambcr.csc kindje, dat op geheimzinnige wijze door iemand in Tandjong Priok aan boord van het schip ge bracht moet zijn. Niemand weet of het ouders heeft en waarom d^zen hun ongeveer 8-jarige dochtertje op het Nederlandse schip hebben verstopt. Het meisje was het jongste ver- stekeüngetje. Ze is in een Nederlands pleeggezin opgenomen. De „Johan van Oldenbarnevelt" bracht ook nog een 14-jarige jongen mee, die eveneens bij pleegouders ondergebracht werd. Vanmorgen hebben wij in een ver blijf op het achterschip een poosje tussen de verstekelingen gezeten. De 22-jarige ex-stewardess van de Indo nesische luchtvaartmaatschappij Ga- roeda. die vermomd als verpleegster een *oevlucht op de „Johan" heeft ge zocht, zat afzijdig in een hoekje. Zij wilde haar naam niet zeggen en had er alie reden voor. Zij viuchtte uit het haar vijandig geworden land, omdat zij voor haar jonge leven had te vrezen. Zo bevonckm er z.ich nog enige jon gelui onder de grote groep „inoffi ciële passagiers". De twee echtparen, van wie één met twee kindertjes, na men niet uit zucht naar avontuur de wijk naar Nederland. Maar ook zij praatten liever niet over de juiste be- Zie verder pag. J. 6e kol.) (Van onze Haagje redacteur). Dichte rookwolken stegen gistermiddag op uit oen op het Malieveld In Den Haag ..verongelukt" vliegtuigje. Het betrof h'-er een demonstratie in het kader van .de leger- cn luchtmachtdag, georgani seerd door de zestigjarige onderofflciers- - vereniging „Ons Belang". Duizenden woonden het spectaculaire schouwspel bij. Onder hen waren prins Bernhard, minister Staf en de chef van de generale staf, luitenant-generaal G. -4. Ie Fcvrc de Montlgny. De Jeugd, die juist uit school kwam. was bijna niet te houden tijdens de brand. - Op verschillende plaatsen doorbraken .- Jongens de afzetting. Het (afgedankte) vliegtuigje werd met behulp van enkele vaten benzine cn vlammenwerpers In brand gestoken, waar- aa brandbiuseenheden en geneeskundige troepen uitrukten. In een minimum van tijd was het toestel veranderd ln een verkoold karkas. Ook een demonstratie met een heli kopter. die een gewonde vervoerde, oogstte veel siteees. Daarna kwam zwaar luchtdoelgeschut In artie, dat Den Haag op het spitsuur deed dreunen. Ken detile van Hunter straaljagers sloot de demon stratie af. E nfgelopen nacht daalde de tempera tuur in ons land sterk. Hier en daar kwam het kwik dicht bU het aardoppervlak zelfs even beneden het vriespunt. De laag ste temperatuur op 2 meter hoogte meidtic het vliegveld Twente, namelijk plus twee graden. Inmiddels Is er op het westelijk deel van de eceaan een voor de tijd van het jaar diepe depressie verschenen. Als reactie daar op ontwikkelde er zich tussen de Azorcn en de Golf van Biscaje een flink gebied van hoge luchtdruk, dat zijn invloed ln de rich ting van West-Europa uitbreidt. Tegelijker tijd begon een regengebled, dat boven En geland plaatselijk nogal wat regen heeft ge bracht, ln betekenis af te nemen. In ver band met een cn ander zijn de regenkansen voor morgen klein, terwijl het kwik tot Iets hogere waarden kan oplopen dan vandaag De komende nacht blijft het gevaar voor nachtvorst bestaan. De temperatuurdaling zal echter sterk afhankelijk zijn van de be wolking, die van plaat» tot plaat» aanzien lijk kan verschillen. Bij de Verenigde Oliefabricken te ZwijndrecJit, een bedrijf van het Uni lever-concern, heeft zich gisteravond een ontploffing voorgedaan, die een geweldige ravage veroorzaakte. De explosie had plaats in het vijf tien meter hoge gebouw waar de aarde-extractie gevestigd is. In deze afdeling van het bedrijf wordt oliehoudende aarde, gewassen met benzine, waarna de olie, die van de aarde afkomt, door destillatie van de benzine wordt gescheiden. Een van de vier met aarde gevulde ketels, die Ln het gebouw aanwezig zijn ontplofte, waardoor het dak van het gebouw afvloog en de voormuur instortte. Een enorme steekvlam ver oorzaakte een gevaarlijke brand. Ge woonlijk werken er in deze afdeling vier 5 vijf arbeiders, maar gelukkig waren deze niet aanwezig. Slechts één arbeider, die zich met een met aarde gevulde kar in de nabijheid van het gebouw bevond, de heer J. van Gastel uit Zevenbergen, weyd licht aan het hoofd gewond. Volgens de Londense Daily Mail cir culeren in Moskou „hardnekkige ge ruchten" dat oud-premier Malenkow is overleden. Hij zou of op last van premier Chroestsjew zijn gefusilleerd of ten ge volge van een ziekte zijn overleden. Sinds de „Prawda" oh II mei een felle aanval op Malenkow deed, zou niets meer van hem zijn vernomen. Drie dagen geleden verklaarde de Sowjetminister van krachtstations Alexei Pawlenko in Wenen, dat Malen kow nog steeds is belast met de leiding van het krachtstation te Ustka Mano- gorsk, in Kazakhstan Gisteravond is net vijfjarig zoon tje van de heer J. Spruitenburg in de Ringvaart bij Oude Wetering geraakt en verdronken. Precies twaalf jaar geleden verdronk op dezelfde plaats eveneens een kind van de familie Spruitenburg. Men zegt dat de verkiezingen waarbij Algerijnen dezelfde rechten zullen hebben «ls Fransen op 13 of 20 juli gehouden zullen worden. In Parijs vermoedt men, dat de Gaul le een compromis zal sluiten met do „colons", die zijn gedachten omtrent gelijkberechtiging der Algerijnen en de suggestie van een federatie tussen Frankrijk en Algerije, met nogal harde woorden van de hand hebben gewezen. Ook is er nog geen besluit gevallen om. trent Corsica. Daar is gisteren het comité voor het openbaar welzijn aan het werk getogen, hoewel 24 uur eer der een nieuwe prefect voor het eiland was benoemd door de regering in Pa- rijs. Ilei comité voor openbaar welzijn in Algerije heeft gisteren het plan van de Gaulle om de volgende maand ge meenteraadsverkiezingen in Algerije te houden, verworpen. Het comité acht dit plan voorbarig. Het comité verklaarde voorts, dat de politieke partijen moesten verdwijnen. Bij het uitgeven van de resolutie aan de pers was gezegd, dat zij was goed gekeurd door generaal Salan. Dit werd later echter ingetrokken. Toen werd gezegd. d?.t Salan de resolutie slechts „geaccepteerd had voor doorzending aan de Gaulle". Vanmorgen heeft een woordvoerder van het comité, luitenant Neuwirth de hele verklaring verzwakt door te zeg gen: „Er is geen sprake van, dat het comité het gezag van premier de Gaul. Ie zou willen trotseren. De verklaring is tegen de generaal gericht'. In antwoord op de vraag, wat het comité bedoelde met zijn opmerking over een verdwijnen der politieke par. tijen, verklaarde Neuwirth: „Wij wil len een staken van de activiteit der partijen tot na de te houden volks stemming. Wy wensen dat de politieke partijen zieh tot die datum op de ach tergrond houden." De Amerikaanse luchtmacht streeft ernaar in augustus, september en oktober in totaal drie raketten met waarnemingsinstrumenten af te vu ren, die, een baan volgend die de vorm van het cijfer 8 hééft, om maan en aarde zullen zweven. Om deze projectielen in hun baan te brengen, heeft de luchtmacht drie trapsraketten nodig. Het is niet de bedoeling dat de aard- en maan- satellieten op de maan dalen, aldus luitenant-generaal Anderson, chef van de afdeling research en ontwik keling van de Amerikaanse lucht macht. \nderson verklaarde tijdens een rede, die hij in Milwaukee hield, dat de luchtmacht tegen eind augustus de eerste volledige vlucht van een Atlas-raket hoopt te bereiken. De Atlas heeft een actieradius van 9600 kilometer, maar heeft nog niet ver der gevlogen dan 1000 kilometer. Wat het „maan-project" betreft, merk te Anderson op, dat de reistijd aarde- maan op tweeëneenhalve dag is be groot. Over het instrumentarium van de raket zomin als over de aspecten van de onderneming wenste Ander son verdere mededelingen te doen. Buitenlandse diplomaten in Moskou voorspellen, dat premier Chroestsjew van Rusland binnenkort het algemene bestuur van de communistische party bUecn zal roepen, ten einde cx-prcmier Boelganin nit hei hoofdbestuur van de party te stoten. Bovendien wordt voorspeld, dat er door het machtigste bestuursorgaan in Rusland nog meer belangrijke beslis singen zullen worden genomen. Ver wacht wordt, dat Chroestsjew zijn tegenwoordige machtspositie nog wil versterken. De Russische minister van luchtvaart, hoofdmaarschalk P. F. ZJigarew, arri veerde gisteravond in een goed humeur op Schiphol. Hij tverd vergezeld door vijf andere Russische autoriteiten op luchtvaartgebied. ZIJ gaan vandaag ln Den Haag aan de confercntietarel zitten cm te komen tot een luchtvaartverdrag tussen Nederland en de Sowjet-Unie. De heer ZJigarew zeide dat een ge regelde luchtverbinding tussen Moskou cn Amsterdam van veel belang ls. Deze luchtverbinding zal er nu dan ook wel komen. De KLM zal dan in het najaar op Moskou gaan vliegen en de Russi sche luchtvaartmaatschappij AEROFLOT komt dan met haar straalverkcersvlleg- tulg TOE-I04A naar Amsterdam. In 1947 liepen de onderhandelingen over een luchtvaartverdrag met de Rus sen op niets uit De vooruitzichten zijn nu veel gunstiger. Men verwacht zelf» dat de zaak na twee i drie dagen pra ten voor ellcaar is. De eerste militaire groep heeft zich gemeld voor de zesde Haag se Troutvmars, die aanstaande zaterdagmiddag aanvangt op het schoolplein van het Johan de Witt-Iyceum aan de Nieuwe Duinweg te Scheveningen. Deze militaire groep wordt gevormd door vijftien manschappen van het Engelse 41ste garnizoen H.Q. uit Hoek van Holland. Onder leiding van sergeant A. E. Mui len zullen zij de 30 km lopen. Verwacht wordt, dat na de aan melding van deze eerste mili taire groep nog andere zullen volgen. De Nederlandse militai ren zullen niet willen achterblij ven bij de Engelse! De aanmeldingen van Neder landse burgergroepen neemt met de dag in aantal toe: giste ren meldden zich twee groepen van de De Visser Smitssehool uit Den Haag. de groepen A en B van de Rotterdamse padvinders- groeD „The Trampers", twee groepen van de Nicolaas Beets- school te Den Haag, de derde af deling van de Geref. jeugdver eniging „Onder de Ichthustoren" te Scheveningen, en zelfs drie groepen van de ULO-school uit 's-Gravenzande. Ook lieten zich inschrijven drie CJV-groepen, nl. van de CJV „Belgisch Park", de CJV „Duindorp" en de CJV „Scheveningen"- Op de Haagse mars ontbreken ook niet de chr. gymnastiekvereniging „Robur", Scheveningen, met liefst 59 man, de jongensclub „De Zilver meeuw" en de padvindersgroep „Shawano's", Nog steeds kan worden inge schreven bij alle bureaus van Trouw. Er zijn vier afstanden, ril. 12, 18, 25 en 30 kilometer. Op de kleinste afstand worden groepen scholen en verenigingen afzonderlijk beoordeeld. Alle deelnemers krijgen verversin gen, nl. een flesje Rivella, een kop Royco-tomatensoep en een King-pepermunt. Liefhebbers voor de bustocht retour Amsterdam—Den Haag kunnen zich per omgaand melden aan ons bureau te Am sterdam. Kosten: f 2.50 (niet f 1 zoals abusievelijk is gemeld). Van Rotterdam rijdt een „wan delbus". vertrek van ons kantoor in de Witte de Withstraat 30, naar Den Haag. Kosten f 1.75 retour. (Advertentie) Ja, over drie dagen is het zover. Dan moet u in conditie zyn en blijven. Vergeet niet een busje VASENOL voetpoeder bij uw uitrusting. Het voorkomt bran den, schrijnen, blaarvorming en overmatige transpiratie. Ver krijgbaar by uw apotheker of drogist.

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1