Bezitsvorming het Minister Algera nam heel sportief op Iedere week tweemaal non-stop naar Moskou era moet pootjebaden m Algerije voor altijd met Frankrijk verbonden Nieuwe bouw-c.a.o. treedt maandag in werking Afbetaling I V-toestellen drukt vele i>ezinnen STOET VAN 800 AUTO'S NAAR DEN HAAG Russen vreesden op Binnenhof revolutie Londense busstaking spoedig teu einde? Danielle blouse „Rebellen'' zongen Wilhelmus Niet naar Tokio via Siberië Moskou bereid tot gesprek over kernproeven iff Radio-recle van de Gaulle Z eeuwen vergaten voorzitter m Centraal orgaan in gestel B rom liet sen vel voorbi j Algerijns comité is trouw aan de Gaulle r N RUSSEN EN NEDERLANDERS AKKOORD: PHOENIX ZATERDAG 14 JUNI 1958 ZESTIENDE JAARGANG No. 4016 Koop een „Sunny Seat" Vermoeid Last Geen belofte ri Regislratiekaan maakt controle mogelijk Directeur: H L)E RUIG J r Hoofdredacteur: Dt. J. A. H. J S HHUINS SLOT om lekker lus te luieren (Van onze Haagse redacteur) TV/TET spandoeken, spreekkoren en voetzoekers hebben bijna vijf- tienhonderd Zeeuws-Vlamingen gisteren in Den Haag gedemon streerd tegen de veertarieven op de Westerschelde. Zo verontwaar digd waren de betogers, dat zij met hun achthonderd personen- en vrachtauto's via de Scheldctunnel bij Antwerpen naar Den Haag reden. Geen cent gunden zij aan de Nederlandse staat, maar wel tien franken per persoon aan het Belgisch koninkrijk, want in de Schelde- tunnel moet men betalen. Minister Algera heelt de demonstratie bijzonder sportief opgevat. Dat bleek reeds uit het feit dat de bewindsman zich op de foto liet zetten met Zeeuwse dames in folkloristische klederdracht, die met honderden Zeeuwen de enorme stoet auto's opwachtten. Maar toe zeggingen inzake de tarieven kon de minister noch aan de Zeeuwse dames noch aan het protestcomité doen. afwerking een fe* HALFWEG TEL- K 2907-341 Zie verder pag. 3, 3e kol.) 55' III ,/fi irff 3 l.VLt/ H Rotterdam: Witte de Withstraat 30 - Telcf. 115700 (4 1.). Postbus 1112 - Postgiro No. 424519. Gouda: L. iMoodgodstraat 19. Red. Telefoon 2867. Abonnementsprijs 61 cent per week, 1 2,65 per maand, i,90 per kwartaal. Losse nummers 15 cent. Verschijnt dagelijks. (Gedig tot morgenavond) ZONNIG Droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. In de middag langs de kust tijdelijk echter wind van zee. Warmer. Morgen: Zon op: 4.19 onder: 21.02 Maan op: 3.18 onder: 19.02 DE Tweede Kamer heelt zich deze week beziggehouden met de be zitsvorming en met de jeugdspaarwet. Dinsdag wordt de zaak voortgezet. Het is een interessant debat ge weest omdat het hier over de visie op de maatschappelijke ontwikkeling gaat en omdat de socialisten en de christelijke partijen daai van ouds her andere opvattingen over hebben gehad. Het was dus belangwekkend hoe men zich over en weer zou uiten. In de laatst» jaren hebben de socia listen zich nooit anders dan bonend uitgelaten over de idealen die te de zen in de christelijke partijen leven. Die hoon ontbrak ook nu niet geheel, maar de socialisten willen dan toch ook wel bezitsvorming. Er zijn er in K.V.P. kringen, die zich van die gewijzigde opvatting heel wat voorstellen. Het kan echter wel eens zijn dat hier de wens de vader der gedachte is. Want bij het debat zijn twee ver schilpunten zeer duidelijk gebleken Het ene verschilpunt is dit dat de socialisten als zij over bezitsvorming bij arbeiders denken daarbij denken aan de arbeider als lid van een klas se, de anderen aan de arbeider als lid van de gemeenschap die de onder neming vormt. De zaak kwam eigenlijk dooi een interruptie van de heer Hazenbosch pas goed uit de verl. Maar men moet zich toch wei realiseren dat hier van een zeer diepgaand verschil sprake is. De socialisteD stonden als van ouds, maar m gewijzigde vorm, op het klassestandpunt. Hun standpunt moet op de een of andere manier mee brengen dat de bezitsvorming, voor zover voor de arbeiders ter beschik king m een grote pot gestopt wordt waaruit iedere arbeidei onafhankelijk van het resultaat van de onderneming waarin hij werkt een gelijk aandeel krijgt. Het standpunt van de anderen wil het verband relegd zien tussen het resultaat van een bepaalde onder neming en het aandeel daarin van de daar werkende arbeider. Zeeuwen trokken op voor (Van onze Haagse redacteur) In een van de zalen van hel Haagse Binnenhof vergaderden gistermiddag de Russsische en dc Nederlandse delegatie over de luchtvaartverbindingen met Moskou. De Russen keken u-el wat vreemd op toen zij de kre ten en het lawaai van de Zeeu wen hoorden. Zij konden gerust gesteld worden, hel ging niet om een revolutie. Maar het woord „vrije veren'' heeft de Russische dele gatie toch tv el goed in de oren geknoopt. U'ïe zal zeggen wat straks Moskou over ons Binnenhof en de Zeeuwen wordt gezegd... (Advertentie) Slrt no Zotpha n Ttl. K 6750-4979 vrije veren HET andere verschilpunt kwam ook door interruptie pas goed uit de verf. Van de kant van' de christelijke partijen werd gesteld dat er drie mo gelijkheden zijn. Bezitsvorming bij zeer velen, bezitsvorming bij weini gen of bezitsvorming bij de staat. De christelijke partijen willen de oezitsvorming bij zeer velen. Op een interruptie van de heer Koersen ant woordde de socialist Den Uyl dat hij bezitsvorming bij allen wenste, waar bij hij er de nadruk op legde dat de staat daarin een groot aandeel zou moeten hebben. Het is duidelijk dat hier ook een essentieel verschilpunt ligt, want de christelijke partijen ge voelen niets voor bezitsvorming dooi de staat in de hier bedoelde zin. AAR aanleiding van onze diseus- dit punt (zie ons hoofdartikel van ver leden dinsdag) heeft het kamerlid de heer Fedde Scburei id de Friese Koe rier een oeschouwing gegeven. Hij vindt dat in onze discussie het juridi sche begrip te vee! naar voren wordt gebracht. Het recht is er voor de mens en niet omgekeerd, zegt hij. En bij denkt dat de heer Voskuil van Het Vrije Volk en schrijver dezes dat wel eens zullen zijn - Inderdaad, het recht is er voor de mens en niet omgekeerd. Maar dat wil niet zeggen dat het recht niet, be langrijk is. iuist omdat het de mens moet dienen. Socialisatie, zegt nij, ts een werk hypothese, die desnoods door een an dere vervangen kan worden. Het gaat er maar om dat de zin van het socia listisch beginsel. ien rechtvaardige verdeling van de gezamenlijk voort gebrachte welvaart, wordt verwezen lijkt. De methode is minder belang rijk. Wij willen opmerken dat rechtvaar dige verdeling van gezamenlijk voort gebrachte welvaart geen specifiek so cialistisch beginsel is De beginselen gaan werken bij de methode. Sociali satie in ouderwetse in oi bezitssprei- ding van individuele eigendom. Gebleken is nu dat bij de keus van methoden, ook al verklaren de socia listen nog zo zeer dat zij niet doctri nair en dogmatisch zijn de methode belichaamd in het xlassestandpunt en de methode belichaamd tn de wens van een belangrijk staatsaandeel in het bezit bij hen voorkeur heeft. De christelijke partijen verwerpen beide methoden. Wij hebben in het artikel in Het Vrije Volk aangevoeld een camoufle ring van dit verschil. Leiders van hel 50.000 man tellende Londense buspersoneel, dat reeds eni ge weken staakt, hebben de stakers aangeraden, de voorstellen van de ver voersorganisaties als basis voor on derhandelingen te aanvaarden. Deze aanbeveling werd gedaan dooi de onderhandelingscommissie, bestaan de uit dertien man van wie er zeven voor de aanbeveling hadden ge stemd en zes tegen. Ook werd besloten, de staking niet uit te breiden tot de energiebedrijven. De afgevaardigden van het busper soneel konden vrijdagavond niet tot een beslissing komen. Dinsdag komen zij opnieuw bijeen. Intussen zullen zij overleg plegen met de stakers. (Advertentie) VOOR BETERE COUPE EN Verkrijgbaar in goede modezaken. Nadat de voertuigen de Mocrdük- brug waren gepasseerd, werden zij in twee groepen gesplitst en bij de grens van Rotterdam opgevangen door de verkeerspolitie. In groepjes van vijftig werden de auto's naar Den Haag ge dirigeerd. De stemming was uitstekend. De Zeeuwen voerden slagzinnen mee als: „Nog groter ongerief door liet veertarïef" en „Vrije veren anders re belleren". Nu moest men dat rebelleren ook weer niet verkeerd opvatten, want nauwelijks waren de Zeeuwen zin gend. bellend en lawaaimakend op het Binnenhof in Den Haag aange komen of kinderen van de drie scho len in Sluiskil zongen het ..Vrije Ve renlied'' en twee coupletten van het Wilhelmus. De optocht van de Zeeuwen naar het Binnenhof had niets van een mas sademonstratie, die door op superor ganisatie beluste organisatoren zou zijn geregeld. Integendeel, men kwam in groepen aan, met vele spandoeken, zingend weliswaar of spreekkoren aan heffend, maar niet gewelddadig. De leider van het actiecomité, de gebruinde heer Colsen (hij is zo jong niet meer), maakte op ons een ver moeide indruk. Dit was om zo te zeg gen „zijn dag". Met een welhaast zichi- t re ontroering schreed hij naar de ingang van liet ministerie van Verkeer en Waterstaat, gevolgd door de negen leden van zijn comité. We zeggen „welhaast zichtbare ont roering''. want Colsen beschikt over bijzondere gaven om zich te beheer sen. Toen wij hem een vraag wilden stellen, kneep hij ons slechts in de arm alsof hij zeggen wilde „Ach man. hou op. u begrijpt toch wel waarvoor ik vecht". De delegatie, heeft minister Algera (Van onze Haagse redacteur) De regeringsdelegaties van Rusland en Nederland zijn tiet eens geworden over een luchtverbinding Amsterdam- Moskou. (Advertentie 'sa- van .De Westduitse Bondsdag (Tv mer) heeft vrijdag na een i- zes uren het socialistische wetsontwerp voor een nationale volksstemming over de vraag of West-Duitsland al 0 dan niet over atoomwapens moet be schikken in tweede lezing verwor pen. De stemverhouding was 215 te- 1 gen 123 met twee onthoudingen. Verwacht wordt, dat maandag de akkoorden zullen worden ondertekend. Het is de bedoeling met twee non- stopvluchtcn per week te beginnen, een met een Aeroflot-straalvliegtuig Toe 104 en een met een DC 7 Viscount van de KLM. De lijn AmsterdamMoskou wordt gevlogen over Denemarken. Vandaar willen de Russen over Riga vliegen, maar hierover zal nog van gedachten worden gewisseld. De Russen hebben geen luebtvaartovereenkomst met Duitsland en kunnen daarom niet over dat land vliegen. Een verlangen van de Nederlandse regering om de nieuwe lijn Amster damMoskou naar Tokio te mogen verlengen, is op Russische bezwaren gestuit, omdat er in Siberië noch voldoende meteorologische facilitei ten noch voldoende vliegvelden zijn. De Russische onderhandelaars zeiden verder glimlachend, dat het er ook zeer koud was. Rusland heeft definitief ingestemd met een onmiddellijke bijeenkomst van deskundigen te Genève om te confere ren over het toezicht op kernproef- nemingen. Reeds heeft de Sowjet-Unie de Rus sische delegatie aangewezen die de be sprekingen zal bijwonen. De eerst* juli is als begindatum aanvaard. een petitie overhandigd, waarin ge sproken wordt van een „nieuwe last voor alle schakeringen van de Zeeuwse samenleving", een last die naar het oordeel van de Zeeuwen zeer remmend zal werken op de ontwikke ling van dit gebied. Goede verbindingen met Zeeuwscn- Vlaanderen, aldus deze petitie, zijn van nationaal belang. Verder betoog den de Zeeuwen dat dit stukje vaste land als een Nederlands bruggehoofd op de zuidelijke Scheldeoever func tioneert. Het actiecomité verzocht de minis ter te willen bevorderen dat de ver bindingen over de 't'esterschelde geen lasten op de bevolking gaan leggen. Minister Algera heeft de uit tien man bexmde deputatie uiteraard geen toezegging kunnen doen. De be windsman beriep zich op zijn ver klaringen van vorige week in de Eer ste Kamer e.n op zijn onderhandelin gen met Ged. Stalen van Zeeland. Overigens toonde minister Algera zich (als mens vooral) niet ongevoelig voor deze actie, niet in de laatste plaats om dat deze zo zuiver en eerlijk was. De heer H. J. Colsen had tevoren gezegd „het moet vooral een betoging zijn die ons Zeeuwen waardig is." Wel nu, we geloven niet dat Colsen een te boud woord gesproken heeft. Het jeugdige element onder de demon stranten kan dan wel eens te ver zijn gegaan (na afloop van de audiëntie werd er nt. geroepen „Brussel"), over het algemeen gesproken had de tocht naar het Binnènhof niets van een overdreven organisatie noch van ban deloosheid. Er werden nog vele spreekkoren aangeheven en de nervositeit was op recht. doch overigens hebben de Zeeuwen even in Den Haag laten merken dat zij er zün. Het comité van actie heeft na af loop bekendgemaakt dat het niet in staat voor eventuele gevolgen van deze „tocht naar Den Haag". Het co mité heeft zich teruggetrokken en wenst geen verantwoordelijkheid op zich te nemen voor reacties. Gtt>i Htfi>sf v-,At«xT-. tutti A fiacercti u«uc ..Algera moei pootje baden", zongen dc Zeetitcsch-Vlamingen gistermiddag op het Haagse Binnenhof, De minister wond zich over dit schone lied niet op, integendeel, hij had ar veel plezier om. Toen hem gevraagd werd of er foto's gemaakt mochten worden, zei de bewindsman: „Ja, maar dan zoals ik het wil" en haakte aan de arm van een struise, in Zeeuwsch-Vlaamse klederdracht. gestoken jongedame. Deze houding bracht groot enthousias me b'j de betogers teweeg. De span doeken die de strijd der Zeemusch- Vlamingen tegen de veertarieven op de Westerschelde vergeleken met de strijd in Algiers en op Cyprus, waren blijkbaar niet al te ernstig bedoeld. Premier de Gaulle heeft vrijdag avond in een via alle Franse radio- en televisiestations uitgezonden rede ge sproken over „de geweldige proble- De Zeeuws-Vlaamse protesttoeht van 1500 man sterk is gisteravond om streeks negen uur behouden in Hulst aangekomen. De reis is, voor velen waarschijnlijk ongemerkt, zonder de voorzitter van het actiecomité „Vrije veren voor Zeeuws-Vlaanderen" ge maakt. Men was de heer Colsen bij nil vertrek uil Den Haag vergeten. Hij moest de stoet met een taxi na tijden en was volgens ooggetuigen bui tengewoon boos op zijn mededelega'.ig- leden wegens deze nalatigheid. O (Van een onzer verslaggevers) Maandag 16 juni is voor de bouwnij verheid een belangrijke datum. Dan zal nl. de nieuwe cao, waarop twee jaar is gewacht, in werking treden. Deze cao zal een eerste stap zijn op de weg naar sanering van de lonen in de bouwnijverheid. Zowel werkgevers als werknemers hebben alles in het werk gesteld om dit doel te bereiken. Vrijdag hebben rijksbemiddeiaars hun goedkeuring aan de nieuwe ar beidsovereenkomst gehecht. Een verheugde voorzitter van de raad van bestuur bouwbedrijf, de heer Dura D/.n., zei ons. dat niets zal wol - den nagelaten om deze cao rechts geldigheid te doen krijgen. De opgenomen sanctiebepaiingen zulien met kracht worden gehand haafd, zowel door werknemers als door werkgevers. De registratiekaart, die is ingevoerd, zal moeten worden inge vuld: dc werkgevers zowel als de werknemers zullen aan de hand van deze kaart controle kunnen uitoefenen. Om ontduiking van de cao-bepalin gen te voorkomen is een centraal be drijfsorgaan ingesteld, dat zal waken over de naleving van de cao. Werk gevers en werknemers zijn hierin ge lijk vertegenwoordigd. De voorzitter van de Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnij verheid. de heer J. van Eibergen, zei ons buitengewoon verheugd te rijn. dat de CAO thans kan worden ingevoerd. Hij waarschuwde er echter voor, dat met name door'de E.V.C. de CAO zal worden aangevallen. Hij betreurde het, dat het overleg zolang had geduurd en dat de regering zoveel interesse had getoond voor de detail-zaken, waardoor de invoering van de CAO is vertraagd. men", waarvoor zijn regering en het Franse volk zich te zanten, zien ge plaatst. Hij wees erop dat Algerije moet wor den gepacificeerd op een wijze dat hét voor altijd met lichaam en ziel met Frankrijk verbonden blijft. Voorts is er het probleem van het organiseren op een federale wijze van de banden tussen het moederland en de verbon den volkeren van Afrika erv Madagas car en het vestigen van onze betrek kingen met Marokko en Tunesië en de staten van Indo-China op basis van samenwerking." De Gaulle zei dat Frankrijk een ac tieve rol zal spelen in het westerse bondgenootschap. Toen ik de macht overnam', aldus de Gaulle, dreigde de Franse eenheid uit een te vallen. Een burgeroorlog stond op het punt te beginnen. In de ogen van de wereld, scheen Frankrijk een ontbinding nabij. „Het moest we! tot een uitbarsting komen. Want in de afgelopen twaalf jaren had een op partijen gebaseerd systeem, steunende op een zwaar ver deeld volk, zich onbekwaam getoond De Gaulle pleitte in zijn rede verder voor een herstel van economie en van 's lands financiën en vroeg om steun van hst publiek voor de lening, die de regering gaat uitschrijven. Zij die menen dat Frankrijk de huidige lasten niet kan dragen, bezitten de geest van Mephisto de geest die alles ontkent. Frankrijk, aldus de Gaulle, heeft vele mogelijkheden: een groeiende be volking, en tot leven gekomen econo mie, een zich snel ontwikkelende tech niek, de Sahara als bron van rijkdom, een voortreffelijk en zegevierend leger. Het Algerijnse comité voor open baar welzijn, dat enige dagen geleden een terechtwijzing van premier de Guulle had gekregen aangezien het ontoelaatbare eisen stelde ten aanzien van de Franse politiek, heeft gisteren een verklaring uitgegeven waarin het ziin trouw aan de Gaulle betuigt. De voorzitter van het comité, gene raal Massu. werd verzocht de algemeen vertegenwoordiger van de Gauïle in Algerije, generaal Salan te laten we ten. dat de leden van het comité ver trouwen in herg hebben en met hem willen blijven 'samenwerken. De woordvoerder van het comité zei. dat de boodschap aantoont, dat de be weging van de dertiende mei „een na tionale eenheid achter dc Gaulle" wil. Hij zei dat de boodschap eenstemmig was goedgekeurd. Het euvel vat. liet overmatig kopen van bromfietsen op afbetaling is nu wel voorbij. Er wordt nu meer krediet gegeven voor de aankoop van televi sietoestellen. waarbij de hoge aflos- singsterniijnen van f 40 tot f 50 per maand in vele gezinnen de financiën ontwrichten. Dit zegt de volkskredietbank te Utrecht in haar jongste jaarverslag. Geconstateerd wordt verder, dat vaak dure luxe voorwerpen geplaatst worden in gezinnen, waar gebrek is aan hel allernodigste. Weliswaar is de koper daarbij in de eerste plaats verantwoordelijk, maar dikwijls spe culeert de verkoper op de begeerte naar het artikel, zonder aandacht te besteden aan het belang van de ko- ner Daarbij komt nog. dat colpor teurs soms bijzonder listig te werk gaan. Zo trad een dienstplichtig militair in het huwelijk zonder enig bezit met een inkomen van f 33 per week kost winnersvergoeding. Meubelen en kle ding werden op afbetaling gekocht voor in totaal 1 1 .HBO met maandelijkse termijnen van f tit). Na beëindiging van de diensttijd trad de militair in loondienst tegen een loon van f 65 per week. Hij kocht di rect een bromfiets voor f 730 met een aflossing van f 60 per maand. Gelijktij dig had hij afbetalingsverplichtingen voor een keukenuitzet. een radiotoe stel. een kostuum en een bont jasje van f 475 De verplichtingen groeiden dc ex-militair inmiddels boven het hoofd. Hij eigende zich regelmatig kleine geldbedragen toe van de hoofdbewo ner. De man werd gearresteerd en leg de een bekentenis »L Z.K.il. Prins Bernhard heeft vrij dagmiddag in de Harskamp het zil veren Kolonel Dutver-geweer uitge reikt aan de commandant van het team. dat de schietwedstrijden van dc afgelopen week heeft gewonnen, kapitein E. P. H. van der Leur. Links op de foto generaal-majoor H. M, G. J. Lent*,

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1