Beleid- o bedil zucht Temperaturen Ongunstiger sfeer topconferentie voor I UITWIJZING-DE WIT OP ANTILLEN ACUUT? Koninklijke aai op Expo Libanese rebellen sterker dan regering-Chamoun Beiroet vraagt hulp van VN A „Sneeuwman" geen mythe maar werkelijkheid LEIDERS VAN HONGAARSE OPSTAND Weer buisje met radioactieve stof gevonden Ondanks vrijgeleide gearresteerd Mogelijk vervroegde verkiezingen Griekenland tegen Brits plan Ingrijpen -raad wellicht te laat m Frankrijk kan niet liberaliseren Hartelijke ontvangst in Brussel JeebleM r W T DINSDAG 17 JUNI 1958 ZESTIENDE JAARGANG No. 4018 r IN DEN HELDER: Koningin naar Dordrecht Zoltan Tildy fjoodwi/f V _y Directeur: H. Dij) HUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S BKUINS BLUT Voorts werden twee journalisten terechtgesteld, die met Nagy hebben samengewerkt. Vyf andere medewerkers van de vroegere premier kregen gevangenisstraffen, variërend van vijf jaar tot le venslang. Het bekendmaken van deze terechtstellingen en de beschuldigin gen, die daarbij'aan het adres van het westen worden geuit, zullen waarschijnlijk een zeer ongunstige invloed hebben op de voorberei ding van een topgesprek tussen Oost en West. De vonnissen werden eerst in de Sowjet-Unie bekendgemaakt en daarna in Hongarije. Nagy en de andere vrijheidsstrijders werden schuldig bevonden aan hoogverraad. Zij zijn door een volksgerechts hof veroordeeld. Tegen de vonnissen was geen beroep mogelijk. Het is niet bekend wanneer en waar de terechtstellingen hebben plaats gevonden. Nagy en Maleter hadden volgens radio-Boedapest ver klaard onschuldig te zijn. Tien dagen Tzvee keer (Zie ook pag. 3) t&errhfdnol°Ze?™&T* *°m bÜ"a wier WCter and*r* ttotterouxn wiru» ae wiuuiwaat so relet. 115700 <4 u. Postbua 1112 - Postgiro No. 424519. Klad» too dienst abonnementen, 18.30lsjO uur Zaterdag» 1718 trur. Teledoon 115700. 's-Gravenhage: Huygenspleln 1 Telef- 183467 <3 lijnen). Po»tbu» 1091 - Poetgiro No. 424867. IClaehtendienat. 1830191M u. Telet 362569. Oordreehti Scheffersplein 3 Postgiro No 424208 Telefoon 4570 Kiaehtendienst na 1730 uur 7314 Schiedam: Lange Kerkstraat 24 b - Telefoon 67882. Abonnementsprijs 61 cent per week f 2.65 per maand, 17,90 per kwartaal. Losse nummers 13 cent Versehllnt dagelllks (Geldig tot morgenavond) AANZIENLIJK KOELEK Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordwest. Vooral in het binnenland aanzienlijk lagere temperaturen. Morgen: zon op: 4.19 Maan op: 5.45 Onder: 21.03 Onder: 21.35 NU een definitieve beslissing ge vallen is ten aanzien van de C.A.O. Bouwnijverheid, is daarmee een bewogen periode in de loonpoli tiek tot een einde gekomen. Reeds eerder waren beslissingen genomen voor de lagere ambtenaren, de landarbeiders en de spoorwegmen sen. Het bereiken van overeenstemming in de bouw was voor minister Suur- hoff aanleiding om tijdens een gehou den persconferentie op te merken, dat er nu geen achterstanden meer zijn en dat de grendel op de deur geschoven was. Ervan uitgaande dat 's ministers visie juist is, zou men mogen aanne men dat de rust is weergekeerd en dat er uitingen van tevredenheid ge hoord zouden .vorden. Van die tevredenheid hebben wij echter nog niet veel gemerkt. Mis schien ligt het bij de landbouw nog het gunstigst. Bij de lagere ambtenaren en de spoorwegen blijft men zich nog steeds tekort gedaan voelen Wat kan toch wel de oorzaak daar van zijn? Imre NAGY en Maleteri:X?lijk DIJ O daanheid de ambtenaren zal de onvol- haar oorsprong wel vinden in de naar het oordeel van betrokkenen te geringe verbetering. Anders moet dit liggen bij het spoorwegpersoneel en de bouwarbei ders. Deze beiden mochten belang rijke verbeteringen bereiken, vooral laatstgenoemden. In net orgaan van de Chr. Hout- en Bouwarbeiders von den wij de opmerking, dat een loons verhoging tot stand kwam „zoals nooit te voren is gezien". Dat wil toch wel wat zeggen. Indien de geleide loonpolitiek, ge bruikmakende Van de meest moderne hulpmiddelen, het meest" bruikbare instrument zou zijn. dan zou dit toch met wat meer begrip en waardering dienen te worden aanvaard. Het blijkt niet zo te zijn. Naast het feit. dat de geleide loon politiek als zodanig bij velen geen o£ slechts een zeer matige weer klank vindt, is er het feit van de oi. onjuiste hantering van het instrument van de loonpolitiek. BIJ de bouwarbeiders is grote vol doening aanwezig over de ver kregen loonverbeteringen. al meent men, dat deze beslissing een jaar vroeger had moeten vallen. Ontstemming blijkt te groeien daar, waar het College van Rijksbemidde laars allerlei eisen gaat stellen op punten, welke uit loonpolitieke over wegingen van generlei betekenis zijn, maar die door de desbetreffende groep of plaats als apert orbillijk worden ervaren. Zo blijken er bij het van kracht worden van de CA.u. Bouw, op aan wijzing van het College, diverse wij zigingen te zijn aangebracht, o.a. op het punt van de klasse-indeling en de looncijfers voor sommige functies Indien het bedrijfsleven niet over tuigd is van de noodzaak van .dgl. wijzigingen, of zelfs van oordeel is dat deze beslist onjuist zijn. dan groeit er een onjuiste sfeer. Wij zien niet in, waartoe een zo danig beleid moet dienen. Loonregelingen en c.a.o.'s dienen getoetst te worden aan het algemeen belang. Bij zaken als hierboven genoemd is de relatie met dat „algemeen' be lang niet te ontdekken. terechtgesteld MALETER (Van onze correspondent) Een bewoner van de Wilhelmlna- straat in Den Helder heeft op het po litiebureau aldaar eon „radiumooe" (een buisje met radiumstoffen, dat bü de marine gebruikt wordt bü het mar keren en het richten van geschut gedeponeerd met de mededeling dat bij het buisje had afgenomen van een van zijn kinderen, die het op straat had ge vonden. Het kind vertelde ook nog een tweede „exemplaar gehad te hebben, doch dat was verloren geraakt. Enige tijd geleden had een bewoner van de Ooievaarstraat reeds een „ra- diumoog in de voortuin bij zijn wo ning gevonden. De radiumstof is op de lange duur gevaarlijk voor wie er mee omgaat. Toen dit buisje destijds ge vonden werd, heeft de marine onder- zopkingen ingesteld, waarbij o.a. ge bleken is dat de kast, waarin deze stof bewaard werd, teveel radioactiviteit bevatte. De kruiser De Ruyter heeft toen, in beton verpakt in zee gewor pen. H. M. de Koningin zal op 3 septem ber een bezoek brengen aan het in dustriegebied van Dordrecht. .Zy zal er de nieuwe industriezeehavens met de bijbehorende industrieterreinen in ge bruik stellen. IJ kunnen een dgl. houding van het College van Rijksbemidde laars slechts verklaren uit een instel ling van alles te willen regelen en be heersen. Zijn de grote lijnen van een c.a.o. niet strijdig met het algemeen be lang, dan dient zo'n c.a.o. o.i. goed keuring te verkrijgen. Bij de nu weer toegepaste methode is er geen sprake meer van een in vrijheid aangegane c.a.o.. Verscheide ne overeenkomsten vertonen daar door zwarte en zwakke plekken. Plek ken die er de oorzaak van zijn. dat er ergernis is, waar deze beslist ver meden had kunnen worden. Wij hebben over het in vrijheid aan gaan van een overeenkomst andere gedachten, EEN wenkend perspectief zou daarin gelegen kunnen zijn, dat minister Suurhoff nu eens eindelijk kwam met de reeds lang aange kondigde loonwet. In bepaalde kring hoort men nogal eens beweren, dat de z.g. gedifferen tieerde loonpolitiek volslagen mislukt jZou zijn. Hetgeen wij hierboven signaleerden geschiedt bij de z.g. geleide loonpoli tiek. Is deze wèl geslaagd? Wij ontkennen dat met beslistheid Wie beter meent te weten, legge zijn oor te luisteren in werknemers kringen. De kritiek raakt dan nog niet eens direct de loonpolitiek als zodanig, maar veel meer de toepassing daar van. MRE NAGY, de Hongaarse premier tijdens de vrijheidsstrijd van 1956, is ter dood veroordeeld en inmiddels terechtgesteld. Ook de „held van Boedapest", kolonel Pal Maleter, de militaire leider van de vrijheidsstrijd, is ter dood gebracht. Nagy en enkelen van zijn mede werkers zochten nadat de Russen de Hongaarse vrijheidsstrüd begin novem ber hadden neergeslagen een toevlucht in de Joegoslavische ambassade. Z(j kregen later van de Russen een vrij geleide om het gebouw te verlaten, maar werden desondanks toen zij naar buiten kwamen gearresteerd. Joego slavië heeft destijds tegen de arrestaties geprotesteerd. Maleter werd gearresteerd toen hij met de Russen onderhandelde over een terugtrekking van de Sowjet-troepen uit Boedapest, die door de regering-^ Nagy was geeist. Hij was minister van* Defensie in de regering tydens de vrijheidsstrijd. Nagy was voor het eerst premier van Hongarije van 1953 tot 1954. Toen Malenkow in de Sowjet-Unie aftrad moest Nagy in Hongarije plaatsmaken voor de stalinist Rakosi. Nagy legde destijds meer het accent op de ver- bruiksgoederenindustrie, terwijl Rakosi in navolging van de toen in de Sowjet- Unie gevolgde koers weer meer de nadruk ging leggen op de zware industrie. In de maanden, die voorafgingen aan het wapengeweld in Hongarije eisten Hongaarse intellectuelen en schrijvers, dat Nagy weer aan het bewind zou komen. Nagy is voor de tweede keer slechts tien dagen premier geweest.' Hij werd Het feit dat de Antilliaanse gevol machtigde minister te Den Haag, de heer Lampe, plotseling naar Curacao is ontboden, heeft op de Antilles het vermoeden gewekt, dat de" kwestie De Wit, de uitwijzing van de hoofdredac teur van het dagblad „Beurs en Nieuws berichten" in een acuut stadium is ge komen, De aanwezigheid van minister Van der Meer in Nederland voor het voeren van dienstbesprekingen is ook al met deze kwestie" in verband ge bracht. Op Curacao vernam het ANP dat de tegenstelling tussen de Antilliaanse regering en de rijksregering in de af faire-De Wit nog ajtyd bestaat. Bij de Antilliaanse regering schijnt ook nog steeds het voornemen te bestaan om, als mocht blijken dat Den Haag zich te gen het uitwyzingsbevel van de heer De Wit keert, af te treden en daarmede vervroegde verkiezingen voor de An tilliaanse staten te forceren. Men meent in kringen der regerings partijen zo werd gezegd dat ver vroegde verkiezingen voor deze partijen gunstiger zouden zijn dan verkiezin gen op het daarvoor wettelijk vastge stelde tijdstip, nl. in november. Bij een aftreden van de regering zijn verkie zingen noodzakelijk omdat, zoals de toestand thans is, het de oppositie on mogelijk is een voor de staten aan vaardbare regering te vormen en het is niet te verwachten, dat de huidige regeringspartijen haar medewerking zouden willen verlenen aan een zak m- kabinet, zodat al ooit gevormd zou kun nen worden. Inmiddels houden de geruchten aan, dat minister Lampe het vaste voorne men heeft af te treden als gevolmach tigd minister en zich op Aruba terug te trekken.. Op dat laatste hebben wij nog eens speciaal de aandacht willen vestigen Het bovenstaande verhindert ons intussen niet, het bouwbedrijf geluk te wensen met het verkregen resul taat. Moge de .-aneringspoging sla gen. Zolang er wetten zijn. dienen deze geëerbiedigd en nageleefd te worden. -r IMRE NAGY aan de kant gezet toen de Russen de vrijheidsstrijd hadden bedwongen. Nagy was in 1895. uit een arme calvi nistische familie geboren. Hij streed vanaf 1915 in het Oostenrijks-Hongaar se leger en werd in 1917 aan het ooste lijk front door de Russen gevangen genomen en naar Siberië overgebracht. Later streed hij tijdens de Russische revolutie aan de zijde van de commu nisten. Hy ging vervolgens terug naar Hongarije, doch studeerde later weer enige jaren aan de Moskouse universi teit. In de tweede wereldoorlog was hij in Moskou USSEN een lagedrukgebied boven West-Europa en een ander sterk in omvang toegenomen hogedrukgebicd ten zuidwesten van Ierland begonnen de baro meters te daten en ontwikkelde zich een lagedrukgebied. Dit strekte zich dinsdag morgen van iMidden-Frankriik over België Nederland naar Noorwegen uit. Er kwa men hierin tot nu toe nog geen belangrijke onwecrsverschljnselen voor. Om het hoge- drukgebted op de oceaan, dat zich over de E.-itse eilanden uitbreidt, stroomt aanzien lijk koelere lucht In de rlchtinfe van de Noordzee. De voorste begrenzing ervan na derde vanmorgen de Nederlandse kust. Het koufront zal voer morgenochtend het gehele land gepasseerd zijn, waardoor er een einde komt aan de korte periode met wiurm zomerweer. De temperaturen, die gisteren tot 27 graden opliepen, zullen waarschijnlijk 7 tot 10 graden lager wor den. Een en ander zal met enkele buien ge paard gaan, maar in de loop van de dag neemt de bewolking weer af. De wind komt In de noordwesthoek. Griekenland zal het Britse plan voor Cyprus zoals het aan de Griekse regering is voorgelegd verwerpen tenzij het gewijzigd is wanneer het te Londen wordt gepubliceerd, zo wordt van Griekse diplomatieke zyde in Athene vernomen. Naar Griekse me ning komt het plan neer op een feite lijke verdeling van het eiland. Griekenland zou verder bezwaar hebben tegen een scheiding van de twee volksgroepen in b'J openbare leven. De Turkse nationale vergadering heeft dinsdag met algemene stemmen een resolutie aangenomen waarin juist wordt aangedrongen op een verdeling van Cyprus. Zulk een verdeling vormt de enige mogelijkheid voor een herstel van de vrede op het eiland, aldus de resolutie. Onder degenen, die tot gevangenis straffen werden,veroordeeld bevonden zich Zoltan Tildy, die na de oorlog enige tyd president van Hongarije is geweest. Hij kreeg zes jaar. De tweede andere geëxecuteerden Gimes en Szilagyi, waren journalisten. Gimes was o.a. enige tijd hoofdredac teur van het partijblad „Szabad Nep". Ferenc Donat, lid van het partij presidium onder Nagy, kreeg twaalf jaar gevangenisstraf. Ferenc Janos, een schoonzoon van Nagy, acht jaar. San- dor Kopacsy, tijdens de opstand plaats vervangend bevelhebber van de natio nale garde, levenslang en Miklós Vasarhely, eveneens een journalist, vijf jaar. De zonneweide van het Miranda- zwembad In Amsterdam, een van de plekjes naar gisteren honderden volop van het zomerweer genoten. Westelijke diplomaten bü de* Ver enigde Naties in New York zijn van mening, dat de komende tien dagen beslissend zijn voor het pro-westerse bewind van president Chamonn in Libanon. Men acht het geenszins onmogelijk, dat de huidige regering ten val zal worden gebracht, ondanks de pogingen van de Verenigde Naties om hulpver lening uit het buitenland aan de op standelingen te voorkomen, De Tiering van Libanon heeft in middels de Verenigde Naties verzocht met behulp van land-, zee- en lucht strijdkrachten de grenzen volledig af te sluiten. In New York is men van mening, dat de waarnemers van de V.N. de hulpverlening van de V.A.R. misschien wel kunnen doen afnemen of zelfs hele maal voorkomen, maar de rebellen zijn inmiddels wellicht te sterk geworden om nog te kunnen worden verslagen. De Verenigde Naties kunnen verder niets ondernemen tegen de onlusten in Wk -ïi i Libanon aangezien -het een binnen landse aangelegenheid is. Op het ogenblik ontvangen de rebel len volgens m New York ontvangen berichten nog steeds hulp van de Ver enigde Arabische republiek. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Ameri kanen aangeraden uit Libanon weg te blyven als zij geen dringende rede nen hebben om daarheen te gaan. Dit betekent niet, zo'.werd. hieraan toe gevoegd, dat het reizen naar dat land verboden is. In Libanon wonen naar schatting vijfduizend Amerikanen. Frankrijk heeft de OEES doen we ten, dat het niet in staat is overeen komstig" de voorschriften van deze or ganisatie op 18 juni a.s. weer 60% van zün invoer vrü te maken van kwanti tatieve beperkingen. Frankrijk heeft in juni 1957 de libe ralisatie van zijn invoer opgeschort en voor zijn gehele invoer een stelsel van contingenten ingesteld met het doel een einde te maken aan de da ling van zijn deviezenreserve. De OEES stemde hiermede in, mits Frankrijk na een jaar 60% en na anderhalf jaar 73% van zijn invoer weer zou liberaliseren. Men verwacht te Parijs, dat de raad der OEES, de commissie voor de han del uit de OEES en het bestuur van de Europese Betalings Unie in de loop van de komende weken de economische toestand van Frankrijk aan een onder zoek zullen onderwerpen. Een Braziliaans lijnvliegtuig met 27 mensen aan boord is maandagavond neergestort bij het vliegveld Curitiba. Zeventien personen kwamen om het leven. DE geit in het Nederlands paviljoen op de Expo ln Brussel (naar men aan neemt de meest geaaide geit ter wereld) keek gistermiddag niet vreemd op toen ko ningin Juliapa hem aaide. Het dier, dat ter gelegenheid van het bezoek van Koningin, en Prins getooid was met een oranjestrikje, - telt een streling meer of minder niet, na al zóveel weken in het centrum van de be langstelling gestaan te hebben. Het koninklijk Paar is gistermiddag bij zonder hartelijk op de Expo ontvangen,, niet alleen in het Nederlandse paviljoen, maar ook in dat van Frankrijk, Canada en Israël en in het Belgische paviljoen voor elektronische energie, in 't Nederlandse pa viljoen, dat door meer dan vijftig politie mannen bewaakt werd, heerste de sfeer Van een Nederlandse Koninginnedag: schoolkinderen van de Nederlandse school in Brussel waren met vlaggetjes en sjerpen getooid en vrolijke carillonklanken weer klonken. In het Belgische paviljoen werd door een regiefoutje twee keer aan het konink lijk paar gevraagd een handtekening te plaatsen. Nadat beide keren aan het ver zoek was voldaan, boden de organisatoren hun excuses voor de pijnlijke vergissing aan. Een ware ovatie viel Koningin en Prins ten deel bij het betreden van het Franse paviljoen, waar geruime tijd de kunst-afde ling bezichtigd werd. In het Canadese pa viljoen zou men een kopje thee krijgen, maar het was zó warm, dat m-o het proto col liet voor wat het was. Prins Bernhard gaf het voorbeeld door z(jn dorst te lessen aan een ijskoud glas whisky-soda en de rest san het gezelschap volgde hem na. Vannacht heeft het Koninklijk Paar op kasteel Laeken gelogeerd, als gasten van. koning Leopold en prinses LllJane. (Advertentie) llliim B1NNENVERINGBED hel besle bed ooil gemaakt ^{P1* Hazet-Fabrieken Zevenbergen ersterkte middensecior is geweest naar de sneeuwman gerapporteerd. Pui 9eteerde,proJ. Norman Dhyrenfurth, heeft na terugkeer ln Kathmandoe verklaard: ,,We zyn teruggekeerd met definitieve bewijzen dat de Yeti (~a wordt het beest-mens in het Tibetaans genoemd) bestaat". Volgens de professor heeft een „betrouwbare en van verantwoordelijkheids zin getuigende Sherpagids verklaard „een kleine viervoetige Yeti die kik vorsen zocht tn een riviertje" te hebben gezien. De Yeti zou er vakdoor zL gegaan toen de gids de lichtbundel van een zaklantaarn op hem richtte Dhvrenfurth zei verscheidene holen te hebben bezocht waar Yeti's hadden vertoefd. De nog onvoltooideonderzoekingen zonden hebben aartgetoomL

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1