Meer licht gewenst Industrialisatienota behandeling KVP wil eerder herstel investeringsaftrek Overleg in Genève goed begonnen Conferentie zal een maand duren Tegen storing televisie door motorrijtuigen Strijd èn overleg leven op in Libanon Commandos niet naar Libanon? Comité''in Algiers voor geheel FRANKRIJK Koninklijk bezoek bij j gosiavisch ballet Geen nieuw gesprek Tito-Chroestsjew Strijd om zilveren troffel mmym Zet de rest maar De Volkskrant^ BINNENKORT MINIMUMEISEN Behang van Jan In Beiroet dreigen epidemieën Veranderlijk iveer Geluiddemper voor straalvliegtuig Ook diplomatieke besprekingen j in Genève? 1 Ontevredenheid in Algiers groeit r W1 r WOENSDAG 2 ,1 I I I 1958 XESTMENR® JAARGANG No. 4031' k PSiet te optimistisch Brand tijdens proefrit van brandweer Vader van 14 kinderen omgekomen Directeur: H. DE RUIG J f- J Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT (Van onze parlementaire redacteur) "TVE Tweede Kamer is gistermiddag begonnen met de behandeling van de zesde industrialisatienota van minister Zijlstra, waarin als algemene taakstelling voor de investeringen in Nederland in de periode van 1957 tot 1962 een bedrag van 11 miljard gulden wordt genoemd, waardoor aan 140.000 nieuwe beroepsarbeiders werk moet worden verschaft. Ook was aan de orde het wetsontwerp tot herstel van de investeringsaftrek (4 maal vier procent) vanaf 1 januari 1959 tot en met 1962. Zie verder pag; 3, 4e kol.) 5.1 (tsBSïÉüua» ma. Witte de Wiwurtraat 30 - relet. i15700 m i Postbus 1112 - Post giro N0S4519 L)' lOfichjendieoet abocujesaeiiton. ls.3tjiom Zaterdags 17—18 uur. Telefoon U.57O0 SfrGraTentaee: Huygenspieiu 1 Tclef. <63467 a iiin«„< Putbus K»l - Po«glro NÓ. ^S?. 3 lUnCn!- lOacatemttenet: 18.301030 11. t„i„* -wjsv pacAreehti Postgiro No «420) Tel, toon «70 Klachtend lenst na 17.30 uur 7314. Schiedam: lange Kerkstraat Ï4b Tele on 67882 Ahonnemeatepr«a «1 cent per week f 2,03 p«. maaadi I7>90 fcWBrtaal' Verachltnt 16 ~n* (Geldig tot hedenavond). VERANDERLIJK Plaatselijk enkele regen- of onweersbuien, maar tij delijk ook opklaringen. Zwakke tot matige wind» hoofd zakelijk uit zuidelijke richtingen. In het noorden van het land koeler, elders ongeveer dezelfde temperatnrn als vandaag. •Morgen: Zon op: 4.25 Maan op: 21.58 onder: 21.02 onder: 7.10 E minister van Landbouw heef L) thans op tweeërlei wijze een na der inzicht willen verschaffen in de al gemene lijnen van het regeringsbe leid ten aanzien van de landbouw. Allereerst heeft hij aan de Sociaal- Economische Raad voor advies toege zonden een voorontwerp landbouw- vestigingswet. De voorgestelde rege ling van vestigingseisen beperkt zich tot de persoon van de boer en tuin der, Naar het oordeel van de minis ter dient de toekomstige boer en tuin der in eik geval in het bezit te zijn van een diploma van een lagdPe land- of tuinbouwschool, Indien hij als on dememer een bedrijf wil gaan exploi teren. Hiermede ls de kern van het voorontwerp wel aangeduid. De uit voering van de regeling wenst de mi nister geheel in handen van het Land bouwschap te leggen. Het heeft onze instemming, dat de minister door de publikatie van het voorontwerp het iandbouwbedrijfsleven in staat stelt zich uit te spreken over het vraag stuk van de vestigingseisen. Vervolgens heeft de minister van Landbouw aan do Tweede Kamer der Statcn-Generaal doen toe komen een nota inzake het structuur beleid in de landbouw. Met deze nota heeft de minister gehoor willen geven aan dc wens van de Tweede Kamer naar voren gebracht tijdens het meikprtjsdebat in maart van dit jaar om nader te worden ingelicht over het toekomstige prijs- en structuurbe leid in de landbouw. Door de a.-r. Tweede-Kamerfractie is reeds aan de ambtsvoorganger van minister Vondeling gevraagd om een landbouwnota van de regering in de geest van de industrialisatienota's, waarvan deze week reeds de zesde In onze volksvertegenwoordiging behan deling vindt. Voldoet da structuurnota van de minister aan dat verlangen? Naar ons oordeel stellig niet. De nota beperkt zich vooral tot een inventarl«aüe van de structuur problemen, die zich in de landbouw voordoen. Tevens worden enkele zeer aigemene richtlijnen aangegeven, die weinig of geen inzicht verschaffen In het concrete beleid dat de minister denkt te gaan voeren. De minister geeft in zijn begelei dend schrijven aan de voorzitter van de Tweede Kamer zelf een motive ring van de beperkte strekking van zijn stuk. Het prijsbeleid kon niet worden be- hindold, omdat de regering hierover nog in beraad is. Het structuurbeleid kon slechts in zeer algemene zin worden behandeld, omdat enkele adviescommissies van de minister nog niet met hun werk klaar zijn, aldus de minister. te laag Kamer: elf miljard aan investeringen De heren Van Thiel (KVP), Nederhorst (Arb.), Van Leeuwen (VVD) eu Ilazenboscli (A.-R.) betwijfelden of de taakstelling: van 11 miljard gulden niet te laag is geschat. De heer Van Thiel kondigde de indiening van een motie aan, waarin de uitspraak van de kamer wordt gevraagd om het herstel van dc Investeringsaftrek niet op 1 Januari 1959 maar op 1 januari 1958 (dus 5 maai vier procent), te doen ingaan. De ministers Zijlstra en Hofstra zullen morgenmiddag antwoorden. In welingelichte kringen te Belgrado wordt vernomen, dat de Joegoslavische regering het Russische voorstel voor nieuwe economische bespreKingen waarschijnlijk zal afwijzen. Zij zou geen vertrouwen meer hebben in Rus sische beloften en de voorkeur geven aan kredieten uit het Westen. De heer Hazcnboseh (A.-R.), de eerste spreker van gisteravond, meende dat de industrialisatienota niet vol doende concreet het beieid van de regering uitstippelt. Wanneer de minis ter als typische omstandigheden voor het industrialisatiebeleid noemt de technische ontwikkeling, de Euro- markt, de ruimtelijke ordening en de huidige conjunctuurfase, dan sluit daarop niet aan een uitgewerkte op somming van typische beleidsmaat regelen. Met de heer Janssen (KVP) vroeg de heer Hazcnboseh met betrekking tot de technische ontwikkeling, welke speeld mogen hebben, de land bouwnota is in elk geval een pover stuk geworden, dat wel zeer onvol doende beantwoordt aan de wensen van de Tweede Kamer. Het is daar om een gelukkige omstandigheid dat de nota voor het kamerreces niet meer in openbare behandeling komt. Het is te hopen, dat de regering in de komende maanden nog heel wat meer heht zal verschaffen m het door haar concreet te voeren prijs- en struc tuurbeleid m de landbouw. Voor een vruchtbare gedach'enxvlsseling in onze volksvertegenwoordiging ts zulks be paald noodzakelijk. Deze jeugdige metselaar behoort tot de deelnemers aan de nationale met sel- en straatmakerswedstrijden, die gisteren in de Alioyhal te Rotterdam begonnen zijn en vandaag voortgezet worden. 114 Leerlingen van lagere technische scholen uit het gehele land nemen er aan deel. Vandaag zal minis ter Witte aan de winnaars de zilveren troffel en dc zilveren straatmakers- hamer uitreiken. maatregelen de regering denkt te ne men in overleg met minister Cats op het terrein van vorming en scho ling, die terecht de onmisbare elemen ten in het industrialisatiebeleid wor den genoema. uok vroeg de heer Ha zenbosch wat de kosten van deze maat regelen zullen zijn en hoe dc regering aan het geld denkt te komen. De schatting van 11 miljard gulden krijgt dan ook wat meer reliëf, aldus de heer Hazenbosch, die overigens niet geloofde dat de industrialisatie in de komende vijf jaar met 11 miljard gul den investeringen bekeken zal zijn. Sprekende over de gevolgen van de oprichting van de Euromarkt vroeg de heer Hazenbosch of de minister van Economische Zaken zal wachten met het plegen van overleg met de minister van Financien over het wegnemen van de fiscale belemmeringen die op het ogenblik de fusie van bedrijven in de weg staan. De a.-r. woordvoerder vroeg het standpunt van de regering op korte termijn. Met instemming had de beer Hazen bosch in de industrialisatienota gele zen dat minister Algera met het oog op de ruimtelijke ordening bereid is ge vonden het beleid van zijn departement af te stemmen op de noodzakelijke spreiding van de werkgelegenheid. Wanneer wordt de Zuiderzeestraat dichtgemaakt, aldus vroeg de heer Hazenbosch. Deze straatweg achtte hij essentieel tot het tot ontwikkeling brengen van de noordelijke provincies. De eerste besprekingen tussen Oost en West in Genève over het toezicht op een eventueel verbod! van kern proeven hebben een gunstig verloop gehad. Nadat gistermiddag de eerste zitting was beëindigd verklaarde de Franse afgevaardigde, dr. Yve3 A. Rocard: „Er zal waarschijnlijk een technische overeenkomst bereikt worden". De Amerikaanse nobelprijswin- naar Ernest Lawrence vond ook, dat het gesprek zeer goed was verlopen. De conferentie zal een maand duren. Vanmiddag wordt de vol gende zitting gehouden. De ver gaderingen zijn geheim. De conferentie is gisteren begonnen met een openbare zitting, die werd ge opend door Pierre Spinelli, directeur van het Europese bureau van de Ver enigde Naties. De Russische hoogleraar Fjodorow zei, dat de Russische deskundigen, in een tegemoetkoming aan de westelijke wens, aan de bespreking over een con trolesysteem deelnemen in het geloof dat een dergelijke bespreking een sta king van kernproeven ook van weste lijke zijde moet vergemakkelijken. Fjodorow verklaarde nog eens met nadruk dat men van deze con ferentie niet verwacht dat zij een oplossing van het probleem der sta king van kernproeven bespreekt. Dit is een kwestie van de regeringen. Na een korte onderbreking gingen de geleerden daarna voor het eerst in besloten zitting, waarbij de Amerikaan dr. Fisk voorzat. Onderhandelingen over de Ionen van - het autobuspersoneel van de buitenlijnen van de Londense ver voersmaatschappij zijn zonder dat overeenstemming ls bereikt, afge broken. Wat de conjuncturele situatie betref. ir» (Van onze parlementaire redacteur) De heer Assmann van de KVP-Tuseede-Kamerfractie wajt een van de vijftien kamerleden, die dinsdagavond het woord voerden over de industrialisa- tienota. De spreektijd was ge rantsoeneerd. Prof. Gerbrandy (a.-r.), die dr. Kortenhorst op de voorzittersstoel verving, moest de heer Assmann, die ver over zijn spreektijd heen was, afhameren en het woord ontne men. ,,Kan de rest van mijn re de dan niet in de handelingen worden opgenompn, mijnheer de voorzitter''", vroeg het KVP-Ud. ,.Daar komt niets van tn. n kunt uw rede wel in De Volks krant laten zetten", was het ant woord aan prof. Gerbrandy. De koninklijke garde van Denemarken heeft haar 300ste verjaardag gevierd. Uit alle de len van de wereld zijn oud gardisten naar Denemarken ge komen. Op de foto koning Fre- derik van Denemarken (links) in gesprek met een van de oud ste en beroemdste gardisten: Lauritz Melchior. DE bezitters van televisietoestellen en F.M.-radio's ondervinden veel hinder van storingen, veroorzaakt door rijdende auto's, motorrijwielen, scooters en bromfietsen. Naar de K.N-A.C. mee deelt, zal in de loop van de komende maanden een wijziging van het radio- storingsreglement worden afgekondigd, waardoor aan deze hinder een einde wordt gemaakt. Een jaar na afkondiging zuilen aan ®lle motorrijtuigen en bromfietsen voorzieningen moeten zijn aangebracht, waardoor ze de ontvangtoestellen niet meer storen. De eisen zullen erop neer- komen, dat de storing op een afstand van tien meter van het voertuig een zekere veldsterkte niet te boven mag gaan. Men zal kunnen volstaan met de vol gende voorzieningen: voor auto's weer standsbougies en weerstandskabels tussen bougies en verdeler en tussen lerdeler bobinej voor motorrijwie len en scooters weerslandsbougies en weerstandskabels tussen bobine en bougie (s); voor bromfietsen wcer- standsbougies en eventueel weerstands kabel. Woei standsbougies en -kabels zullen niet dwingend worden voorgeschreven (cr zijn nog andere ontstoringsmidde- len), maar slechts genoemd worden als mogelijkheden om a3n de minimum eisen te voldoen. De K.N.A.C. erkent de wenselijkheid van deze verplichte ontstoring. Zij be treurt echter dat andere storingsbron nen niet eveneens het zwijgen wordt opgelegd. Het radiostoringsreglement garandeert nu eigenlijk n:et meer dan een goede radio-ontvangst van de twee zenders Hilversum. verwachtte de beer Hazenbosch, dat d( conjunctuur in de komende vijf jaar minder goed zal zijn dan in de voor gaande periode. In de periode 1952 of 1957 is de abnormale hoogconjunctuur nodig geweest voor de realisatie van de taakstelling van de investeringen Dat moet ons ervan weerhouden te optimistisch te zijn voor de komende vijf jaar. Voor 1959 is minister Zijlstra ten aanzien van de taakstelling bepaald niet te optimistisch geweest. De heer Hazenbosch vroeg of de regering con juncturele maatregelen achter de hand heeft indien die nodig mochten zijn, en waaruit die maatregelen dan wei be staan. De heer Hazenbosch vroeg of het niet gewenst is i.v.m. de financiering een totaal investeringsprogram op te stellen. In de industrialisatienota wordt de bouwnijverheid buiten beschouwing gelaten, een bedryfstak die juist voor wat betreft het investeren bijzonder intensief is. De heer Hazenbosch herinnerde er aan dat in de nota gezegd wordt dat tn de periode 1952 tot 1957 80 procent van de investeringen in Nederland uit eigen middelen van de industrie zijn gefinancierd. Bij de kleine en midden- grote ondernemingen waren er inves- teringsmoeiltjkheden en was dus dt zelffinanciering minder. Voor de grote ondernemingen ligt het percentage dus nog hoger dan 80 procent. Donderdag 10 juli zal de eerste tol behang naar het ontwerp van de twaalfjarige Jan Buis uit Hoofddorp van de machines van een behangsel papierindustrie in Huizen komen. Jan Buis won in maart de eerste prijs in een wedstrijd „Kinderen ont werpen hun eigen behang", die het bedrijf in samenwerking met een huis houdbeurs organiseerde. Jan Buis, zijn klas en zijn -ouders zullen de tiende juli in Huizen aan wezig zijn, evenals de winnaresjes van de tweede en derde prijs: Chiquita Lieuw Len Tai uit Utrecht en Pai We ber uit Den Haag. Mr. P. van Driel, burgemeester der gemeente Huizenzal de eerste rol aanbieden. (Van onze correspondent) Terwijl de gloednieuwe brandspuit ver buiten de gemeente een proefrit maakte, is gistermiddag te Alfen in de gemeente Appeltern in het land van Maas en Waal brand uitgebro ken. Men riep de hulp van de brand weer van Dreumel in, die het brand je wist te blussen. De nieuwe brandspuit was maandag avond in de gemeenteraad van Maas bommel (gemeente Appeltern) aan geboden. Toen de brand uitbrak, toerden de Maasbommelse spuitgas ten, trots op hun nieuwe spuit, er gens in Zuid-Holland. Nadat dinsdagavond een gebied met ver spreide onweersbuien over ons land trok, stroomde koelere lucht uit Frankrijk bin nen. De voorste begrenzing bevond zich woensdagochtend box-en het midden xan het land en x erplaatste zich langzaam naar het noordni. Een en ander ging met buiige regen en onweer gepaard. Op het vliegx-eld Wocns- drecht werd in 24 uur tgds 42 mm alge- tapt. De depressie, waaromheen de koelere lucht Zuidwest-Europa is binnengestroomd, bevindt zich bij dc Golf van Biscayc, maar xerandert weinig x-an plaats. De situatie ls echter gunstig x-oor het ontstaan x-an een nieuxte storing ln Zuid-Frankrijk of Noord- Italie. Het weer blijft daardoor de komende 24 uur veranderlijk met gedurende korte tijd opklaringen, maar later weer met een toenemende kans op buien en onweer. De temperatuien handhaven zich. nu op een lager niveau. Libanese regeringstroepen hebben vandaag ten zuidoosten van dc hoofd stad Beiroet een grootscheepse aanval ingezet vanuit het dorp Ainab, dat zij fisteren op de Druzen hebben veroverd. In de havenstad Tripoli werd van morgen weer hevig gevochten. De re bellen die daar opgesloten zitten de den herhaaldelijk pogingen om uit te breken. Met deze gevechten is ook de diplo matieke activiteit in Libanon opge leefd. De Britse, Amerikaanse en Fran se ambassadeur in Beiroet hebben af spraken gemaakt voor onderling over leg, nadat zij gisteren, elk afzonderlijk door president Chamoun waren ont vangen. De Libanese Druzenleider Jumblatt heeft gisteren verklaard dat hij vrij willigers uit de Arabische landen zal oproepen ais de regering steun ont vangt van buitenlandse troepen, on verschillig waar deze vandaan komen. In de mohammedaanse wijk van Beiroet, die door de Libanese rebellen bezet wordt gehouden, hoopt zich het straat- en huisvuil op, dat reeds zes weken niet door de reinigingsdiensten kon worden opgehaald. Een ratten- plaag dreigt hier en daarmee het uit breken van epidemieën. (Van een onzer verslaggevers) De Douglas-vliegtuigfabrieken in Amerika hebben een oplossing gevon den voor het verschrikkelijke lawaai, dat straalvliegtuigen voor passagiers bij het landen en starten maken. Men heeft een speciale geluiddemper ont worpen, die men „het madeliefje" noemt. Deze geluiddemper bestaat uit een achter de motoren uitstekend mondstuk, waarvan de doorsnede op een madeliefje met acht kroonbiaadjes lijkt. In het hart hiervan bevindt zich een cylinder, die tijdens de start naar buiten wordt geschoven. De mogelijkheid bestaat, dat naast de Oost-West conferentie van deskun digen over het ontdekken van kern proeven, die thans te Genève begon nen is, diplomatieke besprekingen tus sen het Oosten en het Westen worden gevoerd. Een Britse diplomaat van hoge rang, Douglas O'Neill, is namelijk naar Genève gegaan om daar als „raadge ver" deel uit te maken van de Britse delegatie. Ook aan Russische zijde is een der gelijke functionaris aanwezig. Engeland en Frankrijk en de Ver. Staten hebben Rusland dinsdag een nota over de kwestie van een topcon ferentie doen toekomen. De nota vormt een antwoord op Chroestsjews nota van 11 juni j.l-, waarin hij het Westen vraagt te verklaren of het werkelijk wel een topconferentie wenst. Het is niet te verwachten, dat de Nederlandse commando's, die in Roo sendaal in spanning wachten of ze nog naar Libanon gezonden zullen worden, inderdaad naar dat land zullen gaan. Het is namelijk zeer waarschijnlijk, dat de waarnemersactie in Libanon, waartoe de Veiligheidsraad op 11 juni besloot, tot officieren beperkt zal blijven. Een verzoek om uitzending van manschappen ter assistentie van de officier-waarnemers is niet meer te verwachten. Hammarskjoeld.had onlangs o.a. aan Nederland gevraagd militairen hier voor gereed te houden, waartoe de regering besloot. (Van onze correspondent) De 55-jarige A. C. J. Benschop te Bergschenhoek reed met zijn bromfiets over de Oosteindsewcg, toen hy last had van de wind, die zyn pet naar boven waaide. Hy lette niet op zyn stuur, waardoor hj) met zyn hoofd te gen een lichtpaal terechtkwam. De man overleed ter plaatse. Hij laat een vrouw en veertien kinderen achter. Van gewoonlyk welingelichte zyde te Algiers is vernomen, dat waar- schynjyk binnenkort een „nationaal comité voor openbaar welzijn" voor Frankryk met Algiers als zetel zal worden gevormd. Dit nationale comité zal een vertegenwoordiger te Parys hebben, die leiding zou geven aan alle comité's voor openbaar welzyn in Europees Frankryk. Waarnemers menen, dat dit duidt op een toenemende ontevredenheid te Algiers over wat wordt beschouwd als de langzame ontwikkeling van. de be weging voor openbaar v/elzyn in Euro pees Frankrijk. Het wordt mogeiyk geacht, dat de vorming van dit nationale comité zal worden bekendgemaakt tydens het verblyf van generaal de Gaulle in Algerye. Leden van het Algerijnse comité voor openbaar welzijn zouden aanvan kelijk van plan zyn geweest een natio naal comité in Parys op te richten. Generaal Massu had hiervan de leider moeter, worden. Deze zou dit plan ech ter hebben verworpen. De Gaulle is vanmorgen begonnen met een inspectiereis naar het Alge rijns-Marokkaanse grensgebied en naar het hoofdkwartier van het vreem delingenlegioen te Sidl Bel Abbes. De Gauile is gisteren aangekomen en heeft toen oruniddeliyk een in spectiebezoek gebracht aan het gebied langs de Tunesische grens. Na vanmiddag Sidi Bel Abbes be zocht te hebben, zal de Gaulle naar Algiers vliegen, waar hy de laatste dag van zijn bezoek aan Algerije zal doorbrengen. Koningin Juliana, prins Bernbard en de prinsessen Beatrix en Irene hebben gisteravond in de Amsterdamse Stads schouwburg de Holland Festival-uit voering van het Ballet van het Na tionale Theater van Belgrado bUge- woond. In de pauze stelde de inten dant van het ballet, Milan Bogdano- vich, de prima ballerina Dusanka Sif- nios aan de Koningin en de Prins voor. Rechta de prinsessen Beatrix en Irene.

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1